גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ותודה לכיל וצים: עידן עופר הגדיל השנה את הונו במיליארדי שקלים

מניות החברה לישראל חוזרות למדד המוביל של ת"א לאחר היעדרות של שנה, שבמהלכה קפצו ביותר מפי שלושה ● גם חברת ההחזקות הנוספת של עופר, קנון, זוכה לעדנה, בעיקר על רקע עסקי הספנות הפורחים של צים

עידן עופר / צילום: יוסי כהן
עידן עופר / צילום: יוסי כהן

התקופה הפנטסטית העוברת על מספר חברות ציבוריות שבהן מחזיק המיליארדר עידן עופר באה כעת לידי ביטוי גם בעדכון המדדים הקרוב שתבצע הבורסה, עם כניסתה של מניית החברה לישראל שבשליטתו למדד הדגל - ת"א-35.

רק לפני שנה נפלטה החברה לישראל ממדד הדגל, אז היא נחשבה לאחת הנפגעות הבולטות ממשבר הקורונה, מה שבא לידי ביטוי בקריסה של יותר מ-50% שהציגה מנייתה באותה תקופה.

לצידה נפלטו באותה עת מת"א-35 כמה חברות ותיקות וממונפות נוספות שספגו גם הן ירידות שערים של עשרות אחוזים בערכן תוך זמן קצר, ובין הבולטות שבהן נכללו קבוצת דלק של יצחק תשובה, חברת המלונאות פתאל החזקות של דוד פתאל וחברת הנדל"ן המניב גזית גלוב של חיים כצמן.

על הרווח של עידן עופר ממכירת המניות בטרמינל איקס

מבין אלה, התאוששותה של החברה לישראל הייתה הבולטת ביותר, מה שמחזיר אותה כעת להיכלל בת"א-35. יתר עמיתותיה המוזכרות אומנם רשמו התאוששות גם הן, אולם עדיין מתמודדות עם אתגרים משמעותיים וחוסר ודאות גדול יחסית לגבי עתיד פעילותן.

אחרי קפיצה שנתית של יותר מפי שלושה בערכה (215%), מניית החברה לישראל, הנסחרת בשווי הגבוה יותר מזה שבו שהתה טרם הקורונה, משקפת לחברת ההחזקות של עופר שווי שוק המתקרב ל-7.5 מיליארד שקל.

התאוששותה של החברה לישראל מהתקופה הקשה שעברה עליה נתמכת, כך נראה, בעיקר בעלייה במחירי הסחורות החקלאיות בעולם, וכחלק מכך בעליית מחירי האשלג ודשנים נוספים שמייצרת החברה הבת שלה איי.סי.אל (כיל).

זינוק של 130% מהשפל של מרץ

המשקיעים במניית איי.סי.אל אופטימיים למדי, ושלחו אותה לשווי שבו שהתה באחרונה בשנת 2014, אחרי שהכפילה את ערכה תוך שנה והשלימה טיפוס של כ-130% מרמת השפל בשיא משבר הקורונה בשוקי ההון (מרץ 2020). אחרי שסיכמה איי.סי.אל את 2020 בכיוון שלילי, ברבעון הראשון של השנה רווחיה עלו בחדות.

בסיכום העליות שמציגה המניה היא משקפת לאיי.סי.אל שווי שוק נוכחי של 28.5 מיליארד שקל - מה שמציב אותה כחברה השישית בגודלה מבין חברות ת"א-35, בין ענקית הנדל"ן המניב עזריאלי (כ-30.5 מיליארד שקל) ובנק מזרחי טפחות (כ-24.5 מיליארד שקל).

זרוע הפעילות השנייה של החברה לישראל, בתי זיקוק לנפט (בזן), ספגה גם היא פגיעה קשה ממשבר הקורונה, שבאה לידי ביטוי בהפסדים של מאות מיליוני דולרים, אולם את השנה הנוכחית פתחה בשינוי כיוון ומעבר לרווח נקי.

 

מניית בזן מציגה שנה לאחור התאוששות של כ-10% בערכה, שמגיעה לכ-25% משיא המשבר בשנה שעברה (מרץ 2020), אולם שווייה הנוכחי עדיין נמוך ב-60% כמעט מערכה טרום המשבר בתחילת שנת 2020, והיא משקפת לבזן שווי שוק נוכחי של כ-2.5 מיליארד שקל.

לצד החברה לישראל ואיי.סי.אל, נסחרת במדד המוביל גם חברת תחנות הכוח או.פי.סי אנרגיה, שבה שולט עופר באמצעות חברת קנון, זרוע ההשקעות הציבורית האחרת שלו שפוצלה לפני כמה שנים מהחברה לישראל.

כמו החברה לישראל, גם קנון נהנית בתקופה האחרונה מסנטימנט חיובי בעסקיה, התומך במניית החברה. זו טיפסה בשנה האחרונה ב-80% כמעט, כך שהיא משקפת לחברה שווי שוק המתקרב ל-6 מיליארד שקל.

בין ההחזקות הבולטות של קנון, לצד או.פי.סי, נמנית חברת הספנות צים, שהונפקה בתחילת השנה בניו יורק, אשר חווה בשנה האחרונה גאות חסרת תקדים בעסקיה עקב הזינוק במחירי ההובלה הימית במכולות בתקופת הקורונה.

נוכח מצב השוק, באחרונה הציגה צים את הדוחות הכספיים הטובים בתולדותיה, בסיכום הרבעון הראשון של השנה, ועם נסיקה של כ-230% שמציגה מנייתה מאז ההנפקה היא משקפת לחברה שווי נוכחי של כ-4.4 מיליארד דולר.

בעברה, בעת שהוחזקה על-ידי החברה לישראל, ביצעה צים שני הסדרי חוב עצומים, הראשון בשנת 2009, אז פרסה חוב בסכום של כ-7 מיליארד דולר, ובהמשך בשנת 2014 ביצעה "תספורת" של כ-50% לחוב בגובה 3.4 מיליארד דולר.

נסיקת השווי של שתי החברות שבהן שולט עידן עופר באות לידי ביטוי גם בשווי החזקותיו האישיות, שבחברה לישראל מגיעות ל-3.7 מיליארד שקל, עיקרן באמצעות חברת מילניום השקעות, ובקנון לכ-3.5 מיליארד שקל, באמצעות חברת אנסוניה; בסך הכול - יותר מ-7 מיליארד שקל בשתי החברות.

ביג חוזרת בגדול

מי שעוד צפויה להצטרף לת"א-35 בעדכון המדדים הקרוב, הצפוי בעוד כשבועיים (5.8), היא חברת הנדל"ן המניב ביג, שכמו מרבית עמיתותיה לענף נראה כי הותירה את משבר הקורונה מאחוריה, ושנה לאחור מציגה טיפוס של כ-80%, המשקף לה שווי שוק נוכחי של כ-9 מיליארד שקל.

ביג כבר נכללה ב-2017 במדד הדגל של הבורסה, ונפרדה ממנו שנה לאחר הצטרפותה אליו. אחרי נסיקת ערך המניה בשנה החולפת היא משקפת להחזקותיו של יהודה נפתלי (27%) שווי המתקרב ל-2.5 מיליארד שקל, ולאלה של אחיו, רוני נפתלי (14%) שווי של כ-1.3 מיליארד שקל.

ביג והחברה לישראל יתפסו בת"א 35 את מקומותיהן של חברת האנרגיה אנרג'יאן וחברת התוכנה סאפיינס, שהצטרפה לראשונה למדד בשנה שעברה אחרי שנהנתה משינוי טעמי המשקיעים ומהביקושים הגבוהים שנרשמו לחברות טכנולוגיה על ענפיהן השונים.

אותם ביקושים לחברות טכנולוגיה הם גם העומדים מאחורי גל הנפקות ההון הראשוני (IPO) שנרשם בבורסה זה כשנה, ואשר משפיע על חלק מהשינויים בהרכבי המדדים הצפויים כעת.

לפי נתוני הבורסה, עדכון המדדים הקרוב יכלול את צירופן של 20 מניות במסלול מהיר למניות חדשות. בין הגדולות בהן שיצטרפו למדד ת"א-90 נכללות חברת הטכנולוגיה נאייקס, חברת הנדל"ן ארגו פרופרטיז, חברת האופנה ריטיילורס וחברת איכות הסביבה ורידיס.

בין המניות שייכנסו למדדי היתר (SME60 ו-SME150) נכללות חברת הביומד סופווייב מדיקל, יצרנית הטעמים והריחות תורפז, חברת הטכנולוגיה גלאסבוקס ונותנת שירותי הלוגיסטיקה אי.טי.ג'י.איי.

עוד כתבות

ציור קיר של קריקו בבודפשט, כמחווה לתרומתה למלחמה בקורונה / צילום: Reuters, KRISZTINA FENYO

"הייתי הולכת באוניברסיטה ואומרת לחוקרים 'קחו RNA'!": החוקרת שמאחורי חיסוני הקורונה בראיון בלעדי

ד"ר קטלין קריקו, החוקרת שגילוייה אפשרו את פיתוח חיסוני הקורונה של פייזר ומודרנה, היא היום סמנכ"לית בכירה בביונטק וכבר מוזכרת כמועמדת לפרס נובל, אבל הדרך להכרה הייתה רצופה כישלונות ● בראיון לגלובס היא מספרת שמבחינתה, חיסוני הקורונה הם רק ההתחלה

ראיון עבודה. סוג הניסיון עושה חלק גדול מההבדל / צילום: Shutterstock, tsyhun

שבע טעויות שעשיתי בדרך היזמית שלי - ולמה טעויות חדשות הן הדבר הכי טוב שאפשר לאחל לי לשנה החדשה

חשבתי שמספיק רק רעיון מגניב, סיפקתי ללקוחות את מה שהם רוצים בלי להבין לעומק מה הם צריכים, ולא חשבתי שצריך להבין בניהול תזרים ● השנה אני מאחלת לעצמי - ולכולם - לעשות טעויות חדשות לגמרי. רק ככה יודעים שמתקדמים

תמונתו של נשיא ז'ובנל מואיז על קיר חדר הישיבות / צילום: Reuters, Ricardo Arduengo

מי רצח את נשיא האיטי? חלפו חודשיים, והעלילה רק מסתבכת

בחודשיים שחלפו מאז נרצח הנשיא ז'ובנל מואיז, ראיינו כתבי הוול סטריט ג'ורנל יועצים פוליטיים, חוקרים ועורכי דין, קראו הודעות וואטסאפ של החשודים, האזינו להקלטות של פגישת המזימה, בחנו תצלומים מהתגרה שהובילה למות הנשיא - וחזרו עם יותר שאלות מתשובות | מיטב הסיפורים מהעולם

מנכ''ל ונשיא נייקי ג'ון דונהיו / צילום: Reuters, Mike Blake

הדרך המפתיעה שבה מנכ"ל נייקי ג'ון דונהיו מתחיל את היום שלו

שגרת יום שני בבוקר של נשיא נייקי והמנכ"ל: ליטר מים, אימון ומדיטציה של הכרת תודה

עבודות תשתית. ההיטל מותנה בכך שהרשות מבצעת את עבודות הפיתוח / צילום: Shutterstock

לרשויות מקומיות אסור לגבות היטלי פיתוח אם לא מימנו בעצמן את התשתיות המשרתות את הנכס

בית המשפט שב ומבהיר כי לא כל תוספת בנייה גוררת אוטומטית היטל פיתוח, וכי הנוהג שלפיו עיריות גובות תשלום גם על עבודות פיתוח של גורמים חיצוניים כמו רמ”י - איננו חוקי ● בנוסף כתב בית המשפט כי החיוב בהיטלים ואגרות הוא חד–פעמי ולא ייתכן חיוב כפול

חיסונים של פייזר לקורונה / צילום: Shutterstock, Jeppe Gustafsson

חיסון שלישי רק לקבוצות סיכון ומבוגרים: מה עומד מאחורי המלצת המומחים ל-FDA?

על רקע העלייה החדה בתחלואה בארה"ב, ועדת מומחים חיצונית של ה-FDA המליצה על אישור זריקה שלישית של החיסון של חברת פייזר נגד קורונה עבור בני 65 ומעלה ועבור אנשים בסיכון גבוה ● ממשרד הבריאות נמסר: "ה-FDA נתן תוקף למבצע החיסון השלישי אשר החל בישראל ובעקבותיה בקנדה, אוסטריה, גרמניה, צרפת ומדינות נוספות"

רפאל שטרן, מכון ויצמן / צילום: איל יצהר

"גדלתי בפחד מההתחממות של כדור הארץ"

רפאל שטרן, בן 33, לקראת סיום דוקטורט במעבדה של פרופ' דני יקיר במחלקה למדעי כדור הארץ, מכון ויצמן ● חוקר את ההשפעה של פאנלים סולאריים על האקלים ● פרויקט מיוחד

הכתבות הנקראות ביותר בתשפ״א

הונאת הפונזי החדשה והחסימה בסואץ: אלו הכתבות הנקראות ביותר בתשפ"א

לא צריך להיות מיליונר כדי לרכוש דירה בכמה מהשכונות הטובות ביותר בארץ ● הקשר בין חסימת תעלת סואץ ובין מיזמי התשתית הישראלים ● איך הגיעו פירמות עוה"ד הגדולות לרווחי שיא בשנת הקורונה ● ההשקעה בנדל"ן משתלמת, אבל בשוק ההון הרבה יותר ● ועוד שש כתבות שאהבתם ב-12 החודשים האחרונים

מערכת ''הדק חכם'' / הדמיה: רפאל

מדע בדיוני ביישום מלא: מוצרי רפאל מככבים בתערוכה ביטחונית בלונדון

מערכת שיודעת לזהות אויב או ידיד בשדה הקרב המולבשת על משקפות היא רק אחד המוצרים של רפאל שתוכלו למצוא בתערוכה הביטחונית DSEI בלונדון, בחלקם צה"ל יתחיל להשתמש כבר בשנת 2022

שלט רחוב וול סטריט, והכניסה לבורסת NYSE בניו יורק / צילום: עוזי בלומר

נעילה מעורבת בוול סטריט; מניית מודרנה עלתה בכ-1%

המסחר באירופה ננעל בעליות ● ירידות נרשמו באסיה ● מניית מודרנה עולה לאחר שפרסמה נתונים טובים על החיסון השלישי ● אתמול, ערב יום הכיפורים, ננעל המסחר בארה"ב בעליות

ניל צור, האוני' העברית / צילום: יוסי זמיר

"בעקבות ההרצאה 'המתמטיקה של המלחמה' הבנתי שאפשר לשלב יחסים בינלאומיים ופיזיקה"

ניל צור, בן 34, דוקטורנט במחלקה ליחסים בינלאומיים ומכון דיוויס ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית ● חוקר תופעות של סינכרון חברתי, השייכות לתחום הפיזיקה של מערכות מורכבות ● פרויקט מיוחד

זיסאפל רועי / צילום: יח''צ

בדרך לאקזיט ענק? מאחורי הקלעים של אימפריית ההייטק הוותיקה של משפחת זיסאפל

לפי דיווח ב-cnbc, חברת הטכנולוגיה הישראלית הנסחרת בשווי של 1.7 מיליארד דולר, מנהלת מגעים  להימכר לקרן פרייבט אקוויטי אמריקאית ● למשפחת זיסאפל החזקות בשווי שוק של מעל 200 מיליון דולר ברדוור, אותה מוביל רועי זיסאפל

גנב הספרים / צילום: Shutterstock

מי גונב כתבי יד לפני פרסומם? התחקיר שמטלטל את עולם הספרות

זאת נשמעת כמו עלילה מושלמת למותחן פשע: עבריין מסתורי מחליף זהויות וכתובות מייל כדי לגנוב כתבי יד מהוצאות לאור, ממו"לים ומהסופרים הגדולים בעולם במשך שנים מבלי שיש לאיש קצה חוט ● אבל זה סיפור אמיתי לגמרי ● שני עיתונאים יצאו למסע בעקבות השד של עולם הספרות: "חשבנו שזאת חקירה שאנשים שמכרו אינספור ספרי ריגול יהיו יכולים לפתור בעצמם" | מיטב הסיפורים מהעולם

התחדשות עירונית בקליין 1, המושבה הגרמנית, ירושלים / הדמיה: avi ben chamo

"התהליך כולו נמשך כבר כ-12 שנים. אני לא מבינה למה זה ככה. זה צריך לקחת חודשים"

הבניין ברחוב קליין 1 במושבה הגרמנית בירושלים עובר חיזוק ושיפוץ. רוב הדיירים עזבו על חשבונם, ומחכים לחזור לדירה המחודשת. "מאוד רצינו חניה אבל לא היתה אפשרות"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה שלילית בוול סטריט; סולאראדג' קפצה בכ-4%

מדדי המניות המרכזיים באירופה ננעלו בירידות של 0.8%-1% ● מודרנה ופייזר איבדו גובה - הוועדה המייעצת למינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) החליטה היום (שישי) שלא להמליץ על אישור מתן המנה השלישית, "הבוסטר" נגד נגיף הקורונה

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

מכשול בדרך למיזוג פאגאיה? האשמות בדילול יתר של מניות ה-SPAC

שני משרדי עורכי דין הוציאו מכתבים לבעלי המניות שהם פותחים בחקירה על טענות ל"דילול יתר של המניות" ● עסקת הספאק מגלמת שווי חברה של 8.5 מיליארד דולר, ובמסגרתה צפויים בעלי המניות הקיימים ב-SPAC להחזיק פחות מ-6% מהחברה לאחר המיזוג

איילת שקד, שרת הפנים / צילום: יוני קלברמן

במשרדי הממשלה מכינים תוכניות לעזור לשוק הדיור, אבל אף אחד לא מצפה להן

קצב העליות בעליית מדד מחירי הדירות השנתית חוצה את ה-10%, ובמשרדי הממשלה שומרים על שתיקה בכל הנוגע לתוכנית הדיור שהם אמורים לפרסם ● הציבור מרגיש שהוא היה כבר בסרט הזה, אבל שמחיר הכרטיס כל הזמן עולה, אז עדיף שלא להמתין לסוף, כי אין למה

דורי נאוי / צילום: איל יצהר

"התחרות האמיתית שלנו היא הבנקים": דורי נאוי מסכם תקופה סוערת ומספר על הקרע המשפחתי

דורי נאוי, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ-בנקאי אחים נאוי, מסכם שנה וחצי סוערות, שכללו מאבק מול אחיו ושותפו לשעבר, מסביר למה רצה לעבור בלב משבר הקורונה למיאמי, מדבר על תרומת החברה לפריחת הענף ומספר מדוע אינו חושש מהתלות באשראי לענף הנדל"ן

קרנפים בפארק הלאומי קרוגר. תיירות הטבע היא מעמודי התווך של הכלכלה הדרום אפריקאית / צילום: Shutterstock

שמורות הטבע באפריקה פרחו בגלל הקורונה? קרה בדיוק להיפך

התיירים נעלמו, תכנית החיסונים מדשדשת, התקציבים הצטמקו וכל האיזון העדין האזורי שהושג בעמל רב מתערער: הצייד הבלתי חוקי הולך ומסלים, ואיתו גם סכסוכים בין מעמדיים שגובים דם רב ● כך הפכו אתרי חיות הבר החשובים בעולם למין בסכנת הכחדה | מיטב הסיפורים מהעולם

רונאל פישר / צילום: יונתן בלום

הסאגה שלא נגמרת כבר 6.5 שנים, והיד עוד נטויה: מה קורה במשפטו של רונאל פישר?

בדיקת גלובס מעלה כי ההליך בתיק פישר, שנמשך שנים רבות וסבל מליקויים ועיכובים, ממשיך להתנהל באיטיות - בין היתר בשל עיכוב בהחלטות מצד השופט משה סובל, לצד עיכוב שנבע מהחלפת ייצוג הנאשמים בתחילת 2021