גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שטראוס רוצה להטמיע סופר-פוד ירוק בתוך המוצרים שלה

שטראוס חתמה על הסכם אסטרטגי עם חברת האגרו-טק הינומן ותשלב את צמח המים "מנקאי" בחלב, ביוגורט ובחומוס

מנקאי. לא אמור לשנות את חוויית המוצר של הצרכן / צילום: שחר פליישמן
מנקאי. לא אמור לשנות את חוויית המוצר של הצרכן / צילום: שחר פליישמן

שטראוס מסמנת את המנקאי כסופר-פוד הבא: חתמה על הסכם אסטרטגי עם חברת האגרו-פוד-טק הינומן. במסגרת הסכם שיתוף-הפעולה שטראוס נערכת לייצר מוצרים שיכילו את המנקאי בשורה ארוכה של מוצרים וקטגוריות, ובראשם משקאות חלב, מעדנים, יוגורטים, חומוס ופסטה מצוננת. ההסכם מעניק לשטראוס בלעדיות על השימוש ברכיב הזה בקטגוריות בהן היא פועלת, והיא רואה בו חדשנות מהסוג שאמור להעניק לה יתרון תחרותי מול הצרכנים.

אז מה זה בעצם מנקאי? מדובר בזן של צמח מים שגדל בישראל באמצעות בריכות מים על-ידי חברת הינומן, והוא מוגדר כ"ירק העלים הזעיר בעולם" - בגודל של 0.5 מילימטר. לירק הזה מיוחסים ריכוז גבוה של חלבון, ברזל ומרכיבים נוספים שאמורים לתרום לבני האדם. במסגרת ההסכם בין השתיים נקבע כי הינומן תגדל את הירק עבור שטראוס ותספק לה אותו כנוזל מקורר.

עתה משוכנעים בשטראוס כי בניגוד להבטחות גדולות מן העבר שהגיעו ונמוגו או נשארו ברמה של נישה של חובבי מזון בריא בחנויות הטבע או במדפים יעודיים ברשתות המזון והפארם, הפעם מדובר במוצר שיצליח להיכנס אל לב ליבו של המיינסטרים וישולבו במוצרי צריכה שפונים לקהלים רחבים יותר.

היתרון המרכזי שאמור לפי שטראוס לאפשר את הקפיצה הזו הוא העובדה שמדובר בירק זעיר שניתן להטמיע בשלמותו בתוך מוצרי מזון מבלי שהם ישנו את החוויה של הצרכן - מבחינת טעם ומבחינת ריח, בעוד שהצבע שלו יאפשר לצרכנים לזהות שהם אוכלים משהו שמכיל צבע ירוק.

"ראינו שהוא יכול להיות דבר מאוד משמעותי בשוק ולהביא בשורה בעולם המזון. השתכנענו שיש למנקאי ערכים יוצאי דופן, ואין לו טעם לוואי שמצריך להתחיל למסך, מה שמאפשר להכניס אותו לכל מוצר", אומר לגלובס מנכ"ל שטראוס, אייל דרור.

את היתרון הזה מחדד גם מנכ"ל הינומן, רון סלפטר: "פתאום נולדת אפשרות להעצים את המזון בירק שלא יעשה הבדל בטעם ובריח, אבל ייתן פתרונות שקיימים בתוספי תזונה". לדבריו, "בניגוד לאצה, מנקאי זה ירק שגדל על פני המים. כשמוציאים אצה ממים מלוחים או מתוקים, יש לה אפקט של ריח וטעם, כי היא פוגשת לראשונה חמצן. המנקאי צומח על פני המים, ולכן אין לו בעיה של ריח". והוא מוסיף: "המנקאי זה דבר שרואים אותו בעין. או כמו שהשף אייל שני אמר לי: זה הדבר הכי חשוב בכל המנקאי שלך, כי הלקוחות רואים את הבריאות שהם שילמו עליה. הם לא צריכים לסמוך רק על מה שכתוב בתווית".

אגב, השם "מנקאי" הוא לא שם מדעי, אלא ניתן לירק בישראל על-ידי הינומן, והמשמעות שלו היא למעשה מן-חי, כלומר המן שבני ישראל קיבלו מהשמיים, והמילה "חי". השם הנפוץ למשפחה של הירק בחו"ל הוא "Duckweed". 

כבר היום ניתן למצוא את המנקאי במסעדות מסוימות בישראל, או כמוצר מוקפא שנמכר בחנויות טבע ואפילו בשופרסל, אך ההסכם הנוכחי יהווה למעשה כניסה חיבור ראשון שלו לתוך מוצרים של יצרנית מזון גדולה בישראל. לחיבור עם שטראוס קודם חיבור עם ענקית חומרי הגלם לתעשיית המזון היפנית אג'ינומוטו, אשר השקיעה בחברה וברכישת זכויות ההפצה ביפן קרוב ל-20 מיליון דולר.

בדומה למוצרים מועשרים בחלבון עליהם חברות המזון גובות פרמיה על הערך המוסף שהם מתיימרים לספק, כך גם במקרה של המנקאי. מדובר בירק לא זול - מארז של 12 קוביות קפואות במשקל 320 גרם נמכר בשופרסל ב-75 שקל.

המוצרים הראשונים שיגיעו למדף יהיו משקאות חלב ויוגורט שיימכרו תחת המותג המקורי שלהם - דנונה ויטבתה, ויכילו בתוכם את הירק, מה שיצבע אותם בירוק. עדיין לא ברור עד כמה תוספת הירק הזו אמורה לייקר את המוצר, שכן שטראוס עדיין בוחנת את המינונים שלו בכל אחת מן הקטגוריות. בהקשר זה מציין דרור: "אנו בוחנים את הכמות לשים במוצר, וזה ישפיע על התמחיר". סוגיה נוספת שעדיין נדרש לה פתרון הוא השפעת הירק על חיי המדף של המוצרים, כלומר על התוקף שלהם.

ככל שיצליח, בהינומן מקווים כי החיבור בין השתיים יוכל לשמש עבורה מקפצה לשיתופי-פעולה עם השותפות הבינלאומיות של שטראוס - פפסיקו (בחטיפים ובמכירות החומוס שלה בחו"ל) ודנונה (במחלבות). מפעל הגידול הראשון של הינומן הוקם יחד עם קיבוץ בארי ובו בריכות ענק בהן הוא מגודל. מפעל הייצור ובית האריזה ממוקם בנתיבות, ומטה החברה ומחלקת המחקר והפיתוח פועלים מראשון לציון.

ומה בנוגע לתחרות מחו"ל? בהינומן אומרים כי "בניגוד לאצה או לג'וג'י ברי, המנקאי הוא ירק בבעלות. הוא זן מושבח, ויש עליו זכויות מטפחים, עם פטנט רשום בארה"ב". הוא מציין כי "בארה"ב פועלת שחקנית מרכזית שמגדלת גם היא מוצר שמבוסס על זן של הצמח, והמוצרים שלה נמכרים בשלב זה בתור אבקה" .

עוד כתבות

חילוץ הפצועים מבית הכנסת בגבעת זאב / צילום: Reuters, RONEN ZVULUN

"כל המבנים הזמניים הם קטסטרופה שנועדה לפורענות"

קריסת הטריבונות בבית הכנסת בערב שבועות היא רק חוליה אחת בשרשרת של מבנים זמניים שלא עמדו בעומס: גשר המכבייה, גשר התאורה בהר הרצל, האסון ההמוני בהר מירון ● "מדינת ישראל עסוקה כל הזמן בסדר יום ולא משקיעה בתשתיות של רגולציה בתחום הבנייה"

הפעלת בניין אלג'לאא בעזה / צילום: Associated Press, Mahmud Hams

גינויים להריסת מגדל התקשורת בעזה; נשיא "AP": מזועזע ונחרד

צה"ל הרס את בניין אלג'לאא, שבו שכנו משרדים רבים של כלי תקשורת זרים ● כלי התקשורת באירופה סיקרו בהרחבה את הריסת הבניין

שי וינינגר ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: שלומי יוסף

מה הפיל את מניית למונייד השבוע ומי החברה שעשתה אקזיט אחרי 22 שנה?

האקזיטים חוזרים במלוא המרץ להייטק הישראלי אחרי השפל של שנת 2020 ● וגם למה פתאום יותר ויותר אפליקציות מוכנות לצאת למרד נגד אפל?● סיכום השבוע שהיה בהייטק

ביל ומלינדה גייטס / צילום: Reuters

הפרישה הכפויה ממיקרוסופט, קשר בלתי הולם עם עובדת וג׳פרי אפשטיין: ביל גייטס הולך ומסתבך

הוול סטריט ג׳ורנל מדווח כי ברקע פרישתו של גייטס מדירקטוריון החברה שייסד עומדת בדיקה אודות קשר ״בלתי הולם״ שקיים עם עובדת ● הניו יורק טיימס מדווח על קשרים נוספים שעומדים ברקע ההודעה האחרונה על גירושיו מאשתו מלינדה, לרבות חברותו עם עבריין המין והפדופיל ג׳פרי אפשטיין

תשלום בכרטיס אשראי / אילוסטרציה: Shutterstock, Jacob Lund

חוב האשראי של האמריקאים ממשיך לרדת. הבנקים על הקצה

אמריקאים משלמים את חובות כרטיסי האשראי שלהם בקצב הכי מהיר מזה שנים ● הבנקים מגיבים בהצעות נדיבות וכללי אשראי קלים יותר

אוניית אודיסי אוף דה סי בנמל חיפה / צילום: נמל חיפה

רויאל קריביאן הודיעה על ביטול הקרוזים שתוכננו מישראל

חברת הקרוזים הציבה בנמל חיפה את האונייה הכי חדשה שלה בכוונה להפעיל מסלולי קרוזים בקיץ ● עונת ההפלגה צפויה להתבטל בשל ההסלמה הביטחונית

תומכי לגליזציה של קנאביס בקונטיקט

הקנאביס הופך לתאגידי: לוביסטים ואיגודים מבקשים לעצב את תעשיית המריחואנה

השדלנות על מדיניות המריחואנה הפדרלית עלתה ברבעון הראשון של 2021, כשבנקים וחברות טבק ואלכוהול התחילו לומר את דברם

אבי צבי, מנכ"ל פרטנר המיועד / צילום: אודי פורטל

מהכיס של המנויים ועד לדרישות הבורד: זה מה שמחכה למנכ"ל החדש של פרטנר

הסיפור הגדול במינוי של אבי צבי לתפקיד מנכ"ל פרטנר הוא שמבלי שיאמר זאת במפורש, דירקטוריון החברה סבור שלמרות מצבה הטוב יחסית, נדרש שינוי באסטרטגיה ● לאן הולכת החברה ואיך יושפעו הצרכנים?

תשלום ביואן דיגטלי בפיילוט של ממשלת סין / צילום: Reuters, Kyodo

ישראל לא לבד: יותר מ-60 מדינות בעולם כבר בוחנות הנפקה של מטבע דיגיטלי

הבנק המרכזי הסיני מוביל מהלך שעשוי להוביל את המדינה להיות הכלכלה הגדולה הראשונה שתנפיק מטבע דיגיטלי • המדינה היחידה שכבר הנפיקה: איי הבהאמה

תקיפה אווירית ישראלית על בניין בעזה / צילום: Reuters, MOHAMMED SALEM

בכירים חוסלו, משגרים הושמדו ותשתיות טרור נהרסו; חמאס נואש ובישראל מוכנים להמשך המערכה

למרות שחמאס שואב עידוד מכניסת קטאר לתמונה, הפגיעות הקשות שספג תפסו אותו לא מוכן ● בשיחה אמש עם המצרים הוטח בהניה "אתם לא רואים איך ישראל מתנהגת? הילדים ההרוגים בעזה על הראש שלכם? לא ישארו לכם בניינים להיכנס אליהם" ● גורם מדיני בכיר בישראל אומר כי המערכה תימשך ככל הנראה עוד ימים אחדים, בגיבוי מדיני בינלאומי, וישראל תדרוש תנאים נוקשים בהמשך

נתניהו בדיון בקריה / צילום: חיים צח לע"מ

רה"מ נתניהו: המערכה ממשיכה בכל העוצמה, זה עוד ייקח זמן

שעות בודדות לאחר שישיבת הקבינט הסתיימה בלי אזכור של הפסקת אש, רה"מ נתניהו הצהיר בקריה כי המבצע יימשך ככל שיידרש ● לפי שר הביטחון גנץ, מטרות המבצע הן השגת שקט לטווח ארוך, גריעת יכולות אסטרטגיות, וחיזוק גורמים מתונים ● הרמטכ"ל כוכבי: "חמאס לא קרא אותנו נכון"

חילוץ הפצועים מבית הכנסת בגבעת זאב / צילום: Reuters, RONEN ZVULUN

שני הרוגים וכ-184 פצועים בקריסת טריבונה בבית כנסת בגבעת זאב

במהלך תפילת ערב חג השבועות קרס מבנה בבית כנסת בגבעת זאב ● גבר בשנות ה-40 לחייו וילד כבן 12 נהרגו ● ראש מועצת גבעת זאב טען כי אנשיו התריעו על הסכנה אך "המשטרה אמרה שהיא מסירה אחריות" ● מפקד שירותי הכבאות וההצלה: "אף אחד לא נתן אישור לקיום האירוע, הבניין בבנייה" ● ניצב דורון תורג'מן: "יהיו עצורים"

החיסון יהיה כנראה זמין בקרוב למי שמעוניין בכך / צילום: Shutterstock, Treecha

משרד הבריאות צפוי לאשר חיסון בני נוער לקורונה

רוב אנשי צוות הטיפול במגיפות של משרד הבריאות בעד אישור חיסון בני הנוער לקורונה ● על פי ההערכות, איגוד רופאי הילדים צפוי להמליץ לחסן את כלל בני הנוער ● עשויה גם להתקבל החלטה להסיר לגמרי את מגבלות התו הירוק בבני נוער, ואולי בקרב כלל האוכלוסייה

אילון מאסק מבקר במפעל טסלה בגרמניה / צילום: Reuters, Christophe Gateau/dpa

אילון מאסק מנסה להרגיע: טסלה לא מכרה אף ביטקוין

למרות שמיד לאחר ההצהרה בטוויטר של מאסק, הערך של הביטקוין עלה, זמן קצר לאחר מכן הוא חזר לרדת

תחנת הכוח בעזה, טרם סבב הלחימה הנוכחי / צילום: Reuters, MOHAMMED SALEM

האם ישראל באמת אחראית למצב ההומניטרי בעזה?

לדעתי צריך לרענן את הכלים המשפטיים ולהפסיק את אספקת החשמל והדלק לעזה ● מהניסיון הרב שלי בפרקליטות, כל עוד ארגוני הטרור משתמשים באזרחים כחומת מגן אנושית, זה גם אפשרי מבחינה משפטית וגם מידתי יותר

לנדרובר דיפנדר 90 / צילום: יח"צ

קוביית סוכר: הדיפנדר החדש נראה כמו תרגיל במיתוג אבל מסתיר איכויות של רכב שטח

לנדרובר דיפנדר מעולם לא היה כלי זול אבל המחיר של הנוכחי כבר מציב אותו בטריטוריה של רכבי שעשועים לאלפיון

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: Associated Press, Courtney Crow/New York Stock Exchange

סקטורי התקשורת וההייטק משכו את וול סטריט לנעילה שלילית

ענקית התקשורת האמריקאית AT&T תמזג את נכסי הטלוויזיה שלה עם רשת דיסקברי בעסקה בשווי 43 מיליארד דולר ● נעילה שלילית באירופה ● מחיר הביטקוין ירד לכ-45 אלף דולר ● התפוקה התעשייתית של סין עלתה ב-9.8% בהשוואה לאפריל, נתוני המכירות הקמעונאיות זינקו ב-17.7%

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, NumenaStudios

הכנסות נשיא ארה"ב ג'ו ביידן צנחו ב־40% בשנת הקמפיין

הסיבה המרכזית לירידה הדרמטית בהכנסותיו של ביידן היא ביטול הרצאות ב־2020 לטובת ההתמודדות נגד דונלאד טראמפ ● יחד עם זאת, הנשיא עדיין הרוויח מספיק כדי להיכלל בקבוצת המרוויחים והמשתכרים הגדולים בתוכנית המיסוי החדשה

נמל ליבורנו באיטליה / צילום: Reuters, Max Rossi

ועדי עובדים בנמלים באיטליה מוחים נגד העברת נשק בספינות לישראל

אונייה בבעלות "צים" מעוררת סערה באיטליה בימים האחרונים, אחרי שבמל בגנואה ובליבורנו טענו כי היא נושאת משלוח נשק לישראל וסירבו להשתתף בהטענתה ● האונייה נמצאת בדרכה לישראל וצפויה להגיע לנמל אשדוד מחר בערב

בנין כאן ירושלים / צילום: יח"צ

שינויים בהנהלת חטיבת המדיה בערבית של תאגיד השידור

אופי השינויים שייערכו בחטיבת המדיה בערבית של תאגיד השידור עדיין לא ברור, אבל בהנהלה הודיעו על מינויים זמנים חדשים • העיתונאי פיראס חאמד יעמוד בראש מחלקת החדשות, והעיתונאית רובא ורור תעמוד תנהל את כל התוכן שאינו חדשותי