גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לינה קאן מאשימה את הפלטפורמות המקוונות בעלייה בתרמיות נגד צרכנים

עדותה של יושבת הראש החדשה של מועצת הסחר הפדרלית בקונגרס מראה שעל הכוונת שלה נמצאות חברות הטכנולוגיה הגדולות

לינה קאן, יושבת הראש של מועצת הסחר הפדרלית / צילום: Associated Press, Graeme Jennings
לינה קאן, יושבת הראש של מועצת הסחר הפדרלית / צילום: Associated Press, Graeme Jennings

יושבת הראש של מועצת הסחר הפדרלית לינה קאן פנתה נגד חברות הטכנולוגיה הגדולות בהופעתה הראשונה לפני הקונגרס כראשת המועצה, ואמרה שפלטפורמות מקוונות נושאות בחלק מהאשמה על כך שנרשמה עלייה במקרי תרמית עליהם דיווחו אזרחי ארה"ב במשך מגפת הקורונה.

"מקרי התרמית המשיכו להתרבות", אמרה קאן ביום רביעי בפני מועצת בית הנבחרים לאנרגיה ומסחר. "סיבה אחת לכך היא שהתרמיות היום מונעות על ידי הפלטפורמות הדיגיטליות בהן התנהגות כזו נסבלת ולעתים אפילו מקבלת עידוד".

קאן, מבקרת ותיקה של חברות הטכנולוגיה הגדולות, לא נקבה בשמה של אף פלטפורמה ספציפית ולא הזכירה פעולה שמועצת הסחר עשויה לנקוט. היא עשויה לעמוד מול קשיים חוקיים בבואה להעניש את הפלטפורמות המקוונות, עם זאת, מכיוון שהחוק המוכר בשם סעיף 230 מגן באופן כללי על חברות אינטרנט מאחריות על פעולות המשתמשים בהן.

חברים דמוקרטים במועצה רמזו שבתחילת הדרך יתמקדו בלמידה מעמיקה של האלגוריתמים בהן פלטפורמות הטכנולוגיה הגדולות משתמשות כדי לגלות מקרים שבהם מבוצעים מעשי מרמה.

"אם אנחנו לא יכולים לחפור פנימה ולהבין איך הם מנסים להפסיק את זה, איך האלגוריתמים עובדים, לא נוכל לגרום להם לשאת באחריות במקרים שבהם החברות מגדילות את מקרי התרמית", אמר רוהיט צ'ופרה. "אנחנו לא יכולים פשוט לרדוף אחרי הרמאים אחד אחד, אנחנו צריכים לבדוק את שומרי הסף ואת מי שמרוויחים מזה גם כן".

קאן ודמוקרטים אחרים במועצה הציעו שמועצת הסחר תקדיש יותר תשומת לב לדרך שבה הפלטפורמות עשויות לנצל פרטיות של ילדים, בזמן שילדים רבים מבלים שעות רבות יותר באינטרנט בגלל מגפת הקורונה. צ'ופרה אמר שהמועצה צריכה לבדוק את המודלים העסקיים המובילים לניצול לרעה של מצבים כאלה.

דמוקרטים במועצת הסחר הפדרלית לא פסלו אפשרות שיתחילו לפתח כללים חדשים לחיזוק הגנות על פרטיות צרכנים אמריקאים באופן כללי. דמוקרטים רבים בקונגרס היו רוצים לייעל את התהליך המגושם שבו כיום מועצת הסחר קובעת כללים על מנת לאפשר לה לפעול מהר ולאמץ סטנדרט נרחב לגבי פרטיות ונושאים אחרים הנוגעים לצרכנים. אבל רפובליקאים רבים ספקנים לגבי צעדים כאלה.

מנערת את מועצת הסחר הפדרלית

מספר שאלות מתמקדות בדרך שבה קאן מנהלת את המועצה מאז שנכנסה לתפקיד. קאן ניערה את מועצת הסחר הפדרלית בכך שערכה שתי פגישות ציבוריות - הראשונות של הסוכנות מזה עשורים - ופיקחה על סדרה של שינויי מדיניות מאז שהושבעה לתפקיד ב־15 ביוני.

חלק מהיוזמות שלה, כולל מאמץ לתת לצרכנים יכולת גדולה יותר לתקן את המכשירים שברשותם בלי להפר את האחריות עליהם, זוכות לתמיכה של שתי המפלגות. אחרות נתקלו בהתנגדות, כולל שינויים שרפובליקאים אומרים שנותנים לקאן שליטה מוגדלת על התהליך שבו המועצה מנסה לקבוע מדיניות חדשות.

"אני מבין שנעשים שינויים כשנכנס צוות חדש לתפקיד ויהיו לנו חילוקי דעות על מדיניות", אמר לקאן חבר בית הנבחרים גאס ביליראקיס (רפובליקאי מפלורידה) בתחילת השימוע. "אבל זה לא צריך לעצור אותך מלעבוד עם החברים האחרים במועצה באופן קולגיאלי".

חבר המועצה נוח פיליפס, רפובליקאי, אמר למחוקקים שחלק מהמדיניות החדשות של קאן פורסמו לציבור לקבלת משוב לפני שאומצו, על מנת לאפשר לחברות ובעלי עניין אחרים להשמיע את דעתם. דמוקרטים במועצה אמרו בתגובה שבעבר, המועצה אימצה מדיניות דומות מבלי לבקש משוב או לקיים שימוע בנושא.

פיליפס גם התנגד לדרך שבה אפיינה קאן את תפקידן של החברות הגדולות בנושא התרמיות. "כמה מהגורמים הפוגעים באמריקאים הכי הרבה אינם דווקא התאגידים הגדולים", אמר. "אנו צריכים להתמקד בנזק ללקוחות, לא בזהות הנאשמים".

קאן וחברים אחרים במועצה ביקשו מהמחוקקים להחזיר את סמכותה של הסוכנות להחרים רווחים שהושגו בדרך לא ישרה על ידי חברות מפרות חוק - סמכות שבית המשפט העליון הגביל בהחלטה מאפריל. ההחלטה "סיכנה יותר מ־2 מיליארד דולר בהקלות אפשריות לקרבנות במקרים פתוחים", אמרה קאן.

הצעת חוק לשחזור סמכות הסוכנות עברה בבית הנבחרים בקושי מוקדם יותר החודש, בהתאם לחלוקה בין המפלגות, כשהרפובליקאים במיעוט אמרו שהדמוקרטים לא כללו את התוספות שלהם לתיקונים. החקיקה לא התקדמה בסנאט.

על סדר היום: המערכה נגד פייסבוק

אחד הנושאים הגדולים ביותר בפני מועצת הסחר הפדרלית כיום הוא איך להתקדם בתביעת הגבלים עסקיים נגד פייסבוק. שופט בית הדין המחוזי ג'יימס א' בוזברג דחה את התביעה בוושינגטון בחודש שעבר, ואמר שהמועצה לא הציגה סימוכין לטענתה שלפייסבוק כוח מונופוליסטי בשירותי רשתות חברתיות פרטיים.

בשבוע שעבר נתן השופט למועצת הסחר ארכה עד 19 באוגוסט להגיש תביעה מתוקנת.

השופט בוזברג גם דחה תביעה קשורה שהוגשה על ידי 40 תובעים כלליים של מדינות נגד פייסבוק. ביום רביעי, המדינות אמרו שיעתרו על החלטת השופט.

"הגשנו את העתירה בגלל שאנחנו לא מסכימים עם החלטת בית המשפט ופייסבוק צריכה לשאת באחריות על החנקת התחרות, הקטנת החדשנות וכרסום בהגנות על הפרטיות", אמרה התובעת הכללית של ניו יורק לטישיה ג'יימס. "אנחנו לא יכולים עוד להרשות לפייסבוק להרוויח מניצול נתונים לקוחות".

עוד כתבות

מכשיר אקמו / צילום: Shutterstock, Kiryl Lis

"בישראל יש יותר ציוד אקמו ממדינות כמו בריטניה": אז למה יש משבר?

מספר מכשירי האקמו הוכפל, אבל היום משתמשים בהם יותר בגלל שינוי באופן הטיפול ● האם המערכת שוב על סף קריסה? מומחי אקמו מסבירים

טיסה לחלל / אילוסטרציה: Shutterstock

מהו נוהל "סיר לחץ" ומי הייתה האישה הראשונה שטסה לחלל?

מיהו המיליארד שנשר מבית הספר בגלל 16 והפך לטייס קרב ולאסטרונאוט, ואיך קוראים לארוס של בריטני ספירס? ● הטריוויה השבועית 

תערוכת הנשף מוזיאון העיצוב חולון / צילום: אלעד שריג

אל תיכנעו לעוד יום של מסכים: 5 תערוכות למבוגרים, שגם הילדים שלכם ייהנו מהן

בית שכולו חומרים מתכלים, נשף שמלות מפואר ותפאורה שתראה מוש באינסטגרם ● לא מוזיאוני ילדים ולא מוזיאוני מדע - קחו את הקטנים לתערוכות מן המניין שגם אתם יכולים להנות מהם

זרים מושלמים / צילום: ז׳ראר אלון

ההצגות ששווה להצטופף בשבילן בתיאטרון, גם בימי קורונה

העיבוד של ארז דריגס לזוכה האוסקר האיטלקי, הסיפור שיגרום לנו לבקר את ההורות שלנו וגרסת הבמה המהנה ל"אפס ביחסי אנוש" ● שש הצגות מומלצות

חיסון לקורונה בתחנת מד''א / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

עובדי מערכות החינוך והבריאות שימו לב: המדינה מעלה הילוך במלחמה במתנגדי חיסונים

לאחר שבשבוע שעבר פרסם האוצר הצעת חוק לשלילת דמי אבטלה מעובדים שפוטרו כי לא עמדו בדרישות התו הירוק, כעת הופץ להערות הציבור תזכיר חוק נוסף בנושא ● על הפרק: עובדים במערכות הבריאות, החינוך והרווחה שחייבים בתו ירוק ומסרבים לא יוכלו להתפטר ולבקש זכויות כאילו פוטרו

היו זמנים באמריקה / צילום: באדיבות YES

הכינו את הפופקורן: המלצות צפייה ביתית בחגים

אף פעם אין זמן לסרטים ארוכים, להשלמת חורים בהשכלה, לסרטי ילדים שהם לא "דיסני" או לסרטים שסתם חמקו מהרדאר ● אבל החגים והבידודים הם זמן נהדר לעצור את החיים ולהתמסר לאפוס ארוך ומתגמל או למרתון סרטים של במאי אחד

היתרונות של מאזן דופמין בריא יותר שווים את המאמץ / צילום: Shutterstock, GrAl

התמכרויות דיגיטליות מטביעות אותנו בדופמין

עלייה בשיעורי הדיכאון והחרדות במדינות עשירות כמו ארה"ב עשויה להיות תוצאה של התמכרות המוחות שלנו למוליך העצבי הקשור לתחושת העונג

בניין הסוכנות היהודית ירושלים / צילום: בר - אל

כוח, תקציבים ובעיקר ג'ובים: הקרב על יו"ר הסוכנות היהודית מתחמם, ואיתו המתיחות בין לפיד לגנץ

לאחר שנשיא המדינה יצחק הרצוג פינה את כיסא היו"ר, המירוץ על ניהול הסוכנות היהודית תופס תאוצה ● במי תומך בנט? איך היריבות בין לפיד וגנץ קשורה לנושא? והאם אחת מ-50 היהודים המשפיעים בעולם תהיה האישה הראשונה בתפקיד?

שמורת הטבע עיינות צוקים / צילום: עין פשחה - יניב כהן רשות הטבע והגנים

החוף שיזכיר לכם את סיני והנקודה הכי רגועה במדבר: 3 מקומות יפים לנוח בהם

זו הייתה שנה שבה מקומות כאלה היו נחוצים מתמיד, פינה לברוח אליה מהטירוף והלחץ כדי לנשום עמוק ולהירגע ● 3 איים קטנים של שפיות, שהם בחזקת חובה כדי להמשיך לתפקד

מייסד דידי, צ'נג ווי / צילום: Reuters, Oriental Image

היזם שעף קרוב מדי לשמש, והפך לאיום על הממשל הסיני

היזם צ'נג ווי הצליח להפוך את האפליקציות ההסעות שהקים דידי לשולטת בשוק הסיני ואף לדחוק את אובר מחוץ למדינה ● עם זאת, הוא לקח הימור לא נכון ונקלע עם הרגולטורים הסינים לעימות חזיתי, ממנו החברה עשויה להתקשות להתאושש

חלוקת רכוש בעת גירושים / צילום: Shutterstock

מתגרשים? מתי ואיך תשלמו היטל השבחה על הדירה

נוסף למחיר הכלכלי שנאלצים לשלם בני זוג שמתגרשים, כאשר הם מוכרים את דירתם המשותפת, הם צריכים להתמודד עם קנס משמעותי בדמות היטל השבחה ● מי צריך לשלם וכמה? ● גלובס עושה סדר

הבית ברחוב מלצ'ט 59 בת''א. ''לא יכולים להרשות לעצמנו שיפוץ'' / צילום: איל יצהר

תל אביבים, סגרתם את המרפסת? תצטרכו לפתוח אותה בשביל תמ"א 38/1

ברבעים 3 ו־4 דורשת עיריית תל אביב לפתוח מרפסות שנסגרות, מה שמוריד מזכויות הבנייה של היזם ומקטין את הדירה החדשה שיקבלו הבעלים ● עו"ד מיטל טויסטר רוזנטל: "הסיכוי של יזם לשכנע דייר לשתף פעולה בפרויקט התחדשות תמורת ויתור על שבעה מ"ר מהסלון הוא קלוש"

ראשי המפלגות המתמודדות בבחירות בגרמניה / צילום: Reuters, Fabrizio Bensch

"ההצבעה הדרמטית ביותר מזה עשורים": כל הקואליציות, ההשלכות והמאבקים לקראת הבחירות בגרמניה מחר

הכלכלה הגדולה באירופה תצביע מחר על עתידה אחרי עידן מרקל, כשעל הפרק מאבק בין הצעה סוציאל-דמוקרטית להשקעה בתשתיות, בכלכלה ירוקה וברווחה, מול מצע שמרני שכולל הפחתת מסים וצמצום הגירעון ● גלובס מציג ארבע קואליציות אפשריות, ומשמעותן לכלכלה, לאירופה ולישראל

שיאני השבוע במדיות המובילות / עיצוב: גלובס

מאט דיימון בפסטיבל חיפה והספר שכולם קראו ביום כיפור: על מה כולם דיברו השבוע

מה הכי לוהט בנטפליקס אחרי שכולם כבר ראו "פגע וברח", ואיזה ראפר הוציא שיר במקום להתייצב לבית משפט - ואז כבש את ספוטיפיי ● על מה דיברו השבוע

פרויקט ההמלצות - לפתוח איתן את השנה

הסרט המדהים שקבור בנטפליקס ועגלת הקפה שאסור לפספס: אספנו עשרות המלצות שיעזרו לכם להעביר את החג

החגים, החופשות והבידודים מאפשרים להקדיש זמן למה שתמיד רוצים ולא מספיקים: ספרים, סרטים, סדרות, טיולים, פודקאסטים, תערוכות ועוד ● המלצות לשנה החדשה, פרויקט מיוחד

דריכות בבורסות בעולם. מסחר בבורסה בסיאול, אתמול / צילום: Associated Press, Ahn Young-joon

האינפלציה, ענקית הנדל"ן הסינית והדלתא: הדילמות שיכריעו בקרוב לאן פני הכלכלה העולמית

קריסת חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד לא צפויה להוביל למשבר פיננסי בסין, אך מאותתת על האטה בצמיחה ומסמנת את האתגרים של בייג'ינג ● וריאנט הדלתא עוצר את ההתאוששות העולמית מהקורונה ובארה"ב מנסים להתמודד עם צווארי בקבוק בלתי צפויים הפוגעים בצמיחה ● שלוש נקודות על הכיוון של הכלכלה העולמית בתקופה הקרובה

תנועת ''מינימום 40'',  9.8, טוויטר

"40 שקל לשעה": יוזמה חדשה קוראת להעלות את שכר המינימום, אך בטיעון שלה יש בעיה

שכר המינימום בישראל לא הועלה כבר ארבע שנים ויש מי שדורש להעלות אותו ● אבל האם זה נכון שמדינות רבות באירופה הגדילו אותו "דווקא" בגלל משבר הקורונה, ואיך זה השפיע על העלאות המחירים שם?

מנג וואנז'ו אתמול / צילום: Reuters, Jesse Winter

סמנכ"לית הכספים של וואווי שוחררה לסין בעקבות הסכם עם ארה"ב

מנג וואנז'ו השתחררה ממעצר בית בקנדה לאחר שהגיעה להסכם עם ארה"ב בפרשת הונאה שבה הייתה חשודה ● סין שחררה אתמול שני אזרחים קנדים שנעצרו לאחר מעצר מנג בדצמבר 2018

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

הסוגיות המשפטיות בדרך לפתרון: השב"כ יצטרף למאבק בפשיעה בחברה הערבית

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הוא מהמצדדים העיקריים במהלך, ולאחרונה הוא יותר מרמז על כך בהודעה שהופצה ברשתות החברתיות ● מי שמתנגד למהלך הוא ראש השב"כ נדב ארגמן, העומד לסיים את תפקידו בקרוב וחושש שהמהלך יפגע ביכולותיו של הארגון

אהובה תורג'מן / צילום: איל יצהר

למה מנכ"לית BBB כל כך מאמינה בדיסקרטיות ואיזו אפליקציה מנהלת לה את החיים

האפליקציה שאומרת לה כמה זמן לישון, הפודקאסט שמשאיר את הנכדים שלה בריכוז גבוה והדמות הטלוויזיונית שמשמשת לה השראה ● 5 המלצות אישיות של מנכ"לית BBB אהובה תורג'מן