גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הפאקמן של שוק ההון: האחים זלקינד קונים הכול, מרשת מזון, דרך תחבורה ועד נדל"ן ואנרגיה

לסל ההשקעות הגדוש של קבוצת אלקו התווספו ביממה האחרונה שתי רכישות גדולות נוספות: אלקטרה מוצרי צריכה תשקיע כ-200 מיליון שקל ברכישת השליטה ברשת יינות ביתן, ואילו החברה האחות אלקטרה מרחיבה בהשקעה דומה את פעילותה בתחום התחבורה הציבורית

מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד בעלי חברת אלקו / צילום: ישראל הדרי
מיכאל (מימין) ודניאל זלקינד בעלי חברת אלקו / צילום: ישראל הדרי

קבוצת אלקו, על זרועותיה השונות, ממשיכה במסע הרכישות שלה - עם דיווחים על שתי השקעות מהותיות, בהיקף של מאות מיליוני שקלים ביממה האחרונה: רכישת חברת אגד תעבורה על-ידי החברה הבת אלקטרה, ורכישת השליטה ברשת קמעונות המזון יינות ביתן על-ידי חברה בת נוספת, אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ).

שמה של קבוצת אלקו, על זרועותיה השונות, עולה בתקופה האחרונה פעם אחר פעם כמתמודדת פוטנציאלית על כל עסקה גדולה כמעט העומדת על הפרק במשק. עסקאות בתחומי המזון, האנרגיה, התעופה, הנדל"ן, הקמעונות או התחבורה - אלקו, שבשליטת האחים דניאל (דני) ומיכאל (מייקי) זלקינד, ניצבת בצד המתעניין ברכישה, וברוב הפעמים גם מצליחה להשלים את המהלך.

 

צמד האחים זלקינד (המשמשים כמנכ"לים משותפים באלקו) הפכו את חברת ההשקעות הוותיקה למכונת רכישות, במטרה היא לפתח את עסקיה המסורתיים, לצד הוספת זרועות פעילות נוספות. מדיניות הקבוצה, ברוב המקרים, היא לבצע רכישות משמעותיות של חברות עם מותגים מובילים, ועם פוטנציאל לסינרגיה עם חברות הקבוצה.

את מהלכי ההתרחבות שלה מבצעת אלקו בעצמה וגם באמצעות ארבע החברות הבנות הבורסאיות שלה: אלקטרה (מחברות הקבלנות והתשתיות המובילות במשק), אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ, העוסקת בייצור ובשיווק מוצרי צריכה בתחום החשמל), אלקטרה נדל"ן (נדל"ן מניב, בעיקר בשוק האמריקאי) וסופרגז (רכישה, אחסון ושיווק גז, גז טבעי וחשמל).

מנגד, בקבוצה לא מהססים לנצל הזדמנויות למימוש פעילויות, גם תוך זמן לא רב מאז הרכישה, במקרה שבו מתאפשר לה לבצע זאת ברווחים נאים. מכירתה אשתקד של חברת הסלולר גולן טלקום היא דוגמה מצוינת, כמו גם הנפקתה של חברת האנרגיה סופרגז בבורסה בתל אביב.

האחים, המכתיבים כבר קרוב לארבע שנים את האסטרטגיה של אלקו, מאז פטירתו של אביהם, גרשון זלקינד, מייסד הפעילות, בוחנים את הרכישות והמיזוגים של החברות, אולם מקפידים על עצמאות המנכ"לים של החברות הבנות בהחלטותיהם. תחת הנהגת האחים רשמה מניית אלקו זינוק בשיעור תלת-ספרתי ומחירה משקף לחברת ההחזקות שווי נוכחי של 4.8 מיליארד שקל. חלקם של האחים עומד על כ-65% מההון.

העסקה לרכישת רשת יינות ביתן

אלקטרה מוצרי צריכה, בניהולו של צביקה שווימר, דיווחה כאמור על עסקה לרכישת השליטה ברשת המזון המקרטעת יינות ביתן, יחד עם קבוצת הפניקס, מידיהם של בני הזוג נחום ונורית ביתן, בהשקעה של קרוב ל-200 מיליון שקל מצידה של אמ"צ, ובנוסף הלוואה של כ-50 מיליון שקל לחברה הנרכשת.

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

לפי העדכון של אמ"צ בנושא, במסגרת העסקה תשקיע ותרכוש אמ"צ 35.05% מהונה של יינות ביתן תמורת 143 מיליון שקל כנגד הקצאת מניות ותשלום של 50 מיליון שקל למשפחת ביתן. נוסף על כך, כאמור, תעמיד אמ"צ הלוואה של כ-50 מיליון שקל ליינות ביתן, בריבית שנתית של 6% שתיפרע בתשלומים רבעוניים במשך ארבע שנים, החל מתום שנתיים ממועד השלמת העסקה.

הפניקס מצידה תבצע השקעה ביינות ביתן תמורת הקצאת מניות שיהוו כ-15% מהונה, כך שיחד הן יחזיקו ב-50.05%. יתרת מניות הרשת יוחזקו על-ידי משפחת ביתן וצדדים שלישיים, עם "אופציות הניתנות למימוש למניות, שהוענקו בעיקר לבנקים". במסגרת העסקה קיבלה אמ"צ אופציה לרכישת יתרת מניות משפחת ביתן ברשת עד לסוף שנת 2023, "לפי מנגנון קביעת שווי המפורט בהסכמים".

באמ"צ ציינו, כי במועד השלמת העסקה, הכפופה לכמה תנאים, היא תהיה זכאית לרוב בדירקטוריון יינות ביתן, "ותקבל לידיה את סמכויות הניהול השוטף של החברה", בעוד הפניקס ומשפחת ביתן יקבלו גם הם ייצוג בדירקטוריון "וזכויות וטו, כמקובל לבעלי מניות מיעוט".

עוד לפי העסקה, אמ"צ תהיה זכאית לדמי ניהול שנתיים של 11 מיליון שקל מיינות ביתן, מחצית הסכום ישולמו לבני משפחת ביתן למשך עשר שנים, או עד סוף שנת 2023 במקרה של מימוש אופציית הרכישה לאמ"צ.

רשת יינות ביתן, המונה כ-150 סניפים תחת המותגים יינות ביתן, מגה ושוק מהדרין, פועלת כבר תקופה ארוכה תחת קשיים כלכליים, ובעליה, נחום ביתן, פעל לאיתור משקיע שיזרים הון לחברה, במטרה לאפשר את המשך פעילותה השוטפת. מהעדכון של אמ"צ בנושא כעת עולה, כי מחזור ההכנסות השנתי של הרשת בשנת 2019 הגיע לכ-4 מיליארד שקל.

הגדלה של ההשקעות בתחבורה ציבורית

החברה האחות של אמ"צ, אלקטרה, בניהולו של איתמר דויטשר, ממשיכה להגדיל את השקעותיה בתחבורה הציבורית. מספר שבועות ספורים לאחר שהשלימה עסקה לרכישת 51% מחברת אמנון מסילות, הפועלת בתחום הסעות המונים, היא חתמה השבוע באמצעותה על הסכם לרכישת מלוא מניותיה של אגד תעבורה, תמורת כ-200 מיליון שקל, "בכפוף להתאמות, ובכללן הפחתת המחיר בסכום החלוקות (דיבידנד) שתבצע אגד תעבורה לפני מועד ההשלמה".

אגד תעבורה מספקת שירותי תחבורה ציבורית והסעות מיוחדות, הכוללים זיכיונות להפעלת חמישה אשכולות של קווי שירות בתחבורה הציבורית ברחבי הארץ, עם צי של קרוב ל-540 אוטובוסים ו-760 נהגים. לפי אלקטרה, מחזור הפעילות של החברה הנרכשת בשנה שעברה, "בגין פעילות התחבורה הציבורית" הסתכם בכ-350 מיליון שקל.

השלמת העסקה בין הצדדים כפופה לכמה תנאים, בהם אישור רשות התחרות ומשרד התחבורה. באלקטרה ציינו, כי לאחר ההשלמה, זרוע פעילות התחבורה הציבורית שלה תהפוך לשלישית בגודלה בתחום, אחרי אגד ודן, עם כ-1,500 אוטובוסים ועם קצב הכנסות שנתי המוערך בכ-1.2 מיליארד שקל.

מהלך הרכישה הנוכחי, בהמשך לרכישת אמנון מסילות, נעשה בהתאם לתוכניותיה של אלקטרה להפוך את פעילות התחבורה למנוע צמיחה משמעותי בפעילות, וכפי שציינו באלקטרה, "בכוונתנו להמשיך ולהרחיב פעילות זו, כדי למצב את אלקטרה כאחת ממפעילות התחבורה הגדולות בישראל".

את העסקה לרכישת אמנון מסילות החלה אלקטרה לקדם כבר בשנה שעברה, והיא הושלמה בתחילת חודש אפריל. במסגרת עסקה זו סיכמה אלקטרה על תשלום של 79 מיליון שקל לבעלי החברה, אמנון סלע, בכפוף להתאמות, ולפי שווי חברה של קצת יותר מ-150 מיליון שקל. במסגרת העסקה סיכמו הצדדים על קבלת ומתן אופציה לרכישת יתרת החזקותיו (49%) של סלע על-ידי אלקטרה.

אמנון מסילות פועלת באמצעות החברה הבת אפיקים בתחום התחבורה הציבורית, ומחזיקה בזיכיונות להפעלת חמישה אשכולות של קווי שירות בתחבורה הציבורית ברחבי הארץ, עם צי של כ-850 אוטובוסים, כ-240 כלי רכב נוספים וכ-1,400 נהגים.

עוד מחזיקה אפיקים ב-25% מחברת נתיב לעיר, שזכתה במכרז הענק של נתיבי איילון להקמה ותפעול נתיב מהיר בין נתניה וראשון לציון, בהשקעה מוערכת של כ-2.5 מיליארד שקל, חברה אשר בה מחזיקה אלקטרה בשיעור דומה, לצדן של לפידות קפיטל ודן תחבורה.

עסקת דסק"ש בדרך להשלמה

העסקה הגדולה האחרונה שביצעה קבוצת אלקו בעצמה הייתה כניסה לשותפות באחת מחברות ההחזקה גדולות בישראל - דיסקונט השקעות (דסק"ש), בהשקעה של כ-400 מיליון שקל, והיא מתקרבת להשלמתה לאחר קבלת אישור הממונה על התחרות לביצועה.

גם יתר החברות של אלקו פועלת להרחבת עסקיהן. כך לדוגמה, סופרגז השלימה בימים האחרונים עסקה לרכישת השליטה בפעילות סולארית, בהיקף השקעה העשוי להגיע עד ליותר מ-100 מיליון שקל, בעוד שאלקטרה נדל"ן ממשיכה לפעול באמצעות קרנות ההשקעה שלה בארה"ב, ובימים האחרונים עדכנה על רכישת מקבץ דיור ביוסטון, טקסס, שבארה"ב, בהשקעה של כ-36 מיליון דולר.

לצד שלל העסקאות, מניותיהן של אלקו והחברות הבנות נהנות גם הן מתקופה טובה, כמגמה, על רקע תוצאות כספיות חיוביות שהן מציגות. שנה לאחור, מניית אלקו טיפסה ב-45%, מניית אמ"צ זינקה בכ-180% לרמת שיא המשקפת לה שווי של כ-3.5 מיליארד שקל ומניית אלקטרה טיפסה בכ-20%, לשווי שוק של 6.8 מיליארד שקל.

עוד כתבות

מכוניות בנמל אשדוד / צילום: תמר מצפי

בזמן ששוק הרכב העולמי מתקשה להשתקם מהמגפה, בארץ שוברים שיאים

למרות נתוני המאקרו העגומים, הקורונה והזעזועים הפוליטיים והביטחוניים, שוק הרכב המקומי לועג לתחזיות וקובע רף חדש, הן במסירות והן בשוק החשמליות ● איך ישפיעו על השוק רפורמות המס שבדרך, והאם יימשך הקצב המסחרר של צמיחת פלח החשמליות

מפגש ראשון של אביגדור ליברמן עם הנהלת משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

שר האוצר ליברמן: "לא תהיה העלאת מסים ולא תהיה השתוללות בנושאים כלכליים"

שר האוצר הנכנס אביגדור ליברמן התייחס לנושאים הכלכליים שעל הפרק: "המשימה הכי חשובה כרגע היא להעביר את התקציב ולדאוג שיהיה תקציב מאוזן, אחראי וממלכתי"

מתנגדי חיסונים בגרמניה,  ציוץ בטוויטר / צילום: Shutterstock

האם חלה עלייה של 483% בהפלות מאז קמפיין החיסונים?

כך הפכה בדיקה של המשרוקית לכלי של מתנגדי חיסונים בגרמניה ● מבדיקת עובדות לפייק ניוז ● המשרוקית של גלובס

יבואנית סוני בישראל משיקה את ליין המסכים BRAVIA 2021 עם המעבד החכם החדש / צילום: נבו טרבלסי

קורצת לגיימרים: סוני משיקה מסכים חדשים עם מעבד חכם

המוצרים החדשים של סוני כוללים מסכים שונים, והחברה מכניסה להם לראשונה את מעבד ה-XR החדש שלה עם טכנולוגיית האינטליגנציה הקוגנטיבית ● המחירים גבוהים, והחברה רוצה שתשתמשו במוצרים שלה בשביל חוויה אולטימטיבית

ריקוד הדגלים בירושלים לפני כחודש / צילום: Shutterstock, yosefus

למרות המתיחות: בר לב לא פוסל את עריכת מצעד הדגלים מחר

לאחר שנפגש הבוקר עם המפכ"ל יעקב שבתאי, אמר השר לביטחון הפנים עומר בר לב כי אם המפכ"ל יאמר שנמצאה הדרך לאבטח את משתתפי התהלוכה, המצעד יתקיים ● ייתכן כי השר יבקש בנוסף את הערכת השב"כ וצה"ל, או שיכנס את הקבינט על מנת להכריע בסוגיה

ראשי גוש השינוי בפגישה במלון דן בת"א בתחילת יוני / צילום: רענן כהן

תקציב, ביטחון ומשילות: אלו חמשת האתגרים של הממשלה הנכנסת

כדי שממשלת השינוי תוכל לשרוד, היא תידרש להימנע מלעסוק בנושאים שנויים במחלוקת שמהווים הבטחות "ליבתיות" של המפלגות ● מה עשוי להיות הקיצוץ בתקציב שאחת ממפלגות הקואליציה תכריז בגינו: "עד כאן", מה יהיה הקש שישבור את גב השותפות הימניות, ומה צפוי בנושא קידום זכויות להט"ב

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: Associated Press, Sebastian Scheiner

החזון של מרב מיכאלי: קידום תחבורה ציבורית ושדה תעופה נוסף בנבטים

היום מתקיימים טקסי חילופים בחלק ממשרדי הממשלה ● שרת הפנים הנכנסת איילת שקד: "אפעל להשיב מסתננים לארצם ולעודד יציאה מרצון למדינות שלישיות בטוחות" ● שר המשפטים הנכנס גדעון סער: "אערוך שינויים במערכת המשפט מתוך גישה ממלכתית"

נעמי וולפנר / צילום: נטלי שור

נעמי וולפנר ונווה זרח עוזבות את קבוצת מקאן

וולפנר הצטרפה למקאן לפני 12 שנה ונמנית עם הגרעין הראשון שהקים את מקאן דיגיטל במתכונתו הקיימת ● זרח ניהלה במשך שנים ארוכות את מחלקת ההפקה של מקאן והייתה שותפה להקמת הפקטורי - זרוע הקריאטיב של מקאן דיגיטל

אסתר חיות / צילום: אוריה תדמור

חיות לנציג המדינה: "מה מאפשר לכם להטיל חובת סודיות על כל תמלילי הממשלה?"

בג"ץ דן היום בעתירת התנועה לחופש המידע, גלובס וכלי תקשורת נוספים, לחשיפת הפרוטוקולים של ישיבות הממשלה בעת משבר הקורונה • השופטת אסתר חיות: "חוק יסוד הממשלה מלמד הפוך מהנוהג הקיים. אתם מנהלים תמלילים ומעולם לא חשפתם אף תמליל"

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

מאסק עונה לאישה העשירה באפריקה: עסקאות בביטקוין - רק כשהכרייה תהיה נקייה

מנכ"ל טסלה אלון מאסק הודיע אמש כי החברה תסכים לעסקאות בביטקוין רק לאחר שהיא תדע בוודאות שתהליך הכרייה של המטבע, שנחשב כיום ל"מזהם" מאוד מבחינתה השימוש בחשמל, ישתמש באנרגיה נקייה ופחות מזהמת

פקקים כביש איילון תא / צילום: איל יצהר

מהמטרו ועד האינטרנט המהיר: זוהי רשימת המשאלות של בנק ישראל עבור הממשלה החדשה

מה הממשלה החדשה צריכה לעשות כדי להעביר את ישראל לפסים של צמיחה, וכמה שיותר מהר? בבנק ישראל כבר הכינו תוכנית: קידום תשתיות ותחבורה ציבורית הוא חלק חשוב ממנה, וגם הגדלת פריון העבודה ● "הבעיה בישראל היא צעירים שלא עובדים בעבודות מספיק איכותיות" האזינו

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

טכנולוגיית הנעה סילונית שפותחה ברפאל מגיעה לבורסה עם יישום לתחום האנרגיה

טורבוג'ן, המבקשת להנפיק בשווי של כ-200 מיליון שקל, מוחזקת בין היתר על-ידי דנה כספי ואהוד בן ש"ך, שהסתכסכו לאחרונה בחברה הבורסאית גלובל פאוור ● טורבוג'ן טרם רשמה הכנסות והיא נושאת הערות רו"ח בדוחות

בורסת ת"א. עידן חדש? / צילום: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בבורסה; אקוואריוס קפצה ב-9%, נופר ב-8.5%

אורה סמארט ונקסט ויז'ן קפצו ב-13%-15% ביום המסחר הראשון שלהן ● מדד ת"א 35 שמר על יציבות ות"א 90 רשם עלייה של 0.75% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל

אמיר ברמלי / צילום: שלומי יוסף

אמיר ברמלי נשלח ל-10 שנות מאסר, אך הפרקליטות דורשת להחמיר בעונשו

פרקליטות המדינה הגישה לביהמ"ש העליון את נימוקיה להודעת הערעור על קולת עונשו של אמיר ברמלי, שהורשע בהונאת משקיעים בהיקף 340 מיליון שקל ● לעמדת הפרקליטות, על אף שנגזר על ברמלי עונש מאסר ממושך, העונש אינו הולם את מסכת העבירות המופלגת בחומרתה

נואם באו"ם, ספטמבר 2012 / צילום: Reuters

מהסכמי השלום ועד הפער מבן גוריון: שאלון לסיכום כהונת נתניהו

ראש הממשלה היוצא עוזב את תפקידו בתום 12 שנים עמוסות באירועים ובממשלות ● הצצה לאירועים ההיסטוריים ולאלה שקצת פחות ● בחנו את עצמכם

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock

ביידן מביא "רוח חדשה" לפסגת נאט"ו; ייפגש עם ארדואן "האוטקראט"

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נחת היום בבריסל וישתתף בפסגה השנתית של נאט"ו כחלק מביקורו באירופה, לראשונה מאז שנשיא ארה"ב נכנס לתפקידו ● הנושאים העומדים בראש סדר היום שלה נשארו כפי שהיו בזמן כהונת טראמפ: סין ורוסיה

יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

יועז הנדל חוזר למשרד התקשורת, והפעם יש לו הזדמנות אמיתית לחולל מהפכה

בקדנציה הראשונה והקצרה שלו כשר התקשורת, יועז הנדל כבר חולל רפורמות משמעותיות בשוק ● כעת בקדנציה השנייה שלו זה הזמן להתמקד בבעיות השורש של ענף התקשורת - בעיות שאם לא יטופלו במהרה, ישבשו את חיינו כמעט בכל תחום

סניף סטימצקי / צילום: תמר מצפי

שבע שנים לאחר שסטימצקי עמדה בפני קריסה, מבצע ההצלה של ג. יפית מקבל חותמת משוק ההון

ההתייעלות של רשת חנויות הספרים והרחבת תחומי הפעילות, לצד ההשקעה המוצלחת ברשת גולף, הובילו למגעים לעסקה בה תרכוש דיסקונט קפיטל 20% ממניות הרשת

איילת דודיק, זמרת, מפיקת אירועים ודיג'יי / צילום: ראובן חיון

"הסגרים גרמו לכך שהמכונות לא עבדו זמן ממושך, וזה גרם נזקים טכניים לציוד בשווי של אלפי שקלים"

איילת דודיק, בת 46 ממודיעין ● מתקלטת באירועים משפחתיים, לפני הקורונה החזיקה מכון העתקות - בעיקר של תוכניות מתחום הבנייה ● "בעלי ואני השקענו במקום הרבה מאוד כסף. לקחנו כמה הלוואות" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

אילן ישועה בדיון בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

עו"ד בן-צור: עריכת ראיון כדי לרצות את המרואיין לא הייתה אירוע חריג בוואלה

בביהמ"ש המחוזי בירושלים נמשכת היום עדותו של עד התביעה אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, במסגרת משפט נתניהו ● עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של נתניהו שחקר את ישועה, ניסה להראות שעריכה מחודשת של ראיון כדי לרצות את המרואיין לא הייתה אירוע חריג במערכת וואלה דווקא לנתניהו כחלק מיחסי שוחד