גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"התפרנסנו יפה מקבוצות הרכישה, ואז הגיעו פרשות ענבל אור ופרי נדל"ן"

ישראל זעירא, מנכ"ל חברת באמונה, ייזום וניהול פרויקטים: "למרות שעמדנו ביעדי המחיר ההתחלתיים שהצבנו, הבנתי עם השנים שקשה להשביע את רצון כולם" ● "מבנט אני לא מאוכזב, כי לא ציפיתי ממנו לכלום"

ישראל זעירא. בעלים ומנכ"ל של חברת באמונה, ייזום וניהול פרויקטים בע״מ / צילום: איל יצהר
ישראל זעירא. בעלים ומנכ"ל של חברת באמונה, ייזום וניהול פרויקטים בע״מ / צילום: איל יצהר

אישי: בן 53, נשוי ואב לשמונה. גר בתל אביב

מקצועי: בעלים ומנכ"ל של חברת באמונה, ייזום וניהול פרויקטים בע״מ

אני: יסודי, נחוש, שמח בחלקי ואוהב את העם שלי.

משפחה: הוריו של אבא, חסידי גור, עלו מפולין לישראל מטעמי ציונות והשתייכו לפועלי אגודת ישראל, פאג"י. סבא עבד בעיריית ת"א בבוקר, ובערב היה פקיד בבנק לאומי כדי לפרנס את ארבעת ילדיהם. גם סבא וסבתא מהצד של אמא הגיעו לת"א באותן שנים מחסידות קטנה בפולין, וגם היו בפאג"י.

סבא הגיע עם סרטיפיקט של חייט. כשהבריטים עזבו את הארץ הם נפטרו מהכילות נגד היתושים, הוא קנה אותן הוא קנה אותן ופתח את "מפעל אריה", שהפך לבית החרושת הגדול ביותר לבגדי תינוקות. ממנו כנראה שירשתי את החוש העסקי.

אבא גדל בבית עני והייתה לו מוטיבציה אדירה להצליח. הוא פגש את אמא על חוף הים בת"א, בליל שביעי של פסח בטקס שירת הים. אחרי החתונה עבד במפעל הבגדים ובמקביל למד משפטים בלימודי ערב. כשסיים את התואר פתח עם שותף חברת נדל"ן בבני ברק ועשה חיל.

ילדות: נולדתי בת"א. היינו הדתיים היחידים ברחוב, בצפון הישן. היה ברור לי שאהיה איש עסקים, כי בבית נשמו נדל"ן. למדתי בישיבת שבי חברון, אחרי שנה וחצי התנדבתי לצה"ל, היה לי פטור בגלל צליאק, ושירתתי באמ"ן מחקר.

חנן פורת: אחרי השחרור חזרתי לשבי חברון לעוד שנה, וכשחנן פורת פתח את ישיבת בית אורות בהר הזיתים, הייתי בגרעין המייסד. כשהייתי בן 22, ביקשו ממני להיות העוזר שלו. הייתי צמוד אליו והבנתי באיזו אישיות מיוחדת מדובר.

מוריה: אשתי, הייתה מדריכת טיולים בחברון לדוברי אנגלית ואחר כך גידלה את הילדים. נפגשנו כשטסתי במסגרת "נתיב" לכמה חודשים ברוסיה. היא ריכזה סמינריון ואני הייתי פעיל בקליטת עולים. יש לנו שמונה ילדים, עוד מעט נכד ראשון ואנחנו גרים קרוב לכיכר דיזנגוף.

קריירה: אחרי החתונה למדתי חצי שנה במרכז הרב, ואז חזרתי כמנכ"ל לישיבת שבי חברון וגרנו ביישוב מעלה חבר. אחרי שנתיים עברתי לנדל"ן. כשהייתי עם חנן בכנסת למדתי קבלנות בניין, ובהמשך מנהל עסקים בלימודי ערב.

קבוצות רכישה: ב-1995 ארגנתי את קבוצת הרכישה הדתית לאומית הראשונה שלי בבית שמש, ותוך כדי ניהלתי פרויקט של עמותת הזית של חנן פורת, ששיכנה את שכונת הזית באפרת. ואז פתחתי את "באמונה". המטרה היה להתמקד בקבוצות רכישה ודווקא בתוך הקו הירוק, בגלל התחושה שהציבור הדתי לאומי התמקד ביהודה ושומרון.

פרשת ענבל אור הרגה את קבוצות הרכישה, והסיפור של פרי נדל"ן עשה לתחום וידוא הריגה. בין לבין היו מארגנים שהבטיחו הבטחות ולא עמדו בהן. אז למרות שעמדנו ביעדי המחיר ההתחלתיים שהצבנו ולפעמים הם היו נמוכים יותר, הבנתי עם השנים שקשה להשביע את רצון כולם. התפרנסנו מהן יפה במשך שנים והשיא היה בחריש, עם 744 יחידות דיור שהוקמו תוך חמש שנים.

היום אנחנו עושים את קבוצת הרכישה האחרונה בכרמי גת. יש לי שלושה פרויקטים בבית שמש, בחריש, וביפו וסיימנו פרויקטים בפרדס חנה, קרית מלאכי, הר חומה, ואפרת, וגם בערים המעורבות יפו, עכו ולוד, שם בנינו את רמת אלישיב, שהביאה לעיר 100 משפחות דתיות לאומיות.

מהומות: לולא הגרעינים התורניים הערים המעורבות היו ננטשות מיהודים. יש במגזר הערבי אלמנטים לאומנים דתיים איסלמיים, ובגלל שיש להם תעודת זהות כחולה, המשטרה והשב"כ רק מרגיעים אותם.

ראש יהודי: עמותה שעוסקת בחינוך יהודי לבני 22 ומעלה. יש לנו קהילה בת"א, חילונים שבאים ללמוד תורה, מתחזקים ומתקרבים לדת וחיים בקהילה. הציבור הזה צמא לרוחניות ואנחנו מביאים להם את משנת הרב קוק. אנחנו גאים שאנחנו מחזירים אנשים בתשובה ומי שחושב שיש בה כפייה ומניפולציה רגשית - טועה, הכל מבחירה חופשית.

ערוץ 20: לפני 13 שנה הקמתי את "ערוץ אורות לתקשורת יהודית" במטרה להעביר תכני וידיאו יהודיים. כשנפתח המכרז לערוץ המורשת זכינו בו, וקראנו לערוץ "ערוץ יהודי-ישראלי". אבל המשקיע לא רצה שנמשיך בכיוון הזה, אלא משך לכיוון החדשות וההסברה הימנית, ועזבנו.

פוליטיקה: הייתי ממקימי האיחוד הלאומי אחרי הפרישה מהמפד"ל והיום אני חבר מרכז בציונות הדתית של סמוטריץ’. מבנט אני לא מאוכזב, כי לא ציפיתי ממנו לכלום.

פנאי: לומד, מלמד תורה, ומעביר סדנאות זוגיות.

תפיסת עתיד: רוצה להגדיל את העסקים ומתכוון להנפיק את החברה בבורסה.

עוד כתבות

אייל עופר / צילום: רורי לינדזי

דיווח: ספינה בניהול ישראלי הותקפה במפרץ עומאן

חברת הספנות שבבעלותו של אייל עופר אישרה כי הספינה שהותקפה מנוהלת על ידם, אך הוסיפה כי מדובר בספינה בבעלות יפנית ● בחודשים האחרונים מתרחבות ההיתקלויות הימיות באזור המיוחסות למאבק בין ישראל לאיראן

סקרלט ג'והנסון / צילום: Reuters, לוקאס ג'קסון

סקרלט ג'והנסון תובעת את חברת דיסני בעקבות "האלמנה השחורה"

ג'והנסון תובעת את החברה בגין הפרת חוזה בשל כך שסרטה הופץ לא רק באולמות הקולנוע, אלא גם בשירות הסטרימינג של החברה, "דיסני+" ● התביעה טוענת שבכירים בדיסני דחפו להגביר את מספר המנויים ולהעלות את המניה על פני כל דבר אחר, כולל עמידה בחוזים ● דיסני: "תביעה עצובה ומעוררת חשש"

שיאני השבוע במדיות המובילות / עיצוב: גלובס

הקאבר שכבש את ספוטיפיי והרומן הרומנטי שכולם קוראים: על מה כולם דיברו השבוע

השיר החדש של אייל גולן עם הקריצה המשעשעת לרשתות החברתיות והסרט של "מה קשור" שכנראה אסור לפספס ● על מה כולם דיברו השבוע? מדור חדש  

רוצים להתחדש? חזרו אל המקורות / צילום: Shutterstock

מספיק כבר עם השקר הזה. לא צריך כל הזמן "להמציא את עצמך מחדש"

בניו יורק טיימס, בסטארבקס ובלגו הבינו שהם לא צריכים להמציא את עצמם מחדש ● בדיוק להיפך ● חצי שעה של השראה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הישיבה הקריטית על התקציב: באוצר לא הגיעו להסכמות עם משרדי התחבורה והבריאות

מאז הוצגה מסגרת התקציב לראשי הסיעות, מנהלים באוצר מגעים קדחתניים להשגת הסכמות על תקציב המדינה עוד לפני שהוא יובא לאישור הממשלה ● על-פי המסגרת הנוכחית יעמוד הגירעון בסוף השנה על 3% תוצר, ללא קופסאות הקורונה ו-6.8% בסך הכול - את הגירעון הנמוך הסביר ב"הכנסות חד פעמיות ומפתיעות"

קניון איילון רמת גן - חנויות סגורות / צילום: בר - אל

סופר פארם משקיעה 3 מיליון שקל במיזם נגד אלימות במשפחה

הקורונה והסגרים שאפיינו אותה הובילו לעלייה חדה במספר המקרים של אלימות במשפחה ● בעקבות כך הוחלט ברשת סופר-פארם להשיק את המיזם "אלימות במשפחה זה לא נורמלי", הכולל מאגר מידע שנותן כלים, הכוונה וליווי בתהליך ההתמודדות עבור מי שחוו אלימות במשפחה

פרח, אדוה ובועז, משרדי סודהסטרים / צילום: איל יצהר

"סערת בן אנד ג'ריס מחזירה אותנו לימים של ה־BDS נגדנו": ביקור בסודהסטרים

אג'נדה ירוקה, דו קיום ומכשירי הגזה עתיקים: הצצנו לחברה שמשלבת הייטק ולואוטק ● הברזייה, מדור חדש

עופר גרוסקופף - שופט / צילום: שלומי יוסף

בית המשפט העליון: מסחר במטבע דיגיטלי הוא הימור ולא השקעה

השופט עופר גרוסקופף דחה את בקשת רשות הערעור שהגיש ארז שמואלי, שנעצר בפרשת הטלגראס, נגד החלטת פקיד השומה ● לדברי גרוסקופף, "כשם ששווי הביטקוין עלה בתקופה שחלפה - כך יכול הוא גם לרדת, ואין לדרוש מפקיד השומה לשאת בסיכון ששער המטבע ירד, כשם שלא ניתן לדרוש ממנו לשאת בסיכון ששער המטבע יעלה"

החברות לוקחות את עולם מיתוג המעסיק צעד אחד קדימה / צילום: מתוך סרטון התדמית של חברת papaya

כשפרסומת בפריים טיים מחליפה את לינקדאין, כללי המשחק בהייטק משתנים

עובדי ההייטק הפכו לסחורה המבוקשת ביותר בשוק התעסוקה, והחברות מנסות לגייס אותם בדרכים לא מסורתיות ● אם עד עכשיו תהליך גיוס העובדים היה נחלתן הבלעדית של חברות ההשמה והרשתות החברתיות, עכשיו גם הפרסום בטלוויזיה נכנס למשחק

עיסאווי פריג' ותמר זנדברג בועדה המסדרת / צילום: נועם מושקוביץ-דוברות הכנסת

מרצ מובילה מגעים אזרחיים וכלכליים מול הפלסטינים בברכת רה"מ בנט

גורמי השמאל בממשלת השינוי יזמו מפגשים של שרים עם מקביליהם הפלסטינים, תכנון ועידה משותפת עם הרשות ושיחות קבועות בין השר לשיתוף פעולה אזורי לבין עמיתיו ברמאללה ● גורם בלשכת רה"מ: המו"מ המדיני לא יחודש בקרוב

ד"ר ערן אדן, מנכ"ל ומייסד משותף ב- MeMed / צילום: קרדיט באדיבות MeMed

מימד קיבלה אישור שיווק באירופה לבדיקה לחיזוי התדרדרות חולי קורונה

חברת האבחון מימד (MeMed) הישראלית, הודיעה השבוע על קבלת אישור שיווק באירופה של בדיקה המסוגלת לחזות מי מבין חולי הקורונה הנבדקים נמצא בסכנת התדרדרות

האונייה MSC SHEILA שעגנה אתמול בנמל הפרטי באשדוד / צילום: MSC

1,000 מכולות: זו האונייה שעושה היסטוריה בנמל הפרטי החדש באשדוד

האונייה MSC SHEILA, שעגנה אתמול בנמל הפרטי באשדוד, היא הראשונה לבצע פעולות טעינה בנמל החדש שמועד פתיחתו הרשמי טרם נקבע ● האונייה, שמצוידת במנופים עצמאיים, תפנה 1,000 מכולות ריקות לטורקיה

התחדשות עירונית בדבורה הנביאה 3, רמת השרון / הדמיה: איוולב מדיה

"הצלחנו בזמן הקצר להיכנס למכסות הקיימות בעיר לפרויקטי תמ"א 38"

הדיירים ברחוב דבורה הנביאה 3 ברמת השרון יקבלו דירה חדשה גדולה יותר ב-35 מ"ר מדירתם הישנה, וגבוהה יותר בשלוש קומות

חברת NYM - אדם רימון  ועמיחי ניידרמן / צילום: איל יצהר

חברת הקידוד הרפואי NYM גייסה 25 מיליון דולר בהובלת קרן ההשקעות Addition Health

החברה מפענחת מטקסטים של רופאים אילו טיפולים ניתנו, כדי להקל על קריאה עתידית של המידע ועל חיוב חברות הביטוח עבור הטפול הנכון

לונדון, השבוע. אי אפשר להניח שהמצב בארץ יחקה בחודשים הקרובים את המודל הבריטי / צילום: Reuters, Henry Nicholls

המודל הבריטי יוציא את ישראל מסבך הקורונה? השאלות המדעיות שנותרו פתוחות

מה בדיוק הגורם ליכולת של וירוס הקורונה לפרוץ את ההגנה החיסונית? מהשאלה התמימה הזו נגזרים צעדי המשך רבים

אמזון תכה שוב את התחזיות? / צילום: Shutterstock, Jonathan Weiss

אמזון רשמה בפעם השלישית ברציפות הכנסות של מעל מאה מיליארד דולר, אך החמיצה את התחזיות

אמזון נהנתה משיטפון של קונים מאז שהחלה המגפה אולם אנליסטים צופים שהצמיחה תאט כעת כשהכלכלות בעולם נפתחו מחדש ● ההכנסות הסתכמו בכ-113 מיליארד דולר, פחות מהתחזית ● המניה יורדת במסחר המאוחר ביותר מ-5%

וול סטריט / אילוסטרציה: Shutterstock, Bumble Dee

נעילה חיובית בוול סטריט; ריסקיפייד זינקה בכ-24% ביום המסחר הראשון

המסחר באירופה ננעל בעליות ● משרד העבודה האמריקאי פרסם את נתוני המאקרו לרבעון השני - ומהם עולה כי קצב הצמיחה השנתי חזר לרמה של 6.5% ● רובינהוד נסחרת לראשונה בנאסד"ק ● עונת הדוחות: היום יפורסמו תוצאות אמזון

נפתלי בנט, יאיר לפיד ואביגדור ליברמן / צילום: Reuters

הבטחות ומציאות: כך נעלמו העצמאים מחוק ההסדרים

ממשלת בנט–לפיד הבטיחה לעצמאים רשת ביטחון סוציאלית, אלא שזו נעדרת מחוק ההסדרים הקרוב ● איך מגזר של חצי מיליון עובדים נשאר מאחור? באוצר לא מבינים על מה המהומה, ובממשלה מבטיחים לטפל בנושא אחרי העברת התקציב

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

המסחר בוול סטריט: אמזון צוללת בכ-7%; נעילה אדומה באירופה

ירידות קלות במסחר בארה"ב ● מניית אמזון נופלת בעקבות הדוחות המאכזבים ● הבורסות באירופה נסגרו בירידות

עובדי חיפה כימיקלים הקימו מאהל מחאה ומתבצרים במפעל / צילום: דוברות ההסתדרות

איומים, פיטורים ואבטלה של שנים: האנשים שנחנקו תחת סחבת בתי המשפט

לא בריונות ההנהלה שברה את עובדי חיפה כימיקלים דרום, בשעה שנאבקו כדי להתאגד, וגם לא הלחצים שהופעלו על המפגינים ומשפחותיהם; האיטיות בה הסתובבו גלגלי הצדק היא ששחקה אותם ● אין לנו יותר זמן לחכות שמישהו ידפוק על השעון המקולקל של מערכת המשפט