גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

האם ישראל תהיה החלוצה שלפני המחנה עבור סביבת האינפלציה העולמית?

ההכנסה הפנויה הגבוהה, לצד שיבוש מתמשך בשרשראות הייצור והאספקה, צפויים להמשיך להפעיל לחץ על מחירי המוצרים בחודשים הקרובים ● השאלה הגדולה היא מה יקרה למחירי השירותים, שמהווים חלק הארי ממדד המחירים לצרכן

אילת / צילום: שלומי יוסף
אילת / צילום: שלומי יוסף

ישראל נמצאת כיום בעמדה ייחודית וחסרת תקדים בעולם. בניגוד לשאר המדינות, שבהן שיעורי החיסון נמוכים מאוד, בישראל כמעט מחצית מהאוכלוסייה כבר קיבלה מנה אחת וכשליש ממנה קיבלה שתי מנות חיסון, כאשר האוכלוסיות בסיכון מחוסנות באחוזים גבוהים במיוחד.

בשל העובדה שבישראל 25% מהאוכלוסייה הם ילדים, מעשית, מדובר כאן בכ-45% מאוכלוסייה הרלוונטית שחוסנה בשתי מנות. התוצאה היא שישראל הולכת לתת את הכיוון לעולם, לא רק מבחינת יעילות החיסון בהגעה לחסינות עדר, אלא בתהליכים הפנימיים שייקרו בחברה שנפתחת לפעילות כלכלית באופן בר-קיימא בצל המגפה.

כדי לבחון את התנהלות ממשלת ישראל ביחס למגפה בהקשר המאקרו-כלכלי, נצלול לנושא האינפלציה. ראשית כל, המדינה נכנסה לסגרים חוזרים ונשנים, כאשר גם ביניהם העסקים לא באמת יכלו לפעול באופן מלא. הפגיעה המשמעותית הייתה ועודנה בכלכלת השירותים - מסעדות, תיאטראות, אירועי ספורט, אירועי תרבות ושמחות, בתי מלון, שירותים אישיים, חדרי כושר ועוד. כדי לתמוך במשקי הבית והעסקים, הובילה הממשלה תוכנית פיסקלית חסרת תקדים, בדומה למה שראינו במדינות אחרות, כשברקע הבנק המרכזי מתחייב לקנות את החוב של הממשלה כדי לשמור על תנאי מימון נוחים.

כתוצאה מכך זינקה ההכנסה המצרפית במשק הישראלי במשבר הקורונה, ולא ירדה. מהנתונים עולה כי ללא הסיוע הממשלתי, ההכנסה המצרפית במשק היתה יורדת ב-2.9% ב-11 החודשים הראשונים של 2020, ולאור הסיוע, ההכנסה המצרפית במשק בכלל זינקה ב-5.6%, הרבה מעבר למגמת העלייה ארוכת הטווח.

נכנסים לתקופת ההתאוששות האמיתית

התוצאה של אי-היכולת לצרוך שירותים לצד הכנסה שמזנקת, הובילה להגדלה משמעותית של ביקוש למוצרים - תופעה שאנו רואים בישראל ובעולם. הזינוק בביקוש למוצרים הביא גם לעליית מחירים של לא מעט מוצרים, גם בשל השפעות בצד ההיצע - זינוק בעלויות השילוח ובמחירי הסחורות העולמיים.

את עליית האינפלציה ניתן לראות בימים אלה, כשמדד המחירים לצרכן בינואר ביטא זינוק בסעיף ריהוט וציוד לבית, שבו עלו המחירים לאחר שנים רבות שהיה סעיף דיפלציוני "עמוק" עם קצב ירידה של 2.5-3.0% בשנה.

ההכנסה הפנויה הגבוהה בישראל ובעולם, לצד שיבוש מתמשך בשרשראות הייצור והאספקה, צפויים להמשיך להפעיל לחץ על מחירי המוצרים במהלך החודשים הקרובים. השאלה הגדולה היא מה יקרה למחירי השירותים, שמהווים את החלק הארי ממדד המחירים לצרכן.

חשוב להדגיש כי מתחילת המגפה, הפסיקה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) למדוד לא מעט סעיפי שירותים שמעשית לא ניתנו במהלך התקופה, ואלה שכן היתה יכולה למדוד, סבלו מהטיות משמעותיות ותנודתיות גבוהה בשל אי הוודאות.

ישראל נכנסת לתקופת ההתאוששות האמיתית, עם כמחצית מהאוכלוסייה שמחוסנת בשתי מנות, ועם הרבה מאוד הכנסה פנויה. אנו נמצאים כיום בתהליכים של פתיחת ענפי השירותים במשק, אבל מכיוון שהממשלה נוקטת משנה זהירות, עסקים אלה עדיין לא יוכלו לנצל את מלוא ההון שלהם.

לדוגמה, בעל מסעדה עדיין לא יוכל לארח 100% מהקיבולת שלו, אלא רק 50%, וכך גם בהצגות, אירועים, חדרי כושר וכדומה. מצד שני, הציבור בישראל, שמשווע לחזור לחיים נורמליים, צפוי להגדיל את הביקוש שלו לשירותים אלה באופן ניכר.

עם חיסכון כפוי גבוה ורמת ביקושים כבושה עקב הקורונה, ענפי השירותים צפויים להיות מוצפים בעודף ביקוש משמעותי. לפיכך, המשוואה יחסית פשוטה: זינוק בביקוש יחד עם היצע לא אופטימלי (מגבלות קורונה) צפוי להוביל ללחץ משמעותי לעליית מחירי השירותים בישראל. אם נביא בחשבון שרוב נותני השירותים לא בדיוק נהנים משולי רווח גבוהים גם בימים רגילים, אי-אפשר יהיה לערער על הלגיטימיות לעליית מחירים.

תעקבו היטב אחר מדדי המחירים בחודשים הקרובים, ואולי תקבלו רמז לבאות ברמה העולמית. ישראל היא הקנרית במכרה הפחם, ונראה כי שוקי האג"ח כבר מתחילים להתרגל לרעיון של סביבת אינפלציה גבוהה יותר.

הדרכון הירוק מזרים חמצן לתיירות

מבחינת הציבור בישראל, המשמעות של חזרה לחיים נורמליים היא קודם כל חופשה. בשלב הראשון חופשה בארץ, רק כי השמים עדיין סגורים. הזינוק בביקושים למלונות ולחדרי אירוח התחיל כבר בינואר, עוד לפני שהוכרז על פתיחה בפועל, וישראלים רבים מיהרו לסגור חופשות מראש. אלה שהמתינו להודעות הרשמיות על פתיחת המשק, פיספסו את ההזדמנות ויאלצו, ככל הנראה, לוותר על חופשה בישראל בחודשיים הקרובים, גם אם הם מחזיקים בדרכון ירוק.

נזכיר כי לפני הקורונה, התפוסה המלאה של המלונות בישראל נבעה ברובה מצמיחה חדה שנרשמה בתיירות הנכנסת לארץ. זו הובילה להתפתחות ענף התיירות המקומי, שחווה צמיחה מהירה בשנים האחרונות, וקרוב ל-50% מהיקף ההזמנות בבתי מלון התבצעו על ידי תיירים מחוץ לישראל.

סגירת השמים לפני כשנה הורידה מכת מחץ על הענף, והסגרים החוזרים ונשנים היו אלה שהובילו לסגירה מלאה של המלונות. הישראלים, שלרוב מעדיפים לנפוש מעבר לים, ובזמנים כתיקונם 65% מהחופשות אינן בישראל, הציפו את מוקדי ההזמנות והביאו לתפוסה מלאה בחודשים מרץ-אפריל, למרות הדיווח על העלאת מחירים חדה מצד המלונות והצימרים.

למרות החגיגה שצפויה בחודשים הקרובים, מבצע החיסונים באירופה ובאזורים אחרים בעולם אינו מתקדם כמו בישראל. אחד התמריצים החשובים שמעודד ישראלים רבים להתחסן, הוא הדרכון הירוק, שאותו התחילו לכבד מדינות שונות, שמבינות את הפוטנציאל הטמון בתייר הישראלי. ככל שיותר מדינות יכבדו את ההסכם, וככל שהטיסות יחזרו, נהיה עדים ליציאה של ישראלים רבים יותר לחו"ל.

עדיין סביר להניח כי הביקוש המקומי למלונות ימשיך להיות גבוה, בשלב הראשון נוכח העובדה שנמל התעופה יחזור לפעילות חלקית ולא מלאה, וייקח זמן עד שנחזור לפעילות רגילה, במקביל לעובדה שישראלים רבים עדיין יחששו מנסיעות בחו"ל.

בשלב השני, נראה כי התיירות הנכנסת תתחדש. אז נכון, אנו ממש לא צופים חזרה לכניסה של 4.5 מיליון תיירים בקרוב, כפי שהיה בשנת 2019, אבל ככל שישראל מחוסנת יותר, היא נהפכת לבטוחה וירוקה יותר - ולכן תהווה יעד להרבה תיירים מחו"ל, שגם הם, נפשם קצה מהסגרים ומהשהות בבתים.

חוסר הוודאות בנוגע למגפה עדיין עמנו. פתיחת השמים הובילה בפעם האחרונה ליבוא של וריאנטים חדשים ואלימים יותר של נגיף הקורונה. פתיחת השמים הפעם תהיה בסימן שונה, ולמרות החשש כיום, אנחנו חזקים ומחוסנים יותר.

הכותבים הם מנהל מחלקת מאקרו בפסגות ומנהלת מחלקת מחקר בפסגות. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם, או תחליף לשיקול דעתו של הקורא, והוא אינו הצעה לרכישת ניירות ערך

עוד כתבות

דייטינג אונליין. האם פייסבוק תפצח את השיטה? / אילוסטרציה: Shutterstock, Vera Petrunina

חוששים להיפגש בגלל הקורונה? פייסבוק בוחנה שירות ספיד-דייטינג וירטואלי

תקופת הקורונה גרמה לכולם להישאר בבתים, מה שהוביל לירידה בדייטים ומפגשים פיזיים ● ענקית האינטרנט בוחנה כעת אפליקציה חדשה שתעזור לעשות דייטים מהירים ברשת

אתר בנייה באשקלון. 799 דירות נמכרו בין דצמבר לפברואר / צילום: Shutterstock, Yuri Dondish

הישראלים מסתערים על הדירות החדשות: זו העיר שהובילה את המכירות

גאות בשוק הדירות החדשות: בין דצמבר 2020 לפברואר 2021 נמכרו 11.25 אלף אלף דירות חדשות ● אשקלון היא מובילת המכירות של הדירות החדשות; אחריה ת"א, רמת גן, ירושלים וראשל"צ ● דירות חדשות שנמכרות במחיר למשתכן תורמות לעליית נתוני המכירות

ניר שוויקי / צילום: ענבל מרמרי

ניר שוויקי מצטרף לעתירה לבג"ץ נגד עיכוב המינויים בתקשורת

בשלוש העתירות הקודמות נמנע שוויקי מלעתור בעצמו נגד הדחיות במינויו, אולם ככל הנראה האירוע בישיבת הממשלה, בה הוצג דוח שאמור היה לפגוע באמינותו המקצועית, גרם לו לרדת מהגדר

רובע העסקים של אבו דאבי / צילום: Shutterstock, Mo Azizi

סניף תל אביבי ראשון למשרד ההשקעות של אבו דאבי

משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) מרכז גופי השקעה בקנה מידה עצום, מהווה פלטפורמה של תכנון אסטרטגי כלכלי לבירת האמירויות ומשמש כמרכז העצבים העסקי המרכזי של אבו דאבי ● שגריר האמירויות בישראל: "המשרד יסייע לחברות ישראליות לנווט בשוק הכלכלי של האיחוד"

מנהלים זוכרים / צילום: באדיבות המשפחה

מנהלים זוכרים: זו הזווית האישית שלי ליום הזיכרון

האח שנפטר במהלך קורס טיס, החבר שנשא את הפציעה הקשה שנים ארוכות עד מותו, וחבר הילדות שהנצחתו טלטלה ומשפיעה עד היום ● מנהלים מספרים על הזווית המיוחדת שלהם ליום הזיכרון

תרופה / צילום: שאטרסטוק

תרופה ותיקה לאסתמה עשויה להקל על הטיפול בקורונה לפני האשפוז

מחקר רפואי חדש שנערך בבריטניה מרמז כי טיפול בסטרואיד ותיק בשם budesonide, המשמש היום בעיקר כתרופה לאסתמה, עשוי להקל על הטיפול בקורונה בבית, גם אצל חולים במצב שאינו מצריך אשפוז

אולם קבלת הפנים בנתב"ג. בדרך לחזור להיות מלא? / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

בדרך להכנסת תיירים לישראל - כך זה יעבוד

מתווה שגיבשו משרד התיירות ומשרד הבריאות יאפשר הכנסת תיירים לישראל בצורה זהירה ומדודה: מ-23 במאי תורשה כניסה של תיירים תחת תנאים ● שורת מדינות אירופיות הסכימו בימים האחרונים על קריטריונים משותפים להוצאת "דרכונים ירוקים" למתחסנים באירופה

יו"ר הדירקטוריון לשעבר רונן אשכנזי / צילום: שחר תמיר

קריסת דורי בנייה: היו"ר והדירקטורים ייאלצו להתייצב לחקירת הנאמן למרות התנגדותם

ביהמ"ש דחה את בקשת יו"ר הדירקטורין לשעבר רונן אשכנזי ודירקטורים לשעבר שלא להתייצב לחקירת נסיבות הקריסה ● בנוסף, נדחתה בקשתם לאשר את הסדר הפשרה שהושג בייצוגית של בעלי המניות, בטענה להטעיית משקיעים

וויל סמית' וזוגתו ג'יידה פינקט סמית'

במחאה על חוק ההצבעה בג'ורג'יה: וויל סמית' ביטל צילומי סרט במדינה

הביטול הוא חלק מגל שהתנגדות לחקיקה שפעילי זכויות אדם טוענים שתפגע בעיקר בגישה של קהילות שחורות להצביע

רן גוראון, מנכ"ל בזק בינלאומי, פלאפון ויס / צילום: שלומי יוסף

חודשיים אחרי הוט: גם yes מעלה את מחיר חבילות הספורט

מתחילת מאי ישלמו לקוחות החברה 79.9 שקל על חבילה הכוללת את ארבעת ערוצי הספורט ● זהו העדכון הראשון במחירי החבילה ש-yes מבצעת לאחר כשנה וחצי, וזאת על רקע עלייה מתמשכת של מאות אחוזים במחירי זכויות שידורי הספורט בשנים האחרונות

משה קפלינסקי - מנכ"ל המלט נשר / צילום: יונתן בלום

משה קפלינסקי יחליף את עובדיה עלי כיו"ר דירקטוריון קבוצת בזן

עובדיה עלי ששימש בתפקיד במשך כשש שנים, יסיים את תפקידו בפועל במהלך הרבעון השני של השנה ● עלי יעמוד בראש ועדת איתור לבחירת מנכ"ל חדש

בכירי נובוקיור בפתיחת המסחר בנאסד"ק / צילום: Nasdaq OMX

הניסוי של נובוקיור בסרטן הריאות מסתמן כהצלחה: המניה מזנקת ב-50%

נובוקיור הישראלית נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 13 מיליארד דולר ● ועדת ניטור הנתונים העצמאית לניסוי ערכה את ניתוח הביניים המתוכנן של נתוני המחקר, בעקבותיה המליצה על הפחתת המדגם וקיצור משך הניסוי

פקק תנועה השבוע בכביש 471 ליד פתח תקוה ? / צילום: גיא ליברמן

זאת לא תחושה: הפקקים חזרו, והם גדולים מבעבר

תחת השפעת הקורונה הציבור נצמד למכוניתו הפרטית ונמנע מתחבורה ציבורית ונסיעות משותפות ● התוצאה: פקקים ארוכים ● הפרויקטים שקודמו בימי הסגרים לא מספיקים כדי לסגור את הפער שנפתח בין התשתיות לבין 100 אלף המכוניות החדשות שעולות על כבישי ישראל מדי שנה

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

החל הליך מינוי הדירקטוריון בכלל ביטוח: פורסם קול קורא להגשת מועמדויות

לאחר שבתחילת השנה חודש דירקטוריון החברה האם הציבורית של קבוצת הביטוח היחידה שאין בה גרעין שליטה, הוועדה לבחירת דירקטורים במבטח ללא שולט תקבל מועמדויות עד 29 באפריל ● "מספר הדירקטורים הנדרש הוא עד 7 דירקטורים רגילים ודירקטור בלתי תלוי אחד"

אריה דרעי / צילום: שלומי יוסף

בנו של אריה דרעי ימונה לראש מחלקה בהסתדרות הציונית. כמה ירוויח?

חברי הנהלת ההסתדרות הציונית קיבלו את הצעת המינוי של ינקי דרעי, בנו של השר אריה דרעי, לראשות מחלקה והם צפויים לאשר אותה בימים הקרובים ● דרעי הצעיר צפוי להשתכר כ-42 אלף שקל בחודש, בדומה לשר בממשלה ● גם אחיו של דרעי, מומו, מחזיק בתפקיד ללא שכר בארגון

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

הנחיה חדשה של ה-SEC מאיימת על הטרנד החם של וול סטריט: "עשרות חברות יידרשו לתקן דוחות כספיים"

הרשות לניירות ערך האמריקאית פרסמה הנחיה חדשה שעוסקת בטיפול החשבונאי בדוחות של חברות ה-SPAC ● בפירמת EY ישראל מסבירים כי "המשמעות המיידית עבור עשרות רבות של חברות אשר השלימו הנפקה או נמצאות בתהליך הינה תיקון הדוחות הכספיים, מהלך שעשוי לעכב את ההנפקה"

רונן מטרי עו"ד / צילום: שלומי יוסף

ביהמ"ש נתן צו פירוק לעמותת ועדת הרבנים לענייני תקשורת

הוועדה שולטת בתוכן המועבר בטלפונים כשרים ונקלעה לעימותים רבים בעקבות חסימות מספרים שנתפסו בעיניה כמספקים תוכן שלא אושר ע"י הרבנים ● בעקבות ליקויים שהתגלו בעבודתה הוחלט למנות את עו"ד רונן מטרי כמפרק

בורסת פריז / צילום: Associated Press, Kamil Zihnioglu

שיא חדש ל-S&P; שוק הקריפטו רותח לקראת הנפקת קוינבייס

ברקע ההנפקה הצפויה של בורסת הקריפטו הגדולה בארה"ב, הביטקוין חוצה את רף ה-63 אלף דולר למטבע אחד ● מדד ה-S&P 500 עלה בשליש האחוז ונסגר בשיא חדש ● טסלה עלתה ביותר מ-8%, ואפל ביותר מ-2% על רקע ההודעה שלה על אירוע מיוחד להשקת מוצרים חדשים

הקרוסאובר החשמלי החדש של מרצדס / צילום: יח"צ

מרצדס מחזירה מלחמה לטסלה ומשיקה את הקרוסאובר החשמלי החדש

משיקה בארץ קרוסאובר חשמלי מתקדם עם טווח של עד 426 ק"מ ב-289 אלף שקל כולל עמדת הטענה

דורון כהן וניצן אריה, בעלי סטודיו סי / צילום: עומרי לוי

רשת סטודיו סי תיכנס לראשונה למודל של זכיינות

רשת מכוני החיטוב שמיועדת לנשים בלבד ועברה לפני שנתיים לבעלות חדשה סגרה 5 סניפים מאז פרוץ הקורונה ● ברשת נערכים לפתיחה של חמישה סניפים עד סוף השנה