גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"כולנו משלמים את מחיר השנאה": מיזמים בעד סולידריות ברחבי המדינה

שיתופי פעולה של ראשי רשויות ערבים ויהודים, מפגשי אונליין וצעדות שקטות הם רק חלק מהמיזמים הקוראים להפסקת האלימות וחיזוק הדו-קיום שמתגבשים ברחבי הארץ

הפגנה בעוד סולידריות יהודית-ערבית בצומת משאבים / צילום: ניתאי פרץ
הפגנה בעוד סולידריות יהודית-ערבית בצומת משאבים / צילום: ניתאי פרץ

בימים האחרונים, מתגבשים ברחבי הארץ מיזמים הקוראים להפסקת האלימות וכינון חיים משותפים בין כל גווני החברה הישראלית. הנה כמה מהיוזמות:

החברות המובילות במשק הישראלי רתמו עובדים ערבים ויהודים בחברות למסר של פיוס. במסגרת המהלך שביצעו משרד הפרסום גיתם BBDO ביחד עם משרד הפרסום סקטורס - אל בוסתאני צולם סרטון שבו צולמו עובדים יהודים וערבים שמתפרנסים ביחד וחיים ביחד, ויחד קוראים לעצור את האלימות ולהמשיך לכבד זה את זה.

במסגרת המהלך שביצעו משרד הפרסום גיתם BBDO ביחד עם משרד הפרסום סקטורס - אל בוסתאני צולם סרטון שבו צולמו עובדים יהודים וערבים שמתפרנסים ביחד וחיים ביחד, ויחד קוראים לעצור את האלימות ולהמשיך לכבד זה את זה.

בין המשתתפים עובדי בנק הפועלים, ההסתדרות והתאחדות התעשיינים, FOX GROUP, תנובה, שופרסל, אסם, HOT, לבנת פורן, שטראוס, BE ומכבי.

מפגש אונליין של סולידריות

ארגון קפיטליזם קשוב ישראל הזמין את אנשי המגזר העסקי למפגש אונליין של סולידריות, אחווה ואחדות, בו בכירים ובכירות מחברות עסקיות קשובות ישתפו אותנו בדו קיום במגזר העסקי, כיצד זה אפשרי וכמה זה עושה טוב לכולם. האירוע התקיים אתמול, ולקחו בו חלק בין היתר ג'וליה זהר, בעלים ומנכ"לית של וחינת אל ארז, צבי סטפק, מייסד ויו"ר בית ההשקעות ממיטב דש ויו"ר קפיטליזם קשוב ישראל, מנכ"ל תנובה אייל מליס ומו"לית גלובס, אלונה בר און.

קריאה של עשרות תאגידים וחברות להפסקת האלימות

הפורום הכלכלי חברתי פרסם קריאה של עשרות תאגידים וחברות להפסקת האלימות. "החברה הישראלית חווה ימים קשים ומטלטלים ואסור לנו להיות אדישים לכך. המרקם המשותף שנבנה לאורך שנים, נמצא במצב הרגיש ביותר מאי פעם. אסור לנו לשתוק ולעמוד מנגד, עלינו להוקיע כל אלימות באשר היא", כך כתבו היוזמים. "האירועים בימים האחרונים שוברים את הלב. כולנו משלמים את מחיר השנאה. המנהיגות העסקית קוראת לכל מי שלקח חלק באלימות: חלאס, די! את השברים אפשר לתקן, מהרסיסים אפשר לבנות מחדש - זו המשימה שלנו".

בן היתר, חתומים על העצומה הוט, בנק הפועלים, נטפים, כלל, הראל, ד"ר פישר, אפספלייר, BDO, שטראוס, סיסקו, טחינת אל ארז, פיטנגו, ישרוטל ועוד.

רוצים לחיות ביחד: היוזמה של גלובס

גם בגלובס החלטנו כבר ביום חמישי להרים את הכפפה בקריאה לחיים משותפים. מאות אנשי עסקים יהודים וערבים כבר הצטרפו ליוזמה שלנו. רשימת המצטרפים מתעדכנת מדי יום. מוזמנים להצטרף.

מנהיגים ערבים ויהודים מהערים המעורבות: להרגיע את הרוחות

מנהיגים ערבים ויהודים מהערים המעורבות בקריאה משותפת: להרגיע את הרוחות. למעלה מתריסר חברי מועצות מהערים המעורבות לוד, עכו, חיפה, תל אביב-יפו, ורמלה, מפרסמים קריאה משותפת להרגעת הרוחות בערים המעורבות. על ההצהרה, יוזמה של פורום מנהיגי הערים המעורבות של עמותת יוזמות אברהם, חתמו בין השאר אדהם ג'מאל ושרי גולדשטיין, סגני ראש עיריית עכו; פידא שחאדה, חברת מועצת העיר לוד; נעמה לזימי, חברת מועצת העיר חיפה; עו"ד אמיר בדראן ומוריה שלומות, חברי מועצת העיר תל אביב-יפו; מינו אבו לבן, ורונן רוטשטיין, חברי מועצת העיר רמלה, ועוד.

החתומים הצהירו: "אנו, חברות וחברי מועצה, יהודים וערבים, בערים המעורבות בישראל, קוראים לראשי הערים המעורבות, לשותפינו במועצות הערים ולציבור כולו לעשות כל שביכולתם לאפשר ולהכיל מחאה של בני קבוצת המיעוט, להימנע ממעשי אלימות ולבצע פעולות הידברות אשר יפחיתו את המתח בין האוכלוסיות. אנו קוראים לציבור להימנע מהעברת תמונות וסרטונים נפיצים, ובפרט כאלה המציגים מידע כוזב (פייק ניוז) שעלול להבעיר את השטח".

בתי החולים התגייסו גם

הנהלות וצוותי בתי החולים הציבוריים קוראים להרגעת הרוחות והפסקת האלימות ברחובות ישראל. מנהלי וצוותי שבעת בתי החולים הציבוריים, "ניצבים יחדיו מזועזעים ושבורי לב אל מול המאורעות האלימים שמתפתחים לנגד עינינו בכל חלקי הארץ, מאורעות ששוטפים את הרחובות שלנו גלים-גלים בצונאמי של שנאה שמאיים להטביע את כולנו. בזמנים נוראיים אלה, אנחנו מבקשים לזעוק: עד כאן! עצרו את גל האלימות. ביום שאחרי, אנחנו נמשיך לחיות כאן ביחד. יש מחלוקות וכעסים אצל כולם, אבל אסור לאפשר לכעסים להתדרדר לאנרכיה ושפיכות דמים. אנחנו לא רוצים לראות עוד פצועים מגיעים לחדרי המיון שלנו ואנחנו לא רוצים לראות עוד משפחות ועסקים נפגעים".

על הקריאה חתומים המרכז הרפואי הדסה, המרכז הרפואי שערי צדק, בית חולים לניאדו, בית החולים מעיני הישועה, ובתי החולים בנצרת - המשפחה הקדושה, סנט וינסנט דה פול ובית החולים האנגלי.

נשים ערביות ויהודיות צועדות נגד אלימות

"נשים נגד הלהבות": נשים ערביות ויהודיות יצאו אמש לרחובות העיר, בכדי "לצעוד בדממה נחושה אל מול האלימות". הצעדה התאספה בשעה 19:00 בכיכר השעון ביפו. "במקום גזענות שנאה ואלימות נגן על העיר והילדים שלנו יחד בחמלה ושותפות. נצעד בשקט, בחולצות לבנות, עם נרות. יפו היא בית שאנחנו נאבקות עליו שנים, כדי שיהיה מקום שבו נוכל לחיות יחד בשוויון, נאבקות בעליונות ובגזענות. אימהות, אחיות, בנות, ערביות ויהודיות, נשים ביפו רוצות שהילדים שלהם ישנו בלילות, בלי בקבוקי תבערה מחוץ לחלון, ובלי רימוני הלם ובלי אזעקות. זה הזמן להוציא את כל הכוחות החמושים מיפו. עוד נשק ברחובות לא יהפוך את הרחובות לבטוחים יותר. בדיוק להיפך", כך נכתב בעמוד הפייסבוק של היוזמה.

הפגנות בעד סולידריות ברחבי הארץ

מפגינים תושבי ג'לג'וליה, כפר סבא, טירה והמושבים באזור מתאספים בכניסה לתחנת הדלק בג'לג'וליה בקריאה: "לעצור את האלימות עכשיו, יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים. עומדים יחד בשביל הילדים שלנו והעתיד שלהם". שלשום, הפגינו תושבי האזור בצומת כוכב יאיר וקראו לקיום חיים משותפים והפסקת האלימות.

תושבים מביר הדאג׳ וישובי רמת הנגב הפגינו יחד בצומת משאבים. כ-300 איש בהנהגת ראש הכפר של ביר הדאג סלים דנפירי וראש מועצת רמת הנגב ערן דורון, התאספו בשני צידי הצומת כשהם אוחזים בדגלי ישראל, ונשאו נאומים בזכות חיים משותפים. 

בימים האחרונים, ויהודים ברחבי הארץ עומדים בסולידריות בעשרות נקודות, וקוראים לשותפות יהודית-ערבית, ערבות הדדית וחיים משותפים. מדובר ביוזמה של ארגון "עומדים ביחד" תחת הכותרת "נעצור את זה ביחד", במסגרתה ביום חמישי נערכו הפגנות בשישים מוקדים ברחבי הארץ, בהשתתפות אלפי יהודים וערבים. אמש נערכו הפגנות ב-70 מוקדים, ושתי עצרות מרכזיות בכיכר ציון בירושלים וברחבת כיכר הבימה בתל אביב. משתתפי האירוע קראו להפסקת אש. 

קריאה משותפת של ראשי ערים יהודים וערבים

ראש עיריית כפר קאסם עדאל בדיר, ראש עיריית ראש העין שלום בן משה, ראש מועצת אורנית ניר ברטל, ראש מועצת ג'לג'וליה דרויש ראבי וראש מועצת כפר ברא מחמוד עאסי, יצאו בקריאה משותפת לציבור במטרה להרגיע את הרוחות ולהימנע מפגיעה בחיי אדם ורכוש.

עוד כתבות

התוכנית כוללת בנייה של 695 חדרי מלון, 640 יח"ד, 7,136 מ"ר של שטחי מסחר ו-53,000 מ"ר של שטחי ציבור / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים

רובע חדש בין נווה צדק ויפו: אושרה להפקדה תוכנית הבנייה במנשייה

מדובר בתוכנית בשטח של 120 דונם, הכוללת את מתחם התחנה, את מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל ועוד שטח פתוח לא מבונה, הנמצא בין מתחם התחנה ורחוב קויפמן ● אדר' אלי דרמן: "מהות התוכנית של מרחב מנשייה היא קישוריות"

טוב, רע או לא נורא: סיכום כהונה למר כלכלה ב-5 גרפים

אלמלא הקורונה, ניתן היה לומר שמבחינה כלכלית נתניהו מחזיר מדינה אחרת מזו שקיבל: האבטלה הגיעה לשפל היסטורי, השכר הריאלי עלה, והיחס חוב-תוצר ירד ● בנקודה אחת הוא רשם כישלון מהדהד - הדיור ● השאלה היא לאן הולך מכאן ראש הממשלה החדש, שמקבל משק עם גירעון עצום

הפסקת קפה

ייעלתי את הזמן, לקחתי עוד פרויקט. מכורה לעבודה? אני?!

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ● מדור חדש ● השיר השבועי: מְכוּרָה

נאיב בוקלה, נשיא אל סלבדור / צילום: Associated Press, Salvador Melendez

הוא קורא לעצמו "הנשיא הכי מגניב בעולם", השבוע הוא זכה לתהילת עולם בזכות הביטקוין

נאיב ארמנדו בוקלה אורטס בן ה-39, הנשיא הצעיר ביותר בהיסטוריה של אל סלבדור, זכה השבוע לתהילה עולמית לאחר שאימץ את הביטקוין כמטבע רשמי במדינתו ● הוא נבחר כי הבטיח לחסל את השחיתות אבל נחשד בה בעצמו ● מה ידוע באמת על "הנשיא המילניאל"

מישל סטרביצנסקי , מנהל חטיבת המחקר בנק ישראל / צילום: איל יצהר

העלאות מסים או קיצוץ בהוצאות? למנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל יש פתרון יותר טוב

פרופ’ מישל סטרבצ’ינקי, מנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל, משוכנע כי הזינוק בהוצאות הממשלה בקורונה היה מתבקש, וגם לא מוטרד מגלגול החוב לדורות הבאים ● בראיון לגלובס הוא מסביר כי העלאות מסים או קיצוץ בהוצאות לבד הם לא הפתרון, ומדגיש: "יש לנו נקודת פתיחה טובה"

חיסון לקורונה. משרד הבריאות ממתין למידע נוסף על מנת לאשר חיסון בני נוער / צילום: Shutterstock, PhotobyTawat

טסים לחו"ל? מה עושים אם תוקף תעודת החיסון צפוי לפוג לפני הטיסה

בהנחה שקיבלתם את מנת החיסון השנייה בחודשים ינואר-פברואר, עפ"י התוקף המקורי, תאריך התפוגה הנקוב על גבי התעודה שפרטי המתחסן בה מופיעים באנגלית תקף לחצי שנה בלבד, כך שבמהלך הקיץ התעודה לכאורה לא תהיה תקפה עוד

חנות סטימצקי / צילום: תמר מצפי

דיסקונט מאמין בג. יפית: רוכש כ-20% מרשת סטימצקי בכ-45 מיליון שקל

ההשקעה מעניקה לרשת חנויות הספרים שווי של כ-235 מיליון שקל

מתוך מליאת הכנסת לקראת השבעת הממשלה / צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

השבעת הממשלה ה-36: נאומי בנט ונתניהו התקיימו בצל כאוס במליאה; ההצבעה על יו"ר הכנסת - לקראת 19:00

המליאה, שתצביע הערב על הקמת הממשלה, מתקיימת באי סדר רב, שכולל צעקות והוצאות ח"כים החוצה ● בנט: "אני חייב לתת את הקרדיט לנתניהו, שפרץ את הדרך עם מפגשים עם מנסור עבאס" ● נתניהו: "אם נגזר עלינו להיות באופוזיציה, נעשה זאת בגב זקוף"

מחצבה / צילום:רויטרס

בעקבות חשיפת גלובס: ראשי השלטון המקומי מתנגדים להמלצות ועדת פינס

הבוקר חשף גלובס כי חלק מהמלצות ועדה ממשלתית לרפורמה בתחום המחצבות כוללת צמצום משמעותי ביכולת של רשויות מקומיות להתנגד לפעילות מחצבות בשטחן ● מרכז השלטון המקומי: "נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו על-מנת לעצור את היוזמות"

אביב כוכבי / צילום: Associated Press, Oded Bality

לקראת השבעת ממשלה חדשה, יש מלחמה אחת שצה"ל הולך לנצח בה. בוודאות

השבוע נתן הרמטכ"ל אביב כוכבי נאום הכנה נגד קיצוץ אפשרי בתקציבו • המפה הפוליטית הנוכחית מבטיחה סביבה תקציבית נוחה לצבא, אבל מישהו בכל זאת יצטרך לשלם את מחיר הקיצוצים: משרדי הממשלה האחרים

ליפשיץ רני / צילום: קובי קנטור

לאומי פרטנרס תשקיע 120 מיליון שקל בפעילות האנרגיה של מנורה מבטחים

קבוצת מנורה מבטחים תקצה ללאומי פרטנרס מניות בשיעור של 12.8% בחברה הבת מנורה מבטחים אנרגיה לפי שווי חברה של כמיליארד שקל ● ללאומי פרטנרס תהיה אופציה להגדיל את ההחזקה ל-16.5%

סוגרים את הים: העלייה במשלוחים דרך האוויר והיבשה מעלה את מניות השילוח

הכלכלה העולמית הולכת ומתבססת יותר ויותר על מכירות אונליין המתורגמות לעלייה בהיקף השילוח האווירי והיבשתי ● אוניית המסע שנתקעה בתעלת סואץ ושיבשה את שרשרת האספקה העולמית, הזכירה לעולם עד כמה קשה להסתמך על השילוח הימי

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

לאחר כישלון ההנפקה: כך יכניסו הקיבוצים את תחנת הכוח הפרטית דליה לבורסה בת"א

עסקת בעלי עניין בחברת משק אנרגיה צפויה למזג לתוכה את החזקות הקיבוצים בתחנת הכוח הפרטית ● בעקבות העסקה המתגבשת זינקה מניית משק אנרגיה בעשרות אחוזים

ניגשים למכרז? אלו הדברים שחשוב לדעת / צילום: Shutterstock

ניגשים למכרז? אלה הדברים שחשוב לדעת

נדל"ן, תשתיות ושירותים נוספים: תחום המכרזים צפוי להתרחב בעתיד הקרוב ● אלה הדברים שצריך לשים אליהם לב כדי לא לפספס את ההזדמנות לזכות במכרז אליו החלטתם לגשת

3.	דויד זיגדון מנכ"ל מכון המחקר מיגל וצוות חוקרי הקורונה / צילום: מכון המחקר מיגל

זוכרים את החיסון לקורונה של מיג"ל? הוא יפותח כחיסון דחף בבליעה

חברת MigVax, שהוקמה כדי לפתח את החיסון כבר בתחילת ימי הקורונה, מדווחת על סיום ניסויים בבעלי חיים

מקדחת מקיטה / צילום: Shutterstock

בשל הכתבת מחירים: עיצום כספי בכפוף לשימוע ליבואנית מקיטה

הממונה על התחרות הודיעה לחברת ארגנטולס, יבואנית מותג כלי העבודה מקיטה, על כוונתה להטיל עליה עיצום כספי בגובה 7 מיליון שקל ● מהחקירה שערכה רשות התחרות עולה כי במהלך השנים 2018-2017 פעלה ארגנטולס על-מנת להעלות את המחירים לצרכן ודרשה מלקוחותיה הקמעונאים להעלות את המחירים המפורסמים באתר זאפ

ג'ף בזוס / צילום: Associated Press, Pablo Martinez Monsivais

נסגרה המכירה הפומבית: 28 מיליון דולר עבור מושב לצידו של בזוס בטיסה לחלל

עדיין לא פורסם שמו של הזוכה, אם כי החברה הודיעה שתחשוף את שמו בשבועות הקרובים ● המחיר הראשוני עמד על 4.8 מיליון דולר, אך עלה בדקות הראשונות של המכרז כבר ל-20 מיליון דולר

יאיר לפיד ונפתלי בנט לאחר שלפיד הודיע כי עלה בידו להרכיב ממשלה / צילום: Reuters, dpa

היום הגורלי של ממשלת השינוי: כיצד תעבוד ההשבעה?

היום ב-16:00 תתכנס מליאת הכנסת לישיבה שבסופה אמורה לקום ממשלה חדשה בישראל ● איך זה יעבוד, מתי ההשבעה עצמה, והאם זה עוד יכול ליפול? ● גלובס עושה סדר

כיכר הטיימס בניו יורק / צילום: Shutterstock

המיליארדרים התעשרו, ההבטחות נשכחו: הגיע הזמן לאתחל את הקפיטליזם

למציאות הכלכלית והחברתית שאמריקה והעולם כולו מצויים בה אין תקדים ● החוב הגדל, פעמי האינפלציה מורגשים, מצב התעסוקה, הצעת התקציב לשנת 2022, מדיניות הפדרל ריזרב ומצב החברה - נראה כי הדברים מידרדרים בקצב מואץ, והריסט הגדול הולך ומתקרב והולך ● מבט מפוכח על מציאות מתהווה

שדרת הקאונטרי / צילום: יסקי מור סיון אדריכלים

אושר פרויקט מגורים ותעסוקה ענק במקום הקאנטרי קלאב בצומת גלילות

הקאנטרי קלאב בצומת גלילות שהוקם ב-1965 ייהרס, ובמקומו יוקמו 3 מגדלים בגובה 39 קומות ועוד אחד בגובה 44 קומות ● היקף הבינוי מוערך ב-456 יח"ד, כולל 70 יח"ד להשכרה, 37,500 מ"ר שטחי תעסוקה, 750 מ"ר מסחר ו-7,650 מ"ר ציבורי