גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרויקטים של בנייה וייצור דבש ללא דבורים: ההשקעות החדשות של עדי צים

צים מעמיד הלוואה לחברת הפרויקטים אחים יעקובי, שעשויה להפוך אותו לשותף בהון בחברה ● בד בבד הוא פועל להכניס לבורסה את בי-יו דבש, שעוסקת בפיתוח טכנולוגיה ליצור דבש "מתורבת"

עדי צים / צילום: יחצ
עדי צים / צילום: יחצ

איש העסקים עדי צים מרחיב את תחומי פעילותו בבורסת תל אביב, עם הענקת הלוואה בהיקף 12 מיליון שקל לחברת הפרויקטים אחים יעקובי, שעשויה להפוך אותו לשותף בחברה. זאת, במקביל לכניסה לתחום הפוד-טק הלוהט, שהוא מקדם באמצעות חברת וואיטסטון הבורסאית שבשליטתו, להכנסת פעילות שהוא בין מייסדיה והמשקיעים בה.

הפעילות המרכזית של צים בבורסה מתבצעת באמצעות חברת האשראי החוץ-בנקאי אס.אר אקורד , שנמצאת בשליטתו (63%), הנסחרת בשווי שוק נוכחי של כ-800 מיליון שקל. ואולם את ההלוואה ליעקובי הוא מעניק באמצעות החברה הפרטית עדי צים אחזקות.

לפי העדכון של יעקובי, ההלוואה של צים, שקרוב למחציתה (5.5 מיליון שקל) כבר הועמדה עם חתימת ההסכם בין הצדדים, תישא ריבית מינימום בטווח של 4%-5% (על בסיס ריבית הפריים בתוספת מרווח), ותיפרע בתוך שלוש שנים ממועד העמדתה (עם אפשרות ליעקובי להקדים את מועד הפירעון).

מניית יעקובי זינקה 120% בחודש

במסגרת ההלוואה קיבל צים אופציה (Call) להמרת קרן ההלוואה, כולה או חלקה, למניות יעקובי בשיעור של עד כ-18% מההון, במחיר מניה של 43 אגורות (בשנה הקרובה) - נמוך בכ-40% משווי המניה עם פתיחת שבוע המסחר, שהגיבה לעדכון החברה בעליות חדות.

עם העליות האחרונות השלימה מניית יעקובי זינוק חודשי של כ-120%, אבל בסך הכל, מאז הנפקתה לפני קצת יותר משלוש שנים (דצמבר 2017), היא צנחה כמעט ב-70% ומשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-120 מיליון שקל.

ההלוואה של צים ליעקובי ניתנת אחרי תקופה ארוכה שבה החברה, שנמצאת בשליטת האחים פיני ואמיר יעקובי, מתמודדת עם מציאות פיננסית מאתגרת. כפי שיעקובי מסבירה בדוחותיה הכספיים, במהלך השנתיים האחרונות היא חוותה "מספר אירועים אשר שחקו את תוצאותיה הכספיות, בעיקר הפסד מהותי בפרויקט תמנע".

מדובר בשדה התעופה החדש בתמנע שבדרום הארץ (בסמוך לאילת), שיעקובי היתה מעורבת בהקמתו, ואשר הפסדיה ממנו הצטברו ליותר מ-25 מיליון שקל, עד לסוף שנת 2019.

על רקע הקשיים שחוותה, במהלך השנה שעברה פנתה אחים יעקובי למחזיקי האג"ח שלה, בהיקף נוכחי של כ-45 מיליון שקל ובתשואה של כ-3%, בבקשה לוויתור זמני על חלק מאמות-המידה הפיננסיות שלהן התחייבה, בדומה ללא מעט חברות נוספות שנקלעו להפרת אמות מידה בהשפעת משבר הקורונה.

אחים יעקובי מבצעת ומפתחת ומתחזקת פרויקטים בתחומי הבנייה והתשתיות, מערכות אלקטרו-מכניות, טכנולוגיות, פסולת ועוד. על רקע מצבה היא פעלה למימוש כמה מנכסיה, אימצה תוכנית התייעלות ונקטה פעולות נוספות, שלהערכת ההנהלה והדירקטוריון שלה, יאפשרו לה לעמוד בכל התחייבויותיה במועדן, כפי שרואי החשבון שלה מציינים בדוחות.

הכנסות יעקובי נשחקו בשנה שעברה

בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2020, הכנסותיה של אחים יעקובי נשחקו ב-20% ל-301 מיליון שקל, בעיקר בהשפעת הכנסות מגזר פרויקטים למבנים ותשתיות - מגזר שסיכם את התקופה בהפסד של כ-25 מיליון שקל.

בהשפעת הכיוון השלילי במגזר זה, הרווח הגולמי של אחים יעקובי בין ינואר לספטמבר 2020 הצטמצם משמעותית וההפסד התפעולי שלה גדל ל-23 מיליון שקל (לעומת כחצי מיליון שקל בתקופה המקבילה).

למרות זאת, אחים יעקובי הציגה רווח נקי נאה של כ-58 מיליון שקל לתשעת החודשים הראשונים של 2020, בעקבות מכירת השליטה שביצעה בחברה הבת דקל תשתיות, העוסקת במיחזור וטיפול בפסולת, לידי קרן ג'נריישן, שייצרה לה רווח של כ-90 מיליון שקל מפעילות שהופסקה. זאת, אחרי שאת שנת 2019 כולה סיכמה בהפסד של כ-42 מיליון שקל.

פעילות בי-יו דבש תיכנס לוואיטסטון 

מלבד העניין באחים יעקובי, צים גם מזהה פוטנציאל בתחום הפוד-טק, ובימים האחרונים חתמה חברת וואיטסטון שבשליטתו (64%) על מזכר הבנות להכנסת פעילות חברת בי-יו דבש (bee-io), העוסקת "בפיתוח טכנולוגיה ליצור דבש 'מתורבת'", ואשר "בין מייסדיה ומשקיעיה" נמנה צים. הכנסת הפעילות מתוכננת להתבצע כנגד הקצאת 55% ממניות וואטיסטון לבעלי בי-יו, עם אפשרות להגדלת הנתח.

בוואטיסטון מסבירים כי הדבש שמייצרת בי-יו דבש, נעשה "ללא שימוש בדבורים ועל ידי שימוש בנקטר (צוף) טבעי", וזאת "במטרה לדמות ייצור דבש 'אמיתי'". מנכ"ל בי-יו דבש הוא אופיר דבש. לפי וואיטסטון, באחרונה השלימה בי-יו חתימה על הסכמי השקעה בהיקף של כ-5 מיליון שקל, מהם חלקו של צים עומד על כ-500 אלף שקל, וזאת לפי שווי חברה של כ-30 מיליון שקל "לפני הכסף".

מאז ההודעה בקשר לבי-יו לפני כשבוע וחצי, השלימה מניית וואיטסטון טיפוס של קרוב ל-30%, כך שהיא משקפת לחברה שווי נוכחי הנע סביב כ-50 מיליון שקל.

צים התחיל להיות בעל השליטה בוואיטסטון בפברואר 2020, במקומו של תומר דפנה.  פעילותה של החברה מתרכזת בנדל"ן יזמי בארה"ב, אבל כפי שהיא מציינת בדוחותיה, "החל בשלהי 2016 החברה מתקשה בפיתוח הפעילות".

עוד כתבות

נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ

בג"ץ דחה את הדיון בעתירות נגד סגירת השמיים לשבוע הבא

בעוד שהנוסעים וחברות התעופה קיוו לביטול תקנות סגירת השמיים, השופטים החליטו לדחות את הדיון לאחר שהממשלה תשנה את התקנות הקיימות ● השופטים ציינו כי הם חשים אי נוחות מהפרת זכויות האזרחים שאינם יכולים להיכנס לארצם

מסעדת אייבי רחוב אברהם לינקולן פינת סעדיה הגאון / צילום: איל יצהר

קרן ריאליטי מוכרת לבנייני העיר הלבנה והפניקס שטח ב-183 מ' ש'

החברות קונות מקרן ריאליטי מתחם שבו פעלה בעבר מרכזיית בזק בפינת הרחובות סעדיה גאון ולינקולן ● ריאליטי רכשה את השטח לפני שש שנים תמורת 122 מיליון שקל

הריסת בניין בפתח תקווה במסגרת פרויקט תמ"א2\38 / צילום: גיא ליברמן

החזית נגד ביטול תמ"א 38: האם התוכנית לחיזוק מבנים תחזור?

בפיקוד העורף חוששים שבניינים לא יחוזקו, וברשות להתחדשות טוענים כי עיריות יכשילו בנייה • דיון סוער שהתקיים השבוע במועצה הארצית לתכנון ולבנייה עשוי לסלול את חזרתה של תמ"א 38

בראל רונן / צילום: יונתן בלום

עובדי EY ישראל פתחו בסכסוך עבודה מול הנהלת הרשת בראשות רו"ח רונן בראל

העובדים דורשים לשפותם על עלויות ההעסקה מהבית, לאחר שהתברר ש-2020 הייתה שנה רווחית מאוד עבור הרשת ● יו"ר ארגון העובדים: "תקורות המעביד עברו למימון ע"י כיס העובד. בושה" ● EY: "סכסוך עבודה מיותר"

שופטת The Voice בסין. המתחרים מעדיפים את טיפוס המנטור המעודד / צילום: Reuters, Zhu ren

אנשים אוהבים מנטורים עם אופי של מעודדים. זו עשויה להיות טעות

חוקרים בחנו איך מתמודדים בתוכנית "דה ווייס" בחרו מנטורים, וגילו כי ניסיון ומומחיות אינם הגורמים הקובעים ● מה זה אומר על החלטות מנהלים בגיוס עובדים ויועצים? ● ניהול וקריירה

המפקח על הבנקים יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

ההנחות שלא הגיעו ללקוחות ועתיד הביטקוין: המפקח על הבנקים בראיון

בשנה שחלפה מאז שיאיר אבידן נבחר לתפקיד המפקח על הבנקים, המדינה נקלעה לעוד בחירות, והמגפה המשיכה לפגוע בכלכלה ● בראיון לגלובס אבידן מדבר על "המהפכה בבנקאות", על האתגרים שמציבות ענקיות הטכנולוגיה לשוק התשלומים המקומי ועל הצורך להתייעל, ומעביר מסר לוחמני לבנקים

iJump פארק טרמפולינות ואקסטרים / צילום: iJump

אתרי הבילוי והאטרקציות המשפחתיות יורשו לפתוח למחוסנים ולמחלימים - הילדים לא יוכלו להיכנס

ביום ראשון הקרוב צפוי המשק להיפתח מחדש תחת מגבלות התו הירוק, ואיתו גם אתרי בילוי ופעילות לכל המשפחה ● אלא שלאתרים יוכלו להיכנס רק מחוסנים או מחלימים, מה שמשאיר את קהל היעד העיקרי שלהם - ילדים - מחוץ לתמונה ● "בשעה שלקניונים ילדים יכולים להיכנס, לאתרי בילוי שחלקם באוויר הפתוח הוחלט שלא"

ג'ו ביידן / צילום: Rogelio V. Solis, AP

הנשיא ביידן תומך בהקשחת הקריטריונים לקבלת "צ'קים מהממשלה" בעקבות משבר הקורונה

בעקבות השינויים הצפויים, בין 8 ל־12 מיליון אמריקאים שהיו אמורים לקבל צ'קים במסגרת התוכנית שהוצגה בבית הנבחרים, לא יקבלו אותם ● השינוי נועד לפייס מחוקקים רפובליקאים ודמוקרטים־שמרניים ● עפ"י אחת הערכות, השינוי יחסוך לממשלה כ־15 מיליארד דולר בלבד מעלות התוכנית של 1.9 מיליארד דולר

סיבים אופטים / צילום: שאטרסטוק

משרד התקשורת פרסם שימוע לספקיות לקראת השקת הסיבים של בזק

המשרד קובע מספר שינויים בממשקי העבודה שהועלו ע"י ספקיות האינטרנט, אך נמנע לעת עתה מלהודיע על עיכוב ההשקה של בזק

50 הנשים המשפיעות בישראל 2021

50 הנשים המשפיעות של ישראל

מאסתר חיות ועד הרבנית ימימה מזרחי, מרב גונדר קטי פרי ועד שירה איסקוב, מיו"ר ישראכרט תמר יסעור ועד מנהלות בתי החולים שעמדו בחזית המאבק בקורונה ● רשימת 50 המשפיעות של גלובס לשנת 2021 כוללת נשים מובילות, פורצות דרך, שממלאות תפקידי מפתח בכל ענפי המשק הישראלי

פרופ' אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

השוק מתמחר העלאת ריבית? הנגיד מפזר את החששות ומתייחס למחויבות לתוכנית רכישות המט"ח

אם לפני כחודשיים שוק החוב תמחר ריבית שלילית, העלייה בציפיות האינפלציה שינתה את התמונה, ושוק החוב מתמחר כעת העלאת ריבית בשנה הבאה כמעט בוודאות ● בראיון ל-CNN, נגיד בנק ישראל אמיר ירון מבהיר כי הריבית תיוותר נמוכה לאורך זמן ממושך ● שוק המט"ח סוער הבוקר, בין היתר, על רקע הירידות בשווקים מעבר לים

רכב חשמלי. יותר מ־20 דגמים יהיו זמינים בישראל / צילום: Reuters, Patricia Huchot-Boissier

איך הפכה אירופה למובילת שוק המכוניות החשמליות – ולמה זה כנראה זמני

סובסידיות ומגוון בדגמים עזרו להעלות את הביקוש מצד לקוחות, אך מה שקרה בסין מהווה תמרור אזהרה לכך שהתנופה הזו עשויה להימשך זמן מוגבל

מימין: ראובן דרונג, עינת גז, עופר הרמן, מייסדי פאפאיה גלובל / צילום: Ira Prokhorov

עוד יוניקורן נולד: פאפאיה גלובל של עינת גז גייס 100 מיליון דולר

הסטארט-אפ שמפתח תוכנה לניהול כוח אדם ושכר לעובדים במדינות אחרות, גייס לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר ● המנכ"לית עינת גז: "אנחנו יקרים מדי לרכישה. בתסריט האופטימי נצא להנפקה תוך שנתיים"

הצטברות זפת על חוף הים / צילום: מרכז למחקר סביבתי חיפה

גילה גמליאל: ספינה שיצאה מלוב לאיראן אחראית לאסון הנפט

השרה להגנת הסביבה הודיעה כי נמצאו האחראיים לאסון הזפת ● זפת שדלפה מספינה לובית פגעה ב-170 ק"מ של רצועת החוף בישראל

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

מצטרפת חדשה לבורסה בת"א: פוםוום גייסה כ-38 מיליון שקל

המערכת הטכנולוגית שפותחה ע"י פוםוום מאפשרת לה להציע לפארקים חווייתיים, למארגני אירועי ספורט או הופעות, פתרון מלא הכולל את מגוון השירותים הקשורים בצילום המבקרים

בנימין נתניהו בראיון / צילום: צילום מסך, חדשות 12

בליץ הראיונות של נתניהו: לחץ, או חימום לקראת "אפקט פתיחת המשק"?

לקראת הבחירות, גלובס כינס פאנל של יועצות ויועצים אסטרטגיים שינתחו את התנהלות המועמדים בתקשורת • והפעם: מה עומד מאחורי הראיונות של נתניהו לתקשורת? • המומחים מנתחים, מדור חדש

חלי גירס–אסא ושלומי מיטרני / צילום: תמונה פרטית

"הבנו שזו המציאות, ולכן אנחנו מתפללים לכל עסקה"

חלי גירס-אסא ושלומי מיטרני ניהלו את חברת התיירות "טוס תיירות ונופש" ● בעקבות הקורונה עברו להפיץ אוכל אסייתי ואיטלקי ● "אנחנו מוכרים במחיר רצפה כדי שיכירו אותנו יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

נציב שירות המדינה פרופסור דניאל הרשקוביץ / צילום: חיים צח-לע"מ

נציב שירות המדינה: לא קוימה עמי חובת ההיוועצות לפני חקירת השופטת כרייף

בניגוד לדרישת החוק ובניגוד להצהרת שרת המשפטים המשפטים לשעבר איילת שקד, לא קוימה כל התייעצות, בכתב או בע"פ, עם נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ', לפני שנפתחה החקירה נגד השופטת אתי כרייף

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

חברת הביטוח מגדל סוערת, בעל הבית נעלם, והממונה בוחר לעמוד בצד

לאחר שנראה היה כי מגדל צלחה שורה של עימותים בצמרת, שבהם "כיכב" בעל השליטה שלמה אליהו, פרץ עימות אישי חריף בין מנכ”ל מגדל ביטוח רן עוז ובין היו"ר מוטי רוזן • האם וכיצד מושפעים מכך המבוטחים, העמיתים והמשקיעים בקבוצת הביטוח

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ניר חפץ תובע מגלית דיסטל אטבריאן רבע מיליון שקל בגין לשון הרע

עד המדינה בתיק 4000 תובע את המועמדת ברשימת הליכוד והסופרת גלית דיסטל-אטבריאן בגין לשון הרע, פגיעה בפרטיות והפרת צו איסור פרסום, זאת במסגרת פרסומים בעמוד הפייסבוק שלה לגביו