גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רוביני מתפוצץ על רובין הוד: תמיט אסון על האנשים שלא יכולים להרשות לעצמם להפסיד

הכלכלן שחזה את משבר הסאב-פריים של 2008 עולה למתקפה על וול סטריט, מבקר את אפליקציית רובין הוד, מסתער על המטבעות הקריפטוגרפיים ומשתלח בדור המילניאלס ● על הדרך הוא גם מבקר את הדמוקרטים על תוכנית חלוקת הצ'קים לאזרחי ארה"ב

נוריאל רוביני / צילום: Reuters, Lucy Nicholson
נוריאל רוביני / צילום: Reuters, Lucy Nicholson

"דוקטור יום הדין" עושה זאת שוב. הכלכלן נוריאל רוביני ומספק תחזיות קודרות שמבוססות על אירועי השבועות האחרונות בוול סטריט ואלה שעתידים לבוא על ארה"ב בעקבות חבילת הסיוע לקורונה של ממשל ביידן: "הנרטיב של גיימסטופ שהציג חזית מאוחדת והירואית לפיה סוחרי יום קטנים נלחמים בקרנות גידור שורטיסטיות רעות, מסתיר מציאות מכוערת של ניצול נוסף של קבוצה של אנשים חסרי תקווה, חסרי עבודה, חסרי מיומנות ובעלי חובות".

רוביני, שמשמש פרופסור לכלכלה באוניברסיטת ניו יורק, זכה בעבר לכינוי "דוקטור יום הדין" או "דוקטור DOOM" בעקבות התחזיות הפסימיות שלו (שהתממשו) לעתיד הכלכלה העולמית לפני משבר הסאב־פריים של 2008. הפעם הוא מזהיר בטור דעה בעיתון הבריטי "הגארדיאן", כי אפליקציית "רובין הוד" והסחר בביטקוין ימיטו אסון בעיקר על הפלח באוכלוסייה שלא יכול להרשות לעצמו להפסיד את הכסף שהוא מהמר איתו.

לדבריו, אותם בני דור המילניאלס ששוכנעו ללוות כספים ולהשקיע אותם בנכסים בשם "דמוקרטיזיציה פיננסית" לפני המשבר של 2008, הם "אותם" האנשים שמרמים אותם כיום להשקיע דרך אפליקציות השקעה מבלי להבין דבר וחצי דבר ותוך שמוכרים להם נרטיבים שקריים באמצעות ממים על "הפלת" הכרישים של וול סטריט.

לפני שהוא החל לתקוף את ההשלכות של אפליקציית רובין הוד ודומיה, תקף רוביני את הנתק שהולך וגובר בין "וול סטריט למיין סטריט" (דימוי לרחובות "הרגילים" בארה"ב בהם ממוקמים העסקים הקטנים והאנשים הקטנים - ר.ב.). לדבריו, השיאים שאליהם הגיעה הבורסה בניו יורק לא אומרים דבר ולא קשורים לחייהם של רוב האנשים. "חמשת העשירונים התחתונים של חלוקת העושר מחזיקים רק 0.7% מסך הנכסים בשוק", הוא כתב, "ואילו העשירון הראשון מחזיקים 87.2%, וה־1% העליון מחזיק ב־51.8%. 50 האנשים העשירים ביותר בארה"ב מחזיקים בעושר השווה לזה של 165 מיליון האמריקאים שממוקמים בתחתית".

רוביני התייחס גם לאי השוויון הגובר שנוצר דווקא בעקבות העלייה המטאורית של חברות "ביג טק" שיש הטוענים שהן "קטר שמוביל את המשק". "על כל משרה שאמזון יוצרת, נעלמות שלוש משרות בתחום הקמעונאות. דינמיקה דומה מתקיימת במגזרים אחרים הנשלטים על ידי ענקיות הטכנולוגיה", הוא כתב והבהיר שבכל הנוגע ל"לחצים החברתיים והכלכליים של ימינו", לא מדובר בתופעה חדשה. במשך עשרות שנים, הוא כתב, עובדים עם קשיי נזילות כספית, לא הצליחו לעמוד בקצב החיים בגלל הקיפאון בהכנסה החציונית לצד עלויות מחייה ועוד.

"'הפתרון' לבעיה הזו היה 'דמוקרטיזציה' של המימון, כך שמשקי בית עניים ומתקשים יוכלו ללוות יותר כסף מהבנקים לרכישת בתים שלמעשה הם לא יכולים להרשות לעצמם, ואז השתמשו בבתים האלה כמכונות מזומנים", חזר רוביני על תחזיותיו מהשנים הקודמות. "אלא שהתרחבות האשראי הצרכני הזה שכלל משכנתאות וחובות אחרים, הביאה לבועה שהסתיימה עם המשבר הפיננסי ב־2008, שהביא לכך שמיליונים איבדו את מקום עבודתם, בתיהם וחסכונותיהם".

רוביני מזהיר במאמר כי אותם מילניאלים שהולכו שולל לפני משבר הסאב־פריים, מקבלים עכשיו "חבל הצלה" חדש שישמש בסוף לתלייה של עצמם, בשם "הדמוקרטיזציה הפיננסית".

"מיליונים פתחו חשבונות ברובין הוד ובאפליקציות השקעה אחרות, שם הם יכולים לנסות למנף את החיסכון וההכנסות הדלות שלהם פי כמה כדי להמר על מניות חסרות ערך".

"הנרטיב של GameStop", כתב רוביני, "הציג חזית מאוחדת הירואית לפיה סוחרי יום קטנים נלחמו בקרנות גידור רעות שעשות 'שורט', מסתיר מציאות מכוערת של ניצול נוסף של קבוצה של אנשים חסרי תקווה, חסרי עבודה, חסרי מיומנות ובעלי חובות.

"רבים מהם היו משוכנעים שההצלחה הכספית לא טמונה בעבודות טובות, בעבודה קשה או בחיסכון והשקעה לטווח ארוך, אלא בתוכניות־להתעשר־מהר, הימורים מהירים על נכסים חסרי־ערך באופן אינהרנטי כמו מטבעות קריפטוגרפיים (או כמו שאני מעדיף לקרוא להם SHITCOINS)".

"אל תטעו", מזהיר רוביני, "המם הפופוליסטי לפיו, צבא שלם של מילנילאס (דוד) שמפיל את וול סטריט (גוליית), רק משרת מזימה למשוך משקיעים חובבנים חסרי מושג".

"כמו ב־2008, התוצאה הבלתי נמנעת תהיה בועת נכסים נוספת. כשההבדל הוא שהפעם חברי קונגרס פופוליסטיים תוקפים בפזיזות את המתווכים פיננסיים על כך שהם אינם מאפשרים למשקיעים הפגיעים למנף את עצמם אפילו יותר".

"אם כל ההונאות והבועות"

בהמשך המאמר תקף רוביני את חבילת ההצלה לנפגעי הקורונה בגובה 1.9 מיליארד דולר שצפויה להיות מאושרת בשבוע הבא בסנאט. על פי הניתוח שלו, מאחר ומיליוני אמריקאים כבר נמצאים בפיגור בתשלומי שכירות, משכנתא, חובות לחברות כרטיסי אשראי והלוואות אחרות, חלק ניכר מהתשלומים הללו יועבר לפירעון חובות וחיסכון. להערכות רק כשליש מכספי התמריצים יופנה להוצאות אמיתיות.

אם כך אכן יהיה כפי שהד"ר צופה, זה יגרום להשפעה קטנה ממה שצפו על הצמיחה, האינפלציה ותשואות האג"ח, שכן "בסופו של דבר החיסכון הנוסף ינותב בחזרה לרכישת אג"ח ממשלתיות", וכך התוכנית שנועדה לחלץ משקי בית בקשיים תהפוך למעשה לתוכנית לחילוץ הבנקים והגופים המלווים האחרים.

לפני כחודש, לאחר שאלון מאסק רכש (באמצעות טסלה) ביטקוין בשווי של 1.5 מיליארד דולר, תקף רוביני במאמר ב"פיינשל טיימס" את המטבעות הקריפטוגרפיים ובמיוחד את הביטקוין באומרו כי אלה הם "אם כל ההונאות והבועות".

התנודתיות הבלתי ניתנת לצפייה בערך של "המטבע", שיכולה למחוק את הרווחים, לא יותר טובה מהשיטה הכלכלית שהייתה קיימת בתקופת האבן, כתב אז. "אפילו למשפחת קדמוני ('הפלינסטונס') הייתה מערכת מוניטרית מתוחכמת יותר המבוססת על בנצ'מארק מוסכם".

רוביני חזר על דבריו מהשנים האחרונות לפיהם הקריפטו מייצג בועה גרועה יותר אפילו מ"בועת הצבעונים" (טוליפמאניה) של המאה ה־17, שכאשר התפוצצה הביאה לפשיטת רגל של משקיעים רבים ולאדוות רבות אחרות בשוק.

זמן קצר אחר כך תקף רוביני בטוויטר את ג'ים קריימר, מגיש התוכנית הפיננסית הפופולרית "מד מאני" לאחר שזה אמר כי חברות שאינן משקיעות את כספן בביטקוין נוהגות בחוסר אחריות. "קריימר הוא פאקינג אידיוט", כתב רוביני בטוויטר, "הוא פישל בגדול לפני המשבר הכלכלי של 2008 כשהוא שימש כראש להקת המעודדים של הבועה שהתפוצצה עליו והראתה לכול העולם שהוא טיפש".

עוד כתבות

ולדימיר זלנסקי, נשיא אוקראינה / צילום: Associated Press, Ukrainian Presidential Press Office

רוסיה מזהירה ממלחמה כוללת במזרח אוקראינה ומאשימה את קייב בהסלמה

עלייה במספר החיילים הרוסים בגבול ורטוריקה של איומים עשויים להכשיל ניסיונות להגיע להסדר בין המדינות

מפעל של GM בדטרויט / צילום: Reuters, Eric Seals/Detroit Free Press/TNS

המחסור בצ'יפים בתעשיית הרכב ממשיך להתרחב והאור עוד לא נראה באופק

בתעשיית הרכב מעריכים כי המחסור במוליכים למחצה יעלה ליצרנים באובדן הכנסות של כ-61 מיליארד דולר ב-2021 ● וגם: דגמים חדשים של טויוטה ויונדאי נחתו בישראל

נדב טנא, שחר גרשון, נעם פישר / צילום: אורן בירן, יח"צ

ה"הפתעה" של נופר: תגמול בהיקף של 286 מיליון שקל לשלושה מנהלים

הסכום הפנטסטי שקיבלו שלושת בכירי חברת האנרגיה המתחדשת - עיקרו הוני - מהווה כרבע מהתגמולים המצרפיים של 100 שיאני השכר בתל אביב אשתקד ● התגמול, אשר ניתן לו גילוי בתשקיף ההנפקה, עלה לחברת האנרגיה בהפסד עתק של 252 מיליון שקל בשנה החולפת

אפליקציית קלאבהאוס / צילום: Shutterstock, Boumen Japet

קלאבהאוס מצטרפת למועדון: מידע על 1.3 מיליון משתמשים הודלף לרשת

כמה ימים לאחר אירועי דליפת המידע של פייסבוק ולינקדאין, גם הרשת החברתית הצעירה חוטפת ● חוששים שנפגעתם? כך תוכלו לבדוק

עובדי זאפ נוקטים בצעדים ארגוניים בשל מכירת החברה / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

עובדי זאפ דורשים הסכם קיבוצי לפני המכירה מאייפקס לפורמולה

במסגרת מאבקם התאספו העובדים בלובי בניין החברה ומחוץ למשרדו של המנכ"ל רמי חזן, בדרישה לחתום מיידית על הסכם קיבוצי ● "לא נאפשר מעבר שקט של מכירת החברה לקבוצת פורמולה ללא הסכם קיבוצי חתום ומענק רכישה לעובדים"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

נעילה חיובית בבורסה: אייסקיור קפצה ב-7.8%, שיח מדיקל ב-7%

בלידר שוקי הון ממליצים "קנייה" על שיכון ובינוי ● עונת הדוחות בניו יורק נפתחת ● סייברוואן חתמה על הסכם לשיתוף פעולה עם יצרנית המשאיות איווקו

מה נמכר לאחרונה ב-1.1 מיליון שקל בדרום / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-1.1 מיליון שקל בדרום הארץ

שטח למשרד בקריית גת, מגרש לבנייה עצמית באילת, דירת גן בערד ודירת 3 חדרים באשקלון

עו"ד נורית ליטמן / צילום: איל יצהר

הפרקליטות שוקלת לחקור את עו"ד כנרת בראשי על הפרת צו איסור פרסום בפרשת הרפז

המשנה לפרקליט המדינה עו"ד נורית ליטמן שוקלת להורות למשטרה על חקירתה באזהרה של עו"ד בראשי, בחשד לשימוש שלא כדין בהאזנת סתר ופרסום אסור של תמליל מתוך פרשת הרפז

פרויקט פינוי בינוי בקרית חיים. ההתחדשות העירונית תקועה / צילום: בר - אל

"להפסיק להיות בני ערובה של השכנים": מה צריך לדעת על התקנות שמשנות מהיסוד את המונח "פינוי-בינוי"

בסוף מרץ פרסם משרד המשפטים תיקון לחוק התכנון והבנייה, המציע שינויים קטנים לכאורה שיהפכו את קידום ההתחדשות העירונית ליותר פשוט ● מה התקנות אומרות לגבי הרחבת דירה או מרפסת, ומה הקושי שהתיקון ביקש לפתור לגבי קידום תוכניות פינוי-בינוי? ● גלובס עושה סדר

נגיף הקורונה / צילום: שאטרסטוק

יעיל אבל פחות: יותר מחוסנים חלו בווריאנט הקורונה הזה

מחקר של הכללית ואוניברסיטת תל אביב בחן לראשונה במציאות את היעילות של חיסון הקורונה של פייזר נגד הזן הדרום אפריקאי ● במחקר נבדקו מטופלים שחלו 14 יום אחרי מנת החיסון הראשונה, ועדין לא ברור האם היעילות נגד הזן פחותה גם אחרי המנה השנייה

אמיר ברמלי - רוביקון ביזנס גרופ / צילום: תמר מצפי

הפרקליטות מערערת על עונשו של אמיר ברמלי: 10 שנות המאסר - "עונש מקל"

אמיר ברמלי הורשע בהונאת משקיעים ובגניבת כספים בהיקף של 340 מיליון שקל, ונידון ל-10 שנים בכלא ● הפרקליטות: "העבירות שביצע מצויות ברף החומרה העליון בסוג זה של עבריינות, והעונש שנגזר עליו הוא מקל על רקע הענישה הנוהגת בתיקים מסוג זה"

סניף של קרדיט סוויס. הבנק ייבדק על ידי הרגולטור השווייצרי / צילום: Shutterstock

קרדיט סוויס מסתבכת, והרעות החולות של 2008 חוזרות לתיקי המשקיעים

הבנק פושט הרגל הבטיח תשואה למשקיעים, שרצו לחמוק מהריבית השלילית באירופה ● קרדיט סוויס מצידו ביצע מהלך שנשמע מוכר מהמשבר הפיננסי הגדול, שהוא היה אחד מכוכביו: מכר ללקוחות אג”ח בסיכון נמוך, שלמעשה נשען על אריזה מחדש של הלוואות בסיכון גבוה של גרינסיל

חיסונים של פייזר. החברה לא קיבלה תשלום מלא / צילום: Associated Press

חוזה זה לחלשים: מיליוני חיסונים הגיעו לישראל על בסיס הסכמות בעל פה, ובאוצר מתקשים לשלם

החשב הכללי יהלי רוטנברג נזף במשרד הבריאות: החיסונים הוזמנו ללא אישורים מתאימים ● גורמים בממשלה: "כל יום של עיכוב מקרב אותנו לחידוש המגפה בקיץ"

הסוף לניגוד העניינים  צילום: איל יצהר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הסוף לניגודי העניינים בפינוי-בינוי? לשכת עורכי הדין בהחלטה תקדימית

ועדת האתיקה בלשכת עוה"ד קבעה כי יזם בהתחדשות עירונית ישלם שכר לעוה"ד של הדיירים, אך לא יוכל לנהל עימו מו"מ ● זאת, כדי למנוע מצבים של ניגודי עניינים של עוה"ד המייצגים את הדיירים ● על עורכי דין מאותו משרד נאסר לייצג את שני הצדדים, שכן השתייכותם לאותו משרד מציבה אותם בניגודי עניינים

מטה פיליפס. מיקוד ב–3 פעילויות / צילום: רויטרס

פיליפס תשווק את מערכות הבינה המלאכותית לפתולוגיה של חברת Ibex

המוצרים של אייבקס מיועדים היום לשיפור האבחון של סרטן השד וסרטן הערמונית, באמצעות ביופסיה ● פיליפס מסרה כי מערכת הפתולוגיה שלה כבר משפרת את התפוקה של מעבדות פתולוגיה ב-25%, וכאמור השילוב של המערכת של אייבקס יכולה להוביל לשיפור נוסף

מייסדי של טאלון, אוהד בוברוב ועופר בן-נון / צילום: שלומי יוסף

חברת טאלון הישראלית בגיוס הסיד הגדול ביותר בהייטק הישראלי

החברה שהוקמה לפני חודשיים מפתחת טכנולוגיית אבטחת סייבר משולבת שנועדה לתת מענה לסביבת העבודה החדשה עקב מגפת הקורונה ● כעת, מודיעה על סבב גיוס סיד מוצלח

רשת פליינג טייגר בקופנהגן / צילום: שני מוזס

בחסות פוקס: הרשת הדנית Flying Tiger עושה עלייה לישראל

קבוצת האופנה שבשליטת הראל ויזל מרחיבה את הפורטפוליו שלה, וחתמה על הסכם עקרונות עם בעלי המותג, חברת זברה, במסגרתו היא תקבל זיכיון בלעדי להפעלת רשת חנויות של המותג בישראל ואתר אונליין

מטוס אמריקן איירליינס / צילום: יח"צ

מלחמת מחירים: כמה תעלה לכם טיסה לארה"ב בקיץ הקרוב?

שלוש החברות שמפעילות נכון לעכשיו טיסות לארה"ב - אל על, יונייטד איירליינס ודלתא - הכריזו על מבצעי הוזלה, כאשר אצל חלק מהסוכנים אפשר למצוא טיסה לניו יורק גם ב-600 דולר ● בעורפן של השלוש נושפת חברת התעופה הגדולה בעולם, אמריקן איירליינס, שב-8 במאי תחזור לישראל

סניף של OTHER STORIES של H&M בברצלונה / צילום: שאטרסטוק

מותג האופנה Other Stories & מגיע לארץ; אלה החנויות הראשונות שייפתחו

לאחר דחייה בשל מגפת הקורונה, הכניסה לישראל של המותג מקבוצת H&M צפויה במהלך סתיו 2021 ● שתי החנויות הראשונות של המותג צפויות להיפתח בקניון עזריאלי בת"א ובקניון מלחה בירושלים

פז אסרף / צילום: איל יצהר

הצעיר שמשקיע בבאר שבע ובדרום קרוליינה: “אחזיק בנכס עד הפנסיה”

פז אסרף החל את דרכו כמשקיע עם דירה קטנה בבאר שבע, ובשנתיים האחרונות משקיע רק בארה"ב: "יש שם יציבות, שקיפות ותשואות שאי אפשר למצוא כאן" האזינו לפודקאסט