גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אחרי ג'ורג' חורש וגיורא אקרשטיין: הטייקון הבא שמעביר את הנכסים לילדים

דנון, בעל 50% מיבואנית הרכב UMI, העביר את רוב מניות ההון בחברה הפרטית קומסקו לידי שלושת ילדיו, אך הותיר לעצמו את מלוא מניות ההצבעה ● את החזקותיו ב-UMI רכש דנון ב-2018 לפי שווי חברה של 900 מיליון שקל

דגם שברולט שמייבאת UMI. בעיגול: חיים דנון / צילום: יוטיוב
דגם שברולט שמייבאת UMI. בעיגול: חיים דנון / צילום: יוטיוב

חיים דנון, מבעלי יבואנית הרכב יוניברסל מוטורס (UMI) ובעלי החברה הפרטית קומסקו, יבואנית ציוד הנדסי וכלי עבודה כבדים, מצטרף לשורה של בעלי הון בולטים במשק שהעבירו עסקים בשווי של מאות מיליוני שקלים ויותר לבני הדור הבא.

דנון ביצע באחרונה שינוי במבנה ההחזקות בחברת קומסקו הולדינגס, שבאמצעותה הוא מחזיק במניות UMI, ובמסגרתו הועברו 72% מהזכויות ההוניות בחברה לשלושת ילדיו - ערן דנון, אפרת טלר וענבר דנון-לאוב, בחלוקה שווה ביניהם - בעוד שהאב נותר עם החזקה של 28% מקומסקו.

את העדכון בנושא פרסמה UMI בסוף השבוע האחרון, אחרי שהעברת המניות בוצעה כבר בסוף חודש אפריל. עוד עולה ממנו, כי דנון הותיר בידיו את מלוא זכויות ההצבעה בקומסקו.

דנון (75) הצטרף לשותפות ב-UMI בשנת 2018, אז רכש מידי שותפתו, משפחת עיני, 50% מהמניות, תמורת כ-450 מיליון שקל, לפי שווי חברה של סביב 900 מליון שקל.

דנון, באמצעות קומסקו, ומשפחת עיני, באמצעות חברת המזרח, מחזיקים כיום ב-UMI בשותפות שווה, והיא נסחרת בבורסה באמצעות אג"ח בלבד (חוב בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל בתשואות של עד 1.5%).

UMI מייבאת ומשווקת בישראל את דגמי המכוניות מתוצרת ג'נרל מוטורס (GM), ובראשם שברולט, וכן קאדילק, ואת דגמי מכוניות איסוזו (טנדרים ומשאיות), וכן פועלת בשוק ההשכרה והליסינג, באמצעות הזיכיון למותג אוויס.

בשנה שעברה נפגעה UMI ממשבר הקורונה, אולם באופן חלקי בלבד, ובהמשך, הגאות שהחלה בענף הרכב פיצתה על הירידה בפעילות בתקופות הסגר וההגבלות. בסיכום שנתי נשחקו הכנסות החברה ב-2% ל-3 מיליארד שקל, ובזכות צמצום ניכר בהוצאות המימון צמח הרווח הנקי השנתי ב-34% ל-155 מיליון שקל.

בהמשך, בסיכום הרבעון הראשון של השנה הנוכחית, טיפסו הכנסות UMI ב-35% והתקרבו ל-1.2 מיליארד שקל, והרווח הנקי שלה קפץ ביותר מ-40%, והגיע ל-101 מיליון שקל.

היתר להחזקה של עד 15% מהפניקס

לצד עסקי הרכב המסורתיים שלה דיווחה החברה לאחרונה על קבלת היתר להחזקת עד 15% מאמצעי השליטה בקבוצת הביטוח הפניקס. כיום מחזיקה UMI בכ-5% ממניות הפניקס, שנרכשו בתחילת השנה.

דוחותיה הכספיים של UMI חושפים, כי בסיכום שנת 2020 שילמה החברה דמי ניהול של 10 מיליון שקל לקומסקו ולחברת המזרח (בחלקים שווים) - הסכום המקסימלי שלו הן זכאיות - עיקרם בתגמול משתנה שנגזר מתוצאות החברה.

כניסתו של דנון לשותפות ב-UMI נעשתה פחות משנתיים לאחר שמכר באמצעות קומסקו את החזקותיו במתחרה קרסו מוטורס, יבואנית רכבי רנו וניסאן, תמורת כ-320 מיליון שקל.

להשקעה בקרסו מוטורס נכנס דנון בהנפקתה בשנת 2011, ולאחר מכן הגדיל את ההחזקות בה עד שהגיע ל-12% מההון. מימוש המניות בשנת 2017 נעשה בתקופת שבה נסחרה המניה במחיר שיא, ששיקף לקרסו מוטורס שווי של 2.7 מיליארד שקל - כמעט כפול משווייה הנוכחי.

באמצעות קומסקו עצמה מייבא דנון לישראל כ-270 דגמים שונים של ציוד מכני הנדסי (צמ"ה) מכמה יצרנים מוכרים, בהם ג'יי.סי.בי (JCB), פוטיין (POTAIN) וטסאאב (TESAB), ומציע כלים לתחומי הבנייה, התשתיות והחקלאות, בהם מחפרונים, מעמיסים, עגורנים ועוד.

אל קומסקו, שנוסדה בשנת 1963, הצטרף דנון כמנהל מכירות בשנת 1970 אחרי קריירה צבאית ענפה, ב-1982 מונה למנכ"ל שלה וב-1993 רכש אותה מהחברה האנגלית שהחזיקה בה. כיום משמש דנון כיו"ר קומסקו, ומי שמנהל אותה הוא בנו, ערן דנון, המשמש גם כדירקטור ב-UMI.

אקרשטיין נשאר עם 15% מהחברה

מהלך העברת מניותיו של דנון בקומסקו לילדיו מגיע בהמשך למה שנראה כטרנד של העברת נכסים שביצעו כמה בעלי הון מוכרים במשק ובשוק ההון, עקב שילוב נסיבות של גיל מתקדם ושינויים ארגוניים בחברות שבבעלותם, בין היתר בדרך של הנפקת מניות בבורסה.

בהקשר זה עלה לאחרונה לכותרות התעשיין הוותיק גיורא אקרשטיין, שהחליט לקראת הנפקת המניות הראשונית של קבוצת המוצרים לבנייה אקרשטיין, שהושלמה בחודש שעבר, לחלק 80% ממניות החברה בין ארבעת בני משפחתו.

אחרי שנתחים מאותן החזקות נמכרו במסגרת ההנפקה תמורת כ-150 מיליון שקל, נותרו כיום בידיו של אקרשטיין עצמו כ-15% מהון החברה, בשווי שוק של כ-200 מיליון שקל, ובנתחים דומים מחזיקים בת זוגו סטפני (שולה) ושלושת הילדים - קרין, מאיה וצביקה.

זמן קצר לפני אקרשטיין היה זה איש העסקים ג'ורג' חורש, מעשירי ישראל, שהעברת הבעלות בחלק מרכזי מעסקיו נחשפה במסגרת טיוטת התשקיף של תחנת הכוח דליה חברות אנרגיה.

הנפקתה בבורסה של דליה נכשלה, אולם טיוטת התשקיף שפרסמה לקראת המהלך שקידמה חשפה כי חורש העביר לשני ילדיו - אנדרו ורוקסן חורש - את הבעלות בחברות יוניון השקעות ופיתוח, החולשת על עסקי האנרגיה והמסחר של חורש.

יוניון השקעות מחזיקה בשלל פעילויות, שבין הידועות שבהן נכללות שותפות ברשת הדראגסטורים סופרפארם, רשת האופנה H&M בישראל, רשת המוצרים המוזלים דייסו וחברת הגזים התעשייתיים מקסימה, שנסחרה בעבר בבורסה.

בתחום האנרגיה, מלבד החזקה של כ-20% מהונה של דליה עוד החזיקה יוניון עד לאחרונה בנתח ממניות חברת האנרגיה הירוקה הבורסאית סאנפלאואר, שנמכרו לקרן קיסטון כחלק ממכירת השליטה בחברה על-ידי רוני בירם וגיל דויטש.

ההחזקה המרכזית של חורש היא חברת יוניון מוטורס, יבואנית רכבי טויוטה - מסוכנויות הרכב המובילות בישראל.

 

קובי מימון: דרך נאמנות בגיברלטר

לפני כשנה היה זה איש העסקים קובי מימון שהעביר את החזקותיו בקבוצת אקויטל לידי שלושת בניו - אורי, ניר ודן מימון - שהפכו לנהנים מכוח נאמנות בשם דה גייט סטלמנט (The Gate Settlement) שהקים אביהם בגיברלטר, ואשר מחזיקה במניות אקויטל.

אקויטל היא בעלת השליטה בחברת הנדל"ן איירפורט סיטי ובשותפות חיפושי הגז והנפט ישראמקו, והיא נסחרת בבורסה בשווי שוק נוכחי של יותר מ-3 מיליארד שקל.

העברת החזקותיו של מימון באקויטל לבניו נעשתה זמן קצר לאחר שהעביר נתח של כ-6% מהון החברה, בשווי שוק נוכחי המתקרב ל-200 מיליון שקל, לידי הנאמנות שהקים בגיברלטר, וכן העביר לנאמנות את זכויותיו וחובותיו בקשר להחזקות בקבוצת יחק להשקעות, המחזיקה בגרעין השליטה באקויטל.

העברות נכסים בולטות נוספות שביצעו אנשי עסקים ושוק הון ותיקים בשנים האחרונות בבורסה כוללות העברת חלק מההחזקות של צדיק בינו בחברה השולטת בבנק הבינלאומי לילדיו, והעברת החזקותיו של מוזי ורטהיים המנוח, שהעביר לילדיו את מניותיו בבנק מזרחי טפחות ובחברה המרכזית למשקאות, יצרנית קוקה קולה בישראל.

עוד כתבות

טיימס סקוור,  31 בדצמבר 2020

פרופ' אדם טוז כתב את ההיסטוריה של הקורונה עוד לפני שהמגפה נגמרה

ההיסטוריון הכלכלי הנודע אדם טוז כתב את ההיסטוריה של הקורונה עוד לפני שהמגפה נגמרה - ומזהיר שאנחנו לא ערוכים למשבר הבא ● בראיון לגלובס הוא מסביר איך גילינו שאפשר לעשות יותר משחשבנו ולמה כדאי שהעולם יהיה קצת יותר ישראלי

לשכת תעסוקה ת''א / צילום: שירות תעסוקה

המגזר העסקי לליברמן: לפתוח במבצע נרחב של הכשרות מקצועיות

נשיאות המגזר העסקי פנתה הערב לשר האוצר אביגדור ליברמן והתריעה: "תופעה מדאיגה: למרות שמספר המשרות הפנויות עומד על כ-135 אלף משרות (זהו שיא של כל הזמנים) לאחר פתיחת המשק, רמת האבטלה יורדת בקצב איטי"

ניצן לונברג / צילום: תמונה פרטית

"תרבות הדייטינג בארץ מושפעת מדיסני, אבל עדיין מחפשת את הנורמות שלה"

ניצן לונברג, בת 32 ● דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת אדינבורו, סקוטלנד ● חוקרת את הממשק בין חילוניות לחיפוש אהבה בישראל ● פרויקט מיוחד

ענקית הנדל''ן הסינית אוורגרנד (Evergrande) צונחת בכ-11% / צילום: Reuters

גדולה מדי כדי ליפול? הסיפור של ענקית הנדל"ן הסינית שהכניסה את השווקים בעולם למערבולת

אוורגרנד הסינית נמצאת על סף חדלות פירעון בשל חובות ענק בגובה של כ-300 מיליארד דולר, מה שיוצר אפקט דומינו שמשפיע על השווקים הגדולים בעולם ● החברה מעסיקה באופן ישיר כ-200 אלף עובדים ומחזיקה ביותר מ-1,300 פרויקטי נדל"ן ביותר מ-280 ערים בסין ● מהן הסיבות למצוקות החברה?

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד / צילום: Associated Press, Emmanuel Dunand

אקלים, הסברה והפלסטינים: הממשלה פרסמה את היעדים שלה

במלאת 100 ימים להקמת הממשלה, פורסמה היום את תוכנית היעדים לקדנציה ● במשרד ראש הממשלה שמים דגש על משבר האקלים, במשרד הביטחון רוצים להרחיב את הפעילות המדינית, במשרד החוץ מתמקדים בהסברה והמשרד לשת"פ אזורי רוצה לחזק את היחסים עם הפלסטינים

ליאור שילת / צילום: דור פזואלו

זה המועמד המוביל של קארין אלהרר למנכ"ל משרד האנרגיה

ליאור שילת, שביצע בעבר תפקידים ציבוריים לצידם של אריאל שרון ואהוד אולמרט, משמש כיום כמנכ"ל מכון ירושלים למחקרי מדיניות ● הוא צפוי להחליף בתפקידו את אודי אדירי שמכהן בתפקיד מאז נובמבר 2017

טיולים לעצלנים

לא ממש טרק, אבל גם לא רק סלפי וחתכנו: 5 מסלולים לעצלנים שבינינו

לא רק לשביליסטים וחובבי טרקים מגיע ליהנות מטבע ונופים. לפעמים, כשרק רוצים לטעום קצת נוף ואוויר צח ולא לצאת למסע כומתה, אין כמו טיול קצר ● חמישה מסלולים שמתאימים גם כשאין זמן, כשסתם מתעצלים ובעיקר אם יש בחבורה זאטוטים

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

מחיר הדחייה: יאיר נתניהו שילם 310 אלף שקל לעורך וואלה לשעבר - ואז גילה שהסכום תפח

בית המשפט המחוזי דחה את בקשת נתניהו לעכב את פסק דינו של בית המשפט השלום, וחייב אותו לשלם מיידית לאבי אלקלעי את הפיצוי שנפסק לטובתו במסגרת תביעת הדיבה שהגיש נגדו ● יאיר נתניהו טען כי לא קיבל את התביעה, אולם השופטת לא קיבלה את הטיעון והחליטה להותיר את פסק הדין על כנו, ואף לחייבו בהוצאות משפט נוספות בסכום של כ-30 אלף שקל

ההחלטה של פורד להפסיק את הייצור הפתיעה את המומחים המקומיים / צילום: Associated Press, David Zalubowski

פורד מפסיקה את הייצור שלה בהודו עם הפסדים של 2 מיליארד דולר

שוק הרכב ההודי אינו מבטיח כפי שנדמה: ענקית הרכב פורד מסיימת את היצור שם עם הפסדים תפעוליים של שני מיליארד דולר בתוך 10 שנים ● תורה של פורד מגיע אחרי ג'נרל מוטורס, שעשתה צעד דומה ב-2017 ● המומחים מסבירים: "חברות הרכב האמריקאיות לא מבינות את הנפש ההודית"

בורסת נאסד''ק , ניו יורק / צילום: יח''צ

וול סטריט נצבעה אדום; הדאו בירידה היומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2020, הביטקוין צנח ב-8%

חברות התעופה רשמו עליות לאחר שהבית הלבן אמר כי טסים בטיסות בינלאומיות שחוסנו בחיסון נגד קורונה יזכו להקלות במגבלות ● היום לא התקיים מסחר במרבית מדינות אסיה בשל חגים שונים במדינות ● בורסות אירופה נצבעו אדום ● בורסת הונג קונג ננעלה בירידת שערים של 3.3% ● הביטקוין צנח בכ-7.8%, ונסחר ברמה של 43,864 דולר

סוכות בירושלים. התעשייה סביב בנייתן מתחילה כבר באלול / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

אתרוגים לאחרי סוכות: איך לשווק לחברה החרדית בלי לטעות

כל אחד מחודשי השנה העבריים יכול לשמש הזדמנות מצוינת לקמפיין שיווקי ופרסומי עבור החברה החרדית, אם רק משתמשים בשפה המתאימה ● למה משתלם לקדם מוצרי חלב באוגוסט, מתי מומלץ לפרסם לימודים אקדמיים ומתי כדאי למכור מקפיאים ● מבוסס על פרק מהספר "איך למכור ארטיק לחרדים"

טייוואן / צילום: Shutterstock, Sean Pavone

סין לא מוותרת לאף אחד ודואגת שכולם יכתבו "טיוואן" כפי שהיא רוצה – כולל תיכון בקולורדו

אף ארגון אינו קטן מדי או נידח מדי לחמוק מעיניהם הבולשות של בירוקרטים סינים הבודקים בקשות של עמותות להיות נוכחים באירועים של האו"ם

מהנזק שגורמת אינסטגרם לנערים ועד להנחות הסלב: תחקיר ענק חושף את הסודות האפלים של פייסבוק

תחקיר מהדהד של וול סטריט ג'ורנל מציג איך מכופפת הרשת החברתית את הכללים עבור משתמשים בעלי פרופיל גבוה, כיצד הסתירה מידע שקושר בין פגיעה נפשית בצעירים להתמכרות לאינסטגרם ואיך משמשת הפלטפורמה בידיעתה לסחר בבני אדם ולהזמנות של רצח ● סגן נשיא בפייסבוק: "מבינים את האחריות של תפעול פלטפורמה גלובלית. המאמרים הכילו טענות שגויות"

עמוס סימן טוב, מנכ''ל ומייסד החברה / צילום: יח''צ

חברת הפינטק הישראלית Way2VAT השלימה הנפקה בבורסה האוסטרלית

ההנפקה בוצעה לפי שווי של 30.7 מיליון דולר אוסטרלי (כ-72 מיליון שקל) ● ביום המסחר הראשון שלה המניה זינקה ב-57.5% ● אחרי העלייה ביום המסחר הראשון, ביום המסחר השני המניה ירדה בכ-8%

כמעט שנתיים לאחר נסיון ההנפקה: WeWork תמוזג לספאק באוקטובר

חברת החללים המשותפים הודיעה רשמית כי תמוזג לספאק בבורסת ניו יורק סביב 21 באוקטובר ● WeWork תכננה להנפיק ב-2019, אך חזרה בה לאחר ביקורת על הערכת יתר

מעדנים + מקרר חלב + קניות + מבצעים לחגים - שופרסל דיל / צילום: תמר מצפי

"עד 3 קרטונים ללקוח": ברשתות השיווק מדווחים על מחסור בחלב

מלאי שנחטף תוך רגעים והגבלת כמות הקרטונים לקנייה: מחסור בחלב מכה ברשתות השיווק רגע לפני חג הסוכות ● על פי מועצת החלב, "עונת החגים" הנוכחית נחשבת בעייתית במיוחד וזו הסיבה למחסור

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

פייזר הודיעה על תוצאות חיוביות לניסוי החיסון נגד קורונה בילדים בני 5-11

במחקר פנימי של החברה נמצא כי הילדים שלקחו חלק בניסוי לא הראו תופעות לוואי חמורות, ופיתחו חסינות גבוהה

מי יכול להיות הייטקיסט

חולמים על משרה בהייטק? אלה חמשת המכשולים שתצטרכו לדלג מעליהם

אם נדמה לכם שכולם פתאום עוברים להייטק, אתם כנראה טועים ● לרבים הדרך למשרה מאתגרת בשכר דמיוני רצופה משוכות שצריך לדלג מעליהן: מחוסר ניסיון ועד קושי לדבר באנגלית ● בדקנו עם מגייסים ומנהלים מה הם באמת מחפשים ומה צריך לעשות כדי להכניס רגל בדלת של התעשייה

ניו יורק - חנות וול מארט / צילום: תמר מצפי

וולמארט, פורד וארגו AI משתפות פעולה להשקת שירות משלוחים באמצעות רכבים אוטונומיים

ענקיות הקמעונאות והרכב מצטרפות למפעילת הנהיגה האוטונומית כדי לפתח שירות משלוחים ללא נהג ● הניסויים יתחילו בתוך כמה חודשים בשלוש ערים מרכזיות בארה"ב

שר המשפטים גדעון סער / צילום: ניב קנטור

כחלק מהמאבק בפשיעה בחברה הערבית: הצעה להרחבת סמכויות החיפוש

תזכיר החוק שפרסם סער פורסם במסגרת מהלכי חקיקה לטיפול בפשיעה החמורה הגואה בחברה הערבית ● בתזכיר שהופץ היום להערות הציבור מוצע להרחיב את אפשרויות החיפוש הקבועות בחוק ללא צו בית משפט