גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אינטל מסכמת שנה והמנכ"ל החדש מאותת: העברת הייצור מחוץ לחברה קרובה מתמיד

מנכ"ל אינטל הבהיר את מה שהסתמן כבר בדוחות הקודמים - החברה תיאלץ להוציא למיקור חוץ חלק מהייצור ● המהלך לא צפוי להשפיע על פעילות החברה בישראל, לפחות בינתיים ● בנוסף, שיא בהכנסות למובילאיי - ואינטל מדגישה שהיא אחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלה

מפעל אינטל בקריית גת / צילום: אינטל
מפעל אינטל בקריית גת / צילום: אינטל

עננת העיכובים במעבר לייצור בארכיטקטורת שבבים בעובי 7 ננומטר מוסיפה להעיב על ביצועיי מנית אינטל. למרות שהחברה הציגה נתוני מכירות חסרי תקדים, סיימה מניית אינטל את יום המסחר הראשון שלאחר פרסום הדוחות הכספיים לרבעון הרביעי של 2020 בירידה של קרוב ל-10%, ומחקה את הזינוק שרשמה ביום המסחר טרם פרסום הדוחות.

שיחת האנליסטים שליוותה את פרסום הדוחות האחרונים ל-2020 הייתה האחרונה שהועברה על ידי המנכ"ל היוצא, בוב סוואן, שיפנה את מקומות ב-15 בפברואר. את כסאו של סוואן יתפוס מי שהיום משמש מנכ"ל VMWare, פט גלסינגר, אשר הידיעה על שובו לאינטל ומינויו הצפוי הקפיצה את מניית החברה לאחר דשדוש שנמשך מאז פרסום הדוחות לרבעון השני בקיץ האחרון. אז צנחה מניית החברה בכ-16% בעקבות אמירה של סוואן לפיה בנסיבות מסוימות החברה תוצאי למיקור חוץ חלק מפעילות הייצור שלה.

את הניסוח המפותל של סוואן אז - על נסיבות מסוימות שבהן תישקל הוצאת חלק מפעילות הייצור - החליפה אמירה מפורשת הרבה יותר, הפעם מפי המנכ"ל הנכנס גלסינגר, שדיבר לצד סוואן בשיחת האנליסטים.

 

הקשיים ב-7 ננומטר לא מותירים ברירה

גלסינגר פתח את דבריו בניסוח אופטימי על כל שהוא בטוח בכך ש"רוב המוצרים של החברה ב-2023 ייוצרו פנימית". גלסינגר התמקד בדבריו ספציפית בסוגיית הייצור המתקדם, והדגיש כי הוא "מבקש לספק באופן ספציפי את נקודת המבט שלו על התקדמות (הייצור בטכנולוגיית) 7 ננומטר". גלסינגר סיפר כי "הייתה לי ההזדמנות לבחון בשבוע שעבר באופן אישי את ההתקדמות בטכנולוגיית 7 ננומטר", לדבריו, בהתבסס על ראיונות ראשוניים, אני מרוצה מההתקדמות שנעשתה על הבריאות והתאוששות של תוכנית ה-7 ננומטר".

לא רק שגלסינגר בחר לומר "רוב המוצרים", אלא שאמירה זו לוותה באמירה נוספת, מפורשת הרבה יותר מפי בכיר אינטל, על מעבר חלקי למיקור חוץ. לדברי גלסינגר בשיחת האנליסטים, "סביר שנרחיב את השימוש במפעלים חיצוניים עבור טכנולוגיות ומוצרים מסוימים".

עם זאת, על פי כל ההערכות, הן של אנליסטים והן של גורמים בכירים בתעשייה, מאחורי אמירה זו לא מסתתרת לפי שעה כוונה של אינטל להיפרד מפעילות הייצור שלה, כפי שנרמז לה במכתב גלוי ששלח לדירקטוריון החברה מנכ"ל קרן הגידור Third Point. הגורמים מעריכים כי לאינטל אין ברירה אלא לעשות הכול כדי להתגבר אתגרי הייצור, משום שאין לה ברירה אחרת.

התפיסה הרווחת היא שבשל שיקולי יעילות ויציבות שרשרת אספקה, ובשל שיקולי הביטחון הלאומי האמריקאי, אינטל לא תוכל לוותר על יכולות אלה. מנגד, לנוכח העיכובים ההולכים ונמשכים, היא מבינה שהיא תיאלץ לנשוך את הלשון ולהסתייע במפעלי TSMC הטיוואנית, שבה מייצרות את שבביהן כל מתחרותיה, למעט סמסונג. בעוד שאינטל התעכבה עם ייצור ב־10 ננומטר ומתעכבת עם הייצור ב-7 ננומטר, כיום הן TSMC והן סמסונג כבר מייצרות ב-5 ננומטר.

ככל שהולך ומתארך העיכוב המעבר לייצור בדור הבא, מי שנהנות מהשיפורים ביכולות הייצור של TSMC הן המתחרות AMD ואנבידיה, פעם חברות תכנון שבבים קטנות ונישתיות, והיום איום קיומי בפוטנציה. לצידן, יכולות ליהנות מהם מתחרות עתידיות לאינטל, הפעם מכיוון אחר ענקיות כמו גוגל, פייסבוק, שחותרות לעצמאות בתחום תכנון השבבים לבינה מלאכותית (AI), לשימוש פנימי שלהן. אפל, שנפרדה לאחרונה מאינטל כדי לייצר בעצמה שבבים מבוססי ARM, ואפילו אמזון, שעלולה גם היא להפוך בעתיד למתחרה לאינטל באמצעות שבבים פרי פיתוח עצמאי שתציע בענן שלה, AWS.

גלסינגר ביקש שלא להרחיב בנושא והבטיח כי פרטים נוספים, כמו גם פרטים על מפת הדרכים ל-2023, יסופקו "לאחר שאעריך במלואם את הניתוחים שנעשו ואת המשך הדרך". עוד אמר כי פרסום התחזית השנתית ימתין לכניסתו המלאה לתפקיד, אך הבטיח כי הדבר לא ייעשה לפני עונת הדוחות הכספיים הבאה - באפריל.

פטריק (פט) פול גלסינגר / צילום: Reuters

השערוריה שהתלוותה לפרסום הדוחות

האפשרות שאינטל תוציא חלק מפעילות הייצור למיקור חוץ לא אמורה להדאיג לפי שעה את ישראל. אינטל משקיעה הון עצום במחקר ופיתוח, ובשנה שחלפה היא השקיעה בכך 13.5 מיליארד דולר. קיים סיכוי סביר שהיא תצליח להתגבר בסופו של דבר על המכשולים, ולהדביק את הפער ביכולות הייצור. גם אם פרוש הדבר שהיא תיאלץ להשתנות ולהתאים את עצמה ולנקוט בפעולות קיצוניות כפי שנקטה המתחרה TSMC - כמו למשל עבודה במשמרות.

בנוסף, הפרמטר של תהליך הייצור, בין אם זה 10 או 7 או 5 ננומטר, הוא רק פרמטר אחד שקובע את איכות השבב. אינטל מפתחת טכנולוגיות נוספות שיוכלו אולי לפצות באופן חלקי על העיכובים בהתקדמות בתהליך הייצור. שלישית, המפעלים המתקדמים בישראל יוכלו לשמש לייצור שבבים מתקדמים עוד שנים רבות, גם אם בפלח השבבים בעלי הביצועים הגבוהים ביותר היא תשתמש באופן זמני במפעלי ייצור חיצוניים.

לפרסום הדוחות התלוותה מיני שערורייה כשמצגת גרפית שכללה פרטים מהדוחות דלפה לפני השעה שתוכננה לפרסום הדוחות, עם סגירת יום המסחר ביום חמישי אחר הצהריים (שעון ארה"ב). בעקבות הדליפה, הקדימה אינטל לפרסם את הדוחות, תוך שהיא מכחישה כי הגורם לדליפה הוא פריצה למערכות החברה.

בדוחות עצמם, הפגינה אינטל ביצועים משופרים ועברה הן את התחזיות של עצמה והן את תחזיות האנליסטים. בעיקר נהנתה אינטל מהמעבר לעבודה מרחוק, שהעלה את הביקוש העולמי למחשבים אישיים. ברבעון האחרון של 2020 נמכרו שליש יותר מחשבים בעלי מעבד אינטל בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019. עם זאת, העלייה בצריכת הדאטה העולמית בשל מגפת הקורונה לא קיבלה עדיין ביטוי במכירות של אינטל למרכזי נתונים שירדו ב-16% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה.

המנכ"ל היוצא סוואן סיכם את השנה ודיווח על שיא הכנסות של כל הזמנים בשני הסגמנטים המרכזיים של החברה - מחשבים אישיים (קליינט), ודאטה סנטרים, כמו גם בזיכרונות ובהכנסות "מובילאיי" שנרכשה על ידה ב-2017 תמורת 15 מיליארד דולר.
ברבעון האחרון, עמדו ההכנסות החברה על 20 מיליארד דולר, 2.6 מיליארד יותר מתחזית החברה אך ירידה של 1% ביחס לרבעון המקביל. הרווח הרבעוני הסתכם ב-5.9 מיליארד דולר, ירידה של 15% לעומת הרבעון המקביל. הכנסות מובילאיי ברבעון זינקו ב-39% לעומת הרבעון המקביל והגיעו ל-967 מיליון דולר, שהשיאו רווח תפעולי של כ-100 מיליון דולר.

סך הכל הכניסה אינטל ב-2020 סכום של 77.9 מיליארד דולר, עלייה של 8% לעומת השנה שקדמה לה. הרווח השנתי הסתכם ב-20.9 מיליארד דולר, ירידה של 1% בהשוואה ל-2019.

המספרים של אינטל

77.9 מיליארד דולר
הכנסות ב-2020

8%
העלייה בהכנסות ביחס ל-2019

20.9 מיליארד דולר
רווח ב-2020

1%
הירידה ברווח לעומת 2019

עוד כתבות

סיסקו / צילום: Shutterstock, Valeriya Zankovych

סיסקו השיקה שירות תרגום סימולטני אוטומטי במערכת שיחות הווידאו "וובקס"

התרגום ב"זום של סיסקו", המשמש בשוק הארגוני, יתבצע מאנגלית לכ-100 שפות, כולל עברית ● השירות, שאינו זמין לציבור הרחב, יושק בהדרגה למשתמשים ארגוניים וייפתח, בחינם, עפ"י דרישה בלבד

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

תשואות עולות וכלכלה מתחזקת: החלום של המשקיעים בחובות

מנהליהן של BDCs - חברות פיננסיות המשקיעות בחוב של עסקים קטנים ובינוניים - חולמים על עליית תשואות באג"ח ממשלתיות, על שיפור בתנאי אשראי של חברות ועל התחזקות הכלכלה - בדיוק שלושת התנאים שמגדירים היום את סביבת ההשקעה בארה"ב ● BIZD היא קרן סל העוקבת אחר מדד חברות ה-BDC הגדולות בארה"ב

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

נכנסו לבורסה: דלתא ישראל ודיפלומט השלימו ההנפקות לציבור

דיפלומט השלימה הנפקה ראשונית לציבור (IPO) של מניות וגייסה כ-300 מיליון שקל ● דלתא ישראל גייסה כ-263 מיליון שקל (ברוטו) לפי שווי חברה של כ.1.3 מיליארד שקל אחרי הכסף

iJump פארק טרמפולינות ואקסטרים / צילום: iJump

אתרי הבילוי והאטרקציות המשפחתיות יורשו לפתוח למחוסנים ולמחלימים - הילדים לא יוכלו להיכנס

ביום ראשון הקרוב צפוי המשק להיפתח מחדש תחת מגבלות התו הירוק, ואיתו גם אתרי בילוי ופעילות לכל המשפחה ● אלא שלאתרים יוכלו להיכנס רק מחוסנים או מחלימים, מה שמשאיר את קהל היעד העיקרי שלהם - ילדים - מחוץ לתמונה ● "בשעה שלקניונים ילדים יכולים להיכנס, לאתרי בילוי שחלקם באוויר הפתוח הוחלט שלא"

חלי גירס–אסא ושלומי מיטרני / צילום: תמונה פרטית

"הבנו שזו המציאות, ולכן אנחנו מתפללים לכל עסקה"

חלי גירס-אסא ושלומי מיטרני ניהלו את חברת התיירות "טוס תיירות ונופש" ● בעקבות הקורונה עברו להפיץ אוכל אסייתי ואיטלקי ● "אנחנו מוכרים במחיר רצפה כדי שיכירו אותנו יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

מצטרפת חדשה לבורסה בת"א: פוםוום גייסה כ-38 מיליון שקל

המערכת הטכנולוגית שפותחה ע"י פוםוום מאפשרת לה להציע לפארקים חווייתיים, למארגני אירועי ספורט או הופעות, פתרון מלא הכולל את מגוון השירותים הקשורים בצילום המבקרים

הבורסה לנ"ע בת"א אחד העם / צילום: תמר מצפי

בדרך לבורסה בת"א: שרין תהפוך לחברה הדואלית הראשונה מסינגפור

בהודעת החברה נכתב כי בעקבות עניין גובר במסחר במניה מצד משקיעים מישראל ולאחר שיחות עם בכירים בשתי הבורסות, הוחלט בחברה כי זהו צעד טבעי עבורה ● להערכת שרין, הדבר יסייע להגדלת המסחר גם מצד משקיעים מארה"ב

הפגנה שוק הכרמל ת"א לפתיחת המסחר / צילום: שלומי יוסף

חפשו אותי ביוני: מה יקרה כשדמי האבטלה ייעצרו?

שנה בדיוק לאחר שנסגר, ביום ראשון יחזור המשק לפעילות כמעט מלאה ● למרות החזרה לשגרה, מאות אלפי ישראלים עדיין נמצאים בחל"ת ולא ממהרים לחזור לעבודה ● מודל הפיצוי ממשיך לעבוד, אבל מה יקרה ביום שהממשלה תחליט להפסיק עם החגיגה? ● הצוללת עושה סדרהאזינו

קנצלרית גרמניה, מרקל ושר הבריאות הגרמני בדיון ממשוך בפרלמנט בנוגע להמשך הסגר / צילום: Associated Press, Markus Schreiber

גרמניה האריכה את הסגר בפעם השלישית; "הפער מול ישראל רק הולך ומתרחב"

באופן רשמי יימשך הסגר בגרמניה עד ל-28 במרץ לפחות, אך בשבועות הקרובים יורשו התושבים לקיים פגישות של יותר משני משקי-בית, ייפתחו מרכזי גינון ומוצרים לבית, חנויות יורשו לקבל לקוחות שיתאמו זאת מראש, והלימודים ימשיכו במתכונת מסוימת

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

חברת הביטוח מגדל סוערת, בעל הבית נעלם, והממונה בוחר לעמוד בצד

לאחר שנראה היה כי מגדל צלחה שורה של עימותים בצמרת, שבהם "כיכב" בעל השליטה שלמה אליהו, פרץ עימות אישי חריף בין מנכ”ל מגדל ביטוח רן עוז ובין היו"ר מוטי רוזן • האם וכיצד מושפעים מכך המבוטחים, העמיתים והמשקיעים בקבוצת הביטוח

פייסבוק / צילום: Shutterstock, Jirapong Manustrong

נמאס לעבוד מהבית? פייסבוק ישראל חוזרת למשרדים

לגלובס נודע כי עובדי פייסבוק ישראל יחזרו בהדרגה לעבודה במשרדי החברה בשרונה בעוד פחות משבועיים ● בעולם ימשיכו לעבוד מרחוק ● פייסבוק: "הגעת העובדים למשרד תהיה אופציונלית, ובמקביל נאפשר להמשיך לעבוד מהבית"

רכב חשמלי. יותר מ־20 דגמים יהיו זמינים בישראל / צילום: Reuters, Patricia Huchot-Boissier

איך הפכה אירופה למובילת שוק המכוניות החשמליות – ולמה זה כנראה זמני

סובסידיות ומגוון בדגמים עזרו להעלות את הביקוש מצד לקוחות, אך מה שקרה בסין מהווה תמרור אזהרה לכך שהתנופה הזו עשויה להימשך זמן מוגבל

טבע - תרופת קופקסון / צילום: תמר מצפי

הנציבות האירופית חוקרת האם טבע עיכבה את כניסת המתחרים לקופקסון

לפי הודעת הנציבות, החקירה תבחן האם טבע ניצלה את מעמדה הדומיננטי בשוק והפרה חוקי הגבלים עסקיים באירופה ● טבע: "אנו לא מאמינים שהחברה אימצה התנהגויות אנטי-תחרותיות ביחס לקופקסון, ומשתפים פעולה באופן מלא עם הנציבות"

הריסת בניין בפתח תקווה במסגרת פרויקט תמ"א2\38 / צילום: גיא ליברמן

החזית נגד ביטול תמ"א 38: האם התוכנית לחיזוק מבנים תחזור?

בפיקוד העורף חוששים שבניינים לא יחוזקו, וברשות להתחדשות טוענים כי עיריות יכשילו בנייה • דיון סוער שהתקיים השבוע במועצה הארצית לתכנון ולבנייה עשוי לסלול את חזרתה של תמ"א 38

נועה קירל בפרסומת ל־yes+ בינתיים לא הכי הכי / צילום: צילום מסך

למרות ההשקעה והשיח שעוררה: הפרסומת של yes+ לא מובילה את הדירוגים

בדירוג הפרסומות זכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה, ממשיכים להוביל גם השבוע, האינטרנט של בזק ומשרד הבריאות ● חג הפסח המתקרב ופתיחת המסחר, מגבירים את הביקוש לפרסום

נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ

בג"ץ דחה את הדיון בעתירות נגד סגירת השמיים לשבוע הבא

בעוד שהנוסעים וחברות התעופה קיוו לביטול תקנות סגירת השמיים, השופטים החליטו לדחות את הדיון לאחר שהממשלה תשנה את התקנות הקיימות ● השופטים ציינו כי הם חשים אי נוחות מהפרת זכויות האזרחים שאינם יכולים להיכנס לארצם

מתנדבים במבצע נקיון לאחר דליפת הזפת לחופי ישראל / צילום: רשות הטבע והגנים

גרינפיס: "קביעת גמליאל לא מבוססת, אוניות נפט איראניות חגות באזור דרך קבע״

השרה להגנת הסביבה טענה אתמול שאסון הזפת הוא תוצאה של "טרור אקולוגי" איראני ● גרינפיס מבקר בחריפות את הקביעה, מציב זרקור על תנועת מכליות הנפט האיראניות השגרתית באזור הים התיכון, ואף מציג אוניה נוספת שחגה באזור כתם הנפט שגרם לזיהום הזפת

נוריאל רוביני / צילום: Reuters, Lucy Nicholson

רוביני מתפוצץ על רובין הוד: תמיט אסון על האנשים שלא יכולים להרשות לעצמם להפסיד

הכלכלן שחזה את משבר הסאב-פריים של 2008 עולה למתקפה על וול סטריט, מבקר את אפליקציית רובין הוד, מסתער על המטבעות הקריפטוגרפיים ומשתלח בדור המילניאלס ● על הדרך הוא גם מבקר את הדמוקרטים על תוכנית חלוקת הצ'קים לאזרחי ארה"ב

מנכ"ל פייזר אלברט בורלא / צילום: Associated Press, Pablo Martinez Monsivais

הביקור נדחה: מנכ"ל פייזר לא יגיע לישראל בשבוע הבא

הסיבה לביטול ביקורו של אלברט בורלא לא פורסמה, אך היא עשויה להיות קשורה לביקורת כי הוא לוקח חלק בתעמולת הבחירות של נתניהו ● פייזר: "הביקור יתואם בהמשך, ככול הנראה, לקראת סוף האביב"

דירות בבנייה / צילום: רפי קוץ, גלובס

קניתם דירה חדשה? כך תקבלו אותה בקרוב מהקבלן

פגישה בדירה עם הקבלן לפני קבלת המפתח ובדיקה שהמים בברזים עובדים לפני שהמובילים מגיעים: מדריך לתקנות החדשות שמקדם משרד השיכון ושנועדו להקל על חיי רוכשי דירות חדשות