גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ועדת המומחים של משרד הבריאות ממליצה על חיסון שלישי למבוגרים

אף שעדיין אין הסכמה העולם על הנחיצות של מנת חיסון שלישית, רוב מוחלט של חברי צוות הטיפול במגפות במשרד הבריאות הצביע בעד מתן מנה שלישית לאוכלוסייה מבוגרת ● זאת בהתאם לממצאי מחקרים שמראים ירידה באפקטיביות החיסון לאורך הזמן

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש. יצטרך לקבל את ההחלטה האם לקבל את המלצת הצוות / צילום: דוברות הכנסת שמוליק גרוסמן
מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש. יצטרך לקבל את ההחלטה האם לקבל את המלצת הצוות / צילום: דוברות הכנסת שמוליק גרוסמן

משרד הבריאות פרסם כי הרוב המוחלט של חברי צוות הטיפול במגפות, הצביעו בעד מתן חיסון שלישי נגד קורונה (Covid-19) למבוגרים כבר בעת הזו. המחלוקת בצוות הייתה בעיקר על הגיל המתאים לקבלת המנה השלישית - החל מגיל 60 או מ-70.

ההמלצה של הצוות הועברה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, שצפוי לקבל החלטה בנושא בימים הקרובים. ההחלטה תהיה האם לאשר חיסון שלישי לאוכלוסייה מבוגרת, כאשר לאחר מכן כל אדם יוכל לקבל את ההחלטה לגבי עצמו יחד עם הרופא שלו.

הרעיון לתת חיסון שלישי נובע ממידע שמתחיל להיאסף, לפיו הזמן שעבר מאז ניתן החיסון הוא אולי בעל תפקיד בירידה ביעילות החיסון מול וריאנט דלתא, בנוסף לשינוי בווירוס עצמו.

ניסוי של חברת פייזר, שמשווקת את החיסון הנמכר בישראל, עקב אחרי תחלואה בקרב מחוסנים, והראה ירידה באפקטיביות של החיסון לאורך זמן. תוצאות דומות עולות מתחקור הנתונים מישראל. ההערכה היא כי חידוש החיסון עשויה להחזיר את רמות ההגנה למקסימום.

אצל מבוגרים, יחס הסיכון/סיכוי במקרה הזה הוא טוב יותר מאשר אצל צעירים. הם גם חשופים יותר לנזקי המחלה אם יחלו בה, הם גם בדרך כלל מייצרים תגובה חיסונית חלשה יותר ולכן נמצאים כנראה בסיכון רב יותר להידבק גם אם התחסנו, ובגלל התגובה החיסונית החלשה יותר, הם כנראה פחות בסיכון לתופעות הלוואי הנדירות מאוד של החיסון, שנצפו עד כה בעיקר בצעירים.

ה-FDA, מנהל המזון והתרופות האמריקאי, מצפה מפייזר לבצע ניסוי כדי לאשר מנה שלישית, אולם ייתכן שנתוני העולם האמיתי מישראל יאפשרו לה לעקוף זאת. לכן יש לפייזר אינטרס כי ישראל תבצע את המהלך, ולכן היא גם מוכנה ככל הנראה לשלוח לישראל את המנות הדרושות, אף שבעולם יש עוד מי שמשוועים לחיסון ראשון.

"לפעמים רופאים צריכים לקבל החלטות קשות"

אתמול, רגע לפני הישיבה, שוחחנו עם ד"ר ארנון שחר, המנהל הרפואי של מערך הקורונה בקופת החולים מכבי וחבר הצט"מ והוועדה המייעצת למשרד הבריאות, אשר הסביר כי "מדובר בהחלטה מכבידה, אבל בשנה וחצי האחרונות נאלצנו לקבל הרבה החלטות כאלה. מדינת ישראל ידעה לצעוד בראש המחנה, ולעיתים קרובות העולם יישר איתנו קו, למשל לגבי חיסון הריוניות בטרימסטר הראשון, או לגבי חיסון נוער, או לגבי מנת חיסון שלישית אצל מדוכאי חיסון. נצטרך לראות את הנתונים, אבל אפילו אם אין נתונים במלואם - לפעמים רופאים צריכים לקבל החלטות קשות".

מה תהיה השפעת המהלך, אם יבוצע בסופו של דבר, על התחלואה בישראל?
"אני פחות רואה את המהלך ככזה שישנה את התמונה ברמת המקרו. זו הגנה אישית, לא אזורית. אם אנחנו רוצים שינוי אמיתי של מהלך המחלה בישראל, צריך לחסן את מי שעדיין לא חוסן בכלל".

להערכתך יינתן בשלב כלשהו חיסון שלישי לכלל האוכלוסייה?
"אני מעריך שיגיע חיסון שלישי מותאם לווריאנטים. בנוסף לדעיכה ביעילות החיסון עם הזמן, אין ספק שהווריאנט הזה מצליח יותר בהדבקה של מחוסנים".

אז מה יהיה עכשיו?
"אני מקווה שהמגבלות שמוחלות עכשיו יהיו האחרונות, אם כי אני לא חושב שהן ישנו את מגמת התחלואה. השינוי לא יבוא כנראה ממגבלות נוספות, אלא מאכיפה של המגבלות הקיימות, בעיקר מגבלות על החוזרים מחו"ל, וזאת מבלי להגביל את היציאה והכניסה לישראל. סגר לדעתי אינו על הפרק כרגע, אנחנו משנים את הגישה ולא רוצים יותר לסגור את המדינה. אבל בידוד של 48 שעות בלבד במערכת החינוך, כפי שמציעה שרת החינוך? ביולוגית זה לא מסתדר.

"גל התחלואה הנוכחית מאופיין בפחות אשפוזים פר מאומת ופחות מתים פר מאושפז, עם החלמה מהירה יותר, אבל למרות שהמאפיינים הללו עשויים להקל על העומס על בתי החולים, ישנו גם עומס בקהילה.

"10,000 מאומתים זו הכפלה של העבודה של רופאי המשפחה והילדים, שנמצאים בקשר עם המאומתים, שלפעמים צריכים מעקב צמוד אם נראה שהם עלולים להתדרדר, או טיפול משמעותי, גם אם אינם מאושפזים. יש להם שאלות שצריכות מענה. הבדיקות גם הן משאבים שהקהילה משקיעה".

אהוד מרום: "אם פייזר רוצים ניסוי בישראל, שישלמו"

בשיחת הוועידה שלה לרגל הדוחות, אמרה פייזר כי היא צפויה לערוך ניסוי רשמי ב-10,000 מתנדבים כדי להוכיח את יעילות ובטיחות החיסון השלישי. זאת, במקביל לניסוי שהיא עורכת בחיסון ייעודי לווריאנט הדלתא.

עד היום, פייזר ערכה מחקר מוגבל שרק הראה כי נוגדנים מן הדם של מחוסנים במנה השלישית, מנטרלים את הווירוס טוב יותר במבחנה, לעומת מחוסנים בשתי מנות שהחיסון בדם שלהם הוא כבר 'ותיק'.

בינתיים, בניסוי במנה השלישית נמצאו תופעות לוואי דומות לאלה שנצפו במנה השנייה, כלומר תופעות לא מסוכנות שחולפות תוך ימים ספורים לכל היותר. אבל הניסוי לא היה מאוד גדול ולכן ייתכן שלא עלו בו תופעות לוואי נדירות. במקביל, חוסנו בעולם במנה שלישית גם מדוכאי חיסון, ואצלם לא נצפו תופעות לוואי חריגות.

אם ישראל אכן תחל בקרוב לחסן מבוגרים, המידע שיתקבל מהמהלך צפוי להגיע לפייזר עוד לפני שהיא תשלים את הניסוי הרשמי, ולא כולם מרוצים מזה.

אחד מאלה הוא למשל אהוד מרום, מייסד ומנכ"ל חברת התרופות מאפי. מרום תומך בחיסונים ואף הציע בעבר להסב את המפעל שלו, אשר אמור בקרוב להתחיל לייצר גרסת שחרור מושהה של הקופקסון של טבע בשיתוף פעולה עם חברת התרופות הבינלאומית מאפי, כך שניתן יהיה לייצר בו חיסונים, בשותפות עם חברה כמו פייזר או עם המכון הביולוגי.

אבל הרעיון לתת כעת חיסון שלישי למבוגרים לפני אישור FDA, לא מוצא חן בעיניו. "השאלה הערכית היא האם אנחנו צריכים לרכוש עכשיו חיסון יקר של פייזר בסכום גבוה, לפני שהוא אושר, או להשקיע כעת את הכסף הזה באפיקים אחרים של בריאות וחינוך, ולחכות לאישור ה-FDA.

"אם פייזר רוצים את המידע הזה לפני אישור, הם היו צריכים לשלם למדינת ישראל 100 מיליון דולר על הסכמתם לניסוי, ולקבל הסכמה מדעת של המשתתפים, וגם לפצות את המשתתפים, ועוד להבטיח אספקה של החיסון חינם לשנה למדינת ישראל".

לעומת זאת גורמים אחרים אומרים שהאינטרס של החיסון השלישי למבוגרים בהקדם האפשרי הוא שלנו, וה'תמורה' של פייזר היא במשלוח מנה שלישית אלינו, בעוד רוב העולם עדיין כלל לא מחוסן, ועלול לבוא לחברה בטענות. או כפי שאמר ראש הממשלה נפתלי בנט: "ככל שנדבר פחות על מנה שלישית, כך יש יותר סיכוי שזה יקרה".

עוד כתבות

אהובה תורג'מן / צילום: איל יצהר

למה מנכ"לית BBB כל כך מאמינה בדיסקרטיות ואיזו אפליקציה מנהלת לה את החיים

האפליקציה שאומרת לה כמה זמן לישון, הפודקאסט שמשאיר את הנכדים שלה בריכוז גבוה והדמות הטלוויזיונית שמשמשת לה השראה ● 5 המלצות אישיות של מנכ"לית BBB אהובה תורג'מן

כוכבת הקולנוע ואשת העסקים הסינית, ז'או וויי / צילום: Associated Press, Kin Cheung

תעלומה חדשה בסין: למה כוכבת הקולנוע הכי גדולה במדינה נמחקה מהאינטרנט?

ז'או וויי הייתה הריס ווית'רספון של סין, שחקנית אהובה שהפכה לאשת עסקים - ואז צונזרה ע"י המפלגה הקומוניסטית במסגרת צעדי ענישה של הממשלה נגד תעשיית הבידור

הבניין שקרס ברחוב סרלין 38 בחולון / צילום: עיריית חולון

אלקין מתכנן להוריד את רף ההסכמה בפינוי בינוי מ-80% ל-51%: מה חושבים המומחים?

בצל קריסת הבניינים בחולון וברמת גן, שר השיכון והבינוי זאב אלקין מבקש להקל מאוד על פינוי בינוי ולקצץ את היכולת להתנגד ● המומחים חלוקים אם זה פתרון נכון וישים

 

6 חדרים ביבנה הירוקה: "דירה זהה נמכרה ב-8.8% פחות לפני כחודש"

הדירה, שהוסבה לחמישה חדרים, נמכרה ב-2.83 מיליון שקל. לפני כחודש נמכרה דירה דומה ב-230 אלף שקל פחות ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע האחרון

חלוקת רכוש בעת גירושים / צילום: Shutterstock

מתגרשים? מתי ואיך תשלמו היטל השבחה על הדירה

נוסף למחיר הכלכלי שנאלצים לשלם בני זוג שמתגרשים, כאשר הם מוכרים את דירתם המשותפת, הם צריכים להתמודד עם קנס משמעותי בדמות היטל השבחה ● מי צריך לשלם וכמה? ● גלובס עושה סדר

דריכות בבורסות בעולם. מסחר בבורסה בסיאול, אתמול / צילום: Associated Press, Ahn Young-joon

האינפלציה, ענקית הנדל"ן הסינית והדלתא: הדילמות שיכריעו בקרוב לאן פני הכלכלה העולמית

קריסת חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד לא צפויה להוביל למשבר פיננסי בסין, אך מאותתת על האטה בצמיחה ומסמנת את האתגרים של בייג'ינג ● וריאנט הדלתא עוצר את ההתאוששות העולמית מהקורונה ובארה"ב מנסים להתמודד עם צווארי בקבוק בלתי צפויים הפוגעים בצמיחה ● שלוש נקודות על הכיוון של הכלכלה העולמית בתקופה הקרובה

בניין הסוכנות היהודית ירושלים / צילום: בר - אל

כוח, תקציבים ובעיקר ג'ובים: הקרב על יו"ר הסוכנות היהודית מתחמם, ואיתו המתיחות בין לפיד לגנץ

לאחר שנשיא המדינה יצחק הרצוג פינה את כיסא היו"ר, המירוץ על ניהול הסוכנות היהודית תופס תאוצה ● במי תומך בנט? איך היריבות בין לפיד וגנץ קשורה לנושא? והאם אחת מ-50 היהודים המשפיעים בעולם תהיה האישה הראשונה בתפקיד?

זרים מושלמים / צילום: ז׳ראר אלון

ההצגות ששווה להצטופף בשבילן בתיאטרון, גם בימי קורונה

העיבוד של ארז דריגס לזוכה האוסקר האיטלקי, הסיפור שיגרום לנו לבקר את ההורות שלנו וגרסת הבמה המהנה ל"אפס ביחסי אנוש" ● שש הצגות מומלצות

אורי וטרמן / צילום: איל יצהר

בגיל 15 אחותו של מנכ"ל Be נפטרה מסרטן אלים: "הבנתי שהכל יכול להיגמר ברגע ובניתי קריירה מוקדם"

אורי וטרמן איבד את אחותו הקטנה לסרטן אלים, תוך חצי שנה בלבד. מאז החיים המשיכו, אבל התפיסה שלו אותם השתנתה ● מהשנים הארוכות בפרטנר, לחיים על קו ישראל-אפריקה, והקמת רשת גדולה על הריסות ניו־פארם. ריאיון עם מנכ"ל Be ● פורטפוליו 

בורסת וול סטריט בניו-יורק / צילום: אפרת פרץ הרפז

נעילה יציבה בוול סטריט; הביטקוין ממשיך לרדת

הירידות בערך הביטקוין נמשכות ועומדות על כ-5.3% ● נייקי הורידה תחזיות ואיבדה 6.26% במסחר היומי בניו יורק ● מדד ניקיי בטוקיו המריא ב-2%, המדד בהונג קונג ירד ב-1.5%; אוורגרנד הסינית מחקה 12% ● אירופה ננעלה בירידות

הקולוסיאום בכיכר אתרים / צילום: JTLV

כשאינטרסים עסקיים וחברתיים נפגשים: הפעילות הקהילתית של קרנות הנדל"ן

קרנות ההשקעה בנדל"ן גילו שבשנים הארוכות עד להשבחת הנכסים אפשר להשתמש בהם לתרומה לחברה ● לא מדובר בפילנתרופיה, אלא ביזמות שרווח בצידה: "הפעילות הקהילתית מייצרת השפעה חיובית על השטח"

היו זמנים באמריקה / צילום: באדיבות YES

הכינו את הפופקורן: המלצות צפייה ביתית בחגים

אף פעם אין זמן לסרטים ארוכים, להשלמת חורים בהשכלה, לסרטי ילדים שהם לא "דיסני" או לסרטים שסתם חמקו מהרדאר ● אבל החגים והבידודים הם זמן נהדר לעצור את החיים ולהתמסר לאפוס ארוך ומתגמל או למרתון סרטים של במאי אחד

חצי שעה של השראה / צילום: Shutterstock

קחו רגע והתבוננו ביומן הפגישות שלכם. כמה מהן רוקנו אתכם מאנרגיה?

אילו משימות טענו אתכם ואילו רוקנו אתכם? מנהלים טובים ידעו להצביע על כך, לתעל את האנרגיות הגבוהות ולהימנע משחיקה ● אז איך בדיוק עושים את זה? ● חצי שעה של השראה 

שאול אלוביץ' / צילום: יוסי זמיר

אלוביץ' גובה חובות והדלת הפתוחה של ישועה - מה צופן לנו העתיד?

בשנת 2013 שאול אלוביץ' התאכזב ממהלך רגולטורי נגד בזק ואמר שהוא צריך "להתחיל לגבות חובות" כי נתניהו לא מספק את הסחורה ● שנתיים לאחר מכן כבר כתב ש"הגדול יוצא מעורו כדי לעזור" ● ישועה, שטען שכמעט ולא התערב בענייני הסיקור, מתברר מתוך החומרים כמנכ"ל מעורב מאוד

טיסה לחלל / אילוסטרציה: Shutterstock

מהו נוהל "סיר לחץ" ומי הייתה האישה הראשונה שטסה לחלל?

מיהו המיליארד שנשר מבית הספר בגלל 16 והפך לטייס קרב ולאסטרונאוט, ואיך קוראים לארוס של בריטני ספירס? ● הטריוויה השבועית 

עגלת קארינה / צילום: אורלי גנוסר

הטרנד הכי מוצלח של הקורונה: 3 עגלות קפה שוות בטבע

אחת מתופעות הלוואי המבורכות של הקורונה הוא טרנד עגלות הקפה שצץ באחת, ותפס חזק ברחבי הארץ ● שלוש עגלות מיוחדות שממוקמות באזורי טיולים מוצלחים

ראש ממשלת עיראק מוסטפא כאזמי / צילום: Associated Press, Khalid Mohammed

יוזמה פרטית בעיראק קראה להצטרף להסכמי אברהם; הממשל מתנגד

300 מנהיגים מקומיים ואנשי ציבור מעיראק וכורדיסטאן יצאו אתמול בקריאה לנורמליזציה עם ישראל ● מטעם ראש ממשלת עיראק נמסר: "העלאת נושא הנורמליזציה מנוגדת לחוקה" ● בנט: "זוהי קריאה שבאה מלמטה ולא מלמעלה, מהעם ולא מהממשלה. ישראל מושיטה לכם את ידה לשלום בחזרה"

פרויקט ההמלצות - לפתוח איתן את השנה

הסרט המדהים שקבור בנטפליקס ועגלת הקפה שאסור לפספס: אספנו עשרות המלצות שיעזרו לכם להעביר את החג

החגים, החופשות והבידודים מאפשרים להקדיש זמן למה שתמיד רוצים ולא מספיקים: ספרים, סרטים, סדרות, טיולים, פודקאסטים, תערוכות ועוד ● המלצות לשנה החדשה, פרויקט מיוחד

ראשי המפלגות המתמודדות בבחירות בגרמניה / צילום: Reuters, Fabrizio Bensch

"ההצבעה הדרמטית ביותר מזה עשורים": כל הקואליציות, ההשלכות והמאבקים לקראת הבחירות בגרמניה מחר

הכלכלה הגדולה באירופה תצביע מחר על עתידה אחרי עידן מרקל, כשעל הפרק מאבק בין הצעה סוציאל-דמוקרטית להשקעה בתשתיות, בכלכלה ירוקה וברווחה, מול מצע שמרני שכולל הפחתת מסים וצמצום הגירעון ● גלובס מציג ארבע קואליציות אפשריות, ומשמעותן לכלכלה, לאירופה ולישראל

ניק קלג (במרכז) כסגנו של דיוויד קמרון (משמאל). היה לשון מאזניים, וגמר עם הלשון בחוץ / צילום: מתוך ויקיפדיה - באדיבות משרדו של ניק קלג

הלקח שלימדה גרמניה מפלגות קטנות שהפכו להיות לשון מאזניים

ערב הבחירות בגרמניה, כדאי להיזכר מה עוללו בוחרים שם - ובמקומות אחרים - למפלגת קטנות שרצו לטעום את נזיד העדשים ● תזכורת אפשרית לשמאל הישראלי