גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ההכרה ההיסטורית בשוק הקריפטו הפכה לגלולת רעל בנקאית לביטקוין

הבנק להסדרי סליקה בינ"ל (BIS) פרסם בשבוע שעבר מסמך תקדימי בנוגע להחזקת מטבעות קריפטוגרפיים בבנקים, ורבים ראו בכך הכרה במטבעות מצד המערכת הבנקאית ● בפועל, ה-BIS הופך את החזקת הביטקוין ודומיו ללא כדאית בעליל לבנקים, ושומט את הקרקע תחת השאיפה שישמשו כמטבעות מקובלים

הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים בשווייץ. הסדרה ראשונה של החזקת מטבעות קריפטו בבנקים / צילום: Shutterstock
הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים בשווייץ. הסדרה ראשונה של החזקת מטבעות קריפטו בבנקים / צילום: Shutterstock

בשבוע שעבר פרסם הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (ה-BIS), המכונה הבנק המרכזי של הבנקים המרכזיים, נייר היוועצות תקדימי בנושא הטיפול במטבעות קריפטוגרפיים בבנקים. במסגרתו, הסדיר לראשונה רגולטור-העל בבנקאות את תפיסת הסיכון הבנקאית בנוגע להחזקת מטבעות הקריפטו.

תומכי הביטקוין פירשו זאת כהכרה היסטורית במטבעות הקריפטוגרפיים, ובראשם הביטקוין, במערכת הבנקאית. זאת, מתוך תפיסה שרגולציה, מחמירה ככל שתהיה, עדיפה מאיסור. להמחשה, עם פרסום מסמך ההיוועצות, זינק מחיר הביטקוין ב-5%.

אולם לדעתנו, ניתוח עומק של דרישות ה-BIS מביא למסקנה הפוכה: ה-BIS הופך את החזקת הביטקוין לבלתי כדאית בעליל לבנקים, ואף שומט את הקרקע תחת השאיפה שהביטקוין ודומיו יוכלו לשמש כמטבעות מקובלים במערכת הבנקאות.

סוגים שונים של מטבעות

בתמצית, ה-BIS מחלק את המטבעות הקריפטוגרפיים לשתי קבוצות.

הראשונה כוללת מטבעות המבוססים על נכסים מסורתיים, כגון מניות, אג"ח, סחורות ומטבעות פיאט. נמנים עימה טוקנים (יחידות ערך המייצגות נכס מסוים) ו"מטבעות יציבים" (stable coins), המגובים במטבעות "פיאט" באופן מלא. לפי ה-BIS, משקל הסיכון של הקבוצה הראשונה יהיה זהה לזה של נכסי הבסיס שעליהם היא מבוססת.

תחת באזל III, משקל הסיכון של נכס נגזר מהסיכון המיוחס להחזקתו, ומשפיע על היקף ההון שיש להעמיד כנגדו. המשקלים נעים בטווח שבין 0% ל-1,250%. למזומן, זהב ולאג"ח ממשלתיות בדירוג AAA מיוחס משקל סיכון של 0%, שמשמעו כי אין צורך להחזיק הון כנגד החשיפה.

לכן, לטוקנים המגובים בנכסים אלה, ייוחס משקל סיכון 0%. גם מטבעות דיגיטליים של בנקים מרכזיים יטופלו כמטבעות פיאט רגילים, קרי משקל סיכון אפס.

להמחשת הטיפול בנכסים הנושאים סיכון, לטוקנים על אג"ח קונצרניות יוקצה משקל הסיכון של האג"ח, בהתאם לדירוג האשראי שלה.

אולם אליה וקוץ בה. הקצאת ההון בהתאם לנכס הבסיס תחייב את הבנקים לוודא כי הזכויות המשפטיות והמסחריות שמקנה הטוקן זהות לאלה שמקנה החזקה בנכס הבסיס. באשר ל"מטבעות יציבים", הבנקים נדרשים להבטיח שהמטבע מגובה ברזרבות מלאות של הנכס המסורתי הרלוונטי.

לכן, בנקים שיחזיקו במטבעות אלה, צפויים לשאת בעלויות משפטיות ותפעוליות ולהידרש למסד בקרות מוקפדות. מחיר טעות בסיווג מטבע עלול להיות גבוה, כגון העלאת דרישות ההון וסנקציות רגולטוריות, שיהפכו את הסיכון בהשקעה ללא כדאי.

 

להמחשת הסיכון, נזכיר את מטבע ה-Tether, שבניגוד להגדרתו כ"מטבע יציב", המגובה במלואו בדולרים, נחשף שהוא לא גובה כאמור בפועל. הדבר אפשר "הסתרת" הפסדים וסיכונים למחזיקים בהיקף מאות מיליוני דולרים.

נוסף על כך, ה-BIS מסביר שמשום שנכסי קריפטו מבוססים על טכנולוגיות המתפתחות במהירות, טמון בהם פוטנציאל מוגבר לסיכונים תפעוליים. לכן, ה-BIS ידרוש הון נוסף (add-on) מעבר לזה שיש להקצות כנגד הנכס עצמו, בשיעור שיוסדר בהמשך.

הכי רחוק ממטבע

מנגד, ה-BIS מציע לסווג את המטבעות הקריפטוגרפיים, כגון הביטקוין והאת'ריום, כנכסים בעלי משקל הסיכון הגבוה ביותר בבנקים - 1,250%. זוהי קביעה משמעותית במיוחד.

כדי להבין עד כמה הדבר מהותי, נשווה לסוגי נכסים אחרים. תחת הגישה הסטנדרטית המיושמת בישראל, באשראי צרכני משקל הסיכון הוא 75%, במשכנתאות משקלי הסיכון הממוצעים נעים בין 35% ל-60% (בהתאם ליחס ה-LTV) ובאשראי תאגידי בדירוג השקעה בינלאומי בין 20% ל-100%, בהתאם לדירוג האשראי (בישראל בפועל כמעט תמיד 100%).

מכאן, בהתבסס על הנחה פשטנית של דרישות הון ליבה של 8% כנגד נכסי הסיכון, היקף ההון כנגד תיק אשראי צרכני הוא כ-6%, עבור משכנתאות בין 2.8% ל-4.8% וכנגד אשראי תאגידי בין 1.6% ל-8%.

עבור הבנקים המובילים בעולם, המשתמשים בגישות מתקדמות ובמודלים פנימיים להקצאת הון, משקלי הסיכון נמוכים יותר, לעיתים דרמטית. לדוגמה, תיק משכנתאות עשוי לקבל משקל סיכון נמוך מ-20%.

מנגד, משקל סיכון של 1,250% הוא נדיר, ומיוחס להשקעות ממונפות מאוד, החושפות את המשקיעים לאובדן מלוא ההשקעה. לדוגמה, החזקה בשכבה נחותה וממונפת מאוד של עסקת איגוח.

המשמעות של משקל סיכון של 1,250% היא שבגין כל דולר החזקת מטבע קריפטוגרפי, הבנק יידרש להחזיק דולר הון. כלומר, 100% הון. בהשוואה פשטנית, מדובר על הון גדול פי 25 ביחס לתיק משכנתאות, פי 16 מתיק אשראי צרכני, פי 12.5 מתיק אשראי תאגידי ואינסוף ביחס למזומנים.

יתרה מכך, המסר לבנקים הוא שכדי להשקיע בביטקוין, עליהם להיות מוכנים להפסיד את כל השקעתם ולספוג זאת בהונם הרגולטורי. בהתחשב בתנודתיות העזה במחיר הביטקוין, שבשנה האחרונה הכפיל את ערכו מ-30 אלף דולר ל-60 אלף דולר, וחזר כמעט את כל הדרך למטה, קשה להתווכח עם הרציונל של ה-BIS.

משמעויות לבנקים ולביטקוין

להערכתנו, ככל שקביעות ה-BIS יישארו על כנן במסמך הסופי שיפורסם, הרי שהסבירות שבנקים יחזיקו מטבעות קריפטו היא אפסית. הטעם העיקרי לכך הוא שבנקים אינם מודדים את תוצאותיהם לפי רווחיות גרידא, אלא על בסיס תשואה להון (RoE).

להמחשה, מטבע קריפטו צריך להניב תשואה שנתית פנומנלית של 100% - כדי שתשואתו להון תשתווה לתיק משכנתאות סולידי המניב כ-4%. בגלל התנודתיות האדירה והסיכון בהשקעה בביטקוין ודומיו, החלטה של קברניטי בנקים להימנע מהחזקה בו כמעט מובנת מאליה.

יתרה מזאת, קביעות ה-BIS מרחיקות את הביטקוין שנות אור מהפיכה למטבע בראי הבנקים. זאת, בשל הפער בין שתי קצוות הסקלה - מטבעות פיאט "מסורתיים" במשקל סיכון של 0% - לעומת 1,250% למטבעות קריפטוגרפיים.

נוסף על כך, בעוד שלמטבעות פיאט יש ערכים נוספים בראי הבנקים, בהיותם נכס נזיל הנספר לצורך כרית הנזילות הנדרשת מהבנקים תחת באזל III, הרי שמטבעות הקריפטו התנודתיים לא ייכנסו להגדרה זו ולא יניבו לבנקים ערך נזילותי.

לכן, לדעתנו, דווקא בשבוע שבו אל-סלבדור הפכה למדינה הראשונה בעולם שהכירה בביטקוין כמטבע חוקי בתחומה - ה-BIS המחיש שעבור הבנקים, הביטקוין הוא הכי רחוק ממטבע שאפשר להיות.

הגורמים בטור זה עשויים להשקיע בניירות ערך או מכשירים, לרבות אלה המוזכרים בו. האמור אינו מהווה ייעוץ או שיווק השקעות, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם

עוד כתבות

מייסדי Wiliot אלון יחזקאלי (מימין), טל תמיר וירון אלבוים / צילום: טיטאן מיתוג/ נמרוד גנישר

הסטארט-אפ וויליוט גייס 200 מיליון דולר בהובלת סופטבנק

וויליוט מפתחת שבב זעיר ומתכלה שניתן להדביק על מוצרים ואריזות כדי לנטר נתונים פיזיים וסביבתיים שונים כמו לחות, תזוזה ומיקום ● לפי הערכות, הגיוס הנוכחי הופך את וויליוט לחד-קרן

אינטל ירושלים / צילום: איל יצהר

אינטל מכריזה על ארכיטקטורה חדשה וממתגת את השבבים שלה מחדש

חברת אינטל העולמית הכריזה אמש על RibbbonFET, ארכיטקטורת טרנזיסטורים חדשה לשיפור ביצועי מעבדיה ● במקביל, החברה החליטה על שיטת כינוי חדשה לשבבים שלה

אוטווה, בירת קנדה / צילום: Shutterstock, Iryna Tolmachova

קנדה פותחת שעריה לתיירים מחוסנים ומזכירה את הקנסות למפרי התקנות

הצעד הראשון של החזרת התיירות יחל ב-9 באוגוסט עם הכנסת אזרחים אמריקאים מחוסנים בלבד ● ב-7 בספטמבר המדינה תיפתח לתיירים מחוסנים ממדינות אחרות ● הקנסות על מסירת מידע שקרי בהצהרת הבריאות: קנס של 750 אלף דולר קנדי (כ-1.94 מיליון שקל) או ששה חודשי מאסר, או שניהם

רם לוי, מייסד ומנכ"ל חברת הגנת הסייבר קונפידס / צילום: דרור סיתהכל

"אנחנו מגייסים נשות סייבר, מתוך אמונה שגיוון בחברה זה חשוב, וזה הופך אותנו למקום יותר שקול ומקצועי"

רם לוי, מייסד ומנכ"ל חברת הגנת הסייבר קונפידס ● בן 43, אב לילד, מתגורר בתל אביב ● "בשנה האחרונה יש מכה של אירועי סייבר - אחד מכל חמישה עסקים חווה אירוע" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

נתב"ג - ביטולי טיסות המראות ונחיתות - בעקבות מבצע צוק איתן / צילום: תמר מצפי

סגירת נתב"ג כצפוי אינה עומדת על הפרק - אבל מה עם אכיפת הבידוד?

אילנה גנס, ראש מטה בריאות הציבור, בדיון בוועדת הכלכלה: "בכל גלי התחלואה ראינו שמרבית הוריאנטים שהגיעו לארץ הגיעו מחו"ל, ולכן התקנות והמתווים הנוספים הם הגבלות יציאה מישראל ותקנות בדיקות שנועדו לצמצם עד כמה שניתן תחלואה מיובאת וכניסה של וריאנטים מסוכנים"

טקס פתיחת המסחר של חברת מאנדיי / צילום: נאסד"ק

מנטסקייפ ועד מאנדיי: למה חברות הטק מפסידות מיליונים אבל שוות מיליארדים

בלי להרוויח דולר, חברות הטכנולוגיה הישראליות מתקבלות בברכה בוול סטריט, והן לא היחידות ● ההנפקות של נטסקייפ ואמזון בשנות ה–90 לימדו את הבורסות להסתכל מעבר לשורה התחתונה ● האם האסטרטגיה שמתעדפת צמיחה על פני רווחיות תתהפך על המשקיעים?

מתקן נפט בערב הסעודית / צילום: Shutterstock, Kamarudheen Sallaapam

ערב הסעודית והאמירויות הגיעו לרגיעה: כך ישפיע ההסכם החדש באופ"ק על יוקר המחיה

המלחמה על קצב ייצור הנפט בין האמירויות לערב הסעודית העצימה את החשש התמידי של שאר החברות באופ"ק מפני עתיד הארגון ● התפרקות קרטל הנפט לא בהכרח תהיה רעה לאמירתיים, שממילא חותרים להגברת הייצור - גם אם יפסידו מירידה במחירים

רועי פולקמן, / צילום: ליאור מזרחי

אחרי שנה של עבודה: ועדת פולקמן מחזירה את הכדור למשרד התקשורת ברוב הסוגיות המרכזיות

כפי שנחשף בגלובס, הוועדה ממליצה להפסיק את חיוב הוט ו-yes לשדר את הערוצים המסחריים ולאפשר להם לשדר פרסומות, אך מחזירה למשרד התקשורת את ההכרעה כיצד לעשות זאת; כך גם לגבי האפשרות לשדר חדשות ● בנוסף, הוועדה ממליצה על הקמת רשות רגולטורית אחת שתפקח על כל הגופים המשדרים ותכלול גם נציגי ממשלה ● חובת ההפקה המקומית של הוט ו-yes תרד מ-8% ל-6.5%

אלון מאסק, מייסד ומנכ"ל טסלה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

סכסוך שכנים בעמק הסיליקון? אלון מאסק שלח חיצים לעבר אפל

מייסד ומנכ"ל טסלה, אלון מאסק, ניצל את שיחת הוועידה עם המשקיעים לאחר פרסום דוחות החברה לרבעון השני של השנה כדי לעקוץ את ענקית הטק אפל לא פחות מפעמיים ● יצרנית הרכב האוטונומי הכתה את התחזיות לרבעון השני של השנה בהכנסות ובשורה התחתונה

יוגב גרדוס, ממלא מקום הממונה על התקציבים במשרד האוצר / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

האוצר מטיל פצצה ומציע להפסיק את הנפקת איגרות החוב המיועדות לקרנות הפנסיה

בטיוטת הפרק הפיסקאלי של חוק ההסדרים מציע משרד האוצר להחליף את איגרות החוב המיועדות לפנסיה במנגנון של "הבטחת תשואה" ● מדובר בצעד דרמטי שעשוי לפגוע בגובה קצבאות הפנסיה העתידיות של החוסכים, ולהערכת האוצר יחסוך מיליארדי שקלים בשנה ● בהסתדרות תקפו את המהלך

החבות האקטוארית לפורשי מערכת הביטחון זינקה / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

עלות הפנסיה של גמלאי מערכת הביטחון זינקה ב-60 מיליארד שקל בתוך שנתיים

לפי דוח החשב הכללי לשנת 2020, החבות הכוללת לעובדי המדינה גדלה ל-839 מיליארד שקל ● ביצועי משרדי הממשלה ירדו בנטרול קופסאות הקורונה

בזוס לאחר הנחיתה של החללית / צילום: Reuters, Blue Origin/Handout

בזוס לנאס"א: תבחרו בי על פני מאסק ואוותר על 2 מיליארד דולר בעלויות הנחיתה על הירח

בזוס מציע לכסות חלק ניכר מעלויות החוזה לבניית כלי שינחית אסטרונאוטים על הירח עליו הוא מתחרה מול spaceX ● המבקרים: אמזון התחמקה מתשלום מס בגובה 2.3 מיליארד דולר ב־2020

נמל אשדוד / צילום: גיא ליברמן

"לבחון את ההנחות": רשות החברות פתחה בבדיקה חריגה בנמל אשדוד

רו"ח קובי אברהם מונה על ידי רשות החברות לקיים בדיקה מיוחדת בנמל אשדוד - בדגש על הדירקטוריון וההנהלה ● הבדיקה תתמקד באופן קבלת ההחלטות בנושאים כמו אי מינוי יועץ משפטי קבוע לנמל מזה תקופה ארוכה, ומתן הנחות ללקוחות החברה בשלוש השנים האחרונות

בנייה חדשה / צילום: תמר מצפי

המדינה אישרה עד כה כ-35 מיליארד שקל למימוש הסכמי גג; כמה דירות הוקמו?

מדוח החשכ"ל לשנת 2020 שפורסם היום עולה עוד כי עלות תוכנית מחיר למשתכן הגיעה לכ-9 מיליארד שקל, רובם עקב הפסדי ההכנסות של רשות מקרקעי ישראל בגין הקרקעות שנמכרו ליזמים בהנחות

עובדים שביקשו לעבור תפקיד ונדחו / אילוסטרציה: Shutterstock

דחיתם מועמדות של עובד למשרה אחרת? כך תשאירו אותו בארגון

חוקרים ניתחו 9,000 חוויות דחייה של עובדים שהגישו מועמדות למשרה אחרת בארגון שבו הם עובדים ● הם גילו באילו תנאים הם נוטים לעזוב אחרי הדחייה ואיך אפשר למנוע את זה • ניהול וקריירה 

מזומן. רשות המסים מנסה להילחם בכלכלה השחורה / צילום: Shutterstock, Evgeniy pavlovski

באוצר רוצים להגביל עוד יותר את השימוש במזומן

מטיוטת הפרק הפיסיקאלי בחוק ההסדרים עולה כי המדינה מתכוונת לצמצם את תקרת השימוש במזומן מול עוסקים ל-6,000 שקל ול-15 אלף שקל מול אנשים פרטיים ● באוצר גם רוצים לחייב תשלום חלק מחובת המס במקרה של מחלוקת מס ● מודל נוסף יחייב כל עסק שמוציא חשבונית מעל 5,000 שקל לקבל אישור מיידי מרשות המסים

מטבעות דיגיטליים / צילום: Shutterstock

קניתם ביטקוין או שניים? בקרוב כנראה תהיו חייבים לדווח לרשות המסים

משרד האוצר פרסם את טיוטת הפרק הפיסיקאלי שישולב בחוק ההסדרים, ובתוכו נמצא הפרק המרכזי של התוכניות שרשות המסים מבקשת לקדם במלחמה בהון השחור ● הפרק כולל חובת דיווח חדשה ומעוררת מחלוקת על החזקת מטבעות דיגיטליים בשווי של 200 אלף שקל

מייסדי פיירבלוקס: עידן עפרת, מיכאל שאולוב ופבל ברנגולץ / צילום: יוליה נר

רוכבת על הייפ הקריפטו: פיירבלוקס הישראלית מגייסת לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר

פיירבלוקס, המפתחת תשתית מאובטחת למטבעות ונכסים דיגיטליים, הודיעה על גיוס ענק של 310 מיליון דולר לפי שווי הגבוה פי שלושה מזה שקיבלה במרץ האחרון ● המנכ"ל והמייסד מיכאל שאולוב: "שוק הקריפטו מתפוצץ ויש הבנה שהוא יהיה הרבה יותר גדול מאשר רק ביטקוין"

דורון כהן וניצן אריה, בעלי סטודיו סי / צילום: עומרי לוי

נאמני סטודיו C מבקשים לקבל אישור לבצע מכירה מהירה

הנאמנים מציינים כי מהתמונה הראשונית שקיבלו עולה כי בקופת החברה נמצאים "סכומים זעומים" ● בעלי המניות מסרו כי אין ביכולתם לממן הפעלה ולו זמנית ● "בכל יום שעובר גדל הסיכון לשמירה על הנכס העיקרי של החברה – לקוחותיה"

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

טסלה הציגה לראשונה רווח של מעל מיליארד דולר ברבעון; המניה מטפסת במסחר המאוחר

חברת הרכב החשמלי של אלון מאסק עקפה את הציפיות, ודיווחה לראשונה על יותר ממיליארד דולר רווח נקי רבעוני ● סך מסירות הרכב ברבעון השני של 2021 הגיע ל-201,250 - עלייה של 122% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד