גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחר 12 שנה של ממשל נשיאותי, ישראל חוזרת אל המקורות

רוב הדמוקרטיות הפרלמנטריות נולדו בצלם הפרלמנטריזם הבריטי ● לאחר 12 שנה של ראש ממשלה נשיאותי, ישראל חוזרת אל המקורות, כשראש הממשלה דומה יותר למיניסטר אנגלי מאשר לנשיא אמריקאי

אבי כל ראשי הממשלה, רוברט וולפול. למזלו, המלך לא ידע אנגלית / צילום: ויקיפדיה
אבי כל ראשי הממשלה, רוברט וולפול. למזלו, המלך לא ידע אנגלית / צילום: ויקיפדיה

התואר הזה, "ראש הממשלה", הוא טכני מדי. הוא אינו התרגום המוצלח ביותר למה שרוב דוברי האנגלית קוראים "פריים מיניסטר". הוא מחמיץ את המקור ההיסטורי והפילוסופי של הכהונה, אשר נבעה מן היחסים המסובכים בין מלך אנגליה לבית הנבחרים שלו.

הדמוקרטיות הפרלמנטריות רובן ככולן נולדו בצלם הפרלמנטריזם הבריטי. הבריטים מציינים ממש עכשיו את יום השנה ה-300 להולדת הכהונה. האיש הראשון שנשא בה היה רוברט וולפול, והוא גם האריך בה ימים יותר מכל 54 יורשיו.

הפריים מיניסטר היה, כפשוטו, "השר הראשון". המלך שמינה את וולפול, ג׳ורג׳ הראשון, נסיך גרמני פרובינציאלי שלא ידע אף לא מלה אחת באנגלית, לא העלה בדעתו שהוא איפשר בזה את ניקוז כוחו הביצועי של הכתר אל הבית הקטן (יחסית) ברחוב דאונינג מס׳ 10.

הניקוז לא התרחש בן לילה. לבריטניה לא הייתה חוקה, ומה שקרה מ-1721 ואילך היה תוצאה של נסיבות משתנות ושל תקדימים. יעברו 150 שנה לפני שהכתר יאבד למעשה (אם גם לא להלכה) כמעט את כל סמכויותיו הביצועיות.

ראשון בין שווים

"השר הראשון" נועד להיות המוציא-לפועל של רצון הכתר. ג'ורג' השלישי, שהיה נינו של ג'ורג' הראשון, חשב את עצמו לראש הממשלה. הוא נהג לקבל את שריו, כולל את זה שתואר כ"פריים מיניסטר", בחדר ההלבשה שלו. זה מקור המונח "קבינט", שנכנס מאז לשימוש רחב.

150 השנים ראשונות עברו על הקבינטים הבריטיים במאבק נגד התערבותו של הכתר מצד אחד ונגד עודף פיקוח פרלמנטרי מצד שני. כך התפתחה התפיסה של "אחריות קולקטיבית": כאשר כל חברי הקבינט נושאים באחריות למעשי הממשלה, קשה לפטר חברים אינדיבידואלים. האחריות הקיבוצית חייבה את כל חברי הקבינט להיות בסוד העניינים.

ראש הממשלה היה יכול להשפיע על ההחלטות, אבל מחוץ למספר קטן של יוצאים מן הכלל, הוא היה "ראשון בין שווים". כך תיאר את הממשלה הבריטית הפרשן הרהוט והמפורסם ביותר שלה, וולטר באג'ט (Bagehot), שספרו "החוקה הבריטית" הופיע ב-1867.

זה כמובן השתנה במרוצת השנים. כוחם של ראשי ממשלה בריטיים עמד בסימן עלייה במאה ה-20, בהשפעת שתי מלחמות עולם. אבל בין המלחמות, דרגה של אחריות קולקטיבית הוסיפה להישמר, לפחות עד ימי מרגרט תאצ'ר. מעניין שאחריות כזאת הייתה מובנת מאליה בממשלות שראשיהן באו מן השמאל יותר מאשר בימין.

אולי זו אחת הסיבות שממשלה באמצעות קבינט התפתחה ביישוב היהודי עוד לפני הקמת המדינה. בן גוריון נהג להתלונן שהקבינט כופה עליו את רצונו ("בכייה לדורות", הוא קרא להחלטת קבינט אחת שהתנגד לה). נפילתו, ב-1963, הייתה במידה רבה נצחון האחריות הקולקטיבית. בשנים הבאות, בואכה מלחמת ששת הימים, ראש הממשלה היה במידה רבה יושב ראש ישיבות הקבינט. כוחו העיקרי של לוי אשכול נבע מכהונת שר הביטחון, עד שנאלץ לוותר עליה. לשכת ראש הממשלה הייתה מקום קטן ואינטימי. יעברו שנים רבות לפני שהיא תלבש ממדים נשיאותיים.

השבוע כנראה אין קושי לקבוע, שראשות הממשלה הנשיאותית מסתיימת, לפחות לפי שעה. אנחנו עומדים לצפות בשיעורים של אחריות קולקטיבית שלא היו כמותם מאז אמצע שנות ה-60. אמנם יש משהו לא סביר בראש ממשלה שאינו מנהיג את המפלגה הגדולה ביותר בקואליציה שלו, אם כי בניגוד ללשון ההפלגה של מתנגדי הממשלה, כבר היו דברים מעולם. בבריטניה היה ראש ממשלה בתחילת שנות ה-30, שלמפלגתו היו רק 3% של מושבי הקואליציה שבראשה עמד. ברשימה נפרדת נתתי דוגמאות מאיטליה של סוף המאה שעברה.

חובבי טריוויה ישמחו לדעת, שב-1926 נשיא לטביה הטיל על רב אורתודוקסי, מרדכי נורוק, להקים ממשלת קואליציה של השמאל. נורוק אמנם הצליח, אם כי ויתר על הכבוד לעמוד בראשה. הוא היה אז מנהיג גוש המיעוטים בפרלמנט הלטבי. לימים כיהן כשר הדואר בממשלת ישראל והיה אפילו מועמד לכהונת נשיא המדינה.

בשבח האחריות הקולקטיבית

הפרדוקס של ממשלת ההפכים יכול אולי להיות לטובה. הוא יעניק הזדמנות לדבר בשבחה של אחריות קולקטיבית. אולי הממשלה הזו צריכה לשקול פרסום ספר לבן על שימוש לרעה בכוח בתהליכי קבלת החלטות.

מאז התחיל הסחף אל ממשלה נשיאותית בישראל. בבריטניה, ועדת חקירה גילתה, כי טוני בלייר, ראש ממשלה שרצה להיות נשיא, הסתיר מהקבינט מסמכים שהיו מגלים מה מופרכת הייתה ההצדקה לפלישה לעיראק, ב-2003.

ממשלה של שכנוע הדדי עלולה בהחלט לעלות על שרטון של שיתוק הדדי, אם חבריה לא יכירו בסכנות של הבאת האחריות הקולקטיבית עד אבסורד. אבל מהצלחתה של ממשלה כזאת עשויה לנבוע לא רק נוסחת שלטון חדשה, כי אם גם נוסחת דיון חדשה: חלופה להפקרות הרטורית של 26 השנה האחרונות.

ג'ימי קרטר, כאשר רצה להוכיח לאמריקאים שימי ווטרגייט חלפו לבלי שוב, הזמין את מצלמות הטלוויזיה לשדר את מלוא ישיבת הקבינט הראשונה שלו. אולי זה מה שצריך נפתלי בנט לעשות. 

עוד כתבות

מיכלית הנפט Mercer Street, סמוך לחופי קייפטאון שבדרום אפריקה בשנת 2016 / צילום: Associated Press, Johan Victor

עוד מסר מאיראן לנשיא ביידן

ארה"ב מצביעה על טהראן כאחראית לעוד מתקפה אבל עדיין רוצה הסכם גרעין איתה

דב סלע חברת ראדא / צילום: שלומי יוסף

ראדא צמחה ב-64%, ורווחיה זינקו ב-326% במחצית הראשונה של השנה

המנכ"ל דב סלע: "אנו שמחים מהביצועים שלנו, מהמשך הצמיחה ומכך שההתקדמות בשנת 2021 מתנהלת בהתאם לתוכניות שלנו. השיפור החזק בשיעור רווחיות ה-EBITDA מדגיש את המינוף התפעולי במודל העסקי"

גידול של גירניום לימוני המיועד לשמנים לצד פאנלים סולאריים כחלק ממחקר שבוצע באזור משאבי שדה / צילום: חברת גיאוטבע

חקלאי מושב כפר פינס רוצים לגדל בבוקר שמש - ובערב ענבים

הוועדה המחוזית חיפה מקדמת תוכנית ראשונה מסוגה במחוז למערכת אגרו-וולטאית שתאפשר ניצול כפול של הקרקע הן לחקלאות והן להפקת אנרגיה סולארית ● יזמית הפרויקט היא החברה הצרפתית EDF, והמתקן שיוצב בקרקע יהיה בהפסק של 16-12 מגה וואט

דונלד טראמפ / צילום: Shutterstock, Evan El-Amin

טראמפ מחזיק בידיו תרומות פוליטיות בסך 102 מיליון דולר

על אף ההפסד בבחירות וסילוקו מרשתות חברתיות, הנשיא לשעבר מושך תרומות לרפובליקאים

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

מחיר החשמל יעלה: האם מס הפחמן ידרבן אנרגיה מתחדשת?

המשרד להגנת הסביבה, משרד האוצר, משרד האנרגיה ומשרד הכלכלה סיכמו כי ישראל תיישר קו עם המדינות המפותחות הפועלות לצמצם את השפעות משבר האקלים, ותתמחר את הפחמן הדו-חמצני הנפלט מדלקים וממקורות פליטה נוספים

אזור תעשיה הרצליה פיתוח / הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים

אושרה להפקדה תוכנית שתכניס מגורים לאזור התעסוקה של הרצליה

התוכנית מציעה תוספת זכויות בסך 1.43 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה, מסחר, מלונאות וגם, 300 יחידות דיור בשטח ממוצע של 50 מ"ר, ו-750 דירות דיור מוגן

נפתלי בנט, ושר האוצר, אביגדור ליברמן, בתום ישיבת הממשלה / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

"חוץ ממשכורות לעובדים לא השארתם לי כלום": כך נראה ליל העברת התקציב בממשלה

כשמצד אחד אנשי אוצר מנוסים ומצד שני שורת שרים ומנכ"לים טריים, משרד האוצר קיבל תמונת ניצחון בדמות אישור התקציב לפי המתווה שרצה ● מתי בכל זאת התחילו צעקות במשרד ראש הממשלה, מה ליברמן לא הצליח להעביר ומה יקרה לכל החוקים האלה כשיגיעו לכנסת?

בית חולים תל השומר. מספר התקנים בישראל לרופאים, אחיות ואחים מהנמוכים במערב / צילום: עינת לברון

המחלה הכרונית של מערכת הבריאות: התקציב מזנק, אז למה השירות עדיין מדשדש?

מערכת הבריאות קורסת מהרעבה תקציבית? תקציב הבריאות דווקא עלה משמעותית בעשורים האחרונים, וזאת לפני התוספת עליה הוסכם היום ● לאן הלך הכסף? בזמן שמספר התקנים בישראל לרופאים, לאחים ולאחיות הוא מהנמוכים במערב, המשכורות לרופאים בכירים זינקו ביותר מ־80%

משרדי פייסבוק / צילום: Associated Press, נואה ברגר

לאמריקה התאגידית נמאס מהקורונה: מכריחה את עובדיה להתחסן

המומנטום להכריח אנשים להתחסן נבנה כבר זמן מה, וביום רביעי פייסבוק וגוגל הודיעו על הכרח משלהן עבור העובדים שלהן להתחסן ● איזה חברות אמריקאיות גדולות הכריזו בעקבות המהלך על דרישה לפחות מחלק מעובדיהן להתחסן?

ישיבת הממשלה לאישור התקציב אתמול / צילום: Reuters, אביר סולטן

לראשונה זה 3 שנים אושר תקציב בממשלה. מחיר התוספות לבריאות - קיצוץ רוחבי ביתר המשרדים

התקציב אושר לאחר שהבוקר הושגה פשרה בסוגיית תקציב הבריאות - מה שמסיר את המכשול המרכזי מההצבעה בממשלה ● לפי הסיכום, התוספת התקציבית ל-2022 תהיה כ-2 מיליארד שקל ● ראש הממשלה בנט: "לאחר שלוש שנים של קיפאון, ישראל חוזרת לעבוד"

נתב"ג / צילום: Shutterstock

עם פנצ'ר בגלגל: מטוס בואינג 777 שהתגלתה בו תקלה נחת בשלום

במטוס של אמריקן איירליינס התגלה פנצ'ר בגלגל הקדמי ● בטיסה היו 183 אנשי צוות ונוסעים ● צוותי מד"א איבטחו את הנחיתה, שעברה בהצלחה

חברת קליל - כרמיאל / צילום: איל יצהר

עיכובים בהזמנות וירידה במכירות: קליל עדכנה על תקלת מחשוב והמניה נחתכה

לפי הודעה של יצרנית הפרופילים מאלומיניום, עקב עדכון במערכת ה-ERP הארגונית "התגלו פערים בעדכוני המלאי במחסן האוטומטי" ● המניה צנחה בתל אביב ב-4.6%

מפעל רכב בבייג'ינג, סין / צילום: Associated Press, Ng Han Guan

הסערה המושלמת: כל הסיבות לכך ששוק הרכב בדרך לעליות מחירים משמעותיות

ההתייקרות המואצת של רכיבי הייצור בעולם מביאה את חברות הליסינג בישראל להזמין אלפי כלי רכב מכל הבא ליד ● מחירי הצמיגים והחלפים כבר התייקרו, והיבואנים מאשימים: "המכולות לא עולות לאוניות, בחברות עושים התמחרות"

אדיר דיין, מנכ"ל AIQHome / צילום: באדיבות AIQHome

זירת המסחר לקבלנים בארה"ב מחפשת מימון בת"א: AIQ Home תנסה להנפיק לפי 320 מיליון שקל

החברה טרם רשמה הכנסות משמעותיות ● יתרת ההפסד הצבור שלה מאז היווסדה עומדת על כ-10 מיליון שקל, ויש לה הערת עסק חי בדוחות

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

משרד התקשורת הוצף בבקשות מידע על מימון הקרן לפריסת תשתיות

120 מפעילים בעלי רישיונות נדרשים לממן קרן לפריסה וחלקם לא הבינו מה רוצים מהם ● עקב השאלות הרבות החליטו במשרד לדחות את התשלום לקרן לסוף אוקטובר

חוסר ההחלטה המתמשך על עליית גיל הפרישה לנשים יצר גירעונות בקרנות הפנסיה הוותיקות / צילום: Shutterstock, Khongtham

העלאת גיל הפרישה לנשים בחוק ההסדרים: למה דווקא עכשיו ואיך זה יעבוד

רגע לפני שקרנות הפנסיה הוותיקות נאלצות לבצע קיצוץ בקצבאות הפנסיה של הפורשים, בממשלה הכניסו את העלאת גיל הפרישה לחוק ההסדרים ● איך יתבצע המהלך, ולמה לקח כל כך הרבה זמן להגיע להחלטה?

בית קפה בתל אביב. השגרה חזרה / צילום: כדיה לוי

הפעלה מיידית של התו הירוק וחובת בדיקה שלילית לילדים: אלו המלצות קבינט המומחים לצעדים מיידיים

פרופ' נחמן אש הצהיר כי משרד הבריאות פיתח מדד חדש לפיו יקבל את ההחלטות לגבי הטלת מגבלות נוספות על המשק ● "סגר כשלעצמו, מעבר לכל נזקיו, עשוי לבלום את המשך התחלואה אבל לא להביא להיפוך משמעותי של מגמת התחלואה, אלא אם מדובר בסגר קיצוני יותר מכפי שהיה בגל השלישי"

ראש הממשלה, שר העבודה והרווחה, והשרה לשיוויון חברתי / צילום: קובי גדעון-לע"מ

תוספת שנתית של 300 מיליון שקל אמורה לצמצם פערים בין ניצולי שואה

הסעיף שאושר נותן תוספת לשורדי השואה שעלו לארץ לאחר 1953, וכן לשורדי שואה יוצאי מרוקו, אלג'יר ועיראק ● מדובר על 117 אלף שורדי השואה שיקבלו את התוספת ● נציין כי לבד מתוספת זו, חלק משורדי השואה קיבלו בחודשים האחרונים עוד תוספות

נפתלי בנט, ושר האוצר, אביגדור ליברמן, בתום ישיבת הממשלה / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

חוק ההסדרים עובר לכנסת: המטרו בדרך החוצה, מאבק על הרפורמה בחקלאות

בכנסת טוענים כי לא ניתן יהיה לדון בכל הרפורמות שבחוק ההסדרים ● בהתאם לנוהג חוקים יפוצלו ממנו, וכך מעריכים בכנסת שיקרה לחוק המטרו ● הלובי החקלאי ינסה לשנות את הרפורמה, לאחר שכשל בניסיון להוציא אותה מהחוק

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג / צילום: יוסי זמיר

הסמכויות קוצצו, אבל תקציב המשרד להגנת הסביבה גדל

לפעילות השוטפת של המשרד יוקצו כ-340 מיליון שקל לשנה - לעומת 380 מיליון שקלים בשנת 2019 ● לכך יתווספו לראשונה 625 מיליון שקל עבור תוכנית למאבק במשבר האקלים, שיוקצו עד סוף 2022 ● משרדי ממשלה נוספים קיבלו אף הם תקציב להתמודדות עם משבר האקלים, אך פירוט התקציבים טרם פורסם