גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עליות בסיום המסחר בבורסה; משק אנרגיה זינקה בעוד 22%

מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.8% מעל 1,700 נקודות ומדד ת"א 90 עלה ב-1.6% ● מחזור המסחר הסתכם ב-695 מיליון שקל ● עליות בולטות רשמו אקוואריוס, אפולו, המשביר, פוקס, שמיים ואלביט הדמיה

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

15:55

יום המסחר בבורסה ננעל בעליות. מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.8% מעל 1,700 נקודות ומדד ת"א 90 עלה ב-1.6%. מחזור המסחר הסתכם ב-695 מיליון שקל.

עליות בולטות רשמו אקוואריוס, אפולו, המשביר, פוקס , שמיים ואלביט הדמיה.

משק אנרגיה זינקה בעוד 22% במחזור גבוה לאחר שדיווחה ביום חמישי כי היא בוחנת אפשרות לרכישת פעילות האנרגיה הפרטית של קבוצת משקי הקיבוצים, מבעלות השליטה בה. פעילות אנרגיה זו כוללת את החזקות משקי הקיבוצים (כ-40%) בדליה אנרגיה וכן בפעילות הסחר בחשמל והחלוקה והאספקה של החשמל לקיבוצים. דליה אנרגיה מחזיקה בתחנת הכוח הפרטית דליה באתר צפית שבשפלת יהודה.

14:00

המסחר בבורסה ממשיך להתנהל על הצד החיובי, עם עליות של עד 0.85% בשלושת המדדים המובילים. המדד הענפי היחיד שמאבד משקל היום הוא מדד הביומד (0.6%-), עם ירידה חדה של 6.3% אצל אורמד , ירידות של 2.7% לבונוס ביוגרופ  ופרפל ביוטק , וירידה של 1.2% אצל פריגו .

אזורים  השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת סדרת אג״ח 15, במסגרתו התקבלו ביקושי שיא לאגרות החוב של החברה בסך של כ-800 מיליון שקל. החברה החליטה להיענות להזמנות בהיקף של כ-192 מיליון שקל. במסגרת השלב המוסדי של ההנפקה נקבעה היסטוריה כשהריבית האפקטיבית הועמדה על שיעור שלילי של 0.1% לפני עמלת התחייבות מוקדמת, תשואת האג"ח האפקטיבית לרבות עמלת ההתחייבות המוקדמת שתשולם למשקיעים, משקפת שיעור של 0.01%.

12:10

נמשכות העליות בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.7% מעל 1,700 נקודות ומדד ת"א 90 עולה בשיעור דומה.

עליות בולטות רושמות משק אנרגיה , אפולו פאוור , גנסל ופוקס. 

בשוק האג"ח הממשלתי נרשמות עליות של כ-0.5% בשקליות לטווחים ארוכים. 

10:45

מישורים  קופצת בכ-6% לאחר שדיווחה על על הסכם לרכישת מרכז מסחרי פתוח בפלורידה בכ-22 מיליון דולר. חלק החברה בנכס עומד על כ-55%. שטח המרכז הינו כ-20 אלף מ"ר ושיעור התפוסה בו עומד על כ-85%. על בסיס התפוסה הקיימת בנכס, דמי השכירות בשנה הראשונה צפויים להסתכם בכ-2.9 מיליון דולר, וה-NOI צפוי לעמוד על כ-2.2 מיליון דולר. 

10:00

פתיחה ירוקה הבוקר בתל אביב, עם עליות של עד 0.7% במדדים המובילים.

אקוואריוס מנועים   מזנקת יותר מ-20% לאחר שדיווחה על הסכם להקמת מפעל ייצור לתעשיית הרכב באיחוד האמירויות בהיקף של יותר ממיליארד דולר.

דניה סיבוס  הודיעה הבוקר שהצעתה נבחרה כהצעה הזוכה לביצוע פרויקט ברמת גן, הכולל הקמת מגדל משרדים בן 45 קומות. התמורה בגין ביצוע מלוא העבודות בפרויקט צפויה לעמוד על כ-250 מיליון שקל. העבודות צפויות להמשך כ-3.5 שנים.

דוראל אנרגיה  דיווחה הבוקר לבורסה על הסכם לרכישת פאנלים פוטו-וולטאיים בסכום של כ-455 מיליון שקל, לשלב א' בפרויקט Mammoth באינדיאנה ארה"ב. הספק הפרויקט בשלב א' מוערך בכ-480 מגה וואט, ועלות ההקמה נאמדת בכ-1.4 מיליארד שקל.

7:30

1. צפי לפתיחה ירוקה

שבוע המסחר בבורסת תל אביב צפוי להתחיל על הצד החיובי, בהמשך ליום מסחר ירוק באירופה ובארה"ב ביום שישי האחרון. שבוע המסחר הקודם ננעל בעליות קלות, כאשר ביום חמישי מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.3% ומדד ת"א 90 עלה ב-0.4% . מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל.

בשבוע שעבר חמש חברות טכנולוגיה חדשות ביצעו הנפקה ראשונית וגייסו יחד 1.4 מיליארד שקל. חברת הקלינטק ורידיס  גייסה כ-883 מיליון שקל בהנפקה הגדולה ביותר השנה בבורסה. 

2. הדואליות יספקו תמיכה

המניות הדואליות שבו מיום המסחר האחרון בוול סטריט עם פערים חיוביים, והחברות הכלולות במדד ת"א 35 צפויות לספק רוח גבית. בין השאר, אורמת עם פער של 1.8%, איי סי אל עם 1%, אלביט עם 1.7%, טאואר עם 2.7%, טבע עם 2%, ולייבפרסון עם פער גבוה של 3.5%. מבין מניות ת"א 35, רק פריגו שבה עם פער שלילי קטן של 0.5%.

3. ממשלה חדשה

ממשלת ישראל ה-36 תושבע היום (א'), ובה 28 שרים. בין המינויים הצפויים: אביגדור ליברמן כשר האוצר, איילת שקד כשרת הפנים, יאיר לפיד כשר החוץ, מרב מיכאלי כשרת התחבורה, גדעון סער כשר המשפטים, זאב אלקין כשר השיכון, יועז הנדל כשר התקשורת, ניצן הורוביץ כשר הבריאות, אורנה ברביבאי כשרת הכלכלה.

יו"ר הכנסת ייבחר מחר מטעם יש עתיד - ח"כ מיקי לוי. בימינה - יו"ר ועדת הבריאות ויו"ר הקואליציה - עידית סילמן מימינה, יו"ר ועדת הכנסת - ניר אורבך. 

4. אינפלציה בארה"ב, ריבית אפס באירופה

מדד המחירים לצרכן בארה"ב רשם עלייה של 5% ב-12 החודשים האחרונים. מדד חודש מאי רשם עלייה של 0.7% לעומת צפי כלכלנים לעלייה של 0.5%. מדובר בקצב האינפלציה הגבוה ביותר בארה"ב מאז 2008. כלכלנים ציפו לעלייה של 4.7%.

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה מתחת לרף ה-1.5%, ועומדת כעת על 1.45%.

כמו כן, הבנק האירופי המרכזי (ה-ECB) הותיר את הריבית על אפס, בהתאם לצפי של השוק. נדב אופיר, אסטרטג שווקים גלובליים בחדר המסחר של בנק הפועלים, אמר בהקשר כי "חרף השיפור בכלכלה האירופאית, החזרה החלקית לשגרה והשיפור בכלכלה העולמית, התמיכה של ה-ECB בשווקים צפויה להתחזק. נראה כי ה-ECB משדר ש'מה שהיה הוא שיהיה'". 

5. הביטקוין יורד, הנפט מתחזק

הביטקוין שוב חווה תנודות בערכו, ואף שבשבוע שעבר שוב הגיע לרמה של 37 אלף דולר - הבוקר הוא נסחר שוב מתחת ל-35 אלף דולר. הדוג'קוין נחלש גם הוא לרמה של 30 סנט, הריפל ירד ל-82 סנט והאת'ריום נסחר תמורת 2,300 דולר ליחידה.

נפט מסוג WTI התחזק ונקבע על מחיר של 70.78 דולר לחבית. מדובר בשיא של יותר משנתיים, וזאת לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה (IEA) מסרה כי היא מצפה שהביקוש העולמי לנפט יחזור לרמות שלפני מגפת הקורונה עד סוף השנה הבאה.
מנגד, הזהב נחתך בקרוב ל-0.9% וירד למחיר של 1,879 דולר לאונקייה.

עוד כתבות

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל חברת גב ים. / צילום: כדיה לוי

הקאמבק של המשרדים: גב ים רושמת עלייה חדה בשווי הנדל"ן ובוחנת כניסה לתחום חוות השרתים

הכנסות של 573 מיליון שקל מעליית שווי הנדל"ן שבבעלות גב ים הזניקו את הרווחים במחצית השנה הראשונה ● המנכ"ל: "ביקושים של חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות להקמת מרכזי פיתוח חדשים דוחפים את ענף הנדל"ן המניב בישראל קדימה"

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

תל אביב ננעלה בירידות; אורמד זינקה 14% והרימה את מדד הביומד

ת"א-35 ירד ב-0.2%, ת"א-90 איבד 0.6% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל ● הבורסות בסין והונג קונג איבדו מעל 2% על רקע החמרת הרגולציה ● עונת הדוחות בוול סטריט: טסלה תפרסם תוצאות ● שיעור האבטלה לחודש יוני עמד על 8.8%

אלונה בר און / צילום: איל יצהר

"הציבור מאמין למגזר העסקי, למרות עשור של הטחות בוץ בלתי פוסקות"

"לפי מדדי האמון האחרונים של אדלמן, מזה זמן שהציבור מאמין למגזר העסקי יותר מלמגזר הציבורי ולתקשורת", אמרה הערב מו"לית גלובס אלונה בר און בפתיחת כנס Gexcutives ● לדבריה, הציבור נושא עיניים למגזר העסקי שיתמודד עם הבעיות ששיטות הממשל הקיימות לא מצליחות לפתור

יוגב גרדוס, ממלא מקום הממונה על התקציבים במשרד האוצר / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

האוצר מטיל פצצה ומציע להפסיק את הנפקת איגרות החוב המיועדות לקרנות הפנסיה

בטיוטת הפרק הפיסקאלי של חוק ההסדרים מציע משרד האוצר להחליף את איגרות החוב המיועדות לפנסיה במנגנון של "הבטחת תשואה" ● מדובר בצעד דרמטי שעשוי לפגוע בגובה קצבאות הפנסיה העתידיות של החוסכים, ולהערכת האוצר יחסוך מיליארדי שקלים בשנה ● בהסתדרות תקפו את המהלך

בורסה לנ"ע ת"א / צילום: איל יצהר

מגמה מעורבת בתל אביב; הבנקים וחברות האנרגיה עברו לעליות

המדדים המובילים מאבדים כ-0.6% ● בבורסות סין והונג קונג נרשמו ירידות שערים חדות ● הדואליות מכבידות על השוק ● עונת הדוחות בארה"ב: ענקיות הטכנולוגיה אפל, גוגל ומיקרוסופט יפרסמו היום תוצאות

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון ושר האוצר רישי סונאק בנמל במידלסברו, בריטניה / צילום: Associated Press, Scott Heppell

החשבון הגיע: בריטניה הוציאה 372 מיליארד ליש"ט על הקורונה, והיד נטויה

השמרנים בבריטניה הימרו על גירעון תקציבי עצום כדי להזניק את הכלכלה אחרי מגפת הקורונה ● החוב הציבורי הבריטי מגיע כעת ל־100% מהתמ"ג השנתי, כ־2.2 טריליון ליש"ט (כ־3 טריליון דולר) ● שר האוצר העריך כי ב־2025 יועלו המסים על החברות ויוגבר נטל המס כדי לממן את ההוצאות הגבוהות

בזוס לאחר הנחיתה של החללית / צילום: Reuters, Blue Origin/Handout

בזוס לנאס"א: תבחרו בי על פני מאסק ואוותר על 2 מיליארד דולר בעלויות הנחיתה על הירח

בזוס מציע לכסות חלק ניכר מעלויות החוזה לבניית כלי שינחית אסטרונאוטים על הירח עליו הוא מתחרה מול spaceX ● המבקרים: אמזון התחמקה מתשלום מס בגובה 2.3 מיליארד דולר ב־2020

האוטובוס החשמלי של אלקטריאון / צילום: קובי ישעיהו

המשרד לאיכות הסביבה מורה לחברות התחבורה הציבורית לעבור לרכב חשמלי

עד 2025 יחויבו כל מפעילי התחבורה הציבורית לרכוש אוטובוסים חשמליים בלבד

מפגין במחאת "Re-Occupy Wall Street". המפגינים מחו על הניסיונות של קרנות הגידור הגדולות לפגוע בהשקעות של "האדם הפשוט" שהקפיצו מניות רבות בבורסות / צילום: Reuters, Ron Adar / SOPA Images/Sipa USA

כך תמוטט המחאה החברתית את הקפיטליזם

כיצד יגיע הקפיטליזם אל סופו? זה עשוי לקרות אפילו בעוד עשרות שנים, כשתביעת הציבור מהמדינה לריסון הקפיטליזם תוביל לקריסתו - כך טוען הסוציולוג המנוח עמנואל ולרשטיין ● אילו אירועים מהשנים האחרונות מרמזים לכך שהוא צודק? ● האזינו

טקס פתיחת המסחר של חברת מאנדיי / צילום: נאסד"ק

מנטסקייפ ועד מאנדיי: למה חברות הטק מפסידות מיליונים אבל שוות מיליארדים

בלי להרוויח דולר, חברות הטכנולוגיה הישראליות מתקבלות בברכה בוול סטריט, והן לא היחידות ● ההנפקות של נטסקייפ ואמזון בשנות ה–90 לימדו את הבורסות להסתכל מעבר לשורה התחתונה ● האם האסטרטגיה שמתעדפת צמיחה על פני רווחיות תתהפך על המשקיעים?

אסתר חיות - שופטת עליון / צילום: רפי קוץ

בשידור חי: דיון בהרכב מורחב בעליון בסוגיית החדירה לטלפונים של יועצי נתניהו בפרשת הטרדת עד המדינה

בית המשפט העליון יקיים הבוקר דיון בשידור חי, בהרכב של תשעה שופטים, בסוגיות עקרוניות של הוצאת צווים במעמד צד אחד לחיפוש בטלפונים וקבלת צווים בדיעבד ● סוגיות אלה ישליכו על אופן ניהול הליכי חקירה בישראל

דייב לובצקי / צילום: אילן בשור

"חשד לשימוש במידע פנים": חוקרי רשות לניירות ערך פשטו על משרדי בית ההשקעות אי.בי.אי

בהודעה לבורסה מסרה החברה כי "חוקרים של רשות ניירות ערך חיפוש במשרדי החברה, במסגרת חקירה של רשות ניירות ערך בנוגע לחשד לשימוש במידע פנים, וכן נחקרו בנדון נושאי משרה בחברה"

התור לבדיקת קורונה לנתב"ג, כעת / צילום: תמונה פרטית

ה-CDC האמריקאי: ממליצים למי שאינו מחוסן להימנע מנסיעה לישראל

מרכז השליטה במחלות בארה"ב הוציא אזהרת מסע לישראל, וקורא לנוסעים להתחסן לפני הטיסה ● ישראל נמצאת כעת בדרגה 3, המוגדרת כאזהרה ברמה גבוהה - דרגה אחת לפני הדרגה החמורה ביותר

קטיף בשדות חקלאיים. ארגוני החקלאים מעדיפים את השיטה הנוכחית של חסימת תחרות מחו"ל / צילום: שלומי יוסף

הרפורמות החלומיות של משרד האוצר נגד קבוצות הלחץ. מי ימצמץ ראשון?

עשרות רפורמות שאפתניות שמשרד האוצר חולם מזה שנים להביא אל המשק הישראלי ממלאות את טיוטת חוק ההסדרים ● אבל החקלאים, משרד הביטחון ואפילו היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, יוצאים לקרבות משלהם נגדן ● מה יעלה בגורלן? גלובס עושה סדר

ילדים זה תשואה / אילוסטרציה: Shutterstock

האפיק המנייתי או הסולידי? זה היה המסלול המשתלם בתוכנית חיסכון לכל ילד

נחשפים נתוני התשואה בתוכנית חיסכון לכל ילד, מהקמתה ב-2017 ועד סוף 2020: אנליסט מוביל את התשואות עם יותר מ-58% במסלול המנייתי, ואחריו אלטשולר שחם, שחולש כבר על יותר מ-40% מההפקדות לתוכנית בקופות הגמל

שירות לקוחות / איור: גיל ג'יבלי

החברות הגדולות בישראל הבינו שצריך להשקיע בתחום הזה

המתנה ארוכה על קו הטלפון או שבירת ראש מול מענה אוטומטי בוואטסאפ הן מנת חלקם של רבים ● שלושה סמנכ"לי שירות בחברות הגדולות במשק מנתחים מתי ארגונים הבינו שמדובר בנושא מהותי שמצריך השקעה כספית ● שירות הוא השיווק החדש, כתבה ראשונה בסדרה

 

 

רדיפיין מיט. סטיילינג: נעה קנריק / צילום: אפיק גבאי

האם רדיפיין מיט הישראלית תצליח לשנות את שוק תחליפי הבשר?

Redefine Meat הישראלית משיקה השבוע המבורגר, קבב "טלה", נקניקיות ומוצרים נוספים שמתיימרים לספק חוויה של אכילת בשר מהחי ● אשחר בן-שטרית, מנכ"ל החברה: "המתחרים שלנו אינם חברות שמייצרות תחליפי בשר, אלא חברות הבשר המסורתיות והוותיקות" ● אירועים ומינויים

הבורסה בשנחאי, סין / צילום: Shutterstock, Dmitri Ometsinsky

הירידות באירופה נמשכות; רקיט בנקיזר צונחת 8% בלונדון

בעוד שמדד הניקיי ננעל בעלייה של 0.4%, המדדים בסין והונג קונג רשמו ירידות חדות של 2%-4% ● הבנקים האירופאיים מאבדים גובה ● רגיעה בשוק הקריפטו; הביטקוין על 37 אלף דולר ● עונת הדוחות בארה"ב: אפל, גוגל ומיקרסופט יפרסמו דוחות עם סיום המסחר

קו החוף של מנאמה. הבניין הבולט ביותר הוא מרכז הסחר העולמי של בחריין / צילום: Shutterstock, trabantos

ההסכם לשיתוף-פעולה כלכלי בין ישראל לבחריין הופץ לאישור הממשלה

לפי הערכות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, הפוטנציאל הכלכלי הצפוי לסחר בין המדינות נאמד במאות מיליוני דולרים בשנים הקרובות

אינטל ירושלים / צילום: איל יצהר

אינטל מכריזה על ארכיטקטורה חדשה וממתגת את השבבים שלה מחדש

חברת אינטל העולמית הכריזה אמש על RibbbonFET, ארכיטקטורת טרנזיסטורים חדשה לשיפור ביצועי מעבדיה ● במקביל, החברה החליטה על שיטת כינוי חדשה לשבבים שלה