גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דחיתם מועמדות של עובד למשרה אחרת? כך תשאירו אותו בארגון

חוקרים ניתחו 9,000 חוויות דחייה של עובדים שהגישו מועמדות למשרה אחרת בארגון שבו הם עובדים ● הם גילו באילו תנאים הם נוטים לעזוב אחרי הדחייה ואיך אפשר למנוע את זה • ניהול וקריירה 

עובדים שביקשו לעבור תפקיד ונדחו / אילוסטרציה: Shutterstock
עובדים שביקשו לעבור תפקיד ונדחו / אילוסטרציה: Shutterstock

היתרונות של איוש משרה על ידי עובד או עובדת שכבר עובדים בארגון ברורים: הם זמינים מיד לעבודה, הם כבר מכירים את החברה היטב, על אנשיה ועל הפוליטיקה הפנימית שלה, והם יזדקקו לליווי צמוד פחות מזה שיזדקק לו אדם שהרגע נחת בארגון. בהשמת מועמד פנים-ארגוני גם אין צורך במשחקי פיתוי בדרך, שבדרך כלל עולים עוד כסף, אבל אליה וקוץ בה - רבים מהמועמדים מתוך הארגון בוחרים לעזוב כאשר מועמדותם נדחית,  כפי שמציינים ג'יי.אר קלר מאוניברסיטת קורנל וקתרין דיאגוס מאוניברסיטת פנסילבניה במאמר שפרסמו לאחרונה ב"הרווארד ביזנס ריוויו" ובו הם מפרטים ממצאים של מחקר חדש שלהם.

מועמדים פנים-ארגוניים עוזבים פי שניים כמעט מאשר עובדים שגויסו למשרה מתוך הארגון או שלא הגישו כלל את מועמדותם למשרה חדשה, והמחיר של זה הוא אובדן הפרודוקטיביות ועלויות הגיוס של מחליפים. המחקר של קלר ודיאגוס מנסה להבין מה גורם לאותם עובדים לעזוב, ואיך אפשר למנוע זאת.

מגששים אחרי הזדמנויות עתידיות

החוקרים ניתחו יותר מ-9,000 חוויות דחייה של עובדים בחברות פורצ'ן 100 במשך תקופה של חמש שנים. אחת המסקנות המרכזיות שלהם הייתה שעובדים לא מגישים מועמדות למשרה אחרת בארגון רק משום שהם רוצים עבודה חדשה מיד. הם מגישים מועמדות גם כדי ללמוד מהן ההזדמנויות שעשויות להיות זמינות להם בעתיד.

"הסיכוי שעובד שנדחה היום יישאר בארגון גובר אם הוא ירגיש שתהיה לו אפשרות טובה להתקדם מחר", הם כותבים. לדבריהם, ארגונים שטוחים יותר, דרישות משרה שמשתנות במהירות וגיוס גובר של מועמדים חיצוניים משאירים עובדים נבוכים באשר למסלולי הקריירה בארגונים שלהם. הגשת מועמדות למשרה היא אחת הדרכים להבין מהן ההזדמנויות שפתוחות בפניהם.

במחקר, הם מצאו כמה גורמים המשפיעים על תגובתו של המועמד הפנים-ארגוני אחרי שנדחה.

לא מסתפקים במראיין ממשאבי אנוש

קלר ודיאגוס מצאו שהסיכוי שעובדים שהתראיינו אצל המנהל המגייס יעזבו פחת ב-50% בהשוואה לעובדים שנדחו בשלב מוקדם יותר בתהליך. הסיבה לכך, לדבריהם, היא כפולה: ראשית, מאחר שמעטים מגיעים לשלב הזה, הדבר אותת למועמדים שיש להם רוב מה שצריך כדי לאייש את המשרה, ושנית - בראיון המנהלים יכולים לתת פידבק למועמדים בנוגע לידע ולכישורים החסרים להם כרגע ואיך לרכוש אותם.

לעומתם, מועמדים שלא הגיעו לשלב הראיון מרגישים שמועמדותם לא נשקלה ברצינות ובדרך כלל הם לא מקבלים משוב כיצד לשפר את סיכוייהם בעתיד. לכן הם פונים החוצה כדי למצוא הזדמנויות להתפתחות.

החוקרים מדגישים כי ראיון עם איש או אשת משאבי אנוש אינו תחליף לראיון עם המנהל המגייס. הם מצאו שמי שהתראיינו במחלקת משאבי אנוש היו בעלי סיכויים דומים לעזוב כמו מי שלא רואיינו כלל.

המסר של גיוס מועמד חיצוני

החוקרים מצאו שהסיכויים שמועמד יעזוב פוחתים בחצי אם המשרה אוישה לבסוף על ידי מועמד אחר מתוך הארגון ולא על ידי מועמד חיצוני. "באופן לא מפתיע", הם כותבים, "עובדים סבורים שהעבר צופה פני עתיד. כשהם רואים שהארגון מעדיף מועמד חיצוני, הם מניחים שהם יצטרכו לעמוד בתחרות חיצונית על משרות דומות גם בעתיד וכך יפחתו סיכוייהם להיבחר. כאשר עובדים רואים שקולגה נבחר, הם מניחים שמועמדים פנימיים כמוהם יועדפו גם בעתיד. לכן הם ייטו פחות לחפש הזדמנויות בחוץ".

מעבר לכך, הם כותבים, מועמדים פנימיים שנדחו יכולים להשוות את עצמם למועמד שנבחר. ניתוח נוסף של חוויות העובדים תמך בטענה שעובדים שנדחו והיו דומים יותר למועמד שנבחר לבסוף - מבחינת מומחיות וותק, לדוגמה - נטו יותר להישאר בארגון.

האסטרטגיה שכדאי לארגונים לאמץ

החוקרים מודעים לכך שמבחינת רוב החברות, לא מעשי להבטיח שכל מועמד פנימי ירואיין על ידי המנהל המגייס, אך טוענים שארגונים צריכים לאמץ חשיבה אסטרטגית כשהם בוחנים את מי לראיין.

הם נותנים כדוגמה עובד-כוכב ממחלקת השיווק שמגיש מועמדות למשרה פיננסית. ייתכן שלמנהל המגייס אין מושג שהוא כוכב בשיווק והגיוני שיהסס לראיין מישהו עם מעט ניסיון רלוונטי לתפקיד. עם זאת, אם הוא לא יראיין אותו, הסיכוי שאותו כוכב שיווק יעזוב יעלה פי שניים.

"ארגונים צריכים להבטיח שמערכות המעקב שלהם אחרי מועמדים מסוגלות לסמן מועמדים שהארגון רוצה לשמור ולדרוש הם ירואיינו", כותבים קלר ודיאגוס.

ואיך מונעים הצפה של מנהלים מגייסים במועמדויות פנים-ארגוניות, שחלקן לא מתאימות? החוקרים ממליצים לארגונים לחשוב לעומק על מי שהם מכניסים לרשימת ה"ראיון חובה". הם גם יכולים להפנות עובדים למשרות שמתאימות להם יותר. החוקרים מציינים לדוגמה את הטכנולוגיה שפיתחה IBM המאפשרת לחברה לספק לעובדים מידע מותאם אישית על מסלולי קריירה אלטרנטיביים בארגון' באמצעות כלים מקוונים לניהול קריירה.

מחברי המחקר מדגישים שהם לא טוענים שארגונים צריכים לגייס רק מועמדים מבפנים, אבל חברות כן צריכות לבחון לעומק אם לגייס מועמד חיצוני כאשר יש מועמד מתאים מבפנים. "גיוסים מבחוץ יכולים להביא ידע רב בעל ערך ופרספקטיבות חדשות לארגון", הם כותבים, "אבל כשהם מגייסים מבחוץ הם מגבירים את הסיכון שהעובדים הקיימים ייקחו את הידע שלהם למקום אחר".

עוד כתבות

פרויקט בזל של בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV / צילום: 3dvision

במקום בניין מד"א המיתולוגי בבזל: פנטהאוז ב-47.5 מיליון שקל

חברות בנייני העיר הלבנה וקרן JTLV2, בעלות מבנה המגורים במתחם מד"א בזל בת"א, מכרו בפרויקט דירת פנטהאוז של 381 מ"ר עם גג של 149 מ"ר, באחת העסקאות היקרות ביותר שבוצעו במרכז העיר ● הרוכש הוא ישראלי, אך לא ידועה עדיין זהותו

בנין גב ים הרצליה / צילום: איל יצהר

לקראת עסקה בין בעלי המניות הגדולים בגב-ים? נכסים ובניין ואהרון פרנקל יפעלו להשיג הסכמות

נדחתה בחודשיים אסיפה לבחירת דירקטורים בחברת הנדל"ן, כדי לאפשר הידברות בין צמד בעלי המניות הגדולים בחברה ● נכסים ובניין מבקשת לרכוש את החזקותיו של פרנקל

מהנזק שגורמת אינסטגרם לנערים ועד להנחות הסלב: תחקיר ענק חושף את הסודות האפלים של פייסבוק

תחקיר מהדהד של וול סטריט ג'ורנל מציג איך מכופפת הרשת החברתית את הכללים עבור משתמשים בעלי פרופיל גבוה, כיצד הסתירה מידע שקושר בין פגיעה נפשית בצעירים להתמכרות לאינסטגרם ואיך משמשת הפלטפורמה בידיעתה לסחר בבני אדם ולהזמנות של רצח ● סגן נשיא בפייסבוק: "מבינים את האחריות של תפעול פלטפורמה גלובלית. המאמרים הכילו טענות שגויות"

נכס של סקייליין בארה''ב / צילום: מצגת החברה

עסקת ענק לסקייליין: מוכרת את רוב נכסיה בקנדה בכ-530 מיליון שקל

החברה הבת של מישורים צופה רווח של 25-35 מיליון דולר קנדי (63-87 מיליון שקל) מהמכירה ● על העסקה: "מעניקה נזילות משמעותית שתאפשר לסקייליין לממש את האסטרטגיה המוצהרת שלה - לעצב מחדש את מיקוד השקעות ופעילות החברה מאתרי נופש וקרקעות - לבתי מלון"

אנדרו אביר ראש חטיבת השווקים בבנק ישראל / צילום: ליאור מזרחי

יתרות המט"ח של בנק ישראל צמחו בשנה האחרונה בקצב מסחרר: למה זה אמור להיות מטריד?

בהמשך להתערבות של בנק ישראל בשוק המט"ח, יתרות המט"ח של בנק ישראל מגיעות לכ-50% מהתוצר ● "לאורך זמן יהיה קשה להתמודד עם החלשות הדולר. ירידות חדות בשווקים מבחינת בנק ישראל יבלמו את הייסוף של השקל"

ביג אילת / צילום: ביג מרכזי קניות

ביג במו"מ לרכישת קניון במונטנגרו ב-95 מיליון אירו

ביג דיווחה שהחברה הבת CEE-BIG B.V מנהלת משא-ומתן מתקדם לרכישת הבעלות המלאה על קניון פעיל במדינת מונטנגרו ● הקניון מניב NOI (הכנסה נטו מפעילות) של כ-7.6 מיליון אירו בשנה

צרכנים עומדים בתור בסניף בסט ביי בארה''ב / צילום: Shutterstock

הסערה המושלמת שהגבירה את הצריכה בדרך להסתיים

השהייה בבית בזמן המשבר הובילה לזינוק חסר תקדים ברכישות מוצרים ושירותים ● אבל הזינוק במכירות הקמעונאיות בא על חשבון צריכה עתידית, ולכן ירידה חדה במכירות היא בלתי נמנעת ● מי שבכל זאת צפויות לחוות שגשוג הן חברות ההלבשה - עם חזרתם של האירועים והחתונות

רותם אזולאי, יועץ משכנתאות / צילום: ליז אביטן

"משבר הקורונה רק הוביל לעלייה במספר רוכשי הדירות ומי שמבקשים משכנתה באזור שדרות"

רותם אזולאי, בעל רותם משכנתאות, תושב שדרות ● "באזור שלנו מגיעים עם הון עצמי נמוך יותר ואז לוקחים משכנתה גדולה יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

צים לא לבד: בענף הספנות לא זוכרים חגיגה כזו כבר מעל עשור

שילוב מנצח של ביקושים גוברים לסחורות ועומס רב בשרשרת האספקה העולמית התניעו את מחירי ההובלה הימית, וחברות הספנות נהנות משיאים בהכנסות וברווחים ● צים הישראלית לוקחת חלק בחגיגה ● ויש גם חברות שהחליטו להקפיא העלאות מחירים ולתת עדיפות ללקוחות הוותיקים

צמח הקנאביס / צילום: Shutterstock

איטליה צפויה לקיים משאל עם בנוגע לאי-הפללת סוחרי ומגדלי קנאביס

יותר מחצי מיליון אזרחים איטלקים חתמו על עצומה הקוראת לקיים משאל עם בנושא ● אם בית המשפט לחוקה יאשר את ההצעה, הנשיא יקבע מועד למשאל ● נכון לעכשיו, סוחרי קנאביס במדינה מסתכנים ב-10 שנות מאסר

המערכות של מצרפלס מיועדות בעיקר לתחום האינסטלציה הביתית / אילוסטרציה: Shutterstock

אינרום במו"מ לרכישת פעילות צנרת האינסטלציה של מצרפלס ב-150 מיליון שקל

לאחר השלמת העסקה ימשיך קיבוץ מצר להחזיק ב-100% ממניות מצרפלס, שתיוותר עם פעילות של פתרונות השקיה לחקלאות

נשיא צרפת עמנואל מקרון. תגובה חריפה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

פרשת הצוללות שמסעירה את המעצמות: צרפת מאיימת על עתיד נאט"ו

למרות שראש ממשלת אוסטרליה אמר כי ממשלתו הביעה בפני צרפת הסתייגויות מעסקת הצוללות מבעוד מועד, צרפת ממשיכה את הקו הנוקשה נגד ביטול רכש הצוללות ממנה ● שר החוץ הצרפתי הודיע כי במדינתנו  "זקוקים להבהרות נוספות, הרי יש חוזים קיימים", ואף איים כי למשבר "תהיה השפעה על עתיד נאט"ו"

מירי רגב / צילום: רמי זרנגר

מכינה את הקרקע לתפקיד היו"ר? מירי רגב התפקדה להסתדרות

רגב טרם הודיעה אם בכוונתה להתמודד בבחירות להסתדרות שיתקיימו במאי 2022, אך בליכוד מעריכים כי היא מכינה את הקרקע לאפשרות הזו ללא מעורבות נתניהו ● מטעם רגב נמסר בתגובה: "ח"כ רגב ראתה לנכון להתפקד להסתדרות על-מנת לחזק ולתמוך בערכים שההסתדרות מייצגת; את דרכה הפוליטית היא תעשה אך רק בתוך הליכוד"

מפעל כתר בצפון / צילום: רחפן באדיבות כתר

לאחר הפסדים של כמעט מיליארד אירו: כתר תנפיק בניו יורק בעיקר לצורך החזר חוב

יצרנית רהיטי הפלסטיק הוותיקה שעברה ב-2016 לשליטת קרן BC Partners, מבקשת להנפיק לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר, כדי להחזיר הלוואה יקרה ששימשה לרכישתה ● שיפרה משמעותית את תוצאותיה על רקע משבר הקורונה, אך עדיין מתקשה להרוויח - לאחר הפסדי עתק בשנים 2020-2018

יורם בלומנטל, מנכ''ל משותף בחברת יועצי הנדל''ן Cushman & wakefield -אינטר ישראל / צילום: אייל מרילוס

הביקוש למשרדים במרכז תל אביב בשיא: "היוניקורנים מחליפים את הבנקים ומשרדי עורכי הדין"

יורם בלומנטל, מנכ"ל משותף באינטר ישראל-קושמן אנד וייקפילד, מספר איך גיוסי המיליארדים של הסטארטאפים הישראליים תדלקו את שוק המשרדים התל אביבי ● "מחירים של 140-150 שקל למ"ר חורגים מכל תחזית שהייתה אצלנו"

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

מחיר הדחייה: יאיר נתניהו שילם 310 אלף שקל לעורך וואלה לשעבר - ואז גילה שהסכום תפח

בית המשפט המחוזי דחה את בקשת נתניהו לעכב את פסק דינו של בית המשפט השלום, וחייב אותו לשלם מיידית לאבי אלקלעי את הפיצוי שנפסק לטובתו במסגרת תביעת הדיבה שהגיש נגדו ● יאיר נתניהו טען כי לא קיבל את התביעה, אולם השופטת לא קיבלה את הטיעון והחליטה להותיר את פסק הדין על כנו, ואף לחייבו בהוצאות משפט נוספות בסכום של כ-30 אלף שקל

קיבוץ גבע / צילום: שלומי יוסף

רצו (טורבינות) רוח, קצרו סופה: תביעת ענק נגד קיבוץ גבע

חברות האנרגיה המתחדשת EDF ו-Blue Sky Energy הגישו תביעת פיצויים בסך 52 מיליון שקל בגין שינוי בעמדת חברים באגודה השיתופית של קיבוץ גבע, כך שפרויקט להקמת טורבינות רוח בשטחי הקיבוץ יסוכל ● התביעה הוגשה לאחר שהליך גישור שהתקיים בפני השופטת בדימוס הילה גרסטל נכשל

שמעיה רייכמן / צילום: יח''צ וויידלי

תפנית בעלילות אקספון? חזי בצלאל ושמעיה רייכמן חוזרים למו"מ עם סלקום

הבעלים של אקספון חוזר למו"מ עם סלקום, והפעם יחד עם שמעיה רייכמן ● עפ"י ההצעה המדוברת, סלקום תרכוש 50% מהלקוחות של אקספון סלולר, ורייכמן ירכוש את המחצית הנותרת ויעביר את פעילותו כמפעיל וירטואלי לסלקום

עמנואל מקרון, נשיא צרפת / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

פרשת הצוללות, גרסת צרפת-ארה"ב: כל הדרך למשבר חמור ביחסי המעצמות

ארה"ב, בריטניה ואוסטרליה חתמו על עסקה להקמת צי צוללות המונעות בעזרת כורים גרעיניים, כחלק מברית הגנה בין שלוש המדינות ● המהלך, שהביא לביטול עסקת-ענק בשווי יותר מ-30 מיליארד אירו להקמת צי צוללות אוסטרלי, שבה זכו לפני כ-5 שנים חברות צרפתיות, גרם לצרפת להשיב את שגריריה בוושינגטון ובקנברה להתייעצות

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

זה המועמד המוביל של קארין אלהרר למנכ"ל משרד האנרגיה

ליאור שילת, שביצע בעבר תפקידים ציבוריים לצידם של אריאל שרון ואהוד אולמרט, משמש כיום כמנכ"ל מכון ירושלים למחקרי מדיניות ● הוא צפוי להחליף בתפקידו את אודי אדירי שמכהן בתפקיד מאז נובמבר 2017