גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תיק האלפים: האם החומרים החדשים מהטלפון של אילן ישועה יוכלו לשמש גם את התביעה?

לאחר שהצדדים הגיעו להבנות בנוגע לחיפוש חומרים נוספים בטלפון של אילן ישועה, כעת הם חלוקים על האם החומרים יוכלו לשמש גם את התביעה ● לשיטת הסנגורים, החל ממועד הגשת כתב האישום לא ניתן לבצע השלמות חקירה, אך הפרקליטות טוענת כי מטרת ההליך היא בירור האמת ולא לשירות של אחד מהצדדים בלבד

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן, "הארץ"
ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן, "הארץ"

לאחר שהפרקליטות והסנגורים בתיק האלפים הגיעו להסכמה לפיה יש צורך בהשלמת חקירה הנוגעת לחומרים הנמצאים בטלפון הסלולרי ובתיבת הדואר האלקטרוני של עד התביעה אילן ישועה, כעת התגלעה מחלוקת משמעותית בין הצדדים בנוגע לאופן החיפוש.

לגלובס נודע כי בין הצדדים שוררת מחלוקת נוספת הנוגעת לשימוש בתוצרי החיפוש. בעוד שהסנגורים טוענים כי מבחינת הפרקליטות, הסתיימה החקירה הראשית של ישועה וכל שכן יכולתה לבצע השלמות חקירה, הפרקליטות טוענת כי הראיות שיימצאו יכולות לשמש גם את התביעה ולא רק את ההגנה.

לצורך השלמת החקירה הופסקה עדותו של ישועה למשך שלושה שבועות. על פי ההסכמות נקבע כי הפרקליטות תעביר לנאשמים מילות חיפוש שתשמשנה לעריכת חיפוש במדיה הדיגיטלית, ולנאשמים ניתנה אפשרות להעביר מילות חיפוש נוספות. זאת לצד חיפוש רציף בתכתובות בין ישועה לאנשי תקשורת, אנשי עסקים ואישי ציבור שונים.

שלשום (ג') העבירו סנגוריו של בנימין נתניהו ושל שאול אלוביץ' רשימת מילות חיפוש מטעמם. לדברי הפרקליטות, באותו יום ועל פי המתווה המוסכם, העבירה המאשימה לנאשמים רשימת מילות חיפוש מטעמה. אלא שהסנגורים התנגדו לחלק ממילות החיפוש של הפרקליטות בטענה כי מדובר ב"השלמת חקירה פסולה בניגוד לדין", זאת, לטענת הנאשמים, משום שמילות חיפוש אלה נוגעות לנתניהו ולבני משפחתו, ולא רק "לגורמי חוץ" שאינם קשורים בו. עוד ביקשו הסנגורים לפסול מילות חיפוש שהן שמות של גורמים שעלו בחקירותיהם הנגדיות.

כך בין היתר, התנגדו סנגורי נתניהו ואלוביץ' למילות החיפוש: "נתניהו", "שרה", "הגברת", "ערן טינפברון" (עורך Ynet לשעבר), "ניר חפץ", "ניר שלום" ועוד, ואף את שמו של עיתונאי "הארץ" גידי וייץ. סנגוריות נוני מוזס הצטרפו להתנגדות ודרשו בנוסף לאסור על מילת החיפוש "מוזס".

על פי טענת הפרקליטות, "בקשות אלו לפסילת מילות חיפוש - לרבות פסילת שמותיהם של גורמים השייכים לאחת משש הקטגוריות - הופנו למאשימה על אף שהמתווה המוסכם אינו כולל פררוגטיבה של ההגנה לפסול מילות חיפוש. יתר על כן, הנאשמים אינם כופרים כלל ברלוונטיות של מילות חיפוש אלה או בכך שמדובר בתכתובות שעשויה להיות להן נגיעה לאופן התנהלותו של ישועה בכל הקשור לסיקור באתר וואלה".

הפרקליטות: עמדה מעוררת תמיהה

הפרקליטות הוסיפה וטענה כי "בבקשתם הנוכחית, כפי שהיא עולה מהתכתובת עם המאשימה, מבקשים הנאשמים הלכה למעשה לכרסם בהחלטת בית המשפט הנכבד ולסגת מן המתווה המוסכם להרחבת החיפוש בהתקני המדיה של העד ישועה. לטעמם, כך נראה, החיפוש שעליו הורה בית המשפט נועד לצרכיהם, ולצרכיהם בלבד. ולא היא: אכן, החיפוש הנוסף בהתקני המדיה של העד ישועה נולד מבקשתם של הנאשמים והוא לא נועד לשפר את עמדותיה של המאשימה. עם זאת, לאחר שהוכר הצורך בחיפוש נרחב נוסף, לא ניתן לקבל את העמדה שהוא נועד לצרכיה הבלעדיים של ההגנה. החיפוש, כמו כל חיפוש, בין אם הוא נערך בשלב החקירה ובין אם הוא נערך לאחר שהמשפט כבר החל, נועד לצורך גילוי האמת ולא לצורך מטרותיו של צד כזה או אחר".

עוד נכתב בבקשת הפרקליטות כי החלטת בית המשפט נועדה להביא למיצוי את פעולות החקירה הנוגעות לחיפוש במדיה הדיגיטלית של העד, והיא אינה מיועדת לאתר אך ורק תכתובות המעידות על מעורבות של ישועה בסיקור "גורמי חוץ שאינם קשורים לנאשם 1" בלבד, כפי שטוענים הנאשמים.

בנוסף נטען כי סנגורי הנאשמים "מבקשים לפסול לא רק מילות חיפוש הקשורות בנתניהו ובבני משפחתו, אלא גם מילות חיפוש נוספות, שעלו מחקירותיהם שלהם במהלך המשפט, כמו למשל, את שמו של ערן טיפנבורן - השייך לקטגוריית אנשי התקשורת. עמדה זו מעוררת תמיהה".

בסוף הבקשה נכתב כי "לאור כל האמור, תבקש המאשימה את הנחיית בית המשפט הנכבד בנוגע למחלוקת שנפלה בין הצדדים ביחס למילות החיפוש שתשמשנה את היחידה החוקרת בביצוע החיפושים".

בעקבות הודעת הפרקליטות, מיהרו הסנגורים לשלוח את תגובתם לבית המשפט והודיעו כי הם מסירים את התנגדותם לשימוש במילות הקוד, "כדי לא להרבות במחלוקת" וכדי שלא תעלה טענה שהעיכוב במסירת החומרים נובע מהתנגדות הסנגורים למילות החיפוש.

למרות שסוגיית מילות החיפוש נפתרה, הסוגיה העקרונית נותרה במחלוקת זאת כיוון שהוויכוח בין הצדדים לא נוגע רק לאופן החיפוש אלא העיקר בשאלה למי תהיה הזכות לעשות שימוש בתוצרי החיפוש: האם להגנה בלבד או לשני הצדדים באופן שווה. כעת בית המשפט יצטרך להכריע.

בתגובת סנגורי ארבעת הנאשמים לבית המשפט נכתב כי "עמדתם המשפטית של הנאשמים כולם היא, כי חקירת 'תיק 4000' באה לסיומה עם הגשת כתב האישום. החל ממועד זה לא ניתן עוד לערוך השלמות חקירה, למעט בתנאים הקבועים לכך בדין. תנאים אלה אינם מתקיימים בנקודת הזמן הנוכחית, והמאשימה עצמה לא ניסתה לטעון אחרת".

לאור זאת כתבו הסנגורים כי "עמדת הנאשמים היא, כי מילות החיפוש שהוצעו על ידי המאשימה, המכוונות בבירור לביצוע השלמת חקירה, אינן במקומן"

למרות זאת כתבו הסנגורים כי "בשלב זה, כדי שלא לרבות במחלוקת וכדי שלא תועלה טענה במטרה להצדיק עיכוב במסירת תוצרי החיפוש לידי ההגנה (שחלקים מצומצמים מהם הועברו לראשונה רק אמש) - מבוקש כי החיפוש יושלם וכי ככל שתהא מחלוקת לאחר קבלת תוצרי החיפוש, זו תובא בפני בית המשפט תוך שמירת כלל טענותיהם של הנאשמים". 

 *** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, שאול ואיריס אלוביץ' וארנון (נוני) מוזס מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. 

עוד כתבות

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בוול סטריט; אמזון צללה ב-7.6%

המדדים המובילים בארה"ב ננעלו בירידות קלות ● מניית אמזון נפלה בעקבות דוחות מאכזבים ● גם הבורסות באירופה נסגרו בירידות

החלטת בית משפט / צילום: Shutterstock

איך לחשב את מס הרכישה בהעברת זכויות: לפי שווי המניות או לפי שווי המקרקעין?

בית המשפט העליון הגיע למסקנה כי חישוב מס הרכישה ייעשה לפי שווי המקרקעין ולא לפי שווי המניות

שואבי האבק של דייסון / צילום: Shutterstock

הממציא שהחליט להילחם בענקיות האלקטרוניקה - והפך למיליארדר

סר ג'יימס דייסון זיהה בעיה בשואבי האבק: השקיות שברגע שהן מתמלאות הן פוגעות באיכות השאיבה ● הפתרון של דייסון לא רק כבש בסערה את העולם, אלא גם הפך אותו לאדם העשיר בבריטניה ב-2020 ● מדד המותגים

עובדי חיפה כימיקלים הקימו מאהל מחאה ומתבצרים במפעל / צילום: דוברות ההסתדרות

איומים, פיטורים ואבטלה של שנים: האנשים שנחנקו תחת סחבת בתי המשפט

לא בריונות ההנהלה שברה את עובדי חיפה כימיקלים דרום, בשעה שנאבקו כדי להתאגד, וגם לא הלחצים שהופעלו על המפגינים ומשפחותיהם; האיטיות בה הסתובבו גלגלי הצדק היא ששחקה אותם ● אין לנו יותר זמן לחכות שמישהו ידפוק על השעון המקולקל של מערכת המשפט

דב מורן / צילום: תמר מצפי

העיירה הציורית בשוויץ שבילה בה חודש וספר הניהול שהוא לא זז בלעדיו: ההמלצות של דב מורן

למה ווייז היא האפליקציה האהובה עליו ומה ריגש אותו ב"על העיוורון" ● מדור חדש

סקרלט ג'והנסון / צילום: Reuters, לוקאס ג'קסון

סקרלט ג'והנסון תובעת את חברת דיסני בעקבות "האלמנה השחורה"

ג'והנסון תובעת את החברה בגין הפרת חוזה בשל כך שסרטה הופץ לא רק באולמות הקולנוע, אלא גם בשירות הסטרימינג של החברה, "דיסני+" ● התביעה טוענת שבכירים בדיסני דחפו להגביר את מספר המנויים ולהעלות את המניה על פני כל דבר אחר, כולל עמידה בחוזים ● דיסני: "תביעה עצובה ומעוררת חשש"

 

בכמה נמכר מגרש עם תב"ע לבניית שתי יחידות בקריית קריניצי ברמת גן

המגרש, בשטח 1,149 מ"ר ועם בית בודד בשטח 220 מ"ר, נמכר ב-9.45 מיליון שקל ● ואילו עוד עסקאות נחתמו השבוע?

שובו של הבלאן–דה–נואר / צילום: סטודיו דדאלוס, מיכל לופט, באדיבות מואט-הנסי, אוסף בריל-לוי, יח"צ

יין לבן מענב אדום: שובו של הבלאן-דה-נואר

סובלים מהחום ומחפשים דרך להתרענן? עזבו אתכם מקפה קר, יש יין

אייל עופר / צילום: רורי לינדזי

ישראל מאשימה את איראן בתקיפת הספינה במפרץ עומאן

גורם מדיני בכיר: "איראן זורעת אלימות והרס בכל פינה באזור. מרוב להיטות לתקוף מטרה ישראלית הם סיבכו והפלילו את עצמם בהרג אזרחים זרים" ● חברת הספנות שבבעלותו של אייל עופר אישרה כי הספינה שהותקפה מנוהלת על ידם, אך הוסיפה כי מדובר בספינה בבעלות יפנית

התחדשות עירונית בדבורה הנביאה 3, רמת השרון / הדמיה: איוולב מדיה

"הצלחנו בזמן הקצר להיכנס למכסות הקיימות בעיר לפרויקטי תמ"א 38"

הדיירים ברחוב דבורה הנביאה 3 ברמת השרון יקבלו דירה חדשה גדולה יותר ב-35 מ"ר מדירתם הישנה, וגבוהה יותר בשלוש קומות

ארוכה הדרך לעשיית צדק בישראל / איור: גיל ג'יבלי

טוחנות, טוחנות ושוב טוחנות: לא תאמינו עד כמה ארוכה הדרך למשפט צדק בישראל

הליך עשיית הצדק מורכב משרשרת ארוכה, והתוצאה היא אלפי תיקים ששוכבים בביהמ"ש כבר למעלה מ-3 שנים ● גלובס בוחן באמצעות מומחים את שרשראות הצדק, הבעיות והמחירים בכל אחת מהן - מחקירת המשטרה, דרך הפרקליטות ועד לניהול ההליך בביהמ"ש ● פרויקט מיוחד

דרישת תשלום בעת הגשת ערר תיפגע באזרח הקטן / צילום: Shutterstock

הליכי ערר לעשירים בלבד, כדי להלך אימים על האזרח הקטן

מי שיירתע מהגשת ערר הוא מי שרגיש לסכום של 654 שקל ● אלה לא יהיו היזמים והקבלנים

רוצים להתחדש? חזרו אל המקורות / צילום: Shutterstock

מספיק כבר עם השקר הזה. לא צריך כל הזמן "להמציא את עצמך מחדש"

בניו יורק טיימס, בסטארבקס ובלגו הבינו שהם לא צריכים להמציא את עצמם מחדש ● בדיוק להיפך ● חצי שעה של השראה

אינטל שואפת לייצר שבבים מתוחכמים יותר ויותר / צילום: Shutterstock, Alexander_Safonov

אינטל קובעת תוכנית להפוך שוב ליצרנית השבבים המובילה בעולם

המנכ"ל פט גלסינגר ממפה את הדרך להדביק את היריבות האסיאתיות של החברה עם סדרת שבבים חזקים יותר ויותר שיהיו בהם טרנזיסטורים קטנים יותר

הטקטיקה ששומרת  על השפיות של עובדים מרחוק / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

"שעות ליבה", הטקטיקה ששומרת על השפיות של עובדים מרחוק

סלאק, דרופבוקס וחברות אחרות מנסות להגביל את השעות שבהן עובדים צריכים להיות מחוברים אונליין כדי לשמור על איזון בין החיים הפרטיים לעבודה ● ניהול וקריירה

מחקר שבדק תשובות של בני נוער לאורך עשור גילה עלייה עקבית ברמות השעמום / צילום: Reuters, Sun changjiang

זה הדבר האחרון שמוח משועמם צריך

מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על הקשר בין שעמום לנטייה להתמכרות ולדיכאון, וגם להקצנה של דעות פוליטיות ● מה ההבדל בין מוח שנוטה להשתעמם בקלות למוח שמצליח לבדר את עצמו, ובאילו תנאים שעמום מעודד יצירתיות

נפתלי בנט, יאיר לפיד ואביגדור ליברמן / צילום: Reuters

הבטחות ומציאות: כך נעלמו העצמאים מחוק ההסדרים

ממשלת בנט–לפיד הבטיחה לעצמאים רשת ביטחון סוציאלית, אלא שזו נעדרת מחוק ההסדרים הקרוב ● איך מגזר של חצי מיליון עובדים נשאר מאחור? באוצר לא מבינים על מה המהומה, ובממשלה מבטיחים לטפל בנושא אחרי העברת התקציב

חיסון נגד קורונה / צילום: רפי קוץ

ישראל במוקד: כך מדווחים בעולם על "המדינה הראשונה שתעניק חיסון שלישי"

ההחלטה הישראלית להיות המדינה הראשונה בעולם שתעניק חיסון שלישי נגד קורונה לאוכלוסייה מבוגרת זכתה לסיקור בינלאומי רב ביממה האחרונה ● כלי התקשורת האמריקאים ציינו כי ההחלטה הישראלית הוכרזה במקביל להצהרות של מנהלי חברת פייזר

הגיע הזמן לדבר על בריאות נפשית בארגון / צילום: Shutterstock

למה אתם לא יכולים לצפות מהעובדים שלכם להשאיר את הבעיות בבית

תרבות ה"לשדר עסקים כרגיל" מוטעית ומסוכנת ● האחריות שלנו כמנהלים כפולה: גם לשמור על עצמנו, וגם לא לפספס סימני מצוקה של העובדים שלנו

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

מפץ במערכת הפיננסית? באוצר מבקשים לבחון את מבנה הפיקוח מחדש

במסגרת הטיוטה האחרונה של חוק ההסדרים שהועברה לממשלה, מבקש שר האוצר להקים וועדה לבחינת מודל הפיקוח על השוק הפיננסי בישראל ● באוצר מסבירים כי לאורך השנים, מבנה הפיקוח הפיננסי בישראל התבסס בעיקרו על המודל הענפי, אולם המודל הזה בעולם נזנח מאז שנות השמונים