גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בהריון? אלו ההמלצות החדשות של ארגון הבריאות העולמי לחיסון לקורונה

ארגון הבריאות העולמי ממליץ לנשים בהריון להתחסן בחיסון של מודרנה רק אם הן נמצאות בסכנת הידבקות גבוהה - זאת משום שהחיסונים טרם נבדקו על נשים בהריון ● ההמלצה נוגדת את המלצת משרד הבריאות הישראלי עבור נשים בהריון להתחסן באופן גורף ●  הנחיה דומה ניתנה לגבי החיסון של פייזר ב-12 בינואר

מתחם חיסוני קורונה בית חולים שיבא תל השומר / צילום: איל יצהר
מתחם חיסוני קורונה בית חולים שיבא תל השומר / צילום: איל יצהר

ארגון הבריאות העולמי פרסם היום הנחיות למתן החיסון של חברת מודרנה נגד וירוס הקורונה (Covid-19). בהנחיות נכתב כי החיסון אינו מומלץ לנשים בהריון אלא אם הן בסיכון מיוחד להידבק במחלה, למשל עובדות מערכת הבריאות. זאת, משום שהחיסון טרם נבדק על נשים בהריון. הנחיה דומה ניתנה לגבי החיסון של פייזר ב-12 בינואר, ונראה שהארגון דבק בעמדתו.

ההמלצה של ארגון הבריאות נוגדת את ההמלצה של משרד הבריאות הישראלי עבור נשים בהריון להתחסן נגד קורונה. ההמלצה של משרד הבריאות ניתנה לאחר עלייה במספר הנשים המאושפזות עם מופעים חמורים של הנגיף בשבועות האחרונים.

כאשר החיסון הושק בסוף דצמבר, נמנע משרד הבריאות מלתת המלצה מפורשת לנשים בהריון, וציין כי עלייהן לקבל את ההחלטה בעצמן עם רופאיהן. אולם, כאמור, עם העלייה במספר המאושפזות בהריון במקביל להתפשטות המגפה וספציפית הווריאנט הבריטי, הומלץ להריוניות להתחסן. ההמלצה ניתנה למרות שלא נבדקה השפעת על ההריונית ועל העובר. זאת, משום שלא נראה שיש מנגנון ביולוגי דרכו החיסון יכול לפגוע בהריונית או בעובר, וכן כי לא נצפתה פגיעה בנשים שנטלו את החיסון בניסויים הקליניים של שתי החברות, ולאחר מכן גילו שהן בהריון.

ההמלצות של ארגון הבריאות העולמי ניתנו על ידי קבוצה של יועצים חיצוניים מומחים שגובשה על ידי הארגון, והודגש כי מדובר בהמלצות ביניים, כאשר עם הזמן יאסף מידע רב יותר על החיסון והשפעותיו.

הוועדה ציינה כי למרות שנשים בהריון עוברות את מחלת הקורונה בהכללה באופן קשה יותר מנשים בגילן שאינן בהריון, עדיין בשל היעדר מידע לגבי החיסון, עדיף להן להימנע ממנו כרגע, ולהגן על עצמם מפני הדבקה בדרכים אחרות. הארגון החריג כאמור מן ההמלצה נשים שהן חשופות מאוד לקורונה וקשה להן להימנע מהדבקה, למשל עובדות מערכת הבריאות, ולהן כן המליץ להתחסן.

ההנחיות שפורסמו היום התייחסו לא רק לנשים בהריון. כך למשל, לנשים מניקות מומלץ להתחסן, ועל פי המידע הקיים כרגע, אין צורך להפסיק להניק לאחר החיסון.

הארגון שב והמליץ על חיסון אנשים מבוגרים, אבל טוען כי לגבי אנשים מאוד חלשים וחולים, כלומר עם תחולת חיים צפויה של פחות משלושה חודשים ממילא, יש לשקול כל מקרה לגופו.

לגבי ציבורים אחרים, הארגון מצא על פי הנתונים של הניסויים שערכה מודרנה והמידע שהתקבל בינתיים מהשימוש בחיסון בפועל, כי החיסון בטוח ויעיל באנשים עם מצבים רפואיים שונים כמו לחץ דם, סוכרת, אסתמה, מחלות ריאות, מחלות כבד, מחלות כליות וזיהומים אחרים שנמצאים תחת שליטה (כגון שחפת). לאנשים עם כשל חיסוני החיסון מומלץ לאחר התייעצות עם רופא, וכדאי על פי המומחים לחקור בניסויים נוספים את התנהגות החיסון באוכלוסיה זו.

אנשים חיוביים ל-HIV הם בסיכון גבוה יותר למחלת קורונה קשה, וגם להם ממליץ הארגון להתייעץ עם הרופאים שלהם.

באשר לאלרגיות, הארגון ממליץ להימנע מהחיסון רק עבור מי שיודע שהוא אלרגי לאחד ממרכיבי החיסון.

באשר למועד מתן המנה השנייה, הארגון המליץ לדבוק בהנחיות היצרן (במקרה של חיסון מודרנה - 28 ימים), אך במקרים בהם זה לא אפשרי, אפשר להאריך את הפער עד 42 יום.

משרד הבריאות: "ממליצים ככל האפשר להשלים את שני החיסונים לפני התחלת טיפולי פריון ולפני הכניסה להריון"

משרד הבריאות אמר היום בתגובה: "רופאי האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה יחד עם רופאי המועצה הלאומית לרפואת נשים וגנטיקה והחברה הישראלית לרפואת אם ועובר, ניסחו נייר עמדה ביחס לקשר בין מחלת קורונה , חיסונים ופוריות הגבר והאישה.

"הרופאים המומחים מדגישים שהמחלה שמחולל נגיף קורונה עלולה לפגוע במהלך ההריון, לגרום למחלה חמורה יותר בנשים בהריון ולגרום ללידה מוקדמת - על כן חשוב להתחסן כדי למנוע את התחלואה בקורונה.

"ממחקרים שבוצעו בנושא עולה כי נשים הרות, ובמיוחד נשים עם סיכון בריאותי ומחלות רקע, הנדבקות בקורונה במהלך הריון, מצויות בסיכון מוגבר בהשוואה לנשים שאינן הרות לפתח סיבוכים נשימתיים הדורשים טיפול נמרץ וצורך בהנשמה וכן הפרעות בקרישת הדם. ממצאים ראשוניים מצביעים על כך שקיים סיכון ללידה מוקדמת או צורך באשפוז של הילוד. לכן, ממליצה המועצה ככל האפשר להשלים את שני החיסונים לפני התחלת טיפולי פריון ולפני הכניסה להריון (ואם לא ניתן לעשות זאת - להתחסן בהריון).

"מומלץ כי הדבר יעשה לאחר התייעצות וקבלת הסבר מרופא מטפל על מגבלות של המידע על בטיחות החיסון בעת ההיריון. יש לדעת, שהסיבה היחידה שבעת הזאת אין המלצה גורפת לחיסון נשים הרות הינה העובדה שמחקרי הבטיחות של החיסון החריגו מלכתחילה נשים הרות ולכן לא הוכחה הבטיחות המלאה של החיסון בהקשר לנזק להריון ואו לעובר המתפתח".

גילוי מלא: לאחר בדיקה, דייקנו את הכותרת הראשונית כך שלא ישתמע ממנה כאילו לנשים בהריון מומלץ שלא להתחסן כלל נגד קורונה

עוד כתבות

דיזנגוף סנטר אחרי הסגר האחרון / צילום: כדיה לוי

האינפלציה מרימה ראש: האם ישראל תצטרף למגמה העולמית של עליות מחירים

האינדיקטורים הכלכליים בארץ ובעולם מצביעים על התאוששות מהירה יחסית מהמשבר ועל עלייה בציפיות לאינפלציה ● בעולם כבר מרגישים עליות מחירים, בארץ נראה שרשתות השיווק יתקשו להעלות מחירים בשיעור חד

עו"ד אסי מסינג, היועץ המשפטי של משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

"משרת ציבור מקצועי ומסור": היועמ"ש מגבה את מסינג מול כ"ץ

במכתב ששיגר מנדלבליט לכ"ץ היום הוא מבהיר כי הוא דוחה את כל טענות כ"ץ על כך שעו"ד מסינג פועל באופן לא ראוי ● "מסינג גילה זמינות, אחריות ועשה לילות כימים כדי לסייע בידי הממשלה לקדם את מדיניותה" ● כ"ץ: "מסינג הטעה את היועץ המשפטי לממשלה במכתב תגובתו"

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

השופט סולברג בדיון על פסילת מרעאנה: דיברה בצורה מפורשת על השמדת זכרון יעקב

הרכב של 9 שופטי ביהמ"ש העליון דן בהליך אישור פסילת מועמדת מפלגת העבודה אבתיסאם מראענה ● הנשיאה חיות: "יש לנו פה מקרה אחד של אמירות בעייתיות מאוד, ועכשיו שמענו התנצלות" ● העליון צפוי להפוך את ההחלטה

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט עוזי פוגלמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

יו"ר ועדת הבחירות מצפה כי היועמ"ש לא יאפשר למנוע מאזרחים להצביע

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, פנה ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט, בנוגע לסגירת השמיים והחשש כי ישראלים לא יוכלו לממש את זכותם להצביע: "בטוחני שמקבלי ההחלטות יתנו דעתם למשקלה של זכות יסוד זו"

פינק אפרת - שופטת / צילום: דוברות בתי המשפט

עקב צורך דחוף בבתי המשפט: גנץ מינה את שמואל מלמד ואפרת פינק לבית המשפט המחוזי

מדובר ב"מינוי בפועל" לתקופה של שנה לאור צורך דחוף בשופטים לבתי המשפט המחוזיים, זאת בעקבות פנייתה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות

הזפת שנערמה באחד החופים / צילום: דפנה בן נון

אסון הזפת: מה הסיכוי שהאחראים ישלמו מחיר, ומה יהיה על דגי המאכל בים התיכון

סביב אחד מהאסונות האקולוגיים הגדולים שהתרחשו במדינה עדיין ניצבים כמה סימני שאלה משמעותיים ● גלובס בוחן את הסוגיות הבוערות ומבהיר את הקושי בניהול המערכה ● וגם: מה סיכויי ההצלחה של תוכנית הפעולה שהציגה הממשלה, ואיך להימנע ממקרים דומים בעתיד

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו  / צילום: ישראל הדרי

האחים זלקינד מצטרפים לנחמיאס ברכישת השליטה בדסק"ש

בעלי השליטה בחברת אלקו מציעים לרכוש 27%-29.8% ממניות דיסקונט השקעות תמורת כ-400 מיליון שקל

מלון דן פנורמה ירושלים, מלונית קורונה / צילום: רפי קוץ

המלוניות חוזרות בשילוב אזיק אלקטרוני

פיילוט שצפוי להתחיל ביום ראשון הקרוב עם 100 צמידים קובע שמי שיפונה לבידוד במלונית ויקבל תשובה שלילית לבדיקת קורונה יוכל לקבל צמיד למעקב ולהשתחרר לבידוד ביתי ● חובת הבידוד במלניות נכנסת לתוקף מחדש היום

ח"כ חיים כץ במליאת הכנסת בזמן הדיון על החוק / צילום: דוברות הכנסת

אושר: משרד הבריאות יוכל להעביר לרשויות המקומיות מידע על מי שלא התחסן נגד קורונה

הכנסת אישרה את החוק לפיו משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לגופים שהוסמכו לכך ● זאת במטרה לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן, במסגרת פנייה אישית לאותו אדם

מיצג מחאה לפתיחת ועדת חקירה בפרשת הצוללות / צילום: ניצן שפיר

הפרקליטות: עד סוף אפריל 2021 תתקבל החלטה בפרשת הצוללות

הנציב דוד רוזן קובע ביחס לתלונה נגד הפרקליטות בפרשת הצוללות וכלי השיט: "הימשכות ההליכים בתיק לא נעוצה בשיקולים בלתי סבירים" ● השימוע האחרון בפרשה ייערך החודש למיקי גנור ולאחר מכן תתקבל החלטה לכלל הנאשמים

קמפיין בחירות של מפלגת יש עתיד בשלטים של חוצות להב / צילום: חוצות זהב

חברות השילוט דורשות מיש עתיד להסיר שילוט זמני מגשרים ומתקני ציבור

חברת חוצות זהב עתרה לוועדת הבחירות נגד מפלגת יש עתיד, בבקשה לחייב אותה להסיר שלטים זמניים מעל גבי גשרים ומתקנים ציבוריים ברחבי הארץ ● טוענת כי הצבת השלטים מהווה הפרה של חוק הבחירות ודרכי תעמולה ● יש עתיד: "דרישה דרקונית היכולה לאפיין משטרים חשוכים"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

משרד התקשורת רוצה שהמפעילים יסכמו כללים כתנאי לביטול הפיצול באינטרנט

המשרד מתקן את המדיניות שפרסם באוקטובר האחרון ● קורא למפעילים ולספקיות האינטרנט לגבש הצעת מדף שתבטא הסכמות על אופן עבודת השוק הסיטונאי, ובהמשך לביטול הפיצול באינטרנט

רפאל פרנקו / צילום: איל יצהר

רפאל פרנקו: "אנו צפויים להרחבת שת"פ בינלאומי בהגנת הסייבר בין מדינות"

פרנקו, לשעבר סגן ראש מערך הסייבר הלאומי לעמידות המשק, ניהל בשלושת מערכות הבחירות האחרונות את ההגנה הדיגיטלית ● פרנקו אמר בכנס הסייבר השני של גלובס כי ההגנה היא, בין היתר, נגד הפצת פייק ניוז באמצעות הודעות דיגיטליות או סלולריות: "רואים את זה כעת באופן מובהק אצל מתנגדי החיסונים שמשתמשים בדרך הזו"

אלון מאסק / צילום: Shutterstock, john smith williams

כך הפכה טסלה לאחת החברות המוערכות ביותר במדד S&P

יצרנית כלי הרכב החשמליים היא אחת החברות המוערכות ביותר במדד S&P 500 כיום ● איך היא הגיעה לשם בדרך שונה מענקיות טכנולוגיה אחרות ומה ההבדל בין אופן הצמיחה שלה לשלהן ב-5 גרפים

יובל דגים, מנכ"ל אבן קיסר / צילום: יוסי מסה

אבן קיסר מסכמת את 2020 עם ירידה בהכנסות וברווח; צופה צמיחה ב-2021

אבן קיסר, המייצרת משטחי קוורץ המשמשים לאמבטיות ומטבחים, רשמה בשנת 2020 הכנסות של כ-486 מיליון דולר, ירידה של 10.9% בהשוואה ל-2019, זאת על אף שההכנסות ברבעון האחרון היו גבוהות ב-2.3% לעומת הרבעון המקביל, והסתכמו בכ-137 מיליון דולר

רובי ארונשוילי, מייסד ומנכ"ל CYE / צילום: איל יצהר

"רק סטארט-אפים בודדים בתחום הסייבר הפכו לחברות גדולות. זה צורם"

כך אמר מייסד ומנכ"ל חברת הסייבר CYE, רובי ארונשוילי, בפאנל בנושא "מה עשתה שנת קורונה לחברות הסייבר" במסגרת כנס הסייבר 2.0 של גלובס ● מנכ"ל אלרון השקעות, ירון אלעד היה דווקא חיובי יותר: "אני אופטימי כי יש גם המון חברות גדולות בתחום, כולל חברות יוניקורן"

לואיס ברוג'ה / צילום: גלובל אקס

"רק שליש מתשתית המיחשוב בעולם עברה לענן - יש עוד הרבה מקום לצמיחה"

כך לדברי מנכ"ל GlobalX לואיס ברוג'ה בכנס "סייבר 2.0" של גלובס ● לדבריו, "ההוצאה העולמית על סייבר תזנק ל-200 מליארד דולר עד 2024"

דודו מזרחי, מנכ"ל בזק / צילום: ישראל שם טוב

אינטרנט מהיר, בהרבה: בזק משיקה את פרויקט הסיבים

החברה פנתה היום לספקיות האינטרנט ועדכנה אותם על כוונתה להשיק אינטרנט בקצבים של 1 גיגה ו-600 מגה ● הצעד מתבצע על רקע ההבנה של בזק כי משרד התקשורת לא יאפשר לה לספק אינטרנט כמוצר אחד

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

כ-20 נוסעים שנחתו בנתב"ג, חלקם זרים, נתפסו עם אישורים מזויפים

מדובר בנוסעים שהגיעו מארה"ב בטיסת יונייטד שנחתה אחר הצהריים שנתפסו לאחר שהציגו אישורי מזויפים של ועדת החריגים ● יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, יעקב מרגי, דרש להתייחס בחומרה למקרים הללו, כשהוא התכוון למעצר ולהגשת כתבי אישום

מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה / צילום: אוריה תדמור

שבח שטרן תקף את מרב מיכאלי: "בניסיון לנקות את שם קסטנר, ירקה בפרצופם של נרצחים"

ח"כ שבח שטרן האשים את ח"כ מרב מיכאלי בניסיונות לטהר את שם סבה, ישראל קסטנר ז"ל וטען כי "ההיסטוריה היא שתשפוט אותו" ● מיכאלי: "ההסתה שהביאה לרצח קסטנר היא אותה ההסתה שהביאה לרצח רבין וזו אותה ההסתה שמאיימת ומכרסמת ביסודות הדמוקרטיה הישראלית כאן ועכשיו"