גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ישיבת הממשלה הראשונה: אושרה הקמת ועדת חקירה לאסון הר מירון

רה"מ הנכנס נפתלי בנט פתח את ישיבת הממשלה הראשונה בהצהרה תקיפה כלפי איראן ובקריאה למדינות המערב להבין מול מי הן עומדות: "הבחירה בראיסי לנשיא איראן היא איתות למעצמות להתעורר"

ישיבת הממשלה הראשונה / צילום: דני זקן
ישיבת הממשלה הראשונה / צילום: דני זקן

ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט פתח הבוקר (א') את ישיבת הממשלה הראשונה בהצהרה תקיפה כלפי איראן ובקריאה למדינות המערב להבין מול מי הן עומדות.

לדברי בנט, "באיראן נבחר בסוף השבוע נשיא חדש, איברהים ראיסי. מכל האנשים שחמינאי היה יכול לבחור - ושלא יהיה ספק: זה לא הציבור בחר, אלא חמינאי רק איפשר להם לבחור - הם בחרו את 'התליין מטהרן'. זה איש שידוע לשמצה בקרב העם האיראני ובעולם כולו בשל התפקיד שלו בוועדות המוות שניהלו את ההוצאות להורג של מתנגדי המשטר. ראיסי אחראי באופן אישי לרציחתם של אלפים רבים של אזרחים איראנים חפים מפשע. הבחירה בראיסי היא איתות למעצמות להתעורר, איתות אולי אחרון רגע לפני חזרה להסכם הגרעין, להבין עם מי הן עושות עסקים ואיזה סוג של משטר הן בוחרות לחזק. מה שברור לכולנו זה שמשטר של תליינים - אסור שיחזיק בנשק להשמדה המונית. זו העמדה הברורה והעקבית של מדינת ישראל".  

ישיבת הממשלה הראשונה / צילום: דני זקן

הממשלה אישרה בפתח הישיבה את התקנון החדש לפעילותה, ובו המנגנון הפריטטי הקובע כי כוחם של שבעת שרי גוש בנט-סער שווה בפועל לכוחם של 20 שרי גוש לפיד.

בנט אמר: " בשל אופי הממשלה והמגוון של חבריה, המפתח להצלחה שלנו זה אמון, אמון הדדי, והדרך להגביר אמון היא שכשיש אי-הבנות, פשוט להרים טלפון אחד לשני ולפתור את זה בשקט, בלי דרמות". 

אושר: תוקם ועדת חקירה לאסון הר מירון

הממשלה אישרה גם את הקמת ועדת החקירה לאסון הר מירון, אף שלא כל השרים תמכו בכך. בנט אמר: "כפי שהבטחנו, אנחנו מעלים לאישור הממשלה את הצעתם של ידידיי - שר הביטחון בני גנץ ושר האוצר אביגדור ליברמן, להקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון בהר מירון. 45 אנשים איבדו את חייהם באסון הנורא, ועל כתפינו מוטלת האחריות להפיק את הלקחים ולמנוע את האסון הבא. הוועדה לא תוכל להשיב לחיים את אלה שאינם, אבל הממשלה כן יכולה לעשות הכול כדי למנוע אובדן מיותר בעתיד.

"כפי שאמרנו, ועדת חקירה קום תקום. לצד הוועדה, חשוב לומר למתפללים ולכל האנשים שמגיעים למירון - אנחנו נעשה הכול כדי שמסורת החגיגות בל"ג בעומר ובכל ימות השנה תמשיך. למירון מגיעים אנשים מכל המגזרים: חרדים, ציונות דתית, מסורתיים, ספרדים, אשכנזים, חילוניים. האחריות שלנו היא להבטיח את ביטחונם, זה תפקיד הממשלה, וכך נעשה". 

ועדת החקירה לאסון הר מירון תוקם לפי חוק ועדות החקירה, משמע בראשה יעמוד שופט שיוצע על-ידי נשיאת בית המשפט העליון. הוועדה תחקור את השתלשלות האירוע משלבי ההכנות והאישור ועד למה שהתרחש בליל ההילולה עצמו והאסון.

בסמכויות הוועדה יהיה לבחון את ההתנהלות באירועי פולחן דתיים רבי-משתתפים ואת הנוהלים באירועים כאלה. הוועדה תתאם את פעילותה עם המשטרה ועם מח"ש המנהלות בעצמן חקירות מקבילות באירוע, ותגיש בסוף עבודתה דוח לממשלה. בדוח יהיו, בנוסף למסקנות על האסון והאחראים לו, גם המלצות לדרך הנכונה לעריכת אירועים המוניים דתיים והסדרת האחריות על ניהול טקסים ושגרת חיים במקומות פולחן, כמו גם תקצוב ראוי לאירועים כאלה.

הממשלה אמורה לתקצב את פעילות הוועדה ב-6 מיליון שקל, שיקוצצו מהמשרד לקידום קהילתי שבוטל ומהמשרד לנושאים אסטרטגיים שצורף למשרד החוץ. 

השרה מירב כהן אמרה בדיון על ועדת החקירה כי בממשלה הקודמת ההחלטות על החברה החרדית היו אקס-טריטוריה מבחינת הממשלה: "הקורונה כבר נראית לנו כמו זיכרון רחוק, אבל הייתי חברה בקבינט הקורונה וראיתי באופן עקבי איך ברגע שמגיעים לדבר על החלטות שנוגעות לחברה החרדית, אז זה אקס-טריטוריה, וזה הוביל גם אז לפגיעה בחיי אדם. מה זה ללחוץ כדי לפתוח בתי כנסת סגורים בזמן החגים, כשברור שהקורונה בשיאה, וזה יעלה בחיי אדם? אותו סיפור קרה במירון. אגב, מפתיחת בתי הכנסת בחגים בזמן הקורונה נפטרו יותר מ-45 אנשים, וזה כואב לא פחות". 

לפי בקשתה סוכם עוד כי משרד הרווחה ילווה את משפחות הנפגעים באסון הר מירון, וכי בהרכב הוועדה יילקח בחשבון הצביון הדתי - משמע תהיה בה נציגות דתית. 

שר הביטחון בני גנץ אמר: "הקמת הוועדה היא חוב מוסרי לציבור הישראלי וגם למשפחות. עלינו לוודא שלעולם לא יתרחש אירוע כזה. מדובר על ועדה שתפקידה קודם כל להציל חיים". 

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר: "היום אנו פותחים דף חדש - לא עוד התנהלות של כסת"ח על חשבון אזרחי המדינה. זו העת להסיק מסקנות, לקחת אחריות ולמנוע את האסון הבא. כך פועלת ממשלה שבאה לחזק את אמון הציבור". 

התפרצות מחודשת של הקורונה? 

כן עלו לאישור בישיבה מינויים של 36 דיפלומטים (מהם 10 נשים) בתפקידי מפתח בשירות החוץ. "זהו נשהו שהיה תקוע הרבה מאוד זמן. פתחת את הפקק", אמר בנט לשר החו. יאיר לפיד.

בין המינויים החשובים: איתן סורקי, השגריר בירדן - שעימה ישראל צריכה לעשות בדק בית ושיקום יחסים; נאור גילאון, השגריר בהודו;, דניאל זונשיין, השגריר בברזיל; וחיים רגב, ראש המשלחת הקבועה לנאט"ו ולאיחוד האירופי.

בנט הזהיר מפני התפרצות מחודשת של הקורונה. לדבריו, "בשבוע החולף אנחנו עדים להתפרצויות קורונה בשני בתי ספר ולהדבקה של עשרות תלמידים. זה נבע מחוסר הקפדה על בידוד של אלה ששבו מחו"ל. הערכת גורמי המקצוע - וזה עוד לא ודאי - היא שמדובר בווריאנט ההודי. אתמול בלילה קיימנו דיון נקודתי, והיום תתקיים הערכת מצב עם השרים הרלוונטיים, גורמי המקצוע והמל"ל גם בנוגע לווריאנט ההודי, גם בנוגע לסדרי הכניסה והיציאה מהארץ, ואנחנו נעדכן את הציבור.

"אני רוצה להבהיר - האסטרטגיה הלאומית צריכה להישען לא רק על רגל אחת של חיסונים, כי אם מחר יש וריאנט עוקף חיסון, הכול מתמוטט. אנחנו גם עם החיסונים אבל גם תחת הנחה שלא לכל מגפה או וריאנט בהכרח יהיה חיסון. אנחנו צריכים, על-ידי ניהול נכון, להימנע ממצב של אובדן שליטה".

בנט הזכיר את ראש הממשלה השביעי, יצחק שמיר ז"ל, שהיום מלאו 9 שנים לפטירתו, והזכיר כי שמיר היה זה שהקים עם שמעון פרס ז"ל את ממשל האחדות.

יאיר לפיד, שר החוץ וראש הממשלה החליפי, לא דיבר בפתח הישיבה.

שר האוצר, אביגדור ליברמן, אמר לכתבים עם כניסתו לישיבה כי לממשלה יש שתי משימות חשובות: הידוק הקואליציה והעברת תקציב דו-שנתי במהירות. 

עימות בין שאשא-ביטון והורוביץ

ישיבת הממשלה הראשונה לא הייתה נקיה מעימותים - הבולט שבהם היה בין שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון לשר הבריאות ניצן הורוביץ ולאנשי משרדו, פרופ' נחמן אש ופרופ' אלרואי פרייס. שאשא-ביטון טענה כי אין סיבה להאריך את מצב החירום בשל הקורונה, שכן אין מצב חירום כדבריה. היא דרשה שאנשי משרד הבריאות יציגו נתונים מדויקים ומפולחים. "מקדם ההדבקה לא השתנה מאז חודש מאי", טענה.

אש ואלרואי פרייס גיבו כי דבריה של שאשא-ביטון אינם נכונים, וכי יש שינויים ניכרים במקדם ההדבקה והחמרה בימים האחרונים. השר הורוביץ אמר: "אני דוחה בכל תוקף את הטענות שלך שקרו דברים משיקולים לא עניינים" שאשא ביטון הגיבה שלא אמרה את זה, וראש הממשלה בנט התערב וביקש שתאפשר לאנשי המקצוע לסיים את דבריהם.

הורוביץ סיכם: "אנחנו לא פוגעים בזכויות האזרח ומאפשרים חיים שגרתיים. אין הגבלות, אין מסכות, הכול פתוח ופועל. אבל כדי שזה ימשיך צריך הגבלות בנתב"ג ופיקוח על הבידודים".

בדיון התערב שק המשפטים גדעון סער, שהציע כי בתוך ארבעה חודשים יגבש משרדו פתרון חקיקתי אחר במקום חקיקת החירום. הצעתו התקבלה, ושאשא ביטון-התרצתה והחליטה - במקום להתנגד בהצבעה - להימנע.

עוד כתבות

בדיקות קורונה / צילום: שלומי יוסף

תקנות התו הירוק נכנסו לתוקף - מה משמעותן ומה הקנס למפרים?

התקנות כוללות בין היתר בדיקות לבני 12 ומעלה בבתי מלון ובכניסה לאירועים של 100 משתתפים ויותר ● בשלב זה ילדים מתחת לגיל 12 יהיו פטורים מחובת הצגת בדיקה או אישור תו ירוק, אך עדיין יידרשו לכך במקומות בהם מופעל "תו שמח"

וול סטריט / אילוסטרציה: Shutterstock, Bumble Dee

נעילה חיובית בוול סטריט; ריסקיפייד זינקה בכ-24% ביום המסחר הראשון

המסחר באירופה ננעל בעליות ● משרד העבודה האמריקאי פרסם את נתוני המאקרו לרבעון השני - ומהם עולה כי קצב הצמיחה השנתי חזר לרמה של 6.5% ● רובינהוד נסחרת לראשונה בנאסד"ק ● עונת הדוחות: היום יפורסמו תוצאות אמזון

השרה אורנה ברביבאי / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

משרדי האוצר והכלכלה בעימות חזיתי סביב המטרו

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, פנה לאחרונה לשרי האוצר והכלכלה בנוגע לחוק המטרו, וביקש להבטיח כי יתקיים רכש גומלין במיזם ● ברביבאי כבר הספיקה להודיע שאימצה את עמדתו של תומר, ובאוצר טוענים: "אין הצדקה בייקור עלויות הפרויקט"

תור נוסעים בשדה התעופה נתב"ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ

בריטניה וטורקיה נכנסות לרשימה האסורה לטיסה. מי עוד על הכוונת?

בדיון בוועדת החוקה שנערך היום אמרה ד"ר שרון אלרעי פרייס: "הרבה מדינות אמורות להיכנס לרשימה האדומה בשבוע הבא" ● לקראת הדיון הוצגו נתונים בנוגע לרשימת המדינות האדומות: מאז מאי הוגשו לוועדת חריגים כ-30 אלף בקשות לטוס למדינות ה"אסורות"; כ-25% מהם אושרו

שוטרים אוכפים את הגבלות הקורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

קיבלתם "קנס קורונה"? אולי מגיע לכם החזר. כך תקבלו אותו

רשות האכיפה והגבייה תחזיר תשלומי קנסות קורונה שהוטלו על יציאה למרחב הציבורי בתחילת אוקוטובר 2020 בעקבות פסקת בג"ץ ● לפי הרשות, מדובר בכ-18 אלף אזרחים שזכאים להחזר

אייל לפידות / צילום: איל יצהר

אייל לפידות חוזר לביטוח: ממתין לרישיון מבטח ומשקיע בסטארט-אפ גרינרואד

מנכ"ל הפניקס לשעבר ישמש משקיע אסטרטגי לקראת הנפקת גרינרואד, שפיתחה טכנולוגיה לצמצום תאונות דרכים ● לפידות יכהן כיו"ר הוועדה המייעצת לענייני ביטוח של גרינרואד לשלוש שנים מיום ההנפקה, ויקבל בתמורה לשירותיו מניות מוגבלות בשיעור של 2% על-פני תקופה של שנתיים

מתקן אנרגיה מתחדשת של דוראל בישראל / צילום: Adit-movies 2

דוראל אנרגיה חתמה על הסכם נוסף למכירת חשמל עם AEP האמריקאית

ההסכם נחתם במסגרת חלקו השני של פרויקט אינדיאנה, שהספקו כ-360 מגה-וואט, לתקופה של 15 שנים ● התקבולים ממכירת חשמל ותעודות ירוקות הצפויים להתקבל מכוח ההסכם מוערכים בכ-285 מיליון דולר

מכונית טסלה בטעינה / צילום: Shutterstock

לפני הולנד וספרד: כך הפכה ישראל לאחד השווקים הבולטים של טסלה

ישראל הפכה לאחד השווקים החזקים של טסלה, מבין המדינות בתקינה אירופית, והיא זוכה לעדיפות בהקצאת מלאים ● הסיבה לכך היא לא רק הקליטה המהירה של טסלה 3 בישראל, אלא גם תמהיל המכירות הגבוה יחסית של הגרסאות היקרות ● איך יגיבו המתחרות?

גו ביידן / צילום: Shutterstock, Perry McLeod

ביידן מבקש להשית כלל "Buy American" על רכש ממשלתי

במסגרת הכלל, קבלנים יצטרכו להוכיח כי המרכיבים במוצרים שלהם הם תוצרת ארה"ב

ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת קבינט קורונה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

בנט הודיע על תחילת מבצע החיסון השלישי: "המדיניות שלנו היא להימנע מסגרים ככל האפשר"

ראש הממשלה הודיע הערב על תחילת המבצע - לחסן את האוכלוסיה המבוגרת בישראל בחיסון השלישי ● "כבר ביום ראשון הקרוב יאפשרו קופות החולים ובתי האבות להתחסן" ● נחמן אש: "אנחנו הראשונים בעולם שנתקלים בעלייה בתחלואה על רקע דעיכת יעילות החיסונים"

עו"ד מיכל הלפרין, הממונה על רשות התחרות / צילום: ניב קנטור

רשות התחרות: לשפר את מערך המידע המקוון ללווי המשכנתאות

ברשות מצאו, כי צרכני המשכנתאות מתקשים באיתור המסלולים הטובים עבורם, עקב בעיות בהעברת מידע על ידי הבנקים וחוסר שקיפות במערך המקוון

החשמלית החדשה "איוניק 5". מענה אסטרטגי לכיבוש של "טסלה" - השבוע בעולם הרכב / צילום: יח"צ

ההשקות החדשות של יונדאי והדגמים שתמצאו רק אצל היבואנים הקטנים

יבואנית יונדאי, כלמוביל, השיקה את החשמלית החדשה "איוניק 5", ובמקביל את הגרסה החשמלית לגמרי של הג'יפון קונה ● בערוץ היבוא העקיף נחתו בישראל גם מספר מכוניות פורד חשמליות מדגם "MUSTANG E MACH" ● השבוע בעולם הרכב

אתר טבע בכפר סבא / צילום: סיון פרג'

לאומי: "טבע ממשיכה להתייצב, אך הסיכונים עדיין גבוהים"

חוסר הוודאות סביב הסוגיה המשפטית, טוענים בלאומי פרטנרס, "מעיב מאד על מניית טבע, בעיקר בשל החשש מקנס כספי כבד, לאור מצבה הפיננסי השברירי ממילא"

אבישג סמברג עם מדליית הארד בטאקוונדו באולימפיאדת טוקיו / צילום: Associated Press, Themba Hadebe

המדליה של סמברג טובה לטאקוונדו, אבל יש גם חדשות רעות

הזכייה של סמברג בארד באולימפיאדה תרחיב משמעותית את התמיכה הכספית בענף הטקוואנדו, ותנגוס במקביל בעוגת התקציב של ענפים אחרים • שיטת התקצוב החדשה של משרד הספורט: הישגיות עדיפה על כל פרמטר אחר

מיכל הלפרין / צילום: אביגיל פפרינו באר

"אומרים עליי שלא נלחמתי במונופולים? בדיוק ההפך": מיכל הלפרין מגיעה לצוללת ומסכמת כהונה

הממונה על התחרות עו"ד מיכל הלפרין מסיימת בימים אלה קדנציה סוערת, שכללה גם טענות על כך שלא הייתה מספיק לוחמנית מול המונופולים הגדולים ● בראיון מיוחד לפודקאסט "הצוללת", היא מודה שזה "התפקיד הכי קשה שמילאתי עד היום. הממונה הבא חייב ללבוש שריון פלדה" ● האזינו 

קניון איילון רמת גן - חנויות סגורות / צילום: בר - אל

סופר פארם משקיעה 3 מיליון שקל במיזם נגד אלימות במשפחה

הקורונה והסגרים שאפיינו אותה הובילו לעלייה חדה במספר המקרים של אלימות במשפחה ● בעקבות כך הוחלט ברשת סופר-פארם להשיק את המיזם "אלימות במשפחה זה לא נורמלי", הכולל מאגר מידע שנותן כלים, הכוונה וליווי בתהליך ההתמודדות עבור מי שחוו אלימות במשפחה

גם אברי גלעד נכנס ליזמות / צילום: גל חרמוני

מפורסמים ומשקיעים: גם אברי גלעד נכנס ליזמות

גלעד ייקח חלק בסטארט-אפ החינוכי DAATA המפתח את פלטפורמת הלימוד Brain Station, וישמש כחבר בוועדה המייעצת של החברה. גלעד אף רכש מניות של החברה ● וגם: משרד התיירות מחפש סמנכ"ל/ית שיווק ● אירועים ומינויים   

החברות לוקחות את עולם מיתוג המעסיק צעד אחד קדימה / צילום: מתוך סרטון התדמית של חברת papaya

כשפרסומת בפריים טיים מחליפה את לינקדאין, כללי המשחק בהייטק משתנים

עובדי ההייטק הפכו לסחורה המבוקשת ביותר בשוק התעסוקה, והחברות מנסות לגייס אותם בדרכים לא מסורתיות ● אם עד עכשיו תהליך גיוס העובדים היה נחלתן הבלעדית של חברות ההשמה והרשתות החברתיות, עכשיו גם הפרסום בטלוויזיה נכנס למשחק

ירידות בבורסות אסיה / צילום: Shutterstock, Frame China

נפילות חדות באסיה: הניקיי נופל ב-1.5%, הונק קונג ב-1.8%

מניית עליבאבא יורדת ב-5.5%, וטנסט יורדת ב-4% ● בורסות וול סטריט ננעלו אמש בירוק ● הביטקוין ממשיך להסחר סביב קצת פחות מ-40 אלף דולר

ישיבת פוניבז' / צילום: רפי קוץ

לומדי התלמוד דווקא תורמים לכלכלה

בניגוד לכל הנראטיבים על בזבוז הכסף הציבורי שבלימוד תלמוד ועל אובדן התוצר - כדאי לדעת: ההשקעה בהשכלה היא השקעה משתלמת ● ההשקעה בלימוד התלמוד עוזרת לכלכלה, שכן היא משפרת את רמת ההגינות של העסקים ובכך מאפשרת אותם חרף מערכת המשפט הבלתי מתפקדת ומאפשרת לישראל פריחה כלכלית