גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המאכערים השתלטו, המקורבים קיבלו: איך עובד מבצע החיסונים אצל השכנות הצפוניות של ישראל

שתי השכנות הצפוניות של ישראל נופלות קורבן למלחמות, פיצול פוליטי ושחיתות ● הבנק העולמי מסייע בהבאת החיסונים, אבל רובם מגיעים למקורבים בשלטון ● עם זאת, היציבות היחסית בסוריה מאפשרת לחיסונים להגיע למדינה ולהיות מופצים

עמדת חיסונים בביירות / צילום: Associated Press, Bilal Hussein
עמדת חיסונים בביירות / צילום: Associated Press, Bilal Hussein

לעם הלבנוני אין הרבה סיבות לשמוח בימים קשים אלה. משבר כלכלי הוריד מתחת לקו העוני חלקים גדולים באוכלוסיה; משבר פוליטי מתמשך וחוסר יכולת להקים ממשלה בגלל דרישות חיזבאללה; חקירת הפיצוץ בנמל תקועה, גם היא בגלל וטו של חיזבאללה, והדבר מונע מתן פיצויים על ידי חברות הביטוח. בנוסף, ישנה כמובן מגפת הקורונה שגבתה קרוב ל-5,000 קורבנות.

לבנון נמצאת בסגר מלא מאז חג המולד, ורק לאחרונה החלו בהקלות על המסחר והלימודיים. בחודשיים האחרונים, חלה עלייה גדולה בתחלואה, ובתי החולים, השרויים במשבר תקציבי קשה, קורסים.

לכן התקבלה בשמחה רבה ההודעה של הבנק העולמי בחודש שעבר, לפיה יקצה עשרות מיליוני דולרים לרכישת חיסוני פייזר לכשני מיליון לבנונים (מתוך 6 מיליון). הבנק דרש מממשלת לבנון טבלת תיעדוף, וכבר בשלב הזה עלו בעיות ומאבקי הכוח. משרד הבריאות פרסם רשימה אחת, הנשיאות קראה לתיעדף אוכלוסיות אחרות, ושום רשימה לא הוכרזה כמחייבת. הבנק העולמי הגדיר בעצמו כי החיסונים ינתנו לצוותים רפואיים, לבני 65 ומעלה ולקבוצות סיכון רפואיות.

בפועל, יותר מ-30 אלף מנות חיסון של פייזר שהגיעו לפני שבועיים ניתנו לפי קריטריונים שקבעו הנהלות המוסדות הרפואיים או מאכערים ששלטו על מקטעים בשרשרת ההעברה.

לפי דיווחים בלבנון, בית חולים גדול בביירות קיבל כמה אלפי מנות, תוך התחייבות להקדיש 20% מהן לרשימת מקורבים שסופקה לו. במקורבים כללו פוליטיקאים, אנשי עסקים, בנקאים ואחרים. וכך החיסונים שהבנק העולמי שילם עליהם כאמור, נמכרים בפועל בכסף מלא ומופקע על ידי מי שמונו על ידי הממשלה לספק אותם לציבור.

עיתונאים ואנשי ציבור העלו דרישות להעביר את הפצת החיסונים לגופים אחרים, כמו הצבא, או הצלב האדום. אבל הממשלה, ממשלת מעבר מפוררת, מסרבת לכך. ההערכה הרווחת היא כי חלק מהשרים וחברי הפרלמנט שותפים בחברות היבוא, או שהם נהנים משוחד בתמורה לשמירה על המצב הקיים.

וכך יצא שרוב חברי הפרלמנט, כל שרי הממשלה וכמובן הנשיא וכל צוותו - חוסנו, והדברים נעשו מהמקפצה, בתחנת חיסונים שהוקמה בפרלמנט עבור הפוליטיקאים.

התוצאה היא שהבנק העולמי הודיע כי הוא משעה את מימון החיסונים, עד אשר תעמוד הממשלה בהתחייבויותיה. נציג הבנק העולמי האחראי על לבנון אמר כי יש להודות שהשלב הראשון של מבצע החיסונים נכשל. לדבריו, הדבר מעיד על אי-עמידתה של לבנון גם בדרישות אחרות של הבנק העולמי לרפורמות כלכליות. סגן יו"ר הפרלמנט, אלי פרזלי, תקף את הנציג ואמר שכוונות הבנק "קולוניאליסטיות" וקרא לגרש אותו מלבנון.

שר הבריאות חמאד חסאן, מינוי של חיזבאללה, ספג ביקורת קשה בתקשורת ובאחד משידורי ערוצי הטלוויזיה התפרץ עליו המגיש טוני ח'ליפה, כינה אותו "שקרן" ואמר כי טענותיו על הישגים במאבק בקורונה בדויות והם.

חיזבאללה ככלל נתפס בלבנון כאחראי למצבה של המדינה, כאשר הפיצוץ בנמל ביירות מהווה את ההוכחה המרכזית לכך. השחיתות במתן החיסונים מוסיפה עוד נדבך לכך. יותר ויותר עיתונאים ואנשי ציבור תוקפים את הארגון, שלשיטתם מחזיק את המדינה בת-ערובה בשם אינטרסים זרים ותחת הנחיות איראן. לא אחת ניתנת גם שם הדוגמה של מבצע החיסונים הישראלי, להוכחת הטענות נגד חיזבאללה, שמקדש את המאבק בישראל.

הממשלה הבטיחה חוק שיסדיר את החיסונים ויפקח על חלוקתם, עד אז, אין יותר משלוחים ואלה שכבר הגיעו ניתנו כבר ברובם. הבנק העולמי דורש כי החוק אם וכאשר יושג, ימומש בפועל ורק אז יחודש מימון החיסונים.

סוריה: הסיוע ישראלי, החיסונים רוסיים

תמונת מצב הקורונה בסוריה חלקית ביותר בשל היותה של המדינה במצב מלחמה. הנתונים הרשמיים מדברים על יותר מ-1,000 מתים, אבל הנתונים האמיתיים גדולים פי כמה.

סוריה נמצאת ברשימת המדינות העניות, שארגון הבריאות העולמי מנסה לדאוג להן לחיסונים מכספי תרומות של מדינות אחרות, במסגרת תכנית COVAX. אבל, בגלל שיתוף פעולה לקוי של השלטונות עד לפני שבוע הועברו מנות חיסון בכמויות קטנות מאוד לאזורים שאינם בשליטת אסד ודמשק. וכך קיבלו הכורדים בצפון מזרח המדינה כמה מאות מנות חיסון עבור הצוותים הרפואיים.

את התמונה הזו שינתה ישראל. במסגרת העסקה לשחרורהצעירה שחצתה את הגבול ברמת הגולן ונשבתה על ידי הסורים, הסכימה ישראל לשלם 1.2 מיליון דולר עבור חיסוני ספוטניק 5 הרוסיים. הסכום אמור להספיק לכ-200 אלף מנות חיסון. סוכנות הידיעות הרשמית סאנה דיווחה בשבוע שעבר כי משלוח ראשון הגיע לדמשק. הסורים הכחישו מעורבות של ישראל במהלך וטענו כי מדובר בסיוע של "מדינה ידידותית".

החיסונים הרוסיים קיבלו את אישור הממסד הרפואי במדינה, כאשר אחד מהראשונים להתחסן היה הנשיא אסד, התקשורת הקרובה לשלטון פרסמה צילומים של צוותים רפואיים ואנשים מבוגרים מתחסנים. הממשל הודיע כי הראשונים להתחסן יהיו לפי אמות המידה הרפואיות שפורסמו בעולם, אבל לפי דיווחים של ארגוני זכויות אדם חלק ניכר מהחיסונים יגיע למקורביו ולראשי הצבא.

משלוח אחר של חיסונים אמור להגיע מסין. מדובר ב-150 אלף מנות, עליהן דיווחה השגרירות הסינית בדמשק, במחווה לעם הסורי. המשלוח הזה טרם הגיע אבל גם כשיגיע, התשתיות הרעועות בסוריה לא יאפשרו איחסון שינוע וחיסון במספרים גדולים .

בסוף השבוע הודיע נציג ארגון הבריאות העולמי בדמשק, כי באפריל אמור להתחיל מבצע חיסונים במימון COVAX, לרבות באזורים שאינם בשליטת אסד. היעד הוא חיסון 5 מיליון סורים (מתוך 25 מיליון) בתוך כשנה. הוא הביע תקווה כי הגורמים השולטים באזורים השונים ישתפו פעולה עם המהלך.

עוד כתבות

אלדד פרשר / צילום: שלומי יוסף

אלדד פרשר מונה ליו"ר ועדת השקעות עמיתים של הפניקס

פרשר עתיד להתחיל את תפקידו בתחילת חודש יוני ● הוא יחליף את יעקב רוזן שכיהן כיו"ר הוועדה בתשע השנים האחרונות

הדמיית התוכנית בין קיסריה לג'סר א זרקא / הדמיה: LUMO  ורד שמאי

על חוף הים בג'סר א זרקא תיבנה השכונה הכי משתלמת של מחיר למשתכן: כמה תעלה דירה ומי (כנראה) יישאר בחוץ?

תוכנית חדשה לבניית מאות יחידות דיור ביישוב ג’סר א זרקא, על חוף הים, כוללת אמנם דירות מוזלות במסגרת מחיר למשתכן, אולם רוב הדירות יימכרו במחירי שוק חופשי, ורוב הסיכויים שיהפכו לבתי נופש ליהודים

מטה פיליפס. מיקוד ב–3 פעילויות / צילום: רויטרס

פיליפס תשווק את מערכות הבינה המלאכותית לפתולוגיה של חברת Ibex

המוצרים של אייבקס מיועדים היום לשיפור האבחון של סרטן השד וסרטן הערמונית, באמצעות ביופסיה ● פיליפס מסרה כי מערכת הפתולוגיה שלה כבר משפרת את התפוקה של מעבדות פתולוגיה ב-25%, וכאמור השילוב של המערכת של אייבקס יכולה להוביל לשיפור נוסף

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

ההונאה של ברמלי והתעלומה של לבייב: הכותרות הבולטות של הסופ"ש בגלובס

פרטים חדשים על הונאת הענק של אמיר ברמלי ● האם לב לבייב יגיע בקרוב לישראל ובאילו תנאים ● כך ייראו החופשות שלנו בזמן הקרוב ● איך ז'אנר ה"דוקו-פשע" משפיע על הליכים משפטיים ועוד סיפורים בולטים מהסופ"ש

מתקן התפלה מקורות אשדוד / צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

בדקה ה-90: ביהמ"ש עוצר את המכרז למכירת מתקן ההתפלה באשדוד

לפי הצו הארעי עליו החליטה השופטת צילה צפת, פתיחת המעטפות עם ההצעות שהגישו המתמודדים במכרז תיאסר זמנית ● הצו ניתן לבקשתה של אחת המתמודדות, שטענה כי לאחת ממתחרותיה נוצר יתרון במכרז, כיוון שהיא מספקת שירות למתקן ההתפלה וחשופה למידע רלוונטי

מטוס אמריקן איירליינס / צילום: יח"צ

מלחמת מחירים: כמה תעלה לכם טיסה לארה"ב בקיץ הקרוב?

שלוש החברות שמפעילות נכון לעכשיו טיסות לארה"ב - אל על, יונייטד איירליינס ודלתא - הכריזו על מבצעי הוזלה, כאשר אצל חלק מהסוכנים אפשר למצוא טיסה לניו יורק גם ב-600 דולר ● בעורפן של השלוש נושפת חברת התעופה הגדולה בעולם, אמריקן איירליינס, שב-8 במאי תחזור לישראל

איתי בן זאב. עזב את לאומי לבורסה / צילום: איל יצהר

הותירו את הפיננסים מאחור: "הבריחה" ממגבלת השכר משתלמת

בשנים האחרונות עזבו לא מעט בכירים את הבנקים וקבוצת הביטוח לטובת גופים שבהם השכר איננו מוגבל ● מי הרוויח מהמהלך

בריאן ארמסטרונג, מייסד ומנכ"ל קוינבייס / צילום: מתוך סרטון יוטיוב של Coinbase

הערכת השווי הגבוהה של קוינבייס עשויה להישחק כששווקי הקריפטו יבשילו

ענקית המטבעות הדיגיטליים, המנהלת את בורסת הביטקוין הגדולה בארה"ב, מתכוונת להיות מונפקת בנאסד"ק ביום רביעי הקרוב

הרב אברהם מרדכי אלתר, האדמו"ר מגור (במרכז) / צילום: ויקיפדיה

לשרת את הנצח או את הרגע? הדרמה של מיעוט לאומי

מנצור עבאס אינו הראשון ● ציבורים שמצאו עצמם במדינת לאום לא-להם מבלי שזזו אף מילימטר כבר התחבטו בשאלה, ולרוב לא מצאו תשובה

עובדי זאפ נוקטים בצעדים ארגוניים בשל מכירת החברה / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

עובדי זאפ דורשים הסכם קיבוצי לפני המכירה מאייפקס לפורמולה

במסגרת מאבקם התאספו העובדים בלובי בניין החברה ומחוץ למשרדו של המנכ"ל רמי חזן, בדרישה לחתום מיידית על הסכם קיבוצי ● "לא נאפשר מעבר שקט של מכירת החברה לקבוצת פורמולה ללא הסכם קיבוצי חתום ומענק רכישה לעובדים"

יוסי וייס / צילום: תעשיה אוירית

יוסי וייס ותמיר פרדו הצטרפו לוועדה המייעצת של חברת סקיילוק

וייס, לשעבר מנכ"ל התעשייה האוויריתף מונה ליו"ר הוועדה שמייעצת לחברה שמייצרת ומייצאת מערכות לנטרול רחפנים וכלי טיס בלתי מאוישים ● תמיר פרדו, שהיה ראש המוסד, מונה לחבר בוועדה

חיסונים של פייזר. החברה לא קיבלה תשלום מלא / צילום: Associated Press

חוזה זה לחלשים: מיליוני חיסונים הגיעו לישראל על בסיס הסכמות בעל פה, ובאוצר מתקשים לשלם

החשב הכללי יהלי רוטנברג נזף במשרד הבריאות: החיסונים הוזמנו ללא אישורים מתאימים ● גורמים בממשלה: "כל יום של עיכוב מקרב אותנו לחידוש המגפה בקיץ"

אפליקציית קלאבהאוס / צילום: Shutterstock, Boumen Japet

קלאבהאוס מצטרפת למועדון: מידע על 1.3 מיליון משתמשים הודלף לרשת

כמה ימים לאחר אירועי דליפת המידע של פייסבוק ולינקדאין, גם הרשת החברתית הצעירה חוטפת ● חוששים שנפגעתם? כך תוכלו לבדוק

סניף של OTHER STORIES של H&M בברצלונה / צילום: שאטרסטוק

מותג האופנה Other Stories & מגיע לארץ; אלה החנויות הראשונות שייפתחו

לאחר דחייה בשל מגפת הקורונה, הכניסה לישראל של המותג מקבוצת H&M צפויה במהלך סתיו 2021 ● שתי החנויות הראשונות של המותג צפויות להיפתח בקניון עזריאלי בת"א ובקניון מלחה בירושלים

סניף של קרדיט סוויס. הבנק ייבדק על ידי הרגולטור השווייצרי / צילום: Shutterstock

קרדיט סוויס מסתבכת, והרעות החולות של 2008 חוזרות לתיקי המשקיעים

הבנק פושט הרגל הבטיח תשואה למשקיעים, שרצו לחמוק מהריבית השלילית באירופה ● קרדיט סוויס מצידו ביצע מהלך שנשמע מוכר מהמשבר הפיננסי הגדול, שהוא היה אחד מכוכביו: מכר ללקוחות אג”ח בסיכון נמוך, שלמעשה נשען על אריזה מחדש של הלוואות בסיכון גבוה של גרינסיל

מתקן להעשרת אורניום בנתנז / צילום: Reuters, Raheb Homavandi

איראן: תקלה ברשת החשמל במתקן העשרת האורניום בנתנז

בראיון אמר דובר הארגון לאנרגיה אטומית של איראן כי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק כתוצאה מהתקלה, וכי האירוע נמצא בחקירה ● בעבר יוחסו "תקלות" כאלה במתקנים אחרים של איראן למתקפות סייבר חיצוניות, ויתכן כי כך גם הפעם

רות דוד , בית משפט עליון / צילום: יוסי זמיר

בג"ץ: על רוזן לערוך שימוע לרות דוד לאחר שקיבל החלטה בעניינה מבלי לעשות כן

נציב הביקורת על הפרקליטות, דוד רוזן, קיבל היום את המלצת שופטי בג"ץ לאפשר לפרקליטת מחוז ת"א לשעבר, עו"ד רות דוד, להשמיע את טענותיה בתלונה בה דן רוזן וביקר את דוד מבלי לקבל את עמדתה ● מדובר בתלונה שהגיש עובד רשות המסים לשעבר רפי רותם, העוסקת בסגירת תיק שנחקר בחשד לשחיתות ברשות

הבניין בהדר יוסף בתל אביב / צילום: אקרמן בית מכירות נדל"ן

שלוש דירות נמכרו בתוך שנה בבניין אחד בהדר יוסף בתל אביב. איך נראו המחירים

שתיים מהדירות נמכרו בתוך חודש אחד. מדובר בבניין בשכונת הדר יוסף שעבר תמ"א 38 מסוג חיזוק ותוספת ● בכמה נמכר פנטהאוז באם המושבות ועוד עסקאות יד שנייה

דניאל בירנבאום / צילום: איל יצהר

המנכ"ל, המקורבת ופקיד הבנק החשדן שהוביל לחקירה בסודהסטרים

מנכ"ל סודהסטרים לשעבר דניאל בירנבאום ומקורבתו ועובדת החברה לשעבר איילה שרח-כהן מואשמים, בכפוף לשימוע, בשימוש במידע פנים ● גלובס חושף כיצד פקיד הבנק שבו ניהלה שרח-כהן את חשבונה, החליט לדווח עליה לרשויות

הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ארגו פרופרטיז יוצאת להנפקה: תנסה לגייס כ-300 מיליון שקל

ההנפקה - לפי שווי של כ-1 מיליארד שקל לפני הכסף ● ארגו, שהחלה את פעילותה בשנת 2018, עוסקת ברכישה, השכרה, ניהול והשבחה של מבני מגורים בערים לייפציג, דרזדן ומגדבורג שבמזרח גרמניה