גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תקרת הזכוכית, גרסת עורכי הדין: למה מספר השותפות במשרדים נמוך?

לרגל יום האישה הבינלאומי בדקה חברת הדירוג דן אנד ברדסטריט עבור גלובס את מצב עורכות הדין בישראל ● רובן אינן מתברגות בתפקידי הנהלה, למעט בתחומי העיסוק המשפטי של דיני משפחה ודיני עבודה ● ומה אומרים במשרדים הגדולים? "אנחנו פועלים לקידום האיזון המגדרי"

רק שליש מעורכות הדין בארץ שותפות בפירמות גדולות / צילום: Shutterstock
רק שליש מעורכות הדין בארץ שותפות בפירמות גדולות / צילום: Shutterstock

המהפכה הפמיניסטית מבוששת להגיע לשוק עריכת הדין. נתונים שחשפה לאחרונה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה העלו כי בזמן שבעבר נשלט שוק עריכת הדין על ידי גברים, המגמה בשנים האחרונות התהפכה וכיום נשים מהוות 54% מ-70 אלף עורכי הדין הפעילים בארץ.

ואולם, מבדיקה שהכינה חברת הדירוג דן אנד ברדסטריט עבור גלובס עולה כי הגידול הדרמטי בכמות עורכות הדין הנשים לא בא לביטוי בתפקידי הנהלה ושותפות בפירמות. מהבדיקה עולה כי נשים מהוות 31% בלבד מהשותפים ב-25 משרדי עריכת הדין הגדולים בארץ. במילים אחרות, יש היום בישראל הרבה יותר נשים עורכות דין מאשר בעבר, אולם הן אינן מתברגות לתפקידי הנהלה, ובהתאם, אינן נהנות מתנאי השכר הטובים של השותפים במשרדים.

בדיקת דן אנד ברדסטריט מעלה כי נכון לסוף שנת 2020 רק משרד אחד מבין 25 המשרדים הגדולים - פישר, בכר, חן, וול, אוריון ושות' - התקרב לאיזון בין השותפים והשותפות. 34 מהשותפים בפירמה בסוף 2020 היו נשים, ו-35 גברים (49%). משרדים נוספים שבהם יש באופן יחסי הרבה נשים שותפות הם מ. פירון ושות' עם 40 שותפות מתוך 89 שותפים (45%), ומשרד עמית, פולק, מטלון ושות' עם 18 שותפות מתוך 42 בסך הכול (43%).

כאשר מסתכלים על הפירמות הגדולות ביותר, המעסיקות מאות רבות של עורכי דין, רואים שהמצב בהן אינו מאוזן כלל בין נשים לגברים. כך, למשל, לפי סקירת דן אנד ברדסטריט בסוף 2020 הועסקו במשרד הרצוג, פוקס, נאמן, רק 61 עורכות דין נשים מקרב 169 השותפים (36%). הייצוג הנשי בקרב השותפים במשרד מיתר ושות' היה אפילו נמוך יותר - רק 44 מתוך 127 השותפים בו בסוף 2020 היו נשים (35%).

במשרד גולדפרב זליגמן ושות' הועסקו בסוף 2020 רק 38 עורכות דין שותפות מתוך 112 שותפים, כלומר, רק 34%. במשרד גורניצקי ושות' הועסקו בסוף 2020 מספר נמוך של 17 שותפות מתוך 67 שותפים, כלומר 25%. 

 

פערים גם בשכר

התמונה של שילוב נשים בתפקידי שותפות בפירמות עורכי הדין הגדולות מדאיגה לא רק בגלל הנתונים האבסולוטיים הנמוכים, אלא גם, ואולי בעיקר, בגלל שלא ניתן לראות מגמה של שיפור. מהסקירה עולה כי שיעור השותפות הממוצע ב-25 הפירמות הגדולות בשנת 2021, 31%, זהה לשיעור השותפות הממוצע באותם משרדים לפי שש שנים, ב-2015. יתר על כן, בשנה החולפת אפילו חלה ירידה זעירה בשיעור השותפות הממוצע ב-25 הפירמות הגדולות, מ-32% ל-31%.

מהסקירה של דן אנד ברדסטריט עולה גם כי אחוז השותפות במשרדים שעוסקים בדיני משפחה וירושה הוא הגבוה ביותר, כאשר נשים מהוות 59% מהשותפים במשרדים שעיסוקם בדיני משפחה. גם בתחום של דיני עבודה המצב הוא מעט שוויוני יותר מאשר בשוק עריכת הדין כולו - עם 42% שותפות. לעומת זאת, הסקירה מעלה כי רק 25% מהשותפים במשרדים שמתמחים בתחום הצווארון הלבן הן נשים.

לדברי אפרת שגב, סמנכ"ל דאטה ואנליזה בחברת הדירוג, הירידה בכמות השותפות במשרדים הגדולים בשנת 2021 "ממשיכה להרחיק את ענף עריכת הדין משוויון מגדרי. פירמות עורכי הדין מהוות 'שחקן משמעותי' בליווי מהלכים רבים במשק הישראלי, ובאחריות ראשי הפירמות המובילות לוודא את קיום התנאים המתאימים לייצוג הולם גם בהנהלת הפירמה.

"זאת על מנת שההחלטות המתקבלות ומגוון הדעות מסביב לשולחן ייצגו את כלל לקוחות המשרד. הפירמות שמובילות את שוק עריכת הדין צריכות להוות סמן ימני לכלל עורכי הדין בענף גם בכל הנוגע למתן הזדמנות שווה לקידום".

יצוין כי לא רק שנשים אינן מתברגות מספיק בתפקידי הנהלה במשרדים הגדולים, אלא שהן גם מרוויחות פחות מעורכי דין גברים. סקר שכר שערכה חברת ההשמה קודקס (Codex), ושהתפרסם בגלובס בשנה שעברה, חשף כי בעוד שעורכות דין בעלות ותק של עד שלוש שנים מקבלות שכר דומה לשכר עורכי דין גברים באותו ותק, ככל שהוותק גדל התמונה משתנה לרעת הנשים.

לפי הסקר, בשנים הראשונות במקצוע פער השכר בין נשים לגברים שעובדים במשרה מלאה (42 שעות ויותר) הוא זניח. בוותק של עד שלוש שנות ניסיון, מרוויחים עורכי הדין הגברים בממוצע 11,491 שקל ברוטו בחודש, בעוד שעורכות דין בעלות ותק זהה מרוויחות בממוצע 11,382 שקל - פער של כ-1% בלבד. בוותק של 3-7 שנים, הפער בין המינים כבר עולה לכ-13%. בעוד שעורכי דין גברים מרוויחים בממוצע כ-15,608 שקל ברוטו בחודש, הנשים באותם ותק והיקף משרה מרוויחות בממוצע 13,851 שקל בלבד.

ממצאי הסקר הראו בנוסף שככל שהוותק גדל, כך גם גדלים פערי השכר בין המינים. כשמדובר בוותק של 7-20 שנים, הפער בשכר בין עורכות דין לעורכי דין מזנק לכ-31%. הגברים מרוויחים בממוצע 28,791 שקל ברוטו בחודש, ואילו הנשים באותם ותק והיקף משרה מרוויחות בממוצע 21,984 שקל בלבד.

"משמרים ומקדמים"

לדברי עו"ד פיני רובין, שעומד בראש משרד גורניצקי, "המשרד חרט על דגלו זה שנים לקדם את האיזון המגדרי בפירמה, ואנו רואים את התוצאות בשטח והשינוי במגמה ביחס לשנים קודמות. עדי נחמיאס, שותפה ומנכ"לית הפירמה, מספרת כי במשרד נקטו "בשורה של צעדים על מנת לשמר ולקדם את הנשים המצוינות שבינינו. כל התהליכים נועדו לכוון ולתת כלים לכל אותן נשים מוכשרות למצות את הפוטנציאל הטמון בהן, ולתת להן את הבמה הראויה".

השותפים המנהלים ליאור פורת וכפיר ידגר סבורים כי "המשימה להוביל את השינוי היא של כולנו. מדובר בתהליך של העצמת הפרדיגמה והתפיסה החברתית והמערכתית המתרחשת, ואנו פועלים ברוחה - ברור לנו שההשקעה שלנו בנושא היום תישא פירות במהלך השנים הבאות".

במשרד ש. הורוביץ ושות' אומרים כי "ההתפתחות המקצועית של נשים במשרד הנה בעלת חשיבות ראשונה במעלה, ואנו גאים בעורכות הדין במשרדנו, המהוות למעלה ממחצית מכלל עורכות ועורכי הדין במשרד.

"בשנתיים האחרונות צרפנו שמונה שותפות חדשות, והן מהוות יותר ממחצית מהשותפות והשותפים שצירפנו לשותפות. השותפות במשרד מוצאות בו מסגרת תומכת, המאפשרת להן להתפתח ולהתקדם בעשייה מקצועית משמעותית.

"זה המקום לציין שמיכל ליברמן, שותפה במשרד, מכהנת זה מספר שנים כדירקטורית בארגון Lex Mundi - ארגון בינלאומי המאגד את משרדי עורכי הדין המובילים בעולם, שמשרדנו הוא החבר הישראלי היחיד בו, ובשנה האחרונה היא אף נבחרה לתפקיד היוקרתי של יו"ר הארגון".

במשרד גרוס מסבירים כי המשרד "מעסיק כיום כ-170 עורכי דין, מתוכם 71 נשים (42%). מספר השותפים והשותפות עומד על 52, מתוכם 15 נשים שותפות. המשרד הינו מהבודדים שבהם עומדת אישה בראש הפירמה - את המשרד מובילה כיום עו"ד איה יופה, שותפה מנהלת וראש מחלקת שוק ההון .

"כמו כן, נשים נוספות מחזיקות בעמדות מפתח במשרד, כמו עו"ד (ורו"ח) אסתר קורן, ראש מחלקת חברות, מיזוגים ורכישות (M&A) ויו"ר משותף של הוועדה האקזקוטיבית ו-5 שותפות נוספות. כלומר, 7 שותפות מתוך 13 מנהלות מחלקות ותחומי התמחות. משרדנו רואה חשיבות בקידום נשים ושבירת תקרת הזכוכית, ופועל להציב נשים מוכשרות וראויות בעמדות מפתח והשפעה".

לדברי עו"ד אילן שרקון, מייסד משרד שרקון בן עמי אשר ושות׳: "אנחנו פועלים כל הזמן לקידום עו"ד ראויים למעמד של שותפים ושותפות, ונמשיך לעשות זאת. אני גאה שקרוב לרבע מהשותפים במשרד הן נשים וגם עורכות הדין האחרות במשרד, שאינן שותפות, מתקדמות אצלנו לתפקידים ניהוליים. מקצוע עריכת הדין הוא אחד המקצועות בהם חייב להיות שוויון מגדרי מוחלט ובהחלט הייתי רוצה לראות בו יותר נשים בתפקיד שותפות ויותר שותפים גברים שמקדמים נשים לתפקידים בכירים".

עוד כתבות

העוזרת הקולית של אפל, סירי / צילום: Shutterstock

רשמי: אפל מאשרת שתקיים אירוע הכרזה מיוחד יום לפני השימוע בסנאט

ענקית הטכנולוגיה מתכננת בשבוע הבא לקיים אירוע מיוחד בו תשיק כמה מוצרים חדשים ● עפ"י ההערכות, אפל תציג שם את מכשירי האייפד פרו החדשים שלה ● אפל אישרה את הפרטים הערב

יעקב לוקסנבורג / צילום: תמר מצפי

דניה סיבוס ואפקון זכו במכרז להקמת מגדל משרדים תמורת 520 מיליון שקל

במסגרת הזכייה נבחרו החברות לשמש כקבלן ראשי לביצוע של עבודות שלד ועבודות גמר בפרויקט הכולל מגדל משרדים בן 45 קומות, שטחי מסחר וחניון תת-קרקעי בן 5 קומות עבור המזמין

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

החל הליך מינוי הדירקטוריון בכלל ביטוח: פורסם קול קורא להגשת מועמדויות

לאחר שבתחילת השנה חודש דירקטוריון החברה האם הציבורית של קבוצת הביטוח היחידה שאין בה גרעין שליטה, הוועדה לבחירת דירקטורים במבטח ללא שולט תקבל מועמדויות עד 29 באפריל ● "מספר הדירקטורים הנדרש הוא עד 7 דירקטורים רגילים ודירקטור בלתי תלוי אחד"

אולם קבלת הפנים בנתב"ג. בדרך לחזור להיות מלא? / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

בדרך להכנסת תיירים לישראל - כך זה יעבוד

מתווה שגיבשו משרד התיירות ומשרד הבריאות יאפשר הכנסת תיירים לישראל בצורה זהירה ומדודה: מ-23 במאי תורשה כניסה של תיירים תחת תנאים ● שורת מדינות אירופיות הסכימו בימים האחרונים על קריטריונים משותפים להוצאת "דרכונים ירוקים" למתחסנים באירופה

גיורא אלמוגי / צילום: יונתן בלום

או.פי.סי נכנסת לענף הטענת הרכבים החשמליים: רוכשת שליטה בג'ינרג'י

או.פי.סי אנרגיה צפויה להשקיע כ-67 מיליון שקל תמורת 51% ממניות החברה, ולה אופציה להגדיל את אחזקתה ב-Gnrgy ל-100%

צילום: טל סיון זיפורין

"את הדברים שלמדתי על מנהיגות מאחי דני שנהרג, אני לוקחת איתי לעבודה"

אריאלה שיפנבאור וייס, מנכ"לית חטיבת המלוחים של שטראוס, עלתה ארצה בגיל 4 חודשים ועד גיל 10 סבלה מלקות דיבור קשה שעם שאריותיה מתמודדת עד היום ● למרות זאת, בכל שנה, בין יום השואה ליום הזכרון היא נושאת הרצאה על ניהול ומנהיגות באמצעות סיפורו של אחיה, טייס חיל האוויר, שנהרג לפני עשור: "כך אני מנציחה אותו"

האדריכל אלי פירשט ז"ל / צילום: פירשט מזור אדריכלים

אדר' אלי פירשט, מהמתכננים הבולטים בישראל ויו"ר התאחדות האדריכלים לשעבר, נפטר

אלי פירשט היה מהמתכננים הבולטים בישראל והיה אחראי לתכנון פרוייקטים עירוניים רחבי היקף ● בין השנים 2014-2017 היה פירשט יו"ר התאחדות האדריכלים

פקק תנועה השבוע בכביש 471 ליד פתח תקוה ? / צילום: גיא ליברמן

זאת לא תחושה: הפקקים חזרו, והם גדולים מבעבר

תחת השפעת הקורונה הציבור נצמד למכוניתו הפרטית ונמנע מתחבורה ציבורית ונסיעות משותפות ● התוצאה: פקקים ארוכים ● הפרויקטים שקודמו בימי הסגרים לא מספיקים כדי לסגור את הפער שנפתח בין התשתיות לבין 100 אלף המכוניות החדשות שעולות על כבישי ישראל מדי שנה

תחנת הכוח בפוקושימה, יפן / צילום: Shutterstock, Santiherllor

יפן אישרה הזרמת כמיליון טון של מים מזוהמים מתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה

ההזרמה תעשה כדי לקדם את הליך פירוק הכור שנחרב בזמן רעידת האדמה והצונאמי בשנת 2011 ● מדינות באזור הודיעו כי הן מתנגדות למהלך

פאינה קירשנבאום דיון בבית משפט / צילום: תמר מצפי

איכות השלטון לפרקליטות: הגישו תביעה אזרחית נגד פאינה קירשנבאום

קירשנבאום, סגנית שר הפנים לשעבר, הורשעה לאחרונה בעבירות שוחד במסגרת פרשת "ישראל ביתנו" ● התנועה לאיכות השלטון דורשת כי המדינה תגיש בשם הציבור תביעה נגררת נגד קירשנבאום, שתפצה את הציבור על הנזקים שנגרמו לו ממעשיה ותרתיע עברייני שוחד עתידיים

אתר תחנת הכוח בגלבוע הפועלת בשיטת אנרגיה שאובה / צילום: Albatross

אור ירוק לפרויקט האגירה השאובה של אלומיי בצוק מנרה

אלקטרה תשתיות קיבלה צו להתחלת עבודה על הפרויקט הענק בהשקעה של כ-470 מיליון דולר ● ההספק הצפוי של תחנת הכוח הוא 156 מגה ואט, והוא צפוי להתחיל לפעול עוד כשש שנים

מכולות בחיפה. נתקעו במערב וחסרות בסין / צילום: פאול אורלייב

משבר המכולות והעומסים בנמלים שמרמזים על גל התייקרויות במשק

לצד התייקרות חומרי הגלם נרשמה בשנה האחרונה פגיעה בשרשרת האספקה העולמית בשל מחסור במכולות המשמשות להובלה ימית של סחורות מסין ● לכך מצטרפת בעיה נקודתית בנמלים בישראל ● באופק לא רואים פתרונות, אלא דווקא עליות מחירים לצרכן

משה קפלינסקי - מנכ"ל המלט נשר / צילום: יונתן בלום

משה קפלינסקי יחליף את עובדיה עלי כיו"ר דירקטוריון קבוצת בזן

עובדיה עלי ששימש בתפקיד במשך כשש שנים, יסיים את תפקידו בפועל במהלך הרבעון השני של השנה ● עלי יעמוד בראש ועדת איתור לבחירת מנכ"ל חדש

פייסבוק / צילום: Shutterstock

פייסבוק החליטה שלא להסיר תוכן פוגעני? המועצה המפקחת יכולה לחייב אותה

ענקית האינטרנט תצטרך לתת דין וחשבון כעת גם על תוכן פוגעני שלא הוסר ● אם פייסבוק החליטה שלא להסיר פוסט בעייתי, כעת יהיה ניתן לערער למועצה המפקחת עליה ● אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר, נציגה ישראלית במועצה

אילן ישועה על דוכן העדים / צילום: ניצן שפיר

אילן ישועה מעיד: "הקונטקסט של הטבות רגולטוריות היה ברור"

מנכ"ל וואלה לשעבר המשיך להעיד היום בביהמ"ש המחוזי בירושלים במסגרת תיקי נתניהו ● ישועה: "הפיצוצים עם טלי בן עובדיה היו סביב דרישות הסיקור. עדכנתי את שאול. הוצע לי להזיז אותה, זה היה כמה שבועות לפני הבחירות" ● אלוביץ' בשיחה מוקלטת: "הגדול יוצא מעורו כדי לעזור ואנחנו לא יכולים לגמול לו בגלל חבורת אפסים (העיתונאים)" ● הדיון יחודש ביום שני הבא

רובע העסקים של אבו דאבי / צילום: Shutterstock, Mo Azizi

סניף תל אביבי ראשון למשרד ההשקעות של אבו דאבי

משרד ההשקעות של אבו דאבי (ADIO) מרכז גופי השקעה בקנה מידה עצום, מהווה פלטפורמה של תכנון אסטרטגי כלכלי לבירת האמירויות ומשמש כמרכז העצבים העסקי המרכזי של אבו דאבי ● שגריר האמירויות בישראל: "המשרד יסייע לחברות ישראליות לנווט בשוק הכלכלי של האיחוד"

ציפי רפאלי  / צילום: אביב חופי

ועדת השחרורים קיצרה את העונש: ציפי רפאלי תשתחרר מהכלא בחודש הבא

ועדת השחרורים אישרה קיצור שליש מעונש המאסר שהוטל על ציפי רפאלי, לאחר שהורשעה יחד עם בתה, הדוגמנית בר רפאלי, בשלל עבירות מס ● עם שחרורה תגיע לסיומה פרשת העלמות המס שיוחסה למשפחת רפאלי בגין הכנסותיה של הדוגמנית בחו"ל בין השנים 2009-2012 וכן העלמת הכנסות והטבות נוספות שקיבלה בישראל

נגיד בנק ישראל אמיר ירון. חשש מחנק האשראי התבדה מהר / צילום: רפי קוץ

שאלה של 15 מיליארד שקל: תוכנית האג"ח חברות של בנק ישראל נבלמה. האם בכלל הייתה נחוצה?

ביולי 2020 החליט הבנק המרכזי לרכוש אג"ח של חברות במטרה מוצהרת למנוע משבר אשראי ● בסך הכול נרכשו אג"ח ב-3.5 מיליארד שקל ● האם זה היה צעד נחוץ ומי הרוויח מזה בסופו של דבר? ומדוע נמשכת תוכנית הרכישות של אג"ח ממשלתיות?

רן גוראון, מנכ"ל בזק בינלאומי, פלאפון ויס / צילום: שלומי יוסף

חודשיים אחרי הוט: גם yes מעלה את מחיר חבילות הספורט

מתחילת מאי ישלמו לקוחות החברה 79.9 שקל על חבילה הכוללת את ארבעת ערוצי הספורט ● זהו העדכון הראשון במחירי החבילה ש-yes מבצעת לאחר כשנה וחצי, וזאת על רקע עלייה מתמשכת של מאות אחוזים במחירי זכויות שידורי הספורט בשנים האחרונות

פוט לוקר/  צילום: שוקה כהן

פוט לוקר העולמית תרכוש 10% ממניות החברה הבת של פוקס ריטיילורס

הרכישה כפופה לביצוע של הנפקה לציבור של מניות ריטיילורס ● ריטיילורס היא חברה בת של פוקס תחתיה מרוכזים מותגי הספורט של הקבוצה