גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקואליציה נכנסה לשבוע טיפולים: שימון וריפוד גורמים מתנדנדים

בכנסת נערכים לשבועיים ללא שינה: הקואליציה מנסה לסגור שורות לקראת סדרת החוקים שהיא מנסה לקדם • החקיקה להורדת אחוז החסימה עשויה לפלג בין סער לליברמן • החגים מתקרבים וגדלים הסיכויים לסגר • וגם: האם תוכנית הרכבת לאילת שוב תעלה על הפסים?

עבאס, סער ושקד בכנסת. לכל אחד חוקים שקרובים לליבו / צילום: רפי קוץ
עבאס, סער ושקד בכנסת. לכל אחד חוקים שקרובים לליבו / צילום: רפי קוץ

חברי הכנסת מהאופוזיציה והקואליציה, שניצלו את השבוע האחרון לחופשה משפחתית בחסות חג הקורבן וירידת מפלס העבודה בכנסת, מתכוננים לשבועיים נטולי שינה במליאה ובוועדות. על הפרק: חקיקה מחודשת של חוק הדיינים שנפל בהצבעה שגויה של יו"ר הכנסת, חוק יסוד הממשלה (ממשלת החליפים) שנדרש לו רוב של 61 תומכים, חוק הוותמ"ל של שרת הפנים איילת שקד, חוק להסדרת שוק הקנאביס של ח"כ רם שפע ועוד ועוד.

במהלך כל השבוע האחרון פעלו הח"כים שלא יצאו לחופשה בקואליציה כדי לנטרל מוקשים אפשריים, כאשר הטיפול המסור כלל הענקת תפקידים וג'ובים. ח"כ אלי אבידר קיבל טיפול מיוחד של מזכיר הממשלה שלום שלמה, שניסה להמציא לו יש מאין תפקיד שר כדי להפוך אותו למחויב לקואליציה. במקביל פעלו ראש הממשלה והחליפי מול שר האוצר אביגדור ליברמן כדי לאשר מולו את ההצעות הנדיבות לחבר מפלגתו.

בזירה אחרת פעלה יו"ר סיעת מרצ ח"כ מיכל רוזין כדי להתניע את הקמת הוועדות על ידי ויתור על הוועדה היחידה שקיבלו בכנסת, ועדת העלייה והקליטה. מי שעשה את הוויתור המשמעותי הוא ח"כ יאיר גולן, שאמור היה לעמוד בראש הוועדה, ובמקום קיבל תפקיד סגן שרת הכלכלה ונאלץ גם לוותר על חברותו בוועדת הביטחון של הכנסת.

באופוזיציה ממשיכים להתנגד להקמת הוועדות, למרות שקיבלו לידיהם ועדה נוספת, בעיקר בשל ההתעקשות לשמור על יחס של רוב של אחד בלבד בוועדת כספים לקואליציה - אך בהנהלת הקואליציה הודיעו כי המו"מ הסתיים והוועדות ייצאו לדרך השבוע - עם האופוזיציה או בלעדיה. בינתיים בימינה הודו כי הם שומרים על שיקלי ולא מודיעים כי הוא ח"כ פורש, כדי לשמר רוב מספרי של 62 חברי כנסת, שאינו נתמך במציאות. לשיקלי אגב יש הצעה פתוחה מראשי ימינה לבחור תפקיד בכיר איזה שירצה מחוץ לכנסת ולהתפטר, אך הוא עומד בסרובו.

במקביל הטיפול ברע"ם נעשה בכפפות של משי בניסיון לא לייצר מוקדי חיכוך חדשים עם מי שכבר סומנו על ידי חברים בקואליציה כגורם הבעייתי ביותר. גם כאן מזכיר הממשלה הוא הפרויקטור לענייני החברה הערבית, וכל נושא שרע"ם מבקשים להביא לשולחן. בתחילת השבוע האחרון הוא גם קיבל ועדה מיוחדת לצורך שמירה על שלמות הקואליציה תחת הכותרת "צוות משימה לתיאום ותכלול פעולות הממשלה הנוגעות לחברה הערבית".

גם חוק הוותמ"ל של שקד עדיין לא נהנה מתמיכה מוצקה של הקואליציה. ביום ראשון הוא יידון בישיבת ממשלה וביום רביעי נקבעה פגישת שרים אצל שקד במשרד כדי לבחון את הבעיות הכרוכות בהעברת החוק. במקביל החוק יגיע גם למליאה להצבעה בקריאה ראשונה, למרות שהשרים המתנגדים לו טרם נתנו את הסכמתם לכך. הקואליציה יכולה לסמוך במקרה הזה על הרשימה המשותפת שמתכננת לתמוך בו וכך להעביר אותו שלב נוסף קדימה.

בקואליציה פועלים בכל הזירות כדי למנוע מבוכות נוספות בשבועיים הקרובים, אבל בעיקר לקראת דיוני התקציב שיחלו בכנסת בתחילת ספטמבר. לכן לא מוותרים על רוב של שתי אצבעות בכספים - כדי לא להיות נתונים לסחיטה על ידי כל אחד ואחד מחברי הקואליציה במהלך הדיונים הצפויים, ולכן עושים את כל מה שהצהירו שמקולקל אצל נתניהו: מרפדים היטב בהבטחות ותפקידים את כל מי ש"מתנדנד" כדי להבטיח את הרוב הרעוע.

הורדת אחוז החסימה עולה מחדש   


מכינים את הקרקע? ביום ראשון ידונו ראשי הקואליציה באפשרות לתמוך בחוק להורדת אחוז החסימה שמקדם ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה. יו"ר ועדת שרים לחקיקה ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער הודיע בישיבה הקודמת של הוועדה, כי יבקש את עמדתם חבריו לקואליציה בנושא אך גם ציין בפניהם כי בעיניו לא נדרשת הסכמה קואליציונית כדי לקדם את החוק. בקואליציה מסתמנת תמיכה רחבה בחוק וגם במשותפת שוקלים לתמוך בו אם יעלה להצבעה.

מי שיזם את החוק והעביר אותו ב-2014 היה יו"ר ישראל ביתנו ליברמן והוא לא תומך (בלשון המעטה) ביוזמה שמגלים בתקווה חדשה כדי להציל את עצמם מאימת אחוז החסימה על חשבונו. בימינה מתכוונים לערוך דיון פנימי בנושא, אך גורם בכיר במפלגה טען כי המצב הנוכחי יוצר עיוות בייצוג בכנסת ויש להוריד את אחוז החסימה כדי לתקן אותו. אם סער יצליח לגבש הסכמה לחופש הצבעה בנושא - יהיה זה החוק הראשון שיעבור בהסכמת חברי קואליציה ואופוזיציה גם יחד בממשלה הזו.

ממשלה חדשה, מדיניות ישנה

בממשלה הודפים את הביקורת על התנהלות לא אחראית בטיפול בהתפרצות המחודשת של מגפת הקורונה. גורמים בכירים בממשלה טענו באוזניי, כי "התקשורת נקלעת לפאניקה מיותרת" ש"המצב שונה בתכלית מהתקופה שבה אזרחי ישראל לא היו מחוסנים" וכי "אין סיבה לפגוע במשק שרק מתאושש כעת". לשיטתם, התו הירוק שיחזור לפעולה בקרוב לא נועד לרסן את התפרצות המגיפה, אלא לעודד התחסנות בקרב מי שטרם בחרו לעשות כן.

הקו המוביל את התנהלות ראש הממשלה ושר הבריאות הוא שבשביל 90 חולים קשה לא סוגרים את המדינה, אך כשעולה השאלה מה יעשו כשהמספרים יגדלו, התשובה דווקא כן חוזרת למדיניות הסגרים שהובילה הממשלה הקודמת. נקודת המבחן נקבעה לתחילת ספטמבר-חגי תשרי, אם עד אז תימשך העלייה במקום להיבלם כתוצאה מהגברת קצב ההתחסנות - יוטל סגר של שבועיים- שלושה.

בהינתן גרף העלייה במספר המאומתים, תמונות העומס בנתב"ג ומשפחות עם ילדים לא מחוסנים בחופש גדול, אפשר כבר להניח בסבירות גדלה והולכת שהמדיניות המאופקת/מהוססת (מחק את המיותר) שנוקטת הממשלה בטיפול במגפה עד כה תתחלף בסגר חדש, ראשון מאז מבצע החיסונים שהחל בחודש דצמבר האחרון.

הרכבת לאילת נוסעת

הרכבת לאילת אולי לא בתכנון של ליברמן, אך בכנסת יש מי שמתכוון להיאבק על המשך התכנון הסטטוטורי שלה. ח"כ מאיר יצחק הלוי, מי שהיה ראש עיריית אילת קרוב ל-20 שנה והצטרף לכנסת במסגרת החוק הנורבגי מטעם תקווה חדשה, לא מוותר על חזונו לרכבת שתחבר את העיר הדרומית ליתר חלקי המדינה ותוביל ליישוב האזור לצד הזדמנויות להעשיר את המסחר מעבר לים.

יצחק הלוי ממשיך להתגורר באילת ונוסע לכנסת בתחילת כל שבוע עבודה. את רוב הלילות הוא מעביר על הספה בלשכתו, אחרי שוויתר על הצעה להתמנות לסגן שר באחד מהמשרדים שבידי המפלגה כדי ללמוד את העבודה הפרלמנטרית. בשדולה שיקים לקידום אילת והערבה הוא מתכנן לדאוג לעיר שעזב ממקום מושבו החדש כשעל הפרק תחילה הדרישה לסיים את תכנון תוואי הרכבת.

בביצוע התכנון הושקעו כבר 100 מיליון שקל מתוך 130 מיליון שקל מתוכננים ולכן עצירת התוכנית כעת על ידי ליברמן תוביל להשלכת כסף רב לפח לשווא. אם יצחק הלוי יצליח לשכנע את שר האוצר להשלים את התכנון כפי שהוא מייחל, אולי הממשלה הזו לא תניח את המסילות לרכבת לאילת בשל "אי כדאיות כלכלית", אך התשתית הרעיונית תהיה שם עבור אחרים.

עוד כתבות

בורסת נאסד''ק , ניו יורק / צילום: יח''צ

וול סטריט נצבעה אדום; הדאו בירידה היומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2020, הביטקוין צנח ב-8%

חברות התעופה רשמו עליות לאחר שהבית הלבן אמר כי טסים בטיסות בינלאומיות שחוסנו בחיסון נגד קורונה יזכו להקלות במגבלות ● היום לא התקיים מסחר במרבית מדינות אסיה בשל חגים שונים במדינות ● בורסות אירופה נצבעו אדום ● בורסת הונג קונג ננעלה בירידת שערים של 3.3% ● הביטקוין צנח בכ-7.8%, ונסחר ברמה של 43,864 דולר

אלעד טנא / צילום: איל יצהר

אחרי 6 שנים ללא איוש: זה ראש מערך ההסברה הלאומי החדש

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע על מינויו של סמנכ"ל וראש חטיבת הדיגיטל בתאגיד השידור הציבורי אלעד טנא לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי ● כניסתו של טנא לתפקיד מגיעה על רקע עזיבתו של יועצו של בנט משה קלוגהפט שעוזב לטובת ניהול קמפיינים בחו"ל

אביגדור ליברמן, שר האוצר / צילום: איל יצהר

האוצר מקדם חוק: סרבתם להתחסן ופוטרתם? לא תהיו זכאים לדמי אבטלה במשך 90 יום

רגע לפני כניסת חג סוכות, הפיץ משרד האוצר תזכיר חוק, שקובע כי עובד אשר פוטר או התפטר עקב סירובו להתחסן או להיבדק יהיה זכאי לדמי אבטלה רק לאחר 90 יום בדומה למי שהתפטר ● התזכיר פתוח להערות הציבור עד ליום שלישי הבא בלבד

מטוס אל על בנתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

סערה באל על. על הפרק: צמצום צי המטוסים ופיטורי 1,500 עובדים נוספים

כיום מונה הצי של אל על 45 מטוסים, אולם הנהלת החברה מבקשת להקטין את צי המטוסים משמעותית ולהשאיר בו 29 מטוסים בלבד ● כ-1,500 עובדים הם שישלמו את מחיר ההתייעלות - בנוסף ל-2,000 עובדים שכבר נפרדו מהחברה

בנין גב ים הרצליה / צילום: איל יצהר

לקראת עסקה בין בעלי המניות הגדולים בגב-ים? נכסים ובניין ואהרון פרנקל יפעלו להשיג הסכמות

נדחתה בחודשיים אסיפה לבחירת דירקטורים בחברת הנדל"ן, כדי לאפשר הידברות בין צמד בעלי המניות הגדולים בחברה ● נכסים ובניין מבקשת לרכוש את החזקותיו של פרנקל

שמעיה רייכמן / צילום: יח''צ וויידלי

תפנית בעלילות אקספון? חזי בצלאל ושמעיה רייכמן חוזרים למו"מ עם סלקום

הבעלים של אקספון חוזר למו"מ עם סלקום, והפעם יחד עם שמעיה רייכמן ● עפ"י ההצעה המדוברת, סלקום תרכוש 50% מהלקוחות של אקספון סלולר, ורייכמן ירכוש את המחצית הנותרת ויעביר את פעילותו כמפעיל וירטואלי לסלקום

סוכות בירושלים. התעשייה סביב בנייתן מתחילה כבר באלול / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

אתרוגים לאחרי סוכות: איך לשווק לחברה החרדית בלי לטעות

כל אחד מחודשי השנה העבריים יכול לשמש הזדמנות מצוינת לקמפיין שיווקי ופרסומי עבור החברה החרדית, אם רק משתמשים בשפה המתאימה ● למה משתלם לקדם מוצרי חלב באוגוסט, מתי מומלץ לפרסם לימודים אקדמיים ומתי כדאי למכור מקפיאים ● מבוסס על פרק מהספר "איך למכור ארטיק לחרדים"

שר המשפטים גדעון סער / צילום: ניב קנטור

כחלק מהמאבק בפשיעה בחברה הערבית: הצעה להרחבת סמכויות החיפוש

תזכיר החוק שפרסם סער פורסם במסגרת מהלכי חקיקה לטיפול בפשיעה החמורה הגואה בחברה הערבית ● בתזכיר שהופץ היום להערות הציבור מוצע להרחיב את אפשרויות החיפוש הקבועות בחוק ללא צו בית משפט

שדה תעופה בן גוריון / צילום: מיכל רז חיימוביץ

טורקיה נשארת אדומה, מקסיקו יוצאת מהרשימה: משרד הבריאות מעדכן את סיווג המדינות

משרד הבריאות פרסם את המלצת סיווג המדינות שתכנס לתוקף ב-27 בספטמבר ●  אוקראינה היא שיאנית שיעור התחלואה בחודש האחרון (לאחר הביקור ההמוני באומן) עם כ-5.5% שיעור הדבקה עד 10 ימים לאחר הנחיתה

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

זה המועמד המוביל של קארין אלהרר למנכ"ל משרד האנרגיה

ליאור שילת, שביצע בעבר תפקידים ציבוריים לצידם של אריאל שרון ואהוד אולמרט, משמש כיום כמנכ"ל מכון ירושלים למחקרי מדיניות ● הוא צפוי להחליף בתפקידו את אודי אדירי שמכהן בתפקיד מאז נובמבר 2017

מירי רגב / צילום: רמי זרנגר

מכינה את הקרקע לתפקיד היו"ר? מירי רגב התפקדה להסתדרות

רגב טרם הודיעה אם בכוונתה להתמודד בבחירות להסתדרות שיתקיימו במאי 2022, אך בליכוד מעריכים כי היא מכינה את הקרקע לאפשרות הזו ללא מעורבות נתניהו ● מטעם רגב נמסר בתגובה: "ח"כ רגב ראתה לנכון להתפקד להסתדרות על-מנת לחזק ולתמוך בערכים שההסתדרות מייצגת; את דרכה הפוליטית היא תעשה אך רק בתוך הליכוד"

ההחלטה של פורד להפסיק את הייצור הפתיעה את המומחים המקומיים / צילום: Associated Press, David Zalubowski

פורד מפסיקה את הייצור שלה בהודו עם הפסדים של 2 מיליארד דולר

שוק הרכב ההודי אינו מבטיח כפי שנדמה: ענקית הרכב פורד מסיימת את היצור שם עם הפסדים תפעוליים של שני מיליארד דולר בתוך 10 שנים ● תורה של פורד מגיע אחרי ג'נרל מוטורס, שעשתה צעד דומה ב-2017 ● המומחים מסבירים: "חברות הרכב האמריקאיות לא מבינות את הנפש ההודית"

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

בית עם בריכה, במחיר דירת 3 חדרים בסן פרנסיסקו: ההייטקיסטים הישראלים נוהרים לאוסטין. אלון מאסק כבר שם

הקהילה הישראלית באוסטין טקסס צמחה פי שלושה בשנתיים האחרונות, כשמרבית המצטרפים הם הייטקיסטים שהעדיפו אותה על פני עמק הסיליקון  הנהירה של אנשי טכנולוגיה - אמריקאים וישראלים - לאוסטין, מתרחשת בשל יוקר מחיה נמוך וחיים שוקקים, ללא מגבלות קורונה ● אפילו טסלה ואלון מאסק כבר שם ● האזינו 

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אייל מרגולין

ממרץ 2022: בזק תחל לספק שירותי אינטרנט מלאים ללא הפרדה

משרד התקשורת הודיע היום כי הוא מאשר הסכמי מדף של חברת בזק עם ספקיות אינטרנט ● המשמעות היא שבתוך חצי שנה החברה תספק שירות אינטרנט מלא, וכבר לא תחול בשוק התקשורת ההפרדה בין ספק לתשתית

ענקית הנדל''ן הסינית אוורגרנד (Evergrande) צונחת בכ-11% / צילום: Reuters

גדולה מדי כדי ליפול? הסיפור של ענקית הנדל"ן הסינית שהכניסה את השווקים בעולם למערבולת

אוורגרנד הסינית נמצאת על סף חדלות פירעון בשל חובות ענק בגובה של כ-300 מיליארד דולר, מה שיוצר אפקט דומינו שמשפיע על השווקים הגדולים בעולם ● החברה מעסיקה באופן ישיר כ-200 אלף עובדים ומחזיקה ביותר מ-1,300 פרויקטי נדל"ן ביותר מ-280 ערים בסין ● מהן הסיבות למצוקות החברה?

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

אחיו של מנכ"ל מ' האנרגיה שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בשברון

ליאור שילת הוא מועמדה של שרת האנרגיה, קארין אלהרר לתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה, כאשר אחיו, יניב שוינקלשטיין שימש עד לאחרונה בתפקיד בכיר בחברת שברון ישראל (נובל אנרג'י לשעבר) ● במאמר שפרסם שילת בעצמו בעבר הוא דחף לעידוד תחום הגז

פרויקט בזל של בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV / צילום: 3dvision

במקום בניין מד"א המיתולוגי בבזל: פנטהאוז ב-47.5 מיליון שקל

חברות בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV2, בעלות מבנה המגורים במתחם מד"א בזל בת"א, מכרו בפרויקט דירת פנטהאוז של 381 מ"ר עם גג של 149 מ"ר, באחת העסקאות היקרות ביותר שבוצעו במרכז העיר ● הרוכש הוא ישראלי, אך לא ידועה עדיין זהותו

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

פייזר הודיעה על תוצאות חיוביות לניסוי החיסון נגד קורונה בילדים בני 5-11

במחקר פנימי של החברה נמצא כי הילדים שלקחו חלק בניסוי לא הראו תופעות לוואי חמורות, ופיתחו חסינות גבוהה

טיימס סקוור,  31 בדצמבר 2020

פרופ' אדם טוז כתב את ההיסטוריה של הקורונה עוד לפני שהמגפה נגמרה

ההיסטוריון הכלכלי הנודע אדם טוז כתב את ההיסטוריה של הקורונה עוד לפני שהמגפה נגמרה - ומזהיר שאנחנו לא ערוכים למשבר הבא ● בראיון לגלובס הוא מסביר איך גילינו שאפשר לעשות יותר משחשבנו ולמה כדאי שהעולם יהיה קצת יותר ישראלי

הבורסה בפרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

עליות בבורסות אירופה; מניית יוניברסל מיוזיק גרופ טסה ביומה הראשון

החוזים העתידיים על מדדי וול סטריט עולים בעד 0.7% ● שווי הביטקוין יורד ב-7% ● נעילה מעורבת בבורסות אסיה ● מניית חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד צמצמה את ההתרסקות של אתמול והשילה רק 0.44% ● בורסות סין היו נעולות לרגל חופשת חגים