גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעת הקהל האמריקאית לגבי סין עברה מרעה לרעה מאוד

כמעט מחצית מהאמריקאים אמרו שעל ארה"ב לנסות לרסן את כוחה של סין, כך מגלה סקר שנערך בידי מכון פיו

שי ג'ינפינג / צילום: AP - Li Xueren
שי ג'ינפינג / צילום: AP - Li Xueren

סדרה של סקרי דעת קהל בארה"ב מצביעה על גישה צוננת במיוחד לסין, יותר מאי פעם, ועל תמיכה גוברת בממשל ביידן לגבי עמדה קשוחה יותר שמטרתה להשפיע על התנהגותה של בייג'ינג.

הסקרים מצביעים על כך שרטוריקה פוליטית וכותרות שליליות לגבי סין מוסיפים לעלייה בתפישות השליליות לגבי המדינה, המתמקדות יותר ויותר בנושא של זכויות אדם.

תשעה מכל 10 אמריקאים רואים בסין מתחרה או יריבה וכמעט מחציתם מאמינים שארה"ב צריכה לבקש לצמצם את כוחה של סין, כך מתגלה בסקר של מכון פיו (Pew Institute) שפורסם ביום חמישי האחרון.

סקר של גאלופ (Gallup) שפורסם בשבוע שעבר, מצא של־79% מהאמריקאים תדמית שלילית לגבי סין, השיעור הגבוה ביותר מאז החלה החברה לערוך סקרים בשנת 1979. רק איראן וצפון קוריאה קיבלו ציונים גרועים יותר.

קטלוג הנושאים איתם מתמודד הנשיא ג'ו ביידן בבואו לפתח אסטרטגיה ליחסים מול סין מגוון - אבל רק ל־53% מהאמריקאים ביטחון שיצליח ליישם אותו באופן יעיל, כך לפי הסקר של מכון פיו. זה בניגוד ל־60% שאמרו בסקר שהם צופים תוצאות חיוביות מנשיא ארה"ב במדיניות חוץ באופן כללי, כמו למשל שיפור היחסים עם בנות בריתה של ארה"ב.

באופן חלקי, ספקות לגבי סיכוייו של ביידן להצליח משקפים חוסר אמון עמוק בנשיא סין שי ג'ינגפינג, אשר רק 15% מהאמריקאים אמרו שיעשה את הדבר הנכון בנוגע למדיניות חוץ, כך לפי מכון פיו.

בסין מאשימים את טראמפ והכיסוי התקשורתי

התפישה בסין היא שדעת הקהל האמריקאית לגבי המדינה נפגעה בגלל מאמצי ממשל טראמפ "לפגוע ביחסי סין־ארה"ב ולעשת לסין דמוניזציה" בשנתו האחרונה בתפקיד, כמו גם כיסוי תקשורתי ביקורתי בארה"ב לגבי פעולות הממשלה בהונג קונג ובשינג'יאנג, כך אמר וו שינבו, מומחי ליחסי סין־ארה"ב באוניברסיטת פודאן בשנחאי.

"זה מעוצב בידי המנהיגים הפוליטיים, ההצהרות שלהם", אמר. "זה נוצר בידי הכיסוי התקשורתי".

בתדרוך יומי בבייג'ינג ביום רביעי, אמר דובר משרד החוץ הסיני וואנג וונבין שהממשל האמריקאי הקודם "הרעיל את אווירת דעת הקהל בשתי המדינות".

הסקרים האחרונים, כולל הסקר שפורסם על ידי מועצת שיקגו לעניינים עולמיים, מכון מחקר בלתי תלוי, מראים שהדאגה לגבי סין משותפת לחברי שתי המפלגות הגדולות בארה"ב.

רפובליקאים - בעיקר מובילי דעה רפובליקאים - הם בעלי דעות נציות לגבי סין ותומכים במאמץ האמריקאי להגביל את עלייתה של בייג'ינג, כך התגלה בסקר של מועצת שיקאגו. דמוקרטים, שהם יותר מפולגים, מעדיפים לרוב מעורבות ישירה עם הסינים, כך מראה הסקר.

מהיחס לקורונה, דרך מדיניות החוץ ועד היחס למיעוטים

בעוד שדעת הקהל האמריקאית לגבי סין עוברת תהליך של הקשחה בשנים האחרונות, הפער האידאולוגי בין המדינות הגיע לשיא ב־2020 כשהקורונה התפשטה ברחבי העולם, והתגלו סימנים לכך שבייג'ינג לא התייחסה למגפה ברצינות הנכונה בהתחלה, לאחר גילויה.

סין נכנסה לסכסוכים עם טאייוואן והודו, בתוך כך שהייתה נתונה לביקורת נרחבת מצד ממשלות זרות לגבי התנהלותה במדיניות הפנים, עקב פעולות ענישה שנקטה נגד מיעוטים כמו המיעוט האויגורי והפעלת חוק לגבי ביטחון לאומי בהונג קונג שנועד לעצור פעולות נגד הממשלה. הפעולות האלה משתקפות בשיעור התמיכה הנמוך בסין בקרב אמריקאים.

מכון המחקר Freedom House שמושבו בוושינגטון ופועל למען דמוקרטיה ברחבי העולם, הודיע ביום רביעי שסין, שכבר הייתה מדורגת כמדינה "לא חופשית", נעשתה גרועה יותר בשנה האחרונה בכל הנוגע לזכויות אזרחיות ופוליטיות.

מומחים הצופים אל סין בארה"ב גם מייחסים כמה מהתחושות השליליות לגבי המדינה לנשיא לשעבר דונלד טראמפ ולאתגרים שהציב לבייג'ינג בשנה האחרונה של ממשלו, אחרי שהצדדים הגיעו לחתימה על הסכם סחר.

כמה מהשרים של טראמפ גינו את הרשויות הסיניות בנאומים מתוקשרים, ואיימו על בכירים סיניים בפעולות ענישה. בינואר עשתה מחלקת המדינה של טראמפ כותרות בכל העולם כשהודיעה שטיפול הממשלה הסינית במיעוט האתני האויגורי באחד המחוזות המערביים של סין נחשב לרצח עם.

בייג'ינג דחתה את הביקורת הזו. הממשלה בסין אמרה שפעלה באופן אחראי לגבי הקורונה ונושאים אחרים כולל ענייני פנים סיניים.

על הפרק: היחס למשבר האקלים

הממשלה גם חיכתה להזדמנות לשפר יחסים עם ממשל ביידן לגבי נושאים אחרים, למשל משבר האקלים. דובר משרד החוץ הסיני וואנג אמר שזו אחריות ארה"ב "לאמץ מדיניות רציונלית ומעשית לגבי סין" ואחריותה של התקשורת האמריקאית לטפח הבנה ואמון.

אבל אפילו בנושא האקלים, 79% מהאמריקאים שענו לסקר סבורים שבייג'ינג עושה עבודה רעה, כך על פי הסקר של מכון פיו. לגבי הקורונה, 54% אמרו שסין ניהלה את המגפה גרוע, לא רחוק מ־58% שאמרו לגבי ארה"ב שניהלה את המגפה גרוע.

כ־55% אמרו שזה רעיון טוב להגביל את כמות הסטודנטים הסינים הנכנסים לארה"ב. כשני שליש מהאנשים שענו לסקר של מכון פיו אמרו שהיחסים הכלכליים בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם הם גרועים או גרועים מאוד.

ההידרדרות בדעת הקהל של אמריקאים לגבי סין מתבהרת מהסקרים של גאלופ, אשר מאז 2015, אז בדיוק חצי מהאמריקאים היו בעלי חוות דעת שלילית על סין, מציגים נתונים גרועים משנה לשנה.

כיום, כ־80% מהאמריקאים הם בעלי חוות דעת שלילית לגבי סין. לשם ההשוואה, אפילו לאחר פעולות הענישה נגד פעילי דמוקרטיה ב־1989, היה השיעור המקסימלי של אמריקאים בעלי חוות דעת שלילית על סין 54%.

פרופסור וו מאוניברסיטת פודאן אמר שסין, כמדינה שאינה בת ברית של ארה"ב ובראשה עומדת ממשלה קומוניסטית, לא נהנתה כמעט מעולם מחוות דעת חיובית בקרב הקהל האמריקאי. "האם הממשלה הסינית מודאגת לגבי זה? אני חושב שלא באמת", אמר. הרשויות מנסות להתמודד עם נושאים שהם בבסיס האינטרס הלאומי של סין, אמר, כך שתמיכה בעם הסיני היא חשובה.

זכויות אדם הן תחום המדיניות בסין שבו שני צידי המתרס הפוליטי מגיעים הכי קרובים להסכמה, כך נמסר ממכון פיו. זכויות אדם היו בראש הרשימה כשמכון פיו שאל אמריקאים שאלות פתוחות לגבי חששותיהם בנוגע לסין. נושאים כלכליים והמערכת הפוליטית היו הנושאים הבאים ברשימה.

עם זאת, הסקרים החדשים מצביעים על כך שישנו מעט חשש בקרב אמריקאים לגבי נושאים ספציפיים. בעוד ש־50% מהאמריקאים רואים במדיניות זכויות האדם בסין נושא משמעותי ביותר ו־52% מהנשאלים רואים כך את צבא סין, לפי הנתונים ממכון פיו, פחות משליש מהם ראו במצב בהונג קונג או בטייוואן מקור דאגה משמעותי עבור אמריקאים.

עוד כתבות

תליית קישוטים בחנות בירושלים העתיקה לכבוד חודש הרמאדן / צילום: Associated Press, Mahmoud Illean

התקווה: הרמדאן יסמל את היציאה מהקורונה ואת החזרה לחיים כלכליים נורמליים

בצילן של מגבלות הקורונה, החג נחגג בשנה שעברה בצנעה הן בישראל והן ברוב העולם המוסלמי; כתוצאה מכך נרשמה ירידה בצריכת מזון, הלבשה, קישוטים ומתנות, והפעילות הכלכלית הצטמצמה ● השנה צפויה התאוששות לאור העובדה שחודש זה מהווה שיא צרכני, בדומה לטירוף הקניות לפני חגי תשרי ופסח במגזר היהודי

פייסבוק / צילום: Shutterstock

פייסבוק החליטה שלא להסיר תוכן פוגעני? המועצה המפקחת יכולה לחייב אותה

ענקית האינטרנט תצטרך לתת דין וחשבון כעת גם על תוכן פוגעני שלא הוסר ● אם פייסבוק החליטה שלא להסיר פוסט בעייתי, כעת יהיה ניתן לערער למועצה המפקחת עליה ● אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, נציגה ישראלית במועצה

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

הנחיה חדשה של ה-SEC מאיימת על הטרנד החם של וול סטריט: "עשרות חברות יידרשו לתקן דוחות כספיים"

הרשות לניירות ערך האמריקאית פרסמה הנחיה חדשה שעוסקת בטיפול החשבונאי בדוחות של חברות ה-SPAC ● בפירמת EY ישראל מסבירים כי "המשמעות המיידית עבור עשרות רבות של חברות אשר השלימו הנפקה או נמצאות בתהליך הינה תיקון הדוחות הכספיים, מהלך שעשוי לעכב את ההנפקה"

מנהלים זוכרים / צילום: באדיבות המשפחה

מנהלים זוכרים: זו הזווית האישית שלי ליום הזיכרון

האח שנפטר במהלך קורס טיס, החבר שנשא את הפציעה הקשה שנים ארוכות עד מותו, וחבר הילדות שהנצחתו טלטלה ומשפיעה עד היום ● מנהלים מספרים על הזווית המיוחדת שלהם ליום הזיכרון

גיורא אלמוגי / צילום: יונתן בלום

או.פי.סי נכנסת לענף הטענת הרכבים החשמליים: רוכשת שליטה בג'ינרג'י

או.פי.סי אנרגיה צפויה להשקיע כ-67 מיליון שקל תמורת 51% ממניות החברה, ולה אופציה להגדיל את אחזקתה ב-Gnrgy ל-100%

יעקב לוקסנבורג / צילום: תמר מצפי

דניה סיבוס ואפקון זכו במכרז להקמת מגדל משרדים תמורת 520 מיליון שקל

במסגרת הזכייה נבחרו החברות לשמש כקבלן ראשי לביצוע של עבודות שלד ועבודות גמר בפרויקט הכולל מגדל משרדים בן 45 קומות, שטחי מסחר וחניון תת-קרקעי בן 5 קומות עבור המזמין

אולם קבלת הפנים בנתב"ג. בדרך לחזור להיות מלא? / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

בדרך להכנסת תיירים לישראל - כך זה יעבוד

מתווה שגיבשו משרד התיירות ומשרד הבריאות יאפשר הכנסת תיירים לישראל בצורה זהירה ומדודה: מ-23 במאי תורשה כניסה של תיירים תחת תנאים ● שורת מדינות אירופיות הסכימו בימים האחרונים על קריטריונים משותפים להוצאת "דרכונים ירוקים" למתחסנים באירופה

העיר ברלין / צילום: יואב קרני

תקדים בגרמניה: הממשלה הפדרלית תחייב להטיל עוצר לילי על רוב המדינה

מדובר בצעד תקדימי שלא ננקט עד כה במהלך יותר של שנה של מגפה, המבוצע על רקע התמרדות הולכת וגוברת של מדינות-מחוז בשלטון הפדרלי והתנגדות לצעדים עליהם הוחלט בעבר ● מרקל: "הגיע הזמן שנבצע את השינויים הללו"

בכירי נובוקיור בפתיחת המסחר בנאסד"ק / צילום: Nasdaq OMX

הניסוי של נובוקיור בסרטן הריאות מסתמן כהצלחה: המניה מזנקת ב-50%

נובוקיור הישראלית נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 13 מיליארד דולר ● ועדת ניטור הנתונים העצמאית לניסוי ערכה את ניתוח הביניים המתוכנן של נתוני המחקר, בעקבותיה המליצה על הפחתת המדגם וקיצור משך הניסוי

נפתלי בנט / צילום: אורון בן חקון

לקראת ממשלת ימין? נתניהו הציע לבנט את תיקי כחול לבן

לגלובס נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע ליו"ר ימינה נפתלי בנט את התיקים הבכירים שמחזיקים בידיהם כיום אנשי כחול לבן, ביניהם משרדי הביטחון והחוץ ● בתוך כך, הליכוד וימינה פועלות כדי לשכנע את יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' להסכים לממשלה בתמיכת רע"ם

דורון כהן וניצן אריה, בעלי סטודיו סי / צילום: עומרי לוי

רשת סטודיו סי תיכנס לראשונה למודל של זכיינות

רשת מכוני החיטוב שמיועדת לנשים בלבד ועברה לפני שנתיים לבעלות חדשה סגרה 5 סניפים מאז פרוץ הקורונה ● ברשת נערכים לפתיחה של חמישה סניפים עד סוף השנה

משמר החופים של איחוד האמירויות / צילום: Associated Press, Jon Gambrell

דיווח: ספינה בבעלות רמי אונגר הותקפה ליד חופי איחוד האמירויות

רשת החדשות הלבנונית אל-מיאדין המזוהה עם חיזבאללה, מדווחת כי ספינה ישראלית העונה לשם Hyperion ומזוהה עם החברה הישראלית PCC, הותקפה שלשום ליד חופי איחוד האמירויות ● בשלב זה, לא ידוע מהו היקף הנזק של התקיפה ● זוהי הפעם השלישית שבה ספינה ישראלית מותקפת באזור

נגיד בנק ישראל אמיר ירון. חשש מחנק האשראי התבדה מהר / צילום: רפי קוץ

שאלה של 15 מיליארד שקל: תוכנית האג"ח חברות של בנק ישראל נבלמה. האם בכלל הייתה נחוצה?

ביולי 2020 החליט הבנק המרכזי לרכוש אג"ח של חברות במטרה מוצהרת למנוע משבר אשראי ● בסך הכול נרכשו אג"ח ב-3.5 מיליארד שקל ● האם זה היה צעד נחוץ ומי הרוויח מזה בסופו של דבר? ומדוע נמשכת תוכנית הרכישות של אג"ח ממשלתיות?

פוט לוקר/  צילום: שוקה כהן

פוט לוקר העולמית תרכוש 10% ממניות החברה הבת של פוקס ריטיילורס

הרכישה כפופה לביצוע של הנפקה לציבור של מניות ריטיילורס ● ריטיילורס היא חברה בת של פוקס תחתיה מרוכזים מותגי הספורט של הקבוצה

חתימת הסכמי אברהם עם איחוד האמירויות / צילום: Reuters, תום ברנר

אוטופיה במזרח התיכון? מחקר חדש מגלה שהסכמי אברהם ירחיבו את הכלכלות המעורבות בטריליון דולר בעשור

מזרח תיכון חדש? לפי חוקרי מכון ראנד, ההסכמים בין ישראל לאיחוד האמירויות, בחריין, מרוקו ואפילו סודאן עומדים להוביל לתוצאות כלכליות אופטימיות במיוחד עבור כל האזור ● עם זאת, המחקר בוחר להתעלם ממלחמות, הפיכות ומשברים כלכליים שעשויים להכות במזרח התיכון

רן גוראון, מנכ"ל בזק בינלאומי, פלאפון ויס / צילום: שלומי יוסף

חודשיים אחרי הוט: גם yes מעלה את מחיר חבילות הספורט

מתחילת מאי ישלמו לקוחות החברה 79.9 שקל על חבילה הכוללת את ארבעת ערוצי הספורט ● זהו העדכון הראשון במחירי החבילה ש-yes מבצעת לאחר כשנה וחצי, וזאת על רקע עלייה מתמשכת של מאות אחוזים במחירי זכויות שידורי הספורט בשנים האחרונות

ציפי רפאלי  / צילום: אביב חופי

ועדת השחרורים קיצרה את העונש: ציפי רפאלי תשתחרר מהכלא בחודש הבא

ועדת השחרורים אישרה קיצור שליש מעונש המאסר שהוטל על ציפי רפאלי, לאחר שהורשעה יחד עם בתה, הדוגמנית בר רפאלי, בשלל עבירות מס ● עם שחרורה תגיע לסיומה פרשת העלמות המס שיוחסה למשפחת רפאלי בגין הכנסותיה של הדוגמנית בחו"ל בין השנים 2009-2012 וכן העלמת הכנסות והטבות נוספות שקיבלה בישראל

דירות בבנייה / צילום: רפי קוץ, גלובס

אזורים ודלק ישראל ישתפו פעולה בהקמת מתחמי דירות בארץ

במסגרת ההסכם המתגבש, תאתר דלק הזדמנויות לשינוי ייעוד מקרקעין עליהם ממוקמות תחנות דלק שלה, ותציע אותן לאזורים לצורך הקמת פרויקט

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

החל הליך מינוי הדירקטוריון בכלל ביטוח: פורסם קול קורא להגשת מועמדויות

לאחר שבתחילת השנה חודש דירקטוריון החברה האם הציבורית של קבוצת הביטוח היחידה שאין בה גרעין שליטה, הוועדה לבחירת דירקטורים במבטח ללא שולט תקבל מועמדויות עד 29 באפריל ● "מספר הדירקטורים הנדרש הוא עד 7 דירקטורים רגילים ודירקטור בלתי תלוי אחד"

פקק תנועה השבוע בכביש 471 ליד פתח תקוה ? / צילום: גיא ליברמן

זאת לא תחושה: הפקקים חזרו, והם גדולים מבעבר

תחת השפעת הקורונה הציבור נצמד למכוניתו הפרטית ונמנע מתחבורה ציבורית ונסיעות משותפות ● התוצאה: פקקים ארוכים ● הפרויקטים שקודמו בימי הסגרים לא מספיקים כדי לסגור את הפער שנפתח בין התשתיות לבין 100 אלף המכוניות החדשות שעולות על כבישי ישראל מדי שנה