גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מי עומד מאחורי הקרן שמתסכלת את תעשיית ההון סיכון

הקרן הניו יורקית טייגר גלובל הובילה בחודשים האחרונים השקעות ענק ברדיס לאבס, יוטפו, VAST Data וסניק הישראליות • מיהי הקרן עמוסת המזומנים שמבצעת השקעה חדשה כל יומיים ומשאירה את תעשיית ההון סיכון המסורתית מתוסכלת?

צ'ייס קולמן, מייסד טייגר גלובל. הקרן התעצמה בקורונה / איור: גיל ג'יבלי
צ'ייס קולמן, מייסד טייגר גלובל. הקרן התעצמה בקורונה / איור: גיל ג'יבלי

שני גופי השקעה התמודדו ראש בראש על הובלת סבב הגיוס האחרון של הסטארט-אפ הישראלי לבסיסי נתונים רדיס לאבס. בצד אחד ניצבה קרן ההשקעות המפורסמת של סופטבנק היפנית ובצד השני חברת ההשקעות הניו יורקית טייגר גלובל. "קיבלנו הצעות משתיהן וניהלנו מו"מ במקביל כדי להשיג עסקה טובה יותר", מספר עופר בנגל, מנכ"ל ומייסד משותף של רדיס.

בסופו של דבר טייגר גלובל זכתה בהובלה וסופטבנק הצטרפה אליה לסבב גיוס בהיקף של 310 מיליון דולר. מרכיב אחד ששיחק לטובת טייגר גלובל, כמו תמיד, היה המהירות. "התהליך מול טייגר גלובל קרה מהר מאוד ותוך שבועיים מרגע שהודענו שאנחנו יוצאים לסיבוב גיוס, כבר קיבלנו מהם ‘טרם-שיט’ (מזכר הבנות). בדרך כלל תהליך כזה יכול להימשך שבועות ארוכים ואפילו חודשים", אומר בנגל.

עופר בנגל, מנכ"ל רדיס. תהליך מהיר / צילום: רדיס לאבס

רדיס לאבס הוא רק אחד משורת סטארט-אפים חדי-קרן ישראליים בהם השקיעה טייגר גלובל. רק השבוע הובילה טייגר את סבב הגיוס של VAST Data והשתתפה בזה של האניבוק. בחודש מרץ הובילה טייגר גלובל, יחד עם קרן בסמר, את ההשקעה ביוטפו, המפתחת מערכות לניהול קשרי לקוחות למשווקים באתרי מסחר מקוון.

מוקדם יותר במרץ טייגר גלובל הובילה עם גם את השקעות הענק בסטארט-אפ הסייבר סניק. המאפיין המשותף לכל ההשקעות הללו של טייגר הוא זינוק בשווי של הסטארט-אפ שקיבל אותה ביחס לסבב הגיוס הקודם שלו.

רשימת חדי-הקרן הישראלים בהם השקיעה טייגר גלובל כוללת גם את חברת ניהול הפרטיות BigID, סטארט-אפ הסייבר סנטינל וואן וחברת הפינטק ראפיד. טייגר תשקיע בנוסף בהנפקה הפרטית (PIPE) הענקית של איירון סורס, במסגרתה יגויסו 1.3 מיליארד דולר כחלק מהפיכת החברה לציבורית.

טייגר גלובל, שקמה ב-2001 כקרן גידור המתמחה בטכנולוגיה, אינה שם חדש בעולם ההשקעות. אולם בתקופת הקורונה הפכה טייגר לכוח חזק במיוחד בהשקעות בסטארט-אפים, בעולם וגם בישראל.

טייגר עשתה זאת באמצעות כסף אדיר שזרם אליה ממשקיעים. החודש נודע כי טייגר גלובל גייסה 6.7 מיליארד דולר לקרן ה-13 שלה (שמסומנת בתור קרן 14 מטעמי אמונה טפלה) - הסכום השני הגבוה ביותר שגויס לקרן השקעות בסטארט-אפים בארה"ב אי פעם.

מעבר לכיסים העמוקים, טייגר מביאה גם אסטרטגיה אגרסיבית במיוחד המדגישה סגירה מואצת של עסקאות השקעה. ברבעון הראשון של 2021 סגרה טייגר מספר חסר תקדים של 60 עסקאות - ממוצע של ארבעה בשבוע. ההשקעות שביצעה מרחוק בימי הקורונה הניבו לקרן המעסיקה כ-100 עובדים, חשבון של 18 אלף דולר באפליקציית זום אשתקד, לפי דיווח של אתר הטכנולוגיה The Information.

לפעמים פגישה אחת מספיקה

טייגר גלובל נוסדה על ידי צ’ייס קולמן כשהיה בן 25 בלבד. קולמן עבד מספר שנים כאנליסט בקרן הגידור טייגר מנג’מנט של המשקיע האגדי "הקוסם מוול סטריט" ג’וליאן רוברטסון. לאחר שרוברטסון סגר את הקרן, הוא העניק 25 מיליון דולר לקולמן כדי להקים קרן גידור טכנולוגית משלו.

טייגר גלובל התמחתה בתחילה בהשקעה במניות חברות ציבוריות, תחום מרכזי בפעילותה עד היום, כשקולמן יישם את השיעור הבסיסי שלמד מהמנטור רוברטסון: "להשקיע בחברות הטובות ביותר ולעשות שורט על הגרועות". ב-2004 השיקה טייגר גלובל את הקרן הראשונה שלה להשקעה בסטארט-אפים פרטיים בתחומים צרכניים, תוכנות ארגוניות וטכנולוגיה פיננסית.

טייגר ידועה כמי שפונה בהצעות נדיבות לסטארט-אפים רלוונטיים עוד בטרם אלו מתכננים יציאה לגיוס כסף. טייגר תבצע את תהליכי בדיקת הנאותות (דיו דיליג’נס) של החברות בזריזות מפתיעה ובמקרים מסוימים אפילו פגישה אחת תספיק לסגור עסקה. בסטארט-אפ הבריאות Innovaccer מעמק הסיליקון התהליך כולו, מהשיחה הראשונה ועד לקבלת הטרם-שיט, נמשך שלושה ימים בלבד.

"גיוס כסף הוא הסחת דעת עבור החברה וקיצור שלו זה דבר חיובי", אומר סמנכ"ל הכספים של יוטפו אופיר רשף, שעבד מולה בגיוס האחרון. "יש מי שיסתכלו על המהירות של טייגר גלובל ויחשבו שזה מוביל לקבלת החלטות פחות טובה, אבל זה לא המצב לדעתי. לטייגר יש הבנת מקרו של טרנדים ואסטרטגיה ברורה. הם זיהו מראש שהטרנדים החמים בקורונה הם מסחר מקוון וחברות תוכנה כשירות (Saas) וחיפשו איפה לשים כסף בתחום. לכן ההחלטה להשקיע ביוטפו הייתה להם די ברורה".

מעבר למהירות, יתרון נוסף של טייגר גלובל הוא חוסר ההתערבות שלה בענייני הסטארט-אפים. בניגוד לקרנות הון סיכון מסורתיות, שמדגישות את הערך המוסף שהן נותנות לחברות הפורטפוליו שלהן מבחינת ייעוץ ותמיכה, בטייגר נוקטים בגישה הפוכה ואפילו לא מבקשים מקום בדירקטוריון של הסטארט-אפים הנרכשים. "כשהיזמים לא מנוסים והחברה נמצאת בשלבים מוקדמים, קרנות יכולות לתת ליזמים ניסיון והסתכלות רחבה יותר, אבל במקרה של חברה בשלב מאוחר כמו שלנו התרומה של קרנות תהיה שולית ולפעמים מפריעה", אומר בנגל.

אם חברות הפורטפוליו שלה בכל זאת זקוקות לסיוע עסקי, טייגר מעניקה להם גישה לצוות של חברת הייעוץ ביין. בראיון שנתן מנכ"ל סניק, פיטר מקיי, הוא ציין חמישה פרויקטים בהם ניצל את שירותי חברת הייעוץ ואמר כי "השתמשתי בזה כמה שהם נתנו לי".

לעובדה שטייגר גלובל משקיעה גם בסטארט-אפים פרטיים וגם בחברות טכנולוגיה ציבוריות יש עוד יתרון עבור רדיס לאבס ויוטפו, שמתכוננות בעצמן להנפקה. "לקרנות הון סיכון יש אופק השקעה של מספר שנים ואחרי שאתה הופך לציבורי הן רוצות למכור החזקות, מה שמוביל לעודף היצע וירידה במניה. לעומת זאת קרנות כמו טייגר ממשיכות להחזיק במניות לאורך זמן", אומר בנגל.

"משקיעים רבים נותרים מתוסכלים"

תעשיית ההון סיכון רגילה לתמוך בחברות שמשבשות את השווקים המסורתיים, אך כעת טייגר גלובל מאתגרת בעצמה את התעשייה הזאת עם גישתה הייחודית. "משקיעים רבים נותרים מתוסכלים כשהם רואים את טייגר מסיימת עסקה תוך שבוע, בזמן שהם לא מספיקים בכלל להתחיל את בדיקת הנאותות שלהם.

טייגר עושה את זה תוך שהיא מסתמכת על בדיקת הנאותות שעשו קרנות אחרות לפניה", אומר טל בן משה, מנהל קשרי משקיעים ויצירת ערך בקרן גרוב ונצ’רס הישראלית. "מי שבעיקר נפגע מהאסטרטגיה של טייגר הן קרנות צמיחה שאינן ממותגות כטובות ביותר בתחומן. הקרנות האלו יצטרכו לבחור האם ללכת על גישה מהירה כמו טייגר או ליצור איזשהו יתרון תחרותי יוצא דופן דרך התמקדות בתחום או גיאוגרפיה מסוימת".

טל בן משה, גרוב ונצ'רס. לחפש יתרון / צילום: דיוויד גראב

טייגר גלובל הפגינה עד היום ביצועים חזקים בתחום, אך לצד הצלחות גדולות כמו השקעה מוקדמת בענקית המסחר המקוון הסינית JD.com, שהניבה החזר של 5 מיליארד דולר על השקעה של 200 מיליון דולר, הקרן גם רשמה כישלונות כמו השקעה בחברת הסיגריות האלקטרונית ג’ול, בגינו הפסידה יותר מ-600 מיליון דולר. מבקרי הקרן טוענים כי הפעלתנות של טייגר גלובל מזכירה את ההשקעות הסדרתיות של הקרן הסעודית ויז’ן של סופטבנק מלפני מספר שנים. הקרן ההיא האטה את הקצב אחרי כישלונות כדוגמת Wework.

טייגר גלובל

הוקמה ב-2001 כקרן גידור המתמחה בטכנולוגיה ● המייסד הוא צ’ייס קולמן, אנליסט שעבד תחת "הקוסם מוול סטריט" ג’וליאן רוברטסון ● החל מ-2004 משקיעה גם בסטארט-אפים פרטיים ● מעסיקה כ-100 עובדים ומנהלת 65 מיליארד דולר - יותר מכל קרן הון סיכון בעמק הסיליקון

עוד כתבות

אתר בנייה באשקלון / צילום: Shutterstock, Yuri Dondish

הביקוש לדירות חדשות בשיא של 15 שנה. מי העיר המובילה?

שוק הנדל"ן ממשיך לרתוח: בשליש הראשון של השנה נרכשו למעלה מ-15 אלף דירות חדשות, מה שהוביל לירידה של 20% בהיצע לעומת השנה שעברה ● אשקלון היא העיר שבה נרכשו הכי הרבה דירות

נפתלי בנט / צילום: Associated Press, Ronen Zvulun

פגישת החפיפה בין נתניהו לבנט: חצי שעה בלבד

לא ברור אם השניים ייפגשו לפגישת חפיפה נוספת ● בנט, שכבר החל לקבל תדרוכים, יצטרך להכריע היום לגבי קיום מצעד הדגלים מחר ● נתניהו נשא נאום ראשון כראש האופוזיציה

בנק לאומי / צילום: איל יצהר

בנק ישראל הטיל עיצום של קרוב למיליון שקל על לאומי: "גבו עמלות בניגוד לצו"

בנק ישראל הטיל את העיצום לאחר שבשנת 2015 בנק לאומי גבה 147 שקל בגין מכתב התראה, בניגוד לצו שקבע שסכום העמלה המרבי בעד שירות זה הוא 5 שקלים ● העיצום הופחת ב-35%, שכן הבנק הפסיק גבייה זו ב-2016, טרם פניית הפיקוח על הבנקים

בורסת ת"א. עידן חדש? / צילום: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בבורסה; אקוואריוס קפצה ב-9%, נופר ב-8.5%

אורה סמארט ונקסט ויז'ן קפצו ב-13%-15% ביום המסחר הראשון שלהן ● מדד ת"א 35 שמר על יציבות ות"א 90 רשם עלייה של 0.75% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל

נפתלי בנט לוחץ את היד לבנימין נתניהו / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

"חילופי שלטון לא מכובדים": כך סיקרה התקשורת הבינלאומית את השבעת הממשלה החדשה

"נתניהו הצליח לאחד שמונה מפלגות שאין להן הרבה במשותף, מלבד הרצון להחליף אותו" ● "בנפילתו, בנימין נתניהו שואב השראה מדונלד טראמפ" ● כך סיקרו כלי התקשורת בעולם את ההשבעה בישראל וחילופי השלטון

מתנגדי חיסונים בגרמניה,  ציוץ בטוויטר / צילום: Shutterstock

האם חלה עלייה של 483% בהפלות מאז קמפיין החיסונים?

כך הפכה בדיקה של המשרוקית לכלי של מתנגדי חיסונים בגרמניה ● מבדיקת עובדות לפייק ניוז ● המשרוקית של גלובס

ראשי גוש השינוי בפגישה במלון דן בת"א בתחילת יוני / צילום: רענן כהן

תקציב, ביטחון ומשילות: אלו חמשת האתגרים של הממשלה הנכנסת

כדי שממשלת השינוי תוכל לשרוד, היא תידרש להימנע מלעסוק בנושאים שנויים במחלוקת שמהווים הבטחות "ליבתיות" של המפלגות ● מה עשוי להיות הקיצוץ בתקציב שאחת ממפלגות הקואליציה תכריז בגינו: "עד כאן", מה יהיה הקש שישבור את גב השותפות הימניות, ומה צפוי בנושא קידום זכויות להט"ב

מנכ"ל סולאיר, אלון שגב / צילום: תומר יעקובסון

חברת האנרגיה המתחדשת סולאיר מגייסת 60 מיליון שקל

החברה תקצה לשלושת המשקיעים - הפניקס, ילין לפידות וארקין הולדינגס - קרוב למיליון וחצי מניות, לפי מחיר של 40.9 שקל למניה ● המשקיעים יוכלו לממש 735 אלף אופציות לפי 48 שקל למניה

מפגש ראשון של אביגדור ליברמן עם הנהלת משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

שר האוצר ליברמן: "לא תהיה העלאת מסים ולא תהיה השתוללות בנושאים כלכליים"

שר האוצר הנכנס אביגדור ליברמן התייחס לנושאים הכלכליים שעל הפרק: "המשימה הכי חשובה כרגע היא להעביר את התקציב ולדאוג שיהיה תקציב מאוזן, אחראי וממלכתי"

אולם מכירה של טסלה / צילום: Shutterstock, Ivan Marc

למותגי היוקרה תהיה בקרוב שכנה חדשה? טסלה נערכת לפתיחת "חנות הדגל" במרכז הארץ

החברה שכרה את שירותיה של חברת נדל"ן בינלאומית לאיתור ולניהול הנכס, שצפוי להיות בלוקשיין מרכזי בהרצליה ככל הנראה ● וגם: כל המשלוחים הבאים הקרובים של טסלה 3, בכל הגרסאות, צפויים להגיע מסין

אבטלה / צילום: כדיה לוי

החל"ת והאבטלה בעלייה: הלחימה בעזה בלמה את התאוששות שוק העבודה

בצל מבצע שומר חומות ההתאוששות שנרשמה בשוק העבודה נעצרה במאי ● שיעור האבטלה הרחב הגיע ל-9.9% במחצית השנייה של מאי

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock, eamesBot

רשות ניירות ערך אישרה לוויטסמוק להמשיך בפעילות מסחר מתקדם בנכסים דיגיטליים

אסדרת פעילות הבלוקצ'יין בישראל מתקדמת: הושגו הסכמות מול הרשות לפעילות המסחר וכן להקמת קרן הון סיכון להשקעה בחברות טכנולוגיה בתחום הבלוקצ'יין

הצהרת אמונים, הכנסת ה-24 / צילום: ראובן קסטרו

גם יפעת גליק ואוהד חמו ברשימה: כל הזוכים בפרס סוקולוב 2021

עוד בין הזוכים: העיתונאי גדעון לוי מ"הארץ"; קרינה שטוטלנד, עורכת מגזין "לאישה"; והקריקטוריסט גיא מורד

יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

יועז הנדל חוזר למשרד התקשורת, והפעם יש לו הזדמנות אמיתית לחולל מהפכה

בקדנציה הראשונה והקצרה שלו כשר התקשורת, יועז הנדל כבר חולל רפורמות משמעותיות בשוק ● כעת בקדנציה השנייה שלו זה הזמן להתמקד בבעיות השורש של ענף התקשורת - בעיות שאם לא יטופלו במהרה, ישבשו את חיינו כמעט בכל תחום

סניף סטימצקי / צילום: תמר מצפי

שבע שנים לאחר שסטימצקי עמדה בפני קריסה, מבצע ההצלה של ג. יפית מקבל חותמת משוק ההון

ההתייעלות של רשת חנויות הספרים והרחבת תחומי הפעילות, לצד ההשקעה המוצלחת ברשת גולף, הובילו למגעים לעסקה בה תרכוש דיסקונט קפיטל 20% ממניות הרשת

מיכאל בן ארי / צילום: תמונות מאירועי החברה- מתוך כתב התביעה

הוא חשוד בהונאת פונזי וכעת מציע איך לחלק את הכסף למשקיעים

מיכאל (מייק) בן ארי, הבעלים של חברת EGFE החשוד בהונאת פונזי בהיקף של כחצי מיליארד שקל, כתב ממקום המחבוא בחו"ל ניתוח המבוסס על המשפט האמריקאי ובו הצעה לאופן חלוקת הכספים למשקיעים שרומו ● לפי הניתוח, החזר החוב למשקיעים לא צריך לכלול את הריביות שהובטחו

שרת התחבורה מרב מיכאלי / צילום: Associated Press, Sebastian Scheiner

החזון של מרב מיכאלי: קידום תחבורה ציבורית ושדה תעופה נוסף בנבטים

היום מתקיימים טקסי חילופים בחלק ממשרדי הממשלה ● שרת הפנים הנכנסת איילת שקד: "אפעל להשיב מסתננים לארצם ולעודד יציאה מרצון למדינות שלישיות בטוחות" ● שר המשפטים הנכנס גדעון סער: "אערוך שינויים במערכת המשפט מתוך גישה ממלכתית"

אילן ישועה בדיון בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

עו"ד בן-צור: עריכת ראיון כדי לרצות את המרואיין לא הייתה אירוע חריג בוואלה

בביהמ"ש המחוזי בירושלים נמשכת היום עדותו של עד התביעה אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, במסגרת משפט נתניהו ● עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של נתניהו שחקר את ישועה, ניסה להראות שעריכה מחודשת של ראיון כדי לרצות את המרואיין לא הייתה אירוע חריג במערכת וואלה דווקא לנתניהו כחלק מיחסי שוחד

שליחי wolt / צילום: שלומי יוסף

ספר עם פיצה: סטימצקי מצטרפת לשירות המשלוחים של וולט

בשלב הראשון השירות יינתן במסגרת פיילוט בתל אביב, אולם הוא עשוי להתרחב לאזורים נוספים אם ויוגדר כמוצלח

בני גנץ, גדעון סער ואביחי מנדלבליט, בטקס חילופי שרים במשרד המשפטים / צילום: דוברות משרד המשפטים

מפיצול תפקיד היועמ"ש ועד החזרת האמון במערכת: מה מחכה לגדעון סער במשרד המשפטים

גדעון סער צפוי לקדם שינויים במערכת המשפט, שאת חלקם ניסה נתניהו להוביל ללא הצלחה; בראשם: צמצום סמכויות היועמ"ש, הזוכה לתמיכת גורמים בקואליציה ובאופוזיציה ● כן ימנה השר החדש את פרקליט המדינה והיועמ"ש הבא ● גם האווירה צפויה להשתנות: המתקפות ייפסקו