גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מורשת מרקל: מה מותירה אחריה מי שהפכה לאישה החזקה באירופה

אחרי יותר מ-16 שנות שלטון, אנגלה מרקל תפרוש בקרוב מהחיים הפוליטיים ● הקנצלרית, שהייתה פעמים רבות האישה היחידה בחדר והובילה מהלכים בעלי השפעה כלל עולמית, מסיימת את תפקידה כשעננת קורונה מתעבה מעליה

אנגלה מרקל / צילום: Reuters, Hannibal Hanschke
אנגלה מרקל / צילום: Reuters, Hannibal Hanschke

אלה החודשים האחרונים של אנגלה מרקל בפוליטיקה הגרמנית. הבחירות הקרובות יתקיימו בספטמבר, והמועמד שיגבש קואליציה יחליף אותה. מרקל תפרוש מהחיים הפוליטיים. אם הממשלה תוקם במהירות, אולי עוד תספיק ליהנות ממעט זמן סתווי בבית הקיץ שלה ושל בעלה באוקרמארק, שם היא שוחה באגם, מגדלת תפוחי אדמה ולעיתים מטפסת על עצי התפוחים שלה כדי לקטוף אותם.

המערכת הגרמנית, כמו גם אירופה כולה, תצטרך להתכוונן מחדש אחרי יותר מ-16 שנות שלטון של הקנצלרית. כבר שלוש שנים שהתהליך הולך ומבשיל. הוא נובע בחלקו מעייפותה מהתפקיד - בעבר הצהירה כי "פוליטיקאים צריכים לדעת מתי לפרוש" - אך גם מהעייפות של המערכת הפוליטית בגרמניה ממנה. יש ראשי מפלגות שלא מוכנים לשבת איתה בקואליציה, הבחירות האחרונות נסובו באופן נדיר על דמותה, כולל "שונאי מרקל" שצעקו דברי שטנה בכינוסי בחירות שלה, ומפלגתה השמרנית ראתה כיצד לראשונה בהיסטוריה שאחרי המלחמה, מדיניות "החתירה למרכז" של הקנצלרית הביאה להקמת מפלגה משגשגת ("אלטרנטיבה לגרמניה") מימין לה.

גם הציבור והתקשורת הופכים לרגישים יותר בנוגע למרקל. מצד אחד, הפצירו בה להישאר אחרי שבסרטון שהפך ויראלי הסבירה בשפה פשוטה מהו מקדם ההדבקה - וגרמניה אכן הצליחה למנוע גל קורונה ראשון משמעותי; מצד שני, הקנצלרית נחשבת לאחראית באופן חלקי לכך שגרמניה איבדה שליטה על המגפה ונכשלה להשיג חיסונים שפותחו על אדמתה, בכספי משלמי המסים הגרמנים. הציבור, כפי שהדבר מתבטא בתזוזות החדות בסקרים, קצר רוח כלפיה, אך היא עדיין זוכה לשיעורי אהדה גבוהים - 83%.

אנגלה מרקל, "ניצבת כאם נוזפת בחבורת מנהיגים ב־G7" / צילום: Reuters

אם אכן תצליח לפרוש בספטמבר אחרי שכל הגרמנים שמעוניינים בכך יחוסנו, יהיה זה הישג מרשים. מרקל לא תכננה להתמודד עם מגפה עולמית בשנתה האחרונה בתפקיד. היא רצתה לאחות את הקרעים שמדיניות הפליטים שלה גרמה, להבטיח את המשך שגשוגה הכלכלי של גרמניה ואת התדמית החיובית שלה (שנמצאים בשיא עולמי) ולדאוג לשלמות האיחוד האירופי, שהוא המתכון הגרמני להצלחה. אין פלא שאחד הרגעים היחידים שבהם חייכה בחודשים האחרונים היה כשנפגשה וירטואלית בדצמבר עם פרופ' אוגור סאהין וד"ר אוזלם טורצ'י - הזוג ממוצא טורקי שפיתח את חיסון חברת "ביונטק" האירופית שאחראי לבלימת המגפה בישראל. סיפור ההצלחה שלהם מייצג בדיוק את מה שמרקל ניסתה להשיג.

המורשת של פוליטיקת הקונצנזוס

מרקל לא חלמה כילדה על כוח ועל השפעה עולמית, אך מצאה את עצמה בתפקיד אחת מהמנהיגות העולמיות המובילות של תחילת שנות האלפיים - בזכות אמביציה אישית ומיומנות פוליטית, וגם בזכות תהפוכות ההיסטוריה. היא תוצר נדיר - אין דומה לה במערכת הפוליטית הגרמנית - של מדענית מזרח-גרמנית במקור, בעלת דוקטורט מגיל צעיר, שהסערות הפוליטיות של התקופה דחפו לפוליטיקה, ואז הפוליטיקה דחפה לתפקיד הרם ביותר בגרמניה. בתפקיד הקנצלרית היא הצליחה בעזרת פוליטיקה חדשה של קונצנזוס ופשרות לדאוג גם להיבחר מחדש במשך ארבע כהונות, וגם להיטיב את המצב הכלכלי של גרמניה.

אנגלה דורותאה קסנר נולדה בהמבורג ב-1954. כשהייתה ילדה קטנה חצתה המשפחה את מסך הברזל המתהווה מזרחה, צעד נדיר באותה תקופה, בשל מינויו של אביה ככומר הקהילה בטמפלין שבמזרח גרמניה, שבה הרשויות לא היו ידידותיות כלפי הדת. משפחתה התגוררה ב"ואלדהוף" שמחוץ לטמפלין - מתחם נפרד של אורוות, בתי מלאכה, בתי מגורים ושדות - בחווה טיפולית לילדים ולמבוגרים עם צרכים מיוחדים.

מרקל הייתה חברה בתנועת הנוער הקומוניסטית (כולל נסיעת פרס למוסקבה), ותלמידה טובה. עם סיום לימודיה בבית הספר, המשיכה מיד לקריירה מדעית. את התואר הראשון עשתה בפיזיקה, ופגשה במהלכו את בעלה הראשון, אולריך מרקל. אף שהם התגרשו אחרי חמש שנים, ללא ילדים, מרקל שמרה מאז על שם משפחתו. ב-1986 קיבלה דוקטורט בכימיה קוונטית, ושלוש שנים לאחר מכן, בימי התהפוכות של מזרח גרמניה וקריסת הממשל הסוציאליסטי, נכנסה לראשונה לפוליטיקה והצטרפה לכוחות הרפורמים הדמוקרטים שניסו להציל את המדינה ולשמור על עצמאותה. כשזה לא הלך, וגרמניה פנתה לאיחוד בין מזרח למערב, הצטרפה מרקל ביחד עם המפלגה שבה הייתה פעילה לאיחוד הנוצרי-דמוקטי (CDU) - מפלגת השלטון שהובילה את מערב גרמניה רוב שנותיה.

מסלול התפתחותה היה מטאורי. היא מונתה לשרה לענייני משפחה כבר עם איחוד גרמניה, ונחשבה לבת טיפוחיו של הקנצלר הלמוט קוהל. תיעוד טלוויזיוני מאותה תקופה מתמקד באופנה של מרקל - הכריות התפוחות בכתפיים והתספורות שלה - אבל גם מציג את האנרגיה שלה. היא הסתערה על כל תפקיד ועל כל משימה, ובמיוחד על המינוי הבא שלה - שרה לאיכות הסביבה. גם מאחורי הקלעים במפלגתה מרקל לא היססה לבנות בריתות, לפסול מועמדים וללכלך את הידיים בפוליטיקה. כשקוהל הסתבך בשערוריית שחיתות מפלגתית, יצאה נגדו באופן פומבי. בשנת 2000 נבחרה בקונגרס של המפלגה ברוב גדול לתפקיד ראשת ה-CDU, טיהרה את השורות ממתנגדיה, ופתחה במסע לכבוש מחדש את השלטון מידי הסוציאל-דמוקרטים.

מרקל הביאה איתה סגנון חדש לפוליטיקה הגרמנית. מבחינה כלכלית, עוד לפני כן נודעה גרמניה ב"ריין-קפיטליזם" שלה, בניגוד לנעשה בבריטניה או בארה"ב למשל - שילוב של כלכלת שוק עם אלמנטים סוציאליים. המזל הגדול של מרקל היה שקודמה בתפקיד, גרהארד שרדר - מעין אנטיתזה שלה - ביצע רפורמות עמוקות במשק הגרמני במחיר פיצול המפלגה, חוסר אהדה ציבורי, עימותים ושביתות, שבסופו של דבר סייעו לכלכלה לפרוח. מרקל קטפה את פירות הרפורמות, מבלי ליזום שינויים מבניים עמוקים.

סגנונה החדש התבטא במיוחד בדרך ניהול המדינה. היא עמדה בראש ממשלת אחדות - קואליציה רחבה של שתי המפלגות הגדולות בגרמניה - והפכה את פוליטיקת הקונצנזוס למה שאפיין את מדיניותה ולסוג של מורשת. שלוש מארבע הממשלות שבראשן עמדה היו ממשלות אחדות, פעם - דבר נדיר בפוליטיקה הגרמנית, אך בעידן מרקל - תופעה תדירה. מבחינת מדיניות, היא לקחה בנדיבות מהשמאל וקצת מהירוקים, ושברה חזק למרכז כשמפלגתה נקרעת מבפנים על רקע השינויים האידיאולוגיים.

מומחים פוליטיים נהגו לומר עד לאחרונה כי מרקל נמנעה מצעדים קיצוניים ומרפורמות עמוקות, ושהיא ניווטה את הספינה במסלול שקבע במידה רבה קודמה בתפקיד - תמיד בחריצות, תמיד בעבודה מסביב לשעון, אך תמיד הולכת עם הזרם וללא להט אידיאולוגי יוצא דופן.

אבל המציאות מוכיחה כי גם אם הדבר היה נכון בכהונותיה הראשונה והשנייה, הוא השתנה לאחר מכן. החלטתה הרת הגורל לפתוח את שערי גרמניה לפליטים ולמהגרים בקיץ 2015 הייתה אירוע משמעותי שכזה, שנותר שנוי במחלוקת. ההחלטה גרמה לא רק לליבוי היצרים בגרמניה, לחיכוכים אלימים בין ימין קיצוני, לטרור איסלאמי, לרצח גרמנים ולרצח מהגרים, אלא גם לשינוי המפה הפוליטית. 40% מהציבור רצו שמרקל תתפטר, בשיא המשבר, והמפלגה החדשה שצברה תאוצה מימין - "אלטרנטיבה לגרמניה" - נקראה כך בתגובה ישירה לסגנון הממשל של מרקל, שאמרה בעבר כי "אין אלטרנטיבה" לדרך המוסכמת של הקואליציה.

אבל מרקל נשארה כדי להתמודד עם המחלוקות שההחלטה יצרה, וקיבלה הזדמנות להוסיף נדבך למורשתה בעזרת ההתמודדות עם מגפת הקורונה. מעבר לעניין הרפואי, מרקל הסירה את ההתנגדות רבת השנים של גרמניה לגיוס חוב משותף של חברות האיחוד, ועל-ידי כך למעשה "הצילה" אותו מהתפרקות שנראתה מאיימת על רקע חוסר הסולידריות שהפגינו המדינות השונות עם תחילת המגפה. היא ריצתה את איטליה וספרד, וגם תושבי גרמניה לא מחו יותר מדי על הצעד. היא המשיכה את המדיניות הזאת כל הדרך עד למטרה: שהחיסונים לקורונה יוענקו שווה בשווה לכל תושבי האיחוד. הצעד התקבל פחות בהבנה בציבור הגרמני, אך לפחות לא עורר מחדש לאומנות בתוך הארגון בנוגע למי יקבל ראשון את החיסונים.

מרקל הפכה לדמות השראה לפוליטיקאיות רבות ברחבי העולם, ולדוגמה למנהיגות נשית, אך לדברי מבקריה, נמנעה מביצוע רפורמות משמעותיות שיקטינו את הפער בין נשים לגברים בגרמניה. פערי השכר בין נשים לגברים במדינה הם בין הגבוהים ביותר באירופה (23%), שיעור הנשים בפרלמנט שווה לזה שבסודאן (21%) ועולם העסקים הגרמני נשלט על-ידי גברים.

מה שמייחד את מרקל אינו המגדר אלא הענווה. מדובר בתכונה כה בלתי-ישראלית, כל-כך זרה לפוליטיקה המוכרת לנו, שממכר ולעקוב היכן ההתנהגות של מרקל שונה ממנהיגים אחרים. היא לא מתיימרת לדעת יותר מכולם, ולא מנסה להפגין את כוחה, אלא מתנהגת בצניעות, שחריגה בפוליטיקה הגרמני. הקסם של מרקל - שבהתחלה כונתה "הקנצלרית המקרית" והצלחתה יוחסה רק לצירוף נסיבות היסטורית ולא לכריזמה שלה - מתחיל לעבוד רק אחרי תקופת היכרות. אבל אז, קשה להפסיק למצוא סימנים לתכונה זו. רואים זאת בדרך שבה היא סוגרת אחריה את דלת האוטו המשוריין שלה ולא מחכה לשומרי הראש שיעשו את זה; באופן שבו היא ממלאת לבדה עגלה בסופרמרקט, או נושאת את תיק הצד שלה. כבר קרוב ל-16 שנים מרקל היא הקנצלרית, אך היא אינה משדרת את התחושה שהיא מעל כולם. היא עדיין חרוצה, עובדת מסביב לשעון, ותמיד נמצאת בשליטה, אבל כבר לא קשה לדמיין את פרישתה מהחיים הציבוריים.

עוד כתבות

גיורא אלמוגי / צילום: יונתן בלום

או.פי.סי נכנסת לענף הטענת הרכבים החשמליים: רוכשת שליטה בג'ינרג'י

או.פי.סי אנרגיה צפויה להשקיע כ-67 מיליון שקל תמורת 51% ממניות החברה, ולה אופציה להגדיל את אחזקתה ב-Gnrgy ל-100%

קובי קרני / צילום: יח"צ

יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות: "אנחנו עוד רחוקים מהתאוששות"

בשעה שמעסיקים רבים מחכים לסיום החל"ת, בענף סוכני הנסיעות דורשים להאריך אותו: "צריך להפריד אותנו מכלל המשק; במצב הנוכחי לא נוכל להחזיר את רוב העובדים, ואם לא יוארך החל"ת לענף הנסיעות, יהיו פיטורים המוניים, ועסקים יתפרקו"

משה קפלינסקי - מנכ"ל המלט נשר / צילום: יונתן בלום

משה קפלינסקי יחליף את עובדיה עלי כיו"ר דירקטוריון קבוצת בזן

עובדיה עלי ששימש בתפקיד במשך כשש שנים, יסיים את תפקידו בפועל במהלך הרבעון השני של השנה ● עלי יעמוד בראש ועדת איתור לבחירת מנכ"ל חדש

הקרוסאובר החשמלי החדש של מרצדס / צילום: יח"צ

מרצדס מחזירה מלחמה לטסלה ומשיקה את הקרוסאובר החשמלי החדש

משיקה בארץ קרוסאובר חשמלי מתקדם עם טווח של עד 426 ק"מ ב-289 אלף שקל כולל עמדת הטענה

ציפי רפאלי  / צילום: אביב חופי

ועדת השחרורים קיצרה את העונש: ציפי רפאלי תשתחרר מהכלא בחודש הבא

ועדת השחרורים אישרה קיצור שליש מעונש המאסר שהוטל על ציפי רפאלי, לאחר שהורשעה יחד עם בתה, הדוגמנית בר רפאלי, בשלל עבירות מס ● עם שחרורה תגיע לסיומה פרשת העלמות המס שיוחסה למשפחת רפאלי בגין הכנסותיה של הדוגמנית בחו"ל בין השנים 2009-2012 וכן העלמת הכנסות והטבות נוספות שקיבלה בישראל

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

אין פרקליט מדינה קבוע ושר משפטים, אך נתניהו טוען: "פועל לפי כללי ניגוד העניינים"

נתניהו הגיב לעתירה לבג"ץ המבקשת למנוע ממנו להרכיב את הממשלה ● לפי טענות העותרים, נתניהו מפר את הסכם ניגוד העניינים למרות החלטת בג"ץ המחייבת אותו לקיים את ההסדר בכך שאינו ממנה שר משפטים, וגם הפר אותו לכל אורך הדרך

העוזרת הקולית של אפל, סירי / צילום: Shutterstock

רשמי: אפל מאשרת שתקיים אירוע הכרזה מיוחד יום לפני השימוע בסנאט

ענקית הטכנולוגיה מתכננת בשבוע הבא לקיים אירוע מיוחד בו תשיק כמה מוצרים חדשים ● עפ"י ההערכות, אפל תציג שם את מכשירי האייפד פרו החדשים שלה ● אפל אישרה את הפרטים הערב

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

החל הליך מינוי הדירקטוריון בכלל ביטוח: פורסם קול קורא להגשת מועמדויות

לאחר שבתחילת השנה חודש דירקטוריון החברה האם הציבורית של קבוצת הביטוח היחידה שאין בה גרעין שליטה, הוועדה לבחירת דירקטורים במבטח ללא שולט תקבל מועמדויות עד 29 באפריל ● "מספר הדירקטורים הנדרש הוא עד 7 דירקטורים רגילים ודירקטור בלתי תלוי אחד"

תליית קישוטים בחנות בירושלים העתיקה לכבוד חודש הרמאדן / צילום: Associated Press, Mahmoud Illean

התקווה: הרמדאן יסמל את היציאה מהקורונה ואת החזרה לחיים כלכליים נורמליים

בצילן של מגבלות הקורונה, החג נחגג בשנה שעברה בצנעה הן בישראל והן ברוב העולם המוסלמי; כתוצאה מכך נרשמה ירידה בצריכת מזון, הלבשה, קישוטים ומתנות, והפעילות הכלכלית הצטמצמה ● השנה צפויה התאוששות לאור העובדה שחודש זה מהווה שיא צרכני, בדומה לטירוף הקניות לפני חגי תשרי ופסח במגזר היהודי

פקק תנועה השבוע בכביש 471 ליד פתח תקוה ? / צילום: גיא ליברמן

זאת לא תחושה: הפקקים חזרו, והם גדולים מבעבר

תחת השפעת הקורונה הציבור נצמד למכוניתו הפרטית ונמנע מתחבורה ציבורית ונסיעות משותפות ● התוצאה: פקקים ארוכים ● הפרויקטים שקודמו בימי הסגרים לא מספיקים כדי לסגור את הפער שנפתח בין התשתיות לבין 100 אלף המכוניות החדשות שעולות על כבישי ישראל מדי שנה

פאינה קירשנבאום דיון בבית משפט / צילום: תמר מצפי

איכות השלטון לפרקליטות: הגישו תביעה אזרחית נגד פאינה קירשנבאום

קירשנבאום, סגנית שר הפנים לשעבר, הורשעה לאחרונה בעבירות שוחד במסגרת פרשת "ישראל ביתנו" ● התנועה לאיכות השלטון דורשת כי המדינה תגיש בשם הציבור תביעה נגררת נגד קירשנבאום, שתפצה את הציבור על הנזקים שנגרמו לו ממעשיה ותרתיע עברייני שוחד עתידיים

דרור בן אשר, מנכ"ל רדהיל / צילום: אריק סולטן

רדהיל מתקדמת עם התרופה לקורונה: "תוכל להיות מוצר מוביל בפורטפוליו שלנו"

הוועדה המייעצת החיצונית של רדהיל קבעה כי ניתן להמשיך בניסוי שלה בתרופה לקורונה ● סמנכ"ל התפעול: "יש לנו בפיתוח מוצר נוסף לקורונה, כך שנוכל לבנות פעילות משמעותית בתחום" ● השנה החולפת הייתה הראשונה עם מכירות משמעותיות של התרופה לחיידק ה. פילורי

דרושה רגולציה בשוק הנגזרים / צילום: Shutterstock, Lord King

הדולר קופץ: "שער 3.3 שקל-דולר הפך להיות 'הנורמלי החדש'"

השקל נחלש מול האירו והדולר ● בלאומי מעריכים כי בהנחה שהתערבות בנק ישראל בשוק המט"ח תימשך מעבר לתוכנית הרכישות שנקבעה ל-2021, רמה זו תלווה אותנו השנה

בורסת פריז / צילום: Associated Press, Kamil Zihnioglu

שיא חדש ל-S&P; שוק הקריפטו רותח לקראת הנפקת קוינבייס

ברקע ההנפקה הצפויה של בורסת הקריפטו הגדולה בארה"ב, הביטקוין חוצה את רף ה-63 אלף דולר למטבע אחד ● מדד ה-S&P 500 עלה בשליש האחוז ונסגר בשיא חדש ● טסלה עלתה ביותר מ-8%, ואפל ביותר מ-2% על רקע ההודעה שלה על אירוע מיוחד להשקת מוצרים חדשים

צילום: טל סיון זיפורין

"את הדברים שלמדתי על מנהיגות מאחי דני שנהרג, אני לוקחת איתי לעבודה"

אריאלה שיפנבאור וייס, מנכ"לית חטיבת המלוחים של שטראוס, עלתה ארצה בגיל 4 חודשים ועד גיל 10 סבלה מלקות דיבור קשה שעם שאריותיה מתמודדת עד היום ● למרות זאת, בכל שנה, בין יום השואה ליום הזכרון היא נושאת הרצאה על ניהול ומנהיגות באמצעות סיפורו של אחיה, טייס חיל האוויר, שנהרג לפני עשור: "כך אני מנציחה אותו"

האדריכל אלי פירשט ז"ל / צילום: פירשט מזור אדריכלים

אדר' אלי פירשט, מהמתכננים הבולטים בישראל ויו"ר התאחדות האדריכלים לשעבר, נפטר

אלי פירשט היה מהמתכננים הבולטים בישראל והיה אחראי לתכנון פרוייקטים עירוניים רחבי היקף ● בין השנים 2014-2017 היה פירשט יו"ר התאחדות האדריכלים

חתימת הסכמי אברהם עם איחוד האמירויות / צילום: Reuters, תום ברנר

אוטופיה במזרח התיכון? מחקר חדש מגלה שהסכמי אברהם ירחיבו את הכלכלות המעורבות בטריליון דולר בעשור

מזרח תיכון חדש? לפי חוקרי מכון ראנד, ההסכמים בין ישראל לאיחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ואפילו סודאן עומדים להוביל לתוצאות כלכליות אופטימיות במיוחד עבור כל האזור ● עם זאת, המחקר בוחר להתעלם ממלחמות, הפיכות ומשברים כלכליים שעשויים להכות במזרח התיכון

אולם קבלת הפנים בנתב"ג. בדרך לחזור להיות מלא? / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

בדרך להכנסת תיירים לישראל - כך זה יעבוד

מתווה שגיבשו משרד התיירות ומשרד הבריאות יאפשר הכנסת תיירים לישראל בצורה זהירה ומדודה: מ-23 במאי תורשה כניסה של תיירים תחת תנאים ● שורת מדינות אירופיות הסכימו בימים האחרונים על קריטריונים משותפים להוצאת "דרכונים ירוקים" למתחסנים באירופה

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

שבוע המסחר המקוצר הסתיים: הבורסה המקומית ננעלה כמעט ללא שינוי

הבורסה בתל אביב ננעלה כמעט ללא שינוי במדדים המובילים, והמסחר יתחדש ביום ראשון ● ת"א 35 ננעל בירידה של 0.05% ות"א 125 עלה ב-0.07%

תרופה / צילום: שאטרסטוק

תרופה ותיקה לאסתמה עשויה להקל על הטיפול בקורונה לפני האשפוז

מחקר רפואי חדש שנערך בבריטניה מרמז כי טיפול בסטרואיד ותיק בשם budesonide, המשמש היום בעיקר כתרופה לאסתמה, עשוי להקל על הטיפול בקורונה בבית, גם אצל חולים במצב שאינו מצריך אשפוז