גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מיומנה של מחליפת בתים: מעולם לא הרגשתי כל כך מבוקשת ומחוזרת

כל קיץ ניסיתי, וכל קיץ מחדש הם השיבו את פניי ריקם ● אנשים שגרים במנהטן, כך למדתי, לא מוצאים את רמת גן אטרקטיבית באוגוסט - עד השנה ● כך הפכה ישראל לבוננזה של החלפת בתים

אילה צורף / צילום: Shutterstock
אילה צורף / צילום: Shutterstock

300 פניות ששלחתי. 299 תשובות שליליות. תשובה חיובית אחת. ככה נראה מהלך החיזור שלי אחר משפחות בתקווה למצוא אחת שתחליף איתנו בית, לפני שנתיים, בפינלנד.

זה קרה כחלק מהניסיונות הקבועים שלי למצוא מדי קיץ משפחה שתבוא לגור אצלנו בבית, ואנחנו - ליאור ואני ושלושת ילדינו - ניסע לגור אצלם בחופשה סימולטנית. את החלפות הבתים אנחנו עושים בפלטפורמה דיגיטלית בשם Home exchange, שבה מנויות מאות אלפי משפחות מכל העולם ומתפרסמים בה כחצי מיליון בתים מועמדים להחלפה, מ-187 מדינות.

כך הפכה ישראל למכרה זהב להחלפת בתים: "העשור של airbnb נגמר"

שמונה שנים אנחנו מנויים. שש החלפות ביצענו עד כה. אחת בכל שנה, מינוס שנת קורונה. בארה"ב, בצרפת, בגרמניה ובאיטליה. בתים יוצאי דופן, טירות, וילות על שפת אגם או נחל. הכול בחינם.

סימנו את פינלנד כיעד שלנו, ולפני שנתיים אפילו מצאנו משפחה שרצתה להגיע לישראל. לקח לנו שלושה חודשים של חיזורים בלתי פוסקים אחר משפחות נורדיות, כי צריך להיות באמת יוצא דופן לרצות להגיע לישראל בחום של 40 מעלות באוגוסט, ממדינה שהקיץ שלה הוא חמסין של 17 מעלות בשיא. סיכמנו איתם החלפה, רכשנו כרטיסי טיסה, אבל הקורונה הרגה לנו את התוכניות. מאז אנחנו בארץ.

גם בקיץ הקרוב לא נטוס. למרות שאנחנו מחוסנים, הקורונה מעבר לים מפחידה אותנו, וממש לא בא לי לבחון את עמידות החיסון מול כל מיני וריאנטים חדשים. מעבר לכך, הבן הקטן שלנו לא מחוסן, והאמת, גם לא ממש מתאים לנו בידוד שלו בחזור.

במקום זה נחפש חופשה בארץ, בקבוצות החלפות בתים. אם לא נמצא משהו שישמח אותנו, ניאלץ להתפשר על מלון. למה להתפשר? כי הנופשים שהתרגלנו אליהם כוללים בתים רחבי ידיים, חדר לכל ילד, חצר עצומה, אגם או בריכה צמודים. עכשיו לכו שימו שלושה ילדים בחדרון קטן במלון ועוד לא דיברנו על מחירי העתק הלא הגיוניים שנידרש לשלם עבור החדרון הזה. שינמוך אדיר מבחינת הילדים שלנו וגם מבחינתנו.

והאמת, ממש חבל שהחלטנו לא לטוס הקיץ, כי מעולם לא היינו כל כך מבוקשים ומחוזרים. לא הוצאתי השנה אפילו הצעה אחת למשפחה כלשהי בעולם, אבל התיבה שלי מפוצצת. מפוצצת משפחות שרוצות לבוא לישראל. בפי כולן תוכנית דומה: נעשה אצלכם בידוד ומשם נמשיך לטייל. הנה רק חלק מהפניות שקיבלנו בחודש האחרון: זוג מלונדון שכותב לנו "שלום, אנחנו משפחה עם שני ילדים. אנחנו מחוסנים, הילדים עוד לא. מאוד רוצים לבוא לישראל באוגוסט, לבלות במקום שבו נוכל להסתובב חופשי, בלי מסכות".

משפחה מפריז מציעה לנו את הדירה שלה, ארבעה חדרי שינה, צופה על האייפל, להחלפה ל-21 יום. "נהיה עשרה ימים בבידוד אצלכם בבית, ולאחר מכן נטייל בישראל", הם פורסים בפנינו את ההצעה. לשאלתכם, הם לא מחוסנים עדיין. "אני מקווה שעד אוגוסט נהיה מחוסנים", היא כותבת במייל. מפתה.

חלק מהפונים הם תיירים הבונים על הסכמים שייעשו בין המדינות, שיתירו כניסת תיירים מחוסנים, לאחר בדיקות. חלק מהם הם ישראלים, שמדי שנה מגיעים לארץ לבתי מלון או צימרים, והשנה הוכרעו נוכח מחירי העתק.

והשיא? בכל שמונה שנות החברות שלי באתר, מעולם לא הצלחתי למצוא החלפה במנהטן. וזה לא שלא ניסיתי. כל קיץ ניסיתי, וכל קיץ מחדש הם השיבו את פניי ריקם. אנשים שגרים במנהטן, כך למדתי, לא מוצאים את רמת גן אטרקטיבית באוגוסט. תוהה למה.

והנה, החודש, שלוש פניות של משפחות/זוגות המתגוררים בבתים שווים במיוחד, אחת מהן משפחה ישראלית, שתיים מהן משפחות תיירים, שרוצות לבוא לגור אצלנו ברמת גן, ומעמידות לרשותנו את הבית שלהן, זה שצופה על הסנטרל פארק, או לא רחוק מהטיימס סקוור. כל זה למה? כי (כמעט) כולם כאן מחוסנים, מה שהופך את ישראל ליעד אטרקטיבי אפילו בשביל תושבי מנהטן.

לשם השוואה, בחודש מאי/יוני רגיל, בשנים קודמות, היינו מקבלים 3-2 הצעות. לרוב אנחנו היינו הצד היוזם, תוך שאנחנו מנסים לשווק את ישראל כיעד אטרקטיבי שהם לא חשבו עליו בבואם לשקול את מפת העולם לטיול קיץ. בחודש האחרון נכנסו לתיבת המייל שלי לא פחות מ-12 הצעות ממשפחות ברחבי העולם. כולן רוצות לבוא אלינו, לבירת החיסונים של העולם, או כמו שכתבה לי מישהי "תמיד חלמנו לבוא לירושלים, ולהסתובב בה בלי מסכה".

הכותבת היא מומחית לכלכלה שיתופית ותחבורה שיתופית חכמה, יועצת ומרצה בתחום.

עוד כתבות

גדי אליקם, מנכ"ל סלע קפיטל נדל"ן / צילום: אבישי פינקלשטין

קרן הריט סלע נדל"ן רוכשת בית חולים סיעודי בטבריה ב-91 מיליון שקל

זאת מידי משפחת רודרמן ● מדובר בבניין בן 7 קומות בשטח כולל של כ-7,000 מ"ר ● הנכס מושכר לרשת עמל בחוזה שיסתיים בשנת 2032, כאשר ההכנסה נטו לשנה היא כ-6.2 מיליון שקל

משה אדרי, Screen IL / צילום: שניר קציר

משה אדרי משיק: שירות הסטרימינג החוקי הראשון לישראלים בחו"ל

שירות הסטרימינג החוקי הראשון לישראלים בחו"ל, Screen IL, מושק בימים אלו ● בשירות המדובר קיימת ספריית VOD עם למעלה מ-2,500 סרטים, סדרות ותוכניות, וכן שידורים חיים מערוצים ישראליים כמו קשת, רשת, i24News ועוד ● כיוון שמדובר בזכויות שידור, רק ישראלים בחו"ל יוכלו להשתמש בשירות

ישיבת הממשלה לאישור התקציב אתמול / צילום: Reuters, אביר סולטן

לראשונה זה 3 שנים אושר תקציב בממשלה. מחיר התוספות לבריאות - קיצוץ רוחבי ביתר המשרדים

התקציב אושר לאחר שהבוקר הושגה פשרה בסוגיית תקציב הבריאות - מה שמסיר את המכשול המרכזי מההצבעה בממשלה ● לפי הסיכום, התוספת התקציבית ל-2022 תהיה כ-2 מיליארד שקל ● ראש הממשלה בנט: "לאחר שלוש שנים של קיפאון, ישראל חוזרת לעבוד"

דב סלע חברת ראדא / צילום: שלומי יוסף

ראדא צמחה ב-64%, ורווחיה זינקו ב-326% במחצית הראשונה של השנה

המנכ"ל דב סלע: "אנו שמחים מהביצועים שלנו, מהמשך הצמיחה ומכך שההתקדמות בשנת 2021 מתנהלת בהתאם לתוכניות שלנו. השיפור החזק בשיעור רווחיות ה-EBITDA מדגיש את המינוף התפעולי במודל העסקי"

דונלד טראמפ / צילום: Shutterstock, Evan El-Amin

טראמפ מחזיק בידיו תרומות פוליטיות בסך 102 מיליון דולר

על אף ההפסד בבחירות וסילוקו מרשתות חברתיות, הנשיא לשעבר מושך תרומות לרפובליקאים

חלוקת רכוש בעת גירושים / צילום: Shutterstock

הנכס רשום על שם בן הזוג? בתנאים האלו תוכלו לקבל חצי ממנו בגירושים

שני פסקי דין שניתנו לאחרונה מחדדים את חשיבות הרישום של נכסים מלפני הנישואים

משרדי פייסבוק / צילום: Associated Press, נואה ברגר

לאמריקה התאגידית נמאס מהקורונה: מכריחה את עובדיה להתחסן

המומנטום להכריח אנשים להתחסן נבנה כבר זמן מה, וביום רביעי פייסבוק וגוגל הודיעו על הכרח משלהן עבור העובדים שלהן להתחסן ● איזה חברות אמריקאיות גדולות הכריזו בעקבות המהלך על דרישה לפחות מחלק מעובדיהן להתחסן?

לשכת התעסוקה ת"א / צילום: שירות תעסוקה

ביטול החל"ת לא עוזר: עלייה באבטלה במחצית הראשונה של יולי

במחצית הראשונה של יולי עלה שיעור האבטלה הרחב ל-9% לעומת 8.8% במחצית השנייה של יוני - מה שמסמן את הקושי של מובטלי הקורונה לחזור לשוק העבודה ● לאומי: "מספר המובטלים לעומת המשרות הפנויות הוכפל - אתגר לקובעי המדיניות"

סימון ביילס באולימפיאדת טוקיו / צילום: Reuters, Kunihiko Miura

כישרון זה לא מספיק: השיעור של המתעמלת סימון ביילס לארגונים

הודעת הפרישה הדרמטית של המתעמלת האמריקאית ניפצה כמה מהמיתוסים של עולם העבודה: מצליחנים אינם חסינים, ובריאות נפשית לא יכולה להישאר מחוץ לדלת המשרד ● האחריות לזהות את הסדקים לפני הקריסה מוטלת על המנהלים ועל העובדים יחד ● ניהול וקריירה

מיכלית הנפט Mercer Street, סמוך לחופי קייפטאון שבדרום אפריקה בשנת 2016 / צילום: Associated Press, Johan Victor

עוד מסר מאיראן לנשיא ביידן

ארה"ב מצביעה על טהראן כאחראית לעוד מתקפה אבל עדיין רוצה הסכם גרעין איתה

ד"ר ר גיל לימון / צילום: גדעון שרון

ועדת האיתור בחרה בד"ר גיל לימון לתפקיד המשנה ליועמ"ש

לימון הוא עוזרו הבכיר של היועמ"ש אביחי מנדלבליט, שעמד בראש ועדת האיתור ● לטענת היועמ"ש, הבחירה בלימון אינה ניגוד עניינים ● הממשלה צפויה לאשר את ההמלצה

אביגדור ליברמן ומרב מיכאלי / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

מסתמן: חוק המטרו יפוצל מחוק ההסדרים. האם הוא ייקבר?

בכנסת מעריכים כי חוק המטרו יפוצל מחוק ההסדרים, מכיוון שפרק הזמן שיידרש לדון בו, גדול מפרק הזמן לאישור התקציב ● מוקדם יותר היום משרדי האוצר והתחבורה הסכימו על תקצוב בסך 150 מיליארד שקל להקמה של הפרויקט בגוש דן

אזור תעשיה הרצליה פיתוח / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים

אושרה להפקדה תוכנית שתכניס מגורים לאזור התעסוקה של הרצליה

התוכנית מציעה תוספת זכויות בסך 1.43 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה, מסחר, מלונאות וגם, 300 יחידות דיור בשטח ממוצע של 50 מ"ר, ו-750 דירות דיור מוגן

נתב"ג / צילום: Shutterstock

עם פנצ'ר בגלגל: מטוס בואינג 777 שהתגלתה בו תקלה נחת בשלום

במטוס של אמריקן איירליינס התגלה פנצ'ר בגלגל הקדמי ● בטיסה היו 183 אנשי צוות ונוסעים ● צוותי מד"א איבטחו את הנחיתה, שעברה בהצלחה

נפתלי בנט, ושר האוצר, אביגדור ליברמן, בתום ישיבת הממשלה / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"חוץ ממשכורות לעובדים לא השארתם לי כלום": כך נראה ליל העברת התקציב בממשלה

כשמצד אחד אנשי אוצר מנוסים ומצד שני שורת שרים ומנכ"לים טריים, משרד האוצר קיבל תמונת ניצחון בדמות אישור התקציב לפי המתווה שרצה ● מתי בכל זאת התחילו צעקות במשרד ראש הממשלה, מה ליברמן לא הצליח להעביר ומה יקרה לכל החוקים האלה כשיגיעו לכנסת?

מוטי ששון, רון חולדאי, כרמל שאמה ורז קינסטליך / צילום: כדיה לוי, איל יצהר, שלומי יוסף

ראשי הערים נגד הממשלה והאוצר: "זו לא התנגדות, זו מלחמה"

התקציב וחוק ההסדרים מציפים מתחים בין הרשויות המקומיות לבין השלטון המרכזי - סביב היוזמה להסבת משרדים ודיור, אבל גם בנושא הקיצוץ בסמכויות וחוק המטרו ● ראשי הערים חשים כי למרות ניסיונות הידברות מצדם, מונחתות עליהם עובדות מוגמרות

ישראל טויטו / צילום: אריק סולטן

מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו מסיים את תפקידו

לפני כשבועיים הוציא טויטו מכתב לדירקטוריון בדרישה להודיע לו מיידית אם הנהלת רשת פועלת למצוא לו מחליף ● טויטו הודיע היום על רצונו לעזוב את חדשות 13, ובינתיים ימשיך בתפקידו לצורך העברת סמכויות באופן מסודר ● גם סמנכ"ל התוכן עילי לוין עוזב את החברה

חברת קליל - כרמיאל / צילום: איל יצהר

עיכובים בהזמנות וירידה במכירות: קליל עדכנה על תקלת מחשוב והמניה נחתכה

לפי הודעה של יצרנית הפרופילים מאלומיניום, עקב עדכון במערכת ה-ERP הארגונית "התגלו פערים בעדכוני המלאי במחסן האוטומטי" ● המניה צנחה בתל אביב ב-4.6%

נפתלי בנט, ושר האוצר, אביגדור ליברמן, בתום ישיבת הממשלה / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

חוק ההסדרים עובר לכנסת: המטרו בדרך החוצה, מאבק על הרפורמה בחקלאות

בכנסת טוענים כי לא ניתן יהיה לדון בכל הרפורמות שבחוק ההסדרים ● בהתאם לנוהג חוקים יפוצלו ממנו, וכך מעריכים בכנסת שיקרה לחוק המטרו ● הלובי החקלאי ינסה לשנות את הרפורמה, לאחר שכשל בניסיון להוציא אותה מהחוק

חוסר ההחלטה המתמשך על עליית גיל הפרישה לנשים יצר גירעונות בקרנות הפנסיה הוותיקות / צילום: Shutterstock, Khongtham

העלאת גיל הפרישה לנשים בחוק ההסדרים: למה דווקא עכשיו ואיך זה יעבוד

רגע לפני שקרנות הפנסיה הוותיקות נאלצות לבצע קיצוץ בקצבאות הפנסיה של הפורשים, בממשלה הכניסו את העלאת גיל הפרישה לחוק ההסדרים ● איך יתבצע המהלך, ולמה לקח כל כך הרבה זמן להגיע להחלטה?