גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הכירו את החברה הקטנטנה מיקנעם שעשתה היסטוריה בכנס המפתחים של אפל

לפי כנס המפתחים השנתי של אפל בשבוע שעבר, ענקית הטכנולוגיה מאמינה שמציאות רבודה היא הדבר הגדול הבא ● את ההדגמה ללכידת חפצים למודל תלת-ממדי היא בחרה לעשות באפליקציה של חברה ישראלית שמעסיקה פחות מעשרה עובדים ● עכשיו הם כנראה ייאלצו להתרחב

האפליקציה של חברת EyeCue / צילום: יח"צ EyeCue
האפליקציה של חברת EyeCue / צילום: יח"צ EyeCue

להפוך בלחיצת כפתור חפצים פיזיים בעולם למודלים תלת-ממדיים לשימוש במציאות וירטואלית ורבודה - זו אחת הבשורות המרכזיות שהציגה אפל בכנס המפתחים שלה בשבוע שעבר. את ההדגמה בחרה ענקית הטכנולוגיה לערוך באפליקציה כחול לבן, בשם Qlone, אותה מפתחת חברת EyeCue.

החברה מיקנעם קיימת כבר מעל עשור, ושיתפה פעולה עם ענקיות כגון לגו, פליימוביל ודיסני. אבל הבחירה של החברה מקופרטינו להציג אותה מול צופים מכל רחבי העולם בכנס השנתי שלה, הפכה אותה למוכרת הרבה יותר. "בזכות הפרסום של אפל, קיבלנו פניות מחברות גדולות בעולם בתחומי החינוך, המסחר ועוד - ולמעשה כל מי שיש לו נגיעה בתחום", מספר המנכ"ל  רונן הורוביץ. 

הוא לא מרחיב באילו חברות מדובר, ואומר כי המגעים סודיים לעת עתה. אבל הוא כן מספק דוגמה, אולי מעט יוצאת דופן, לשימוש באפליקציה. "שף במדריד בשם חוסה מנואל וידל, החליט להשתמש באפליקציה שלנו. הוא בעל רשת מסעדות בשם 80 מעלות, והוא השתמש בטכנולוגיה שלנו כדי לסרוק את כל התפריט ולהציג את המנות במציאות רבודה (AR). זאת אומרת, משתמשים יוכלו לראות את המנה ולפי זה להחליט אם הם רוצים", מספר הורוביץ.

השווי מוערך בכמה עשרות מיליוני דולרים

EyeCue הוקמה בשנת 2007 על ידי שלושה אנשים: המנכ"ל הורוביץ, רן כפתורי שהוא סמנכ"ל הטכנולוגיה ויקי ינאי, שהוא כיום דירקטור בחברה. הורוביץ וכפתורי מהצד הטכנולוגי עם התמחות בעיבוד תמונה, ינאי אחראי על הפיננסי. "החברה מעסיקה מהנדסים ומפתחי אלגוריתמים בתחום עיבוד תמונה. אנחנו מפתחים תכנה לזהות חפצים מהעולם האמיתי וליצור לעולם הדיגיטלית", מסביר הורוביץ. 

החברה מונה כשישה עובדים ומרכז העבודה בישראל. החברה גייסה ממשקיעים פרטיים בשנים הראשונות שלה ומאז היא חיה על ההכנסות. "המוצרים שלנו נמכרו ברחבי העולם ויצרו לנו הכנסות במיליוני דולרים", משתף הורוביץ. הוא לא מוכן לדבר על שווי החברה, אך על פי הערכות, מדובר בכמה בעשרות מיליוני דולרים. החברה לא מכוונת את עצמה להנפקה כרגע. "המטרה היא לעשות את האימפקט הכי גדול בעולם בתחום תלת-ממד", קובע נחרצות הורוביץ. "החזון שלנו הוא להפוך את תהליך יצירת התוכן בתלת-ממד לפשוט וקל כך שכל אחד יוכל לעשות בזה שימוש".

החברות הנוספות שפונות אליהן מכריחות אותם להתכונן למצב החדש. "הפוטנציאל שגדל והפרויקטים שעומדים בפתח יצריכו מאיתנו ככל הנראה לגדול מבחינת כמות עובדים. אנחנו חברה עם אופי שאוהבת לשמור על עצמה קטנה. אנחנו מעדיפים לגייס אנשים מאוד איכותיים שיודעים לעשות עבודה מכל הכיוונים, מאשר לגייס הרבה עובדים. זה נשמע סיסמה, אבל זה אמיתי לגמרי", הוא אומר.

רונן הורוביץ, מנכ"ל EyeCue / צילום: יח"צ

קרוב ל-2 מיליון הורדות לאפליקציה

Qlone, האפליקציה של EyeCue, משתמשת בטכנולוגיה לסריקת חפצים בתלת-ממד באמצעות המובייל. ברגע שמורידים את האפליקציה, אפשר לסרוק ולצלם מכל הכיוונים את המוצר, שמונח על משטח סריקה שהחברה מאפשרת להדפיס מכל מדפסת - ואז מקבלים מודל תלת-ממד של החפץ. בשלב הבא ניתן למשל בעזרת מציאות רבודה להציב את הכורסא החדשה שסרקתם בחנות כדי לראות איך היא תתאים בסלון שלכם.

מאז שהאפליקציה יצאה לשוק, הם הגיעו קרוב ל-2 מיליון הורדות. השימוש באפליקציה הוא חינמי, אבל בשביל לייצא את המודלים מחוץ לאפליקציה וממש להשתמש בו, כמו גם להשתמש בכלי עריכה מסוימים, ידרשו מכם לרכוש מנוי פרימיום.

"הרעיון הוא להכניס תמונות רבות מכמה כיוונים בדו ממד של חפץ אחד - וליצור מזה מודל תלת-ממד שאפשר להשתמש בו. יש חברות שעושות את זה, וגם אפל ממש נכנסת לזה. הבעיה היא שהתהליך לא פשוט למשתמש רגיל ולכן האפליקציה שלנו מאוד ידידותית, כי אנחנו הופכים את כל התהליך הזה לפשוט", מפרט הורוביץ. "ברגע שמתחילים לסרוק את החפץ, הוא מתכסה בכיפה כזו שמורכבת מריבועים. כדי לסרוק כמו שצריך אתם צריכים 'לאכול' את הריבועים וזה מה שיוצר את המודל הכללי".

מחברים בין העולם הפיזי לדיגיטלי

"אנחנו חברה שמתמחה בעיבוד תמונה וראייה ממוחשבת, מבחינתנו מדובר בטכנולוגיה שמחברת בין העולם הפיזי לדיגיטלי", מספר הורוביץ, שמסביר כי זה מה שהם עשו מהיום הראשון. "הפוקוס שלנו היה שוק המשחקים והצעצועים מההתחלה. הוצאנו מוצרים לעולם, והמוצר הראשון היה לחברת Lego העולמית, אחרי זה היה עם חברת פליימוביל, ומשם היו עוד חברות רבות". במשחק לפליימוביל, לדוגמה, מדובר בתותח צעצוע בעולם הפיזי שאותו מכוונים לעבר מטרות במשחק באפליקציה.

הורוביץ הגיע מתחום התכנות ועיבוד תמונה, אשתו מגיעה מתחום הטיפול במשחק - שזה אומר לעזור לילדים בטיפול רגשי ועל ידי משחקים וצעצועים. "משם הגיע הרעיון להקים את החברה", הוא מספר. "נגיד שילד מכין מודל בפלסטלינה, ויהיה אפשר לסרוק את המודל בטלפון ולעשות בזה שימוש אחר כך, כמו נגיד אנימציה מזה. ברגע שראיתי שהצוותים שלנו יכולים לעשות את זה, החלטתי שאפשר לעשות הרבה יותר רק ממשחקים וצעצועים ואנחנו יכולים להרויד חסם משמעותי לכל השווקים בייצור מודלים בתלת-ממד".

הורוביץ, בן 45, מספר כי תמיד ידע שהוא יתעסק בתחום. "אני מתכנת מגיל תשע. אח שלי קיבל מתנה לבר מצווה מחשב, זה לא עניין אותו בכלל ואותי זה תפס. מאז לא עזבתי את המחשב, ותכננתי כל החיים", אמר הורוביץ. לאחר הפסקה בדמות שירות קרבי בצה"ל הוא החליט שהוא רוצה להיום יזם ולהקים חברה בתחום.

אפל היא בעצם גם סוג של מתחרה

הורוביץ מספר על מערכת יחסים חיובית במיוחד של החברה עם ענקית הטכנולוגיה. "אפל מאוד אהבו את האפליקציה ואנחנו המשכנו לשפר ולהשקיע בה. אפל החליטה להיכנס לתחום והם חיפשו את הדרך הקלה והמהירה ביותר למשתמשים לתפוס תמונות והם החליטו שאנחנו דרך מאוד נוחה ומהירה", הוא אומר.

אבל למעשה לחברה הקטנה מיקנעם יש גם סוג של תחרות מול אפל. "מאז שאפל הוציא את סנסור הלידאר שלה, סנסור תלת הממד לאייפון 12 פרו", אומר הורוביץ. "הרזולוציה שלו מתאימה לסרוק חללים יותר ופחות לסרוק חפצים. ולמעשה, אפל הכריזה על טכנולוגיה מסוג פוטו-גרמטריה, שזה בעצם להכניס תמונות דו ממד של אובייקט מכל הכיוונים, ולהוציא מזה מודל תלת-ממד של אותו אובייקט", הוא מסביר. הטכנולוגיה שעליה הוא מדבר עובדת רק על מחשבי מק, ולא על מכשירי אייפון או אייפד. בזכות הכניסה של אפל לתחום, EyeQue מעוניינת לבצע את אותה סריקה, רק בלי ההכרח להשתמש במשטח הסריקה הנדרש כרגע.

"אני מרגיש גאווה שאנחנו צוות קטן מיקנעם בישראל, ואנחנו הצלחנו לפתור בעיות טכנולוגיות מורכבות שהחברות הכי גדולות כמו אפל וגוגל מנסות להתמודד איתן ושמחים לגלות שהן מעדיפות לשתף איתנו פעולה", מסכם הורוביץ.

עוד כתבות

עובדים שביקשו לעבור תפקיד ונדחו / אילוסטרציה: Shutterstock

דחיתם מועמדות של עובד למשרה אחרת? כך תשאירו אותו בארגון

חוקרים ניתחו 9,000 חוויות דחייה של עובדים שהגישו מועמדות למשרה אחרת בארגון שבו הם עובדים ● הם גילו באילו תנאים הם נוטים לעזוב אחרי הדחייה ואיך אפשר למנוע את זה • ניהול וקריירה 

אינטל ירושלים / צילום: איל יצהר

אינטל מכריזה על ארכיטקטורה חדשה וממתגת את השבבים שלה מחדש

חברת אינטל העולמית הכריזה אמש על RibbbonFET, ארכיטקטורת טרנזיסטורים חדשה לשיפור ביצועי מעבדיה ● במקביל, החברה החליטה על שיטת כינוי חדשה לשבבים שלה

מזומן. רשות המסים מנסה להילחם בכלכלה השחורה / צילום: Shutterstock, Evgeniy pavlovski

באוצר רוצים להגביל עוד יותר את השימוש במזומן

מטיוטת הפרק הפיסיקאלי בחוק ההסדרים עולה כי המדינה מתכוונת לצמצם את תקרת השימוש במזומן מול עוסקים ל-6,000 שקל ול-15 אלף שקל מול אנשים פרטיים ● באוצר גם רוצים לחייב תשלום חלק מחובת המס במקרה של מחלוקת מס ● מודל נוסף יחייב כל עסק שמוציא חשבונית מעל 5,000 שקל לקבל אישור מיידי מרשות המסים

יגאל דמרי / צילום: יונתן בלום

מצטרף למפכ"ל לשעבר: יגאל דמרי ישקיע 25 מיליון שקל בחברת טוגדר

איש העסקים נכנס כשותף וישקיע בחברת הקנאביס הרפואי 25 מיליון שקל - 15 מיליון תמורת מניות ואופציות וכן הלוואה של 10 מיליון שקל ● טוגדר טסה 12% בתל אביב

שירות לקוחות / איור: גיל ג'יבלי

החברות הגדולות בישראל הבינו שצריך להשקיע בתחום הזה

המתנה ארוכה על קו הטלפון או שבירת ראש מול מענה אוטומטי בוואטסאפ הן מנת חלקם של רבים ● שלושה סמנכ"לי שירות בחברות הגדולות במשק מנתחים מתי ארגונים הבינו שמדובר בנושא מהותי שמצריך השקעה כספית ● שירות הוא השיווק החדש, כתבה ראשונה בסדרה

 

 

דייב לובצקי / צילום: אילן בשור

"חשד לשימוש במידע פנים": חוקרי רשות ניירות ערך פשטו על משרדי בית ההשקעות אי.בי.אי

בהודעה לבורסה מסרה החברה כי "חוקרים של רשות ניירות ערך חיפוש במשרדי החברה, במסגרת חקירה של רשות ניירות ערך בנוגע לחשד לשימוש במידע פנים, וכן נחקרו בנדון נושאי משרה בחברה"

מכונת ביטקוין / צילום: Reuters, Brendan McDermid

לא תוכלו להפקיד מטבעות קריפטו בבנק, אבל רשות המסים תקבל את חלקה

בנק ישראל נוטה לאשר לרשות המסים להפקיד בחשבונה כספי מסים שמקורם מטבעות דיגטליים וכספים מחו"ל ● בכך תוכל המדינה לעקוף את הבעיה של בנקים מסחריים, שמסרבים לקבל הפקדות של כספים כאלה, לנוכח איסורי הלבנת הון שחלים עליהם ● טרם נקבע המנגנון של בחינת מקור הכסף וזיהוי הלקוח

ג'נט ילן צילום: רויטרס,
JONATHAN ERNS

ארה"ב צפויה להביא את כלכלת העולם אל מעבר לקו ההתאוששות

כשהתוצר המקומי הגולמי ברבעון השני צפוי לעבור את הרמות שלפני המגפה, נראה כי אבן-דרך בשיקום הכלכלה העולמית נמצאת בהישג יד, כך אומרים אנליסטים

מתקן נפט בערב הסעודית / צילום: Shutterstock, Kamarudheen Sallaapam

ערב הסעודית והאמירויות הגיעו לרגיעה: כך ישפיע ההסכם החדש באופ"ק על יוקר המחיה

המלחמה על קצב ייצור הנפט בין האמירויות לערב הסעודית העצימה את החשש התמידי של שאר החברות באופ"ק מפני עתיד הארגון ● התפרקות קרטל הנפט לא בהכרח תהיה רעה לאמירתיים, שממילא חותרים להגברת הייצור - גם אם יפסידו מירידה במחירים

ילדים זה תשואה / אילוסטרציה: Shutterstock

האפיק המנייתי או הסולידי? זה היה המסלול המשתלם בתוכנית חיסכון לכל ילד

נחשפים נתוני התשואה בתוכנית חיסכון לכל ילד, מהקמתה ב-2017 ועד סוף 2020: אנליסט מוביל את התשואות עם יותר מ-58% במסלול המנייתי, ואחריו אלטשולר שחם, שחולש כבר על יותר מ-40% מההפקדות לתוכנית בקופות הגמל

רם לוי, מייסד ומנכ"ל חברת הגנת הסייבר קונפידס / צילום: דרור סיתהכל

"אנחנו מגייסים נשות סייבר, מתוך אמונה שגיוון בחברה זה חשוב, וזה הופך אותנו למקום יותר שקול ומקצועי"

רם לוי, מייסד ומנכ"ל חברת הגנת הסייבר קונפידס ● בן 43, אב לילד, מתגורר בתל אביב ● "בשנה האחרונה יש מכה של אירועי סייבר - אחד מכל חמישה עסקים חווה אירוע" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

גלעד קריב / צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

ועדת החוקה דחתה את ההצבעה על הכנסת 4 מדינות לרשימה האדומה. ביקורת נמתחה על האכיפה למבודדים

חברי הוועדה החליטו לדחות את ההצבעה בנושא הכנסת טורקיה, גיאורגיה, קפריסין ובריטניה לרשימת המדינות האדומות • יו"ר הוועדה, ח"כ גלעד קריב: "אם לא יהיו תשובות, הוועדה לא תצביע, וההכרעה תעבור למליאה, או שנקצר את תוקף התקנות ל-48 שעות, וניתן גם להפיל את התקנות"

קו החוף של מנאמה. הבניין הבולט ביותר הוא מרכז הסחר העולמי של בחריין / צילום: Shutterstock, trabantos

ההסכם לשיתוף-פעולה כלכלי בין ישראל לבחריין הופץ לאישור הממשלה

לפי הערכות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, הפוטנציאל הכלכלי הצפוי לסחר בין המדינות נאמד במאות מיליוני דולרים בשנים הקרובות

שר האוצר אביגדור ליברמן בריאיון לנעמה סיקולר / צילום: איל יצהר

"הבנקים צריכים להיות זהירים עם מתן משכנתאות. לא תהיה ריבית אפס עד אין קץ": שר האוצר בראיון מיוחד

בראיון כלכלי ראשון התייחס שר האוצר אביגדור ליברמן למחירי הפירות והירקות, לחקלאים, לשוק התעסוקה ולמשבר הדיור ואמר: "אני מסכים שמעולם לא הביאו חוק הסדרים בנפח שאנחנו מביאים. בד"כ זה כלי לחירום, ואומרים לי 'אתה משתמש בזה להביא דברים שלא בחירום', אבל זו חובתי"

בנייה חדשה / צילום: תמר מצפי

המדינה אישרה עד כה כ-35 מיליארד שקל למימוש הסכמי גג; כמה דירות הוקמו?

מדוח החשכ"ל לשנת 2020 שפורסם היום עולה עוד כי עלות תוכנית מחיר למשתכן הגיעה לכ-9 מיליארד שקל, רובם עקב הפסדי ההכנסות של רשות מקרקעי ישראל בגין הקרקעות שנמכרו ליזמים בהנחות

בניין בית המשפט העליון בירושלים / צילום: Shutterstock

נשיאת העליון ומנהל בתי המשפט: "בכל המדדים הבינלאומיים מצויה תקינת השופטים בישראל בחוסר משמעותי"

לראשונה נערך מחקר שמטרתו בדיקה מדעית של עומס העבודה על שופטי ישראל - במסגרתו 87% מהם תיעדו במשך חמישה שבועות את סדר יומם ● ד"ר גלי אביב שערכה את המחקר מצאה כי על שופטי ישראל מוטל עומס רב המתבטא בכמויות התיקים העצומות, תקינה חסרה, שעות עבודה ארוכות ביחס לעולם המערבי ועומס רגשי מהעבודה

האוטובוס החשמלי של אלקטריאון / צילום: קובי ישעיהו

המשרד לאיכות הסביבה מורה לחברות התחבורה הציבורית לעבור לרכב חשמלי

עד 2025 יחויבו כל מפעילי התחבורה הציבורית לרכוש אוטובוסים חשמליים בלבד

המרלוג ברחוב השיטה, אזור התעשייה עמק חפר / צילום: שלומי יוסף

תשואה של 5.5% על מרכז לוגיסטי: המחירים בארץ במגמת עלייה

מרכז לוגיסטי בפארק התעשייה עמק חפר נרכש ב-102 מיליון שקל ● המחיר גבוה מעט ביחס לשוק ● מה כולל המרלו"ג

אדלרסברג שבתאי, נשיא ומנכ"ל אודיוקודס / צילום: תמר מצפי

אודיוקודס מסכמת רבעון עם צמיחה של 13% בהכנסות ושל 39% ברווח הנקי

חברת הטכנולוגיה הדואלית אודיוקודס, שמספקת פתרונות תקשורת לעסקים, הציגה תוצאות רבעוניות דומות לתחזיות השוק ● ההכנסות הסתכמו ב-60.6 מיליון דולר ● החברה תחלק באוגוסט דיבידנד של 17 סנט למניה

איילת שקד בתדרוך לעיתונאים לגבי העתיד הצפוי לתמ"א 38 / צילום: יוני קלברמן

רגע לפני ההצבעה: שינוי ראשון בחוק הותמ"ל

חוק הותמ"ל צפוי לעלות היום להצבעה בקריאה ראשונה ● לגלובס נודע כי הוסכם להכניס בנוסח החוק שינוי בנוגע לקרקעות חקלאיות המיועדות לבנייה ● שרת הפנים איילת שקד נפגשה אתמול עם המתנגדים לחוק הותמ"ל, ונקבע כי במהלך הכנת החוק יידונו הצדדים בשינויים נוספים