גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

חשבון החשמל בטקסס היה גבוה ב-28 מיליארד דולר לאחר הפחתת הרגולציה

התחרות בשוק אספקת החשמל במדינה הבטיחה חשמל אמין יותר בעלות נמוכה יותר

טקסנים משתמשים בפנס של הטלפון הסלולרי כדי לראות את המצרכים בחנות בדאלאס, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, LM Otero
טקסנים משתמשים בפנס של הטלפון הסלולרי כדי לראות את המצרכים בחנות בדאלאס, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, LM Otero

שוק החשמל המופרט בטקסס, שהיה אמור לספק חשמל זמין ואמין במחיר מוזל, הותיר מיליוני אנשים באפלה בחודש שעבר. עכשיו מתברר כי במשך עשרים שנה, שילמו הלקוחות על חשמל יותר ממה ששילמו תושבי המדינה שקיבלו שירות מחברות שירותים מסורתיות לא־מופרטות - כך על פי ניתוח של "וול סטריט ג'ורנל".

לפני כמעט 20 שנה, טקסס עברה משימוש בחברות אנרגיה ברגולציה מלאה, לחברות פרטיות שמייצרות ומוכרות חשמל ללקוחות. טקסס הפריטה את ייצור החשמל ויצרה את המערכת שכשלה בשבוע שעבר. המדינה הדרומית דרשה מכ־60% מהתושבים לקנות את החשמל שלהם מאחת מכמה חברות אנרגיה פרטיות לא־מפוקחות ולא מחברת תשתיות מקומית.

עכשיו מתברר כי הלקוחות הביתיים של החשמל המופרט בטקסס שילמו 28 מיליארד דולר יותר עבור חשמל מאז שנת 2004 לעומת מה שהיו משלמים על פי התעריף הנדרש מלקוחות של חברות החשמל הלא מופרטות - כך על פי הניתוח של מידע שהתקבל ממינהל המידע האנרגטי (EIA).

המשבר בשבוע שעבר קרה באשמת יצרניות החשמל. עתה שהחשמל חזר באופן נרחב, חזרה תשומת הלב לחברות החשמל, שחלקן שלחו ללקוחותיהן חשבונות מנופחים. מחירי החשמל עלו לתקרת מחיר השוק של 9,000 דולר למגהוואט־שעה במשך כמה ימים במשבר - מאפיין של מערכת החשמל במדינה, שנועד לתמרץ תחנות כוח לייצר יותר אנרגיה. הלקוחות שבחרו בתוכניות של תעריפי חשמל משתנים על פי המחיר הנע בשוק, קיבלו חשבונות גדולים.

השופינג נכשל

שום דבר מכל זה לא אמור היה לקרות במסגרת ההפרטה. האנשים שתמכו ודחפו לתחרות בתחום אספקת החשמל, הבטיחו שיורידו מחירים ללקוחות כך שיוכלו לעשות שופינג ולבחור בחברה הזולה ביותר, כפי שעושים כשבוחרים ספק שירותי סלולר לדוגמה. המערכת המופרטת הייתה אמורה לפעול באופן משופר לעומת מונופול חברות האנרגיה המסורתיות, שלהן מעט תמריצים לחידוש ולאספקת שירות טוב יותר ללקוחות, כך טענו בזמנו תומכי המהלך.

"אם כל הלקוחות לא ירוויחו מזה, אז בזבזנו את הזמן שלנו וכשלנו מול הבוחרים", אמר זמן קצר לאחר שזה נעשה בשנת 1999, הסנאטור דיוויד סיבלי, אחד מאבות הצעות החוק להפרטת השוק. "תחרות בשוק החשמל תיטיב עם הטקסנים כי היא תוזיל את חשבון החשמל החודשי", אמר ג'ורג' בוש הבן, שהיה עדיין מושל טקסס, זמן לא רב אחר כך.

הנתונים של EIA מראים כמה חשמל מכרו כל מפעל ייצור וחברה קמעונאית ללקוחות בשנה מסוימת וכמה הלקוחות שילמו עבורו. "וול סטריט ג'ורנל" חישב באופן נפרד את התעריפים השנתיים של כל החברות והמפעלים על ידי סיכום כל ההכנסות, שקיבלה כל חברה וחלוקתו בקילוואט־שעה של חשמל שנמכר.

מ־2004 עד 2019, התעריף השנתי של חשמל המיוצר על ידי המפעלים המסורתיים בטקסס היה נמוך בממוצע ב־8% מהממוצע הארצי בארה"ב, בעוד התעריפים של החברות הקמעונאיות היו גבוהים ב־13% מהממוצע הארצי, כך לפי הניתוח של ה"וול סטריט ג'ורנל".

 

הקואליציה הטקסנית לחשמל בר השגה, קבוצה הרוכשת חשמל לשימוש הממשלה המקומית, הגיעה לממצאים דומים במחקר של שווקי האנרגיה במדינה, שסיכם כי "המחירים הגבוהים בטקסס לעומת שאר ארה"ב יכולים להיות מיוחסים לסקטור המופרט בטקסס".

במדינות אחרות המאפשרות תחרות קמעונאית על חשמל, ללקוחות שמורה האופציה לקבל אותו דרך חברה לא מופרטת. היעדרה של חברה כזו בחלקים מטקסס, שתאפשר תחרות בין הקמעונאיות, מקשה על לקוחות לגלות אם הם משלמים יותר מדי על חשמל, אומרים מבקרי השיטה.

דחיפה להפריט

הדחיפה להפרטת שוק החשמל בטקסס ובמקומות אחרים בארה"ב החלה בשנות ה־90 כחלק מניסיונות דומים בחברות תעופה, חברות גז בישול וחברות טלפון. מובילת המגמה הייתה אנרון (Enron), חברת האנרגיה מיוסטון ואבירת השוק החופשי, שפשטה רגל ב־2001 כאשר התגלו בחברה תרמיות בקנה מידה גדול.

עיצוב השוק מחדש כשוק חופשי עזר לספקיות החדשות למכור חשמל בזול ועדיין להחזיר את ההוצאות שלהן. אך הוא נתן להן תמריץ מועט להוציא כסף על תשתיות שיוכלו במקרה הצורך להגן על מפעלי חשמל בזמנים של קור קיצוני.

קתרין וובקינג, יועצת כללית ל"איגוד האנרגיה של טקסס למשווקים" - קבוצת מסחר תעשייתית - אמרה שספקיות קמעונאיות מעניקות ללקוחותיהן אפשרויות רבות יותר מתשתיות סטנדרטיות, כמו מוצרי אנרגיה מתחדשת. ללקוחות שמורה גם האפשרות להחליף תוכנית, אמרה. אם לקוחות "לא מרגישים שזה הדבר הטוב ביותר עבורם הם יכולים לעבור לספק אחר", אמרה.

עשרות חברות צצו

עשרות חברות מתחרות צצו אחרי ההפרטה. אך לאחרונה, התחרות בטקסס ירדה בגלל גל של מיזוגים בתעשייה.

טקסס היא ביתן של שתיים מספקיות האנרגיה הגדולות ביותר במדינה, תאגיד Vistra ו־NRG Energy. חברות משווקות, השייכות לשתי החברות האלה מהוות כיום כ־¬75% משוק החשמל הקמעונאי שנמכר בטקסס בשנת 2019.

בינואר, השלימה NRG רכישה של ספקית האנרגיהDirect Energy במחיר של מיליארד דולר. עקב כך, הוכפל מספר הלקוחות שלה ל־6 מיליון משקי בית, וכוח העבודה בחברה גדל מבערך 4,500 ל־7,500 עובדים. כמחצית מלקוחות החברה נמצאים בטקסס.

חברת הבת הגדולה ביותר של Vistra בטקסס, TXU Energy, יחד עם NRG, אמרו שלקוחותיהן לא ייפגעו מהעלייה במחירים בעקבות הפסקות החשמל מפני שתוכניות אספקת החשמל שלהן אינן קשורות לתנודות מחיר קצרות־טווח בשוק החשמל הסיטונאי.

המחירים יעלו

מנגד, טים מורסטד, מנהל עמית ב־AARP Texas ומבקר של חברות האנרגיה, אמר שהוא צופה שהרבה לקוחות פרטיים יספגו עליות מחירים בעתיד הקרוב כשהחברות יתמחרו בחשבונות החשמל את התעריפים הגבוהים לייצור חשמל שהיו החורף. מי שייפגע הכי הרבה הם לקוחות של חברות אנרגיה פרטיות, שחתמו על הסכמים לתעריפי חשמל משתנים העולים ויורדים כל חודש על פי השינויים במחירים בשוק. "המחירים בהחלט הולכים לעלות", אמר מורסטד. "מי שחתם על חוזה מסוג 'מחיר משתנה', ירגיש זאת בקרוב יחסית".

ישנן ספקיות אנרגיה מסוימות הנכנסות לחוזים ארוכים לגבי החשמל שהן מוכרות ללקוחות, ובאופן פוטנציאלי מגנות עליהם מהעלייה הדרמטית בשוק הסיטונאי שנצפתה בשבוע שעבר, כך אמר קנת' רוז, יועץ עצמאי באוניברסיטת מישיגן סטייט שלמד את תעשיית האנרגיה הקמעונאית.

מועצת השירותים הציבוריים של טקסס הודיעה שהיא "עודדה בתוקף" את ספקיות החשמל הקמעונאיות לעכב שליחת חשבונות ללקוחות ביתיים ועסקיים קטנים.

עוד כתבות

מבואות דרומיים / הדמיה: OLIN

חברת רמי שבירו זכתה במכרז "דירה להשכיר" להקמת 335 יח"ד בחיפה

הפרויקט במבואות דרומיים ב' בחיפה כולל יחידות דיור להשכרה ארוכת-טווח למשך 20 שנה, כאשר 25% מהדירות מיועדות לדיור בשכר דירה מופחת לזכאים, ו-75% מהדירות יושכרו לשוק החופשי ● חברת רמי שבירו תשלם 118 מיליון שקל על שטח של כ-2.5 דונם

שר החוץ האיראני מוחמד זריף / צילום: Associated Press, Hadi Mizban

שר החוץ האיראני מאשים את ישראל בפעולה מכוונת: "ננקום בציונים"

דובר משרד החוץ האיראני הצטרף לאיום, טען כי מדובר ב"פשע נגד האנושות", ואמר: "איראן תגיב בזמן ובמקום שתראה לנכון" ● בדיווחים בתקשורת באיראן נטען כי במדינה יודעים מי האדם שגרם לחבלה במתקן העשרת האורניום

יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט / צילום: שלומי יוסף

"לא כלי ריגול": מנכ"ל סלברייט הישראלית על הדרך להנפקת הענק בוול סטריט

"אני יודע להסביר טוב את צמיחת החברה", אומר יוסי כרמיל, מנכ"ל סלברייט ● ספקית המודיעין הדיגיטלי הוותיקה והרווחית מתמזגת עתה ל-SPAC לפי 2.4 מיליארד דולר - פי 4 מהשווי שלפיו גייסה רק לפני שנתיים

בסיס צבאי , מגורי חיילים בנגב / צילום: איל יצהר

הוועדה שלא התכנסה 5 שנים והמיליארדים שמחכים: כך נתקע מעבר צה"ל לנגב

דוח מבקר המדינה מעלה כי המהלך האסטרטגי של המדינה שנועד להוביל לחיזוק הפריפריה ושתוקצב ב-19 מיליארד שקל, עדיין תקוע ● ועדת הסרת חסמים שהוקמה ב-2008 לא התכנסה כבר חמש שנים ● צה"ל: "ללא פתרון מקיף ושלם לאתגרי התחבורה והמעטפת לפרט, לא יהיה ניתן לספק את המענה הנדרש למשרתים, ולא יתאפשר המעבר"

טורבינות רוח / צילום: Shutterstock, windwalk

קרן העושר הנורבגית תשקיע מיליארדי דולרים באנרגיה ירוקה

קרן העושר של נורבגיה, הגדולה בעולם מסוגה שמחזיקה ב־1.3 טריליון דולר, תרכוש מניות של חוות טורבינות רוח בים בכ-3 מיליארד דולר

עירא פלטי / צילום: איל יצהר

שינויים בסרגון: המנכ"ל עירא פלטי יפרוש מתפקידו בחודש יולי

פלטי יוחלף על-ידי דורון ארזי וימונה לתפקיד סגן יו"ר הדירקטוריון של סרגון

המוצר של ממיק / צילום: ממיק כירוגיה חדשנית

תחום הרובוטיקה תוסס: ממיק הישראלית גייסה 96 מיליון דולר

החברה צפויה להשיק בקרוב רובוט רפואי חדש, לאחר שקיבלה אישור FDA לטכנולוגיה שלה ● סכום הגיוס מעיד גם על התבגרות חברות המכשור הרפואי הישראליות וגם על רמת העניין ברובוטיקה רפואית, התחום שבו פועלת החברה

טנקים של צה"ל ברמת הגולן / צילום: Ariel Schalit, AP

מבקר המדינה: 73% משטחי האש שצה"ל היה צריך לפנות, לא פונו

לפי דוח המבקר שעוסק במערכת הביטחון, 11 מתוך 15 שטחי אש שיועדו לגריעה עבור צרכים אזרחיים בשנת 2015, טרם נגרעו בעיקר בשל אי פינוי נפלי פגזים ופצצות ● אי סגירת שטחי האימונים ע"י צה"ל פוגעת במימושן של תוכניות מתאר

התעשייה האווירית / צילום: יעקב סער - לע"מ

התערבות חריגה של המנכ"ל לשעבר והליכים לא תקינים: חגיגת המינויים בתעשייה האווירית נחשפת

דוח מבקר המדינה מגלה כי בבדיקה של הליכי מינוי המנהלים הבכירים בתע"א בתקופה שבין ינואר 2017 לינואר 2019 מונו כמעט מחצית מסגל הניהול הבכיר בחברה, אך במקרים רבים בהליכים לא תקינים ● בין היתר: נקודות שהוענקו בטעות ותקלות בחישוב ● התעשייה האווירית: "החברה בחנה את ההמלצות השונות ויישמה אותן ככל שנדרשה"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ירידות בבורסה; קדימהסטם מזנקת ב-19%, מודיעין ב-15%

מגמה שלילית באירופה ובחוזים על מדדי וול סטריט ● הביטקוין מטפס מעל לרמת 60,000 דולר ● צחי נחמיאס מונה ליו"ר דירקטוריון דסק"ש

שר העבודה והרווחה איציק שמולי / צילום: שלומי יוסף

רפורמה חדשה להסדרת מערך הגישור הממשלתי ביחסי העבודה במשק

בשלב הראשון יתפרסם השבוע "קול קורא" שנועד להביא לתהליך בעלי מומחיות בתחום ● מטרת הרפורמה היא לאפשר תוספת כוח האדם מיומן, מקצועי ומנוסה, בהסדרת יחסי העבודה בארץ, ללא צורך בעיכובי זמן במהלך סכסוכים במשק

שבבים / צילום: שאטרסטוק

שבב של תקווה: כך מתמודדים עם המחסור בשבבים בעולם

מגפת הקורונה יצרה הפרעה בשרשרת האספקה הגלובלית שהביאה בין היתר למחסור עולמי ברכיבי אלקטרוניקה ● מדינות שונות מגיבות למחסור הזה בעידוד ייצור השבבים המקומי, והיצרניות עצמן מאמצות תוכניות השקעה נרחבות ● המגמה הזו גוזרת עתיד ורוד לחברות שמייצרות ציוד למפעלי שבבים, לפחות לשנתיים הקרובות

תעשיית ההייטק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

דוח IVC ומיתר מזהיר: למרות רבעון חסר תקדים בהייטק - חגיגת ההשקעות לא צפויה להימשך

לפי הדוח, נרשם זינוק אדיר במדדים העיקריים של השקעות בהייטק הישראלי: זינוק בסבבי גיוס גדולים של מעל 50 או 100 מיליון דולר; ואחרי קריסה בהשקעות בתקופת הקורונה, זינוק עצום בהשקעות בסטארט-אפים בשלבי סיד ● רבע ממספר ההשקעות בחמש השנים האחרונות – בתחומי הסייבר והפינטק

רמי רשף, מנכ"ל ג'נסל / צילום: איל יצהר

מעוררת עניין: ג'נסל גייסה כ-47 מיליון שקל ממשקיעים מוסדיים בינלאומיים

ההנפקה בוצעה לפי מחיר של 13.5 למניה, הנחה של כ-6% על מחיר הסגירה של המניה אתמול בבורסה

אילן ישועה / צילום: אורן בן חקון

ישועה בדיון ההוכחות: "הבוס הנחה אותי לתת סיוע ארטילרי מלא"

במהלך הדיון הרביעי במשפט נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו סיפר מנכ"ל וואלה לשעבר כי סמוך לבחירות בפברואר 2015 הוא הורה לעורך האתר לאשר מולו מראש כל כתבה רגישה ● בתכתובת מיילים שהוצגה היום בינו לבין אלוביץ' כתב ישועה "ברור לי לחלוטין מה צריך לעשות. אחרי, יהיה מאוחר והילד בכלל ישתולל". לשאלת התובעת, הסביר כי הוא חושב כי התכוון ליאיר נתניהו

דניאל בירנבאום / צילום: איל יצהר

המנכ"ל, המקורבת ופקיד הבנק החשדן שהוביל לחקירה בסודהסטרים

מנכ"ל סודהסטרים לשעבר דניאל בירנבאום ומקורבתו ועובדת החברה לשעבר איילה שרח-כהן מואשמים, בכפוף לשימוע, בשימוש במידע פנים ● גלובס חושף כיצד פקיד הבנק שבו ניהלה שרח-כהן את חשבונה, החליט לדווח עליה לרשויות

דקר הסלעים (לוקוס) ביום התיכון / צילום: שאטרסטוק

דגי הדקר יהפכו למין מוגן מפני דיג. עם כוכבית

השרה להגנת הסביבה הכריזה על הכנסת דג "דקר אלכסנדרוני" לרשימת המינים המוגנים וש"דקר הסלעים" (לוקוס) יהפוך למין מוגן בהוראת שעה למשך שנה – אך לשיטת דייג אחת בלבד ● שני המינים הם בעלי חשיבות אקולוגית גבוהה בשל היותם טורפים, השומרים על שיווי המשקל האקולוגי בים

שרן השכל / צילום: שלומי יוסף

לא הבית של יעל: האם התקנון אסר על השכל ג'וניור להיכנס למליאה?

האמא הטרייה השכל טוענת כי תקנון הכנסת מסתייג מעוללים. האמת פחות ילדותית ● המשרוקית של גלובס

מפעלי ים המלח / צילום: בר - אל

המדינה מזגזגת: דורשת ממפעלי ים המלח 83 מיליון שקל על מים, אבל לא גובה אותם

גביית הסכום המבוקש עשויה להביא להורדת התעריפים לצרכן ● לטענת מפעלי ים המלח מדובר בפרשנות שגויה של הסכם הזיכיון שלה ● מקורות לא גובה את הכסף מאחר שמשרד המשפטים עדיין דן בתנאי הזיכיון של החברה

מעבר הגבול בטאבה / צילום: יוד צילומים

אם הוסרו המגבלות על מעבר הגבול טאבה, אז למה עדיין רכישת האגרות מוגבלת?

בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ נגד מתווה פתיחת מעבר הגבול טאבה, שלפיו המעבר הוגבל ל-300 עוברים, הודיע אמש שר הבריאות כי המתווה מבוטל ● אלא שמכסה המגבילה את היקף הנוסעים קיימת מכורח החלטה אחרת – התו הסגול שמחייב שמירה של שני מטרים מרחק בין הנוסעים במעברי הגבול