גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תובנות הניהול שמסתתרות בטבע: מה אפשר ללמוד מאריה על ניהול

ממלך החיות ועד הציפורים, הדגים והצמחייה העבותה בג'ונגלים: 4 תובנות ניהוליות שאפשר ללמוד מהטבע על הובלה והסתגלות לסביבה משתנה ● שלב ראשון בלמידה: צאו מהמשרד לחיק הטבע

מה אפשר ללמוד מאריה על ניהול / צילום: Shutterstock
מה אפשר ללמוד מאריה על ניהול / צילום: Shutterstock

מאות אלפי מילים נשפכו כבר על הופעתה של הקורונה בחיינו, השפעתה על אנשים וארגונים ותרומתה לחדשנות בדפוסי התמודדות עכשוויים הנדרשים במעבר מהישרדות לצמיחה. במעבר החד לצמיחה, חזר ציד הטאלנטים; סטיב ג'ובס ואילון מאסק, שנויים במחלוקת ככל שיהיו, מחליפים את ג'ק וולש והנרי פורד כגיבורי תרבות עסקית ודמויות להשראה. אפל וטסלה מחליפות את ג'נרל אלקטריק וג'נרל מוטורס כדוגמה ומופת לבנצ'מארק.

שינוי העידנים מחייב גם שינוי של הנחות יסוד ותפיסות הניהול. הבעיה היא שהמערכות הישנות אינן מוכנות לפנות את מקומן בקלות. המערכות שבנינו במהלך 200 השנים האחרונות, אלה שנולדו בעצם לתמוך בהתפתחות שלנו אל המהפכה הקודמת, התעשייתית, כבר אינן משרתות אותנו במהפכה הנוכחית, אולם מסרבות למות. כדרכם של בני אנוש, אנו מסרבים לקבל בהבנה את המוות הבלתי נמנע, ומאריכים את חייהן של המערכות הישנות ללא צורך. כדי ללמוד איך לבצע את הקפיצה הנדרשת, כדאי לפנות למעבדת ההתחדשות העתיקה מכולן: הטבע.

1. הטבע הוא אומן השינויים. אין קבוע, והכל זז ונע ללא הרף. יש מחזוריות, אבל אין קיבעון. השולט הוא עקרון הכאוס, והוא כל כך דומיננטי, שלא ניתן לקבוע תחזית מזג אוויר ליותר מכמה ימים קדימה (וגם את זה קשה לנו לקבל, וכולנו מקטרים כל הזמן על התחזית שאינה ודאית מספיק). העולם העסקי החדש כאוטי לא פחות. אבל אנחנו חונכנו לקדש את הידוע, הקבוע והצפוי, מתעבים שינויים בתוכניות העבודה ומרגישים נוח בהרבה עם אסטרטגיה תלת-שנתית.

2. שיעור באבולוציה. כל תורת האבולוציה מבוססת על יכולתם של עולמות החי והצומח להתאים את עצמם לשינויים התמידיים, ואפילו הדומם נמצא כל העת בתנועה. מעגל השינוי, החיים והמוות הוא טבעי לחלוטין, ידוע מראש, וברור לכל המשתתפים. מאבנים וצמחים, דרך אורגניזם של תא אחד ועד למורכבים שבאורגניזמים. כל דבר שנולד דינו למות (השאלה היא רק מתי ואיך). המעגל הזה מאפשר התחדשות, צמיחה, שיפור גרסה, התאמה לסביבה משתנה ועוד שלל יתרונות, שבלעדיהם העולם היה קורס לתוך סטגנציה צחיחה.

מה שנולד לתוך עולם אחד, ימות כאשר העולם ישתנה. כך קורה לחיות וצמחים שמועתקים מאזורי המחייה הטבעיים שלהם, או כאשר תנאי הסביבה משתנים באופן קיצוני. דור חדש נולד. מותאם לאקו סיסטם המחודש, ברמת הפריט הבודד וברמת המין כולו.

המקבילה בעולם הארגוני היא הדרישה להיות קשובים הרבה יותר לשינויי מגמות כדי לייצר התחדשות, אם אין ברצוננו לחכות לברירה הטבעית של השוק שתבצע את ההחלפה במקומנו. מערכות תגמול בנויות על השוואה, הפרדה ותחרות; תוכניות עבודה הן לינאריות בעולם כאוטי; הערכות עובדים מבוססות על הפחד מכישלון וגיוסי הדור הבא מבוססים על ניסיון ורקע מקצועי הרבה יותר מאשר על מאפייני אישיות. כל אלה שירתו בצורה מיטבית עולם של שליטה ובקרה, מילוי משימות ודייקנות ביצועית. כל אלו אינם משרתים כלל עולם של חדשנות, יוזמה, יצירתיות וקצב.

3. קול קורא לנדוד, לנדוד. הטבע מלמד אותנו שיעור בנוודות. אלפי מינים של חיות נודדים ברגע שריח השינוי מופיע באוויר. חיות חוצות מדבריות, דגים שוחים אלפי קילומטרים, ציפורים עפות בין יבשות. כולם נמצאים בתנועה, כל הזמן.

גם אנחנו חיות נודדות. הנדודים הם ב-DNA שלנו. היינו כאלו לאורך 2 מיליון שנה, ממש עד לא מזמן, זה בטבע שלנו. ברגע שהחיות והחקלאות בייתו אותנו, התחלנו לייצר מערכות חינוך ותרבות שתומכות בביות הזה, אבל זה לא בטבע שלנו. העולם החדש מזמין אותנו לנדוד, ומי שלא יתמוך בזה, יסבול מזה.

כבר היום ניתן לראות את דור ה-X מתלונן על "חוסר הנאמנות" של דור ה-Y, המילניאלס ודור ה-Z. מנהלים ותיקים מפרשים את התנועה של הצעירים כחוסר נאמנות, אולם למעשה הצעירים אינם פועלים נגד הארגון. הם בעד עצמם. הם נתקפו בחיידק הנדודים, שהפך קל יותר למימוש.

אז לפני שאנשי הצוות שלכם מתפטרים והופכים להיות "נוודים דיגיטליים", ניתן להציע להם מרחבי נדידה פנים-ארגוניים, מעבר נזיל בין מחלקות ותפקידים, עבודה היברידית, מכל מקום בעולם, כל מה שיספק את היצר הקמאי לנדוד אולם יותיר אותם מחוברים אליכם ואל העשייה.

4. להיות מלך. האריה כ"מלך החיות" יכול ללמד אותנו את אחד השיעורים החשובים ביותר על הובלה וסביבה. אנו כבני אדם, קפצנו לראש שרשרת המזון בתוך זמן קצר (כ-70,000 שנה). זהו מהלך מהיר מאוד עבור מין אחד, אולי מהיר מדי. במהלך הטיפוס הזריז לצמרת, יצרנו כלים ויכולות שהיו שמורים בעבר רק לאלים המיתולוגיים, אך לא השכלנו לייצר תבונה מספקת שתאפשר לנו להשתמש בצורה מושכלת בכוחות חדשים אלו.

האריה לעומת זאת, טיפס ועלה לראש שרשרת המזון במרחב המחיה שלו בתהליך הדרגתי של מיליוני שנים. תהליך יסודי זה הביא אותו להבנה אינטואיטיבית של תפקידו כ"מלך החיות", תפקיד שהוא חובה לא פחות מאשר זכות.

האריה לא יטרוף את כל האנטילופות בטריטוריה שלו, כי אם יעשה כן לא יהיו אנטילופות חדשות בשנים הבאות. הוא לוקח רק את מה שהוא זקוק לו, ולא יותר. נדרש איזון על מנת לייצר מחיה לאורך זמן. אנחנו, עבד כי ימלוך, פשוט לוקחים יותר מדי. לא את מה שאנחנו צריכים, אלא את מה שאנחנו רוצים, בחוסר אחריות, וכך מחריבים אט-אט את מרחבי המחיה שלנו תוך כדי דריסת האיזון הטבעי שאמור לשמש אותנו ואת צאצאינו בדורות הבאים.

ארגונים גדולים הורסים את הסביבה העסקית באמצעות הריסתם של עסקים קטנים. יש עדיין מנהלים שמנצלים את העובדים תוך רמיסת זכויותיהם, או מונעים מהם לגדול. החוכמה האמיתית היא להבין את המערכת המורכבת, של הקשרים בין החלקים השונים של מרחבי המחיה, ולתמוך בהם בצורה חכמה שאינה מבוססת על תאוות בצע או מטרות טווח קצר אלא על ראייה ארוכת טווח והוליסטית. נצטרך להשתנות. 

משימה אחת בשבוע: סגרו חצי יום ביומן העמוס וצאו לטייל לבד. בטבע. במרחק נסיעה ממשרדינו הצפופים יש חורשות, ים ומדבר. שבו במקום בו תוכלו לראות עצים, צמחים וחיות והתבוננו היטב בנעשה סביבכם. תנו לראש לנדוד, נשמו עמוק וקחו אתכם תובנה או שתיים בחזרה לעבודה.

ניל"י גולדפיין היא משנה למנכ"ל קבוצת נירם גיתן NGG, מומחית למנהיגות וניהול בעולם של הפרעה. רונן גפני הוא פילוסוף עסקי, יזם ומרצה בינלאומי, מפתח משחק העסקים פרשביז.

עוד כתבות

המרלוג ברחוב השיטה, אזור התעשייה עמק חפר / צילום: שלומי יוסף

תשואה של 5.5% על מרכז לוגיסטי: המחירים בארץ במגמת עלייה

מרכז לוגיסטי בפארק התעשייה עמק חפר נרכש ב-102 מיליון שקל ● המחיר גבוה מעט ביחס לשוק ● מה כולל המרלו"ג

אינסטגרם / צילום: Shutterstock, Wachiwit

פייסבוק מודיעה על צעדים חדשים שנועדו להגביר את פרטיות בני הנוער

הצעדים נוגעים בעיקר לאינסטגרם, שנחשבת לרשת של משתמשים צעירים ● הצעד המשמעותי העיקרי היא הגבלת היכולת של מפרסמים להגיע לבני נוער עם פרסומות ממוקדות ● נוסף על כך, החברה הודיעה שחשבונות של בני נוער יוגדרו כפרטיים כברירת מחדל ועל פיתוח טכנולוגיה שירחיק חשבונות חשודים מחשבונות של צעירים

אנשים מפנים את ההריסות בעמק אהר בגרמניה, השבוע / צילום: Reuters, CHRISTIAN MANG

חצי טריליון אירו בנזקים: מתנדבים נוהרים מרחבי גרמניה לסייע לנפגעי השיטפונות

"שעתה היפה של גרמניה" – יש מי שמכנים את הפגנת הסולידריות של אלפי גרמנים וחברות שנוהרים לאזור האסון בדרום־מערב המדינה ותורמים כסף, מזון, גנרטורים, משאבות וסיוע פיזי בפינויים ● אולם יש גם צדדים פחות טובים שכוללים גניבת ציוד ומפלגות שמנסות לעשות הון פוליטי ציני על גבי האסון

המפעל של בן אנד ג'ריס / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

5 מדינות בארה"ב הודיעו על כוונתן להטיל עיצומים על בן אנד ג'ריס

"חשוב שיהיה ברור כי החרם נגד ישראל הוא חרב פיפיות הפוגעת יותר במחרים מאשר במי שהוא מתכוון לפגוע", אמר אתמול סמנכ"ל דיפלומטיה ציבורית במשרד החוץ, נועם כץ, בדיון בין-משרדי בנוגע להחלטת בן אנד ג'ריס לא למכור את תוצרתה ביהודה ושומרון

החבות האקטוארית לפורשי מערכת הביטחון זינקה / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

עלות הפנסיה של גמלאי מערכת הביטחון זינקה ב-60 מיליארד שקל בתוך שנתיים

לפי דוח החשב הכללי לשנת 2020, החבות הכוללת לעובדי המדינה גדלה ל-839 מיליארד שקל ● ביצועי משרדי הממשלה ירדו בנטרול קופסאות הקורונה

רשות התחרות והשווקים בבריטניה חוקרת אם חנות האפליקציות של אפל קבעה  למפתחי אפליקציות תנאים לא הוגנים / צילום: Shutterstock, mundissima

לחברות הטק הגדולות יש שריף חדש, הפעם בבריטניה

ראש רשות התחרות והשווקים הבריטית אומר כי הסוכנות שלו יוצאת מצללי האיחוד האירופי

השירות הדיגיטלי עדיין תקוע מאחור / איור: גיל ג'יבלי

אין עם מי להתכתב: למה השירות הדיגיטלי עדיין תקוע מאחור

במשרד התקשורת דיווחו לאחרונה על עלייה של פי שלושה בכמות הפניות למוקדי שירות דיגיטליים, כמו ווטסאפ וצ'ט. בפועל, היעילות לא השתפרה והלקוחות עדיין מחכים לחידושים הטכנולוגיים ● שירות הוא השיווק החדש, כתבה שנייה בסדרה

דייב לובצקי, מנכ"ל אי.בי.אי ניהול תיקים / צילום: אילן בשור

חוקרי רשות ניירות ערך פשטו על משרדי בית ההשקעות אי.בי.אי; זו העסקה שככל הנראה עומדת מאחורי המהלך

גורמים בשוק מעריכים כי חקירת רשות ני"ע קשורה לחשיפת גלובס אודות רכישת מניות הלמן אלדובי ע"י אי.בי.אי טרם דיווח על הצעות לרכישתה ● אי.בי.אי: "אין לנו כל ספק שחקירת הרשות תעלה כי פעלנו כחוק"

סימון ביילס עם מדליית הכסף שקיבלה נבחרת ארה"ב בהתעמלות קבוצתית / צילום: Reuters, Lindsey Wasson

סימון ביילס: "הבריאות המנטאלית יותר חשובה כרגע"

אחרי שאיגוד ההתעמלות מסר שהמתעמלת האגדית פרשה בגלל פציעה, ביילס עשתה סוף לשמועות: "אחרי התרגיל שלי החלטתי שאני לא רוצה להמשיך. פציעה? סבלתי מפציעה מנטאלית" ● לגבי הגמר בחמישי: "נראה מה יהיה, אעשה מה שטוב לי ולא מה שהעולם רוצה"

חברת Daisy / צילום: איל יצהר

קרן אלף ומייסד למונייד משקיעים בחברת ניהול הבניינים הדיגיטלית של יותם כהן

הסטארט אפ של יותם כהן וניר חמד הוא בעצם חברת ניהול בניינים שאחראית על כל שרשרת הערך של התחום: החל מניהול צוות הבניין, דרך מערכת לאיתור נותני שירות והזמנתם ועד צ׳ט בין הדיירים ● כעת, מודיעה החברה על גיוס של 4.5 מיליון דולר בסיבוב סיד

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

יו"ר ההסתדרות: "מוכן במסגרת עסקת החבילה להביא להקפאת שכר במשק"

ארנון בר דוד דיבר בוועידת שוק ההון לחיסכון ארוך טווח ● הוא התנה את עסקת החבילה  בדרישה להעלאת את שכר המינימום ל-6,000 שקל, בכמה בפעימות

הבורסה בשנחאי, סין / צילום: Shutterstock, Dmitri Ometsinsky

רגע לפני דוחות ענקיות הטק וול סטריט ננעלה בטריטוריה אדומה

מדד נאסד"ק ירד ב-1.2%, הדאו נסוג 0.2% ומדד S&P 500 נחלש ב-0.5% ● אפל, גוגל ומיקרסופט יפרסמו דוחות עם סיום המסחר ● הזהב ננעל ביציבות, עדיין מתחת ל-1,800 דולר ● מדד דאקס איבד 0.6%, פוטסי 100 נסוג 0.5% ומדד קאק 40 ירד ב-0.7%

איילת שקד בתדרוך לעיתונאים לגבי העתיד הצפוי לתמ"א 38 / צילום: יוני קלברמן

רגע לפני ההצבעה: שינוי ראשון בחוק הותמ"ל

חוק הותמ"ל צפוי לעלות היום להצבעה בקריאה ראשונה ● לגלובס נודע כי הוסכם להכניס בנוסח החוק שינוי בנוגע לקרקעות חקלאיות המיועדות לבנייה ● שרת הפנים איילת שקד נפגשה אתמול עם המתנגדים לחוק הותמ"ל, ונקבע כי במהלך הכנת החוק יידונו הצדדים בשינויים נוספים

טים קוק / צילום: AP

ענקיות הטק לא עוצרות; אפל, מיקרוסופט וגוגל ניפצו את התחזיות

מכירות האייפונים זינקו ב-50% ● הכנסות גוגל מפרסום זינקו ב-69% ● הכנסות שירותי הענן אז'ור של מיקרוסופט צמחו ב-51%

האוטובוס החשמלי של אלקטריאון / צילום: קובי ישעיהו

המשרד לאיכות הסביבה מורה לחברות התחבורה הציבורית לעבור לרכב חשמלי

על פי תיקון לחוק שמקדם המשרד להגנת הסביבה, הרכש החדש של מפעילות תחבורה ציבורית יורכב מ-50% אוטובוסים חשמליים - החל מ-2023 ● העלות: 300 מיליון שקל מהכיס של המפעילות ● גורמים בענף: בלי תקצוב ממשלתי זה לא יעבוד

טקס פתיחת המסחר של חברת מאנדיי / צילום: נאסד"ק

מנטסקייפ ועד מאנדיי: למה חברות הטק מפסידות מיליונים אבל שוות מיליארדים

בלי להרוויח דולר, חברות הטכנולוגיה הישראליות מתקבלות בברכה בוול סטריט, והן לא היחידות ● ההנפקות של נטסקייפ ואמזון בשנות ה–90 לימדו את הבורסות להסתכל מעבר לשורה התחתונה ● האם האסטרטגיה שמתעדפת צמיחה על פני רווחיות תתהפך על המשקיעים?

בורסה לנ"ע ת"א / צילום: איל יצהר

נעילה שלילית בתל אביב: ת"א 90 ירד ב-0.8%; הבנקים התחזקו ב-0.5%

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, מדד ת"א 90 ירד ב0.8% ומדד ת"א 125 נסוג 0.6% ● הדואליות הכבידו על השוק ● הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.25 שקלים

יגאל דמרי / צילום: יונתן בלום

מוהל קנאביס בנדל"ן: יגאל דמרי משקיע 25 מיליון שקל בטוגדר

איש העסקים ירכוש כ-15% מהחברה לאחר צניחתה של מניית טוגדר בשנה האחרונה ● דמרי: "החברה הצליחה לפתח וליצור שליטה בכל שרשרת הערך, לרבות פעילות מחוץ לישראל"

קרקע חקלאית / צילום: Shutterstock, Bonita R. Cheshier

מפקדי צמתים, כלים כבדים ואנשי קשר בתוך המפלגות. כך מתכנן הלובי החקלאי להילחם ברפורמה להוזלת יוקר המחיה

ארגוני החקלאים הפיצו היום תוכנית פעולה בשם "מבצע מגן חקלאות - שומר גבולות" במסגרתה הם מפרטים את המאבק שלהם נגד הרפורמה המתוכננת בחקלאות ● אלו הצעדים הפוליטיים, המשפטיים והתקשורתיים אותם הם מתכננים

ארנון בר-דוד / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

התפוצצה פגישת האוצר וההסתדרות על גיבוש עסקת החבילה

העסקה הייתה אמורה להתגבש בימים הקרובים ● בהסתדרות טענו כי הפגישה התפוצצה בעקבות "דרישות חדשות ודרקוניות שהעלה הדרג המקצועי במשרד האוצר לאחר כמה שבועות של שיחות" ●  על אף שהפגישה הערב הופסקה, בימים האחרונים נרשמה התקדמות משמעותית בשיחות