גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ה־SEC מבקש להרגיע את חגיגת חברות הצ'ק הפתוח בוול סטריט

הצהרות של אחד הרגולטורים ברשות ניירות הערך והבורסות של ארה"ב נוגעות לטירוף סביב עסקאות מיזוג של חברות צ'ק פתוח (SPAC)

סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס
סוחרים בוול סטריט / צילום: רויטרס

רגולטור אמריקאי בכיר הזהיר חברות היוצאות להנפקה דרך מיזוג עם חברות למטרת רכישה מיוחדת המפרסמות הצהרות מושכות אבל מטעות לגבי הצמיחה שלהן.

ההצהרה מיום חמישי של ג'ון קואטס, מנהל מכהן ברשות ניירות הערך והבורסות של ארה"ב (SEC) הייתה מכוונת לטירוף סביב חברות הצ'ק הפתוח, SPACs, ועל איך הצמיחה שלהן אפשרה לסטרטאפים רבים לצאת להנפקה בשלב מוקדם. כמה מהחברות הנסחרות שנולדו ממיזוגים כאלה, כולל כמה סטרטאפים בתחום כלי הרכב החשמליים, אחר כך הציגו תוכניות להגיע למכירות שנתיות של מיליארדי דולרים תוך שנים בודדות בלבד.

חברות למטרת רכישה מיוחדת, או SPACs, הן חברות מעטפת הנסחרות בבורסה ומבקשות להגיע למיזוג. לאחר שחברה כזו מתמזגת עם חברת מטרה, החברה שמוזגה תופסת את מקום ה־SPAC בבורסה, מה שמאפשר לה למכור מניות לציבור - כולל למשקיעים לא מנוסים שנכנסו לשוק בראלי שקרה אחרי שהחלה מגפת הקורונה בתחילת 2020.

חברות צ'ק פתוח הפכו לחלופה לוהטת להנפקות ראשוניות, הדרך המסורתית בה חברות פרטיות רושמות מניות למסחר ציבורי. חברות העושות הנפקות ראשוניות לא מספקות תחזיות על מכירות עתידיות או הערכת רווחים בדיווחים שלהן.

תחזיות לגבי מכירות עוזרות במיוחד לחברות עם אפס הכנסות ההופכות לציבוריות דרך מיזוג עם חברות צ'ק פתוח, מפני שלאלה האחרונות כן יש רקורד קצר של ביצועי מניות שניתן להראות למשקיעים.

לפחות 15 חברות ללא הכנסות נרשמו באופן פומבי השנה או אמרו שהן מקוות לעשות כך בחודשים הקרובים, כולן בהערכות שמעל מיליארד דולר. זה יהיה מספר ההרשמות לבורסה מעל מיליארד דולר של הכי הרבה חברות שאינן חברות ביוטכנולוגיה מאז בועת הדוט קום, כך לפי נתונים שמסר ג'יי ריטר, פרופסור לפיננסים באוניברסיטת פלורידה החוקר הנפקות פומביות של מניות.

אפילו מוצרים חדשים לגמרי בשווקים לא מוכחים מצליחים לגייס סכומים ענקיים בעסקאות SPAC. שלוש חברות של כלי טיס חשמליים חתמו על הסכמים להנפקה בחודשים האחרונים, כולל Joby Aviation ו־Archer Aviation, הבונות כלים חשמליים דמויי מסוק שהן משווקות כשירות מוניות אווירי עתידי. שתי החברות חתמו על הסכמים במסגרתם יגייסו יותר ממיליארד דולר דרך מיזוג עם SPAC, ושתיהן אמרו למשקיעים שהן צופות הכנסה במיליארדי דולרים תוך שנים בודדות מהצגת המוצרים לשוק.

בכירי ה־SEC הביעו חשש שהצמיחה בכמות ה־SPACs גורמת לכמה חברות צעירות שאינן מוכנות עדיין להירשם בבורסות ולהפוך לציבוריות על כל הכרוך בכך.

"ישנו כרגע חשבון נפש רציני ב־SEC כי השערים נפתחו בתשעה החודשים האחרונים וכעת הממשל החדש רוצה להחזיר נורמליות לתהליך", אמר ארי אדלמן, עורך דין של SPACs בחברה Reed Smith.

הוא הוסיף שהסיבה להערות שיצאו מה־SEC מגיעה מהביצועים המדאיגים של תחום כלי הרכב החשמליים, בו חברות עשו תחזיות גבוהות כשגייסו כסף וחיש מהר לא עמדו בהן לאחר שהונפקו.

קואטס רמז לכך שה־SEC יבחן עסקאות מיזוג עם SPAC באותה קפדנות שהנפקות נבדקות. כיום, הנפקה קלאסית היא תהליך מורכב יחסית והנפקה דרך מיזוג עם SPAC נחשבת למסלול עוקף. הביקורת הציבורית לגבי מיזוגים אלה היא שינוי חד מהגישה של ממשל טראמפ, שרצה לעודד סטרטאפים נוספים לצאת להנפקה לפני שהם הופכים לחדי קרן (חברות המוערכות במיליארד דולר או יותר).

יתרון אחד של SPACs הוא שהן מאפשרות לחברות המונפקות להציג תחזיות הכנסות ורווחים הרחק לעתיד, כמו בכל מיזוג. ישנם עורכי דין ועושי עסקאות שאמרו ש־SPACs עושות זאת כי הן נהנות מהגנה בחסות חוק משנת 1995 שמגן על חברות נסחרות מתביעה על ידי משקיעים לגבי תחזיות שגויות, כל עוד הם סייגו את התחזיות בשפה מתאימה. החוק לא נותן הגנה דומה להנפקות ראשוניות ולכן חברות המונפקות כך לא עוסקות בתחזיות כאלה.

קואטס אמר שההבדל כפי שהוא נתפס אולי שגוי. לעסקאות SPAC לא בטוח שיש ההגנה הזו, אמר, מפני שהמיזוג פועל כמו הנפקה ראשונית. "זו העסקה שבה החברה הפרטית הפועלת בעצמה 'יוצאת להנפקה'", כך אמר.

הגנות אחרות נוגעות גם למשקיעים, אמר. על התחזיות להיות מבוססות על הנחות סבירות, והחוק לא מרשה לחברות לעודד נתוני צמיחה שהן יודעות שאינם נכונים.

"כל טענה פשוטה לגבי חשיפה מוקטנת לתביעות לגבי השתתפות של SPACs היא מופרזת במקרה הטוב ומטעה באופן משמעותי במקרה הרע", אמר קואטס.

כמה חברות היוצאות להנפקה דרך SPACs נתנו למשקיעים תחזיות שרמזו על צמיחה שוברת שיאים. לפחות חמש מהן חזו שיגיעו מאפס הכנסות להכנסות שנתיות של 10 מיליארד דולר תוך פחות משבע שנים. חברת אלפאבת, חברת האם של גוגל, הגיעה לסכום הזה תוך שמונה שונים, הסטרטאפ האמריקאי המהיר ביותר שהגיע לכך, לפי ניתוח של הוול סטריט ג'ורנל של נתונים שסיפקה חברת המחקר Morningstar.

ישנם נותני חסות של SPACs ומשקיעי הון סיכון שהגנו על יכולתן של חברות לספק תחזיות, ואמרו שזה מה שמאפשר להן להעביר באופן טוב יותר את הסיכויים העתידיים של החברות שלהן למשקיעים, שלא היה להם מספיק מידע לעשות כך דרך הנפקה ראשונית מסורתית. הצמיחה ב־SPACs, כך אמרו , אפשרה לסוחרים קטנים להיכנס לחברות צעירות בשלב מוקדם לפני שהערכות השווי עולות, הזדמנות שבמצב אחר הייתה פתוחה רק למשקיעים.

עוד כתבות

חגי סגל ושמחה רוטמן / צילום: רפי קוץ, יונתן בלום

אור אדום: קריאה בדוח שנכתב אחרי אירועי "אוקטובר 2000" והדמיון לאירועי הימים האלה ממש

קריאה בדוח שנכתב אחרי אירועי "אוקטובר 2000" יוצרת לעיתים את התחושה שמדובר במסמך מימים אלה ממש ● חזרנו אל דוח ועדת החקירה הממלכתית כדי לברר עד כמה הוא שינה את המציאות, לטוב או לרע, והאם הוא היה יכול למנוע את מה שמתרחש לנגד עינינו

מזרח ירושלים / צילום: Shutterstock

איך נולדו המחלוקות על קרקעות שייח ג'ראח במזרח ירושלים

מזה שנים מתנהלים הליכים משפטיים בנוגע לשאלת הבעלות על הקרקע במזרח ירושלים בה בוצע אתמול פיגוע דריסה, והמיושבת כיום ברובה בפליטים פלסטינים שהתיישבו בה כדין משנות ה-50 ואילך ● אלו הליכים מתקיימים כיום בבית המשפט העליון ומהן המחלוקות בין הצדדים?

טארט ניו יורק של דלאל / צילום: יעל יצחקי

כי בכל זאת חג: מתכון לעוגת גבינה של דלאל ויין שמתאים לשתות לצדה

מה יש כבר לחדש בעוגות גבינה? תתפלאו ● צ'יז קייק ניו יורקית, עוגת גבינה באסקית, עם פירות יער, עם פיסטוק או עם חלווה, והחידוש האחרון: מוס גבינה מוקצף בסגנון צרפתי ● וכמובן, גם מתכון

הרוגים ופצועים פצועים בקריסת טריבונה בבית כנסת בגבעת זאב / צילום: דוברות המשטרה

כולם התריעו - ולא מנעו: ההודעות וגלגול האחריות לפני הקריסה בגבעת זאב

במשטרת ישראל טוענים כי ערכו פגישות עם אנשי מועצת גבעת זאב והתריעו בפני קיום האירוע, בו נהרגו שני בני אדם ונפצעו כ-184, בעוד ראשי המועצה המקומית טוענים ההפך ● מערך כיבוי והצלה חשפו מכתב ששלחו בו הביעו התנגדות לקיום האירוע בבית כנסת, שבנייתו טרם הושלמה

ד"ר רוביק רוזנטל / צילום: איל יצהר

על מלא": ד"ר רוביק רוזנטל עם 10 המילים של השנה

פייק ניוז, נה-נה-נה, "ימין על מלא", וכמובן מילות הקורונה: מטוש, קפסולה, סגר ועוד ● ד"ר רוביק רוזנטל בוחר את המילים של השנה ומאיר זרקור אל מה שמאחוריהן ● אוצר מילים

נתב"ג / צילום: צביקי אברמוביץ

השמיים מתרוקנים: חברות התעופה הזרות ממשיכות לבטל טיסות

לוח הטיסות בישראל ממשיך להתרוקן כשחברות התעופה מצמצמות ומבטלות את הטיסות מישראל ● בין האחרונות שנשארו נמצאות הן פליי דובאי, איירופלוט וטורקיש

הפגנה בעוד סולידריות יהודית-ערבית בצומת משאבים / צילום: ניתאי פרץ

"כולנו משלמים את מחיר השנאה": מיזמים בעד סולידריות ברחבי המדינה

שיתופי פעולה של ראשי רשויות ערבים ויהודים, מפגשי אונליין וצעדות שקטות הם רק חלק מהמיזמים הקוראים להפסקת האלימות וחיזוק הדו-קיום שמתגבשים ברחבי הארץ

זירת נפילת רקטה. "מעדיפים שלא לקחת סיכון" / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich

בקורונה וגם בלחימה: כך תפסו הרשויות המקומיות את תפקידה של הממשלה

השלטון בישראל ריכוזי מאוד, אך יותר ויותר ראשי ערים לוקחים פיקוד • האוטונומיה של הרשויות בלטה בחינוך ובמגפת הקורונה, וכעת גם בניהול אוכלוסייה תחת מתקפת רקטות • זה לא מקרי שזה קורה כשאמון הציבור ברשויות יותר גבוה מבממשלה

נתניהו בדיון בקריה / צילום: חיים צח לע"מ

רה"מ נתניהו: המערכה ממשיכה בכל העוצמה, זה עוד ייקח זמן

שעות בודדות לאחר שישיבת הקבינט הסתיימה בלי אזכור של הפסקת אש, רה"מ נתניהו הצהיר בקריה כי המבצע יימשך ככל שיידרש ● לפי שר הביטחון גנץ, מטרות המבצע הן השגת שקט לטווח ארוך, גריעת יכולות אסטרטגיות, וחיזוק גורמים מתונים ● הרמטכ"ל כוכבי: "חמאס לא קרא אותנו נכון"

חילוץ הפצועים מבית הכנסת בגבעת זאב / צילום: Reuters, RONEN ZVULUN

שני הרוגים וכ-184 פצועים בקריסת טריבונה בבית כנסת בגבעת זאב

במהלך תפילת ערב חג השבועות קרס מבנה בבית כנסת בגבעת זאב ● גבר בשנות ה-40 לחייו וילד כבן 12 נהרגו ● ראש מועצת גבעת זאב טען כי אנשיו התריעו על הסכנה אך "המשטרה אמרה שהיא מסירה אחריות" ● מפקד שירותי הכבאות וההצלה: "אף אחד לא נתן אישור לקיום האירוע, הבניין בבנייה" ● ניצב דורון תורג'מן: "יהיו עצורים"

כוחות משטרה בלוד השבוע / צילום: איל יצהר

המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים לקראת לילה של עימותים

כ-15 אלף שוטרים ולוחמי מג"ב פועלים בכוחות מתוגברים בכל רחבי הארץ ● בלוד צפויים להיות הערב כ-1,000 שוטרים ● כביש 65 באזור ואדי ערה צפוי להיחסם ● כוננות גם בירושלים, ביפו, בחיפה ובעכו

"טיל אחד של החמאס עולה כמו 50 חיסונים לקורונה" / צילום: עמוד הפייסבוק של משרד החוץ

"טיל אחד של חמאס עולה כמו 50 חיסוני קורונה": כך נראית ההסברה הישראלית ברשת

כמו שישראלים רבים מרגישים שבסרט הזה הם כבר היו, כך גם בעמודי ההסברה הישראליים הרשמיים נראה ששבים וממחזרים את אותם טיעונים מהמערכות הקודמות ● דווקא תגובה בזמן אמת לטענות המופנות נגד ישראל פחות תמצאו שם

חילוץ הפצועים מבית הכנסת בגבעת זאב / צילום: Reuters, RONEN ZVULUN

"כל המבנים הזמניים הם קטסטרופה שנועדה לפורענות"

קריסת הטריבונות בבית הכנסת בערב שבועות היא רק חוליה אחת בשרשרת של מבנים זמניים שלא עמדו בעומס: גשר המכבייה, גשר התאורה בהר הרצל, האסון ההמוני בהר מירון ● "מדינת ישראל עסוקה כל הזמן בסדר יום ולא משקיעה בתשתיות של רגולציה בתחום הבנייה"

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

פתיחה שלילית בוול סטריט; מניות AT&T ודיסקברי מזנקות

ענקית התקשורת האמריקאית AT&T תמזג את נכסי התקשורת שלה עם רשת דיסקברי בעסקה בשווי 43 מיליארד דולר ● ירידות שערים קלות באירופה ● מחיר הביטקוין ירד ל-45 אלף דולר ● התפוקה התעשייתית של סין עלתה ב-9.8% בהשוואה לאפריל, נתוני המכירות הקמעונאיות זינקו ב-17.7%

הפעלת בניין אלג'לאא בעזה / צילום: Associated Press, Mahmud Hams

גינויים להריסת מגדל התקשורת בעזה; נשיא "AP": מזועזע ונחרד

צה"ל הרס את בניין אלג'לאא, שבו שכנו משרדים רבים של כלי תקשורת זרים ● כלי התקשורת באירופה סיקרו בהרחבה את הריסת הבניין

צה"ל בצד הישראלי של הגבול עם רצועת עזה / צילום: Reuters, Baz Ratner

פגיעה ישירה בבית באשדוד, 8 פצועים קל; צה"ל חיסל מפקד בכיר בג'יהאד האסלאמי

מתחילת המבצע כ-3,150 שיגורים זוהו מעזה לישראל, צה"ל תקף למעלה מ-1,180 יעדי טרור ● בשעות הלילה בוצעה תקיפת 'מטרו' ג' - מתחם תת קרקעי גדול בצפון רצועת עזה ● גורמים דיפלומטים מסרו כי שליח האו"ם שוחח עם בכירים בישראל, כמו גם עם חמאס ומצרים, בניסיון להביא לרגיעה

בנין כאן ירושלים / צילום: יח"צ

שינויים בהנהלת חטיבת המדיה בערבית של תאגיד השידור

אופי השינויים שייערכו בחטיבת המדיה בערבית של תאגיד השידור עדיין לא ברור, אבל בהנהלה הודיעו על מינויים זמנים חדשים • העיתונאי פיראס חאמד יעמוד בראש מחלקת החדשות, והעיתונאית רובא ורור תעמוד תנהל את כל התוכן שאינו חדשותי

הפגנה נגד ישראל בברלין / צילום: Associated Press, Michael Sohn

הפגנות נגד ישראל ברחבי אירופה; עימותים עם המשטרה בפריז ובברלין

הפגנות פרו-פלסטיניות התקיימו היום ברחבי הערים הגדולות באירופה, בהם פריז, ברלין, לונדון ומדריד ● חלק מההפגנות פוזרו אחרי שעברו על תקנות הקורונה

בנימין נתניהו + ישראל כץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

למרות המצב הביטחוני: S&P אישררה את דירוג האשראי של ישראל

חברת הדירוג אישרה את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של -AA ● תחזית הדירוג נותרה "יציבה" ● הנחת הבסיס לדירוג הגבוה לעת עתה היא כי הפסקת אש תתרחש בשלב מסוים, כפי שקרה בהסלמות ביטחוניות בעבר

לילה נוסף של ירי רקטות מעזה לישראל / צילום: Reuters, Amir Cohen

״הפלא הישראלי״: מה חושבים בעולם על הביצועים של כיפת ברזל?

״מופע זיקוקים נוראי בשמי תל אביב״: העיתונות העולמית עוסקת בהרחבה במבצע הצבאי בעזה והשלכותיו על אזרחי ישראל ומקדישה תשומת לב גדולה גם למערכת כיפת ברזל, יכולותיה והעלויות הנלוות ● אבל יש גם מי שסבור שמעטה ההגנה של המערכת נסדק