גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העיכוב בהעלאת שכר המינימום ל־15 דולר לשעה מעמיד במבחן את יכולת הנשיא לאחד את מפלגתו

מחוקקים פרוגרסיביים ופעילים למען העלאת השכר מבקשים להפוך את החלטת היועצת של הסנאט להליכים פרלמנטרים או אפילו לבטל את הרף התחתון הנדרש בשל 60 קולות

נשיא ארה"ב,  ג'ו ביידן / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST
נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

עיכוב משמעותי במאמץ של הממשל האמריקאי לקבוע שכר מינימום פדרלי של 15 דולר בארה"ב מעמיד למבחן את יכולתו של הנשיא ג'ו ביידן לשמור על חברי מפלגתו מאוחדים ולעצב את מערכת היחסים שלו עם האגף הפרוגרסיבי במפלגה.

הדמוקרטים כללו את העלאת השכר, אחת מהבטחות הבחירות של ביידן, בחבילת הסיוע לקורונה בגובה 1.9 טריליון דולר, וביקשו להעביר את החבילה תחת חוק מיוחד שמאפשר לעשות זאת ללא תמיכה רפובליקאית בסנאט, המחולק 50־50.

אליזבת מקדניו, היועצת הרשמית של הסנאט לגבי ההליך הפרלמנטרי והפרשנות של חוקי הסנאט, קבעה שהעלאת שכר המינימום לא עמדה בכללים המאפשרים הצבעה כזו. מחוקקים פרוגרסיביים ופעילים למען העלאת השכר קראו לדמוקרטים למצוא דרך לעקוף את ההחלטה ולהעלות את שכר המינימום. בין היתר הם העלו אפשרויות כגון הפיכת ההחלטה של מקדניו או סילוק הפיליבסטר הקובע שנחוץ רוב של לפחות 60 קולות בכל הצבעה בסנאט. הצעדים האלה לא צפויים להצליח מפני שחברי מפלגה הנמצאים במרכז הפוליטי מתנגדים להם, כפי שהתנגדו להכללת העלאת שכר המינימום בחבילת הסיוע לקורונה. מדובר במחוקקים מתונים שהנשיא יצטרך את תמיכתם על מנת להעביר את החבילה בסנאט.

אפשרות נוספת הנשקלת כוללת תיקונים של חבילת הסיוע לקורונה כך שיבוטלו כל מיני הטבות מס לחברות גדולות, שלא ישלמו לעובדים סכום מסוים, ויקבעו תמריצים לעובדים שיעלו את שכר העובדים.

הבית הלבן וביידן קיבלו את החלטת מקדניו וכעת הם מנסים להעלות את שכר המינימום דרך ערוץ אחר. אבל הפסיקה מעוררת דיון בקרב הדמוקרטים האם להיצמד לתקדים מהעת האחרונה - ולחוקי המוסד - או לעשות שינויים גדולים, כמו ביטול הפיליבסטר החקיקתי או הגדלת מספר מושבי השופטים בבית המשפט העליון.

"בסופו של דבר, השאלה תהיה אם קיימנו את הבטחותינו", אמרה חברת בית הנבחרים הדמוקרטית פרמילה ג'יאפל, יושבת ראש משותפת של השדולה הפרוגרסיבית בקונגרס. היא אמרה שמפלגה לא יכולה להרשות לעצמה לאכזב מצביעים דמוקרטים בנושא של שכר המינימום, בייחוד במדינות כמו ג'ורג'יה ואריזונה שהצביעו למען ביידן ב־2020 ולפני כן הצביעו לרפובליקאים. "אני רוצה לראות את הנשיא משתמש בכל כלי בארגז הכלים", אמרה. "זה לא חריג להשתמש במנופים שניתנו לו".

חבר בית הנבחרים לשעבר, סדריק ריצ'מונד, יועץ בכיר לביידן, אמר שהנשיא ימשיך לדחוף להעלאת שכר המינימום. "נמצא דרך נוספת", אמר.

ביקורת מבית על ביידן

הוויכוח על העלאת שכר המינימום מגיע בזמן שכמה קולות בשמאל מתחו ביקורת בימים האחרונים על הדרך שבה ניהל הממשל את העלייה בכניסת מהגרים לא־חוקיים קטינים לאמריקה. ילדים רבים מוחזקים בחסות משטרת הגבולות יותר מפרק הזמן המותר בחוק, וכמה מחוקקים פרוגרסיביים רוצים לעשות רה־ארגון בתוך הסוכנויות העוסקות במהגרים.

הם לא מרוצים גם מהערות שהשמיע ביידן בעת האחרונה כשאמר שלא יבטל 50 אלף דולר בחובות סטודנטים, כפי שפרוגרסיביים רבים דורשים. כן, הם אינם מרוצים מהמתקפה האמריקאית בסוריה, שביידן הורה לבצע מבלי להיוועץ עם מחוקקים לפני כן.

בעוד רבים במפלגתו תומכים בהעלאת שכר המינימום, רוב הרפובליקאים וכמה דמוקרטים מרכזיים אמרו שהם מתנגדים להצמדת העלאת השכר לחבילת הסיוע לקורונה.

חברת בית הנבחרים, אלכסנדריה אוקסיו־קורטז, אמרה שנשארה בקשר עם ראש הסגל בבית הלבן, רון קליין, והיא מאמינה שהנשיא פועל בתום לב מול הפרוגרסיבים. היא אמרה שעל הדמוקרטים למצות את כל האפשרויות על מנת להעביר את העלאת שכר המינימום המוצע כחוק, ותקפה את מחוקקים מהמרכז הפוליטי כמו ג'ו מנצ'ין שמפלגים את המפלגה. "המצביעים שלו במערב וירג'יניה, רוצים שכר מינימום של 15 דולר, אז אני לא רואה על מה הוא נשען כאשר רוב המדינה שלו לא מסכימה אתו", אמרה.

פרוגרסיבים דוחפים לכך שסגנית הנשיא, קמלה הריס, בתור הפקידה הבכירה ביותר הנמצאת בסנאט, תפסוק נגד היועצת להליכים הפרלמנטרים, ותאפשר להשאיר את העלאת שכר המינימום בחבילת הסיוע לקורונה. דמוקרטים אחרים ביקשו לפטר את היועצת מקדניו, כפי שעשו הרפובליקאים ב־2001 על מנת להעביר קיצוצי מסים במסגר, תהליך השלמה.

עונשים לחברות גדולות

כמה דמוקרטים גם אמרו שהם יתמכו בתיקון החבילה כך שתכלול עונשים לחברות גדולות שלא ישלמו שכר גבוה יותר, אם כי היו מעדיפים להגדיל את שכר המינימום. דוברת הבית הלבן ג'ן סאקי אמרה ביום שישי שהממשל לא החליט האם לתמוך בתיקון כזה לחבילת הסיוע לקורונה.

הסנאטור הרפובליקאי ממיזורי, ג'וש הולי, תמך בגישה דומה ביום שישי, ואמר שהוא מתכנן להציג הצעת חוק שייאלצו חברות עם הכנסות של מיליארד דולר ומעלה ישלמו לעובדיהן לפחות 15 דולר בחודש.

בדוח של משרד התקציב של הקונגרס נכתב שהעלאת שכר המינימום ל־15 דולר עד 2025 עשויה להביא kהעלאות ל־27 מיליון עובדים ולהוציא 900 אלף אמריקאים מתחת לקו העוני, אבל גם תגרום לאובדן של 1.4 מיליון משרות בארבע השנים הבאות.

המרדף אחרי 60 קולות

פקידי ממשל אמרו שינסו להעביר את העלאת השכר בנפרד מחבילת הסיוע, אך השגת 60 קולות לא תהיה קלה. מנוצ'ין קרא לקבוע העלאה קטנה יותר בשכר המינימום הפדרלי, ל־11 דולר לשעה, לעומת התעריף הנוכחי העומד על 7.15 דולר לשעה. הרפובליקאים טום קוטון ומיט רומני קראו לחוקק שכר מינימום פדרלי בגובה 10 דולר.

ביידן ציין בראיון ב־CNN לאחרונה שהעלאת שכר המינימום תיעשה בשלבים ולאורך זמן. הוא העלה את הנושא בפומבי רק פעמים בודדות מאז ההשבעה, כך עולה מבדיקת הנאומים וההצהרות שלו. על פי בכירים בבית הלבן, הוא כן העלה את הנושא בפגישות עם מחוקקים, מנכ"לים ומנהיגי ארגוני עובדים.

"נבדוק שהם עומדים במילתם"

"אנו צריכים שהנשיא ישתמש בעמדה החזקה שלו כדי לומר לכולם מה יהיה המחיר של לא לעשות זאת כעת", אמר הכומר וויליאם ברבר, יושב ראש שותף של "קמפיין העניים", ארגון שפעול בקרב מחוקקים ומארגן הפגנות בנושא העלאת שכר המינימום.

"הוא צריך להצמיד לזה פרצוף - זה לא רק עניין של מספרים", אמר ברבר. "הוא צריך לדבר על עד כמה זו תהיה בגידה לא להוציא מהעוני את האנשים שדוחפים את החברה קדימה", הוסיף.

יש קבוצות חיצוניות שהזהירו שכישלון להעלות את שכר המינימום עשוי לפגוע בדמוקרטים בבחירות האמצע ולאיים על שאר סדר העדיפויות של הנשיא ביידן. "נושא כמו שכר מינימום של 15 דולר, שעבר בהצבעה בפלורידה כשטראמפ זכה במדינה ב־2020, הוא בדיוק סוג הנושאים שלגביו הם צריכים לקיים הבטחות", אמר ג'וזף גיווארגיז, מנכ"ל הקבוצה הפרוגריסיבית "המהפכה שלנו". "אנחנו כאן כדי לבדוק שהם עומדים במילתם ועושים זאת", אמר.

עוד כתבות

סיון בלסנהיים ועמליה פז, ממייסדי קהילת בריקס / צילום: איל יצהר

"המטרה: למשוך השקעות מהעולם בסטארט־אפים בתחום הבנייה"

כ־200 סטארט־אפים פועלים בישראל בתחומי הבנייה, התכנון וניהול הנכסים, כמעט כולם בשלבים ראשוניים של פעילות ושל גיוסי הון • במקביל פועלים כמה מאיצים וחממות שמנסים לקדם אותן • יזמי קהילת בריקס מצהירים: "התעשייה נמצאת רק בהתחלה שלה" ● חדשנות בנדל"ן, פרויקט מיוחד

טרה / צילום: צילום מסך

"אמרו לי 'מה אתה מביא את השחור הזה, זה לא מתאים למותג'"

חשבתם שאם לסביות מוכרות רכב וילדים יוצאי אתיופיה מדגמנים בגדים, אז עולם הפרסום מגוון ומכיל? נסו להיזכר מתי בפעם האחרונה ראיתם פרזנטור ערבי בברייק הזהב ● מי אשם ומה עוד אפשר לעשות

בני גנץ ובנימין נתניהו בהצבעה לפיזור הכנסת / צילום: דני שם טוב - דוברות הכנסת

נתניהו וגנץ מציגים: פוליטיקה קטנה חשובה יותר מהבריאות ומהביטחון של כולנו

גנץ מתעקש לקבל לידיו בחזרה את תיק המשפטים ובכל מחיר - כולל זה הבריאותי של אזרחי ישראל ● נתניהו, שמתגאה מעל כל במה במבצע החיסונים, מוכן לסכן את ההצלחה ורק לא לתת הישג ליריבו ● איך יצליחו השניים האלה לנהל מערכה מול איראן אם יידרשו לכך?

רובי ארונשוילי / צילום: איל יצהר

"אנחנו לא מחפשים את אלה שפורצים למחשבים מגיל 12. אנחנו רוצים את אלה שחושבים קרימינלי, ועדיף מהפריפריה"

בכיתה י"ב השתנו חייו של רובי ארונשווילי: במקום להיות נהג בצבא, הוא הצטרף לתוכנית "עתידים" לנוער מצטיין מהפריפריה ● היום, רגע אחרי שחברת הסייבר שהקים CYE הפכה ליוניקורן, הוא מודה: "זו הייתה המקפצה הכי חשובה בחיים שלי", ומנסה לגרום לצעירים כמוהו ללכת בדרכו

הרכב של מובילאיי ואינטל. היעד הבא: רכב אוטונומי בסין / צילום: Shutterstock

לתפארת מדינת ישראל, וסין: אנחנו על מפת תעשיית הרכב

למרות שישראל ויתרה בשלבים מוקדמים על החלום לייצר רכב כחול לבן, השאיפה להותיר חותם ולהשפיע לא נעלמה, ובשלושה מקרים בעשור החולף עשינו את זה ● המשותף לכולם: המסלול עבר דרך סין

אופירה אסייג מתגאה: האחדות מנצחת את השוני

מגישת הטלוויזיה והרדיו אופירה אסייג על האחדות למרות השוני: "בשעת קושי אנחנו מלוכדים, ואנחנו לעולם נגן על עצמנו ונחזק אחד את השני" ● מה ישראלי בעיני, פרויקט מיוחד 

מטה גוגל בקליפורניה / צילום: Shutterstock

בית משפט פדרלי באוסטרליה: גוגל הטעתה את המשתמשים ואספה מידע ללא הסכמה

בית המשפט הפדרלי באוסטרליה קבע כי גוגל הטעתה צרכנים בנוגע לאיסוף נתוני מיקום שלהם באנדרואיד ● הרגולטור האוסטרלי מבקש כי לצד העונשים, גוגל תהיה חייבת להסביר למשתמשים על הנושא בצורה טובה יותר

הרצל 116, בית הכרם, ירושלים / צילום: יח"צ

פרויקט רב-שלבי בבית הכרם בירושלים: תמ"א 38/2 בבניין אחד ואחריו פינוי בינוי בהמשך הרחוב

היזם, חזי בינה: "זו הייתה הצעה של הוועדה המחוזית, במטרה לצופף כמה שיותר את הבנייה ליד תוואי הרכבת הקלה"

בית המייסדים של משפחתי בזכרון יעקב

ד"ר גיל סמסונוב, שותף במשרד הפרסום גליקמן שמיר סמסונוב פובליסיס, נזכר בבית סביו: "זה הבית שמסמל את התפתחות הדורות" ● מה ישראלי בעיני, פרויקט מיוחד 

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

אדלשטיין: מיום ראשון תבוטל חובת עטיית מסכות בשטח פתוח

ההחלטה מתקבלת לאחר קבלת עמדת אנשי המקצוע במשרד לפיה נוכח התחלואה הנמוכה אין עוד צורך במסכות בשטח פתוח ● בשטח סגור עדיין תחול חובת עטיית מסכה

לוחות סולאריים בסין / צילום: Reuters, Carlos Barria

סין והקשר בין רצח העם לשרשרת האספקה של הלוחות הסולאריים

התעשייה מבקשת למצוא מקורות חדשים לחומרי גלם חיוניים במאמץ להימנע מכל קשר לעבודה בכפייה והפרות כוח אדם אחרות

בית ספר למנכ"ליות העתיד

יו"רית קבוצת19 וסופרסונס חנה רדו על מיזם שהייתה חלק מהקמתו: "המטרה היא לבנות סיירת לנשים מכל מיני רקעים ותחומים שרוצות להיות מנכ"ליות" ● מה ישראלי בעיני, פרויקט מיוחד  

קרפצ'ו סלק / צילום: Shutterstock

מה תגישו ליד הסטייק? 3 תוספות מקוריות וקוקטייל מנצח

לצד המנגל המסורתי, קבלו כמה הצעות לתוספות שיקפיצו את הארוחה, מדברים שיש במקרר או שקל לאלתר ● וגם: קוקטייל שישדרג כל ברנדי שחוק לדרינק חגיגי

9 מיליון / צילום: צילום מסך

למה דווקא קמפיין לדבר משעמם כמו ביטוח הגיע עד ביהמ"ש העליון

הפרסומות של 9 מיליון לסוכן הביטוח שוקה אתגרו גם את עולם הפרסום וגם את עולם המשפט, כששאלו מהם גבולות הסאטירה ועד כמה מותר להגחיך כדי למכור

שכונה חדשה בחדרה. החזרה לשוק מוסברת גם בהורדת מס הרכישה ביולי 2020 / צילום: Shutterstock

דירה חדשה, גדולה, רצוי פנטהאוז ואולי בעצם בכפר: אלה הדירות שקנינו השנה

משבר כלכלי? הציבור הישראלי לא רק שחזר לשוק הנדל"ן, אלא התמקד בעיקר ברכישת דירות חדשות ויקרות יותר ● בין ההסברים: העבודה מהבית הגדירה מחדש את הצורך בדירה נוחה ומותאמת ● בקצב הנוכחי תהפוך 2021 לשנת שיא מבחינת היקפי עסקאות

סיורים ופריחה בחרמון / צילום: עדי פרץ

הזדמנות נדירה לטיול בכביש שנפתח רק 3 פעמים בשנה, ועוד טיולים מיוחדים ליום העצמאות

סוף השבוע הארוך של יום העצמאות מאפשר טיולים קצת יותר רחוקים ומיוחדים: נחלים ומים בגבול לבנון, מקטע חדש בשביל הגולן, "דרך השלום" שבגבול ירדן והזדמנות נדירה למסלול על גבול מצרים, שפתוח למטיילים רק 3 פעמים בשנה, וזה קורה ממש עכשיו

אור עופר / צילום: רותם כנעני

עוד ישראלית בדרך להנפקה בניו יורק: סימילארווב חשפה נתונים

מהתשקיף שפרסמה החברה עולה שהכנסותיה צמחו ב-33% בשנה האחרונה ומסתכמות כיום בקצב שנתי של כ-107 מיליון דולר

בני גנץ / צילום: דני שם טוב דוברות הכנסת

גנץ: אמנה פרוייקטור להובלת רפורמה מקיפה באגף לשיקום נכים במשרד הביטחון

זאת בעקבות האירוע שבו נכה צה"ל הלום הקרב איציק סעידיאן הצית את עצמו ● בשבוע הבא תתבצע עבודת המטה לצורך הקמת הוועדה, גיוס חבריה ואנשי צוות מתוך המערכת ומחוצה לה ● גנץ שוחח במהלך הימים האחרונים עם זיו שילון, וסיכם כי יוביל את התהליכים הנדרשים

בריאן ארמסטרונג, מנכ"ל ומייסד קוינבייס (במרכז), בכנס קריפטו / צילום: Steve Jurvetson

בגיל 38 בלבד: הכירו את מייסד בורסת הקריפטו שהפך למגה מיליארדר

בריאן ארמסטרונג, מנכ"ל ומייסד בורסת הקריפטו קוינבייס שהונפקה אמש בוול סטריט, הפך למיליארדר בין לילה כש-40 מיליון מניות החברה שבבעלותו הניבו שווי של כ-16 מיליארד דולר ● קוינבייס הונפקה בנאסד"ק לפי שווי של כ-100 מיליארד דולר

שמורת טבע נחל כזיב / צילום: יניב כהן רשות הטבע והגנים

ביום העצמאות: ישראל מתחדשת בשמורות טבע חדשות

שר הפנים אריה דרעי חתם על הכללתם של 17 אתרים נוספים ברחבי הארץ שיוכרו כעת כשמורות טבע וגנים לאומיים ● בין השמורות החדשות יהיו שמורת טבע ים "ראש כרמל" -השמורה הימית השנייה בגודלה אחרי ראש הנקרה -  ושמורת טבע כרי נעמן, השריד האחרון לביצות מישור החוף הצפוני בישראל