גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פז תשנה גישה? על הפרק - מכירת השליטה בחברה במקום מימוש בית הזיקוק באשדוד

קבוצת משקיעים שמובילה לאומי פרטנרס מבקשת לרכוש 20%-25% ממניות החברה לצורך פיתוח עסקיה הקיימים - כולל בית הזיקוק שהועמד אשתקד למכירה ● ההשקעה המוצעת משקפת שווי של 3.8-4 מיליארד שקל לפז - פרמיה של מעל 10% על מחיר השוק

תחנת דלק של פז / צילום: שלומי יוסף
תחנת דלק של פז / צילום: שלומי יוסף

מניית פז  נעורה היום לחיים עם עלייה יומית דו ספרתית על רקע פרסום לפיו לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של בנק לאומי, גיבשה קבוצת משקיעים לצורך רכישת גרעין שליטה בחברת האנרגיה בהשקעה של כמיליארד שקל. בחמש השנים האחרונות צנחה מניית פז ב-25% לעומת עלייה של 40% במדד ת"א 125 שבו היא נסחרת. זאת, על רקע ירידת קרנן של מניות האנרגיה המסורתיות בעיני המשקיעים (לעומת נסיקה במניותיהן של חברות האנרגיה הירוקה). שווי החברה עמד טרם הזינוק היומי על כ-3.4 מיליארד שקל .

את קבוצת הרוכשים גיבש אבי אורטל, מנכ"ל לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי והיא מורכבת גם מיזם הנדל"ן רוני יצחקי; מהאחים לבנת, בעלי ענקית התשתיות וההובלה תעבורה, וכן מקרן התשתיות תש"י בניהולו של ירון קסטנבאום. הקבוצה מבקשת לרכוש 20%-25% ממניות פז, המתנהלת כיום ללא גרעין שליטה , בדרך של הקצאת מניות חדשות ולפי שווי של 3.8-4 מיליארד שקל לפני הכסף - פרמיית שליטה של מעל 10% על מחיר השוק .

מדובר על רכישת מניות מחברת פז עצמה בדרך של הקצאת מניות חדשות, ומסיבה זו הופנתה ההצעה לדירקטוריון חברת פז ולא לבעלי המניות האחרים . יש לציין ,כי בניגוד לאסטרטגיה הנוכחית של פז, קבוצת המשקיעים שמוביל לאומי פרטנרס, אינה מתכוונת לממש נכסים של החברה (ובראשם בית הזיקוק שלה באשדוד) אלא להשביחם ולהשאירם בבעלותה של פז .

סביר להניח כי אם העסקה אכן תצא לפועל יהיה רוני יצחק מעורב בפיתוח הנדל"ן של החברה , משפחת לבנת בתחומי התעשייה והלוגיסטיקה בעוד שהשבחת תחום התשתיות תטופל בידי קרן תש"י. לאומי פרטנרס יביא איתו את הכיסים העמוקים של בנק לאומי, שיידרשו לצורך השקעות בשדרוגו של בית הזיקוק .

פז מצידה אישרה כי קיבלה מספר פניות והצעות לעניין רכישת מניותיה. "הפניות שהתקבלו הינן פניות ראשוניות, ממספר גורמים שונים, בחלקן פניות כלליות ובחלקן פניות קונקרטיות יותר הכוללות הצעה לביצוע מיזוג עם צד שלישי או לביצוע הקצאה פרטית מהותית של מניותיה לצד שלישי. דירקטוריון החברה טרם דן בפניות שהתקבלו ובכוונתו לקיים בהן דיון בהקדם", נמסר בהודעת פז .

הודעה זו מלמדת, כי מלבד קבוצת המשקיעים שמארגן לאומי פרטנרס, קיימים משקיעים נוספים שבוחנים השתלטות על פז, שפועלת בשנים האחרונות כחברה ללא גרעין שליטה. הצעות אלו יצטרכו להיבדק בידי דירקטוריון פז, שבראשו עומד היו"ר הראל לוקר .

כך או כך, כל הסכם אליו יגיע דירקטוריון פז עם מי מבין המציעים, יחייב את אישור האסיפה הכללית של בעלי מניות החברה. ניתן להעריך בזהירות, כי דרישת בעלי המניות המוסדיים לאישור עסקה הכוללת יצירת גרעין שליטה חדש בפז, תהיה הקצאת מניות במחיר גבוה משמעותית ממחיר השוק - כלומר כזה שיכלול גם פרמיית שליטה .

פז היא החברה המובילה בישראל בתחום הפעלת תחנות תדלוק ומתחמים קמעונאיים. החברה מפעילה 256 מתחמי תדלוק ומתחמים קמעונאיים, אשר במרביתם פועלת רשת חנויות הנוחות Yellow של החברה .

פז היא גם בעלת שטחי הנדל"ן עליהם ממוקמים 106 ממתחמי התדלוק שלה, וכן זכויות קנייניות במגרשים עצמאיים שאינם משמשים לתחנות. כך, שהחברה גם משכירה שטחים במתחמי התדלוק לשוכרים שונים, ובהם בעלי עסקים, מסעדות, בתי קפה, חנויות ועוד .

בנוסף, עוסקת פז בשיווק ישיר של דלקים ומוצרי נפט לחברות ומפעלים ברחבי ישראל, וכן לחברות תעופה. פעילות החברה כוללת גם בעלות על חברות בנות מתחומי התעשייה, שעוסקות בייצור שמנים וכימיקלים, בייצור מוצרי איטום לענף הבניה, וכן בייצור מוצרים לתשתית תחבורתית .

בשבוע שעבר הגדילה פז את פעילותה הקמעונאית כשהשלימה את רכישת סופר יודה, רשת מרכולים הכוללת 17 סניפים בתל אביב עבורה שילמה פז 170 מיליון שקל. בהודעה עם השלמת העסקה הסבירה פז כי החיבור בין השתיים "מאפשר סינרגיות משמעותיות בפעילות הסחר והגדלה משמעותית של מועדון הלקוחות" וכי "פורמט הסופרים השכונתיים הוא סגמנט הצומח ביותר בעולם קמעונאות המזון בשנים האחרונות, ופז סימנה אותו כמנוע צמיחה מרכזי באסטרטגיה שלה".

מעבר לכך, מחזיקה פז בבעלות מלאה על בית הזיקוק לנפט באשדוד, אשר נרכש ממדינת ישראל בשנת 2006 והינו בית הזיקוק השני בגודלו בישראל. לפני יותר משנה החלה פז לבחון את האפשרות למכירת בית הזיקוק שלה, ואף שכרה לשם כך בנקאי השקעות, בעקבות לחץ של בעלי מניות והחלפת בכירי החברה .

מספר גופים מוסדיים הובילו אז קו מיליטנטי כנגד מנכ"ל פז הקודם, יונה פוגל, בדרישה לביצוע מהלכים אסטרטגיים שיכללו את מכירת בית הזיקוק והשבחה של הנדל"ן שבבעלות החברה. כחלק מהמאבק, הובילו אותם גופים מוסדיים לבחירתו של אברהם ביגר לתפקיד יו"ר החברה .

לאחר בחירתו הוביל ביגר לפרישתו של המנכ"ל פוגל ולהחלפתו בידי המנכ"ל הנוכחי ניר שטרן (לשעבר מנכ"ל סלקום). עם זאת, מעבר לכך לא זכה ביגר לשיתוף הפעולה פעולה לרעיונותיו מצד חלק מהדירקטורים וכעברו שנה בלבד הודיע על התפטרותו .

"אני נאמן לדרכי. אני יודע שאני לא המנהל הנוח מכולם. אני יודע שלעיתים אני רץ מהר מדי ומשתף פחות מדי, אך לא היססתי לעשות את מה שצריך לעשות כדי להציל את פז נפט", כתב ביגר בעת פרישתו .

פז קיבלה אשתקד הצעות לא מחייבות לרכישת בית הזיקוק, אולם דומה כי אלו היו נמוכות משמעותית משווי של כ-1 מיליארד דולר (3.3 מיליארד שקל) אליו היא כיוונה בתחילת התהליך. בנוסף, הצעות אלו גם היו כנראה נמוכות יותר מהשווי המאזני של בית הזיקוק (שהולך ופוחת בשנים האחרונות), ועקב זאת לא נענו עד כה .

נכון לסוף 2020 עמד השווי המאזני של בית הזיקוק בספרי פז על 1.491 מיליארד שקל, ומשקף את ההון העצמי של בית הזיקוק. שווי זה נקבע אחרי הפחתות של 338 מיליון שקל (284 מיליון שקל נטו) שנרשמו בשווי בית הזיקוק ב-2020 בעקבות משבר הקורונה והירידה בערכו של הדולר מול השקל. שני גורמים אלו הובילו להפסד של 664 מיליון שקל שרשם בית הזיקוק באשדוד ב-2020

עוד כתבות

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי

נעילה שלילית בבורסה: אלקטריאון צנחה 8%, אורמד התחזקה

פרטנר ואורמת התחזקו ● ירידות קלות בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ● הזהב צונח ● שני חוזים לאלביט מערכות

ב.מ.וו IX3 / צילום: יח"צ

החשמלית החדשה של ב.מ.וו יוקרתית, אבל נוסעת רחוק וירוק

ב.מ.וו IX3 לא מציעה ריגושים, אבל מצליחה לשמור על תחושת היוקרה של אחיותיה מונעות הבנזין, בשילוב הנעה ידידותית לסביבה

רם בן ברק - יו"ר ועדת החוץ והביטחון / צילום: יח"צ

בן ברק: "לא מאמין שניתן להגיע להסדרה עם ארגון טרור"

לדברי ח"כ רם בן ברק שנבחר לראשות ועדת החוץ והביטחון, מדיניות ההסדרה הובילה בסופו של דבר רק להתעצמות חמאס, הרבה מעבר למה שישראל קיוותה ● "המדיניות של ישראל צריכה להיות שחמאס לא ישלוט יותר על רצועת עזה"

חנות להמרת כספים בטורקיה. אם הדולר יתחזק בעקבות הודעת הפד, הלחץ על הלירה הטורקית יגבר / צילום: Associated Press, Emrah Gurel

הצרות של טורקיה מצביעות על סכנות לשווקים מתעוררים, בזמן שהכלכלה משתקמת

נשיא טורקיה דורש לקצץ את הריבית אבל הבנק המרכזי מנסה להילחם באינפלציה

חיסונים של פייזר לקורונה / צילום: Shutterstock, Jeppe Gustafsson

הרשות הפלסטינית ביטלה את הסכם החיסונים עם ישראל

לאחר שישראל והרשות הפלסטינית סיכמו על עסקת חילופין לחיסוני קורונה במסגרתה ישראל הייתה אמורה להעביר לרשות יותר ממיליון מנות חיסון שתוקפן יפוג בקרוב הערב ביטלה הרשות את ההסכם ●  דובר ממשלת הרשות: "המנה הראשונה איננה תואמת את המפרט שהוזכר בהסכם"

משרדים בבוסטון. 7.2 מיליארד דולר השקעות הון סיכון בחודש מאי / צילום: Shutterstock

השגשוג בביוטק מקפיץ את הנדל"ן בבוסטון

קרנות הון סיכון הזרימו 7.2 מיליארד דולר לחברות מדעי החיים בעיר במהלך חודש מאי

צפת. אווירתית ומיסטית / צילום: Shutterstock

יום בצפת עם הפתעות: גיטרה, ספא וארוחת בוקר אגדית

צפת ממותגת כעיר המקובלים והמיסטיקה, עם טיולי עששיות בסמטאות ומרכזים של "וולנס רוחני", אבל לצדם יש גם הנאות ארציות יותר, עם ספא חדש ומסעדות שוות

רונן גינזבורג / צילום: תמר מצפי, גלובס

מנכ"ל דניה סיבוס: "עשו אותנו שואבי המים של הסינים. אני הפכתי קבלן משנה שלהם"

פאנל בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ עסק בכניסת חברות התשתיות הסיניות לפרויקטים גדולים בישראל ● אמנון מרחב: "מדובר בהשתלטות של ממש" ● עו"ד אילן בומבך, המייצג את החברות הסיניות בישראל: "באים עם ידע בפרויקטים מורכבים ועובדים יחד עם חברות ישראליות"

ליאת בן ארי / צילום: רפי קוץ

פרשת 4000 מצדיקה אישום בשוחד? המחלוקות במשרד המשפטים לפני ההחלטה הגורלית נחשפות

גלובס חושף ויכוח פנימי במשרד המשפטים: המשנה ליועמ”ש, עו”ד רז נזרי, סבר כי יש לסגת מסעיף השוחד נגד נתניהו בתיק בזק–וואלה בניגוד לעמדת התובעת, עו”ד ליאת בן ארי, ויתר הבכירים • נזרי העלה טיעונים דומים לאלו שמעלים כעת סנגורי רה”מ לשעבר בביהמ”ש

המנכ”לים של ממשלת השינוי / צילום: עמית בלינקוב, ויקפדיה, איל יצהר, מעיין סלע, מתן פורטנוי, ניב קנטור

הכדורגלן לשעבר והיועץ הפוליטי: הכירו את האנשים שינהלו את המדינה בשנים הקרובות

בבוקר שאחרי השבעת הממשלה ה–36, השרים החדשים החלו במלאכת איוש המנכ"לים ● מי יידרש כנראה להסכם ניגוד עניינים עם הכניסה לתפקיד, מי היה כדורגלן בעברו ואיזה שרים נחושים למנות אישה למנכ"לות?

מפריחי בלוני הנפץ בגבול רצועת עזה / צילום: Reuters, SOPA

ימי נתניהו, סיכום מדיני ביטחוני: מהלכים פורצי דרך לצד מחירים כבדים

ב-12 שנות כהונתו בנימין נתניהו עשה שינויים אסטרטגיים במצבה של מדינת ישראל ● הוא הכריח את המעצמות להתייחס לתוכנית הגרעין האיראנית, אך הסיפור טרם נגמר; ואת הפלסטינים הוא דחק מסדר היום, אך לא מוטט את חמאס ● ממשיכיו יעמלו על תיקון היחסים עם ארה"ב

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

החזקת ביטקוין במאזן היא חתיכת כאב ראש לרואי החשבון של טסלה וחברות אחרות

טסה וחברות אחרות המחזיקות במטבע הקריפטו ההפכפך צריכות לעתים קרובות לרשום הפחתות שווי כשערכו נופל

רפאל סווירי / תמונה: WalkMe

"גאים להתחלק בכסף עם העובדים": הצצה להנפקה הגדולה של השבוע

WalkMe השלימה השבוע הנפקה והחלה להיסחר בנאסד"ק לפי שווי של 2.6 מיליארד דולר ● המייסד רפאל סווירי: "הפתרון שלנו מאוד משפיע, וכשרואים את האימפקט קשה להתעלם. לכן גם אם לקוחות לא חיפשו פתרון כזה בהתחלה, כשראו את ההשפעה הם הבינו"

מנכ"ל מקורות, אלי כהן / צילום: אוראל כהן

מקורות נכנסת לתחום ניטור איכויות מים, ומקימה סטארט-אפ בתחום

חברת Watersight שהקימה החברה הממשלתית בשיתוף חברת Newsight Imaging מנס ציונה, תתמקד בניטור ופענוח נתוני איכות המים ● החברה שמבקשת לפנות לקהל המקומי ולשווקים בחו"ל הכריזה על יציאה לסבב גיוס ראשון, בחיפוש אחר משקיעים אסטרטגיים

נפתלי בנט בהשבעה לכנסת / צילום: יוסי זמיר

בעולם אחר, הייתי המדריך של בנט בבני עקיבא

ביקום חליפי, לראש ממשלת ישראל ולי היו יכולות להיות בדיחות פרטיות שרק שנינו נבין בחדר מלא אנשים

צבי אבי / צילום: איל יצהר

1.3 מיליון ש' בשנה פלוס בונוסים ומניות: תנאי העסקתו של אבי צבי כמנכ"ל פרטנר

המנכ"ל החדש של פרטנר יקבל אופציות ומניות חסומות בשווי של 8.4 מיליון שקל, ובונוס שנתי של עד 10 משכורות ● יקבל בונוס חד פעמי בשל "נכונותו להעסקה מיידית, שתקצר את תקופת החלפת המנכ"ל ותאפשר לחברה להתמקד בשלבי הצמיחה הבאים"

יפעת שאשא ביטון / צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

הבכירים נותנים רוח גבית לשרת החינוך החדשה יפעת שאשא ביטון

כ-100 בכירים מהמגזר העסקי, משרד החינוך וארגוני חינוך מובילים - ביניהם מנכ"לית מרכזי הפיתוח אינטל ישראל ומנכ"ל קרן טראמפ - התכנסו כדי להביע תמיכה באתגר הגדול של צמצום הפערים בחינוך המדעי-טכנולוגי ● אירועים ומינויים

הרמטכ"ל אביב כוכבי / צילום: ארז חרודי

הרמטכ"ל אביב כוכבי ימריא לביקור עבודה בארה"ב

כוכבי, שימריא ביום ראשון, יהיה אורחו של יושב ראש המטות המשולבים, הגנרל מארק מילי ● הרמטכ"ל ישתתף, בין השאר, בדיונים על איום הגרעין האיראני ויציג את עיקרי העשייה המבצעית של צה"ל במבצע "שומר החומות"

חברת WIX מפרגנת למאנדיי בדרך ייחודית / צילום: באדיבות WIX

חברות ההייטק מצאו דרך חדשה ויצירתית לגייס עובדים. מי גוזר קופון בדרך?

כיצד קרה שדווקא המדיה הלא מתוחכמת של שילוט חוצות הפכה לטרנד חם בקמפיינים של חברות טכנולוגיה ישראליות? ● בענף הייעוץ והפרסום מנסים להסביר: "בסוף, המטרה של כולם זה גיוס עובדים. השלטים מעבירים גם מסר באיזה סוג ארגון מדובר, איך החברה חושבת, מה הכוח שלה"

ישראל זעירא. בעלים ומנכ"ל של חברת באמונה, ייזום וניהול פרויקטים בע״מ / צילום: איל יצהר

"התפרנסנו יפה מקבוצות הרכישה, ואז הגיעו פרשות ענבל אור ופרי נדל"ן"

ישראל זעירא, מנכ"ל חברת באמונה, ייזום וניהול פרויקטים: "למרות שעמדנו ביעדי המחיר ההתחלתיים שהצבנו, הבנתי עם השנים שקשה להשביע את רצון כולם" ● "מבנט אני לא מאוכזב, כי לא ציפיתי ממנו לכלום"