גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פיוניר תשלם 1.4 מיליון דולר במסגרת פשרה עם משרד האוצר של ארה"ב

חברת הפינטק הישראלית, שהחלה להיסחר בוול סטריט לפני מספר שבועות, לא חסמה לטענת המשרד עסקאות של גורמים מאזורים שהוטלו עליהם סנקציות ● מדובר בהפרות שבוצעו לטענת משרד האוצר האמריקאי בשנים 2013-2018, וסך העסקאות היה כ-802 אלף דולר

הנהלת ועובדי פיוניר בטקס פתיחת המסחר בנאסד"ק / צילום: Nasdaq, Inc.
הנהלת ועובדי פיוניר בטקס פתיחת המסחר בנאסד"ק / צילום: Nasdaq, Inc.

חברת הפינטק הישראלית פיוניר , שהחלה להיסחר בוול סטריט לפני מספר שבועות, תשלם 1.4 מיליון דולר במסגרת הסכם פשרה שאליו הגיעה עם משרד האוצר של ארה"ב, לאחר שבפלטפורמה שלה בוצעו עסקאות שהפרו סנקציות של רשות האכיפה במשרד.

לפי הודעת משרד האוצר האמריקאי, התגלו 2,260 הפרות לכאורה בעצם ביצוע עסקאות עבור גורמים מחצי האי קרים, מאיראן, מסודן ומסוריה, או עבור אנשים ספציפיים שעסקאות שלהם אמורות להיחסם על פי רשימה של OFAC - רשות אכיפה ששייכת למשרד האוצר בארה"ב.

במשרד האוצר האמריקאי מציינים כי ההפרות בוצעו בין פברואר 2013 לפברואר 2018, וסך העסקאות היה כ-802 אלף דולר. לפי המדיניות של החברה מ-2015, עסקאות של גורמים מאזורים שעליהם מוטלות סנקציות הן אסורות, אך בדיקות וביקורות שנערכו לוודא זאת לא זיהו עסקאות כאלה, מה שהוביל להפרות לכאורה. פיוניר דיווחה מיוזמתה רק על 19 מקרים.

לפי הודעת האוצר האמריקאי, הקנס האזרחי המקסימלי במקרה כזה יכול להגיע לכ-3.9 מיליון דולר. לדבריהם, פיוניר הייתה אמורה לדעת את מיקום המשתמשים בפלטפורמה שלה. עם זאת, הם מציינים לזכות החברה כי מרגע שהתגלו סוגיות הנוגעות לאי-עמידה בכללי הסנקציות, בכירים בחברה פעלו במהירות לדווח על ההפרות הנוגעות לאנשים הספציפיים שעליהם מוטלות סנקציות וששיתפו פעולה בנושא; וכן שפיוניר נקטה צעדים הנדרשים להפחית את הסיכון למקרים דומים בעתיד.

"מקיימים מערך ציות חזק"

מהחברה נמסר בתגובה כי "פיוניר מתייחסת ברצינות רבה למחויבויות הציות החלות עליה מכוח הרגולציות השונות החלות עליה, ואנו מקיימים מערך ציות חזק אליו אנו מחויבים ופועלים בהתמדה בכל העת לשפרו.

"עם גילוי תקריות אלה, שהתרחשו בין השנים 2013 ל-2018 ונקבעו כבעלות משקל נמוך (non-egregious), חברת פיוניר נקטה פעולות מיידיות, שכללו השקעות משמעותיות בטכנולוגיה ובכוח אדם על מנת לחזק עוד יותר את מערך הציות של החברה.

"כיום, תוכנית הציות של החברה עומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר בתעשייה, ומבוקרת באופן קבוע על-ידי מבקרים גלובליים מובילים ורגולטורים פיננסיים רבים".

עוד נמסר מהחברה, כי "המשימה של פיוניר היא להביא עוצמה פיננסית לעסקים וליזמים ברחבי העולם באמצעות לקיחת חלק בכלכלה הדיגיטלית. אנו נמשיך להשקיע מאמצים והשקעות על מנת להבטיח שמשימה זו תבוצע בצורה בטוחה ותוך ציות לחוקי הרגולציות השונות בעולם".

"צפויה להגדיל את נתחי השוק שלה"

פיוניר, שהוקמה ב-2005 על-ידי יובל טל ויניב צ'צ'יק, מנוהלת כיום על-ידי סקוט גאליט, ונסחרת בנאסד"ק בשווי 3.4 מיליארד דולר. החברה פיתחה פלטפורמה לתשלומים שמבוססת על קשר ישיר שלה מול הבנקים.

במקביל, בנק ההשקעות גולדמן זאקס  החל לפני מספר ימים לסקר את מניית פיוניר בהמלצת "ניטרלי" ובמחיר יעד של 11.5 דולר למניה, גבוה ב-13% מהמחיר הנוכחי.

כלכלני גולדמן זאקס מציינים כי החברה נהנית ממגמות שמגדילות את היקף השוק שאליו היא פונה, והיא צפויה להגדיל את נתחי השוק שלה, וכן שהתשתית שהיא בנתה - הפועלת בהרבה מדינות, מטבעות ורגולציות - מבדלת אותה ויוצרת חסם כניסה. מנגד, הם מעריכים שישנה אי-ודאות בנוגע לסיכונים הקשורים לעסק: "אנחנו זהירים בנוגע לפיוניר בשל חששות משקיעים הנוגעים לפוטנציאל הסיכונים בעסקי החברה. בפרט, משקיעים רואים סיכון בהתמקדות החברה בסין, שהיוותה 37% מהכנסותיה ב-2020. הדבר מייצר אי-ודאות פוליטית/רגולטורית גבוהה יותר ביחס לחברות אחרות, אם כי צמיחה באזורים גיאוגרפיים אחרים עשויה להפחית את הסיכון בעתיד".

REE מוזגה ל-10X Capital ותיסחר בנאסד"ק

פיוניר הפכה לחברה ציבורית בנאסד"ק לאחר שהתמזגה לחברת SPAC - חברה ללא פעילות שמגייסת כסף במטרה לרכוש חברה קיימת. עד לפני מספר חודשים נרשמו שיאים במספר חברות ה-SPAC שגייסו כסף בוול סטריט, ורבות מהחברות חיפשו ומחפשות יעדים לרכישה, גם בישראל.

עד כה דווח על מיזוגים של חברות ישראליות לחברות SPAC בשווי מצטבר של מעל 40 מיליארד דולר, וחלק מהם כבר הושלמו. בסוף השבוע הושלם עוד מיזוג של חברה מישראל ל-SPAC: חברת האוטוטק REE מוזגה ל-10X Capital Venture Acquisition לפי שווי של כ-3.1 מיליארד דולר לפני הכסף. היקף הגיוס לחברה הסתכם בסופו של דבר ב-288 מיליון דולר, נמוך מהצפי המקורי, על רקע החלטת חלק מבעלי המניות של ה-SPAC שלא להשתתף בעסקת המיזוג. החברה הממוזגת תיסחר בנאסד"ק.

דניאל בראל, מייסד משותף ומנכ"ל החברה, אמר כי "זוהי אבן דרך משמעותית ל-REE, כשאנו נכנסים לשוק הציבורי עם הזדמנויות עצומות לפנינו. אנחנו מאמינים שהטכנולוגיה שלנו תהיה אבן יסוד בשוק הרכב החשמלי המסחרי הצומח במהירות, ויש לנו הסכמי שיתופי פעולה עם שחקניות משמעותיות בשוק".

בראל הקים את החברה עם אחישי סרדס, והיא מייצרת פלטפורמה מודולרית שכוללת את כל מכללי ההנעה הדרושים לרכב חשמלי. לאחר ההנפקה, REE הודיעה כי תפתח מטה בארה"ב, שימוקם באוסטין טקסס ויעסיק 150 עובדים.

בין בעלי המניות ב-REE ניתן לציין את הפניקס, בעל השליטה בדלק רכב גיל אגמון, מייסד מובילאיי זיו אבירם, חברת רד ביומד שבשליטת יהודה ונאווה זיסאפל, כלל ביטוח, ארי ראב"ד שהיה בכיר באי.די.בי ומייסדי החברה, בראל וסרדס.

עוד כתבות

מהנזק שגורמת אינסטגרם לנערים ועד להנחות הסלב: תחקיר ענק חושף את הסודות האפלים של פייסבוק

תחקיר מהדהד של וול סטריט ג'ורנל מציג איך מכופפת הרשת החברתית את הכללים עבור משתמשים בעלי פרופיל גבוה, כיצד הסתירה מידע שקושר בין פגיעה נפשית בצעירים להתמכרות לאינסטגרם ואיך משמשת הפלטפורמה בידיעתה לסחר בבני אדם ולהזמנות של רצח ● סגן נשיא בפייסבוק: "מבינים את האחריות של תפעול פלטפורמה גלובלית. המאמרים הכילו טענות שגויות"

נשיא צרפת עמנואל מקרון. תגובה חריפה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

פרשת הצוללות שמסעירה את המעצמות: צרפת מאיימת על עתיד נאט"ו

למרות שראש ממשלת אוסטרליה אמר כי ממשלתו הביעה בפני צרפת הסתייגויות מעסקת הצוללות מבעוד מועד, צרפת ממשיכה את הקו הנוקשה נגד ביטול רכש הצוללות ממנה ● שר החוץ הצרפתי הודיע כי במדינתנו  "זקוקים להבהרות נוספות, הרי יש חוזים קיימים", ואף איים כי למשבר "תהיה השפעה על עתיד נאט"ו"

קיבוץ גבע / צילום: שלומי יוסף

רצו (טורבינות) רוח, קצרו סופה: תביעת ענק נגד קיבוץ גבע

חברות האנרגיה המתחדשת EDF ו-Blue Sky Energy הגישו תביעת פיצויים בסך 52 מיליון שקל בגין שינוי בעמדת חברים באגודה השיתופית של קיבוץ גבע, כך שפרויקט להקמת טורבינות רוח בשטחי הקיבוץ יסוכל ● התביעה הוגשה לאחר שהליך גישור שהתקיים בפני השופטת בדימוס הילה גרסטל נכשל

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

פייזר הודיעה על תוצאות חיוביות לניסוי החיסון נגד קורונה בילדים בני 5-11

במחקר פנימי של החברה נמצא כי הילדים שלקחו חלק בניסוי לא הראו תופעות לוואי חמורות, ופיתחו חסינות גבוהה

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: רפי קוץ

ההחמצה הגדולה של תקציב המדינה - השינוי שלא נעשה במגזר הציבורי

מבנה השכר במגזר הציבורי מכיל במתכונתו הנוכחית עיוותים שהשפעתם השלילית חורגת למשק כולו ● קצב הגידול של 30% בשכר הנומינלי בעשור האחרון במשרדי הממשלה לעומת 19% בכלל המשק, מחדד את הפערים הכלכליים וחוסר השוויון ● המצב הקיים מייצר מערכת תמריצים קלוקלת - מערכת האיזונים המעוותת בין שני המגזרים, הפרטי והציבורי, לא תוכל להתקיים לאורך זמן

מה אפשר לקנות ב־1.6 מיליון שקל באזור הצפון / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-1.6 מיליון שקל באזור הצפון

בית בהרחבה של קיבוץ אשדות יעקב, בית ביישוב הקהילתי גבעת אבני ובתים פרטיים בקריית שמונה ובצפת

פועל באתר בנייה. 2021 תשבור כפי הנראה את שיא המשכנתאות השנתי / צילום: שלומי יוסף

היקף המשכנתאות שוב שובר שיא: 11.9 מיליארד שקל באוגוסט

המידע שמסר בנק ישראל על היקף המשכנתאות בחודש אוגוסט לא כולל פירוט לפי משקיעים, קוני מחיר למשתכן או ממחזרי משכנתאות ● כמו כן, עדיין לא פורסמו נתונים משלימים על שוק הדיור, אך בהנחה שהוא התנהג בהתאם לחודשים האחרונים, נראה שגם באוגוסט נמכרו יותר מ-10,000 דירות

מטוס אל על בנתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

סערה באל על. על הפרק: צמצום צי המטוסים ופיטורי 1,500 עובדים נוספים

כיום מונה הצי של אל על 45 מטוסים, אולם הנהלת החברה מבקשת להקטין את צי המטוסים משמעותית ולהשאיר בו 29 מטוסים בלבד ● כ-1,500 עובדים הם שישלמו את מחיר ההתייעלות - בנוסף ל-2,000 עובדים שכבר נפרדו מהחברה

בורסה לנ''ע ת''א / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א; וונטייז הכפילה את שוויה, טראלייט וליברה צללו

מדד ת"א 35 ירד ב-0.3%, מדד ת"א 90 התחזק ב-0.8% ● אופקו וטאואר נסקו לאחר ששבו עם פערי ארביטראז' חיוביים; פריגו ואורמת איבדו גובה ● מחר וביום שלישי לא יתקיים מסחר בתל אביב לרגל חופשת חג הסוכות

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר

"הרגולציה המופרזת בישראל היא כמו כולסטרול שחוסם הכל"

התקציב יעבור, רפורמת הייבוא לא תפגע בתעשייה כחול־לבן, ומודל החל"ת יצר "תת־תרבות הרסנית" של עבודה בשחור ● שרת הכלכלה אורנה ברביבאי מסבירה איך תשחרר את הכלכלה הישראלית מהחסמים שחונקים אותה, ומדוע היא בעד תוספות הרמטכ"ל לפורשי מערכת הביטחון

אולף שולץ / צילום: Associated Press, Michel Euler

רגע לפני הבחירות בגרמניה: המועמד המוביל מציע להטיל מס על העשירים

העלאת שכר מינימום דרמטית, ייצוב רמות הפנסיה באופן שיעוגן בחוק וגם הגדלת המסים שיוטלו על הגרמנים העשירים ביותר במדינה: אלו עיקרי התוכנית הכלכלית של אולף שולץ, מועמד המפלגה הסוציאל-דמוקרטית לבחירות שיתקיימו בעוד שבוע ● "מי שמרוויחים הרבה יחסית, כמוני, יכולים להרשות לעצמם לתרום יותר לטובת הקהילה", אמר

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אייל מרגולין

ממרץ 2022: בזק תחל לספק שירותי אינטרנט מלאים ללא הפרדה

משרד התקשורת הודיע היום כי הוא מאשר הסכמי מדף של חברת בזק עם ספקיות אינטרנט ● המשמעות היא שבתוך חצי שנה החברה תספק שירות אינטרנט מלא, וכבר לא תחול בשוק התקשורת ההפרדה בין ספק לתשתית

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

ההישענות על השקעות סיניות: הנזק רב על התועלת

מן הראוי כי אותם אלה שסוברים שהגדלת הסחר וההשקעות של סין בישראל תניב לנו יתרונות חוץ, ישקלו זאת היטב מחדש ● אם סין צריכה לבחור בין השקעותיה בישראל לבין גישה לנפט ולנמלים ערבים, הבחירה ברורה

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד / צילום: Associated Press, Emmanuel Dunand

אקלים, הסברה והפלסטינים: הממשלה פרסמה את היעדים שלה

במלאת 100 ימים להקמת הממשלה, פורסמה היום את תוכנית היעדים לקדנציה ● במשרד ראש הממשלה שמים דגש על משבר האקלים, במשרד הביטחון רוצים להרחיב את הפעילות המדינית, במשרד החוץ מתמקדים בהסברה והמשרד לשת"פ אזורי רוצה לחזק את היחסים עם הפלסטינים

אלעד טנא / צילום: איל יצהר

אחרי 6 שנים ללא איוש: זה ראש מערך ההסברה הלאומי החדש

ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע על מינויו של סמנכ"ל וראש חטיבת הדיגיטל בתאגיד השידור הציבורי אלעד טנא לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי ● כניסתו של טנא לתפקיד מגיעה על רקע עזיבתו של יועצו של בנט משה קלוגהפט שעוזב לטובת ניהול קמפיינים בחו"ל

קרנות הנאמנות השתקמו מנזקי הקורונה? / צילום: Shutterstock, Elle Aon

מעבר מהיר בין הבנקים יוצא לדרך: מתי זה משתלם ואיך זה יעבוד?

רפורמת ניוד חשבונות הבנק תצא השבוע לדרך. המתנגדים טוענים שהיא לא תגדיל את אחוז המעבר בין הבנקים השונים, אבל כך או כך - היא תיתן ללקוחות כוח מיקוח ● אז איך זה יקרה בפועל? גלובס עושה סדר

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: איל יצהר

ליברמן: רפורמת היבוא תביא לחיסכון מיידי של 5-6 מיליארד שקל

שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי הגיעו היום לדיון הראשון בוועדת הכלכלה המכינה את הרפורמה ביבוא בחוק ההסדרים לקריאה שנייה ושלישית ● ברביבאי: "הרפורמה תשפיע על כל אזרח במדינה ותביא לצמצום פערים משמעותי"

בנין גב ים הרצליה / צילום: איל יצהר

לקראת עסקה בין בעלי המניות הגדולים בגב-ים? נכסים ובניין ואהרון פרנקל יפעלו להשיג הסכמות

נדחתה בחודשיים אסיפה לבחירת דירקטורים בחברת הנדל"ן, כדי לאפשר הידברות בין צמד בעלי המניות הגדולים בחברה ● נכסים ובניין מבקשת לרכוש את החזקותיו של פרנקל

מירי רגב / צילום: רמי זרנגר

מכינה את הקרקע לתפקיד היו"ר? מירי רגב התפקדה להסתדרות

רגב טרם הודיעה אם בכוונתה להתמודד בבחירות להסתדרות שיתקיימו במאי 2022, אך בליכוד מעריכים כי היא מכינה את הקרקע לאפשרות הזו ללא מעורבות נתניהו ● מטעם רגב נמסר בתגובה: "ח"כ רגב ראתה לנכון להתפקד להסתדרות על-מנת לחזק ולתמוך בערכים שההסתדרות מייצגת; את דרכה הפוליטית היא תעשה אך רק בתוך הליכוד"

מפגינים נגד החובה להתחסן בקליפורניה,  אוגוסט 2021 / צילום: Associated Press, Rich Pedroncelli

ההיסטוריה הארוכה של חובת ההתחסנות באמריקה

מגפת הקורונה החייתה את השיח הציבורי על חירויות הפרט מול בריאות הציבור, שהחל כבר בזמנים קולוניאליים