גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עם אפולו לירח: המניה שזינקה ב-1,800% תוך פחות משנה למרות הכנסות זניחות והפסדים

אפולו פאוור, חברה בעלת טכנולוגיה לייצור יריעה סולארית גמישה, כבר נסחרת בת"א בשווי של מיליארד שקל ● בעלי השליטה, ישי ויוסף מור, מחזיקים מניות בשווי שוק של כחצי מיליארד שקל

עודד רוזנברג, מנכ"ל אפולו פאוור / צילום: רמי זרנגר
עודד רוזנברג, מנכ"ל אפולו פאוור / צילום: רמי זרנגר

הסכם שיתוף פעולה עליו עדכנה ענקית המזגנים תדיראן הולדינגס מול חברת האנרגיה הירוקה אפולו פאוור מפנה זרקור לאחרונה כדוגמה בולטת לטרנד הלוהט בת"א של השקעה בחברות טכנולוגיה צעירות בתחום  האנרגיה הירוקה, גם אם הללו עדיין רושמות הכנסות זניחות והפסדים כבדים .

המקרה של אפולו פאוור  קיצוני במיוחד, ומנייתה מציגה נסיקה אדירה של פי 19 בערכה (כ-1,800%) תוך פחות משנה. כעת היא נסחרת ברמת שיא המשקפת לחברה  שווי של לא פחות מכ-1 מיליארד שקל, וכל זאת, כך נראה, בזכות הפוטנציאל העתידי שרואים המשקיעים בעסקיה.

אפולו פאוור, שהגיעה לבורסה לקראת סוף שנת 2017 באמצעות מיזוג לשלד הבורסאי אור סיטי (שבעבר היה בשליטת יזמת הנדל"ן ענבל אור), מציגה עצמה כ"חברת קלינטק המונעת על ידי החזון לייצר אנרגיה  סולארית בצורה חדשנית מכל משטח קיים החשוף לאור השמש, ללא צורך בפינוי שטחים פתוחים נוספים".

באמצעות החברה הבת (בבעלות מלאה)  סולארפיינט מחזיקה אפולו פאוור, לטענתה, ב"טכנולוגיה ייחודית לייצור יריעה סולארית גמישה, קלת משקל, עמידה ומשתלמת הניתנת ליישום בצורה עצמאית או בשילוב במגוון חומרים".

בשלב הנוכחי, כאמור, החברה עדיין צוברת הפסדים משמעותיים, המגיעים לכ-32 מיליון שקל בשלוש השנים האחרונות (2020-2018), לצד הכנסות זניחות (כחצי מיליון שקל בסיכום 2020) ותזרימי מזומנים שליליים מפעילות שוטפת.

כל זה לא מפריע לנסיקת המניה, כאשר מי שנהנה בינתיים במיוחד מעליית הערך המטאורית של אפולו פאוור הם צמד בעלי השליטה בה, האחים ישי ויוסף מור, המחזיקים כ-51% מהון החברה  באמצעות החברה הפרטית וסטאר - החזקה בשווי שוק נוכחי הנע סביב כ-500 מיליון שקל .

מנכ"ל אפולו פאוור עודד רוזנברג, הנמנה עם מייסדיה (יחד עם ערן מימון וד"ר עידו הדר), מחזיק בכ-2% מההון בשווי שוק של כ-20 מיליון שקל ויו"ר החברה, אלוף במילואים יום טוב סמיה מחזיק ב-0.2% בשווי שוק של כ-2 מיליון שקל.

כפי שמציינות אפולו פאוור ותדיראן בהסכם עליו חתמו כעת (שהשלמתו כפופה לכמה תנאים), מוצריה של חברת הקלינטק, "מאפשרים הקמת פרויקטים סולארים במיקומים בהם קיים קושי להקים פרויקטים סולאריים באמצעות פאנלים סולארים סטנדרטיים".

בין אלה נמנים, לפי שתי החברות, "גגות מבנים וחממות בהם קיימת מגבלת משקל, על פני שטחים מעוקלים, או כאשר הלקוח מעוניין לשלב את השטח הסולארי בפני השטח של גגות העשויים מחומרי בנייה קלים כגון פרגולות, גגות אצטדיונים, סככות, חממות חקלאיות וכיו"ב".

ההסכם עליו עדכנה כעת אפולו פאוור מול תדיראן, בעקבותיו נהנתה מניית החברה מעליות חדות עם פתיחת שבוע המסחר הנוכחי, הוא האחרון בשורה של עדכונים שפרסמה החברה בקשר לשיתופי פעולה, יוזמות והשקעות, שבשלב הנוכחי, כך נראה, מציתים את דמיון המשקיעים לגבי עתידה.

בחודש יולי אשתקד, אז החל גל העליות המשמעותי, עדכנה אפולו פאוור על מזכר הבנות שנחתם מול חברת אאודי לשילוב טכנולוגיית היריעה הסולארית שלה ברכבים מקבוצת פולקסווגן ובספטמבר דיווחה על הסכם שנחתם מול חברת הטכנולוגיות הביטחוניות רפאל "לבדיקת היתכנות לשילוב טכנולוגיית היריעה הסולארית בחומרים למוצרים ביטחוניים".

בחודש אוקטובר עדכנה אפולו פאוור על כניסה לתוקף של הסכם מול האגודה החקלאית מי חוף הכרמל להקמת פיילוט סולארי צף בתמורה של כמה מאות אלפי שקלים.

כמה שבועות לאחר מכן דיווחה על הסכם לאספקת יריעות סולאריות לחברה בבעלות תאגיד הרכב הסיני ג'ילי ( Geely ), המחזיק בין היתר במותג הרכב וולוו, ועל הסכם לביצוע בדיקות במוצריה עם מרכז מו"פ "של אחת מיצרניות הרכב האסייתיות המובילות".

עוד עדכנה אפולו פאוור עד לסיומה של שנת 2020 על הסכמים לרכישות מכונות ייצור נוספות, שיסייעו לה להגדיל את קצבי הפעילות, וכן על אישור מינהלת הרשות להשקעות תכנית השקעה של 5 מיליון שקל לצורך הקמת מפעל ביקנעם.

 ניצלה את הנסיקה לגיוס 75 מיליון שקל 

בתמיכת שלל האירועים, מנייתה של אפולו פאוור ניתרה בכ-700% מיולי 2020 ועד לסיומה של השנה שעברה.

מאז המשיכה המניה במסעה צפונה, כשבין היתר מתחילת השנה הנוכחית עדכנה על בחינת הקמת חברה משותפת עם רפאל, "לאור ההצלחה בבדיקת ההתכנות הטכנולוגית" בין השתיים, גיבשה מזכר עקרונות מול תדיראן, שכעת הפך להסכם, ובימים האחרונים דיווחה על "זכיית הצעה להדגמת טכנולוגיית היריעה בחלל".

את העניין הגובר סביב מנייתה ניצלה אפולו פאוור באחרונה לגיוס סכום משמעותי עבורה, 75 מיליון שקל, מכמה משקיעים בראשות הפניקס ומור בית השקעות, בהקצאת 13% מהונה.

ההקצאה, שנעשתה בסוף חודש מרץ, בוצעה לפי מחיר מניה של 16 שקלים - שהיה אז קרוב למחיר  השוק של המניה, שמאז ועד כה זינק ביותר מ-70% ומ מגיע כבר ל-28 שקל.

עוד כתבות

סמדר ברבר צדיק / צילום: רמי זרנגר

מתחילים ליישם את הבנקאות הפתוחה: הבינלאומי יאפשר צפייה בחשבונות בבנקים אחרים

השלב הראשון ברפורמה שנועדה לאפשר את העברת השליטה במידע מהבנק ללקוח נכנס לתוקפו באפריל והבינלאומי השיק את MultiBank • בינתיים יוכלו לקוחות הבנק שיחפצו בכך לצפות במידע אודות העו"ש שלהם גם בחשבונות המנוהלים בבנקים אחרים

פגישת עבודה ראשונה של ליברמן עם נגיד בנק ישראל, יו"ר ההסתדרות וראשי המגזר העסקי / צילום: דוברות משרד האוצר

מהנגיד ועד ליו"ר ההסתדרות: שר האוצר החדש במרתון פגישות

ליברמן הספיק להיפגש היום עם נגיד בנק ישראל, יו"ר ההסתדרות, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר נשיאות המגזר העסקי ● הבוקר הוא נפגש לראשונה עם הנהלת משרד האוצר ● השר אחרי שיחה עם הנגיד ירון: "קריטי להגיע לתוכנית לייצוב המשק"

ישיבת הממשלה ה-36 הראשונה / צילום: יוסי זמיר

הממשלה ה-36 יוצאת לדרך: מנופחת, מגוונת ובעלת ניסיון

יאיר לפיד הבטיח ממשלה של 18 שרים בלבד, אך הממשלה הנכנסת תמנה 27 שרים ● 9 נשים יכהנו כשרות: מדובר במספר דומה לממוצע ב-OECD ● מחצית מחברי הממשלה יהיו בעלי ניסיון מיניסטריאלי קודם

אילן ישועה בדיון בבית המשפט / צילום: יוסי זמיר

עו"ד בן-צור: עריכת ראיון כדי לרצות את המרואיין לא הייתה אירוע חריג בוואלה

בביהמ"ש המחוזי בירושלים נמשכת היום עדותו של עד התביעה אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, במסגרת משפט נתניהו ● עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של נתניהו שחקר את ישועה, ניסה להראות שעריכה מחודשת של ראיון כדי לרצות את המרואיין לא הייתה אירוע חריג במערכת וואלה דווקא לנתניהו כחלק מיחסי שוחד

מפגש ראשון של אביגדור ליברמן עם הנהלת משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

שר האוצר ליברמן: "לא תהיה העלאת מסים ולא תהיה השתוללות בנושאים כלכליים"

שר האוצר הנכנס אביגדור ליברמן התייחס לנושאים הכלכליים שעל הפרק: "המשימה הכי חשובה כרגע היא להעביר את התקציב ולדאוג שיהיה תקציב מאוזן, אחראי וממלכתי"

נפתלי בנט לוחץ את היד לבנימין נתניהו / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

"חילופי שלטון לא מכובדים": כך סיקרה התקשורת הבינלאומית את השבעת הממשלה החדשה

"נתניהו הצליח לאחד שמונה מפלגות שאין להן הרבה במשותף, מלבד הרצון להחליף אותו" ● "בנפילתו, בנימין נתניהו שואב השראה מדונלד טראמפ" ● כך סיקרו כלי התקשורת בעולם את ההשבעה בישראל וחילופי השלטון

מנכ״ל נטו החזקות עמי גולדין / צילום: נטו

נסגר תיק החקירה בחשד למידע פנים נגד האחים נאוי ועמי גולדין

מחלקת חקירות ברשות ני"ע המליצה להעמיד לדין את החשודים בפרשה, אולם מחלקת ני"ע בפרקליטות החליטה לסגור את התיק ללא שימוע ● בבסיס החקירה עמד החשד כי גולדין, שכיהן כדירקטור חיצוני בקבוצת נאוי, מסר מידע פנים למקורבו אילן שבע, מבעלי ביכורי השדה, על כך שאחים נאוי עתידה לבטל את מדיניות חלוקת הדיבידנדים שלה

רם בלינקוב / צילום: ענבל מרמרי

החברות הממשלתיות שמחכות למינויים בכירים וחשובים

תפקידים בכירים מחכים לאיוש כמו יו"ר חברת תע"א, שאמורה לצאת להנפקה, ויו"ר לחברה שמנהלת את צינור הנפט מאילת לאשדוד

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock

ביידן מביא "רוח חדשה" לפסגת נאט"ו; ייפגש עם ארדואן "האוטקראט"

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נחת היום בבריסל וישתתף בפסגה השנתית של נאט"ו כחלק מביקורו באירופה, לראשונה מאז שנשיא ארה"ב נכנס לתפקידו ● הנושאים העומדים בראש סדר היום שלה נשארו כפי שהיו בזמן כהונת טראמפ: סין ורוסיה

מתנגדי חיסונים בגרמניה,  ציוץ בטוויטר / צילום: Shutterstock

האם חלה עלייה של 483% בהפלות מאז קמפיין החיסונים?

כך הפכה בדיקה של המשרוקית לכלי של מתנגדי חיסונים בגרמניה ● מבדיקת עובדות לפייק ניוז ● המשרוקית של גלובס

יבואנית סוני בישראל משיקה את ליין המסכים BRAVIA 2021 עם המעבד החכם החדש / צילום: נבו טרבלסי

קורצת לגיימרים: סוני משיקה מסכים חדשים עם מעבד חכם

המוצרים החדשים של סוני כוללים מסכים שונים, והחברה מכניסה להם לראשונה את מעבד ה-XR החדש שלה עם טכנולוגיית האינטליגנציה הקוגנטיבית ● המחירים גבוהים, והחברה רוצה שתשתמשו במוצרים שלה בשביל חוויה אולטימטיבית

נעמי וולפנר / צילום: נטלי שור

נעמי וולפנר ונווה זרח עוזבות את קבוצת מקאן

וולפנר הצטרפה למקאן לפני 12 שנה ונמנית עם הגרעין הראשון שהקים את מקאן דיגיטל במתכונתו הקיימת ● זרח ניהלה במשך שנים ארוכות את מחלקת ההפקה של מקאן והייתה שותפה להקמת הפקטורי - זרוע הקריאטיב של מקאן דיגיטל

מנכ"ל סולאיר, אלון שגב / צילום: תומר יעקובסון

חברת האנרגיה המתחדשת סולאיר מגייסת 60 מיליון שקל

החברה תקצה לשלושת המשקיעים - הפניקס, ילין לפידות וארקין הולדינגס - קרוב למיליון וחצי מניות, לפי מחיר של 40.9 שקל למניה ● המשקיעים יוכלו לממש 735 אלף אופציות לפי 48 שקל למניה

אסתר חיות / צילום: אוריה תדמור

חיות לנציג המדינה: "מה מאפשר לכם להטיל חובת סודיות על כל תמלילי הממשלה?"

בג"ץ דן היום בעתירת התנועה לחופש המידע, גלובס וכלי תקשורת נוספים, לחשיפת הפרוטוקולים של ישיבות הממשלה בעת משבר הקורונה • השופטת אסתר חיות: "חוק יסוד הממשלה מלמד הפוך מהנוהג הקיים. אתם מנהלים תמלילים ומעולם לא חשפתם אף תמליל"

בני גנץ / צילום: יוסי זמיר

גנץ הגיש מחדש את ההצעה להקים ועדת חקירה ממלכתית לאסון הר מירון

ההצעה שהונחה ע"י גנץ זהה להצעה שהניח על שולחן הממשלה הקודמת ● בדיקה בלשכת בנט העלתה כי יש בהחלט כוונה להעלות את הנושא לדיון באחת מישיבת הממשלה הראשונות, זאת לאחר קבלת התייחסותם העקרונית של שרים הנוגעים בדבר

בני גנץ, גדעון סער ואביחי מנדלבליט, בטקס חילופי שרים במשרד המשפטים / צילום: דוברות משרד המשפטים

מפיצול תפקיד היועמ"ש ועד החזרת האמון במערכת: מה מחכה לגדעון סער במשרד המשפטים

גדעון סער צפוי לקדם שינויים במערכת המשפט, שאת חלקם ניסה נתניהו להוביל ללא הצלחה; בראשם: צמצום סמכויות היועמ"ש, הזוכה לתמיכת גורמים בקואליציה ובאופוזיציה ● כן ימנה השר החדש את פרקליט המדינה והיועמ"ש הבא ● גם האווירה צפויה להשתנות: המתקפות ייפסקו

אבטלה / צילום: כדיה לוי

החל"ת והאבטלה בעלייה: הלחימה בעזה בלמה את התאוששות שוק העבודה

בצל מבצע שומר חומות ההתאוששות שנרשמה בשוק העבודה נעצרה במאי ● שיעור האבטלה הרחב הגיע ל-9.9% במחצית השנייה של מאי

בנק לאומי / צילום: איל יצהר

בנק ישראל הטיל עיצום של קרוב למיליון שקל על לאומי: "גבו עמלות בניגוד לצו"

בנק ישראל הטיל את העיצום לאחר שבשנת 2015 בנק לאומי גבה 147 שקל בגין מכתב התראה, בניגוד לצו שקבע שסכום העמלה המרבי בעד שירות זה הוא 5 שקלים ● העיצום הופחת ב-35%, שכן הבנק הפסיק גבייה זו ב-2016, טרם פניית הפיקוח על הבנקים

שרה נתניהו / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

ביהמ"ש הורה: פרטי העסקתה של שרה נתניהו ייחשפו שוב

אשת רה"מ לשעבר התנגדה לבקשת עמותת "הצלחה" לפרסום הפרטים, אך בהמלצת ביהמ"ש הסכימה למסירת פרטי העסקתה והיקף שעות העבודה שלה - אך לא לפירוט היעדרויותיה ● זאת לאחר שב-2017 אישר ביהמ"ש לעיתונאי בן כספית לקבל מידע על היקף העסקתה

סטנלי פישר / צילום: תמר מצפי, גלובס

חצי שנה הספיקה לו: פרופ' סטנלי פישר התפטר מתפקידו כדירקטור בבנק הפועלים

סיבה רשמית להתפטרות טרם נמסרה, אך גורמים בסביבתו העריכו כי פישר בן ה-77 רוצה לבלות יותר זמן עם משפחתו בארה"ב ● באוקטובר האחרון נבחר פישר לתפקיד לאחר הליך רווי יצרים, והחל לכהן בדירקטוריון ב-1 בינואר