"האם תנועת הנשים סיימה את תפקידה? המאבק לשוויון מגדרי בלתי פוסק"

חגית פאר, יו"ר נעמת, דיברה בכנס הנשים המשפיעות של גלובס על הסרת חסמים
וקידום נשים באופן מאוזן בשוק העבודה • "לא משנה מהו ה'מנגנון הנשי' התורם להגדלת שורת הרווח. משנה לחשוף את העובדה שהובלה נשית וגיוון מגדרי מגדילים את הרווחיות"

שלום לכולן, שמי חגית פאר ואני יושבת ראש נעמת. בטח רבות מכן שואלות את עצמכן לשם מה צריך את ארגוני הנשים. האם לא עבר זמנם? נעמת מציינת השנה 100 שנים להווסדה.

במידה רבה אנו כולנו נהנות היום מפירות המאבק של החלוצות שהתעקשו על זכויות שלנו נראות היום מובנות מאליהן. הזכות לעבוד ולהתפרנס, הזכות להצביע ולהיות שותפות בבניית הארץ, והזכות לקחת חלק בקבלת ההחלטות הכי בסיסיות לגבי קיומנו כאן.

אז האם תנועת הנשים סיימה את תפקידה? ממש לא! המאבק לשוויון מגדרי נוגע לכל תחומי חיינו והוא בלתי פוסק. כמה קל לחזור לאחור. וכמה חיוני לעמוד על המשמר.

השנה האחרונה חשפה באופן מאוד בהיר את נקודות התורפה ואת החסמים ש"תוקעים" אותנו, הנשים. 70% מהיוצאים לחל"ת בתקופת הקורונה היו נשים. חלקן אמהות אשר נאלצו להוציא את עצמן לחל"ת כדי לשהות עם הילדים. ואלו מבינינו ששפר עליהן מזלן ויכלו לעבוד מהבית, נאלצו לג'נגל בין עבודה ובין "תיפעול" הילדים, המריבות ביניהם, הזומים שלהם.

וכמובן, תקופת הקורונה חשפה נשים לאלימות מתגברת מסוגים שונים בתוך המשפחה. ראינו עליה של 16% בתיקי אלימות שנפתחו נגד בני-זוג אלימים. ואנו בנעמת, חווינו גידול של 300 אחוזים במספר הפניות לקו החם שלנו.

כך גם יתר קווי החירום. חשוב לי להדגיש שנושא האלימות אינו סוגיה מנותקת, העומדת בפני עצמה. חשוב לראות אותה בקונטקסט של הפערים המגדריים בכל תחומי החיים. האלימות צומחת על רקע של יחסי הכוח והשליטה בין המינים והפתרון לה מצוי גם הוא שם. בחינוך, בשינוי דפוסים תרבותיים, בעצמאות כלכלית, בהעצמה נשית ובשותפות אמיתית בין גברים לנשים.

שוויון מגדרי בעבודה - מנוף לקידום מעמדן של נשים

אני מאמינה בכל ליבי שהשוויון המגדרי יושג רק כאשר גם הגברים יהיו שותפים למאבק. אני משוכנעת ששוויון מגדרי הוא אינטרס מובהק של החברה כולה, נשים וגברים. עכשיו נותר רק לשכנע אותם שהשוויון אינו מהווה איום עליהם, אלא ההיפך, שווה להם שיהיה שוויון.

אני מבקשת עכשיו לעבור לתחום הספציפי של שוק העבודה ולהדגים את דבריי: לכולם ברור ששוויון מגדרי בשוק העבודה הוא מנוף עיקרי לקידום מעמדן של הנשים בכל התחומים. הטענה שלי היא ששוויון מגדרי בשוק העבודה הוא גם המנוף להצלחה של חברות, ארגונים והמשק כולו. כולנו טוענות שניצול חלקי בלבד של מחצית ההון האנושי, (שהרי אנחנו מהוות 51% מכלל האוכלוסיה), זהו בזבוז גדול. אני טוענת, שגם בשורת הרווח, חברות שמשכילות להסיר חסמים, לשלב ולקדם נשים באופן מאוזן, מצליחות יותר.

מחלקת המחקר של בית ההשקעות ראסל 3,000 ערכה מחקר שבדק את השפעתן של נשים על הנהלות חברות. ראסל נתקלו בקושי לתקף את המחקר מכיוון שהנשים היוו אחוז כל כך מזערי בראש חברות. כך, למשל, מכלל 500 החברות הגדולות בעולם עפ"י Fortune, היו רק 27 מנכ"ליות, וגם בקרב 3,000 החברות של ראסל נמצאו רק 143 מינויים של נשים מנכ"ליות.

המחקר של ראסל הצליח בכל זאת להראות שחברות שמינו נשים לתפקידים בכירים הביאו להן תוצאות טובות יותר, במונחי תשואה ורווח, בהשוואה לחברות שמינו מנכ"לים גברים, במהלך שנתיים מיום המינוי. הפערים שנמדדו נמצאו מובהקים סטטיסטית בהשוואה בין שווי החברות בספרים, לשווי השוק שלהן.

כבר במחקר שנערך בשנת 2018 נמצא קשר ישיר בין מינוי סמנכ"לית כספים לשווי החברה. מחקר נוסף שנערך בשנים 2014 עד 2019, ע"י קרדיט סוויס, (credit swisse) הראה כי חברות שבהנהלתן הבכירה יש יותר נשים הן חברות מצליחות יותר, עם ערך מניה גבוה יותר ורווחיות גבוהה יותר.

לא אלאה אתכן בעוד מחקרים ונתונים אך בהחלט ניתן לראות את אותן מגמות במחקרים נוספים רבים שנערכו. ההסברים לתוצאות הללו מגוונים ואינם חד משמעיים, ויכול להיות ששילוב של כל ההסברים הוא התשובה.

מכל מקום, ניתוח קורות חיים של הנשים שמונו למנכ"ליות, הראה כי הן היו משכילות יותר ובעלות ותק רב יותר. כולכן בוודאי יודעות מניסיונכן האישי שנשים נוטות להתמודד על משרה אך ורק כשהן משוכנעות שיש להן יותר מ-100% הכישורים הנדרשים לה, בעוד שגברים לא מהססים להתמודד גם אם הם אינם עומדים בכל הדרישות לתפקיד.

בכל המחקרים נמצא שבחברות שבראשן מנכ"לית, או סמנכ"לית כספים, היה שיעור גבוה בהרבה של נשים בדירקטוריון. המחקר של ראסל מצא הבדל תרבותי מהותי בין חברות בניהול "נשי" לחברות בניהול "גברי". גם מחקרים קודמים מצאו כי נשים מחזיקות בגישה שונה לניהול השקעות, וכי חברות שבהן פערי השכר המגדריים נמוכים, הן חברות חזקות יותר מלכתחילה.

מדינה מאוזנת מגדרית היא מדינה שטוב לחיות בה

אני מציעה שלא "נחפור" יותר מדי בניתוח ההסברים, מכיוון שבסופו של דבר לא משנה מהו ה"מנגנון הנשי" התורם להגדלת שורת הרווח. משנה לחשוף את העובדה שהובלה נשית וגיוון מגדרי מגדילים את הרווחיות ולכן ישנה כדאיות מובהקת להציב את ההוגנות המגדרית כיעד עסקי.

כמי שעומדת בראש תנועת הנשים הגדולה בישראל, ואם יורשה לי, גם כפמיניסטית, ברור ששוויון מגדרי הוא בעיני לא רק מכשיר כלכלי אלא בעיקר רעיון, השקפת עולם, עמדה מוסרית. אני מאמינה בכל ליבי שמדינה מאוזנת מגדרית היא מדינה שטוב לחיות בה, שטוב לגדל בה ילדים. 

בשנים האחרונות אנו רואות שינוי גם אצל הגברים. גברים, בעיקר כשהם הופכים לאבות, רוצים להיות הורים נוכחים, הם מבינים שהזירה הביתית והמשפחתית חשובה לא פחות מהעבודה והקריירה.

כולנו, נשים וגברים, מחפשים אורח חיים יותר מאוזן. שוק העבודה קצת מדדה מאחור ומתקשה להתאים את עצמו. נעמת הציבה לה למטרה לעזור ולדחוף מעסיקים וארגונים להיכנס לתהליך.

לאחרונה השקנו את פרוייקט "מקדם שוויון" - תו נעמת להוגנות מגדרית. אנחנו מציעות לחברות ולארגונים ליווי צמוד בתהליך של מיפוי ושיקוף תמונת המצב אצלם, ולאחר מכן, יד ביד, אנו נגדיר יחד איתם יעדים, ונבנה תוכנית ביצוע. נתפור חליפה לכל חברה בהתאם לאופי שלה ולייחודיות שלה. שמחתי מאוד לראות שחברות שאליהן פנינו קיבלו אותנו בהתלהבות גדולה ואני מרגישה שבמידה רבה התפרצנו לדלת פתוחה. אני גאה במיוחד דווקא בארגונים הנתפסים כ"גבריים" מאוד, שנכנסו איתנו להרפתקה המרגשת הזאת, ואני בטוחה שעוד ועוד חברות יצטרפו.

המסע לעבר השוויון המגדרי עובר בהרבה מאוד תחנות, כאשר שוק העבודה הוא המרכזי שבהם, אך במקביל יש להשקיע בכל הכוח בחינוך החל מהגיל הרך. אסור לזנוח שום תחום, והעבודה צריכה להיעשות כל הזמן בכל הכיוונים. אני מאחלת לנו שבשנים הקרובות נצליח לסחוף נשים, גברים, רשויות וממשלות ולרתום אותן ואותם לאתגר הזה שמכיל בתוכו את כל היסודות לעולם טוב יותר.

גילוי מלא: כנס הנשים המשפיעות נערך בחסות ובשיתוף שטראוס, נעמת, ההסתדרות הרפואית בישראל ומור בית השקעות.

צרו איתנו קשר *5988