גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"גאים להתחלק בכסף עם העובדים": הצצה להנפקה הגדולה של השבוע

WalkMe השלימה השבוע הנפקה והחלה להיסחר בנאסד"ק לפי שווי של 2.6 מיליארד דולר ● המייסד רפאל סווירי: "הפתרון שלנו מאוד משפיע, וכשרואים את האימפקט קשה להתעלם. לכן גם אם לקוחות לא חיפשו פתרון כזה בהתחלה, כשראו את ההשפעה הם הבינו"

רפאל סווירי, נשיא ווקמי / תמונה: WalkMe
רפאל סווירי, נשיא ווקמי / תמונה: WalkMe

חברת הטכנולוגיה הישראלית WalkMe השלימה היום את תמחור ההנפקה הראשונית שלה בנאסד"ק כשגייסה 287 מיליון דולר והחלה להיסחר לפי שווי של 2.6 מיליארד דולר. בראיון לגלובס מספר נשיא החברה ואחד ממייסדיה, רפאל סווירי, על תחילת הדרך, על הפתרון שהחברה מציעה ומהי אבן הדרך הבאה בווקמי.

ווקמי הוקמה ב-2011 על-ידי סווירי, המנכ"ל דן עדיקא ואייל כהן, שפרש מאז. החברה פיתחה תוכנה שמפשטת את השימוש בתוכנות ארגוניות מורכבות. "התחלנו עם רעיון פשוט של לעזור באתרים, רעיון שבא מאמא של אחד המייסדים שהתקשתה להשתמש באתר של הבנק. הרעיון המקורי היה לייצר מעין GPS שעובד על האתר - כמו שאפשר להפעיל GPS בכל מקום בעולם, לכתוב כתובת ולהגיע - אותו דבר, לעשות באתרים. הלקוחות ראו את התוצאות ושאלו אם אנחנו יכולים לעזור במערכות פנימיות. ברגע שנכנסנו לארגונים הבנו שבמערכות הפנימיות אין שום מידע איפה אנשים מתקשים, ופיתחנו אנליטיקה מאוד מתוחכמת. פה התחלנו להתפתח מאוד, לתפוס נפח ולגדול. אז הכי קל להגיד שמהתחלה היה לנו רעיון גדול, אבל האמת שהרעיון נולד מלהקשיב ללקוחות ולהבין את הצרכים שלהם".

לדברי סווירי, ווקמי למעשה נותנת למשתמשים מעין GPS שעוזר להם לעשות חלק מהדברים, ולהנהלות היא נותנת שקיפות על מה שקורה בתוכנות ולהגיב על כך, במסגרת מערכת אחת.

מי המתחרים שלכם?

"התחרות הכי גדולה לווקמי זה הסטטוס קוו. כלומר, איך שארגונים פועלים היום - בהדרכות, או וידאו שמסביר. כשמגיעים לארגון, השאלה היא האם להשתמש בשיטות הישנות או במערכת חדשנית. קבוצה שנייה של תחרות זה יצרני התוכנות, שבעקבות הצלחת ווקמי מציעים הדרכות, אבל זה רק על התוכנה שלהם. למעשה, זה אפילו מחזק אותנו כי הארגונים רואים שמה שאנחנו מציעים טוב לא רק לאפליקציה אחת, והם גם לא נותנים אנליטיקה. קבוצה שלישית של מתחרים זה 'חקיינים' של הקונספט שלנו, אבל לרוב ארגון גדול מחפש פתרון שמכסה גם מובייל, גם דסקטופ, גם ווב, וכולל גם אנליטיקה - ולכל אחד מהם חסר אחד מהרכיבים. כפתרון כללי, אנחנו היחידים".

המשמעות היא שיש גם צורך בחינוך השוק.

"בהחלט. אחרי עבודה של 4 שנים גרטנר השתכנעו שמה שאנחנו עושים זה קטגוריה חדשה. הם יצאו עם תחזית ש-70% מהארגונים ישתמשו במערכת כמו שלנו - שכרגע אנחנו היחידים שיכולים לתת - עד סוף 2025. לגבי אחוז החדירה היום קשה לדעת, גרטנר העריכו בעבר 3% ומאז בשוק מאוד גדל, אך הוא עדיין בחיתוליו ויש המון פוטנציאל. נכון להיום, 9 מ-10 החברות הגדולות בעולם משתמשות בנו, אבל לא בכל המערכות שלנו. יש פוטנציאל להתרחב גם בתוך כל לקוח קיים והמון פוטנציאל להתרחב בשוק".

"לחברה יש שורה של לקוחות מאוד גדולים, דבר לא טריוויאלי עבור סטארט-אפ. סווירי מציין כי "הפתרון שלנו מאוד משפיע, וכשרואים את האימפקט קשה להתעלם. לכן גם אם לקוחות לא חיפשו פתרון כזה בהתחלה, כשראו את ההשפעה הם הבינו, וזה מה שמאפשר לנו לגשת לעוד חברות גדולות, בטח בעולם שעובר טרנספורמציה דיגיטלית מאוד משמעותית".

איך הושפעתם מהקורונה?

"מצד אחד, ב-3 החודשים הראשונים הפרויקטים הגדולים הוקפאו וכולם ישבו על הגדר. היו השקעות בפרויקטים קטנים יותר. אחרי זה, כולם הבינו שהעולם לא עצר מלכת, והמצב לא ישתנה מהר, וחזרו להשקיע. אני מאוד גאה בתוכנית שעשינו בקורונה: איך שהתחילה האי-ודאות התמקדנו בשימור המזומנים במקום בצמיחה ותוך רבעון עברנו לתזרים חיובי מפעילות, כי צמצמנו הוצאות על השגת לקוחות חדשים".

לאחר מכן, ההשקעות בשיווק חזרו וגם התזרים מפעילות חזר להיות שלילי. לדבריו, "הביקוש למוצרים נשאר מאוד קשיח למרות המשבר, וברגע שחזרנו להשקיע - הכל גדל".

מתי צפוי רווח נקי?

"החברה יכולה לעבור לרווחיות ברגע שהיא רוצה, אבל יש מולנו הזדמנות מאוד גדולה ולכן אנחנו משקיעים בצורה חכמה כדי להגדיל את היכולות למכור ולהגיע לשווקים".

מה היו החששות המרכזיים והשאלות המרכזיות ששאלו אתכם המשקיעים הפוטנציאליים ברוד שואו לקראת ההנפקה?

"לא חששות, אבל העניין הכי קשה לגופים פיננסיים להבין כשאתה מייצר קטגוריה חדשה זה למי להשוות את החברה, איך להעריך מה השווי שלה. היינו צריכים להסביר ממש את הבעיה, למי זה כואב, איך ווקמי פותרת את זה. זה היה הקושי העיקרי וגם הכיף העיקרי, כי נורא כיף לראות את התגובה כשתופסים את הפוטנציאל. הלכנו להנפקה לא בשביל הכסף - היה יותר פשוט לגייס בשוק הפרטי - אלא כדי להשיג יותר מודעות והבנה לתעשייה שלנו, ולהפוך את זה לאירוע שיווקי".

איך אתה מסביר את ריבוי הנפקות הטכנולוגיה שיוצאות כיום מישראל לוול סטריט?

"ישראל התברכה בחברות תוכנה טובות מאוד. היום, ההשקעות בטכנולוגיה גוברות על השקעות פיזיות - כשחברה רוצה לשפר משהו רוב הסיכויים שהיא תשקיע בתוכנה ולא בעוד מכונה, לכן יש הרבה חברות בשוק. הצלחה מובילה להצלחה, הקרנות הגדולות נמצאות בישראל וחברות מצליחות לגייס הרבה כסף שלא כמו בעבר, וזה מאפשר להן לגדול מהר. מכיוון שהשיווק יכול להיות וירטואלי כבר אין את החיסרון שהיה בעבר, שהיינו רחוקים מהלקוח. זה מדהים לראות את מה שקורה בכלכלה הישראלית, ואני מאוד גאה בזה".

מה אבן הדרך הבאה של ווקמי?

"להגיע למצב שחברות מתקצבות מראש את הפתרון ומחפשות את הפתרון של הקטגוריה שהמצאנו. היום, חברות באות אלינו כשיש להן בעיה ספציפית, ולאחר שהן רואות את הערך הן גדלות איתנו. השאיפה היא שיגיעו כשכבר יודעים על הערך".

לסיכום, איך ההרגשה באופן אישי אחרי התהליך?

"קודם כל, יש המון גאווה. שנית, יש המון אחריות: נכנסו הרבה משקיעים וצריך לדאוג שהם ירוויחו ולהתנהל באחריות. דבר שלישי זה ההזדמנות: יש לפנינו הזדמנות אדירה לנו, לעובדים ולאנשים שעובדים עם המערכות שלנו".

עובדי ווקמי מרוויחים מההנפקה, מחזיקים אופציות?

"כן. כל העובדים הם חלק מתוכנית האופציות. זה הדבר שאני הכי גאה בו. העובדים נתנו לחברה הכל".

עוד כתבות

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock

ביידן מתמודד עם אתגרים חדשים בנושא הקורונה והכלכלה

נשיאות שהחלה בטון אופטימי לגבי השיקום הכלכלי והתגברות על המגפה נכנסת לשלב קשה יותר

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל חברת גב ים. / צילום: כדיה לוי

הקאמבק של המשרדים: גב ים רושמת עלייה חדה בשווי הנדל"ן ובוחנת כניסה לתחום חוות השרתים

הכנסות של 573 מיליון שקל מעליית שווי הנדל"ן שבבעלות גב ים הזניקו את הרווחים במחצית השנה הראשונה ● המנכ"ל: "ביקושים של חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות להקמת מרכזי פיתוח חדשים דוחפים את ענף הנדל"ן המניב בישראל קדימה"

בנייה חדשה / צילום: תמר מצפי

המדינה אישרה עד כה כ-35 מיליארד שקל למימוש הסכמי גג; כמה דירות הוקמו?

מדוח החשכ"ל לשנת 2020 שפורסם היום עולה עוד כי עלות תוכנית מחיר למשתכן הגיעה לכ-9 מיליארד שקל, רובם עקב הפסדי ההכנסות של רשות מקרקעי ישראל בגין הקרקעות שנמכרו ליזמים בהנחות

בזוס לאחר הנחיתה של החללית / צילום: Reuters, Blue Origin/Handout

בזוס לנאס"א: תבחרו בי על פני מאסק ואוותר על 2 מיליארד דולר בעלויות הנחיתה על הירח

בזוס מציע לכסות חלק ניכר מעלויות החוזה לבניית כלי שינחית אסטרונאוטים על הירח עליו הוא מתחרה מול spaceX ● המבקרים: אמזון התחמקה מתשלום מס בגובה 2.3 מיליארד דולר ב־2020

בית מרקחת מוכר קנאביס מרשת קוקיז / צילום: רשת גבעול

בזכות הקנאביס הרפואי: כך הפכו בתי המרקחת לעסק בשווי של מיליוני שקלים

סדרת עסקאות של חברות קנאביס מקומיות לרכישת והקמת בתי מרקחת מעניקה חיים חדשים לתחום, שנחשב לאפור ולא רווחי במיוחד ● סמנכ"ל הפיתוח של חברת לאון פארם, שבית המרקחת שלה בפתח תקווה ייצר אשתקד הכנסות של כ-20 מיליון שקל: "אנחנו מחזירים את הרוקח למעמדו"

מייסדי פיירבלוקס: עידן עפרת, מיכאל שאולוב ופבל ברנגולץ / צילום: יוליה נר

רוכבת על הייפ הקריפטו: פיירבלוקס הישראלית מגייסת לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר

פיירבלוקס, המפתחת תשתית מאובטחת למטבעות ונכסים דיגיטליים, הודיעה על גיוס ענק של 310 מיליון דולר לפי שווי הגבוה פי שלושה מזה שקיבלה במרץ האחרון ● המנכ"ל והמייסד מיכאל שאולוב: "שוק הקריפטו מתפוצץ ויש הבנה שהוא יהיה הרבה יותר גדול מאשר רק ביטקוין"

מייסדי Wiliot אלון יחזקאלי (מימין), טל תמיר וירון אלבוים / צילום: טיטאן מיתוג/ נמרוד גנישר

הסטארט-אפ וויליוט גייס 200 מיליון דולר בהובלת סופטבנק

וויליוט מפתחת שבב זעיר ומתכלה שניתן להדביק על מוצרים ואריזות כדי לנטר נתונים פיזיים וסביבתיים שונים כמו לחות, תזוזה ומיקום ● לפי הערכות, הגיוס הנוכחי הופך את וויליוט לחד-קרן

אתר בנייה ברחוב עוזי חיטמן, י.ח דמרי / צילום: תמר מצפי

מבצע "שומר החומות" לא עצר את משקיעי הנדל"ן: רכשו 2,500 דירות במאי

בחודש מאי 2021 נמשכה הרמה הגבוהה של פעילות בשוק הנדל"ן, שעה שנרכשו 12.5 אלף דירות - גידול של 40% בהשוואה למאי 2019 וגידול של 15% בהשוואה לאפריל השנה ● מי שהובילו את הגידול בעסקאות הנדל"ן במאי היו המשקיעים, שביצעו כ-20% מכלל העסקאות בשוק

רדיפיין מיט. סטיילינג: נעה קנריק / צילום: אפיק גבאי

האם רדיפיין מיט הישראלית תצליח לשנות את שוק תחליפי הבשר?

Redefine Meat הישראלית משיקה השבוע המבורגר, קבב "טלה", נקניקיות ומוצרים נוספים שמתיימרים לספק חוויה של אכילת בשר מהחי ● אשחר בן-שטרית, מנכ"ל החברה: "המתחרים שלנו אינם חברות שמייצרות תחליפי בשר, אלא חברות הבשר המסורתיות והוותיקות" ● אירועים ומינויים

מזומן. רשות המסים מנסה להילחם בכלכלה השחורה / צילום: Shutterstock, Evgeniy pavlovski

באוצר רוצים להגביל עוד יותר את השימוש במזומן

מטיוטת הפרק הפיסיקאלי בחוק ההסדרים עולה כי המדינה מתכוונת לצמצם את תקרת השימוש במזומן מול עוסקים ל-6,000 שקל ול-15 אלף שקל מול אנשים פרטיים ● באוצר גם רוצים לחייב תשלום חלק מחובת המס במקרה של מחלוקת מס ● מודל נוסף יחייב כל עסק שמוציא חשבונית מעל 5,000 שקל לקבל אישור מיידי מרשות המסים

אסתר חיות - שופטת עליון / צילום: רפי קוץ

בשידור חי: דיון בהרכב מורחב בעליון בסוגיית החדירה לטלפונים של יועצי נתניהו בפרשת הטרדת עד המדינה

בית המשפט העליון יקיים הבוקר דיון בשידור חי, בהרכב של תשעה שופטים, בסוגיות עקרוניות של הוצאת צווים במעמד צד אחד לחיפוש בטלפונים וקבלת צווים בדיעבד ● סוגיות אלה ישליכו על אופן ניהול הליכי חקירה בישראל

קו החוף של מנאמה. הבניין הבולט ביותר הוא מרכז הסחר העולמי של בחריין / צילום: Shutterstock, trabantos

ההסכם לשיתוף-פעולה כלכלי בין ישראל לבחריין הופץ לאישור הממשלה

לפי הערכות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, הפוטנציאל הכלכלי הצפוי לסחר בין המדינות נאמד במאות מיליוני דולרים בשנים הקרובות

אלון מאסק, מייסד ומנכ"ל טסלה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

סכסוך שכנים בעמק הסיליקון? אלון מאסק שלח חיצים לעבר אפל

מייסד ומנכ"ל טסלה, אלון מאסק, ניצל את שיחת הוועידה עם המשקיעים לאחר פרסום דוחות החברה לרבעון השני של השנה כדי לעקוץ את ענקית הטק אפל לא פחות מפעמיים ● יצרנית הרכב האוטונומי הכתה את התחזיות לרבעון השני של השנה בהכנסות ובשורה התחתונה

דורון כהן וניצן אריה, בעלי סטודיו סי / צילום: עומרי לוי

נאמני סטודיו C מבקשים לקבל אישור לבצע מכירה מהירה

הנאמנים מציינים כי מהתמונה הראשונית שקיבלו עולה כי בקופת החברה נמצאים "סכומים זעומים" ● בעלי המניות מסרו כי אין ביכולתם לממן הפעלה ולו זמנית ● "בכל יום שעובר גדל הסיכון לשמירה על הנכס העיקרי של החברה – לקוחותיה"

מייסדי At-Bay רומן יצקוביץ' ורותם אירם / צילום: At-Bay

השווי קפץ פי ארבעה: סטארט-אפ האינשורטק הישראלי אט-ביי הפך לחד-קרן

חברת At-Bay הודיעה היום על גיוס 185 מיליון דולר לפי שווי של 1.35 מיליארד דולר  - קפיצה בשווי של פי ארבעה ביחס לגיוס הקודם בדצמבר ● At-Bay מבטחת כ-10,000 חברות בינוניות בארה"ב נגד איומי סייבר

הבורסה בשנחאי, סין / צילום: Shutterstock, Dmitri Ometsinsky

צפי לפתיחה שלילית בוול סטריט לקראת דוחות ענקיות הטק

אפל, גוגל ומיקרסופט יפרסמו דוחות עם סיום המסחר ● מגמה שלילית באירופה, הבנקים מאבדים גובה ● בעוד שמדד הניקיי ננעל בעלייה של 0.4%, המדדים בסין והונג קונג רשמו ירידות חדות של 2%-4%

בניין בית המשפט העליון בירושלים / צילום: Shutterstock

נשיאת העליון ומנהל בתי המשפט: "בכל המדדים הבינלאומיים מצויה תקינת השופטים בישראל בחוסר משמעותי"

לראשונה נערך מחקר שמטרתו בדיקה מדעית של עומס העבודה על שופטי ישראל - במסגרתו 87% מהם תיעדו במשך חמישה שבועות את סדר יומם ● ד"ר גלי אביב שערכה את המחקר מצאה כי על שופטי ישראל מוטל עומס רב המתבטא בכמויות התיקים העצומות, תקינה חסרה, שעות עבודה ארוכות ביחס לעולם המערבי ועומס רגשי מהעבודה

טונג יינג-קיט לפני דיון בעניינו בשנה שעברה / צילום: Associated Press, Vincent Yu

הונג קונג: אדם ראשון הורשע באישומים תחת חוק הביטחון הלאומי

ללא חבר מושבעים ועם שופטים שהמושלת קארי לאם בחרה: הנאשם הראשון בהפרת חוק הביטחון הלאומי הסיני עשוי להיכנס למאסר עולם אחרי שנמצא אשם בטרור והסתה

החבות האקטוארית לפורשי מערכת הביטחון זינקה / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

עלות הפנסיה של גמלאי מערכת הביטחון זינקה ב-60 מיליארד שקל בתוך שנתיים

לפי דוח החשב הכללי לשנת 2020, החבות הכוללת לעובדי המדינה גדלה ל-839 מיליארד שקל ● ביצועי משרדי הממשלה ירדו בנטרול קופסאות הקורונה

סימון ביילס / צילום: Associated Press, Gregory Bull

דרמה בהתעמלות: סימון ביילס נפצעה ונאלצה לנטוש במהלך הגמר

המתעמלת האגדית עשתה תרגיל לא טוב על שולחן הקפיצות וכעבור מספר דקות האמריקאים הודיעו שהיא לא תמשיך בתחרות הקבוצתית ● לאחר דקות ארוכות המאמן שלה אישר שלא מדובר בפציעה