גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"בשנה האחרונה אושפזו למעלה מאלף ילדים שנדבקו בקורונה"

פרופ' צחי גרוסמן, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים: "בשנה האחרונה אושפזו יותר מאלף ילדים שנדבקו בקורונה, 150 מהם בטיפול נמרץ, וגם במרפאות אנחנו רואים את העלייה בתחלואה"

פרופ’ צחי גרוסמן. יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים / צילום: איל יצהר
פרופ’ צחי גרוסמן. יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים / צילום: איל יצהר

אישי: בן 63, נשוי, אב לארבעה וסב לשמונה, גר בת"א

מקצועי: יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים

אני: תאב ידע, בעל ראש מחקרי ונטייה לשלמות מקצועית

משפחה: של אבא הגיעו בשנות ה-20 של המאה הקודמת מאוקראינה. סבא פתח חנות בת"א ואבא ושני אחיו, שהיו בגילאי העשרה המאוחרים, התחילו לעבוד כפועלי בניין והקימו את חברת הבנייה "האחים גרוסמן", שהפכה ל-"ק. ב.ק. גרוסמן", שבנו את ת"א.

אמא עלתה לבד מפולין ב-1938 במסגרת תנועת הנוער בני עקיבא דקה לפני המלחמה והשאירה את משפחתה מאחור, הוריה נספו ורק חלק מאחיותיה הגיעו לארץ. כל חייה סבלה מרגשות אשם, למה ה' בחר להשאיר אותה בחיים. אחרי כמה שנים בקיבוץ עין הנציב עברה לת"א, שם פגשה את אבא.

ילדות: שדרות ח"ן בת"א, במשפחה דתית אמידה. למדתי בתיכון צייטלין הדתי, הייתי פעיל בבני עקיבא וקראתי הרבה ספרים. בגיל העשרה התחיל להבשיל בי הרצון להיות רופא, בעקבות קרוב משפחה שניהל מחלקה פנימית באיכילוב.

נועה: אשתי, שופטת בבית המשפט המחוזי בת"א. היא עשתה שירות לאומי במחלקה האונקולוגית בהדסה עין כרם, וכשמישהו אמר שיש שם מישהי יפה, ארבתי לה. כשראיתי שהשמועה אמת, עשיתי את מה שהיה צריך, ומאז אנחנו יחד. יש לנו ארבעה ילדים ושמונה נכדים ואנחנו גרים בת"א.

רפואה: התקבלתי לעתודה ולמדתי באוניברסיטה העברית. בבי"ס לרפואה כבר ידעתי שאהיה רופא ילדים ואת ההתמחות עשיתי במחלקת הילדים של פרופ' צבי שפירר בבית חולים הדסה ת"א שכבר לא קיים, את הסטאז' עשיתי בלניאדו, ובהמשך פתחתי את המרפאה העצמאית שלי במכבי, שקיימת כבר למעלה מ-30 שנים ומאז אני משלב פרקטיקה ועיסוק ציבורי.

ב-1995 הקמתי את רשת המחקר של רופאי הילדים בקהילה, גוף על-קופתי שמטרתו לאפשר לרופאים בקהילה לבצע מחקרים, כי עד אז רק רופאים בבתי חולים ערכו מחקרים, והיום האפשרות הזו פתוחה לכ-600 רופאי ילדים ששותפים בחיפוש נושאי מחקר, תכנונו, פנייה לבקשת מענקים, ביצוע, ניתוח התוצאות ופרסומן.

בין היתר, הייתי גם יו"ר החברה הישראלית לרפואת ילדים ובהמשך נכנסתי לפעילות באיגוד הישראלי לרפואת ילדים שעומד מעליו, בונה את תוכניות ההתמחות ומעניק את תוארי ההתמחות ופעילויות נוספות. אני גם גזבר ארגון הרופאים העצמאיים במכבי, חבר בעמותת גושן שפועלת לשיפור בריאות הילד בקהילה, חבר במועצה הלאומית לבריאות הילד ופדיאטריה (רפואת ילדים) וחבר האקדמיה האירופית לרפואת ילדים, שם הקמתי את רשת המחקר של רופאי הילדים באירופה.

מחקרים: בין היתר, ערכתי מחקרים בתחום דלקות אוזניים ונושאים הקשורים לבריאות בקהילה, כמו חרדה ודיכאון אצל ילדים. עוד לפני הקורונה מצאנו שלאחד מכל חמישה ילדים יש בעיה פסיכו-סוציאלית, בגלל פירוד במשפחה, חרדה, דיכאון ומתח. רופא הילדים הוא סוכן הבריאות הראשי של המשפחות, וגילינו שהנושאים האלה לא עולים מספיק במהלך המפגש עם ההורים, כי הם סבורים שזה לא שייך אליו.

הבעיה היא שההתמחות של רופאי הילדים היא בעיקר בבית החולים, כך שהחשיפה שלהם לתכנים הקהילתיים כמו בעיות רגשיות, פסיכו-סוציאליות, אלימות במשפחה ואלימות מינית, היא מינימלית. כיו"ר האיגוד לרפואת ילדים אני עוסק בשינוי תמהיל ההתמחות וחשיפה לתכנים האלה, כי זה יכול לשנות מהלך חיים של מטופל.

תקשורת רפואית: התחלתי ללמד כחבר סגל בכיר באוניברסיטת אריאל קורס בתקשורת רפואית, מונח שפירושו "קריאה" של אנשים. היכולת לתקשר ולשאול נכון, להעביר מסרים, להשתמש בשפת הגוף, נמצאת בחשיבות עליונה, בשילוב של אמפתיה ונחישות, ואני מעביר לסטודנטים את עקרונות המפגש בין הרופא לחולה.

טיפול רפואי מקוון: במהלך מחקר שערכנו במרץ 2020, שבו השתתפו 200 רופאים, שאלנו מה לדעתם יקרה ביום שאחרי המגפה, ורובם אמרו שבמקרים של בדיקות אוזניים וסטטוסקופ, הם ירצו לראות את הילדים במרפאה כדי לדייק את האבחון.

חיסוני קורונה לילדים: בשנה האחרונה אושפזו למעלה מאלף ילדים שנדבקו בקורונה, 150 מהם בטיפול נמרץ, וגם במרפאות אנחנו רואים את העלייה בתחלואה, ולכן, הוצאנו לפני חודש באיגוד נייר עמדה, שאם ה-FDA יאשר חיסוני קורונה ילדים, אנחנו בעד.

החששות הם מתופעות הלוואי בטווח הרחוק, ואנחנו טוענים שמחקרים מוכיחים שאין תופעות לוואי משמעותיות עם חיסוני שגרה, וזה מה שאנחנו צופים גם כאן. תוצאות המחקר על חיסונים לילדים מתחת לגיל 12 יתפרסמו בסביבות נובמבר 2021.

מתנגדי חיסונים: אנחנו רגילים להתמודד מול מתנגדי חיסונים שאנחנו לא רואים בהם פרטנרים ולא רוצים להעמיד אותם כשווים אלינו. הפעילות שלנו היא מול אוכלוסייה גדולה של אנשים שמושפעים מקריאה ברשת ונכנסים למצב של היסוס וספקנות. מכיוון שזו אוכלוסייה שהולכת וגדלה, אנחנו מכוונים אליה מאמצי הסברה ושכנוע.

פנאי: בקושי יש. אני איש של ספרים, בעיקר ספרי מתח, סיפורת ודרמה, ובין הדפים אני שוכח את עצמי. ומכיוון שבלילות אני כותב מאמרים, אני זקוק ל-26 שעות ביממה.

תפיסת עתיד: התחלתי לא מזמן את תפקידי כיו"ר האיגוד, ויש לי עוד ארבע שנים אינטנסיביות של עשייה. אני ממשיך לעבוד במרפאה שלי, ורואה את עצמי כאיש ציבור וכמי שפחות מתחבר לעשיית הכסף.

עוד כתבות

תחנת טעינה של טסלה / צילום: Shutterstock

בפעם השלישית בחצי שנה: טסלה מעלה מחירים בישראל

ההעלאה החדשה, בשיעור של 5%-7%, נועדה ככל הנראה לשקלל את המכס שמוטל על כלי רכב מתוצרת המפעל הסיני

גיא בן הינום / צילום: אבישג אלבז

הגיהינום הפך לגן עדן: טיולים קצרים בירושלים

"חמשוש בגיא" - סדרת סיורי הליכה קיציים בירושלים ● מתחילים ב"גבעת התנ"ך", מסיימים בגיא בן הינום

אברכים לומדים תורה - בית כנסת + תלמידי ישיבה / צילום: איל יצהר

להוריד את גיל הפטור לצעירי החברה החרדית זה צו השעה

ממשלת השינוי מביאה איתה שעת כושר שחייבים לנצל - הגיע הזמן לאפשר לצעירי החברה החרדית לצאת לשוק העבודה מוקדם ככל הניתן ● אם אנו רוצים להיות מדינה מערבית ומתקדמת בעוד 20 שנה, שילוב הגברים החרדים בשוק העבודה הוא משימתנו הקריטית ביותר

פייק ניוז בפינת קפה

פייק ניוז בפינת הקפה: איך מנהלים חרושת שמועות שקרית בארגון?

כשרכילות טבעית ולא מזיקה של שיחות מסדרון הופכת לחרושת שמועות מסוכנת ולא מדוייקת, היא עלולה להרוס אווירה ומערכות יחסים ● אבל אפשר לנהל את זה אחרת

בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

מבחן בן 12 שנה הסתיים, וזה הציון: מה קרה לדמוקרטיה הישראלית בעידן נתניהו

ממצאים של המכון הישראלי לדמוקרטיה שמתפרסמים בגלובס חושפים כי במהלך 12 שנות הקדנציה של נתניהו שמרה ישראל על מקומה בעולם בדירוג ברוב המדדים העוסקים בשחיתות ובדמוקרטיה ● מה גרם לפגיעה העיקרית בחופש העיתונות, באיזה מדדים דווקא התקדמנו ומה אומרים החוקרים על האופן שבו תופסים הישראלים את הדמוקרטיה תחת נתניהו

המנכ”לים של ממשלת השינוי / צילום: עמית בלינקוב, ויקפדיה, איל יצהר, מעיין סלע, מתן פורטנוי, ניב קנטור

הכדורגלן לשעבר והיועץ הפוליטי: הכירו את האנשים שינהלו את המדינה בשנים הקרובות

בבוקר שאחרי השבעת הממשלה ה–36, השרים החדשים החלו במלאכת איוש המנכ"לים ● מי יידרש כנראה להסכם ניגוד עניינים עם הכניסה לתפקיד, מי היה כדורגלן בעברו ואיזה שרים נחושים למנות אישה למנכ"לות?

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

החזקת ביטקוין במאזן היא חתיכת כאב ראש לרואי החשבון של טסלה וחברות אחרות

טסה וחברות אחרות המחזיקות במטבע הקריפטו ההפכפך צריכות לעתים קרובות לרשום הפחתות שווי כשערכו נופל

נפתלי בנט בהשבעה לכנסת / צילום: יוסי זמיר

בעולם אחר, הייתי המדריך של בנט בבני עקיבא

ביקום חליפי, לראש ממשלת ישראל ולי היו יכולות להיות בדיחות פרטיות שרק שנינו נבין בחדר מלא אנשים

טוויטר / צילום: Shutterstock, tanuha2001

הודו נגד טוויטר: המשטרה זימנה את ראש הרשת החברתית במדינה

גדעון סער, בטקס חילופי שרים במשרד המשפטים / צילום: דוברות משרד המשפטים

העליון נותן רוח גבית להצהרות של סער על הצורך בחיזוק זכויות חשודים

את עיקר דבריו בנאום הכניסה לתפקיד שהתקיים השבוע הקדיש סער לרצונו לצמצם את כמות כתבי האישום ולשפר את ההגנה על זכויותיהם של חשודים ונאשמים • חלפו כמה ימים ושופטי בית המשפט העליון קיבלו שתי החלטות שהקלו על מלאכתו של השר סער

חברת WIX מפרגנת למאנדיי בדרך ייחודית / צילום: באדיבות WIX

חברות ההייטק מצאו דרך חדשה ויצירתית לגייס עובדים. מי גוזר קופון בדרך?

כיצד קרה שדווקא המדיה הלא מתוחכמת של שילוט חוצות הפכה לטרנד חם בקמפיינים של חברות טכנולוגיה ישראליות? ● בענף הייעוץ והפרסום מנסים להסביר: "בסוף, המטרה של כולם זה גיוס עובדים. השלטים מעבירים גם מסר באיזה סוג ארגון מדובר, איך החברה חושבת, מה הכוח שלה"

אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

מה מתכנן ליברמן? מאחורי הקלעים של ימיו הראשונים במשרד האוצר

עם כניסתו לאוצר, משלים ליברמן מהפך מיתוגי ● הוא ממצב עצמו כממלכתי, חברתי ומכבד כלפי הדרג המקצועי ● לפי הצהרותיו, הוא לא יעלה מסים, אך גם לא יהיה סנטה קלאוס. הוא חותר להעברת תקציב ולעסקת חבילה מול ההסתדרות, מבלי להיות פזרן מדי. האם יעמוד בהבטחות? ● האזינו

פרויקט Embassy Gardens, לונדון / צילום: Reuters

מה מסתתר מתחת לבריכה השקופה בפרויקט היוקרה בלונדון?

בתמורה לאישור התוכנית, הסכימו יזמים של פרויקט מפואר בלונדון לשלם בעבור דיור בר השגה וכן פיתוח רשת תחבורה ציבורית ותשתיות חברתיות ● נוסף לדירות יהיו גם מלון ושטחי מסחר

נתב"ג היום / צילום: מיכל רז חיימוביץ

איך עשוי להיראות מתווה הכנסת התיירים מ-1 ביולי

בשלב זה אין עדיין מתווה ידוע בנוגע לכניסת תיירים לישראל, אך מנכ"ל לשכת תיירות נכנסת ניסח מדיניות משוערת בנוגע למה שיקרה החל מחודש יולי ● הבשורה החשובה ביותר: הוא מיועד לא רק לקבוצות מאורגנות, אלא גם לתיירים בודדים

לארי סאמרס. פרופסור לכלכלה בהרווארד ונשיא האוניברסיטה לשעבר / צילום: GettyImages Israel

פרופ' לארי סאמרס ליווה מקרוב את קלינטון ואובמה. הוא בטוח שהמדיניות של ביידן תיגמר באסון

פרופ' לארי סאמרס מחולל בחודשים האחרונים סערה בוושינגטון ● מי שהיה שר האוצר של קלינטון והיועץ הבכיר של אובמה, משוכנע שממשל ביידן עלה על נתיב מסוכן, ומתריע על כך בכל הזדמנות ● ראיון בלעדי עם האיש שהיה אחד מאדריכלי הגלובליזציה - ולא מתחרט על שום דבר

יפעת שאשא ביטון / צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

הבכירים נותנים רוח גבית לשרת החינוך החדשה יפעת שאשא ביטון

כ-100 בכירים מהמגזר העסקי, משרד החינוך וארגוני חינוך מובילים - ביניהם מנכ"לית מרכזי הפיתוח אינטל ישראל ומנכ"ל קרן טראמפ - התכנסו כדי להביע תמיכה באתגר הגדול של צמצום הפערים בחינוך המדעי-טכנולוגי ● אירועים ומינויים

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: ארז חרודי

הרמטכ"ל אביב כוכבי ימריא לביקור עבודה בארה"ב

כוכבי, שימריא ביום ראשון, יהיה אורחו של יושב ראש המטות המשולבים, הגנרל מארק מילי ● הרמטכ"ל ישתתף, בין השאר, בדיונים על איום הגרעין האיראני ויציג את עיקרי העשייה המבצעית של צה"ל במבצע "שומר החומות"

צוות שהכי רחוק מצוות

"אני בכלל לא מרגיש שאנחנו עובדים כצוות": איך מחזירים את האמון לארגון?

מה עושים כשכל מנהל נלחם רק על הטריטוריה שלו. אפשר בכלל לשנות את זה?

משרדים בבוסטון. 7.2 מיליארד דולר השקעות הון סיכון בחודש מאי / צילום: Shutterstock

השגשוג בביוטק מקפיץ את הנדל"ן בבוסטון

קרנות הון סיכון הזרימו 7.2 מיליארד דולר לחברות מדעי החיים בעיר במהלך חודש מאי

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בוול סטריט; הדאו ירד ב-1.5%

מניות הבנקים רשמו ירידות ● הבורסות באסיה נסגרו במגמה מעורבת, נעילה שלילית באירופה ● מחיר הזהב יורד ● חברת הקמעונאות הבריטית טסקו צנחה