גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פשיטת רגל? בני משפחתו של אליעזר פישמן צפויים לקבל כ-200 מיליון שקל ממכירת הנכס האחרון

פעילות קמעונאית של ממכר פרחים, סיגריות, ממתקים, צעצועים ועוד ייצרו אשתקד לפישמן רשתות הכנסות של יותר מ-500 מיליון שקל ● מכירת מניות החברה, שמחציתן מוחזקת בידי הבנקים הנושים, עשויה להניב לבני משפחת פישמן, המחזיקים ביתרתן, כ-200 מיליון שקל

אייל פישמן, בנו של אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף
אייל פישמן, בנו של אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

לקראת מכירתה האפשרית של חברת פישמן רשתות, נחשפים חלק מתוצאותיה הכספיות ונתוני הפעילות של החברה - הנכס המשמעותי האחרון הנמצא על המדף במסגרת הליך פשיטת הרגל של מייסד הפעילות, אליעזר פישמן. לפי ההערכות, התמורה עבור 50% עד 100% ממניות פישמן רשתות העומדות למכירה תשקף שווי חברה של 450-350 מיליון שקל, והליך המימוש צפוי לארוך מספר חודשים.   

נתוני החברות שבידי פישמן רשתות שהגיעו לידי גלובס, מראים בין היתר כי למרות פשיטת הרגל של פישמן, שהוכרזה רשמית בשנת 2017 והוערכה אז כגדולה ביותר בתולדות ישראל (עם חובות בהיקף של כ-4 מיליארד שקל), בני משפחתו רחוקים מלהיות חסרי הון - והם עשויים לקבל 200 מיליון שקל ואף יותר מכספי המימוש הנוכחי (מחזיקים ב-50% ממניות פישמן רשתות).

בין הגורמים הצפויים להשתתף בהליך המכירה, שמובילה ווליו בייס מיזוגים ורכישות בראשות יאיר אפרתי, נמנים גופים מתחום הקמעונאות וקרנות השקעה בשיתוף עם גופים מוסדיים. 

הפעילויות העיקריות של פישמן רשתות כוללות את רשת הפרחים זר פור יו (ZER4U), רשתות מוצרי הצעצועים טויס אר אס והפיראט האדום, חברת כרטיס האשראי החוץ-בנקאיים פאואר קארד ופעילות בתי מרקחת ומסחר בתרופות באמצעות טלפארמה וטלפארם. פעילויות אלה יחד ייצרו לפישמן רשתות בסיכום שנת 2020 הכנסות מצרפיות המוערכות ביותר מ-500 מיליון שקל. 

 

נכס מרכזי נוסף הוא כ-25% ממניות חברת גלוברנדס, המשווקת מוצרי העישון, ממתקים וחטיפים, אשר נסחרת בבורסה בשווי שוק של כ-550 מיליון שקל. גם החזקה זו, בשווי נוכחי של 135 מיליון שקל, נכללת בין הנכסים הנמכרים תחת החברה. 

עוד בידיה של פישמן רשתות, אך לא מיועדות למכירה, החזקת כ-10% מרשת ה"עשה זאת בעצמך" הום סנטר - שתחולק כדיבידנד בעין בין הבנקים לבין משפחת פישמן, אחרי שבנק הפועלים מכר למשפחה לפני כשלוש שנים כ-90% ממניות הום סנטר תמורת כ-5 מיליון שקל בלבד.

עוד בהחזקתה, רשת חנויות ציוד הספורט מגה ספורט, הנמצאת בהליך מכירה הכפוף לאישור רשות התחרות - כך שגם פעילות זו לא תיכלל במימוש המדובר של פישמן רשתות.

ההחזר לנושים - רק 50% מתמורת המכירה

עד לאחרונה החזיק עו"ד יוסי בנקל, נאמן בית המשפט בפשיטת הרגל של פישמן, ב-55% ממניות פישמן רשתות, עם שליטה מלאה בדירקטוריון, בעוד שבני משפחתו של פישמן - הבן אייל והבנות רונית וענת, החזיקו 45%. 

עו"ד יוסי בנקל / צילום: שלומי יוסף

במסגרת הסדר גישור שנחתם אשתקד עם בני המשפחה, ויתרו הבנקים הנושים (לאומי, הפועלים, דיסקונט ומרכנתיל) על 5% ממניות פישמן רשתות לטובת המשפחה, וכן הסכימו לשנות את תקנון החברה ולהעניק למשפחה מספר שווה של דירקטורים. בהתאם, רק  50% מתמורת המכירה צפויים להגיע לידי נושיו של פישמן (לאחר מימושים קודמים של נכסיו בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל). 

מנתוני פישמן רשתות עולה כי הכנסות זר פור יו זינקו אשתקד ב-41% (כולל זכיינות) ליותר מ-100 מיליון שקל, לצד רווח גולמי זל כ-75%, המיוחס בין היתר ל"מבנה עלויות יעיל". במבט קדימה הצפי ברשת הוא לצמיחה שנתית של כ-10% בפעילות עד שנת 2023.

זר פור יו, לפי הנתונים המוצגים, היא "החברה הגדולה בישראל למכירת פרחים ומוצרים נלווים כגון שוקולד, יינות, סיגרים ומתנות", עם 31 סניפים - מהם 20 בבעלות, 6 בזכיינות ו-5 תחת הסכם שימוש בשם.

זר פור יו נוסדה בשנת 2000 ומעסיקה כ-215 עובדים, והשנה, לפי הנתונים, היא צפויה לרכוש את פעילות היבוא של מותג השוקולד פרימיום "לאונידיס", מה שלהערכת החברה יוסיף לרווח השנתי שלה עד 1 מיליון שקל.

מפילוח הכנסות זר פור יו בשנה הקודמת, עולה כי כ-40 מיליון שקל הגיעו ממכירות פרחים, כ-20 מיליון שקל ממכירות שוקולד, יותר מ-10 מיליון שקל ממכירת צמחים, והיתרה ממכירת מתנות אחרות, כלים, יין ומשקאות חריפים.

חנויות הצעצועים "היו סגורות מעל 150 ימים ב-2020" 

בפעילות רשת חנויות הצעצועים של היפרטוי, המחזיקה בזיכיון רשת טויס אר אס העולמית וברשת הפיראט האדום, נשחקו ההכנסות ב-2020 בשיעור של 15% ל-187 מיליון שקל - מגמה המיוחסת למגפת הקורונה שבעטיה חנויות הרשת "היו סגורות מעל 150 ימים בשנה זו". ב-2019 הכנסות היפרטוי הגיעו ל-226 מיליון שקל - דומה להכנסות של 223 מיליון שקל שהציגה ב-2018.

טויס אר אס, לפי הנתונים, מחזיקה כיום ב-29 חנויות ברחבי הארץ בהסכם זיכיון בתוקף עד שנת 2036, ומעסיקה כ-450 עובדים. במבט קדימה, תוכניות הצמיחה של הרשת כוללות בין היתר השקת אתר קניות באינטרנט לקראת סיום השנה הנוכחית, פתיחת רשת חנויות קטנות (Toy Box) במרכזי ערים ושכונות, ופתיחת חנות בזכיינות ברמאללה בשבועות הקרובים.

לגבי הפיראט האדום, הנתונים מעלים כי המודל העסקי שלה מבוסס על זכיינות עם תשלום חד-פעמי ועמלה ממחזור המכירות, עם תמורה שנתית ממוצעת מכל סניף המוערכת בכ-6.5 מיליון שקל.

לפיראט האדום 28 סניפים, מהם 4 בבעלות והיתרה בזכיינות, ובחברה מציינים כי לפני כשנה החל מהלך למציאת זכיינים, עם רכישה מתוכננת של 2-3 חנויות בשנה - מה שלפי הרשת "יאפשר לחנויות הוזלת עלויות משמעותית".

צמיחה בפעילות מוצרי הגיל השלישי

חברת האשראי החוץ-בנקאי פאואר קארד מציגה בסיכום 2020 הכנסות שנתיות של כ-22 מיליון שקל ורווח נקי של קרוב ל-7 מיליון שקל. זאת כשמחזור הקניות הכללי בקשר עם כרטיס אשראי זה התקרב ל-1.9 מיליארד שקל.

פאואר קארד, הפועל בשיתוף-פעולה עם חברת כאל, הוקם בשנת 2020 וכיום פועל ב-23 רשתות קמעונאיות. לפי פישמן רשתות, כ-90% מהנפקות הכרטיסים מתבצעות ברשת הום סנטר, והיא צופה צמיחה של כ-15% בפעילות הכרטיס בסיכום השנה הנוכחית, ולאחר מכן צמיחה מתונה של כ-1%-2% בשנים 2022-2023.

בפעילות טלפארמה, המציעה מוצרים לגיל השלישי, שירות מכירת קנאביס ועוד, נרשמה בסיכום שנתי עלייה של כ-8% בהכנסות, ל-174 מיליון שקל - 60% מהן ממוצרי הגיל השלישי, בעוד שבפעילות טלפארם, העוסקת בשיווק B2B של תרופות, מוצרי ספיגה ותוספי מזון למבוגרים, ההכנסות השנתיות צמחו ב-23% ל-26 מיליון שקל.

***גילוי מלא: אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בחברת גלובס פבלישר עיתונות - הבעלים של עיתון גלובס.

עוד כתבות

101 ישראלים בוחרים את המילה האהובה עליהם בעברית

השנה השנייה לפרויקט "אוצר מילים": ברשימה אפשר למצוא ערבים ויהודים, חילונים ודתיים, מנהלים ויוצרים ● אנחנו מקווים שלמילים הללו יש כוח לרפא את הכאב. נדמה שכולנו זקוקים לכך

לוד בשבוע שעבר. ברמלה השכנה לא היה עוצר / צילום: Associated Press, Heidi Levine

"נסענו לחזק חברים ברמלה ונעצרנו ע"י מפקד התחנה רק כי אנו מהשומרון"

עו"ד אריה ארבוס, תושב יהודה ושומרון, ביקש בערב יום חמישי להגיע לחזק חברים שמתגוררים ברמלה ● הוא ושני חברים שנסעו יחד איתו מצאו עצמם עצורים ומורחקים מהעיר, ויש להם טענות קשות נגד מפקד רמלה, סנ"צ אופיר בינדר

זירת נפילת רקטה. "מעדיפים שלא לקחת סיכון" / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich

בקורונה וגם בלחימה: כך תפסו הרשויות המקומיות את תפקידה של הממשלה

השלטון בישראל ריכוזי מאוד, אך יותר ויותר ראשי ערים לוקחים פיקוד • האוטונומיה של הרשויות בלטה בחינוך ובמגפת הקורונה, וכעת גם בניהול אוכלוסייה תחת מתקפת רקטות • זה לא מקרי שזה קורה כשאמון הציבור ברשויות יותר גבוה מבממשלה

יירוט טילים מעל שמי אשקלון / צילום: Reuters, Amir Cohen

ראש חטיבת החדשנות בצה"ל: "אסור לנו ליפול למארב מהעתיד"

ישראל צריכה להפיק את הלקח ממערך הטילים המדויק שסין בנתה כדי לפגוע בצבא האמריקאי ● בראיון ראשון ובלעדי, שנערך טרום המערכה בעזה, אומר ראש חטיבת החדשנות בצה"ל: "אנחנו לא מתנהלים בפרנואידיות, אלא עושים עבודה מודיעינית. האויב לא מחכה במקום, הוא מתקדם"

הפגנה נגד ישראל בברלין / צילום: Associated Press, Michael Sohn

הפגנות נגד ישראל ברחבי אירופה; עימותים עם המשטרה בפריז ובברלין

הפגנות פרו-פלסטיניות התקיימו היום ברחבי הערים הגדולות באירופה, בהם פריז, ברלין, לונדון ומדריד ● חלק מההפגנות פוזרו אחרי שעברו על תקנות הקורונה

קבלת פנים בשדה התעופה למשלחת איחוד האמירויות, במעמד רה"מ נתניהו. מבצע צבאי ראשון על רקע הסכמי השלום / צילום: עמוס בן גרשום - לע"מ

ברצועת עזה יכולים להתחיל להיפרד לשלום מהתקוות לסיוע כלכלי מהאמירויות

בחודשים האחרונים היו שיחות בין בכירים באיחוד האמירויות, גורמים פלסטינים ובינלאומיים, לקידום פרויקטים של תשתית עבור הפלסטינים ובעיקר בעזה, בידיעת ישראל ● גורם מהאמירויות: "אם חמאס לא יתחייב לשקט מוחלט, הוא דן את תושבי הרצועה להמשך חיי הסבל"

ביל ומלינדה גייטס / צילום: Reuters

הפרישה הכפויה ממיקרוסופט, קשר בלתי הולם עם עובדת וג׳פרי אפשטיין: ביל גייטס הולך ומסתבך

הוול סטריט ג׳ורנל מדווח כי ברקע פרישתו של גייטס מדירקטוריון החברה שייסד עומדת בדיקה אודות קשר ״בלתי הולם״ שקיים עם עובדת ● הניו יורק טיימס מדווח על קשרים נוספים שעומדים ברקע ההודעה האחרונה על גירושיו מאשתו מלינדה, לרבות חברותו עם עבריין המין והפדופיל ג׳פרי אפשטיין

שדה של צבעונים בהולנד / צילום: Shutterstock, Olena Z

איך תוכלו לזהות בועה: מצבעונים הולנדיים ועד מניות אינטרנט

הרבה לפני ה־SPACs וה־NFTs, משקיעים נהרו אחרי הכול - מפקעות של צבעונים ועד אתר Pets.com ● מה שמראה ההיסטוריה היא שפינה חדשנית של עולם הכספים, עשויה להפוך לטירוף המושך רמאים וגורם למשקיעים קטנים להימחק

אלון מאסק / צילום: Associated Press, Hannibal Hanschke

הביטקוין נפל לאחר שמאסק רמז כי טסלה תמכור את אחזקותיה במטבע הדיגיטלי

מנכ"ל טסלה רמז בהתכתבות בטוויטר כי החברה מכרה, או עשויה למכור, את שאר הביטקוין שברשותה ● הביטקוין נפל בעקבות הציוצים הללו, ונסחר מוקדם יותר במחיר של 42 אלף דולר לפני שהחל להתאושש ● לפני ימים ספורים אמר מאסק כי החברה מתכננת להחזיק בביטקוין שברשותה ובכוונתה להשתמש בו בעתיד, כשהכרייה תהפוך לאנרגיה בת קיימא יותר

טים קוק ומארק צוקרברג / צילום: AP

במשך 13 שנה הן צייתו לכללים של אפל. עכשיו הגיע הזמן למרד

הכנסות אפל מעמלות על אפליקציות רק עולות והגיעו לפי הערכות ל-22 מיליארד דולר אשתקד • אחרי שנים של פחד, ועמלה של 30% מההכנסות, יותר ויותר אפליקציות מוכנות לצאת למלחמה מול הענקית, בבית משפט או דרך הרגולציה

טראמפ, נתניהו ומודי. העתיקו את כובד משקלם ממצעים ומרעיונות אל פולחן אישיות / צילום: Shutterstock

ממנהיגות פוליטית לפולחן אישיות: בארה"ב, הודו וישראל הפוליטיקה נזנחת לטובת הכריזמה

ארגונים פוליטיים אשר נהגו לנהל מאבק פחות או יותר רציונלי על שלטון ועל השפעה, העתיקו את כובד המשקל שלהם ממצעים ומרעיונות אל פולחן אישיות

הפגנה בעוד סולידריות יהודית-ערבית בצומת משאבים / צילום: ניתאי פרץ

במגזר העסקי מאמינים: הדרך חזרה לנורמליות עוברת בעסקים

במפגש של ארגון "קפיטליזם קשוב", ביקשו אנשי עסקים בכירים להציג את הדו-קיום במגזר העסקי וכיצד הוא יכול להוות גשר בין חלקי החברה השונים ● יואל חשין, יו"ר ובעלים של קבוצת 2B: "לא לתת למצב הביטחוני לדרדר את העסקים" ● ג'וליה זהר, מנכ"לית טחינה אל-ארז: היחסים הטובים בין העובדים הם הדרך לעסק בריא"

הפגנה בעוד סולידריות יהודית-ערבית בצומת משאבים / צילום: ניתאי פרץ

"כולנו משלמים את מחיר השנאה": מיזמים בעד סולידריות ברחבי המדינה

שיתופי פעולה של ראשי רשויות ערבים ויהודים, מפגשי אונליין וצעדות שקטות הם רק חלק מהמיזמים הקוראים להפסקת האלימות וחיזוק הדו-קיום שמתגבשים ברחבי הארץ

המהומות בצפון / צילום: דוברות המשטרה

אידיליה יהודית ערבית מעולם לא שררה פה, אבל היה רמז שדברים יכולים להיות אחרת. עד השבוע

כל-כך הרבה צעדים קטנים נעשו בכיוון הנכון - צעדים צולעים, מהוססים, אבל בכיוון הנכון ● עכשיו צריך להתחיל הכול מהתחלה, רק ממקום יותר נמוך

תשלום בכרטיס אשראי / אילוסטרציה: Shutterstock, Jacob Lund

חוב האשראי של האמריקאים ממשיך לרדת. הבנקים על הקצה

אמריקאים משלמים את חובות כרטיסי האשראי שלהם בקצב הכי מהיר מזה שנים ● הבנקים מגיבים בהצעות נדיבות וכללי אשראי קלים יותר

הרוגים ופצועים פצועים בקריסת טריבונה בבית כנסת בגבעת זאב / צילום: דוברות המשטרה

כולם התריעו - ולא מנעו: ההודעות וגלגול האחריות לפני הקריסה בגבעת זאב

במשטרת ישראל טוענים כי ערכו פגישות עם אנשי מועצת גבעת זאב והתריעו בפני קיום האירוע, בו נהרגו שני בני אדם ונפצעו כ-184, בעוד ראשי המועצה המקומית טוענים ההפך ● מערך כיבוי והצלה חשפו מכתב ששלחו בו הביעו התנגדות לקיום האירוע בבית כנסת, שבנייתו טרם הושלמה

תותח של צה"ל יורה לעבר עזה / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הפסקת האש מתקרבת? אלו האתגרים שעומדים בדרך

לאחר שצה"ל הגיע לשורה של הישגים משמעותיים, בכירים מעריכים כי הפסקת אש זמנית תתרחש בתוך יומיים-שלושה ● בחמאס דורשים נסיגה ממסגד אל אקצא וביטול פינוי המשפחות משיח' ג'ראח ואילו בישראל עשויים לדרוש את החזרת השבויים והנעדרים ● מועצת הביטחון של האו"ם, שתתכנס מחר, צפויה להגביר את הלחץ לרגיעה

 

יד שנייה אבל חדשה מקבלן: בכמה נמכרה דירת 5 חדרים בגבעתיים?

דירת 5 חדרים, ועדיין ללא מטבח, בפרויקט הריסה ובנייה בגבעתיים, נמכרה ב-4.2 מיליון שקל ● ואיזה עוד עסקאות נחתמו השבוע?

אוניית אודיסי אוף דה סי בנמל חיפה / צילום: נמל חיפה

רויאל קריביאן הודיעה על ביטול הקרוזים שתוכננו מישראל

חברת הקרוזים הציבה בנמל חיפה את האונייה הכי חדשה שלה בכוונה להפעיל מסלולי קרוזים בקיץ ● עונת ההפלגה צפויה להתבטל בשל ההסלמה הביטחונית

החיסון יהיה כנראה זמין בקרוב למי שמעוניין בכך / צילום: Shutterstock, Treecha

משרד הבריאות צפוי לאשר חיסון בני נוער לקורונה

רוב אנשי צוות הטיפול במגיפות של משרד הבריאות בעד אישור חיסון בני הנוער לקורונה ● על פי ההערכות, איגוד רופאי הילדים צפוי להמליץ לחסן את כלל בני הנוער ● עשויה גם להתקבל החלטה להסיר לגמרי את מגבלות התו הירוק בבני נוער, ואולי בקרב כלל האוכלוסייה