גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מלחמת מחירים: כמה תעלה לכם טיסה לארה"ב בקיץ הקרוב?

שלוש החברות שמפעילות נכון לעכשיו טיסות לארה"ב - אל על, יונייטד איירליינס ודלתא - הכריזו על מבצעי הוזלה, כאשר אצל חלק מהסוכנים אפשר למצוא טיסה לניו יורק גם ב-600 דולר ● בעורפן של השלוש נושפת חברת התעופה הגדולה בעולם, אמריקן איירליינס, שב-8 במאי תחזור לישראל

מטוס אמריקן איירליינס / צילום: יח"צ
מטוס אמריקן איירליינס / צילום: יח"צ

טיסה ישירה לארה"ב ב-600-650 דולר, כולל בעונת הקיץ והחגים, משקפת מחיר שהיה מוכר בטיסות קונקשן לארה"ב - ולא בשיא העונה.

אלא שלתחרות חוקים משלה, ושלוש חברות התעופה שמפעילות נכון לעכשיו טיסות לארה"ב - אל על, יונייטד איירליינס ודלתא - הכריזו על מבצעי הוזלה. אל המבצעים הצטרפה הכרזה לפיה גם נוסעים בינלאומיים פטורים מעתה מחובת הבידוד עם הגעתם לניו יורק.

אל ההקלה המשמעותית הזו נוסיף מדיניות חדשה בישראל המתירה לבעלי דרכון זר להיכנס ארצה באישור מיוחד לטובת ביקור של בן משפחה מדרגה ראשונה.

אל על יצאה ראשונה בהכרזה כי "תציע למכירה 25 אלף מושבים במחירי מבצע מדהימים לניו יורק, למיאמי וללוס אנג'לס". יממה אחריה הכריזו דלתא ויונייטד על מחירים דומים לשלושת יעדי המבצע האמורים. בבסיס המבצע, טיסה ישירה בקו המבוקש ביותר על-ידי הישראלים - תל אביב-ניו יורק - תעלה כ-650 דולר. אצל חלק מהסוכנים אפשר למצוא טיסה כזו גם ב-600 דולר. 

מבצע גם באמריקן איירליינס 

בעורפן של השלוש נושפת כניסתה של חברת התעופה הגדולה בעולם, אמריקן איירליינס, שב-8 במאי תחזור לישראל עם השקת טיסה ישירה בין תל אביב לניו יורק (JFK). לאחר מכן החברה תשיק טיסות ישירות למיאמי ולדאלאס.

גם המבצע מכיוונה לא אחר להגיע: "אמריקן איירליינס לא השוותה את המחיר שלה למתחרות, אלא הורידה את מחיר הכרטיס בקו תל אביב-מיאמי ל-518 דולר", אומר יניב לניס, מייסד קבוצת "טיסות סודיות". לדבריו, "זו רמת מחיר שלא זכורה לנו בקו, בעיקר כשמדובר על הזמנת טיסות עד לסוף 2021, כלומר כולל עונות השיא, לרבות קיץ, חגי תשרי וחנוכה. מי שמוכן לקנות עכשיו כרטיסים קדימה, יכול להרוויח. עם זאת, אנחנו עדיין מזהים חשש בקרב הנוסעים. יש היסוס מסוים להזמין באל על, שעדיין לא החזירה לכל הלקוחות את כספם על טיסות שבוטלו. באופן כללי יש חשש מנושא ההחזרים במקרה שבו יתעורר צורך לבטל את הטיסה. חברה שתגדל את הבהירות בנושא הזה - למשל חברה שתכריז כי במקרה של ביטול תוך 7 ימים מקבלים את הכסף חזרה - יש להניח כי גרף ההזמנות שלה יזנק". 

ואכן סוגיית הביטול הפכה להיות חלק בלתי נפרד מהעסקה תחת עננת אי-הוודאות שמאפיינת את ענף התעופה בימי קורונה ועד כה. דלתא ויונייטד מאפשרות לבטל את הטיסה עד לרגע האחרון; באל על אפשר לשנות את מועד הכרטיס, אולם להוסיף את ההפרש על התמחור בהתאם לעונתיות למועד הכרטיס החדש (הפרש שיכול להיות משמעותי כאשר התמחור לא ישקף את מבצעי ההוזלה).

"היצע גדול של מושבים במחיר מבצע" 

"לפני חודשיים אל על הציע טיסות לניו יורק ב-550 דולר, אבל חוסר הוודאות בא לידי ביטוי בקצב הזמנות לא מרשים", אומר לניס, ומציין כי "בקווים שבהם אין תחרות, דוגמת טיסות ישירות לסן פרנסיסקו שמבצעת רק יונייטד, לא נראה מלחמת מחירים כזו".

"המבצע בהחלט עורר את גרף ההזמנות", אומר זיו רוזן, מנכ"ל קבוצת גוליבר. "אנחנו רואים הזמנות לטיסות לאפריל, למאי וליולי-אוגוסט. להבדיל ממבצעי דצמבר שלא הצליחו לעורר את השוק, עכשיו הוא בשל יותר, גם לאור העובדה שארה"ב היא יעד מתחסן; יחד עם הסרת חובת הבידוד בניו יורק והתנהלות פוסט-קורונה - יש מוטיבציה לבצע הזמנות".

רוזן מזכיר כי באפריל 2019, רמת המחירים הממוצעת לטיסה ישירה מתל אביב לניו יורק עמדה על כ-1,000 דולר. את המבצע כעת הוא לא קושר רק לתחרות שמגיע מכיוונה של אמריקן איירליינס. לדבריו, "לחברות התעופה ולסיטונאי התיירות יש משימה למצוא יעד שהישראלים אוהבים לטוס אליו ושאפשר לטייל ולנפוש בו באופן יחסי. יעדי המשפחות הם ארה"ב ותאילנד, שכרגע עדיין לא רלוונטית".

עוד מציין רוזן כי "יש היצע גדול של מושבים במחיר מבצע. אם תהיה הודעה על הסרת בידוד לילדים בחזור, אני מניח שנראה קפיצה נוספת בהזמנות".

בעקבות המבצע אומר רוזן כי ארבעת היעדים הבולטים כעת בהזמנות הם ארה"ב, יוון, איחוד האמירויות ואוקראינה. 

לניס ורוזן תמימי-דעים שהיעד הבא שבו נראה מלחמת מחירים הוא יוון. "שם התחרות תהיה יותר קשה, כי לא רק חברות לגאסי (מסורתיות) משחקות בו תפקיד, אלא גם חברות הלואו קוסט", אומר רוזן. 

המבצעים לא פוסחים על מחלקות היוקרה

מחירי המבצע לא פוסחים על מחלקות היוקרה: מחיר טיסות לניו יורק בדלתא, באל על וביונייטד במחלקת עסקים מתחיל בכ-2,400 דולר. מושבי הפרימיום בקווים לניו יורק מתומחרים באל על ב-1,150 דולר, ביונייטד מ-1,200 דולר, ובדלתא בכ-1,400 דולר. דלתא, למשל, מציעה כרטיס ב-840 דולר במושבי פרימיום בטיסותיה מתל אביב למיאמי (כולל עצירה בניו יורק), וביונייטד מושב פרימיום למיאמי יעלה כ-1,040 דולר.

ויש גם רצון להעשיר את הקופות הדלות: המבצעים האמורים תקפים לטיסות שיוצאת עד דצמבר 2021, אולם הזמנות יש לבצע עוד השבוע (עד 15 באפריל). באופן הזה החברות יכולות להגדיל את ווליום ההכנסות שנפגע קשה בשנה האחרונה.

מנכ"ל אל על, אביגל שורק, התייחס לעלייה בביקוש לטיסות לצפון אמריקה. לדבריו, "התקדמות מבצע החיסונים בישראל ובארה"ב מאפשרת למשפחות ולקרובי משפחה לחזור ולהיפגש, לאנשי עסקים לחזור ולטוס לפגישות עבודה, ובהמשך השנה תאפשר קידום תנועת תיירות, בכפוף לפתיחת השמיים בישראל לבעלי דרכונים זרים".

אמריקן איירליינס הכריזה על השקת הקו שלה לניו יורק לפני כחצי שנה, כשהיא גם הכריזה על שיתוף-פעולה עם חברת התעופה ג'ט בלו, חברת לואו קוסט אמריקאית שצמחה משמעותית בשנים האחרונות בטיסות הפנים בארה"ב.

אמריקן איירליינס הייתה אמורה להשיק את הקו תל אביב-דאלאס בספטמבר 2020, אלא שבמסגרת משבר הקורונה היא הודיעה על דחיית השקת הקו בשנה. ההכרזה על השקת הקו לדאלאס סימנה את חזרתה של אמריקן לישראל חמש שנים אחרי שעזבה את ישראל וסגרה במפתיע קו שהיא הפעילה בזמנו לפילדלפיה (כירושה מחברת יו.אס אייר שהיא רכשה).

עוד כתבות

חיטה. מוצר משלים לתירס / צילום: Shutterstock

חיטה, תירס ונפט: מחירי הסחורות מזנקים וגל עליות מחירים בדרך

העולם מתחיל לשוב לשגרה והביקוש לסחורות לא מפסיק לעלות ואיתו המחיר ● השאלה היא מתי הצרכנים יתחילו להרגיש את זה בכיס ● גם הביקוש לנפט מזנק, כשרבים בעולם חוזרים להתנייד ומספרם צפוי לעלות עוד, ככל שמספר המחוסנים יגדל 

דגל של החזית העממית / צילום: Shutterstock

השב"כ: כספים אירופאיים שנועדו למטרות הומניטריות הוסטו לטרור

בחקירת השב"כ התברר כי היקף הכספים שהתקבלו במרמה הגיע למיליוני אירו שרובם הופנו למימון פעילות טרור ● מהשב"כ נמסר כי נגד ארבעה פלסטינים ובהם אשה, בעלת אזרחות של ספרד, המעורבים במרמה יוגשו בימים הקרובים כתבי אישום לבית המשפט הצבאי ביהודה

אנשים בגרמניה מחכים בתור כדי לקבל את החיסון של מודרנה / צילום: Associated Press, Martin Meissner

מאפס ל-1.9 מיליארד דולר: חיסון הקורונה הזניק את הכנסות מודרנה

הכנסות החברה ברבעון הראשון של השנה עמדו על 1.9 מיליארד דולר, כש-1.7 מיליארד מתוכם מיוחסים לחיסונים לקורונה שפיתחה החברה ● המניה יורדת במסחר המוקדם ב-8% בשל החשש שהפטנט יופקע על ידי הרשויות

רכבי יונדאי באולם תצוגה בדרום קוריאה / צילום: Reuters, Kim Hong-Ji

ישראל ודרום קוריאה צפויות לחתום בשבוע הבא על הסכם סחר משותף: מה יקרה למחירי קיה ויונדאי?

השרים עמיר פרץ וגבי אשכנזי עתידים לטוס לדרום קוריאה ולהיפגש עם בכירי הממשל והסחר הקוריאנים לרגל החתימה ● אחת ההשפעות המרכזיות בתחום הייבוא צפויה להיות ביטול מכסים על מכוניות שמיוצרות בדרום קוריאה ומיוצאות לישראל

צחי ברוורמן / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

מנדלבליט: צחי ברוורמן לא יוכל להמשיך לכהן כממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה

בתגובה לפניית התנועה לטוהר המידות, ענו היועץ המשפטי לממשלה ונציב שירות המדינה כי ברוורמן, שמכהן גם כמזכיר הממשלה, לא יוכל להמשיך ולהחזיק בשני התפקידים ● עוד נקבע כי על רה"מ למנות מנכ"ל קבוע למשרדו

נועה קולר ואורי לייזרוביץ' בפרסומת לדנונה. החיבה עושה את שלה / צילום: יוטיוב

הציבור מעדיף חביבות ועקביות; הסלבס לבדם לא עושים את העבודה

הפרסומת הזכורה ביותר השבוע בדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה, היא  למזגן טורנדו ● הפרסומת האהובה (והקצרצרה) ביותר, היא לדנונה שטראוס ● הציבור, מתברר, איבד עניין במגפה

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Perry McLeod

כרוניקה של חוסר אמון: האם ממשל ביידן יכול באמת לוותר על הפטנט של חיסוני הקורונה

הדברים מגיעים יום אחרי פרסום הדוח הרבעוני של פייזר שבו תחזיות גבוהות מאוד להכנסות מהחיסון, לאורך זמן ● מודרנה צפויה לדווח הלילה ● הפתרון עשוי להיות מתן רישיונות רשמיים ליצרנים נוספים

שר הדיגיטל הצרפתי סדריק או ואראל מרגלית / צילום: JVP

אראל מרגלית: "צרפת רוצה שהסטארט-אפים הישראליים יראו בפריז גשר לאירופה"

חבר הכנסת לשעבר ויו"ר קרן ההון סיכון JVP נפגש בפריז עם שר האוצר של צרפת ברונו לה-מר, ועם שורת בכירים, בהם שר הדיגיטל והחדשנות, ראשי בנקים ומשקיעים ● הוא דן עימם בהקמת מרכז חדשנות בינלאומי בפריז על בסיס מודל "מרגלית סטארט-אפ סיטי" בירושלים ובניו יורק

ביל ומלינדה גייטס. לא ברור כיצד יתחלק ההון בין השניים / צילום: Reuters

ביל גייטס מעביר כמעט 2.4 מיליארד דולר במניות למלינדה גייטס

המיליארדרים חילקו את אחזקותיהם בחברה לביקבוק בקבוקי קוקה קולה, רשת שידור מקסיקנית וחברת הרכבות של קנדה

סלקום / צילום: עינת לברון

הרשות להגנת הצרכן מבקשת להטיל קנס של כמיליון שקל על סלקום

לפי טענת הרשות, בין 2016 ל-2019 סלקום הציגה מחיר מסוים לעסקה ובפועל גבתה עליה יותר; הבטיחה אביזרים ללא תשלום ובפועל גבתה עליהם תשלום, ומקרים מסוימים גבתה תשלום על שירות של הוזמן על ידי הלקוחות ● סלקום: "מדובר בדוח ישן אשר לא אפיין בעבר ואינו מאפיין את פעילות החברה כיום"

מתחם אפולוניה / צילום: בר - אל

פסיקה דרמטית של העליון: תוכנית שכונת הענק באפולוניה תוחזר לשולחן המתכננים

התוכנית, שמקדמת בניית אלפי יח"ד במתחם אפולוניה, ליד הרצליה, נתקלה בביקורת על כך שאינה מתמודדת עם זיהום הקרקע ● בית המשפט העליון קבע היום כי "בחינת התשתית העובדתית הייתה חסרה" ● הוותמ"ל: "נכון יהיה להחזיר את התוכנית לדיון מחודש"

עמדת בדיקה בנתב"ג. / צילום: Shutterstock

"התנהלותו של משרד הבריאות מעוררת שאלות באשר למנהל תקין": הקרב על המעבדות בנתב"ג עולה מדרגה

לאור כוונת משרד הבריאות לאתר ספק להפעלת מערך הבדיקות לנוסעים הנכנסים בנתב"ג במקום לאפשר לזוכה במכרז, חברת פנגיה, להפעיל את המערך - מתקרבת החברה להגשת תביעה נגד המשרד

החיסון שבדרך. עד כמה הציבור מוכן להתחסן? / צילום: Shutterstock

המל"ל מתלבט מה לעשות עם חיסוני מודרנה שעומדים לפוג

אחת ההצעות הבולטות שעל הפרק היא להעביר את יתרת החיסונים לרשות הפלסטינית, שם מבצע החיסונים איטי במיוחד ובחודש אפריל הייתה שם התפרצות של הקורונה

תפוצת העצים בערים ובשכונות בארה"ב תלויה מאוד בגזע, במעמד ובגובה השכר של התושבים / צילום: Shutterstock, Lidiane Miotto

מה מסתתר עמוק מתחת לאדמה בארה"ב? רמז: לא מה שחשבתם

ממחקר חדש, והמקיף ביותר שנעשה בתחומו, עולה כי חוסר השוויון באמריקה מושרש עמוק בשורשי העצים ● מהמחקר עולה כי ב-92% מהשכונות בעלות הכנסה נמוכה יש כיסוי עצים קטן יותר וטמפרטורות גבוהות יותר ● ההשלכות הן עצומות: אוויר מזוהם, בריאות פיזית ומנטלית לקויה, וגם פוטנציאל גבוה יותר לאלימות

רועי הסל, מנכ"ל Adika / צילום: יח"צ

מנכ"ל עדיקה עוזב את תפקידו אחרי שנה

אריאל אלפסי מונה לממלא מקום המנכ"ל ויחליף את רועי הסל, שמסיים את תפקידו כמנכ"ל עדיקה ● אייל גרינברג, דירקטור בחברה, מונה לראש ועדה אקזקוטיבית שתלווה את החברה עד למינוי מנכ"ל קבוע ● מהחברה נמסר: "משימתו המרכזית של מר הסל היתה לייצב את החברה ולגייס צוות ניהולי חזק ומנוסה. משימה זו הושלמה בהצלחה זה מכבר"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

אופטימיות בוול סטריט: הדאו עלה ב-0.9% לשיא, הנאסד"ק סגר בירוק

התשואות על האג"ח האמריקאיות ירדו זה היום החמישי ברציפות, וזאת לקראת דוח התעסוקה שיפורסם מחר ● אנגלה מרקל מתנגדת להצעת ביידן לבטל את הגנת הפטנט על החיסונים ● מספר דרישות האבטלה השבועיות ירד לראשונה מפרוץ המגפה מתחת לחצי מיליון

אוסנת מארק / צילום: שלומי יוסף

אל תדאגו לאוסנת מארק: בליכוד מארגנים שכר לח"כים לשעבר

מאי גולן, אריאל קלנר ואוסנת מארק לא הצליחו להתברג לתוך הכנסת ה-22, אבל מפלגת הליכוד המשיכה לשלם להם ואף דאגה להם לרכב ● יו"ר ועדת הכספים ויו"ר ועדת הביקורת במפלגה דורשים לעצור לאלתר את התשלומים החריגים מקופת הליכוד

הרחוב הראשי בחריש / צילום: גיא נרדי

נתוני הלמ"ס ל-2019: הגירה לחריש, תמותה גבוהה של גברים מסרטן בנוף הגליל והכי הרבה ילודה בבית"ר עילית

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום נתונים כלליים על רשויות המקומיות בישראל ותושביהן ● מאזן ההגירה הנמוך ביותר היה בירושלים, שננטשה ע"י 8,240 איש ● הנתונים מתייחסים ל-77 עיריות, 124 מועצות מקומיות ו-54 מועצות אזוריות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בהר מירון לאחר האסון / צילום: רמי שלוש

כך מייצרת ישראל כרוניקה של אסונות ידועים מראש

הדרישה להקים סוגים שונים של ועדות חקירה לאחר אסון הר מירון נראית טבעית וצודקת - גם בשמם של הנפגעים וגם כדי שנוכל ללמוד מהטעויות ● אלא שבדיקת גלובס מעלה כי בישראל אולי נוהגים לחקור אסונות, אבל לא ממהרים ללמוד מהם

נתניהו (מימין) ואולמרט./ צילום: מוטי מילרוד

משפחת נתניהו תובעת את אהוד אולמרט: "התבטאות מסוכנת"

ראש הממשלה, רעייתו ובנו יאיר הגישו כתב תביעה נגד אולמרט, לאחר שזה טען ששלושתם חולי נפש ● בכתב התביעה נטען כי "במקום להשלים עם המציאות, החל אולמרט לעסוק באופן אובססיבי וסדרתי בהכפשות זדוניות ומרושעות"● משפחת נתניהו תובעת את אולמרט בסכום כולל של 837 אלף שקלים