גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקורונה הורידה את הכלכלה על הברכיים, אז למה שכר המנכ"לים המשיך לעלות

חבילות הפיצוי של מנכ"לים ל-2020 נמצאות על המסלול לשבור שיאים אפילו בזמן שבעלי המניות הביעו חוסר שביעות רצון מחלק מההסדרים

שכר הבכירים / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
שכר הבכירים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בעוד ששנת 2020 הייתה שנה של תהפוכות היסטוריות בחברות, שבה אנשים רבים איבדו את מקום עבודתם ומנהלים התמודדו עם אתגרים חסרי תקדים, דווקא שכר המנכ"לים זינק. השכר החציוני שקיבלו מנהלים של יותר מ-300 חברות אמריקאיות ציבוריות הגיע ל-13.7 מיליארד דולר בשנה שעברה, לעומת 12.8 מיליארד דולר באותן חברות רק שנה קודם לכן, כך על פי אנליסטים של וול סטריט ג'ורנל.

ב-2020 השכר המשיך לטפס באותו הזמן שחלק מהחברות שינו את מבנה התגמולים שלהן בתגובה למגפת הקורונה והפגיעה הכלכלית שהתלוותה אליה. קיצוצי שכר שהמנכ"לים לקחו על עצמם בתחילת המשבר לא השפיעו הרבה על השורה התחתונה: העליות בשוק המניות הגדילו את הסכומים שמנהלים לקחו הביתה, כי הרבה מהפיצוי שלהם מגיע בצורת ניירות ערך.

במקרים מסוימים, משקיעים התנגדו לשינוי צורת תשלום השכר בהצבעות השנתיות ובכך הגדילו את הלחץ על חברי הדירקטוריון בחברות. עונת הישיבות השנתיות רק החלה: 80% מהחברות במדד 500 S&P עדיין צריכות להצביע, לפי נתוני חברת Equilar. בעלי מניות כבר הצביעו נגד סידורי השכר בכ-12 חברות גדולות, כולל סטארבקס.

"אני לא חושב שאי פעם היה משהו דומה לזה מבחינת היקף השינויים שראינו בתוכניות התמריצים והתגמולים בזמן המגפה", אמר שון ביסמן, יועץ לענייני ממשל ומשילות תאגידית בחברה Compnesation Advisory Partners מניו יורק.

על פי הניתוח של הג'ורנל, השכר של 206 מתוך 322 המנכ"לים עלה ב-2020. העלאת השכר החציונית הגיעה לשיעור של כמעט 15%. הג'ורנל השתמש בנתונים שדיווחו החברות בדיווחים שלהן לרשויות המס, המעריכים את שווי ניירות הערך נכון ליום הדו"ח.

מנכ"לי אקסון מוביל (Exxon Mobil), ענקית הפרסומות Omnicom Group, ואינטל הרוויחו ב-2020 פחות ממה שהרוויחו ב-2019. חברות אלה הניבו תשואות לבעלי המניות - נתון המסייע להעריך את השינוי במחיר המניה ואת הדיבידנדים - בין מינוס 36% למינוס 15% ב-2020.

בחלק מהחברות שנפגעו בקורונה, זינקו ההטבות שקיבלו המנהלים. בחברת Norwegian Cruise Line, שרשמה הפסד של 4 מיליארד דולר ב-2020 אחרי שההפלגות הופסקו והכנסותיה ירדו ב-80%, שכרו של המנכ"ל, פרנק דל ריו, הוכפל והגיע ל-36.4 מיליון דולר. זאת באופן חלקי גם בגלל בונוסים הקשורים להארכת חוזהו בשלוש שנים, כך על פי דיווח של החברה.

דובר של החברה אמר ששכרו של דל ריו כלל סכומים הקשורים להשפעות המגפה, החלטה אמריקאית לעצור נסיעות לקובה והארכה של הסכם ההעסקה: "אנו מאמינים שהשינויים האלה היו לטובת החברה והבטיחו את ההישארות של דל ריו בחברה", אמר הדובר. "צוות הניהול שלנו קיבל החלטה מהירה על מנת לקצץ בהוצאות, לשמור על מזומנים ולגייס הון. והוא מוציא עכשיו לפועל את ההחלטה להשיק מחדש את הספינות".

השכר הוא רק 10%

כשהמגפה המשיכה להתגלגל ותעשיות שלמות האטו או כמעט הפסיקו את הייצור, מנהלים רבים ויתרו על חלק או על כל המשכורת שלהם, לעתים תוך הכרזה פומבית על כך. אבל המשכורת היא לרוב פחות מ-10% מסך חבילת השכר של רוב המנכ"לים בחברות הגדולות. הבונוסים והתגמולים בצורת ניירות ערך, שמרכיבים את רוב חבילות השכר, נותרו גבוהים.

חבילות השכר הגדולות ביותר שדווח עליהן עד כה היו אצל מנהלים שקיבלו תגמולים מיוחדים במניות במהלך המשבר. צ'אד ריצ'יסון, מייסד ומנכ"ל חברת Paycom, קיבל חבילת פיצוי שהחברה העריכה ב-211 מיליון דולר, כולל מניות מוגבלות. לארי קאלפ, מנכ"ל ג'נרל אלקטריק, קיבל חבילת שכר של 73.2 מיליון דולר, הקשורה להארכת חוזה ליעדי ביצוע חדשים.

בחברת Aramark, המספקת קייטרינג ובגדי עבודה למוסדות, חבר המנהלים הקפיץ את תשלומי התמריצים השנתיים לבכירים ל-40% לעומת 10% שהוכתבו על ידי נוסחאות השכר. החברה נתנה גם מענק חד פעמי באופציות ושינתה את יעדי הביצוע לבונוסים לשלוש שנים, שנקבע בשנת 2018.

עבור המנכ"ל ג'ון זילמר, 2020 הביאה 27.1 מיליון דולר, לעומת קרוב ל-11 מיליון דולר לפני השינויים. זילנר ויתר על 25% ממשכורת הבסיס שלו, בגובה 1.3 מיליון דולר, מתחילת אפריל עד תחילת אוקטובר.

בהצהרת הפרוקסי, הודיעה חברת ארמארק שיש כמה שינויים שנועדו לשמור על כך שמנהלים ועובדים יקבלו פיצוי במניות ולהכרה ב"נסיבות יוצאות הדופן" של המגפה. החברה אמרה שבכירים לא מצופים לקבל תגמולים בצורת ניירות ערך ב-2021, והאופציות הנוספות יהיו שוות משהו רק אם מחיר המניות יעלה. ארמארק לא הגיבה לבקשות תגובה.

רוב החברות לא שינו תוכניות תמריצים שנתיות או לטווח ארוך, אבל אלה שהוכו על ידי המגפה היו יותר צפויות לעשות כן, כך מצאה חברת הייעוץ Pay Governance בניתוח של דיווחי פרוקסי מוקדמים של חברות 1500 S&P. כשהדירקטריון התערב על מנת לשנות את הבונוסים המחושבים, הם לרוב העלו אותם ולא הורידו אותם, כך מצאה החברה.

"המשקיעים אינם מרוצים"

"ראינו עלייה משמעותית בדברים שלרוב גורמים למשקיעים לחשוש", אמר ג'וליאן חמוד, מנהל בכיר בנושא מחקר פיצוי בכירים בחברה Glass Lewis & Co., חברת ייעוץ פרוקסי. הוא אמר שהמשקיעים אינם מרוצים מכך שחברי מנהלים נותנים למנהלים בונוסים על מנת לשמרם בתפקיד וגם עקב שינויים אחרים בתוכניות שכר של בכירים, שקרו בעקבות מגפת הקורונה.

בחודש שעבר, משקיעים בחברה לייצור חלקי מטוסים TransDigm Group הצביעו ברוב של 57% נגד תכניות השכר של החברה. ב-TransDigm רצו לתת תגמולים על אופציות לגבי השנה הפיסקלית על אף שיעדי הביצועים לא הושגו.

בדיווח הפרוקסי, הודיעה TransDigm שדירקטורים הגיעו למסקנה שיעדי הביצועים השנתיים המוגדרים אינם בני השגה, ואמרו שאם לא ייעשה שינוי, חלק מהעובדים ייפגעו, בגלל שהחברה נותנת בונוסים בניירות ערך רק כל שנה שנייה.

מנהלים בחברה גם ויתרו על שכרם, כולל המנכ"ל קווין שטיין שוויתר על 1.08 מיליון דולר בבונוס במזומן ועל 117 אלף דולר במשכורת. בסך הכל, שטיין קיבל 22.1 מיליון דולר בפיצוי ב-2020, לעומת 13.1 מיליון דולר בשנה הקודמת. בחברה אמר שהוא לא הרוויח מהשינוי בתשלום באופציות שנעשה ב-2020.

"תוכניות הפיצוי לבכירים ב-TransDigm, יחד עם החלטת חבר הנאמנים להעניק אופציות ב-2020, נועדו לתמרץ מנהיגים לפעול כמו בעלי עסקים וליישר את האינטרס שלהם עם בעלי המניות לטווח הארוך", אמרה ג'יימי סטמן, מנהלת קשרי משקיעים בחברה.

בערך אחת מכל 6 חברות המנהלות הצבעות מאז 1 בספטמבר קיבלו פחות מ-70% תמיכה בהצבעות לגבי שכר בכירים, כך לפי ניתוח של חברות S&P 500 שערכה חברת Aquilar. בין החברות האלה בשנה שעברה, לעומת זאת, רק באחת מכל 12 נתקל חבר המנהלים בהתנגדות עזה.

אם כי מדובר רק בהתייעצות עם בעלי המניות, תוצאות גרועות בהצבעות על שכר בכירים גורמות לעתים קרובות לחברי מנהלים לשנות את חבילות הפיצוי - או לשנות אותן ודברים נוספים. כרבע מחברי המנהלים מחליפים את האדם שבראש וועדת השכר בחברה וכמעט חצי מהן מחליפות לפחות אחד מחברי הוועדה אחרי שהחברות מפסידות בהצבעה, כך מצאו בחברת הייעוץ Willis Towers Watson.

השגת תמיכה של 70% עד 80% בלבד מצד בעלי מניות בחבילת פיצוי היא מטרידה, אמר דון דלבס, מנהל לנושא שכר בכירים בחברת Willis Towers Watson. "מתחת ל-70%, הם רואים בזה כמעט כשלון".

עוד כתבות

חנות אאוטלט של נייקי בבילו סנטר / צילום: יח"צ

תשקיף ריטיילורס מגלה: חנויות נייקי מספקות מעל מחצית ההכנסות ו-65% מהרווח התפעולי

חברת מותגי הספורט מקבוצת פוקס תגייס 400-500 מיליון שקל בהנפקה, לפי שווי של 1.5-1.8 מיליארד שקל ● לאומי פרטנרס ימכור בהנפקה מניות בעד 100 מיליון שקל ● תוצאות החברה מלמדות על המשך הצמיחה גם בשנת הקורונה

חיים פייגלין / צילום: שלומי יוסף

עכשיו באים? כלל ביטוח רוכשת מניות צמח המרמן לאחר זינוק שנתי של 150%

קבוצת הביטוח תרכוש כ-10% ממניות חברת הנדל"ן תמורת 50 מיליון שקל ● בעבר סיכמה על השקעה של מאות מיליוני שקלים בפרויקט של צמח המרמן בגבעתיים

מתחם אפולוניה / צילום: בר - אל

פסיקה דרמטית של העליון: תוכנית שכונת הענק באפולוניה תוחזר לשולחן המתכננים

התוכנית, שמקדמת בניית אלפי יח"ד במתחם אפולוניה, ליד הרצליה, נתקלה בביקורת על כך שאינה מתמודדת עם זיהום הקרקע ● בית המשפט העליון קבע היום כי "בחינת התשתית העובדתית הייתה חסרה" ● הוותמ"ל: "נכון יהיה להחזיר את התוכנית לדיון מחודש"

רביב צולר / צילום: שלומי יוסף

דוחות חזקים לאיי.סי.אל: קפיצה של 125% ברווח הנקי ברבעון

החברה דיווחה הבוקר כי הכנסותיה ברבעון הראשון של 2021 הסתכמו ב-1.51 מיליארד דולר, צמיחה של 14% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ● תחלק דיבידנד של כ-67 מיליון דולר

פקק בנתיבי איילון, ת"א / צילום: איל יצהר

חוצה ישראל מגייסת את משרד גיתם BBDO להרגעת נהגים עצבנים

היקף התקציב של חוצי ישראל מוערך בכ-3-4 מיליון שקל ● וגם: שמוליק אנצ'ל מונה למנכ"ל ריקושט ● מינויים ואירועים

נתב"ג ריק / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

אירופה נפתחת: האיחוד צירף את ישראל לרשימת המדינות הירוקות

משמעות ההחלטה היא שאזרחים ישראלים יורשו בקרוב להיכנס למדינות האיחוד האירופי גם למטרות תיירות ● המדינות באיחוד יכולות להחליט בעצמן אם לאמץ או לדחות את ההחלטה, והנציבות קוראת להסרה הדרגתית של המגבלות על המדינות הירוקות

רועי הסל, מנכ"ל Adika / צילום: יח"צ

מנכ"ל עדיקה עוזב את תפקידו אחרי שנה

אריאל אלפסי מונה לממלא מקום המנכ"ל ויחליף את רועי הסל, שמסיים את תפקידו כמנכ"ל עדיקה ● אייל גרינברג, דירקטור בחברה, מונה לראש ועדה אקזקוטיבית שתלווה את החברה עד למינוי מנכ"ל קבוע ● מהחברה נמסר: "משימתו המרכזית של מר הסל היתה לייצב את החברה ולגייס צוות ניהולי חזק ומנוסה. משימה זו הושלמה בהצלחה זה מכבר"

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock, Perry McLeod

כרוניקה של חוסר אמון: האם ממשל ביידן יכול באמת לוותר על הפטנט של חיסוני הקורונה

הדברים מגיעים יום אחרי פרסום הדוח הרבעוני של פייזר שבו תחזיות גבוהות מאוד להכנסות מהחיסון, לאורך זמן ● מודרנה צפויה לדווח הלילה ● הפתרון עשוי להיות מתן רישיונות רשמיים ליצרנים נוספים

נתניהו (מימין) ואולמרט./ צילום: מוטי מילרוד

משפחת נתניהו תובעת את אהוד אולמרט: "התבטאות מסוכנת"

ראש הממשלה, רעייתו ובנו יאיר הגישו כתב תביעה נגד אולמרט, לאחר שזה טען ששלושתם חולי נפש ● בכתב התביעה נטען כי "במקום להשלים עם המציאות, החל אולמרט לעסוק באופן אובססיבי וסדרתי בהכפשות זדוניות ומרושעות"● משפחת נתניהו תובעת את אולמרט בסכום כולל של 837 אלף שקלים

אוסנת מארק / צילום: שלומי יוסף

אל תדאגו לאוסנת מארק: בליכוד מארגנים שכר לח"כים לשעבר

מאי גולן, אריאל קלנר ואוסנת מארק לא הצליחו להתברג לתוך הכנסת ה-22, אבל מפלגת הליכוד המשיכה לשלם להם ואף דאגה להם לרכב ● יו"ר ועדת הכספים ויו"ר ועדת הביקורת במפלגה דורשים לעצור לאלתר את התשלומים החריגים מקופת הליכוד

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

ת"א ננעלה בירידות; מדד ת"א 90 איבד 1%, ביוליין צנחה ב-20%

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בירידות על רקע עונת הדוחות ועדכון המדדים ● איי.סי.אל הציגה עלייה של 125% ברווח הרבעוני ● אורמת דיווחה על הכנסות של כ-166 מיליון דולר ברבעון הראשון, ורווח של 42 סנט למניה, ב-6 סנט מעל צפי האנליסטים

ביטקוין / צילום: Shutterstock

הביטקוין שובר שיאים: מה צריך לדעת לפני שמממשים

הזינוק בשווי של מטבעות דיגיטליים מוביל ישראליים רבים לממש את המטבעות שברשותם ● רשות המסים סימנה את זירת הקריפטו והחלה לדרוש מפעילים בתחום מידע על הנכסים הדיגיטליים שברשותם ● עו"ד רחלי גוז-לביא עם שישה טיפים שיעזרו לכם לסחור במטבעות דיגיטליים, בלי להסתבך עם רשות המסים

פקקים באילון / צילום: תמר מצפי

כך המדינה גורמת לנו להתמכר לרכב הפרטי ולהיתקע בפקק

הנהג הישראלי חוזר לכביש, ובעיקר לפקקים ● בחודש שעבר התנועה באיילון בלבד זינקה ב-15%, ובאוצר מעריכים שאם לא יעשה דבר, בעוד עשור העלות למשק בשל העומס בכבישים תסתכם בעשרות מיליארדים ● אז למה המדינה עושה הכל כדי שנתמכר לרכב הפרטי ונתקע בפקק?  האזינו

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד ושרת התחבורה מירי רגב / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

"תגידו שלום לפנקס הכחול": מירי רגב הבטיחה לדאוג להסתדרות, וקיימה

שרת התחבורה הייתה יכולה להילחם בוועדים הגדולים בנמלים, אך במקום זה העדיפה להרוויח את תמיכתה הפוליטית של קבוצת הלחץ החזקה ביותר ● התוצאה: לא מגייסים עובדים זמניים, והסחורות תקועות בפקק בים ● בעיני, עדיף היה שתעשה "דיל" עם בוחריה

נועה קולר ואורי לייזרוביץ' בפרסומת לדנונה. החיבה עושה את שלה / צילום: יוטיוב

הציבור מעדיף חביבות ועקביות; הסלבס לבדם לא עושים את העבודה

הפרסומת הזכורה ביותר השבוע בדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה, היא  למזגן טורנדו ● הפרסומת האהובה (והקצרצרה) ביותר, היא לדנונה שטראוס ● הציבור, מתברר, איבד עניין במגפה

מועדון זאפה תל אביב / צילום: אביב חופי

ההופעות חזרו לזאפה. הכסף על כרטיסים שבוטלו - עדיין לא

השבוע ידון ביהמ"ש המחוזי בת"א, בבקשה לתביעה ייצוגית על חוב בסך 50 מיליון שקל מצד מועדון ההופעות לצרכנים • בזאפה טוענים שהסכום נמוך בהרבה ועומד כרגע על 6 מיליון שקל בלבד, אך הצרכנים מלינים בעיקר על השירות

אנשים בגרמניה מחכים בתור כדי לקבל את החיסון של מודרנה / צילום: Associated Press, Martin Meissner

מאפס ל-1.9 מיליארד דולר: חיסון הקורונה הזניק את הכנסות מודרנה

הכנסות החברה ברבעון הראשון של השנה עמדו על 1.9 מיליארד דולר, כש-1.7 מיליארד מתוכם מיוחסים לחיסונים לקורונה שפיתחה החברה ● המניה יורדת במסחר המוקדם ב-8% בשל החשש שהפטנט יופקע על ידי הרשויות

תפוצת העצים בערים ובשכונות בארה"ב תלויה מאוד בגזע, במעמד ובגובה השכר של התושבים / צילום: Shutterstock, Lidiane Miotto

מה מסתתר עמוק מתחת לאדמה בארה"ב? רמז: לא מה שחשבתם

ממחקר חדש, והמקיף ביותר שנעשה בתחומו, עולה כי חוסר השוויון באמריקה מושרש עמוק בשורשי העצים ● מהמחקר עולה כי ב-92% מהשכונות בעלות הכנסה נמוכה יש כיסוי עצים קטן יותר וטמפרטורות גבוהות יותר ● ההשלכות הן עצומות: אוויר מזוהם, בריאות פיזית ומנטלית לקויה, וגם פוטנציאל גבוה יותר לאלימות

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף, גלובס

חוקרים מהמכון הטכנולוגי בחולון בדקו: האם פייסבוק מצמצמת חשיפה של ימנים

לאחר תלונות רבות של אנשי ימין, צוות מחקר מהמכון הטכנולוגי בחולון החליט לבחון האם פייסבוק אכן מצמצמת חשיפה לכותבים מהצד הימני של המפה הפוליטית ● הממצאים: ירידה מובהקת בכמות גדולה יותר בחשיפת ימנים, אך גם ירידה כללית בחשיפה בתחילת 2021 לשני הצדדים ● ביקורת תקשורת

רכבי יונדאי באולם תצוגה בדרום קוריאה / צילום: Reuters, Kim Hong-Ji

ישראל ודרום קוריאה צפויות לחתום בשבוע הבא על הסכם סחר משותף: מה יקרה למחירי קיה ויונדאי?

השרים עמיר פרץ וגבי אשכנזי עתידים לטוס לדרום קוריאה ולהיפגש עם בכירי הממשל והסחר הקוריאנים לרגל החתימה ● אחת ההשפעות המרכזיות בתחום הייבוא צפויה להיות ביטול מכסים על מכוניות שמיוצרות בדרום קוריאה ומיוצאות לישראל