גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בנט הודיע על תחילת מבצע החיסון השלישי: "המדיניות שלנו היא להימנע מסגרים ככל האפשר"

ראש הממשלה הודיע הערב על תחילת המבצע - לחסן את האוכלוסיה המבוגרת בישראל בחיסון השלישי ● "כבר ביום ראשון הקרוב יאפשרו קופות החולים ובתי האבות להתחסן" ● נחמן אש: "אנחנו הראשונים בעולם שנתקלים בעלייה בתחלואה על רקע דעיכת יעילות החיסונים"

ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת קבינט קורונה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט
ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת קבינט קורונה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

ראש הממשלה נפתלי בנט מסר הערב הצהרה מיוחדת, בה השתתפו גם שר הבריאות ניצן הורוביץ, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ׳ נחמן אש, ראש הצוות לטיפול במגפות ד"ר בעז לב, ומומחים נוספים, והצהיר כי ישראל הפכה להיות המדינה הראשונה שיוצאת במבצע להתחסנות במנה השלישית של החיסון לקורונה.

"לו נקטנו במדיניות הקודמת היו מוטלים פה סגרים. אבל המדיניות שלנו היא להימנע מסגרים עד כמה שאפשר", אמר ראש הממשלה בתחילת דבריו. "איננו רוצים לחזור לשם. הסגרים הובילו עד היום לאובדן של 200 מיליארד שקלים. 

"בנתב"ג הבאנו ל-100% בדיקות לנוחתים. אישרנו בדיקות מהירות עצמיות ברשתות הפארמה. יחד עם משרדי הממשלה אנחנו יוצאים במבצע חוסן לאזרח להמרצת ההתחסנות בישראל.

"עכשיו לסיבה לשמה התכנסנו - אחרי סדרת דיונים עם מומחים בארץ ובעולם, המליצה ועדת המומחים ברוב מוחץ של 56 מול 1 לחסן את האוכלוסיה המבוגרת בישראל", הוסיף בנט. "המחקרים מראים שיש דעיכה בחיסוניות ויש צורך לחזק אותה מחדש. ולכן אני מצהיר הערב על תחילת המבצע לקבלת החיסון המשלים החיסון השלישי. המציאות מוכיחה, החיסונים בטוחים ומגינים מתחלואה קשה ומוות, וכמו חיסוני שפעת צריך לחדש אותם מפעם לפעם.

"כמה ימים אחרי שהחיסון מבוצע הוא נכנס לפעולה. נשיא המדינה יצחק הרצוג יהיה הראשון לקבל את החיסון. תתקשרו להורים שלכם, לסבא וסבתא, ותדאגו שהם יקבלו את החיסון. הטלפון הבא שלי הוא לאמא שלי. אני אקח אותה להתחסן מיד, כדי להגן עליה.

"כדי שנוכל לשמור על מדינה פתוחה, כלכלה פתוחה, חייבים שקצת ההתחסנות יעלה על קצב המגפה. לכו להתחסן. כבר ביום ראשון הקרוב יאפשרו קופות החולים ובתי האבות, להתחסן. אני קורא לצעירים, לכו להתחסן. החיסון יגן על יקיריכם, וימנע מכן עוגמת נפש ומחיר כלכלי. הוא יאפשר להחזיק את מערכת החינוך פתוחה.

"ההחלטה להתעקש על מדינת ישראל פתוחה, עסקים פתוחים, תרבות ומסעדות, אינה קלה אבל מנהיגים צריכים לקבל החלטות גם כשאינן קלות. באיזון בין החיים לשגרת החיים זו ההחלטה הנכונה".

"מאות אלפי חיסונים מגיעים בימים אלה"

"גל התחלואה הנוכחי מציב בפנינו אתגר חדש", כך לדברי ניתן הורוביץ. "וריאנט דלתא מדבק יותר, מסוכן יותר ועמיד יותר בפני החיסון. עלייה בתחלואה למרות החיסון היא מצב חדש לנו. בניגוד לעבר אנחנו מנהלים את המשבר באופן ענייני בלי שיקולים זרים או פוליטיים. הממשלה משתפת פעולה, בלי שיקולים סקטוריאליים. אנחנו משכללים את כל המרכיבים.

"קיבלנו החלטה אסטרטגית לעשות הכל כדי להשאיר את המשק פתוח. גם לסכירה יש מחיר בריאותי כבד. הממשלה הקודמת הייתה שיאנית העולם בימים שבתי הספר היו סגורים. אנחנו נעשה ככל שניתן כדי שמערכת החינוך תיפתח ותתפקד באופן מלא. זו האסטרטגיה, חיים לצד הקורונה. לצד תקנות התו הירוק, נפרוש מתחמי בדיקות מהירות, זולות ונגישות לכולם. בבתי המרקחת אפשר לקנות ערכות בדיקה עצמית. עשיתי את זה בעצמי, זה פשוט. אנחנו פועלים לטווח ארוך - יותר בדיקות, פחות הגבלות.

"המבוגרים הם אוכלוסיה בסיכון בגלל הגיל וכי חוסנו מוקדם יותר. ועדת החיסונים מונה עשרות מומחים בעלי שם ומוניטין גם מבחינה בינלאומית. ההמלצה ניתנה על פי מיטב שיקול הדעת הרפואי, וברוב גורף. מנכ"ל משרדי פרופ' נחמן אש החליט לאמץ את המלצת המומחים ולקבל החלטה שתגן על המבוגרים מתחלואה קשה ומוות. לקחנו את כל העמדות בחשבון, אבל מדובר בהחלטה רפואית, מקצועית, שלקחה בחשבון את כל המידע הרפואי שנצבר בישראל בעולם. זו לא החלטה פוליטית. אצלנו אין שום שיקול חוץ מהמקצועי בהחלטות מצד אלה. וחוץ מזה אנחנו לא מכריחים. אנחנו מדינה דמוקרטית, אבל אנחנו אומרים שהחיסון הוא האמצעי היעיל ביותר.

"ההחלטה נועדה למנוע את התחלואה הקשה ולהקטין את מספר הנפטרים. כל דחייה נוספת של מתן חיסון הדחף הייתה יכולה לגבות מחיר בחיי אדם. זה ורק זה הוא מה שעומד לנגד עינינו. החובה של מדינת ישראל היא לקבל החלטות הנוגעות לחיי אדם בחרדת קודש.

"אנחנו רוצים להגן על בריאות הציבור וכך נעשה את זה בצורה הטובה ביותר, במינימום פגיעה במשק, בלי להגביל את התנועה ולשלוח אלפים שוב לאבטלה ובלי לפגוע בחינוך של ילדי ישראל. הכל נעשה כדי לשמור על שגרת חיים. יש לנו מלאי חיסונים גדול, מאות אלפי חיסונים מגיעים בימים אלה. הבטחנו רצף חיסונים לכל מי שרוצה להתחסן. ההנחיה החשובה היא אחריות אישית. אין ולא יהיה שוטר בכל בית. אנחנו לא מייצרים פאניקה כי אין צורך, אבל אני מבקש - אל תזלזלו בהנחיות. הן פשוטות, שומרות על חיים ולא פוגעות בשגרת החיים. אני מבקש מכם, כדי שלא נגיע להגבלות".

"אנחנו מייצרים גל תחלואה שעולה במהירות"

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש: "אדבר על הדרך שעברנו לעד קבלת ההחלטה. היא בהחלט הייתה החלטה מורכבת כי אנחנו הראשונים בעולם שנתקלים בעלייה בתחלואה על רקע דעיכת יעילות החיסונים. אנחנו כבר כמה שבועות מתייעצים ועורכים דיונים חוזרים, כדי לבחון האם לתת את מנת הדחף. אנחנו מייצרים גל תחלואה שעולה במהירות, גם מאומתים וגם חולים קשים. אנחנו רואים הדבקות ותחלואה של מחוסנים. רואים מחוסנים שמגיעים במצב קשה לבית החולים וגם תמותה. העלייה במספר המחוסנים החולים קשה היא מאוד משמעותית.

"כשניתחנו את הנתונים ראינו שרובם מעל גיל 60, והם מחוסנים. כי רוב בני ה-60 הם מחוסנים. אם היו חולים קשה בני 40-60 רובם לא מחוסנים. עקבנו וניתחנו את נתוני מועילות החיסונים, דיווחנו כמה פעמים. שירותי בריאות הציבור בראשות ד"ר שרון אלרועי פרייס, פרסמו נתונים שהדגימו ירידה במועילות החיסונים. זן הדלתא עמיד לחיסונים, ויש גם ירידה במועילות החיסונים לאורך זמן. במבוגרים מעל גיל 60, יש ירידה במועילות החיסונים נגד תחלואה קשה, מ-95% בתחילת הדרך עד 81% לאנשים שהתחסנו בינואר. ירידה משמעותית שמובילה לתחלואה קשה בקרב המחוסנים. בבית החולים שיבא הראו שיש ירידה ברמת הנוגדנים לאורך זמן ואצם אנשים מבוגרים יותר הדעיכה יותר מהירה. ראינו קשר בין הירידה בנוגדנים לעליה בתחלואה, וזה הדאיג אותנו.

"אנחנו יודעים שמנת דחף מעלה את רמת הנוגדנים, ולכן יש סבירות גבוהה שהיא תגן מפני תחלואה. בדקנו שהמנה השלישית בטוחה. לא עבודות גדולות, אבל לא ראינו תופעות לוואי לא מוכרות אחרי מנה שלישית. נתנו 4,000 מנות חיסון למדוכאי חיסון. לא ראינו תופעות לוואי מיוחדות, אם כי אי אפשר לגמרי ללמוד מזה. אבל נראה כי מנת הדחף בטוחה.

"מנת הדחף, הוכחת היעילות שלה עקיפה, לא ישירה. ראינו את ההשפעה שלה על נוגדנים ואת השפעת הנוגדנים על התחלואה. השיקולים האלה יחד הביאו להמלצה של הועדה, ולהחלטה על בסיס המלצתם. שאלו אותנו אם נאשר לפני FDA, אבל היינו חייבים לקחת את האחריות על כתפינו, כי הזמן לא עובד לטובתנו. אנחנו צריכים לקבל החלטה כדי למנוע תחלואה ותמותה וכך אנחנו יוצאים לדרך החל מיום ראשון".

עוד כתבות

תנועת ''מינימום 40'',  9.8, טוויטר

"40 שקל לשעה": יוזמה חדשה קוראת להעלות את שכר המינימום, אך בטיעון שלה יש בעיה

שכר המינימום בישראל לא הועלה כבר ארבע שנים ויש מי שדורש להעלות אותו ● אבל האם זה נכון שמדינות רבות באירופה הגדילו אותו "דווקא" בגלל משבר הקורונה, ואיך זה השפיע על העלאות המחירים שם?

המלצות קינוחים

בקלאווה בחמאה ומלבי לא שגרתי: פינוקים מושחתים ששווים את הקלוריות

הטירמיסו הנדיר שיכול להגיע אליכם הביתה, חטיפי בקלאווה בנצרת והמעדנייה של איגרא רמא ● פינוקים שלא כדאי לפספס

שיאני השבוע במדיות המובילות / עיצוב: גלובס

מאט דיימון בפסטיבל חיפה והספר שכולם קראו ביום כיפור: על מה כולם דיברו השבוע

מה הכי לוהט בנטפליקס אחרי שכולם כבר ראו "פגע וברח", ואיזה ראפר הוציא שיר במקום להתייצב לבית משפט - ואז כבש את ספוטיפיי ● על מה דיברו השבוע

שאול אלוביץ' / צילום: יוסי זמיר

אלוביץ' גובה חובות והדלת הפתוחה של ישועה - מה צופן לנו העתיד?

בשנת 2013 שאול אלוביץ' התאכזב ממהלך רגולטורי נגד בזק ואמר שהוא צריך "להתחיל לגבות חובות" כי נתניהו לא מספק את הסחורה ● שנתיים לאחר מכן כבר כתב ש"הגדול יוצא מעורו כדי לעזור" ● ישועה, שטען שכמעט ולא התערב בענייני הסיקור, מתברר מתוך החומרים כמנכ"ל מעורב מאוד

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / עיצוב: גלובס

למה הרכב החשמלי לא באמת ירוק ועשרות המלצות שיעזרו לכם להעביר את סוכות

המירוץ על ניהול הסוכנות היהודית תופס תאוצה, ואיתו מתגברת המתיחות בין לפיד לגנץ ● בתל אביב התאהבו ברחובות ללא רכבים, והאופי העירוני משתנה ● כמה עולה לילה במלון הכי יפה בפריז ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

חיסון לקורונה בתחנת מד''א / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

עובדי מערכות החינוך והבריאות שימו לב: המדינה מעלה הילוך במלחמה במתנגדי חיסונים

לאחר שבשבוע שעבר פרסם האוצר הצעת חוק לשלילת דמי אבטלה מעובדים שפוטרו כי לא עמדו בדרישות התו הירוק, כעת הופץ להערות הציבור תזכיר חוק נוסף בנושא ● על הפרק: עובדים במערכות הבריאות, החינוך והרווחה שחייבים בתו ירוק ומסרבים לא יוכלו להתפטר ולבקש זכויות כאילו פוטרו

מייסד דידי, צ'נג ווי / צילום: Reuters, Oriental Image

היזם שעף קרוב מדי לשמש, והפך לאיום על הממשל הסיני

היזם צ'נג ווי הצליח להפוך את האפליקציות ההסעות שהקים דידי לשולטת בשוק הסיני ואף לדחוק את אובר מחוץ למדינה ● עם זאת, הוא לקח הימור לא נכון ונקלע עם הרגולטורים הסינים לעימות חזיתי, ממנו החברה עשויה להתקשות להתאושש

 

6 חדרים ביבנה הירוקה: "דירה זהה נמכרה ב-8.8% פחות לפני כחודש"

הדירה, שהוסבה לחמישה חדרים, נמכרה ב-2.83 מיליון שקל. לפני כחודש נמכרה דירה דומה ב-230 אלף שקל פחות ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע האחרון

שר התקשורת יועז הנדל / צילום: אייל מרגולין

לידיעת שטראובר ובר טל: הנדל מגדיר מחדש את שכר יו"ר הרשות השנייה

שר התקשורת פועל להגדיר באופן קבוע את שכר יו"ר הרשות השנייה, כך שיעמוד על 80% משכרו של מנכ"ל הרשות ● לפי החוק עד כה, שכר היו"ר עמד על 30% משכר המנכ"ל ועודכן בהתאם להחלטת השר ● גם היו"ר הנוכחית יוליה שמאלוב-ברקוביץ' צפויה ליהנות מהשינוי

מכשיר אקמו / צילום: Shutterstock, Kiryl Lis

"בישראל יש יותר ציוד אקמו ממדינות כמו בריטניה": אז למה יש משבר?

מספר מכשירי האקמו הוכפל, אבל היום משתמשים בהם יותר בגלל שינוי באופן הטיפול ● האם המערכת שוב על סף קריסה? מומחי אקמו מסבירים

מנכ''ל אינטל העולמית, פט גלסינגר / צילום: אינטל

מפת האינטרסים של אמזון וגוגל בשוק הענן הישראלי ותהליך השיקום של אינטל

ישראל חווה תור זהב בבנייה של חוות שרתים חדשות בשטחה על ידי אינספור גורמים, בהן גם ענקיות הטכנולוגיה ● אינטל נמצאת באחת מתקופות השפל הגדולות שלה ולישראל יש תפקיד מרכזי בשיקום ● ומדוע נחתכו חברות האוטוטק בעשרות אחוזים? ● השבוע שהיה בהייטק 

כוכבי ''גמביט המלכה'' על השטיח האדום בטקס פרסי האמי / צילום: Associated Press, Chris Pizzello

מה שנכון לנטפליקס, נכון לעסקים קטנים: נתונים ואימוץ חדשנות הם הדרך לפסגה

למרות כל הטענות נגדה, נטפליקס רשמה שיא זכיות בפרסי האמי והראתה לעולם שהיא חברת הייטק מוטת דאטה מהמתקדמות בעולם ● זה נכון לארגונים וגם לעצמאים: מי שלא יעבוד על בסיס נתונים, לא ידאג להגיב מהר ולא יאמץ חדשנות כתפיסת עולם, לא יצליח לשרוד

ניק קלג (במרכז) כסגנו של דיוויד קמרון (משמאל). היה לשון מאזניים, וגמר עם הלשון בחוץ / צילום: מתוך ויקיפדיה - באדיבות משרדו של ניק קלג

הלקח שלימדה גרמניה מפלגות קטנות שהפכו להיות לשון מאזניים

ערב הבחירות בגרמניה, כדאי להיזכר מה עוללו בוחרים שם - ובמקומות אחרים - למפלגת קטנות שרצו לטעום את נזיד העדשים ● תזכורת אפשרית לשמאל הישראלי

כשהחמלה מתחילה להגמר

כשהחמלה מתחילה להיגמר. איפה הגבול?

האם צריך להמשיך להכיל ולחמול גם במצבים של קונפליקט ומחלוקת? גם כשלתפיסתנו ה"אחר" ממש מסכן אותנו?

מלון היוקרה Cheval Blanc בפריז / צילום: Cheval Blanc

כמה עולה לילה במלון הכי יפה בפריז? רמז: במלונות היוקרה בישראל תשלמו יותר

מלון Cheval Blanc נפתח רק לפני כשבועיים, ומאז כבר הוכתר כ"הכי יפה בפריז" ● יש בו 72 חדרים, מתוכם 46 סוויטות, בריכת שחייה מקורה ומסעדות יוקרה ● לילה אחד עולה 4,200 שקל לזוג - פחות מהמחיר ללילה במלון היוקרה סיקס סנסס שבשחרות

מכוניות טסלה ביציאה מהמפעל / צילום: Shutterstock, Sundry Photography

הרכב החשמלי הרבה פחות "ירוק" ממה שחשבתם

כלי הרכב החשמליים ועתירי התוכנה, שמתחילים לעלות כיום על כבישי ישראל, מציבים שלל אתגרים בפני הרגולציה הוותיקה, שתוכננה עבור רכבי הדור הקודם: מאיומי סייבר ועד עלויות סביבתיות ● בינתיים הרגולציה בישראל מגיבה באיטיות

דריכות בבורסות בעולם. מסחר בבורסה בסיאול, אתמול / צילום: Associated Press, Ahn Young-joon

האינפלציה, ענקית הנדל"ן הסינית והדלתא: הדילמות שיכריעו בקרוב לאן פני הכלכלה העולמית

קריסת חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד לא צפויה להוביל למשבר פיננסי בסין, אך מאותתת על האטה בצמיחה ומסמנת את האתגרים של בייג'ינג ● וריאנט הדלתא עוצר את ההתאוששות העולמית מהקורונה ובארה"ב מנסים להתמודד עם צווארי בקבוק בלתי צפויים הפוגעים בצמיחה ● שלוש נקודות על הכיוון של הכלכלה העולמית בתקופה הקרובה

מסי במדי פריז סן ז'רמן. חלק מחבילת השכר של מסי בקבוצתו החדשה שולם במטבעות דיגיטליים / צילום: Associated Press, Francois Mori

חברות תעופה אאוט, ביטקוין אין: בעולם הספורט מצאו דרך חדשה לעשות כסף, והרבה

משבר הקורונה פגע בענפי הספורט בעולם, וליגות וקבוצות מחפשות ספונסרים חדשים לפצות על ההפסדים ● בורסות הקריפטו זיהו את הפוטנציאל והחלו לתת חסויות לקבוצות כדורגל ● אם לעולם הכדורגל לא הייתה בעיה לקחת כסף מחברות הימורים וטבק - למה שתהיה לו בעיה עם קריפטו?

הפסקת קפה. בטחון עצמי / איור: הילה נועם

למה לא קיבלתי את הקידום? די פשוט להסביר

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ● השיר השבועי: בִּטָּחוֹן עַצְמִי

אהובה תורג'מן / צילום: איל יצהר

למה מנכ"לית BBB כל כך מאמינה בדיסקרטיות ואיזו אפליקציה מנהלת לה את החיים

האפליקציה שאומרת לה כמה זמן לישון, הפודקאסט שמשאיר את הנכדים שלה בריכוז גבוה והדמות הטלוויזיונית שמשמשת לה השראה ● 5 המלצות אישיות של מנכ"לית BBB אהובה תורג'מן