החלטתו של שר האוצר אביגדור ליברמן לבטל את סבסוד מעונות יום למשפחות שבהן רק אחד מבני הזוג עובד, העלתה לדיון את נושא התעסוקה במגזר החרדי. ח"כ משה ארבל מש"ס התבקש להתייחס בריאיון לרדיו 103FM לשיעור התעסוקה הנמוך בחברה החרדית, ונתן זווית נגדית לכך: "בוא לא נשכח ששיעור תעסוקת נשים חרדיות בישראל הוא הרבה יותר גבוה מאשר שיעור ההעסקה של נשים במדינות ה-OECD, זה למעלה מ-70%", הוא אמר למראיינים בן כספית וינון מגל.

שיעור ההשתתפות של נשים בכוח העבודה נמצא בעלייה מתמדת לפחות מאז 2003, אז עמד שיעור השתתפותן על כ-51%. לפי שנתון החברה החרדית של המכון הישראלי לדמוקרטיה, ב-2019 עמד שיעור הנשים החרדיות העובדות על כ-76.5% - מכלל הנשים החרדיות. אכן למעלה מ-70% כפי שציין ארבל.

ומה קורה במדינות ה-OECD? על פי נתוני הארגון, שיעור הנשים העובדות עמד ב-2019 על 61.9% בלבד. אמנם, רוב מכריע של המדינות נמצא מעל הממוצע הזה, כשמדינות כמו טורקיה (רק 32.2% מהנשים עובדות) מקסיקו ויוון (פחות מ-50%) מורידות אותו, אבל גם השיעור החציוני - 68.1% - נמוך משמעותית מהנתון המקביל בקרב הנשים החרדיות. למעשה, יש רק מדינה אחת ב-OECD שבה שיעור תעסוקת הנשים גבוה מזה של הנשים החרדיות - איסלנד עם השתתפות של 81.9%. בישראל, הנתון הממוצע עומד על 66.4%, ככל הנראה בגלל השתתפות נמוכה של נשים מהמגזר הערבי, כשהנתון הגבוה ביותר נמצא בקרב "נשים יהודיות לא חרדיות" עם 84% השתתפות בעבודה.

 

אז מה הקאץ'? האמת היא שאין ממש קאץ' אבל יש שני נתונים שחשוב לציין. ראשית, אחוז גבוה מהנשים החרדיות עובדות במשרה חלקית. ב-2017 35.5% מהנשים החרדיות עבדו במשרה חלקית, בעוד שממוצע ה-OECD באותה שנה היה 25.5%. כלומר, אם נבחן רק את אחוז הנשים שעבדו במשרה מלאה ב-2017, הפער בין החרדיות לנשים ב-OECD מצטמצם מאוד: 47.1% מהנשים החרדיות, לעומת 44.6% מנשות ה-OECD (עם זאת, ההגדרה של הלמ"ס למשרה חלקית היא מחמירה יותר מזאת של ה-OECD. כלומר, ישנן חרדיות שהן עובדות במשרה חלקית לפי הלמ"ס אך לא לפי ה-OECD).

הנתון השני הוא כמובן תמונת הראי: שיעור תעסוקת הגברים החרדים. נכון ל-2019, רק 52.5% מקרב הגברים החרדים עבדו, והם נמצאים הרחק-הרחק מכל נתון מקביל ב-OECD. ביוון, בה שיעור הגברים העובדים הוא הנמוך ב-OECD, עומד הנתון הזה על 65.9%.

בשורה התחתונה: דבריו של ארבל נכונים. יותר מ-70% מהנשים החרדיות עובדות, והנתון הזה גבוה משמעותית מממוצע ה-OECD. אמנם, נכון ל-2017, יותר משליש מהנשים החרדיות עבדו במשרה חלקית, אך גם בשקלול הנתון הזה הן עדיין עובדות יותר מהממוצע המקביל ב-OECD.

תחקיר: אוריה בר-מאיר