גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

היום: ההנפקה של רובין הוד היא מבחן לנאמנות לגיון הסוחרים היומיים שהקימה

למרות שהם מקבלים גישה לרכוש מניות באחד מאירועי המסחר הלוהטים של השנה, ישנם סוחרים פרטיים שאומרים 'לא תודה'

ולאד טנב (משמאל) ובאיג'ו בהאט, מייסדי רובין הוד / צילום: Associated Press, Ben Margot
ולאד טנב (משמאל) ובאיג'ו בהאט, מייסדי רובין הוד / צילום: Associated Press, Ben Margot

חברת רובין הוד בילתה יותר מחצי עשור בניסיון לפתות משקיעים לא מקצועיים להתאהב בשוק המניות. השבוע, תתמודד החברה עם המבחן הציבורי הראשון בשאלה אם הסוחרים האלה אוהבים אותה בחזרה.

הבורסה המקוונת הפופולרית תעשה את הופעת הבכורה שלה בבורסת נאסד"ק היום (ה'), לאחר שתמחרה את מניותיה ב־IPO במחיר של 38 דולר למניה, בתחום הנמוך של טווח המחירים הצפוי.

ההנפקה של רובין הוד צפויה להיות בין ההנפקות המצופות ביותר של השנה, בין היתר בגלל החלטתה לתת חלק משמעותי ממניות ההנפקה ללקוחותיה. רובין הוד, שיש לה 22.5 מיליון משתמשים עם חשבונות ממומנים, אמרה בעבר שתמכור ללקוחות עד 35% ממניות ההנפקה. חברות אחרות, לעומת זאת, נותנות באופן מסורתי הרבה פחות מ־10% מהמניות למשקיעים פרטיים, והרבה מהן נחטפות על ידי לקוחות עשירים ובעלי קשרים עם הבנקים.

הצעד הייחודי של רובין הוד הכין את הקרקע למה שעשוי להיות יום ראשון למסחר מרתק - והשאלה איך יגיבו המשקיעים נותרה פתוחה. זה מקשה על ביצוע תחזיות לגבי ביצועי המניה עם הפתיחה.

"אני נמנע מהמניה כמו ממגפה"

בימים האחרונים, ברשתות חברתיות כמו רדיט, טוויטר ודיסקורד, השיח על ההנפקה של רובין הוד התחמם ומשקיעים פרטיים רבים עודדו אחרים להימנע ממנה. עבור חלק, ההחלטה היא עניין של נקמה לאחר שהבורסה עצרה משתמשים מלקנות מניות מם כמו גיימסטופ  בשיא הטרפת סביבן השנה.

אחרים אומרים שהם רוצים לעקוף חברה שהייתה מעורבת בבחינה רגולטורית לא נעימה ונושאים אחרים. חלקם אפילו אמרו שהם מתכוונים לבצע בעתיד הימורים שוריים נגד המניה.

"אני נמנע מהמניה כמו ממגפה", אמר גארי דניס, מתווך בן 41 מדרום קרוליינה שבאופן זמני השתמש ברובין הוד אבל סוחר בעיקר מחשבון TD Aneritrade שלו כיום. דניס אמר שבתחילה חשב להשקיע ברובין הוד כששמע על ההשקעה, אבל אחרי שקרא מסמכים שהגישה לרגולטורים של רשות ניירות הערך, נעשה מודאג לגבי המודל העסקי שלה ושאלות רגולציה אחרות.

ספציפית, דניס חושש גם ממה שהוא רואה כדרך לא יציבה לקבל הכנסות. רובין הוד הכניסה בערך 30 מיליון דולר ברבעון הראשון בכלל מסחר במטבע הפרודיה דוג'קוין - שצנח ביותר מ־70% מהשיא שלו באביב האחרון. הוא גם חושש, כך אמר, לגבי הסתמכות הבורסה על תשלום עבור הזרמת הזמנות, הנוהל שמייצר את רוב ההכנסות של רובין הוד. עצירת המסחר שפגעה במשתמשים בינואר, אמר, הייתה מטרידה גם היא.

"כשיהפכו לחברה נסחרת, הם הולכים להיות נתונים לביקורת הרבה יותר מחמירה אם זה יקרה שוב", אמר דניס. "זה משחק ספקולטיבי מדי בשבילי".

הסנטימנט השלילי יתורגם לפעילות ממשית?

הגישה של החברה להנפקה שלה היא חלק ממשימה שקבעה לעצמה לעשות דמוקרטיזציה של תחום ההשקעות, פילוסופיה שהפגינה בשבת כשאירחה רואד שואו מקוון למשקיעים פרטיים.

רובין הוד אינה הבורסה המקוונת הראשונה המתמודדת עם השוק הציבורי. אבל מעט חברות עשו את ההנפקות שלהן בתוך טרפת של מסחר יומי, כמו זו שהשווקים חוו השנה. הרבה מהסוחרים החדשים בתעשייה התחילו את דרכם ברובין הוד. כעת, הבורסה מתמודדת עם האפשרות שמשקיעים פרטיים רבים עלולים לנשוך את היד שמאכילה אותם.

ברובין הוד סירבו להגיב.

אמנם, אי אפשר לומר בוודאות כמה מהסנטימנט השלילי ברשתות חברתיות ייתרגם לפעילות ממשית. פלטפורמות כמו רדיט וטוויטר בהחלט אינן אינדיקציה טובה לדעת איך מרגיש בסיס הלקוחות הרחב יותר של רובין הוד. ייתכן גם שמשקיעים פרטיים שכרגע עדיין מהססים ייסחפו בהתלהבות כשסוחרים ברובין הוד יקבלו גישה למניות ההנפקה. רבים יוכלו לעלות על הרכבת אחרי שהמסחר יתחיל להכניס הון במה שמכונה ה'פופ' של הנפקות ראשוניות.

בנאסד"ק, שם החברה רושמת את מניותיה, הנפקות ב־2020 חוו בממוצע עלייה של 40% ממחיר ההצעה ועד מחיר הפתיחה, על פי מחקר של רינה אגארוול, פרופסורית לפיננסים באוניברסיטת ג'ורג'טאון ומנהל מרכז ג'ורג'טאון לשווקים פיננסיים ומדיניות.

החברה אמרה גם שהיא צופה לראות ביקוש מחוץ לבסיס המשקיעים היומיים שלה. על פי רובין הוד, זרוע הון הסיכון של Salesforce.com הביעה עניין לקנות כ־150 מיליון דולר ממניותיה במחיר ההנפקה.

משקיעים אינדיבידואלים רבים ביטאו עניין בלהיכנס לעניינים מוקדם, כולל סלים בלטג'י, בן 27, שביקש דרך האפליקציה של רובין הוד לקנות 20 מניות. "אני מתרגש" אמר הסוחר הגר בטקסס. "אני חושב שזה מגניב שהם נותנים לנו את ההזדמנות הזו, לקבל מניות מההנפקה", אמר בלטג'י.

הוא הוסיף שהוא מתרגש לגבי העובדה שרובין הוד מרחיבה את עסק מטבעות הקריפטו שלה, שם הוא מאמין שיש לה מקום רב לצמיחה. "בטווח הארוך, אני חושב שרובין הוד רק תעלה", אמר.

מספר חקירות פדרליות בעוכריה

עדיין, רובין הוד ממשיכה להתמודד עם מספר חקירות פדרליות ושל המדינות, כך מראים מסמכים של החברה, כולל כמה הקשורים לעצירות המסחר שעשתה במניות המם השנה.

ביום שלישי גילתה החברה שקיבלה בקשה לחקירה השבוע מ־Finra, רשות הרגולציה של תעשיית הפיננסים, שהיא זרוע ביקורת עצמית של וול סטריט. בארגון מבקשים מידע הקשור לציות של רובין הוד לדרישות רישום לגבי כוח אדם, כולל "מעמד חוסר הרישום" של מייסדי החברה ולאד טנב ובאיג'ו בהאט, כך אמרו ברובין הוד.

טנב ובהאט, המכהנים כמנכ"ל ומנהל קריאייטיב ראשי, בהתאמה, כרגע אינם רשומים ב־Finra. רשות הרגולציה לרוב דורשת מאנשים פרטיים להירשם אם הם עוסקים בתחום ניירות הערך של החברה אותה הם מנהלים. רובין הוד אמרה שהיא בודקת את הנושא ונוטה לשתף פעולה עם החקירה. ב־Finra סירבו להגיב.

ביום שלישי גילתה רובין הוד שקיבלה בקשות מ־Finra ורשות הבורסה וניירות הערך (SEC) לגבי מסחר של עובדים במניות כולל מניות גיימסטופ ו־AMC בזמן טרפת המסחר של ינואר. החברה אמרה שהנושאים האלה כללו בדיקות הקשורות לשאלה אם חלק מהמסחר מצד העובדים התרחש לפני ההודעה לציבור על מגבלות המסחר במניות אלה.

ב־Finra סירבו להגיב. גם ברובין הוד וב־SEC לא התקבלה תגובה נכון לשעת הפרסום.

עבור סוחרים כמו כריסטיאן מילט בן ה-42, מנהל תפעול בחברת בינוי מדנבר, עצירת המסחר בינואר היא אחת הסיבות לכך שהוא מתכוון לרכוש אופציות השמה שוריות נגד רובין הוד כשיהיה אפשר לסחור באופציות. כסוחר ברובין הוד בעצמו במשך שנים, מילט עבר מאז לאפליקציית הבורסה Webull - שם הוא אומר שהוא מתכנן לבצע את ההימורים שלו נגד רובין הוד.

"הסנטימנט אצל כולם הוא 'נתקע להם את זה ונתנקם בהם... על מה שהם עשו עם מניות המם'", אמר מילט, שציין שכבר עבר ל־Webull לפני עצירת המסחר במניות המם ולא הושפע ממנה. "אני פשוט מתאים עצמה לאמונה... אני לא חושב שזו חברה שכדאי לתמוך בה".


קורי דריבוש ופיטר רודג'איר השתתפו בהכנת הכתבה. 

עוד כתבות

אורי וטרמן / צילום: איל יצהר

בגיל 15 אחותו של מנכ"ל Be נפטרה מסרטן אלים: "הבנתי שהכל יכול להיגמר ברגע ובניתי קריירה מוקדם"

אורי וטרמן איבד את אחותו הקטנה לסרטן אלים, תוך חצי שנה בלבד. מאז החיים המשיכו, אבל התפיסה שלו אותם השתנתה ● מהשנים הארוכות בפרטנר, לחיים על קו ישראל-אפריקה, והקמת רשת גדולה על הריסות ניו־פארם. ריאיון עם מנכ"ל Be ● פורטפוליו 

המלצות קינוחים

בקלאווה בחמאה ומלבי לא שגרתי: פינוקים מושחתים ששווים את הקלוריות

הטירמיסו הנדיר שיכול להגיע אליכם הביתה, חטיפי בקלאווה בנצרת והמעדנייה של איגרא רמא ● פינוקים שלא כדאי לפספס

צעצועים סובייטים / צילום: דורית יורדן דותן

אפליקציה, ניוזלטר וגלריות שאסור להחמיץ: 4 דרכים להכניס קצת אמנות לחיים

תרבות ועיצוב במוזיאון בחולון, נשים אמניות בגלריה בירושלים ומבט מעניין על הגירה בחיפה ● ואפשר לצרוך אמנות גם בלי לצאת מהבית

מכוניות טסלה ביציאה מהמפעל / צילום: Shutterstock, Sundry Photography

הרכב החשמלי הרבה פחות "ירוק" ממה שחשבתם

כלי הרכב החשמליים ועתירי התוכנה, שמתחילים לעלות כיום על כבישי ישראל, מציבים שלל אתגרים בפני הרגולציה הוותיקה, שתוכננה עבור רכבי הדור הקודם: מאיומי סייבר ועד עלויות סביבתיות ● בינתיים הרגולציה בישראל מגיבה באיטיות

כשהחמלה מתחילה להגמר

כשהחמלה מתחילה להיגמר. איפה הגבול?

האם צריך להמשיך להכיל ולחמול גם במצבים של קונפליקט ומחלוקת? גם כשלתפיסתנו ה"אחר" ממש מסכן אותנו?

הפסקת קפה. בטחון עצמי / איור: הילה נועם

למה לא קיבלתי את הקידום? די פשוט להסביר

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ● השיר השבועי: בִּטָּחוֹן עַצְמִי

הבנק להסדרי סליקה בינ''ל בשווייץ. ההפקדות של הגרמנים בשוויץ זינקו ב-5 מיליארד דולר / צילום: Shutterstock

רגע לפני הבחירות בגרמניה: מולטי-מיליונרים מעבירים מיליארדים לשוויץ

הפחד ממסים על עשירים עושה את שלו: בנקאים ומנהלי השקעות בשוויץ מדווחים על "גל של גרמנים עשירים" שמעבירים את כספם למדינה בצורה שתגן עליהם ממיסוי בגרמניה ● המפלגה המובילה בסקרים היא הסוציאל-דמוקרטים, שהבטיחו להעלות את מס ההכנסה לבעלי שכר גבוה ב-4%

תנועת ''מינימום 40'',  9.8, טוויטר

"40 שקל לשעה": יוזמה חדשה קוראת להעלות את שכר המינימום, אך בטיעון שלה יש בעיה

שכר המינימום בישראל לא הועלה כבר ארבע שנים ויש מי שדורש להעלות אותו ● אבל האם זה נכון שמדינות רבות באירופה הגדילו אותו "דווקא" בגלל משבר הקורונה, ואיך זה השפיע על העלאות המחירים שם?

פרויקט ההמלצות - לפתוח איתן את השנה

הסרט המדהים שקבור בנטפליקס ועגלת הקפה שאסור לפספס: אספנו עשרות המלצות שיעזרו לכם להעביר את החג

החגים, החופשות והבידודים מאפשרים להקדיש זמן למה שתמיד רוצים ולא מספיקים: ספרים, סרטים, סדרות, טיולים, פודקאסטים, תערוכות ועוד ● המלצות לשנה החדשה, פרויקט מיוחד

ענקית הנדל''ן הסינית אוורגרנד (Evergrande) / צילום: Reuters

הסופה הרגולטורית של סין עלולה לגרום לנזק כלכלי בקנה-מידה גדול יותר

בזמן שבייג'ינג מהדקת את הכללים לגבי נכסי מקרקעין, טכנולוגיה ותחומים אחרים, גוברים החששות שהדבר עלול לפגוע בצמיחה

תערוכת הנשף מוזיאון העיצוב חולון / צילום: אלעד שריג

אל תיכנעו לעוד יום של מסכים: 5 תערוכות למבוגרים, שגם הילדים שלכם ייהנו מהן

בית שכולו חומרים מתכלים, נשף שמלות מפואר ותפאורה שתראה מוש באינסטגרם ● לא מוזיאוני ילדים ולא מוזיאוני מדע - קחו את הקטנים לתערוכות מן המניין שגם אתם יכולים להנות מהם

זרים מושלמים / צילום: ז׳ראר אלון

ההצגות ששווה להצטופף בשבילן בתיאטרון, גם בימי קורונה

העיבוד של ארז דריגס לזוכה האוסקר האיטלקי, הסיפור שיגרום לנו לבקר את ההורות שלנו וגרסת הבמה המהנה ל"אפס ביחסי אנוש" ● שש הצגות מומלצות

היו זמנים באמריקה / צילום: באדיבות YES

הכינו את הפופקורן: המלצות צפייה ביתית בחגים

אף פעם אין זמן לסרטים ארוכים, להשלמת חורים בהשכלה, לסרטי ילדים שהם לא "דיסני" או לסרטים שסתם חמקו מהרדאר ● אבל החגים והבידודים הם זמן נהדר לעצור את החיים ולהתמסר לאפוס ארוך ומתגמל או למרתון סרטים של במאי אחד

מכשיר אקמו / צילום: Shutterstock, Kiryl Lis

"בישראל יש יותר ציוד אקמו ממדינות כמו בריטניה": אז למה יש משבר?

מספר מכשירי האקמו הוכפל, אבל היום משתמשים בהם יותר בגלל שינוי באופן הטיפול ● האם המערכת שוב על סף קריסה? מומחי אקמו מסבירים

בורסת וול סטריט בניו-יורק / צילום: אפרת פרץ הרפז

נעילה יציבה בוול סטריט; הביטקוין ממשיך לרדת

הירידות בערך הביטקוין נמשכות ועומדות על כ-5.3% ● נייקי הורידה תחזיות ואיבדה 6.26% במסחר היומי בניו יורק ● מדד ניקיי בטוקיו המריא ב-2%, המדד בהונג קונג ירד ב-1.5%; אוורגרנד הסינית מחקה 12% ● אירופה ננעלה בירידות

חיסון לקורונה בתחנת מד''א / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

עובדי מערכות החינוך והבריאות שימו לב: המדינה מעלה הילוך במלחמה במתנגדי חיסונים

לאחר שבשבוע שעבר פרסם האוצר הצעת חוק לשלילת דמי אבטלה מעובדים שפוטרו כי לא עמדו בדרישות התו הירוק, כעת הופץ להערות הציבור תזכיר חוק נוסף בנושא ● על הפרק: עובדים במערכות הבריאות, החינוך והרווחה שחייבים בתו ירוק ומסרבים לא יוכלו להתפטר ולבקש זכויות כאילו פוטרו

מפעל אינטל בפתח תקווה / צילום: אינטל

אינטל מנסה להמציא את עצמה מחדש, ולישראל יש תפקיד מרכזי

ההחמצה במובייל, הפספוס בבינה מלאכותית והאווירה העכורה: ספינת הדגל של תעשיית השבבים ירדה מגדולתה ● בדרך להחזירה למסלול מסמן המנכ"ל החדש של אינטל את ישראל כמוקד מרכזי באסטרטגיית ההתאוששות ● כדי להצליח אינטל ישראל תצטרך לרענן את התרבות הארגונית שלה ולשוב לימיה כמעסיק האטרקטיבי במשק

מלון היוקרה Cheval Blanc בפריז / צילום: Cheval Blanc

כמה עולה לילה במלון הכי יפה בפריז? רמז: במלונות היוקרה בישראל תשלמו יותר

מלון Cheval Blanc נפתח רק לפני כשבועיים, ומאז כבר הוכתר כ"הכי יפה בפריז" ● יש בו 72 חדרים, מתוכם 46 סוויטות, בריכת שחייה מקורה ומסעדות יוקרה ● לילה אחד עולה 4,200 שקל לזוג - פחות מהמחיר ללילה במלון היוקרה סיקס סנסס שבשחרות

פורשה טאייקן קרוס טוריזמו 4S / צילום: יח''צ

הקרוס-אובר החשמלי של פורשה: הרבה ביצועים ודרמה במחיר של מיליון שקל

מי שיוצא לשוק הרכב עם תקציב של כמיליון שקל לא יתקשה למצוא מכוניות פאר וספורט מרגשות עם מנועי בנזין ● הקרוס-אובר החשמלי החדש של פורשה מציע שילוב ייחודי של דרמה, ביצועים ומצפון סביבתי נקי

שמורת הטבע עיינות צוקים / צילום: עין פשחה - יניב כהן רשות הטבע והגנים

החוף שיזכיר לכם את סיני והנקודה הכי רגועה במדבר: 3 מקומות יפים לנוח בהם

זו הייתה שנה שבה מקומות כאלה היו נחוצים מתמיד, פינה לברוח אליה מהטירוף והלחץ כדי לנשום עמוק ולהירגע ● 3 איים קטנים של שפיות, שהם בחזקת חובה כדי להמשיך לתפקד