גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תעופה, מזון והשקעות: מה עומד מאחורי התיאבון הבריא של האחים זלקינד?

מניית חברת ההחזקות אלקו שמובילים האחים דני ומייקי זלקינד, נסקה בכ-140% בשנים האחרונות על רקע מהלכי רכישה ומימוש שהניבו לה רווחים נאים ● קופת מזומנים דשנה ומינוף נמוך הופכים את הקבוצה למתמודדת כמעט על כל עסקה גדולה המגיעה לשוק

מיכאל ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו / צילום: ישראל הדרי
מיכאל ודניאל זלקינד, בעלי חברת אלקו / צילום: ישראל הדרי

דומה שבתקופה האחרונה עולה שמה של קבוצת אלקו על זרועותיה השונות כמתמודדת פוטנציאלית כמעט על כל עסקה גדולה העומדת על הפרק במשק - וכאלה לא חסרות בתקופת הקורונה. אנרגיה, תעופה, נדל"ן, קמעונות או תחבורה - אלקו שבשליטת האחים דניאל (דני) ומיכאל (מייקי) זלקינד עומדת בצד המתעניין ברכישה, גם אם זו לא תמיד יוצאת בסופו של דבר לפועל.

מה מחפשים האחים זלקינד בעסקת דסק"ש? | עומרי כהן, פרשנות

מנגד, בקבוצה לא מהססים לנצל הזדמנויות למימוש פעילויות, גם תוך זמן לא רב מאז הרכישה, במקרה שבו מתאפשר להן לבצע זאת ברווחים נאים. מכירתה אשתקד של חברת הסלולר גולן טלקום היא דוגמה מצוינת, כמו גם הנפקתה של חברת האנרגיה סופרגז בבורסה בתל אביב.

 

העסקה האחרונה שעלתה על הכוונת של אלקו היא אחת מחברות ההחזקה הגדולות בישראל - דיסקונט השקעות, שהועמדה למכירה בעקבות קריסתה של בעלת השליטה, קבוצת אי.די.בי. זאת עם דיווח על הצטרפותה של אלקו להצעת הרכישה של חברת הנדל"ן מגה אור לדסק"ש, כאשר חלקה של אלקו בהשקעה, אם תאושר, צפוי לעמוד על כ-400 מיליון שקל (ראו מסגרת).

כך, שלוש שנים וחצי מאז פטירתו של גרשון זלקינד, המייסד ובעל השליטה המיתולוגי של אלקו, נראה כי תחת ניהולם של צמד בניו, המנכ"לים המשותפים דני (60) ומייקי ( 54), הופכת הקבוצה למכונה משומנת של רכישות מוצלחות בדרך כלל, כזו שהמשקיעים בת"א לא נותרים אדישים לביצועיה. בתקופה המדוברת רשמה מניית החברה זינוק של כ-140%, ומחירה משקף לאלקו שווי נוכחי המתקרב ל-4.5 מיליארד שקל. חלקם של האחים עומד על כ-65% מההון, בשווי של 3 מיליארד שקל כמעט.

זלקינד האב, כמי שהיה נציג נאמן של הכלכלה הישנה, השית את בסיס חברת ההחזקות שהקים ופיתח על יסודות איתנים בתחומי התשתיות, הקמעונות והנדל"ן, אגב רכישות של חברות מתחרות ובעלות פעילות משלימה.

 

נראה כי צמד בניו מנסים לקחת את אלקו צעד נוסף קדימה, עם פיתוח העסקים המסורתיים והרחבתם לצד הוספת זרועות פעילות נוספות. את מהלכי ההתרחבות שלה מבצעת אלקו בעצמה וגם באמצעות ארבע החברות הבנות הבורסאיות שלה: אלקטרה (מחברות הקבלנות והתשתיות המובילות במשק), אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ, העוסקת בייצור ובשיווק מוצרי צריכה בתחום החשמל), אלקטרה נדל"ן (נדל"ן מניב, בעיקר בשוק האמריקאי) וסופרגז (רכישה, אחסון ושיווק גז, גז טבעי וחשמל). מדיניות הקבוצה, ברוב המקרים, היא לבצע רכישות משמעותיות של חברות עם מותגים מובילים, ועם פוטנציאל לסינרגיה עם חברות הקבוצה. 

האחים מכתיבים את האסטרטגיה של אלקו כולה. מצד אחד, הם אלה שבוחנים את הרכישות והמיזוגים שהחברה בוחנת מעת לעת. במקביל, השניים מפקחים מלמעלה, על הוצאתה אל הפועל של האסטרטגיה בכל אחת מחברות הקבוצה, שבדירקטוריונים שלהן הם יושבים. יחד עם זאת מקפידים השניים על עצמאות המנכ"לים של החברות הבנות ותומכים בהן בקשריהם ובנסיונם.

דני ומייקי, אומרים מקורבים לאלקו, משלימים זה את זה. מייקי נחשב לאיש הפיננסים הבקיא בפרטים לעומקם, דני נתפס יותר כאיש הפיתוח עסקי והשיווק. הקשר ביניהם אמיץ, והם יודעים לעבוד יחד בשיתוף פעולה, ורק אם הם תמימי דעים על החלטה עסקית כלשהי - הקבוצה תקדם אותה. הטיפול שלהם בחברות הנרכשות נעשה לפי הצורך ומצב החברה, ובמקרה הצורך כוללים תהליכי התייעלות, שינויי הנהלה וארגון מחדש.

מנסה לייצר זרוע פעילות חמישית

כעת שואפת אלקו לייצר לעצמה זרוע פעילות חמישית, כאשר נזילותה הגבוהה (קופת מזומנים של 1.1 מיליארד שקל בסוף הרבעון השלישי אשתקד) ורמות המינוף הנמוכות שבהן היא פועלת (חוב פיננסי נטו של כ-200 מיליון שקל בלבד) מאפשרות לה כאמור להתעניין בביצוע השקעות רחבות-היקף, תוך ניצול הזדמנויות שנוצרו בתקופת הקורונה. 

כך, בין היתר, בחנה אלקו כבר לפני כשנה אפשרות לרכישת חברת התעופה ישראייר בהשקעה של כ-55-60 מיליון דולר (יחד עם קרן קדמה), ובעסקה גדולה נוספת שלא יצאה לפועל ביקשה לרכוש את חברת דלק ישראל (יחד עם קבוצת אלייד), לפי שווי חברה של כ-1.2 מיליארד שקל.

אחרי ששתי אלה ירדו מהפרק, מנסה כעת אלקו להרחיב את הפעילות באמצעות חבירה לקבוצת הרוכשים בדסק"ש כאמור, ובמקביל, החברות הבנות שלה מבקשות גם הן לנצל את העובדה שנכסים רבים מגיעים לשוק, בין אם בשל מצוקת הבעלים ובין אם מסיבות אחרות.

כך התעניינה באחרונה אמ"צ ברכישת רשת הסופרמרקטים יינות ביתן, בהשקעה של כמה מאות מיליוני שקלים; חברת אלקטרה סיכמה על רכישת חברת אמנון מסילות בתחום התחבורה הציבורית לפי שווי חברה של כ-150 מיליון שקל; וחברת אלקטרה נדל"ן מזהה הזדמנות בתחום המלונאות, ועדכנה כי היא בוחנת אפשרות להקמת קרן להשקעות בענף.

 

המהלך שביצעה אלקו בחברת סופרגז מדגים היטב את יכולות ייצור הערך שלה מרכישות, תוך שהיא מסתייעת במימון חיצוני נרחב המגדיל את התשואה להון מהעסקה. את רכישתה של סופרגז מידי קבוצת עזריאלי השלימה אלקו בנובמבר 2019, תמורת יותר מ-800 מיליון שקל. עם זאת עלות הרכישה עבור אלקו הייתה קטנה משמעותית, משום שאת העסקה היא מימנה בין היתר בהלוואה שלקחה סופרגז עצמה בהיקף של 320 מיליון שקל.

פחות משנה לאחר מכן השלימה אלקו את הנפקתה של סופרגז בבורסה בת"א, לפי שווי חברה של כ-1 מיליארד שקל לפני הכסף. כך, ייצרה לעצמה אלקו תוך חודשים ספורים רווח של בערך פי שניים על ההשקעה שביצעה, ונכון להיום נסחרת סופרגז בשווי שוק של 1.2 מיליארד שקל, המשקף להחזקותיה של אלקו בה (כ-62%) שווי של כ-750 מיליון שקל.

בעוד שבמקרה של סופרגז מדובר בינתיים ברווח "על הנייר", חודשים ספורים לאחר ההנפקה הציגה אשתקד אמ"צ את אחד ממהלכי ההשבחה והאקזיטים המרשימים של השנים האחרונות, עם השלמת מכירת חברת התקשורת גולן טלקום לידי המתחרה סלקום, במהלך שהניב לה רווח פנטסטי של כחצי מיליארד שקל מאז רכישתה ב-2017.

גם במקרה זה, בעוד שסך העסקה לרכישת גולן טלקום הגיע ל-350 מיליון שקל, ההון העצמי שהגיע מאמ"צ הסתכם בכ-80 מיליון שקל בלבד, ויתרת המימון לרכישה הגיעה בזמנו מסלקום (כ-130 מיליון שקל) ומבנקים (כ-140 מיליון שקל).

התמודדות עם הפסדי ענק

בעברה התמודדה אלקו עם לא מעט אתגרים, בין היתר בעיות שונות שהיו לה בפעילות ייצור מזגנים שהחזיקה בחו"ל, אשר גררה אותה להפסד ענק מצטבר של קרוב לרבע מיליארד שקל בין השנים 2012-2014.

נוסף על כך, היא התמודדה עם הפסדים משמעותיים שהציגה אלקטרה נדל"ן, אחרי גל של רכישות נכסים בחו"ל שביצעה לפני המשבר הכלכלי העולמי הקודם, וכן עם האטה כלכלית ותחרות גוברת בעסקיה של אמ"צ - שגררו גם אותה להפסדים ניכרים.

ואולם, בניגוד לחברות החזקה בורסאיות בולטות אחרות (ובהן אפריקה ישראל, אי.די.בי ואלביט הדמיה) שקרסו בזו אחר זו, הצליחו זלקינד ובניו להתמודד עם המשבר הפיננסי הגלובלי הקודם, להקטין את המינוף ולנתב את דרכה של אלקו חזרה לאיתנות פיננסית וביצוע השקעות חדשות.

הדרמה שאחזה אשתקד בשווקים בעקבות וירוס הקורונה הוכיחה שוב את עמידותה של אלקו במשברים. למרות שבמהלך הרבעון הראשון של 2020 ספגה מניית החברה ירידות שערים חדות (יותר מ-40% תוך פחות מחודש) בזכות העובדה כי מרבית פעילויותיה לא נפגעו בצורה מהותית מהתפשטות הווירוס, חזרה המניה לעלות והיא מציגה תשואה חיובית שנתית של קרוב ל-30%.

אלקו נהנית כבר חודשים ארוכים מטיפוס שווי מניות החברות הבנות, ומנצלת זאת גם למימוש נתחים מהחזקותיה, בעיקר באמ"צ, בתמורה מצטברת של כ-210 מיליון שקל תוך חצי שנה. בימים האחרונים מכרה אלקו נתח של קצת יותר מ-3% ממניות אמ"צ, תמורת כ-90 מיליון שקל. המימוש בוצע אחרי זינוק של קרוב ל-160% שמציגה מניית אמ"צ שנה לאחור, שמחירה משקף לחברה שווי המתקרב ל-3 מיליארד שקל. 

היו גם השקעות מוצלחות פחות

בצד ההשקעות הפחות מוצלחות שביצעה אלקו בשנים האחרונות ניתן למנות את תחום המדיה, שאליו נכנסה באוקטובר 2017 עם רכישת פעילות רשת בתי הקולנוע גלובוס מקס מהקפאת הליכים, תמורת כ-145 מיליון שקל (בסיוע הלוואה בנקאית של 85 מיליון שקל). 

זאת ועוד, דוחותיה הכספיים של אלקו חושפים גם כי מאז 2018 היא השקיעה 13.5 מיליון דולר בחברת חללי העבודה המשותפים MIP (Meet In Place), הפועלת בתחום השכרת חדרי ישיבות בתל אביב, בניו יורק ולונדון, והתחייבה להשקיע כ-5.5 מיליון דולר נוספים ב-2020.

הן גלובוס מקס (ששינתה את שמה להוט סינמה) והן MIP סבלו מהרעה משמעותית בעסקיהן בעקבות משבר הקורונה, שהובילה לסגירת הפעילות. בדוחותיה הכספיים האחרונים, לרבעון השלישי של 2020, רשמה אלקו הפחתה של 34 מיליון שקל על השקעתה ב-MIP, בעוד שאלקו מדיה (לצד החזקות אחרות) הסבה לאלקו הפסד של 16 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2020.

עוד כתבות

הקרוסאובר החשמלי החדש של מרצדס / צילום: יח"צ

מרצדס מחזירה מלחמה לטסלה ומשיקה את הקרוסאובר החשמלי החדש

משיקה בארץ קרוסאובר חשמלי מתקדם עם טווח של עד 426 ק"מ ב-289 אלף שקל כולל עמדת הטענה

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Evan Vucci

דיווח: ביידן אישר להמשיך את מכירת הנשק לאיחוד האמירויות

לפי "רויטרס", הנשיא עדכן את הקונגרס כי יאפשר לקדם את עסקת המל"טים המתקדמים ומטוסי ה-F-35 ● העסקה שנחתמה לאחר הסכם הנורמליזציה הושהתה עם כניסתו לתפקיד, לפני קרוב לשלושה חודשים ● דובר במחלקת המדינה: נמשיך לבחון את הפרטים ולשוחח עם האמירויות על השימוש בנשק

נפתלי בנט / צילום: אורון בן חקון

לקראת ממשלת ימין? נתניהו הציע לבנט את תיקי כחול לבן

לגלובס נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע ליו"ר ימינה נפתלי בנט את התיקים הבכירים שמחזיקים בידיהם כיום אנשי כחול לבן, ביניהם משרדי הביטחון והחוץ ● בתוך כך, הליכוד וימינה פועלות כדי לשכנע את יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' להסכים לממשלה בתמיכת רע"ם

אולם קבלת הפנים בנתב"ג. בדרך לחזור להיות מלא? / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

בדרך להכנסת תיירים לישראל - כך זה יעבוד

מתווה שגיבשו משרד התיירות ומשרד הבריאות יאפשר הכנסת תיירים לישראל בצורה זהירה ומדודה: מ-23 במאי תורשה כניסה של תיירים תחת תנאים ● שורת מדינות אירופיות הסכימו בימים האחרונים על קריטריונים משותפים להוצאת "דרכונים ירוקים" למתחסנים באירופה

דורון כהן וניצן אריה, בעלי סטודיו סי / צילום: עומרי לוי

רשת סטודיו סי תיכנס לראשונה למודל של זכיינות

רשת מכוני החיטוב שמיועדת לנשים בלבד ועברה לפני שנתיים לבעלות חדשה סגרה 5 סניפים מאז פרוץ הקורונה ● ברשת נערכים לפתיחה של חמישה סניפים עד סוף השנה

החיסון של ג'ונסון & ג'ונסון נגד הקורונה / אילוסטרציה: Reuters, Dado Ruvic

הודעה דרמטית של ה-FDA: להשעות את השימוש בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון

שישה מקרי קרישיות התגלו במטופלות בארה"ב שבועיים לאחר שהתחסנו בחיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון ● תופעות דומות נבדקות לגבי החיסון של חברת אסטרהזנקה שמשתמש בטכנולוגיה דומה

מנהלים זוכרים / צילום: באדיבות המשפחה

מנהלים זוכרים: זו הזווית האישית שלי ליום הזיכרון

האח שנפטר במהלך קורס טיס, החבר שנשא את הפציעה הקשה שנים ארוכות עד מותו, וחבר הילדות שהנצחתו טלטלה ומשפיעה עד היום ● מנהלים מספרים על הזווית המיוחדת שלהם ליום הזיכרון

רונן מטרי עו"ד / צילום: שלומי יוסף

ביהמ"ש נתן צו פירוק לעמותת ועדת הרבנים לענייני תקשורת

הוועדה שולטת בתוכן המועבר בטלפונים כשרים ונקלעה לעימותים רבים בעקבות חסימות מספרים שנתפסו בעיניה כמספקים תוכן שלא אושר ע"י הרבנים ● בעקבות ליקויים שהתגלו בעבודתה הוחלט למנות את עו"ד רונן מטרי כמפרק

ציפי רפאלי  / צילום: אביב חופי

ועדת השחרורים קיצרה את העונש: ציפי רפאלי תשתחרר מהכלא בחודש הבא

ועדת השחרורים אישרה קיצור שליש מעונש המאסר שהוטל על ציפי רפאלי, לאחר שהורשעה יחד עם בתה, הדוגמנית בר רפאלי, בשלל עבירות מס ● עם שחרורה תגיע לסיומה פרשת העלמות המס שיוחסה למשפחת רפאלי בגין הכנסותיה של הדוגמנית בחו"ל בין השנים 2009-2012 וכן העלמת הכנסות והטבות נוספות שקיבלה בישראל

מכולות בחיפה. נתקעו במערב וחסרות בסין / צילום: פאול אורלייב

משבר המכולות והעומסים בנמלים שמרמזים על גל התייקרויות במשק

לצד התייקרות חומרי הגלם נרשמה בשנה האחרונה פגיעה בשרשרת האספקה העולמית בשל מחסור במכולות המשמשות להובלה ימית של סחורות מסין ● לכך מצטרפת בעיה נקודתית בנמלים בישראל ● באופק לא רואים פתרונות, אלא דווקא עליות מחירים לצרכן

משמר החופים של איחוד האמירויות / צילום: Associated Press, Jon Gambrell

דיווח: ספינה בבעלות רמי אונגר הותקפה ליד חופי איחוד האמירויות

רשת החדשות הלבנונית אל-מיאדין המזוהה עם חיזבאללה, מדווחת כי ספינה ישראלית העונה לשם Hyperion ומזוהה עם החברה הישראלית PCC, הותקפה שלשום ליד חופי איחוד האמירויות ● בשלב זה, לא ידוע מהו היקף הנזק של התקיפה ● זוהי הפעם השלישית שבה ספינה ישראלית מותקפת באזור

העוזרת הקולית של אפל, סירי / צילום: Shutterstock

רשמי: אפל מאשרת שתקיים אירוע הכרזה מיוחד יום לפני השימוע בסנאט

ענקית הטכנולוגיה מתכננת בשבוע הבא לקיים אירוע מיוחד בו תשיק כמה מוצרים חדשים ● עפ"י ההערכות, אפל תציג שם את מכשירי האייפד פרו החדשים שלה ● אפל אישרה את הפרטים הערב

קובי קרני / צילום: יח"צ

יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות: "אנחנו עוד רחוקים מהתאוששות"

בשעה שמעסיקים רבים מחכים לסיום החל"ת, בענף סוכני הנסיעות דורשים להאריך אותו: "צריך להפריד אותנו מכלל המשק; במצב הנוכחי לא נוכל להחזיר את רוב העובדים, ואם לא יוארך החל"ת לענף הנסיעות, יהיו פיטורים המוניים, ועסקים יתפרקו"

פוט לוקר/  צילום: שוקה כהן

פוט לוקר העולמית תרכוש 10% ממניות החברה הבת של פוקס ריטיילורס

הרכישה כפופה לביצוע של הנפקה לציבור של מניות ריטיילורס ● ריטיילורס היא חברה בת של פוקס תחתיה מרוכזים מותגי הספורט של הקבוצה

תליית קישוטים בחנות בירושלים העתיקה לכבוד חודש הרמאדן / צילום: Associated Press, Mahmoud Illean

התקווה: הרמדאן יסמל את היציאה מהקורונה ואת החזרה לחיים כלכליים נורמליים

בצילן של מגבלות הקורונה, החג נחגג בשנה שעברה בצנעה הן בישראל והן ברוב העולם המוסלמי; כתוצאה מכך נרשמה ירידה בצריכת מזון, הלבשה, קישוטים ומתנות, והפעילות הכלכלית הצטמצמה ● השנה צפויה התאוששות לאור העובדה שחודש זה מהווה שיא צרכני, בדומה לטירוף הקניות לפני חגי תשרי ופסח במגזר היהודי

רובע העסקים של אבו דאבי / צילום: Shutterstock, Mo Azizi

סניף תל אביבי ראשון למשרד ההשקעות של אבו דאבי

משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) מרכז גופי השקעה בקנה מידה עצום, מהווה פלטפורמה של תכנון אסטרטגי כלכלי לבירת האמירויות ומשמש כמרכז העצבים העסקי המרכזי של אבו דאבי ● שגריר האמירויות בישראל: "המשרד יסייע לחברות ישראליות לנווט בשוק הכלכלי של האיחוד"

דרושה רגולציה בשוק הנגזרים / צילום: Shutterstock, Lord King

הדולר קופץ: "שער 3.3 שקל-דולר הפך להיות 'הנורמלי החדש'"

השקל נחלש מול האירו והדולר ● בלאומי מעריכים כי בהנחה שהתערבות בנק ישראל בשוק המט"ח תימשך מעבר לתוכנית הרכישות שנקבעה ל-2021, רמה זו תלווה אותנו השנה

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

שבוע המסחר המקוצר הסתיים: הבורסה המקומית ננעלה כמעט ללא שינוי

הבורסה בתל אביב ננעלה כמעט ללא שינוי במדדים המובילים, והמסחר יתחדש ביום ראשון ● ת"א 35 ננעל בירידה של 0.05% ות"א 125 עלה ב-0.07%

האדריכל אלי פירשט ז"ל / צילום: פירשט מזור אדריכלים

אדר' אלי פירשט, מהמתכננים הבולטים בישראל ויו"ר התאחדות האדריכלים לשעבר, נפטר

אלי פירשט היה מהמתכננים הבולטים בישראל והיה אחראי לתכנון פרוייקטים עירוניים רחבי היקף ● בין השנים 2014-2017 היה פירשט יו"ר התאחדות האדריכלים

ניר שוויקי / צילום: ענבל מרמרי

ניר שוויקי מצטרף לעתירה לבג"ץ נגד עיכוב המינויים בתקשורת

בשלוש העתירות הקודמות נמנע שוויקי מלעתור בעצמו נגד הדחיות במינויו, אולם ככל הנראה האירוע בישיבת הממשלה, בה הוצג דוח שאמור היה לפגוע באמינותו המקצועית, גרם לו לרדת מהגדר