גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניהול סושיאל, הג'וב הכי מילניאל בשוק, הגיע לפרקו

ישנם מנהלי סושיאל ותיקים הנמצאים בתפקיד 15 שנה, וכיום יש להם כוח יותר מאי-פעם

ניהול הסושיאל הגיע לפרקו / צילום: Shutterstock
ניהול הסושיאל הגיע לפרקו / צילום: Shutterstock

רייצ'ל קרטן עשתה את צעדיה הראשונים בסושיאל בדרך שהיא כיום מודה שמהווה פאנץ' מוצלח: כסטאז'רית.

"זו הבדיחה הקלאסית כשחשבונות של מותגים גדולים מפשלים ברשת, כמובן", היא אומרת. "האם הציוץ נכתב על-ידי סטאז'ר?"

קרטן, שהיא בת 30 וגרה בסנטה מוניקה, קליפורניה, החלה לנהל סושיאל עבור Plated, סטארט-אפ של ארוחות מוכנות למחצה, ב-2013, ושכנעה את החברה להפוך את הסטאז' שלה לתפקיד במשרה מלאה. היו מעט מדריכים בתחום הזה שהיה חדש בשעתו, אז היא השתפרה במקצוע על-ידי זה שביקשה להיפגש עם האנשים שניהלו את החשבונות של חברות שאהבה, כמו Warby Parker ו-Birchbox.

אחרי יותר משבע שנים בהן ניהלה סושיאל עבור Plated ועבור מגזין האוכל "בון אפטיט", הרגישה שהשוק מספק מספיק עבודה כדי להפוך ליועצת עצמאית. בדצמבר האחרון, השיקה ניוזלטר למקצוענים בתעשייה על-מנת לדון בנושאים כמו בריאות הנפש.

"יש מספיק מאיתנו כיום כדי שאנשים לא יצטרכו להתחיל מאפס כפי שאני עשיתי בכל פעם", היא אומרת. ויש כל-כך הרבה משרות במשרה מלאה שהיא אפילו התחילה להוסיף לניוזלטר שלה משרות פנויות - מרחק עצום מהקמפיין של אישה אחת שלה לחצוב לעצמה תפקיד לפני שמונה שנים.

15 שנים אחרי שפייסבוק וטוויטר פתחו את הפלטפורמות שלהן לציבור, רשתות חברתיות הן תחום קריירה מבוסס ומוכר. ישנן תוכניות לימוד המוקדשות לנושא. עובדים אומרים שעדיין מתייחסים לזה לעתים כמקצוע לטירונים, גם מבחינת מדרג השכר ודינמיקה בין-אישית ממי שחושב שזה פשוט לא רציני מספיק. אבל זה משתנה: מי שנמצאת בתחום רואה שיש לה יותר כוח מיקוח ויותר תפקידים במשרה מלאה מאי-פעם.

משרות רבות ספציפיות לתחום הסושיאל עדיין מציעות שכר נמוך יותר מתחומים מקבילים כמו שיווק. המשכורת השנתית הממוצעת של מנהלי שיווק היא 102,496 דולר, ו-109,607 דולר למנהלי שיווק ראשיים ב-Glassdoor, על-פי דובר של אתר המשרות. בינתיים, המשכורת השנתית הממוצעת למנהלות סושיאל היא 67,892 דולר ולעוזרות שלהן 47,908 דולר.

"עדיין ישנו הרעיון הזה שכולם משתמשים ברשתות חברתיות, אז זה כנראה קל", אמרה אלנה ויסקונטי, מנהלת חשבון סושיאל בת 30 בחברה Verizon.

אבל ויסקונטי מציינת שהשדה הזה הפך ליותר ממוקצע בשנים האחרונות. כשקיבלה את התואר שלה במכון לטכנולוגיית האופנה ב-2015, היא אומרת, "זה בהחלט לא נחשב למסלול קרייריסטי". כיום, לאחר שעבדה עבור לקוחות כולל הייאט ופומה, היא מאמינה שהיא יכולה להקדיש את כל הקריירה שלה לרשתות חברתיות. "מה שאני אוהבת לגבי זה זו העובדה שזו הדרך הישירה ביותר להתחבר עם לקוחות", היא אומרת.

בביה"ס לתקשורת ועיתונות USC Annenberg השיקו מסלול לתואר שני בסושיאל בדיגיטל בשנת 2018 בתגובה למספר הגדל של משרות בתחום, כך אומרת דניאלה ברופיו, המפקחת על התוכנית. בית הספר מכוון למלא אחר הביקוש מצד מנהלים למומחות סושיאל מדיה שיש להן גם את הכישורים הקשיחים, כמו אנליטיקה של מידע - וגם יכולת לספר סיפור, כך אמרה ברופיו.

"המשרות האלה הן הרבה מעבר למשרה התחלתית כרגע", אמרה ברופיו. היא גם מאמינה שהבשלת תחום הסושיאל כשדה תעסוקתי נושאת בחובה יתרונות חברתיים: התארגנויות ברשת ואקטיביזם של תנועות כגון Stop Asian Hate קשורות לדרכים מתוחכמות יותר בהן אנשים משתמשים בפלטפורמות האלה כיום. "גם זה מוצר של הכישרונות החדשים האלה בתחום הסושיאל", אמרה.

מייק סלצנר מארגן כנס שנתי בשם "עולם השיווק של הסושיאל מדיה", בו אנשי התעשייה נפגשים מאז 2013. מאותה שנה ועד 2020 כמות המשתתפים בכנס גדלה כמעט פי ארבעה, מבערך 1,100 ליותר מ-4,000 איש, הוא אומר. במהלך תקופה זו, המשתתפים השתנו ממנהלי קהילות - עובדים המגיבים ללקוחות בחשבונות סושיאל של מותגים - למשווקי סושיאל במשרה מלאה היוצרים תוכן באופן פעיל.

הסיכון של עשיית מהלך שגוי בחשבון סושיאל תאגידי והיכולת של כמעט כל אדם להביע אי-שביעות-רצון או זעם לגבי תוכן שנוי במחלוקת ברשתות חברתיות משמעותן שכמעט כל גוף הפונה לציבור, מחברות סטארט-אפ ועד ה-CIA, מעסיקים כיום אנשי מקצוע לניהול החשבונות.

זו גם חלק מהסיבה בגללה אפילו חברות בתחומים שאינם קשורים באופן מסורתי לנוכחות מקוונת קולנית, כמו שירותים פיננסיים, מעסיקים כיום עובדים במשרה מלאה בתחום הזה. האנה עטיה מנהלת את הסושיאל ב-Yotta, סטארט-אפ בטכנולוגית הפיננסים מניו יורק שהושק ב-2020. לפני זה, הייתה חצי מצוות של שני אנשים שניהל את חשבונות הסושיאל של Marcus, יחידת הבנקאות הדיגיטלית של בנק גולדמן סאקס.

למרות שלעטיה בת ה-28 כבר כמה שנות ניסיון, היא מציינת שהרבה מהמקצוע שלה למדה בעצמה. היא למדה Figma, כלי לעיצוב גרפי, בעצמה ומקפידה להיות מעודכנת במה שטרנדי באפליקציה טיקטוק על-ידי החזקת חשבון פרטי בזמן הפנוי שהוא לכאורה של הכלב שלה. "אני אף פעם לא מנותקת", היא מודה.

העובדה שפלטפורמות חדשות לגמרי כמו טיקטוק מופיעות כל כמה שנים משמעותה שלעובדים צעירים עשוי להיות בתחום יתרון על פני הוותיקים.

דיוויד מירמן סקוט, אסטרטג שיווק בן 60 מבוסטון שספרו מ-2006 "החוקים החדשים של שיווק ויח"צ" על השימוש ברשתות חברתיות למטרות עסקיות נמצא כעת במהדורה השביעית שלו, אומר שישנם חלקים בתעשייה שהוא כבר לא מבין.

"בהתחלה, הכול היה על הצורך של חברות ליצור תוכן במיוחד לרשתות חברתיות, וזו הייתה תובנה שהייתה לי די בתחילת הדרך", הוא אומר. "כעת זה הרבה יותר על הבנה איך עובד האלגוריתם ואני פשוט לא מבין ברמה עמוקה דברים כמו באיזה שעה ביום נכון להעלות סרטון טיקטוק".

ישנם אנשים צעירים הנכנסים לתחום היום שמוצאים שיש להם יותר כוח מיקוח מקודמיהם.

אמיה ז'אנל, בת 22 ממונטקליר, ניו ג'רזי, מנהלת חברת סושיאל ושיווק משלה ואומרת שלקוחותיה פתוחים יותר לרעיון שסושיאל היום זו עבודה קשה מאשר כשעבדה במשרה חלקית בשיווק כשהייתה סטודנטית. החבילות החד פעמיות שלה ללקוחות מתחילות במחיר של 2,500 דולר. ניהול תוכן מתמשך מתחיל ב-700 דולר לחודש, ועל זה היא דורשת חוזה התקשרות של חצי שנה לכל הפחות.

"אפילו אם חלק מהלקוחות הישנים יותר שלי לא לגמרי מבינים את התהליך, הם ראו איך דברים יכולים להשתבש כשמותגים מפשלים ברשתות חברתיות, אז הם מבינים שזה שווה את ההשקעה", היא אומרת.

עוד כתבות

סדרות מומלצות

הדרמה הבלתי נסבלת שתגרום לכם להתמכר והסדרה של מארוול שתעביר לכם את הסופ"ש: המלצות טלוויזיה

הסדרה הצפויה שתדביק אתכם למסך, המשפחה שבנתה לעצמה טירה - ותיעדה הכול, סיפור האונס שכמעט כולם מכחישים ועונה שלישית לקופה ראשית ● מה שכדאי לראות בטלוויזיה עכשיו

דודי עזרא / צילום: אביב חופי

דודי עזרא מאבד שליטה: השלים מכירת 23% מניות נטו אחזקות לדוד מצסה בכ-270 מיליון שקל

לאחר שמכר כמחצית ממניותיו בנטו למצסה לפי שווי כפול ממחיר השוק, דיווחה ענקית המזון כי עזרא חדל להיות בעל השליטה בחברה, שהקים אביו לפני כ־80 שנה ● סך התמורות לעזרא בפחות משלוש שנים ממכירת מניות ודיבידנדים - כמעט מיליארד שקל

עומר אדם בפרסומת לבזק / צילום: ליאור נורדמן

בריחת העובדים מענף הפרסום וניצחון וולט על המסעדנים: 10 הפספוסים הגדולים של השנה בתחומי המדיה, השיווק והפרסום

הם היו יכולים להצליח, אבל המציאות הסתדרה אחרת: המותג שנסגר כשכולם חגגו, הרשתות שלא הרוויחו מהנהירה לאונליין, המסעדנים שאיחרו את הרכבת, ההזדמנויות שרשת 13 החמיצה ועוד 6 דברים ש(לא) התרחשו השנה

שליחי וולט / צילום: שלומי יוסף

התקלה עולמית בשירות המשלוחים של וולט תוקנה

בערב שלפני צום יום הכיפורים נרשמה תקלה נוספת באפליקציית המשלוחים וולט, פחות משבוע לאחר תקלה שהשביתה את המשלוחים - שנמשכה 4 שעות ● התקלה תוקנה לאחר כחצי שעה ● מוולט נמסר: "חווינו תקלה טכנית עולמית, מתנצלים על אי הנוחות. חזרנו לשירות מלא"

פרסומת ביטוח ישיר / צילום: יחצ רן דנינו

היונים יורדות מהעץ: תקציב ביטוח ישיר עובר למקאן

לגלובס נודע כי תקציב הפרסום של ביטוח ישיר עוזב את משרד הפרסום באומן בר ריבנאי, ועובר למשרד הפרסום מקאן ת"א ● קניון עופר רמת אביב משיק חנות פופ-אפ יד שנייה, שכל הכנסותיה ייתרמו לעמותות הפועלות למען נערות בסיכון ● אירועים ומינויים 

חוף ים ת''א / צילום: כדיה לוי

מדידות גובה פני הים: לתחזיות העלייה המשמעותית אין ביסוס במדידות

מדידות גובה פני הים בחופי ישראל שנערכו ב-62 השנה האחרונות מראים עלייה של כ-0.5 מ"מ בשנה בגובה פני הים ● המשך מגמה זו, יביא לעלייה של 4 ס"מ עד שנת 2100 ● המשך התכנון לצד חופי ישראל על בסיס תחזיות של עלייה במטר בגובה פני הים פוגע בתכנון, ואין לו ביסוס במדידות

איילת שקד, שרת הפנים / צילום: יוני קלברמן

במשרדי הממשלה מכינים תוכניות לעזור לשוק הדיור, אבל אף אחד לא מצפה להן

קצב העליות בעליית מדד מחירי הדירות השנתית חוצה את ה-10%, ובמשרדי הממשלה שומרים על שתיקה בכל הנוגע לתוכנית הדיור שהם אמורים לפרסם ● הציבור מרגיש שהוא היה כבר בסרט הזה, אבל שמחיר הכרטיס כל הזמן עולה, אז עדיף שלא להמתין לסוף, כי אין למה

אדם מוסרי, ראש אינסטגרם / צילום: Reuters, Beck Diefenbach

מסמכים חדשים חושפים: פייסבוק ידעה שאינסטגרם מזיקה לבני נוער

בדיווח של וול סטריט ג'ורנל צוטטו מחקרים פנימיים של פייסבוק שבדקו כיצב אינסטגרם משפיעה על קהל המשתמשים הצעיר, כשאחד הממצאים מצביעים שבנות מתבגרות נפגעות הכי במיוחד: "32% מבנות נוער אמרו שכשהרגישו רע עם הגוף שלהן, אינסטגרם גרמה להן להרגיש יותר גרוע"

חיסון שלישי לקורונה בתל אביב / צילום: Reuters, אמיר כהן

ההסכם שיאפשר למחוסנים ישראלים גישה לתו הירוק באיחוד האירופי

ישראל והאיחוד האירופי הגיעו להסכמה על הכרה הדדית בתעודות המתחסן ● תשתית טכנולוגית תעביר את המידע על המחוסנים ותוודא שאכן התעודות שהם נושאים תקפות

ניל צור, האוני' העברית / צילום: יוסי זמיר

"בעקבות ההרצאה 'המתמטיקה של המלחמה' הבנתי שאפשר לשלב יחסים בינלאומיים ופיזיקה"

ניל צור, בן 34, דוקטורנט במחלקה ליחסים בינלאומיים ומכון דיוויס ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית ● חוקר תופעות של סינכרון חברתי, השייכות לתחום הפיזיקה של מערכות מורכבות ● פרויקט מיוחד

בנייה בהוד השרון / צילום: תמר מצפי

כך הפכו מחירי הדיור לנושא הכמעט יחידי שבו הפוליטיקאים מעדיפים לדבר פחות ולעשות יותר

שלושה חודשים אחרי הקמת ממשלת בנט-לפיד, נדמה שלמרות שורה של צעדים עדיין אין בשורה אמיתית בתחום הנדל"ן ● איך, בניגוד מוחלט לממשלות עבר, הפכו מחירי הדיור לנושא שבו הפוליטיקאים מעדיפים קודם כל להנמיך ציפיות, לדבר פחות ולעשות יותר? ראשי סיעות מהקואליציה ושני השרים האמונים על התחום מסבירים

הדירות ''הכלואות'' הן אלה שבעליהן לא מעוניינים למכור אותן בשל החשש לתשלום מס שבח בעת מכירתן / צילום: Shutterstock, Pormezz

הפתרון המיידי למחסור בדירות המגורים: שחרור הדירות הכלואות

יש לחוקק הוראת שעה ולבטל מס שבח למשך שנה, מה שישחרר לשוק דירות מוכנות רבות

שופטי בית משפט עליון / צילום: יוסי זמיר

הגיעה העת להחזיר את השימוש בכלי הסליחה לדיון המשפטי

אשה דתייה תבעה פיצויים של חמישה מיליון שקל מבעלה, לאחר שגילתה שהסתיר ממנה את היותו הומוסקסואל וחילוני • שופטי העליון הבינו את כאבה של האשה, אך דחו את התביעה בפסק דין שממחיש את הפער בין החוק היבש לבין המוסר והכפרה: "הדין האזרחי לא נועד לרפא לב שבור"

ביטקוין / צילום: יח''צ

למשקיעי הקריפטו יש סיבה לדאגה? בכירים בוושינגטון שוקלים להדק את הפיקוח

בוושינגטון מנסים להגדיר גבולות לשוק הקריפטו החופשי והלא מפוקח: נציגים של משרד האוצר האמריקני נפגשו בסוף השבוע עם נציגי המגזר הפיננסי כדי לבדוק את כלי הרגולציה המתאימים ל"מטבעות יציבים" כגון BitUSD ו-Tether

מפגש בין אנשי הממשל הקטאריים לאנשי הטליבאן בקאבול / צילום: Reuters, Balkis Press/ABACAPRESS.COM

הטליבאן רוצה הכרה בינלאומית - למדינות שדנות עימו יש מחשבות אחרות

ביקורו של שר החוץ של קטאר בקאבול מדגיש את המורכבות של עיסוק בממשלה החדשה שהקים הארגון האיסלאמיסטי באפגניסטן

דרור בן אשר, מנכ''ל רדהיל / צילום: אריק סולטן

רדהיל הודיעה על כישלון בניסוי הקליני בתרופה לקורונה בחולים קשים

החברה מקווה שהתרופה תתאים לטיפול בחולים בשלב מוקדם יותר ● מניית החברה צונחת עשרות אחוזים בוול סטריט

ברק כהן, מירב אורן, דני הרמן ורן אורן, Versatile / צילום: Ray Habot

מירב אורן גייסה 80 מיליון דולר ורוצה להיות חד-קרן ישראלי ראשון בעולם הבניין

הסטארט-אפ ורסטיל, שמנטר את עבודת המנופים באתר הבנייה, השלים גיוס משמעותי מקרנות הענק אינסייט פרטנרס וטייגר גלובל ● המייסדת-שותפה והמנכ"לית מירב אורן, שגדלה לאב קבלן, פוזלת היום לדבריה לתואר היוניקורן הישראלי הראשון בעולם של טכנולוגיית בנייה

המשטרה עצרה צעיר סורי בחשד שתיכנן לתקוף בית כנסת ביום כיפור בעיר האגן, גרמניה / צילום: Reuters, Henning Kaiser

גרמניה: המשטרה עצרה צעיר סורי בחשד שתיכנן לתקוף בית כנסת ביום כיפור

הצעיר בן ה-16 חשוד כי תיכנן מתקפה בעזרת חומרי נפץ ביתיים על בית כנסת בעיר האגן בערב יום הכיפורים ● נעצרו גם אביו ושני אחיו ● לפי הערכות בגרמניה, הצעיר שיתף מידע בקבוצה איסאלמיסטית או התכתב עם גורם כלשהו על הפיגוע המתוכנן

משגר פאלקון 9 של SpaceX / צילום: Associated Press, John Raoux

חברת SpaceX של אלון מאסק רוצה לקבוע אבן דרך נוספת בשיגור המתוכנן

בטיסה הקרובה של החברה אמורים שלושה אסטרונאוטים אזרחיים להקיף את כדור הארץ מגובה של כ־580 קילומטר במשך שלושה ימים

רונאל פישר / צילום: יונתן בלום

הסאגה שלא נגמרת כבר 6.5 שנים, והיד עוד נטויה: מה קורה במשפטו של רונאל פישר?

בדיקת גלובס מעלה כי ההליך בתיק פישר, שנמשך שנים רבות וסבל מליקויים ועיכובים, ממשיך להתנהל באיטיות - בין היתר בשל עיכוב בהחלטות מצד השופט משה סובל, לצד עיכוב שנבע מהחלפת ייצוג הנאשמים בתחילת 2021