גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המהפכה הטכנולוגית בבורסה נמשכת: מניות ההייטק מחזקות את הדומיננטיות שלהן במדדים

עם המניות שיצטרפו לת"א-90 נמנות מפתחת המערכות לאספקת חשמל ג'נסל, יצרנית הרובוטים לניקוי מתקנים סולאריים אקופיה ויצרנית המנועים אקוואריוס ● שלוש החברות השלימו באחרונה הנפקות, וכל אחת מהן נסחרת בשווי של 1.4-1.5 מיליארד שקל

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס
הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

על רקע גל הנפקות ההון הראשוניות (IPO) האינטנסיבי הנרשם בחודשים האחרונים בבורסת תל אביב, עדכון המדדים הקרוב, שיתבצע בחודש הבא, צפוי להכניס למדדים הבולטים כמה "כוכבות" חדשות, שמבליטות שוב את הדומיננטיות הגוברת של ענף הטכנולוגיה במסחר.

עם המניות החדשות שיצטרפו לת"א-90, נמנות מפתחת המערכות לאספקת חשמל ג'נסל, יצרנית הרובוטים לניקוי מתקנים סולאריים אקופיה ויצרנית המנועים אקוואריוס - שלוש חברות שהשלימו באחרונה את הנפקותיהן, וכל אחת מהן נסחרת בשווי נוכחי של 1.4-1.5 מיליארד שקל.

קטגוריה אחת אחריהן, למדד SME60, המוגדר "מדד ביניים" וכולל את המניות בעלות שווי החזקות הציבור הגבוה מבין אלה שאינן נכללות בת"א-125, צפויות להצטרף המניות החדשות בבורסה של פולירם, בשווי שוק נוכחי של 1.1 מיליארד שקל, ושל הייקון מערכות ויומן אקסטנשנס, ששויין עומד על 600-700 מיליון שקל.

המדדים ייפרדו מכמה מניות ותיקות

מול המצטרפות החדשות, המשקיעים ייפרדו מכמה מניות ותיקות יותר במדדים המובילים, ובהן חברות התעשייה פמס והמלט, חברת אטראו שוקי הון וחברת הנדל"ן ויתניה, הצפויות להיפלט ממדד ת"א-90, אחרי שמניותיהן נחלשו בטווח של 10%-40% בשנה האחרונה.

זאת, בעוד שממדד SME60 צפויות להיפלט, בין השאר, תמר פטרוליום ורציו פטרוליום, הנמנות עם סקטור האנרגיה המסורתית החבוט, שנפגע קשות ממשבר הקורונה, ואחרי ירידות דו-ספרתיות חדות שרשמו בשנה האחרונה - תמר פטרוליום כ-33% ורציו פטרוליום יותר מ-60%.

עוד בין הנפלטות מ-SME60 גם מניית חברת התעופה אל-על, שאף ששווי השוק שלה עלה באחרונה בעקבות הנפקות מניות שביצעה (ועומד כיום על כ-850 מיליון שקל), שיעור החזקות הציבור בה ירד מתחת ל-30%, והיא לא עומדת בתנאי המדד.

במדד הדגל של הבורסה, ת"א-35, צפויים עדכונים מעטים יחסית, אחרי "מיני-מהפכה" שנרשמה בו בחודשי הקיץ האחרונים, עם לא פחות משש מצטרפות חדשות, כולן מענפי הטכנולוגיה השונים, וזאת אחרי גל העליות שבלט בענף זה במהלך משבר הקורונה אל מול ירידות השערים שרשמו מרבית מניות הבורסה.

במסגרת העדכונים הקרובים, מניית חברת הטכנולוגיה מטריקס צפויה להיפלט מת"א-35, אחרי שהצטרפה אליו בעדכון הקודם, ואחרי מחיקת מניית איי.אפ.אפ שנכללה בו יצטרפו לת"א-35 מניות קבוצת אשטרום ואו.פי.סי אנרגיה, גם בזכות שווי השוק העולה שלהן (שתיהן קרוב ל-20% בשנה האחרונה) וגם בהשפעת שינויים בהחזקות הציבור.

ארבע שנים להרחבת מדד הדגל

עם עדכון המדדים הקרוב, תציין הבורסה ארבע שנים מאז הרחבת מדד הדגל שלה להרכבו הנוכחי, הכולל 35 מניות (במקום 25 טרם לכך), וזאת במסגרת הרפורמה במדדי המניות שביצעה, שבין מטרותיה היו הפחתת הריכוזיות במדדים והגדלת שיעור החזקות הציבור.

במסגרת רפורמת המדדים, שיעור החזקות הציבור המינימלי בת"א-35 עלה ל-30%, לעומת דרישה ל-25% קודם לכן; שווי החזקות הציבור הנדרש להיכלל במדד הועלה ל-1 מיליארד שקל, ומגבלת המשקל המירבי של מניה ירדה ל-7%, לעומת 10% קודם לרפורמה.

שינויים אלה הובילו מאז, בין השאר, להגברת מכירת מניות על ידי בעלי עניין לציבור, בשווי של מיליארדי שקלים, במטרה לעמוד בדרישות החדשות ולמנוע את גריעת החברות מהמדד. בבורסה מציינים כי כיום המדד "מייצג נכון יותר את הכלכלה הישראלית".

לפי נתוני הבורסה, לאחר עדכון המדד הנוכחי, שייכנס לתוקף ב-7 בפברואר, משקל חברות הטכנולוגיה במדד ת"א-35 יעמוד על כ-27%, לעומת 15% בשנת 2017, תוך הכפלת מספר חברות הטכנולוגיה במדד (ל-9) - מה שהופך את הענף לדומיננטי במדד. דומה לו במשקל ענף הבנקים (26%) ובמספר החברות ענף הנדל"ן, שעם 8 חברות משקלו במדד עומד על 14%.

  

משקל חברות הביומד יורד ל15%

עוד אחרי העדכון הקרוב, משקל חברות הביומד בת"א-35 יעמוד על כ-15% (3 חברות), לעומת כ-26% עם השקת המדד, ומשקל חברות האנרגיה וחיפושי הנפט יעמוד על כ-2% בלבד (2 חברות), לעומת כ-8% לפני הרפורמה.

עוד מציינים בבורסה כי מאז השקת המדד הצטרפו אליו 13 חברות, שהחליפו 10 חברות שנגרעו ממנו ו-3 מניות נוספות שנמחקו מהמסחר, וכי מבין 10 החברות שהצטרפו למדד עם הרחבתו בפברואר 2017, נותרו בו רק מחציתן.

בין החברות שנפרדו ממדד הדגל של הבורסה מאז השקתו בצורתו החדשה נמנות 6 חברות אנרגיה וחיפושי נפט וגז. שלוש מהן - בזן, קבוצת דלק ודלק קידוחים - נגרעו בעדכון שבוצע באוגוסט האחרון ולאחר ירידות שערים חדות שספגו בעקבות משבר הקורונה; פז וישראמקו נפלטו ממנו קודם לכן, וכן חדלו להיסחר יחידות ההשתתפות של אבנר, שפעילותה מוזגה עם זו של דלק קידוחים.

עוד נגרעו מהמדד מאז הרפורמה מניות חברות התקשורת סלקום ופרטנר, מניות חברות הנדל"ן המניב ביג וגזית גלוב, וכן מניות סודהסטרים ופרוטרום, "שמוזגו בקונצרנים בינלאומיים, ומיילן הדואלית שנמחקה רק מהבורסה בת"א".

עוד כתבות

ניר חפץ / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ניר חפץ תובע מגלית דיסטל אטבריאן רבע מיליון שקל בגין לשון הרע

עד המדינה בתיק 4000 תובע את המועמדת ברשימת הליכוד והסופרת גלית דיסטל-אטבריאן בגין לשון הרע, פגיעה בפרטיות והפרת צו איסור פרסום, זאת במסגרת פרסומים בעמוד הפייסבוק שלה לגביו

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

מצטרפת חדשה לבורסה בת"א: פוםוום גייסה כ-38 מיליון שקל

המערכת הטכנולוגית שפותחה ע"י פוםוום מאפשרת לה להציע לפארקים חווייתיים, למארגני אירועי ספורט או הופעות, פתרון מלא הכולל את מגוון השירותים הקשורים בצילום המבקרים

הריסת בניין בפתח תקווה במסגרת פרויקט תמ"א2\38 / צילום: גיא ליברמן

החזית נגד ביטול תמ"א 38: האם התוכנית לחיזוק מבנים תחזור?

בפיקוד העורף חוששים שבניינים לא יחוזקו, וברשות להתחדשות טוענים כי עיריות יכשילו בנייה • דיון סוער שהתקיים השבוע במועצה הארצית לתכנון ולבנייה עשוי לסלול את חזרתה של תמ"א 38

מטוס אגיפ'ט אייר / צילום: יח"צ

אג'יפט אייר הגישה בקשה לטוס לישראל

בכוונת חברת התעופה הלאומית של מצרים להפעיל 21 טיסות בשבוע בקו ת"א-קהיר

ג'ו ביידן / צילום: Rogelio V. Solis, AP

הנשיא ביידן תומך בהקשחת הקריטריונים לקבלת "צ'קים מהממשלה" בעקבות משבר הקורונה

בעקבות השינויים הצפויים, בין 8 ל־12 מיליון אמריקאים שהיו אמורים לקבל צ'קים במסגרת התוכנית שהוצגה בבית הנבחרים, לא יקבלו אותם ● השינוי נועד לפייס מחוקקים רפובליקאים ודמוקרטים־שמרניים ● עפ"י אחת הערכות, השינוי יחסוך לממשלה כ־15 מיליארד דולר בלבד מעלות התוכנית של 1.9 מיליארד דולר

פייסבוק / צילום: Shutterstock, Jirapong Manustrong

נמאס לעבוד מהבית? פייסבוק ישראל חוזרת למשרדים

לגלובס נודע כי עובדי פייסבוק ישראל יחזרו בהדרגה לעבודה במשרדי החברה בשרונה בעוד פחות משבועיים ● בעולם ימשיכו לעבוד מרחוק ● פייסבוק: "הגעת העובדים למשרד תהיה אופציונלית, ובמקביל נאפשר להמשיך לעבוד מהבית"

טבע - תרופת קופקסון / צילום: תמר מצפי

הנציבות האירופית חוקרת האם טבע עיכבה את כניסת המתחרים לקופקסון

לפי הודעת הנציבות, החקירה תבחן האם טבע ניצלה את מעמדה הדומיננטי בשוק והפרה חוקי הגבלים עסקיים באירופה ● טבע: "אנו לא מאמינים שהחברה אימצה התנהגויות אנטי-תחרותיות ביחס לקופקסון, ומשתפים פעולה באופן מלא עם הנציבות"

50 הנשים המשפיעות בישראל 2021

50 הנשים המשפיעות של ישראל

מאסתר חיות ועד הרבנית ימימה מזרחי, מרב גונדר קטי פרי ועד שירה איסקוב, מיו"ר ישראכרט תמר יסעור ועד מנהלות בתי החולים שעמדו בחזית המאבק בקורונה ● רשימת 50 המשפיעות של גלובס לשנת 2021 כוללת נשים מובילות, פורצות דרך, שממלאות תפקידי מפתח בכל ענפי המשק הישראלי

דנה פרג  / צילום: גלעד קוולרצ'יק

מחפשים משמעות בעבודה? אלה השאלות שאתם צריכים לשאול

המשמעות שאנחנו מחפשים כעובדים ומנהלים לא מוגשת לנו על מגש של כסף, צריך להתאמץ כדי להשיג אותה

מייסדי סיבו, לירן וליאור עקיבא / צילום: Seebo

האלגוריתם של סיבו הישראלית עוזר לפפסיקו וברילה לפתור תקלות ייצור

סיבו גייסה 15 מיליון דולר נוספים כדי לעזור ליצרניות מזון להפחית בעיות איכות דרך שימוש בבינה מלאכותית ● המנכ"ל ליאור עקיבא: "בעתיד יתייחסו ל-AI בתור מרכיב קריטי לייצור ממש כמו חשמל"

סיבים אופטים / צילום: שאטרסטוק

משרד התקשורת פרסם שימוע לספקיות לקראת השקת הסיבים של בזק

המשרד קובע מספר שינויים בממשקי העבודה שהועלו ע"י ספקיות האינטרנט, אך נמנע לעת עתה מלהודיע על עיכוב ההשקה של בזק

חוף דור מכוסה בזפת / צילום: יוסי אוזן, רשות הטבע והגנים

איזו מדינה עומדת באמת מאחורי האונייה שאחראית לאסון הזפת?

המשרד להגנת הסביבה מיהר להודיע כי האונייה שאחראית לאסון הזפת בחופי ישראל היא מלוב, ועשתה את דרכה מאיראן לסוריה ● אלא שהמציאות הימית מורכבת יותר, ובדיקת מסמכים הזמינים ברשת לכל מגלה כי הספינה רשומה בכלל תחת איי מרשל ● האם ניתן להגיע לבעלים האמיתיים שלה? לא בטוח

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

תשואות עולות וכלכלה מתחזקת: החלום של המשקיעים בחובות

מנהליהן של BDCs - חברות פיננסיות המשקיעות בחוב של עסקים קטנים ובינוניים - חולמים על עליית תשואות באג"ח ממשלתיות, על שיפור בתנאי אשראי של חברות ועל התחזקות הכלכלה - בדיוק שלושת התנאים שמגדירים היום את סביבת ההשקעה בארה"ב ● BIZD היא קרן סל העוקבת אחר מדד חברות ה-BDC הגדולות בארה"ב

נוריאל רוביני / צילום: Reuters, Lucy Nicholson

רוביני מתפוצץ על רובין הוד: תמיט אסון על האנשים שלא יכולים להרשות לעצמם להפסיד

הכלכלן שחזה את משבר הסאב-פריים של 2008 עולה למתקפה על וול סטריט, מבקר את אפליקציית רובין הוד, מסתער על המטבעות הקריפטוגרפיים ומשתלח בדור המילניאלס ● על הדרך הוא גם מבקר את הדמוקרטים על תוכנית חלוקת הצ'קים לאזרחי ארה"ב

נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ

בג"ץ דחה את הדיון בעתירות נגד סגירת השמיים לשבוע הבא

בעוד שהנוסעים וחברות התעופה קיוו לביטול תקנות סגירת השמיים, השופטים החליטו לדחות את הדיון לאחר שהממשלה תשנה את התקנות הקיימות ● השופטים ציינו כי הם חשים אי נוחות מהפרת זכויות האזרחים שאינם יכולים להיכנס לארצם

דירות בבנייה / צילום: רפי קוץ, גלובס

קניתם דירה חדשה? כך תקבלו אותה בקרוב מהקבלן

פגישה בדירה עם הקבלן לפני קבלת המפתח ובדיקה שהמים בברזים עובדים לפני שהמובילים מגיעים: מדריך לתקנות החדשות שמקדם משרד השיכון ושנועדו להקל על חיי רוכשי דירות חדשות

דדי גלעד ועופר צדיק, מייסדי טייטו קר / צילום: AlexArt

טייטו קר הישראלית משלימה גיוס של 100 מיליון דולר בעשרה חודשים

החברה, שמפתחת מערכת לביצוע בדיקות רפואיות מרחוק, הודיעה כי השלימה גיוס שני של 50 מיליון דולר ● הכנסות טייטו זינקו פי 2.5 בשנה האחרונה על רקע מגפת הקורונה

בראל רונן / צילום: יונתן בלום

עובדי EY ישראל פתחו בסכסוך עבודה מול הנהלת הרשת בראשות רו"ח רונן בראל

העובדים דורשים לשפותם על עלויות ההעסקה מהבית, לאחר שהתברר ש-2020 הייתה שנה רווחית מאוד עבור הרשת ● יו"ר ארגון העובדים: "תקורות המעביד עברו למימון ע"י כיס העובד. בושה" ● EY: "סכסוך עבודה מיותר"

הפגנה שוק הכרמל ת"א לפתיחת המסחר / צילום: שלומי יוסף

חפשו אותי ביוני: מה יקרה כשדמי האבטלה ייעצרו?

שנה בדיוק לאחר שנסגר, ביום ראשון יחזור המשק לפעילות כמעט מלאה ● למרות החזרה לשגרה, מאות אלפי ישראלים עדיין נמצאים בחל"ת ולא ממהרים לחזור לעבודה ● מודל הפיצוי ממשיך לעבוד, אבל מה יקרה ביום שהממשלה תחליט להפסיק עם החגיגה? ● הצוללת עושה סדרהאזינו

מימין: ראובן דרונג, עינת גז, עופר הרמן, מייסדי פאפאיה גלובל / צילום: Ira Prokhorov

עוד יוניקורן נולד: פאפאיה גלובל של עינת גז גייס 100 מיליון דולר

הסטארט-אפ שמפתח תוכנה לניהול כוח אדם ושכר לעובדים במדינות אחרות, גייס לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר ● המנכ"לית עינת גז: "אנחנו יקרים מדי לרכישה. בתסריט האופטימי נצא להנפקה תוך שנתיים"