גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מה מסתתר עמוק מתחת לאדמה בארה"ב? רמז: לא מה שחשבתם

ממחקר חדש, והמקיף ביותר שנעשה בתחומו, עולה כי חוסר השוויון באמריקה מושרש עמוק בשורשי העצים ● מהמחקר עולה כי ב-92% מהשכונות בעלות הכנסה נמוכה יש כיסוי עצים קטן יותר וטמפרטורות גבוהות יותר ● ההשלכות הן עצומות: אוויר מזוהם, בריאות פיזית ומנטלית לקויה, וגם פוטנציאל גבוה יותר לאלימות

תפוצת העצים בערים ובשכונות בארה"ב תלויה מאוד בגזע, במעמד ובגובה השכר של התושבים / צילום: Shutterstock, Lidiane Miotto
תפוצת העצים בערים ובשכונות בארה"ב תלויה מאוד בגזע, במעמד ובגובה השכר של התושבים / צילום: Shutterstock, Lidiane Miotto

לא רק מצבם הכלכלי האישי של בני האדם קובע את מסלול חייהם, אלא גם סביבתם החברתית והפיזית. גם לחוסר השוויון בין בני האדם יש השפעה מהותית על חייהם, על ההזדמנויות שיפתחו בפניהם, על הערכתם העצמית ועל אורחות חייהם. ואולם חוסר השוויון לא בא לידי ביטוי רק במצב הכלכלי - אחד מההיבטים שנוטים בדרך כלל להתעלם מהם הוא הטבע שמקיף את האדם, והשלכותיו הקריטיות על ההווה והעתיד של תושב העיר לדוגמה.

בארה"ב, כך עולה ממחקר חדש, תפוצת העצים בערים ובשכונות תלויה מאוד בגזע, במעמד ובגובה השכר של התושבים. פיזור העצים באמריקה הוא תוצר של שנים ארוכות של תיעדוף לא הוגן, הפרדה גזעית, ופערי עושר חריפים בארה"ב.

המחקר, שנערך במשך השנתיים האחרונות ופורסם בסוף אפריל במגזין PLOS ONE, מעלה כי בשכונות אמריקאיות של בעלי הכנסות נמוכות יש פחות עצים והטמפרטורות בהן בממוצע חמות הרבה יותר מאשר בשכונות עם הכנסה גבוהה.

חוסר השוויון בעיקר בולט בצפון-מזרח ארה"ב, שם בשכונות עניות מסוימות כיסוי העצים קטן ב-30% והטמפרטורות גבוהות ב-4 מעלות צלזיוס בממוצע לעומת השכונות העשירות.

בשכונות אמריקאיות של בעלי הכנסות נמוכות יש פחות עצים והטמפרטורות בהן בממוצע חמות הרבה יותר

המחקר בחן את כיסוי העצים במאה האזורים העירוניים הגדולים ביותר בארה"ב, שבהם מתגוררים כ-167 מיליון איש ב-5,700 קהילות. מדובר במחקר ראשון בהיקף כזה שנעשה ברמת הלאומית, ובחן את חוסר השוויון במדינה ביחס למספר העצים וההבדלים במזג האוויר והטמפרטורות שלהם.

החוקרים מציינים כי בעוד שעצים עירוניים מספקים "חיסכון" משוער של כ-18.3 מיליארד דולר בהפחתת זיהום האוויר, בתפוסת פחמן והפחתת שימוש אנרגטית בבניינים בפליטות מתחנות הכוח, המעמדות הנמוכים לא "נהנים" מחיסכון זה.

העצים משפיעים על רמת האלימות והפשיעה

עצים משמשים כמעין "מטהר אוויר". נוכחותם בעיר חשובה כי הם מורידים את הטמפרטורות בסביבתם, סופחים עשן, אבק, פיח, ופולטים חמצן בריא. ואולם החשיבות חורגת הרבה מעבר לאקלים בלבד: העצים מעלים באופן מובהק את רמת הבריאות הפיזית והנפשית בסביבתם והם בעלי השפעה גדולה על רמת האלימות והפשיעה באזורם.

החום ידוע גם כמשפיע על העצבנות והאלימות של האדם. במחקר מלפני 3 שנים, מצאו חוקרים מפולין קשר ברור בין מזג אוויר חם ועלייה בטמפרטורות לבין התנהגויות עוינות, אלימות ופליליות. החוקרים שבחנו נתוני פשיעה סטטיסטיים של המשטרה, ראו כי ישנה עלייה ברורה בכמות הפשעים האלימים בקיץ, ובמיוחד בימים שבהם נמדדו טמפרטורות גבוהות מהממוצע.

במקומות שונים בארה"ב הייתה בעבר יוזמה לבנות בריכות ציבוריות באזורים עניים, כדי להוציא את הנוער "המשועמם" מהרחובות ולהקטין את רמת האלימות כתוצאה מכך. לחום יש גם השפעה סוציולוגית על נדבכים רבים ביום-יום, כמו חינוך לדוגמה. בסביבות עניות יותר, לילדים יהיה קשה הרבה יותר להתרכז בעשיית שיעורי הבית מבני גילם שנמצאים במקומות קרירים יותר.

תוצר של תעדוף לא הוגן והפרדה גזעית

המחקר נועד להסביר איך מדיניות חברתית וכלכלית מהעבר ממשיכה להשפיע על מאפייני החיים באמריקה. מבחינה היסטורית, מדיניות גזענית גרמה לכך שלאנשים שחורים ולטינים היה קשה הרבה יותר להגיע לבעלות על בתים ולהשיג מוביליות חברתית. הם נאלצו להשתקע בשכונות צפופות ומזוהמות יותר - מה שהוריד את הסיכויים שלהם לייצר הון בעל ערך להורשה. פער הבעלות מתייחס גם לחוסר שוויון לגבי כיסוי עצים, כי אנשים שיש להם בעלות על הקרקע יכולים לנטוע יותר עצים.

צוות החוקרים מרשות שמורות הטבע של ארה"ב מצא שב-92% מהשכונות בעלות ההכנסה הנמוכה יותר בארה"ב ישנו כיסוי עצים קטן יותר וטמפרטורות גבוהות יותר בממוצע לעומת שכונות עם הכנסה גבוהה. בקונטיקט, לדוגמה, שידועה באזור העירוני שלה שבו פערי השכר הגדולים ביותר בארה"ב וכן בכך שהיא המפולגת ביותר מבחינה גזעית באמריקה, נמצאו 5 מתוך 10 הפערים החריפים ביותר במחקר פיזור העצים.

הרטפורד, בירת קונטיקט. פערי השכר הגדולים ביותר בארה"ב / צילום: Shutterstock, Sean Pavone

לדברי רוב מקדונלד, מדען מוביל ברשות שמורות הטבע שהיה בצוות החוקרים, זה לא צירוף מקרים שבאזורים העניים בקונטיקט נמצא שכיסוי העצים נמוך ב-54% וכי הם חמים יותר בממוצע ב-5 מעלות. "חוסר שוויון בשכר, ברובו, תמיד יהיה קשור לחוסר שוויון בבריאות, איכות הסביבה ותנאים חברתיים", הוא אומר.

62 מיליון עצים פחות

ברחבי ארה"ב נמצא כי בשכונות של אמריקאים בעלי הכנסה נמוכה יש 62 מיליון עצים פחות מאשר בשכונות דומות עם הכנסה גבוהה. בממוצע, כיסוי העצים היה נמוך ב-15% בשכונות עניות לעומת עשירות, והתוצאה היא שבשכונות העניות היה בממוצע חם יותר במעלה וחצי.

אבל יש לכך גם נדבך כלכלי משמעותי: בשכונות העניות יותר השקיעו 56 מיליארד דולר פחות מאשר בשכונות העשירות, אם לוקחים בחשבון את כל העלויות הנלוות לטיפול בעצים. בחלוקה פר קפיטה, זה ממוצע השקעה פחותה של 1,349 דולר בכל אדם.

החוקרים טוענים כי חלוקה הוגנת יותר של העצים יכולה לא רק לעזור להפוך את ההשפעות הכלכליות של מדיניות דיור מפלות מהעבר, אלא גם להחיות מחדש את השכונות. על פי המחקר, השקעה של 17.6 מיליארד דולר בנטיעת עצים והתחדשות טבעית עשויות לתקן את הפערים ולעזור ל-42 מיליון אנשים לא-לבנים. ההשקעה שכזו "תוריד את רמת זיהום האוויר בזמן שהיא תשפר את הבריאות הנפשית והפיזית"

עוד כתבות

מר כלכלה / עיבוד: Associated Press

הוא העלה מסים והוריד אותם, קבע כללים והפר אותם. ומי קיבל את העבודה השחורה? סיכום כהונה למר כלכלה

את הצרה של יוקר המחיה הוא השאיר לשרי האוצר שלו, את המסים הוא העלה ואז הוריד, והרפורמות הגדולות הלכו והתמעטו ככל שהתקרבה הקדנציה אל סופה ● מה הם המהלכים הכלכליים הגדולים של נתניהו ב-12 שנותיו כראש ממשלה, ומה היה חלקו בכל אחד מהם

חתימת ההסכם הקואליציוני בין יש עתיד למרצ / צילום: יח"צ

תמה מלאכת הרכבת הממשלה: יש עתיד חתמה על הסכמים קואליציוניים עם כל השותפות בממשלה

לקראת השבעת ממשלת השינוי ביום ראשון הקרוב: מפלגת יש עתיד חתמה על הסכמים קואליציוניים עם כל השותפות לממשלה - זאת כדי להניח אותם בזמן על שולחן הכנסת לאישור ● מה קיבל ליברמן, מה קיבלו מרצ והעבודה בנושאי דת ומדינה ומה ההישג הגדול של מנסור עבאס?

הניהול היפני הלא-היררכי שונה מאוד ממודל הניהול המקובל במדינות מערביות / צילום: Shutterstock, imtmphoto

הפריון נמוך? תלמדו ממודל הניהול ביפן

טל גולן, מנכ"ל ומייסד חברת הייעוץ לארגונים GEMBA, משוכנע שהסיבה לבעיית הפריון  טמון במודל הניהול ההיררכי, שלא מתאים לאופי הישראלי ● ניהול וקריירה

האיש העשיר בעולם משקיע בחד הקרן המהיר בישראל

ברנרד ארנו, מייסד תאגיד מוצרי היוקרה LVMH, השקיע בחברת אבטחת הענן במסגרת סבב של 120 מיליון דולר שפורסם לראשונה בסוף מאי ● ההשקעה של ארנו בוצעה דרך קרן ההשקעות שלו Aglaé Ventures

לרגל יום הרוזה הבינלאומי: 5 המלצות ורודות / צילום: יח"צ

רוזה אהוב שלי, הרנסנס של היינות הוורודים

לא סתם חווים יקבי הרוזה בפרובאנס לאחרונה גל קניות של יקבים בידי מיליארדרים ותאגידי יוקרה ● לאחרונה הגיעו לארץ כמה יינות רוזה פרובנסליים מצטיינים

דור ה–Z נוהר לרשתות החברתיות ולגיימינג / צילום: Shutterstock

נוהרים לגיימינג ולרשתות החברתיות: חברות המדיה מאבדות את דור ה-Z

מי שנולדו בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000 גדלו, וכך גם הכוח הכלכלי שלהם ● סקר חדש שנערך בארצות הברית מגלה כי הקהל של הפלטפורמות הישנות הולך ומתבגר ● אם ענקיות המדיה לא ישכילו לקרוץ לקהל הצעיר, הן עלולות לאבד את הרלוונטיות שלהן

ביטקוין / צילום: Shutterstock

יגיע לשווי של חצי מיליון דולר? בכירי עולם ההשקעות עם 10 תחזיות לוהטות לעתיד הביטקוין

מנכ"ל גולדמן זקס צופה התפתחות גדולה ברגולציה על מטבעות הקריפטו, ריי דליו מעדיף ביטקוין על פני אג"ח וקאת'י ווד משוכנעת ששווי המטבע יאמיר ל-500 אלף דולר ● 10 בכירים מעולם ההשקעות צופים מהו עתיד הביטקוין?

מנסור עבאס, נפתלי בנט ויאיר לפיד בעת החתימה על ההסכם הקואליציוני / צילום: נוואף נבארי

נוסחת לפיד-בנט: האם זה מה שיציל את הדמוקרטיה?

אולי יש משהו בנוסחת לפיד־בנט, השתתפות ללא הסכמה ● היא עשויה להציל את החברה הישראלית ממלכודת "הדמוקרטיה של הרוב", ותעניק למיעוטים- לכל המיעוטים, אתניים ופוליטיים - רב־קיום בשלום

רם בלינקוב / צילום: איל יצהר

המינוי הראשון של ליברמן באוצר: רם בלינקוב למנכ"ל

בלינקוב כיהן בשורה של תפקידים בכירים במגזר הציבורי, לרבות כראש אגף התקציבים, והוא מכהן כיום כיו"ר נתע

פרופ’ סראב אבו רביעה קוידר / צילום: איל יצהר

הכירו את הפרופסורית הבדואית הראשונה: "80% מהמשפחות הבדואיות נמצאות מתחת לקו העוני"

פרופ' סראב אבו רביעה קוידר: "80% מהמשפחות הבדואיות נמצאות מתחת לקו העוני. בכפרים הלא-מוכרים לא היה שום מיגון בתקופת הטילים. זה נחשב לשטח פתוח, כלומר אזור שאין בו בני אדם"

פרס פוליצר / צילום: Shutterstock, robin.ph

רויטרס, ניו יורק טיימס ובאזפיד: אלה הזוכים בפרס פוליצר לשנת 2021

העיתון "סטאר טריביון" שיוצא לאור במיניאפוליס הוא בין הזוכים בפרס היוקרתי, בעקבות סיקור רצח ג'ורג' פלויד בידי המשטרה ● שלושה עיתונאים מבאזפיד זכו בפרס בזכות  תחקיר שחשף את דיכוי האויגורים בסין

איילה צורף / צילום: Shutterstock

מיומנה של מחליפת בתים: מעולם לא הרגשתי כל כך מבוקשת ומחוזרת

כל קיץ ניסיתי, וכל קיץ מחדש הם השיבו את פניי ריקם ● אנשים שגרים במנהטן, כך למדתי, לא מוצאים את רמת גן אטרקטיבית באוגוסט - עד השנה ● כך הפכה ישראל לבוננזה של החלפת בתים

בני נוער מקבלים את החדשות מהרשתות החברתיות שלהם / צילום: Shutterstock, AlesiaKan

למה הצעירים מתעדכנים בחדשות ברשתות החברתיות, והאם זה רע?

בני הנוער נמצאים שעות ארוכות ברשתות החברתיות, ושם הם צורכים את החדשות וגם נתקלים בהרבה מידע לא נכון ● היעדר רגולציה מקל על הפצת פייק ניוז, וענקיות האינטרנט עדיין לא מצליחות לטפל בבעיה באופן שורשי

הנהלת מאנדיי.קום / צילום: נתנאל טוביאס

ההנפקה הישראלית הכי גדולה ואיך שיא הגיוסים בהייטק נשבר בחמישה חודשים?

מאנדיי התחילה להיסחר בנאסד"ק לפי שווי של 6.8 מיליארד דולר, הגבוה ביותר לחברה ישראל בנטרול פלייטיקה שבבעלות סינית ● וגם מה צפוי להיות האקזיט השלישי של ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט? ● סיכום השבוע שהיה בהייטק

מימין לשמאל: עמית כוכבי, אליעזר שקדי ואופיר פלדי / צילום: איל יצהר

שני טייסים לשעבר ומפקד חיל אוויר בדימוס הקימו חברה ולקחו אותה לבורסה. מה הם מתכננים?

שני טייסים לשעבר ומי שפיקד על חיל האוויר, החליטו ליישם את כל מה שלמדו על תחקירי תאונות צבאיות, והקימו חברת תחקירים אזרחית לעולם העסקים ● השבוע הם הגיעו לבורסה: "ארגונים מביאים אותנו כי משהו כואב להם, והם רוצים לתקן אותו"

היכן מתרחשת התודעה / צילום: Shutterstock

שתי תיאוריות סותרות וניסוי אחד של 5 מיליון דולר: בקרוב יוכרע הקרב על מקור התודעה

פרויקט מדעי יוצא דופן מתרחש בימים אלה: חוקרים משתי אסכולות מנוגדות הסכימו על תנאי הניסוי שיכריע היכן מתרחשת התודעה במוח ● פרופ' ליעד מודריק, שנבחרה לאחת משלושה חוקרים בלתי תלויים שיובילו את הניסוי, מספרת איך הוא נולד ומנחשת מה יקרה לתיאוריה שתפסיד

יאיר לפיד ונפתלי בנט לאחר שלפיד הודיע כי עלה בידו להרכיב ממשלה / צילום: Reuters, dpa

היום הגורלי של ממשלת השינוי: כיצד תעבוד ההשבעה ביום ראשון?

ביום ראשון ב-16:00 תתכנס מליאת הכנסת לישיבה שבסופה אמורה לקום ממשלה חדשה בישראל ● איך זה יעבוד, מתי ההשבעה עצמה, והאם זה עוד יכול ליפול? ● גלובס עושה סדר

הסטודיו של רוי דיין / צילום: אורלי גנוסר

שביל האשפה: סיורים בעקבות חפצים שנולדו מחדש

רהיטים מעוצבים מאופנועים ישנים, אמנית שעושה יצירות מספרים שננטשו ברחוב וסטודיו לתיקים שעשויים ממצנחים ● טיול בעקבות אשפה שזכתה לחיים חדשים

בית הספר בימי חופשה / צילום: Shutterstock

כך הצליח בית ספר אחד במרכז הארץ לעשות מהפכה שקטה בימי החופשה

כל הורה שהציץ בלוח חגי תשרי בוודאי עצר לרגע את נשימתו ● זו לא רק תחושה שהילדים כל הזמן בחופש: בדיקה חדשה שערך משרד האוצר עבור גלובס קובעת כי ישראל היא שיאנית העולם בפער ימי החופשה בין התלמידים להוריהם ● אבל מתברר שזו לא גזירת גורל ● האזינו 

יהונתן כהן ויוסי לוי / צילום: יח"צ אינפין קפיטל

החתם יונתן כהן משתלט על חברת המימון הבורסאית גיבוי

יהונתן כהן ויוסי לוי מאינפין קפיטל (InFin Capital) רוכשים את חברת האשראי והמימון החוץ בנקאי "גיבוי החזקות" שבשליטת משפחת פרדו ● השניים רוכשים 55% ממניות "גיבוי איתן" בהיקף השקעה של 41.5 מיליון שקל, כאשר שאר המניות יישארו בידי הציבור