גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בזכות הקנאביס הרפואי: כך הפכו בתי המרקחת לעסק בשווי של מיליוני שקלים

סדרת עסקאות של חברות קנאביס מקומיות לרכישת והקמת בתי מרקחת מעניקה חיים חדשים לתחום, שנחשב לאפור ולא רווחי במיוחד ● סמנכ"ל הפיתוח של חברת לאון פארם, שבית המרקחת שלה בפתח תקווה ייצר אשתקד הכנסות של כ-20 מיליון שקל: "אנחנו מחזירים את הרוקח למעמדו"

בית מרקחת מוכר קנאביס מרשת קוקיז / צילום: רשת גבעול
בית מרקחת מוכר קנאביס מרשת קוקיז / צילום: רשת גבעול

בשבוע שעבר הודיעה חברת שיח מדיקל , העוסקת בגידול ושיווק של קנאביס רפואי, על רכישה של בית מרקחת מתמחה בקנאביס, כדי להיכנס גם לפעילות קמעונית בתחום. השליטה בבית המרקחת נרכשה ב-3 מיליון שקל באמצעות מזומן ומניות, כלומר לפי שווי של כ-6 מיליון שקל לסניף.

מדובר בחוליה נוספת בשרשרת של עסקאות רכישה, המעידות כי לאחר עשור שבו בתי המרקחת הפרטיים נאבקו על קיומם, תחום הקנאביס הרפואי מהווה עבורם קרש הצלה והזדמנות ייחודית.

"קנאביס הוא עסק טוב, והוא עזר מאוד לכמה בתי מרקחת פרטיים למשוך את עצמם מעלה. אין פלא שהיום יש כבר 160 בתי מרקחת עם רישיונות לקנאביס לעומת 120 בתחילת השנה", אומר יוגב שריד, מנכ"ל שיח.

יוגב שריד, מנכ"ל שיח / צילום: יח"צ

מי שמובילה את המגמה מבין חברות הקנאביס היא חברת אינטרקיור (בראשות היו"ר אהוד ברק, ראש הממשלה לשעבר) שכבר מפעילה, על פי דוחותיה האחרונים, יותר מעשרה בתי מרקחת תחת המותגים "גבעול" (בעיקר), "קוקיז" ו"למונייד", וממשיכה להקים סניפים במרץ. חלוצה נוספת בתחום הייתה חברת קאנומד , שרכשה בתי מרקחת ב-2020 - עוד לפני שהשיקה מוצרים משלה.

גם יתר החברות הפועלות בתחום אינן קופאות על השמרים: חברת IMC הודיעה על רכישת בית מרקחת בלוד מידי חברת הקנאביס פנאקסיה; קאנומד רכשה 55% מבית מרקחת בחולון תמורת 2 מיליון שקל; טוגדר יצרה שותפות עם רשת גוד פארם להקמת רשת בתי מרקחת ייעודיים; פארמוקן שותפה להקמת בית מרקחת באילת; יוניבו רכשה בית מרקחת במרכז הארץ; ואילו חברת לאון פארם הפרטית, שממוקדת בעולם בתי המרקחת לקנאביס, החלה במיזוג עם חברת וונטייז הבורסאית.

לאון פארם, עולה מהדיווח לבורסה, הייתה בית המרקחת הפרטי הראשון בישראל שקיבל רישיון לממכר קנאביס, בתחילת 2019. בית המרקחת בפתח תקווה נחשב לגדול בישראל בתחום, משרת מעל 3,000 מטופלי קנאביס בחודש ומייצר הכנסות של 18-20 מיליון שקל בשנה החולפת.

שמירה על נקודת מפגש עם הלקוח

עליית הפופולריות של בתי המרקחת קשורה בכמה מגמות: רצון של חברות הקנאביס לשמור על נקודת מפגש עם הלקוח, נדידה הדרגתית של הלקוחות מבתי מרקחת כלליים לכאלה המתמחים בתחום ומיקוד של החברות בשוק הישראלי לאור הקושי לפעול בחו"ל, ואולי גם הכנה ללגליזציה.

לדברי שריד: "עד כניסתה לתוקף של אסדרת הקנאביס החדשה (באפריל 2019, ג' ו'), חברות הגידול פעלו ישירות מול הלקוח. ראינו ושמענו אילו מוצרים עשו לו טוב יותר או פחות. יצרנו מאגר מידע של 10,000 מטופלים, וזה עזר לנו להגיע לאיכות מוצרים טובה.

"אסדרת הקנאביס חייבה להעביר את הקמעונות לבתי המרקחת. הרגשנו שזו נקודה שחשוב לנו לחזור אליה ולתת טיפול ללקוח הסופי. בנוסף, בתי המרקחת לקנאביס הם שוק בצמיחה".

הייתם אחת החברות הראשונות שמוצריה שווקו בסופרפארם. האם כוחן של הרשתות הגדולות בשוק הקנאביס ירד?
"אנחנו עדיין חזקים מאוד בכל הרשתות, כולל סופרפארם, אבל למדנו את הכוח של בתי המרקחת הפרטיים הממוקדים בתחום הזה. בבית מרקחת ייעודי יש קשר בין הרוקח והלקוח ויש אהבה של הרוקח לתחום הזה. 

בבתי המרקחת המתמחים בקנאביס עדיין כ-50% מההכנסות מגיעות ממוצרים אחרים. "אני מאמין שתהיה התמקצעות נוספת", אומר שריד, "בסופו של דבר בתי המרקחת המתמחים ירשמו 85%-90% מההכנסות שלהם מקנאביס, וייראו פחות כמו בית ממכר לתרופות". 

בתי המרקחת גוזרים עמלה של כ-20%-30% ממחיר הקנאביס לצרכן. יתר ההכנסות מתחלקות בין היצרניות (ריבוי, גידול, עיבוד, שינוע והפצה). בתחילת הדרך, כל אחת מן החברות התמחתה באחד או שניים מן השלבים. היום רבות יותר רוצות לשלוט בכל שרשרת הערך.

השוק הישראלי הפך אטרקטיבי יותר

אם בעבר ההערכה הייתה כי רוב ההכנסה של חברות הקנאביס המקומיות תגיע משיווק של מוצרים לחו"ל, והשוק הישראלי יהיה רק הערת אגב, הרי שהיום התפיסה הזו השתנתה מאוד. היצוא לחו"ל התעכב, וגם כשהוא נפתח, לא ניכרה התנפלות על כל מוצר של כל חברה ישראלית. בהשוואה לאיטיות במימוש האופציה הבינלאומית, השוק הישראלי הפך יותר אטרקטיבי.

אינטרקיור הכריזה על הקמת רשת בתי מרקחת לפני כשנה אבל המשא-ומתן החל זמן רב לפני כן, בערך במקביל לכניסתה לתחום. רמי לוי, מנהל הפעילות בישראל, טוען: "זיהינו שאין רשת בתי מרקחת מתמחה בקנאביס לא רק בארץ אלה בכל בעולם, וכחלק ממהלך האינטגרציה החלטנו להקים אותה ובהמשך להתמקד בגבעול ובמותגים הנוספים של רשת בתי המרקחת שלנו, קוקיז ולמונאייד. הרשת היא חלק מאסטרטגיית הצמיחה והמובילות של אינטרקיור מהגנטיקה עד למטופל, והיא ממשיכה לצמוח בקצב גבוה ומצרפת עוד בתי מרקחת. לעומת רשתות הפארם שלצד פעילותן גם מוכרות קנאביס, גבעול ממוקדת במטופלי הקנאביס, ובה ניתן למצוא את המלאי המקצועי והרחב ביותר, והסניף בנוי לתת שירות ברמה הכי גבוהה". 

אתם נותנים עדיפות לזנים שלכם בבית המרקחת שלכם?
"יש בגבעול מבחר של כל הזנים המובילים, ואין העדפה לזנים ספציפיים. משפחת קוקיז המבוקשת ביותר נמכרת כרגע בבלעדית ברשת בית המרקחת גבעול". 

המטרה: רשת ארצית עם 25 סניפים

התוכניות למיזוג רשת לאון פארם לתוך חברת וונטייז מאפשרות להביט על פעילות רשת בתי המרקחת בנפרד משאר המרכיבים של חברת הקנאביס. הבעלים, לאון גרנט, היה בעל בית מרקחת בפתח תקווה, שנלחם על קיומו, עד שהפך לאחד ממובילי התחום.

לדברי מנכ"ל הרשת עקיבא טישלר, "נכנסו משקיעים שאמרו שהם רוצים 'כמו לאון' אבל בפריסה ארצית". מדיווח החברה עולה כי אייל זילברמן, שייסד ומכר בעבר את חברת קוואליטסט במאות מיליוני דולרים, השקיע כ-10 מיליון שקל עבור 65% מהמניות.

כיום פועלת החברה להפוך לרשת ארצית, עם הקמה של 11 סניפים נוספים, ומטרתה להגיע ל-25 סניפים ברחבי הארץ, במטרה להחזיק לפחות 10% מהשוק, עם יעד רווח תפעולי של 6%-8% מהמחזור.

סמנכ"ל הפיתוח של החברה, מקס גאוזמן: "התחלנו את הפרויקט לפני ארבע שנים, זיהינו את המגמה לפני כולם. חשוב לנו לבנות את העסק סביב המטופל. ברשת פארם אתה מקבל שירות ולא ייעוץ. אנחנו מחזירים את הרוקח למעמדו".

עקיבא טישלר, מנכ"ל החברה: "בתור רשת ריטייל מתמקצעת בקנאביס, אנחנו יוצרים את החנויות קצת יותר כיפיות. אנחנו מכוונים את עצמנו לאפשרות של לגליזציה עתידית ומייצרים בזהירות תרבות סביב הנושא. בגדול, עד 2025 אנחנו מדברים פה על שוק קנאביס של 2 מיליארד שקל".

תעודת זהות - לאון פארם

עיסוק: רשת בתי מרקחת מתמחה בקנאביס
היסטוריה: בית המרקחת הוקם על ידי לאון גרנט, והיה אחת הראשונים למכור קנאביס. כיום עם סניף דגל בפתח תקווה ו-11 סניפים נוספים בהקמה
נתונים: הסניף משרת כיום מעל 3,000 מטופלי קנאביס בחודש, וייצר ב-2020 הכנסות של 18-20 מיליון שקל. איש העסקים אייל זילברמן השקיע 9.9 שקל תמורת 65% מהחברה
עוד משהו: שואפת ליעד של רווח תפעולי של 6%-8% מהמחזור

עוד כתבות

כלי רכב צבאיים סיניים נושאים טילי DF-41. הטילים מיועדים לשאת עד 10 ראשי נפץ שניתן לשלוח למטרות שונות / צילום: Associated Press, Mark Schiefelbein

סין רואה בארסנל הגרעיני שלה יותר מגורם הרתעה

בייג'ינג מוסיפה ראשי נפץ, טילים וצוללות בקצב מדאיג. המטרה שלה היא דומיננטיות כלל עולמית

אביגדור ליברמן, בנימין נתניהו, ישראל כ''ץ / צילום: רפי קוץ, חיים צח-לע''מ

האמירות המטעות שבגללן ליברמן, נתניהו וכ"ץ צריכים להתנצל השנה

אין בישראל פי אלף משגיחי כשרות ממפקחי מעונות, רה"מ לשעבר לא הועמד לדין בגלל סיקור אוהד, ושר האוצר הקודם לא יכול היה להבטיח המשכיות לתקנים שהוסיף באופן זמני לבתי החולים ● לרגל יום כיפור אספנו שלוש טענות לא נכונות שחזרו על עצמן השנה, למרות שכבר תיקנו אותן בעבר

אוניברסיטת הרווארד / צילום: Shutterstock

קרן המיליארדים של הרווארד תפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות

קרן ההשקעות של אוניברסיטת הרווארד, המוערכת ב-42 מיליארד דולר, הודיעה שתפסיק להשקיע בתעשיות מזהמות, ובמקום זה תתמוך בכלכלה ירוקה ● בצעד זה מצטרפת האוניברסיטה לגל ההולך ומתעצם של משקיעים המתרחקים מתעשיות אלו

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

מכשול בדרך למיזוג פאגאיה? האשמות בדילול יתר של מניות ה-SPAC

שני משרדי עורכי דין הוציאו מכתבים לבעלי המניות שעתידה להתמזג עם פאגאיה שהם פותחים בחקירה על טענות ל"דילול יתר של המניות" ● עסקת הספאק מגלמת שווי חברה של 8.5 מיליארד דולר, ובמסגרתה צפויים בעלי המניות הקיימים בספאק להחזיק פחות מ-6% מהחברה לאחר המיזוג

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

עליות באירופה: הקאק עולה בכ-1%; ירידות במטבעות הקריפטו

הדאקס עולה ב-0.62%, הפוטסי עולה ב-0.28%, והקאק עולה ב-0.96% ● בורסות אסיה נסגרו בעליות: מדד ניקיי עלה ב-0.58%, ובורסות שנחאי ושנזן בעליות של 0.19%, ו-0.71%  ● המסחר בוול סטריט ננעל אמש במגמה מעורבת

שלט רחוב וול סטריט, והכניסה לבורסת NYSE בניו יורק / צילום: עוזי בלומר

נעילה מעורבת בוול סטריט; מניית מודרנה עלתה בכ-1%

המסחר באירופה ננעל בעליות ● ירידות נרשמו באסיה ● מניית מודרנה עולה לאחר שפרסמה נתונים טובים על החיסון השלישי ● אתמול, ערב יום הכיפורים, ננעל המסחר בארה"ב בעליות

פרויקט תמ''א 38 / צילום: Shutterstock

התחלות הבנייה באזורי הביקוש בירידה - ותמ"א 38 הופכת לדומיננטית מתמיד

כ-25.5 אלף התחלות בנייה נרשמו במחצית הראשונה הנוכחית ● נתוני הלמ"ס שוב מצביעים על הקושי לבנות בתים חדשים במקומות מבוקשים ומאוכלסים, ובראשם מחוז תל אביב, ועל הצורך לקדם נוסחאות מהירות של התחדשות עירונית

עבודות תשתית. ההיטל מותנה בכך שהרשות מבצעת את עבודות הפיתוח / צילום: Shutterstock

לרשויות מקומיות אסור לגבות היטלי פיתוח אם לא מימנו בעצמן את התשתיות המשרתות את הנכס

בית המשפט שב ומבהיר כי לא כל תוספת בנייה גוררת אוטומטית היטל פיתוח, וכי הנוהג שלפיו עיריות גובות תשלום גם על עבודות פיתוח של גורמים חיצוניים כמו רמ”י - איננו חוקי ● בנוסף כתב בית המשפט כי החיוב בהיטלים ואגרות הוא חד–פעמי ולא ייתכן חיוב כפול

ברק כהן, מירב אורן, דני הרמן ורן אורן, Versatile / צילום: Ray Habot

מירב אורן גייסה 80 מיליון דולר ורוצה להיות חד-קרן ישראלי ראשון בעולם הבניין

הסטארט-אפ ורסטיל, שמנטר את עבודת המנופים באתר הבנייה, השלים גיוס משמעותי מקרנות הענק אינסייט פרטנרס וטייגר גלובל ● המייסדת-שותפה והמנכ"לית מירב אורן, שגדלה לאב קבלן, פוזלת היום לדבריה לתואר היוניקורן הישראלי הראשון בעולם של טכנולוגיית בנייה

בנייה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי

כך הפכו מחירי הדיור לנושא הכמעט יחידי שבו הפוליטיקאים מעדיפים לדבר פחות ולעשות יותר

שלושה חודשים אחרי הקמת ממשלת בנט-לפיד, נדמה שלמרות שורה של צעדים עדיין אין בשורה אמיתית בתחום הנדל"ן ● איך, בניגוד מוחלט לממשלות עבר, הפכו מחירי הדיור לנושא שבו הפוליטיקאים מעדיפים קודם כל להנמיך ציפיות, לדבר פחות ולעשות יותר? ראשי סיעות מהקואליציה ושני השרים האמונים על התחום מסבירים

ציור קיר של קריקו בבודפשט, כמחווה לתרומתה למלחמה בקורונה / צילום: Reuters, KRISZTINA FENYO

"הייתי הולכת באוניברסיטה ואומרת לחוקרים 'קחו RNA'!": החוקרת שמאחורי חיסוני הקורונה בראיון בלעדי

ד"ר קטלין קריקו, החוקרת שגילוייה אפשרו את פיתוח חיסוני הקורונה של פייזר ומודרנה, היא היום סמנכ"לית בכירה בביונטק וכבר מוזכרת כמועמדת לפרס נובל, אבל הדרך להכרה הייתה רצופה כישלונות ● בראיון לגלובס היא מספרת שמבחינתה, חיסוני הקורונה הם רק ההתחלה

דרור בן אשר, מנכ''ל רדהיל / צילום: אריק סולטן

רדהיל הודיעה על כישלון בניסוי הקליני בתרופה לקורונה בחולים קשים

החברה מקווה שהתרופה תתאים לטיפול בחולים בשלב מוקדם יותר ● מניית החברה צונחת עשרות אחוזים בוול סטריט

הדירות ''הכלואות'' הן אלה שבעליהן לא מעוניינים למכור אותן בשל החשש לתשלום מס שבח בעת מכירתן / צילום: Shutterstock, Pormezz

הפתרון המיידי למחסור בדירות המגורים: שחרור הדירות הכלואות

יש לחוקק הוראת שעה ולבטל מס שבח למשך שנה, מה שישחרר לשוק דירות מוכנות רבות

מנכ''ל אפל טים קוק מציג את האייפד החדש / צילום: צילום מסך

אייפון 13: המצלמה עברה שידרוג, ומה עם המחיר?

אייפון חדש, אייפד עם ביצועים טובים יותר ב-20% ומהירים פי 6 מהטאבלט אנדרואיד שיש בשוק, ושעונים עם זמן טעינה מהיר יותר: ענקית הטכנולוגיה אפל חשפה מוצרים חדשים ב"אירוע ספטמבר" שלה ● כל הפרטים מאירוע ההשקה בלייב בלוגינג מיוחד, שלב אחר שלב

מפעל 'עשות אשקלון' / צילום: אלביט מערכות

מדוע אלביט שמה את עשות אשקלון על המדף, למה ישי דוידי מתעניין, וממה חוששים העובדים

שלוש שנים לאחר שקיבלה את מניות השליטה בחברת מוצרי המתכת, כחלק מרכישת תע"ש, מעמידה אותה אלביט למכירה ● לקרן פימי של ישי דוידי, שביקורו במפעל עשות עורר סערה, יש יכולת להשביח את החברה, אולם העובדים מאיימים: "נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו, לרבות סכסוך עבודה"

מתחם הבניינים במהלך ההריסה. עמדו נטושים במשך שנים וניזוקו / צילום: מתוך יוטיוב

סין מציגה: כך הורסים 15 בניינים ב-45 שניות בלבד

שכונה שלמה בעיר קונמינג בסין נהרסה בשבוע שעבר באמצעות חומרי נפץ ● הבניינים בני פחות מעשר שנים אולם מעולם לא הושלמו

אלי פיניש + טל פרידמן-פרסומת ביטוח ישיר- יונים / צילום: יח''צ

סוף עידן היונים: תקציב הפרסום של ביטוח ישיר עובר מבאומן למקאן

ביטוח ישיר מעוניינת להחליף שפה פרסומית ולוותר על אייקון היונים, ולכן ניהלה מכרז בו התמודדו גם גיתם וגליקמן ● באומן-בר-ריבנאי סירב להתמודד ● היקף התקציב: כ-5 מיליון דולר

ניל צור, האוני' העברית / צילום: יוסי זמיר

"בעקבות ההרצאה 'המתמטיקה של המלחמה' הבנתי שאפשר לשלב יחסים בינלאומיים ופיזיקה"

ניל צור, בן 34, דוקטורנט במחלקה ליחסים בינלאומיים ומכון דיוויס ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית ● חוקר תופעות של סינכרון חברתי, השייכות לתחום הפיזיקה של מערכות מורכבות ● פרויקט מיוחד

רונאל פישר / צילום: יונתן בלום

הסאגה שלא נגמרת כבר 6.5 שנים, והיד עוד נטויה: מה קורה במשפטו של רונאל פישר?

בדיקת גלובס מעלה כי ההליך בתיק פישר, שנמשך שנים רבות וסבל מליקויים ועיכובים, ממשיך להתנהל באיטיות - בין היתר בשל עיכוב בהחלטות מצד השופט משה סובל, לצד עיכוב שנבע מהחלפת ייצוג הנאשמים בתחילת 2021

איילת שקד, שרת הפנים / צילום: יוני קלברמן

במשרדי הממשלה מכינים תוכניות לעזור לשוק הדיור, אבל אף אחד לא מצפה להן

קצב העליות בעליית מדד מחירי הדירות השנתית חוצה את ה-10%, ובמשרדי הממשלה שומרים על שתיקה בכל הנוגע לתוכנית הדיור שהם אמורים לפרסם ● הציבור מרגיש שהוא היה כבר בסרט הזה, אבל שמחיר הכרטיס כל הזמן עולה, אז עדיף שלא להמתין לסוף, כי אין למה