גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ממשל ביידן מחליף את המפקח על פאני מיי ופרדי מאק לאחר פסיקת העליון

החלטת בית המשפט העליון מיום רביעי היא גם מכה למשקיעים, שהימרו על כך שענקיות המשכנתאות יחזרו לידיים פרטיות

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Carlos Barria
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Carlos Barria

ממשל ביידן סילק את ראש הסוכנות הפדרלית למימון דיור (FHFA) לאחר שבית המשפט העליון קבע שהסוכנות נבנתה באופן המנוגד לחוקה. הצעד הוא המכה האחרונה למשקיעים שהימרו על כך שענקיות המשכנתאות פאני מיי ופרדי מאק יוחזרו לידיים פרטיות לאחר יותר מ־12 שנים שנשלטו על ידי הממשלה.

החלטת הבית הלבן להחליף את מארק קלבריה ראש ה־FHFA במישהו אחר סוללת את הדרך לנשיא ג'ו ביידן למנות אחד מאנשיו כמפקח על פאני ופרדי, שכיום מנוהלות על ידי הסוכנות ומגבות כחצי משוק המשכנתאות, בגובה 11 טריליון דולר. ממשל ביידן ציין שלא ימהר להפריט את שתי החברות.

הפסיקה של בית המשפט העליון מיום רביעי גם דחתה את רוב הטענות של קבוצת המשקיעים שעתרו נגד החלטת ממשלה להעביר את רווחי החברות למשרד האוצר. סוג המניות הנסחר ביותר של פאני מיי, שמוחזקות על ידי קרנות גידור רבות, סגרו ביום רביעי על מחיר של 2.52 דולר, ירידה של כ־62% לעומת מחיר הסגירה יום קודם לכן.

קלבריה הוא מינוי מתקופת טראמפ שנותר בתפקיד ודחף בתקיפות לסיים את שליטת הממשלה בחברות. הקדנציה שלו אמורה הייתה לפוג ב־2024. ביידן מתכנן להחליפו "במועמד שמשקף את ערכי הממשל", כך אמר פקיד בכיר בבית הלבן.

הבית הלבן בחר בפקידה הוותיקה של ה־FHFA סנדרה תומפסון לשמש כמנהלת בפועל של סוכנות הרגולציה, כך הודיעו ב־FHFA בסוף יום רביעי. היא צפויה להוביל את הסוכנות עד שהסנאט יאשר לקלבריה מחליף במשרה מלאה.

אורזות משכנתאות להנפקה כאגרות חוב

פאני ופרדי הם שחקנים מרכזיים בשוק ההלוואות למגורים. החברות קונות משכנתאות מהלווים ואורזות אותן להנפקה כאגרות חוב שהחברות מבטחות אותן. ההסכם הזה אפשר למלווים להציע את המשכנתאההפופולרית בתעריף קבוע ל־30 שנה.

לקראת משבר הדיור של 2008, פאני ופרדי נכנסו לצרות בגלל שלקחו על עצמן סיכון מוגבר, בעיקר כדי להתחרות בחברות מוול סטריט ומאוחר יותר בגלל שמחוקקים ביקשו מהן לתמוך בשוק דיור שנחלש.

הממשלה באופן ריאלי הלאימה את החברות כשחדלות הפירעון על משכנתאות גדלה. בתמורה לכך שהממשלה הזריקה לחברות כ־190 מיליארד דולר, היא קיבלה סוג חדש של מניות - מניות בכירות מועדפות - שנותנות דיבידנד שנתי של 10%, ביחד עם חוזים לרכישת כמעט 80% מהמניות הרגילות של החברות.

התפתחויות משפטיות ופוליטיות שלחו את מניות פאני ופרדי לרכבת הרים בגלל שמשקיעי קרנות גידור - כולל ג'ון פולסון, קרן Pershing Square של ביל אקמן ו־Perry Capital - החלו לרכוש את המניות לאחר המשבר הכלכלי.

ב־2012, משרד האוצר עשה רביזיה בהסכם ההצלה של החברות ודרש שכמעט כל רווחיהן יועברו לממשלה כתשלום דיבידנד לגבי המניות המועדפות, מה שפגע בהימור של קרנות הגידור. כמה משקיעים הגישו תביעות לגבי השינוי, וטענו בין יותר שלראש ה־FHFA יותר מדי כוח ללא איזונים.

ממשל אובמה, שבו שירת ביידן כסגן נשיא, האמין שלשחרר את החברות יגרום לחידוש פגם מבני שעזר להניע את המשבר הכלכלי. אבל מאמצים נרחבים לעשות רפורמה במימון לרכישות בתים נכשלו בקונגרס.

ממשל טראמפ ביקש לשים את פאני ופרדי במקום יציב יותר מבחינה פיננסית על ידי החזרת החברות לידיים פרטיות לאחר שיוטלו מגבלות חדשות על הפעילות העסקית שלהן והתעריפים שהן גובות ממלווים יגדלו.

מוקדם יחסית בכהונתו של טראמפ, קיוו משקיעים שקובעי המדיניות בסופו של דבר יפריטו את החברות, ושמרגע שזה היה הנתיב הברור, מחיר המניות של החברות יזנק בחדות. זה מעולם לא קרה, וכעת החברות עשויות להישאר במה שנקרא מצב שימור במשך תקופה לא ברורה.

"מפלצת של פרנקנשטיין"

"מערכת המשכנתאות שלנו היא מפלצת של פרנקנשטיין, והיא רחוקה מלהיות מושלמת", אמר איזאק בולטנסקי, מנהל מחקר מדיניות בבנק ההשקעות Compass Point Research & Trading. "אבל בוושינגטון או שאין רצון או שאין יכולת לשנות זאת בגלל שעל אף כל הפגמים בה, המערכת הזו עובדת".

התובעים - משקיעים במניות תאגידיות שהנפיקו פאני ופרדי - טענו שגריפת הרווחים על ידי הממשלה אינה חוקית ומונעת מהחברות לבנות את ההון שבסופו של דבר יכול להיות זמין למשקיעים פרטיים.

הממשלה הפדרלית טענה שה-FHFA נהנית מסמכות חוקית נרחבת להבטיח שענקיות המשכנתאות נשארות בעלות כושר פירעון ומגינה על השקעות אמריקאיות בהן. בעיות אפשריות עם מבנה הסוכנות לא חותרות תחת הסמכות הזו, כך טוענת הממשלה.

בית המשפט העליון, בחוות דעת שכתב השופט סמואל אליטו ביום רביעי, פסק פה אחד שגריפת הרווחים אינה מעבר לסמכות הסטטוטורית של הסוכנות והורה לדחות את טענות בעלי המניות בנושא זה.

סמכות ה־FHFA היא נרחבת, והסוכנות באופן סביר הייתה יכולה לקבוע שגישתה "שומרת על האינטרס הציבורי המסתמך על שוק משכנתאות משני יציב", כתב השופט אליטו.

הפסיקה מסלקת את האפשרות של רווחים גדולים שכמה קרנות הון גידור הימרו עליהם. אחד מבעלי המניות אמר ביום רביעי לגבי אופציות הקריאה שלו בפאני ופרדי שהוא מחזיק בהן למקרה שממשל עתידי יהיה פתוח יותר להפרטת החברות.

לגבי השאלה של מבנה ה־FHFA, בית הדין קבע שהקונגרס הפך את הסוכנות ליותר מדי מבודדת מהבית הלבן בגלל שהנשיא לא יכול בקלות להחליף לה יושב ראש שיש לו מדיניות ההפוכה לזו של הנשיא. החלק הזה בפסיקה, לגביו השופטים לא הסכימו, מאפשר לנשיא לפטר את ראש הסוכנות כשהוא רוצה בכך.

במסגרת ההסדר הקודם, קלבריה יכול היה להיות מפוטר רק בגלל סיבה מוצדקת. הפסיקה מזכירה פסיקה של בית הדין העליון מלפני שנה שקבע שהלשכה להגנת כספי צרכנים הוקמה באופן לא חוקתי בגלל שלמנהל שלה יותר מדי סמכות, שהיא חופשית משליטת הבית הלבן.

ההחלטה של בית הדין שלחה את העתירה בחזרה לערכאות נמוכות יותר על מנת לקבוע אם בעלי המניות התובעים ספגו נזק ממשי כלשהו בגלל שהסוכנות הייתה מוגנת מהשפעת הבית הלבן".

"אני מכבד את החלטת בית המשפט העליון ואת סמכות הנשיא להסיר את יושב ראש הסוכנות הפדרלית למימון דיור", אמר קלבריה בהודעה כתובה. "אני מאחל למי שיחליף אותי רק הצלחה בתיקון הפגמים הנותרים במערכת המימון לדיור".

עורך דין של בעלי המניות התובעים לא הגיב לבקשות תגובה.

למרות שקלבריה ביקש להחזיר את החברות לידיים פרטיות, ממשל ביידן ציין שגישתו תהיה שונה. זה יכול לכלול שימוש בחברות למילוי יעדי מדיניות מרכזיים, כמו למשל סגירת הפער בין הגזעים לגבי בעלות על נכסים לדיור.

"יהיה קשה להגזים בחשיבות השינוי שזה יביא", אמר ג'ים פארוט, יועץ דיור בזמן ממשל אובמה שכיום עובד כיועץ לתעשייה. "FHFA בהנהגת ביידן יתמקד במקום זה באיך היוזמות הממשלתיות יכולות לתמוך בצרכי הדיור של המדינה", אמר.

עוד כתבות

דרישת תשלום בעת הגשת ערר תיפגע באזרח הקטן / צילום: Shutterstock

הליכי ערר לעשירים בלבד, כדי להלך אימים על האזרח הקטן

מי שיירתע מהגשת ערר הוא מי שרגיש לסכום של 654 שקל ● אלה לא יהיו היזמים והקבלנים

שובו של הבלאן–דה–נואר / צילום: סטודיו דדאלוס, מיכל לופט, באדיבות מואט-הנסי, אוסף בריל-לוי, יח"צ

יין לבן מענב אדום: שובו של הבלאן-דה-נואר

סובלים מהחום ומחפשים דרך להתרענן? עזבו אתכם מקפה קר, יש יין

אמזון תכה שוב את התחזיות? / צילום: Shutterstock, Jonathan Weiss

אמזון רשמה בפעם השלישית ברציפות הכנסות של מעל מאה מיליארד דולר, אך החמיצה את התחזיות

אמזון נהנתה משיטפון של קונים מאז שהחלה המגפה אולם אנליסטים צופים שהצמיחה תאט כעת כשהכלכלות בעולם נפתחו מחדש ● ההכנסות הסתכמו בכ-113 מיליארד דולר, פחות מהתחזית ● המניה יורדת במסחר המאוחר ביותר מ-5%

אינטל שואפת לייצר שבבים מתוחכמים יותר ויותר / צילום: Shutterstock, Alexander_Safonov

אינטל קובעת תוכנית להפוך שוב ליצרנית השבבים המובילה בעולם

המנכ"ל פט גלסינגר ממפה את הדרך להדביק את היריבות האסיאתיות של החברה עם סדרת שבבים חזקים יותר ויותר שיהיו בהם טרנזיסטורים קטנים יותר

מטוס של של קאטר איירווייז / צילום: Shutterstock

מיהי חברת התעופה שהוגדרה כטובה ביותר בעולם לשנת 2021?

בימים כתיקונם הדירוג נשען על קריטריונים של ביטחון הנוסעים, שירות בטיסה, נוחות הנוסע ופריסת קווי התעופה ● השנה, לעומת זאת, נימק עורך האתר כי "בעת הזו חברות תעופה נדרשות להיות מותאמות לתקופת המגיפה ואלו היו הקריטריונים שעל פיהם הן נבחנו"

אייל עופר / צילום: רורי לינדזי

ישראל מאשימה את איראן בתקיפת הספינה במפרץ עומאן

גורם מדיני בכיר: "איראן זורעת אלימות והרס בכל פינה באזור. מרוב להיטות לתקוף מטרה ישראלית הם סיבכו והפלילו את עצמם בהרג אזרחים זרים" ● חברת הספנות שבבעלותו של אייל עופר אישרה כי הספינה שהותקפה מנוהלת על ידם, אך הוסיפה כי מדובר בספינה בבעלות יפנית

רז הרשקו מנצחת באיפון את אלכסנדרה בבינצבה / צילום: Associated Press, Vincent Thian

מדליה נוספת לישראל: נבחרת הג'ודו זכתה בארד בתחרות הקבוצתית

אחרי שורה של אכזבות, משלחת הג'ודו הישראלית סיפקה יום מופלא בטוקיו והשלימה את העבודה עם 1:4 מול רוסיה בבית הניחומים ● לפני כן ניצחה ישראל את איטליה, הפסידה לצרפת החזקה וגברה על ברזיל ● מוקי, הרשקו, פלצ'יק ונלסון לוי השיגו את הניצחונות המכריעים בקרב על הארד

 

בכמה נמכר מגרש עם תב"ע לבניית שתי יחידות בקריית קריניצי ברמת גן

המגרש, בשטח 1,149 מ"ר ועם בית בודד בשטח 220 מ"ר, נמכר ב-9.45 מיליון שקל ● ואילו עוד עסקאות נחתמו השבוע?

חיסון נגד קורונה / צילום: רפי קוץ

ישראל במוקד: כך מדווחים בעולם על "המדינה הראשונה שתעניק חיסון שלישי"

ההחלטה הישראלית להיות המדינה הראשונה בעולם שתעניק חיסון שלישי נגד קורונה לאוכלוסייה מבוגרת זכתה לסיקור בינלאומי רב ביממה האחרונה ● כלי התקשורת האמריקאים ציינו כי ההחלטה הישראלית הוכרזה במקביל להצהרות של מנהלי חברת פייזר

משאיות של UPS / צילום: Shutterstock, ג'ונתן וייס

חלק מהמרוויחות הגדולות של המגפה מגלות שהחגיגה נגמרה

הצמיחה מאטה בכמה חברות, מה שמוסיף לאתגרים שלהן בגלל עלויות ייצור גבוהות יותר וקשיי אספקה

הטקטיקה ששומרת  על השפיות של עובדים מרחוק / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

"שעות ליבה", הטקטיקה ששומרת על השפיות של עובדים מרחוק

סלאק, דרופבוקס וחברות אחרות מנסות להגביל את השעות שבהן עובדים צריכים להיות מחוברים אונליין כדי לשמור על איזון בין החיים הפרטיים לעבודה ● ניהול וקריירה

שיאני השבוע במדיות המובילות / עיצוב: גלובס

הקאבר שכבש את ספוטיפיי והרומן הרומנטי שכולם קוראים: על מה כולם דיברו השבוע

השיר החדש של אייל גולן עם הקריצה המשעשעת לרשתות החברתיות והסרט של "מה קשור" שכנראה אסור לפספס ● על מה כולם דיברו השבוע? מדור חדש  

רוצים להתחדש? חזרו אל המקורות / צילום: Shutterstock

מספיק כבר עם השקר הזה. לא צריך כל הזמן "להמציא את עצמך מחדש"

בניו יורק טיימס, בסטארבקס ובלגו הבינו שהם לא צריכים להמציא את עצמם מחדש ● בדיוק להיפך ● חצי שעה של השראה

ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת קבינט קורונה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

בנט הודיע על תחילת מבצע החיסון השלישי: "המדיניות שלנו היא להימנע מסגרים ככל האפשר"

ראש הממשלה הודיע הערב על תחילת המבצע - לחסן את האוכלוסיה המבוגרת בישראל בחיסון השלישי ● "כבר ביום ראשון הקרוב יאפשרו קופות החולים ובתי האבות להתחסן" ● נחמן אש: "אנחנו הראשונים בעולם שנתקלים בעלייה בתחלואה על רקע דעיכת יעילות החיסונים"

ארוכה הדרך לעשיית צדק בישראל / איור: גיל ג'יבלי

טוחנות, טוחנות ושוב טוחנות: לא תאמינו עד כמה ארוכה הדרך למשפט צדק בישראל

הליך עשיית הצדק מורכב משרשרת ארוכה, והתוצאה היא אלפי תיקים ששוכבים בביהמ"ש כבר למעלה מ-3 שנים ● גלובס בוחן באמצעות מומחים את שרשראות הצדק, הבעיות והמחירים בכל אחת מהן - מחקירת המשטרה, דרך הפרקליטות ועד לניהול ההליך בביהמ"ש ● פרויקט מיוחד

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הישיבה הקריטית על התקציב: באוצר לא הגיעו להסכמות עם משרדי התחבורה והבריאות

מאז הוצגה מסגרת התקציב לראשי הסיעות, מנהלים באוצר מגעים קדחתניים להשגת הסכמות על תקציב המדינה עוד לפני שהוא יובא לאישור הממשלה ● על-פי המסגרת הנוכחית יעמוד הגירעון בסוף השנה על 3% תוצר, ללא קופסאות הקורונה ו-6.8% בסך הכול - את הגירעון הנמוך הסביר ב"הכנסות חד פעמיות ומפתיעות"

החלטת בית משפט / צילום: Shutterstock

איך לחשב את מס הרכישה בהעברת זכויות: לפי שווי המניות או לפי שווי המקרקעין?

בית המשפט העליון הגיע למסקנה כי חישוב מס הרכישה ייעשה לפי שווי המקרקעין ולא לפי שווי המניות

הקסם של רובין הוד והמאבק של דייסון: כך נולדו כמה מהמותגים הגדולים בעולם

אינסטגרם הייתה פיצ'ר באפליקציה אחרת שנכשלה, רובין הוד צמחה דווקא מהמחאה נגד וול סטריט ב-2011 ואייר בי.אנ.בי נולדה מלילה אחד של פחדים שעבר על אחד המייסדים ● כך התחילו המותגים הגדולים

פרופ' שולמית לבנברג ודידיה טוביה / צילום: שלומי יוסף

במעבדה של פרופ' לבנברג קרה נס. עכשיו הוא גם שווה מיליארדים

הסטייקים שמגדלים ומדפיסים במעבדה בטכניון (ובקרוב במפעל ברחובות) הם לא הדבר היחיד בתפריט של מייסדי אלף פארמס, שגייסו החודש 105 מיליון ד' ● הם רוצים להציל את כדה"א, ומאמינים שבשר מתורבת הוא "אבן פינה למערכת מזון גלובלית חדשה", לא פחות ● שאפתני? מאוד. ריאלי? לגמרי

מרצדס EQA / צילום: יח"צ

תעשיית הרכב הגרמנית משיבה לטסלה מלחמה

התשובה של מרצדס לבליץ של טסלה הוא רכב קרוס-אובר חשמלי משפחתי עם עיצוב נאה, תא נוסעים איכותי, אבזור יוקרתי ויחס מתון של טווח/ביצועים ● כל זה בתמחור אגרסיבי במונחים של מרצדס