גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פפר הרובוט דמוי אדם של סופטבנק פוטר כמעט מכל עבודה שקיבל

פפר, הרובוט מבית סופטבנק, עבר תקלות בזמן הקראות של פסוקים, עשה הפסקות לא מתוכננות בשיעורי התעמלות ולא מצליח לזהות את תווי הפנים של בעליו

הרובוט פפר עוזר במלון קורונה ביפן / צילום: Associated Press, Eugene Hoshiko
הרובוט פפר עוזר במלון קורונה ביפן / צילום: Associated Press, Eugene Hoshiko

שימוש ברובוט להקראת פסוקים למתאבלים נראה כרעיון יעיל לאנשים ב־Nissei Eco, יצרנית מוצרי פלסטיק שיש לה עסק צדדי בתחום ההלוויות.

החברה שכרה רובוט בגודל ילד אנושי המכונה פפר (Pepper), הלבישה אותו בבגדי כהונה בודהיסטיים ותכנתה אותו לדקלם כמה סוטרות, או כתבי קודש בודהיסטיים, תלוי בזרם הדתי אליו היו שייכים המתים.

אבל הרובוט, שמיוצר על ידי חברת סופטבנק היפנית, התקלקל ללא הרף בהפעלות ניסיוניות. "מה אם הוא יסרב לפעול באמצע טקס?" אמר מנהל בית ההלוויות אוסמו פונקי. "זה יהיה כזה אסון".

פפר פוטר. החברה סיימה את החוזה על השכרת הרובוט והחזירה אותו ליצרן. אחרי שכמה תקלות כאלה קרו ברחבי יפן, למשל כשפפר פישל בעבודה בבית אבות ונתן לאוהדי בייסבול הרגשה לא נעימה, כמה אנשים אומרים שהרובוט עצמו יצטרך להיקבר בקרוב.

"בגלל שיש לו צורה של בן אדם, אנשים מצפים שתהיה לו אינטליגנציה של בן אדם", אמר טקיוקי פורוטה, ראש המרכז לטכנולוגיה רובוטית עתידית במכון הטכנולוגיה של צ'יבה, שלא היה מעורב בפיתוח פפר. "רמת הטכנולוגיה בכלל לא מגיעה לזה. זה כמו ההבדל בין מכונית צעצוע ומכונית אמיתית".

יחידת הרובוטיקה של סופטבנק, חברת השקעות בטכנולוגיה שמושבה בטוקיו, הודיעה בסוף יוני שהפסיקה לייצר את פפר בשנה שעברה והיא מתכננת לעשות שינוי מבני בצוותי הרובוטיקה הבינלאומיים שלה, כולל יחידה בצרפת המעורבת בפיתוח פפר.

ועדיין, החברה אומרת שלא צריך לשלוח את המכונה לבית קברות למכשירים. הדוברת איי קיטמורה אמרה שפפר הוא סמל של סופטבנק ועדיין מבצע עבודה טובה כמורה וכבודק טמפרטורה בבתי חולים. היא סירבה להגיב על תקלות כלשהן בפעולתו.

סופטבנק הציגה לעולם את הרובוט דמוי האדם הזה ב־2014, והחלה למכור אותו שנה לאחר מכן. "היום עשוי להיות היום שאנשים בעוד 100, 200 או 300 שנה יזכרו כיום היסטורי", אמר מנכ"ל סופטבנק מסיושי סון כשהציג את הרובוט.

סופטבנק מכרה את הרובוט לאנשים פרטיים תמורת כ־2,000 דולר, בנוסף לתשלומים חודשיים על שירותים במנוי, והשכירה אותו לעסקים בסכום שהתחיל ב־550 דולר לחודש.

כמו מועמד שנותן רושם טוב ואחר כך משגע את הבוסים 

הרומן של יפן עם רובוטים דמויי אדם התחיל עוד באסטרו בוי (Astro Boy), רובוט שהיה דמות בסדרה מונפשת בטלוויזיה בשנות ה־60. אבל היו ברומן הזה רגעים של משבר.

הרובוט אסימו, שיוצר על ידי חברת הרכב הונדה, פעם מסר כדורגל בבעיטה לברק אובמה, שהיה אז נשיא ארה"ב. הרובוטית דמוית האדם אייקו צ'יהירה של תאגיד טושיבה, שעוצבה כאישה, עבדה לזמן קצר כפקידת קבלה בחנות כלבו. לאחר זמן מה, שני הרובוטים נעלמו.

יותר לאחרונה, הקימה רשת מלונות יפנית מלון שהופעל על ידי רובוטים, עם רובוטים דמויי דינוזאור שניהלו משימות בדלפק הראשי, ותוך זמן קצר שינתה כיוון לאחר שהתוכנית לא הצליחה לחסוך כסף ויצרה יותר עבודה לבני אדם.

לפפר ניתן אופי חיוני והוא תוכנת להבין רגשות אנושיים ולהיות מסוגל לנהל שיחה בסיסית. בהדגמות מוקדמות, הרובוט היה כוכב. אבל כמו מועמד שנותן רושם טוב בראיון העבודה ואחר כך משגע את הבוסים שלו, לא היו לפפר את הכישורים שאמר שיש לו, מוסרים כמה מהמנהלים שעבדו אתו.

ב־2016, בית אבות בטוקיו של חברה בשם Ittokai הציג שלוש יחידות של פפר, כל אחת במחיר של כ־900 דולר בחודש, להובלת שירה בציבור והתעמלות למבוגרים, דרי בית האבות.

"המשתמשים התלהבו בהתחלה בגלל החידוש", אמר מסטאקה איאידה, אחד המנהלים ברשת. "אבל הם איבדו עניין מוקדם ממה שציפו", איאידה אמר שרפרטואר התנועות של הרובוט היה מוגבל ובגלל שגיאות מכניות, הוא לפעמים עשה הפסקות לא מתוכננות באמצע המשמרת שלו. אחרי שלוש שנים, הפסיקה החברה להשתמש בו.

בחברה Mizuho Financial Group, הוזמנו כתבים לטקס בשנת 2015 שבו הוצג פפר כעובד של החברה והוצב בלובי של הבנק, עם תג שם על הצוואר, והמליץ ללקוחות על מוצרים פיננסיים. היום פפר כבר לא עובד בבנק, אמרה דוברת של מיזוהו וסירבה לפרט.

"זה היה בזבוז כסף"

בסופטבנק גם שיבחו את פפר כעוזר ביתי. אלף היחידות הראשונות שיוצרו נמכרו בתוך דקה אחת על אף תג המחיר הגבוה.

כתב הטכנולוגיה צוצומו אישיקאווה אמר ש"התאהב במבט ראשון" לאחר שראה את סון, מנכ"ל סופטבנק, מציג תמונה עתידנית של חיים לצד פפר הפטפטן. אבל לאחר שהגיע לבית משפחת אישיקאווה, לא הצליח פפר לזהות את פניהם של בני המשפחה או לנהל שיחה נורמלית, אמר הכתב. הרובוט, שחובר לענן, אמור לזכור את המשפחה אפילו לאחר תקלה, אומר אישיקאווה, אבל כשפפר חזר הביתה לאחר תיקון חיישן, אמר לאישיקאווה "נעים לפגוש אותך!".

הוא שלח את הרובוט חזרה לסופטבנק ב־2018 אחרי שהוציא לפחות 9,000 דולר בשלוש שנות הסכם המנוי שלו; הוא לא היה זכאי לכל סוג של החזר. "זה היה כזה בזבוז כסף. אני עדיין מתחרט על זה", אמר.

באתרי אינטרנט, ניתן לקנות דגמים משומשים של פפר בכמה מאות דולרים, לרוב ללא חוזי שירות של סופטבנק. הם נמכרים כקישוט לבית או למשרד או כצעצוע שהילדים יכולים לפרק לחלקים.

מנתחי התעשייה אומרים שרמקולים חכמים או האסיסטנט הקולי המתלווה היום לטלפונים רבים יכולים לבצע הרבה מהמשימות של פפר באופן אמין יותר ובעלות נמוכה. ד"ר פורוטה, מומחה הטכנולוגיה הרובוטית, אמר שאם פפר נועד להיות רובוט בידורי, היה עדיף לעצב אותו ככלב או אפילו דובי, כדי להימנע מהעלאת ציפיות.

כמה חברות שועות לעצה הזו. מנהל אחד לשעבר במחלקת הרובוטיקה של סופטבנק מוביל סטארט-אפ המייצר רובוט עגול הנקרא Lovot ונועד לתפקד כחיית מחמד. הרובוט מיועד לעודד בני אדם ולשפר את מצב רוחם, אבל לא לסייע להם בביצוע משימות או עבודה. הרובוט ניקובו, שהציג תאגיד פנסוניק השנה, מעוצב כיצור פגיע שאמור לעורר את יצר הטיפול של בעליו. יכולותיו כוללות אפשרות להשמיע קולות של נפיחות.

במחלקת הרובוטיקה של סופטבנק אומרים שפפר עדיין עובד בהוראה לילדים ובאירוח סועדים בבית קפה בנושא פפר בטוקיו, בין עבודות נוספות. במהלך מגפת הקורונה, מצא לעצמו פפר נישה כשומר סף במלונות בהם שוכנו חולי קורונה ואנשי צוות אנושיים ניסו לשמור על ריחוק חברתי.

פפר עשוי גם להופיע במשחקים האולימפיים שהתחילו אתמול בטוקיו, אבל במחלקת הרובוטיקה של סופטבנק סירבו לספק פרטים נוספים.

החברה סיפקה 100 מעודדים מדגם פפר למגרש הביתי של קבוצת הבייסבול המקצועית של סופטבנק, הניצים של סופטבנק, בפוקואוקה בדרום יפן. האיצטדיון בקושי התמלא בגלל מגבלות הקשורות למגפת הקורונה. קיטמורה, הדוברת של סופטבנק, אמרה שהרובוטים יכולים להוסיף להתלהבות מבלי להוות סיכון מוגבר להדבקות.

אבל ברשת, מגיבים אמרו שהסצינה נראתה להם דיסטופית. הירופומי מיאטו, בן 56 מטוקיו, צפה במשחק בטלוויזיה וראה את קבוצת הרובוטים לובשים מדים של הקבוצה ומזיזים את זרועותיהם באופן אחיד. זה לא גרם לו לרצות לעודד.

"זה היה נראה כמו מצעד צבאי בצפון קוריאה או סין", אמר מיאטו. "זה היה לא נעים".

עוד כתבות

אוסטין, טקסס / צילום: Shutterstock

להתראות עמק הסיליקון, שלום טקסס: ההייטקיסטים הישראלים מגלים את הבירה החדשה

אחרי שאלון מאסק חזה שהיא תהיה העיר הצומחת ביותר באמריקה, ואורקל העבירה לשם את המטה שלה, בשנתיים האחרונות גם ההייטקיסטים הישראלים נודדים בהמוניהם לאוסטין ● מחירי הנדל"ן והמחייה הזולים מושכים עוד ועוד יזמים וסטארט־אפים ישראליים מקליפורניה לטקסס

פליט מותש שוכב על החוף לאחר ששחה קילומטרים למובלעת הספרדית סאוטה בגבול מרוקו וספרד, מאי / צילום: Associated Press, Javier Fergo

האנטישמיות, הפליטים ומשבר האקלים: גם באיחוד האירופי נדרשים לחשבון נפש

בעוד שהאיחוד האירופי הוא סיפור הצלחה מובהק של סולידריות, אינטרסים משותפים וערבות הדדית, הוא מחזיק באמתחתו גם רשימת "חטאים" שכוללת טיפול לקוי בבעיית הפליטים, 15 שנות הבטחות שווא לטיפול בסוגיית האקלים, הכישלון המהדהד להתמודד עם בעיית האנטישמיות הגוברת ועוד ● לקראת יום כיפור אספנו כמה סיבות לחשבון הנפש שמדינות האיחוד חייבות לעשות

כלי רכב צבאיים סיניים נושאים טילי DF-41. הטילים מיועדים לשאת עד 10 ראשי נפץ שניתן לשלוח למטרות שונות / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין רואה בארסנל הגרעיני שלה יותר מגורם הרתעה

בייג'ינג מוסיפה ראשי נפץ, טילים וצוללות בקצב מדאיג. המטרה שלה היא דומיננטיות כלל עולמית

חנויות סגורות / צילום: כדיה לוי

הממשלה מתעלמת מההשפעות החברתיות של הקורונה

הפגיעה הכלכלית של הקורונה קשה יותר בקרב האוכלוסיות החלשות ● אלה סופגות מכה כפולה: הכנסתן השוטפת של רבים בקרבן קטנה בגלל האבטלה ויכולתן לשמור על מעט ההון שבידיהן נפגעה ● הממשלה מתעלמת מההשפעות החברתיות של הקורונה ומהגידול הצפוי באי השוויון

מערכת ''הדק חכם'' / הדמיה: רפאל

מדע בדיוני ביישום מלא: מוצרי רפאל מככבים בתערוכה ביטחונית בלונדון

מערכת שיודעת לזהות אויב או ידיד בשדה הקרב המולבשת על משקפות היא רק אחד המוצרים של רפאל שתוכלו למצוא בתערוכה הביטחונית DSEI בלונדון, בחלקם צה"ל יתחיל להשתמש כבר בשנת 2022

וינה בכריסמס / צילום: גילי מצא

חכו ל"אחרי החגים": מחירי הטיסות והחופשות צפויים לצנוח

המחירים של טיסות לאירופה אחרי החגים נמוכים משמעותית מאלה שעכשיו, גם עד כדי חצי מחיר

אוניברסיטת הרווארד / צילום: Shutterstock

קרן המיליארדים של הרווארד תפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות

קרן ההשקעות של אוניברסיטת הרווארד, המוערכת ב-42 מיליארד דולר, הודיעה שתפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות, ובמקום זה תתמוך בכלכלה ירוקה ● בצעד זה מצטרפת האוניברסיטה לגל ההולך ומתעצם של משקיעים המתרחקים מתעשיות אלו

סדרות מומלצות

הדרמה הבלתי נסבלת שתגרום לכם להתמכר והסדרה של מארוול שתעביר לכם את הסופ"ש: המלצות טלוויזיה

הסדרה הצפויה שתדביק אתכם למסך, המשפחה שבנתה לעצמה טירה - ותיעדה הכול, סיפור האונס שכמעט כולם מכחישים ועונה שלישית לקופה ראשית ● מה שכדאי לראות בטלוויזיה עכשיו

הפגנת תמיכה באסירים הביטחוניים בנצרת / צילום: Reuters, Ammar Awad

בריחת האסירים הוכיחה שוב: החברה הערבית תמיד חשודה במשהו במדינת ישראל

מפלגת רע"ם ניצלה השבוע את זכות השתיקה שלה, בעוד הרשימה המשותפת הפכה לקולנית במיוחד והכל בגלל שאלה אחת - האם כל האסירים הביטחוניים צריכים לשלם על ההימלטות מכלא גלבוע? ● וגם: כך השתנו דף המסרים של המשטרה ויחסה של התקשורת לחברה הערבית בבת אחת

שר המשפטים גדעון סער / צילום: תמר מצפי

נסיגה לתפארת: הנסיגה של סער מיוזמת פיצול תפקיד היועמ"ש מדאיגה במיוחד

הדיווחים בתקשורת על כך ששר המשפטים גדעון סער לא מתכוון להוציא לפועל את היוזמה המשמעותית ביותר שהיה אמור להוביל כשר משפטים - פיצול תפקיד היועמ"ש - צריכה להדאיג כל אזרח שהדמוקרטיה חשובה לו

ציור קיר של קריקו בבודפשט, כמחווה לתרומתה למלחמה בקורונה / צילום: Reuters, KRISZTINA FENYO

"הייתי הולכת באוניברסיטה ואומרת לחוקרים 'קחו RNA'!": החוקרת שמאחורי חיסוני הקורונה בראיון בלעדי

ד"ר קטלין קריקו, החוקרת שגילוייה אפשרו את פיתוח חיסוני הקורונה של פייזר ומודרנה, היא היום סמנכ"לית בכירה בביונטק וכבר מוזכרת כמועמדת לפרס נובל, אבל הדרך להכרה הייתה רצופה כישלונות ● בראיון לגלובס היא מספרת שמבחינתה, חיסוני הקורונה הם רק ההתחלה

ראיון עבודה. סוג הניסיון עושה חלק גדול מההבדל / צילום: Shutterstock, tsyhun

שבע טעויות שעשיתי בדרך היזמית שלי - ולמה טעויות חדשות הן הדבר הכי טוב שאפשר לאחל לי לשנה החדשה

חשבתי שמספיק רק רעיון מגניב, סיפקתי ללקוחות את מה שהם רוצים בלי להבין לעומק מה הם צריכים, ולא חשבתי שצריך להבין בניהול תזרים ● השנה אני מאחלת לעצמי - ולכולם - לעשות טעויות חדשות לגמרי. רק ככה יודעים שמתקדמים

איילת שקד, שרת הפנים / צילום: יוני קלברמן

במשרדי הממשלה מכינים תוכניות לעזור לשוק הדיור, אבל אף אחד לא מצפה להן

קצב העליות בעליית מדד מחירי הדירות השנתית חוצה את ה-10%, ובמשרדי הממשלה שומרים על שתיקה בכל הנוגע לתוכנית הדיור שהם אמורים לפרסם ● הציבור מרגיש שהוא היה כבר בסרט הזה, אבל שמחיר הכרטיס כל הזמן עולה, אז עדיף שלא להמתין לסוף, כי אין למה

פתיחת דיוני חוק ההסדרים בוועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אנשי האוצר גרמו לחברי הממשלה להתגעגע לריבים והצעקות עם האופוזיציה

העתירה בבג"ץ מתנהלת בעצלתיים, במשכן עדיין רחוקים מלהגיע להסכמות והחרם של האופוזיציה על ועדות הכנסת נמשך כבר שבועות ● האבסורד מתחדד עם דיוני התקציב: מאחורי הקלעים חברי קואליציה מודים שיש לא מעט תיקונים נחוצים בחוק ההסדרים שהם לא יוכלו לעשות בלי האופוזיציה

אביגדור ליברמן, בנימין נתניהו, ישראל כ''ץ / צילום: רפי קוץ, חיים צח-לע''מ

האמירות המטעות שבגללן ליברמן, נתניהו וכ"ץ צריכים להתנצל השנה

אין בישראל פי אלף משגיחי כשרות ממפקחי מעונות, רה"מ לשעבר לא הועמד לדין בגלל סיקור אוהד, ושר האוצר הקודם לא יכול היה להבטיח המשכיות לתקנים שהוסיף באופן זמני לבתי החולים ● לרגל יום כיפור אספנו שלוש טענות לא נכונות שחזרו על עצמן השנה, למרות שכבר תיקנו אותן בעבר

התו הירוק באיטליה / צילום: Reuters, יארה נרדי

איטליה: עובדים חייבים לשאת "תו ירוק", ולא - יפסיקו לקבל משכורת

איטליה מנסה להמריץ את החיסונים במדינה ע"י חיוב כל העובדים - במגזר הציבורי והפרטי - בנשיאת "תו ירוק" עד אמצע אוקטובר ● באיטליה מעריכים שכ-74% מהאוכלוסיה מחוסנים באופן מלא כנגד הקורונה

מפעל כתר כרמיאל / צילום: יח''צ

כתר תנסה לגייס מאות מיליוני דולרים בהנפקה בניו יורק

החברה הגישה טיוטת תשקיף ראשונית לרשות לניירות ערך בארה"ב ● החברה תנסה לגייס לפי שווי של 2-2.5 מיליארד דולר ● החתמים בהנפקה יהיו, בין השאר, גולדמן זאקס, ג'פריס, ג'יי.פי מורגן ובנק אוף אמריקה

תמונתו של נשיא ז'ובנל מואיז על קיר חדר הישיבות / צילום: Reuters, Ricardo Arduengo

מי רצח את נשיא האיטי? חלפו חודשיים, והעלילה רק מסתבכת

בחודשיים שחלפו מאז נרצח הנשיא ז'ובנל מואיז, ראיינו כתבי הוול סטריט ג'ורנל יועצים פוליטיים, חוקרים ועורכי דין, קראו הודעות וואטסאפ של החשודים, האזינו להקלטות של פגישת המזימה, בחנו תצלומים מהתגרה שהובילה למות הנשיא - וחזרו עם יותר שאלות מתשובות | מיטב הסיפורים מהעולם

נפתלי בנט / צילום: שלומי יוסף

בנט על הסכמי אברהם: " פרק חדש בהיסטוריה של השלום"

ראש הממשלה התייחס היום לציון שנה לחתימת הסכמי אברהם, לאחר שכמעט לא דיבר עליהם במהלך כהונתו ● הוא הודה לכל המעורבים למעט לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו

מרכז חדשנות, קרית שמונה / צילום: אוליבייה רוזנטל

סניף הבנק המיושן הפך למרכז מחקר לפודטק

ניסן זאבי, מנהל הפעילות של Margalit Start Up City בגליל: "הסטארט־אפים בגליל זה לא כמו בשדרות רוטשילד. הם מתחבאים. כשמקימים מקום מכוון לסטארט־אפים, כולם רוצים להיות חלק ממנו"